logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

geeli, noun

Word analysis
geelilapuille

geelilapuille

geeli

Noun, Singular Nominative

+ lappu

Noun, Plural Allative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

geeli

geelit

Par

-ta

geeliä

geelejä

Gen

-n

geelin

geelien

Ill

mihin

geeliin

geeleihin

Ine

-ssa

geelissä

geeleissä

Ela

-sta

geelistä

geeleistä

All

-lle

geelille

geeleille

Ade

-lla

geelillä

geeleillä

Abl

-lta

geeliltä

geeleiltä

Tra

-ksi

geeliksi

geeleiksi

Ess

-na

geelinä

geeleinä

Abe

-tta

geelittä

geeleittä

Com

-ne

-

geeleine

Ins

-in

-

geelein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

geeli

geelit

Par

-ta

geeliä

geelejä

Gen

-n

geelin

geelien

Ill

mihin

geeliin

geeleihin

Ine

-ssa

geelissä

geeleissä

Ela

-sta

geelistä

geeleistä

All

-lle

geelille

geeleille

Ade

-lla

geelillä

geeleillä

Abl

-lta

geeliltä

geeleiltä

Tra

-ksi

geeliksi

geeleiksi

Ess

-na

geelinä

geeleinä

Abe

-tta

geelittä

geeleittä

Com

-ne

-

geeleine

Ins

-in

-

geelein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

gel geeli
jell geeli
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; EuroParl2021; Tatoeba Emulsiot, Partavaahto jas-geeli. Lotions, foam and gels for shaving. En ilman geeliä. Not without gel. Geeli auttaa vähentämään tulehdusta ja punoitusta. The gel helps reduce inflammation and redness. Geeli auttaa pitämään hiukset paikoillaan koko päivän. The gel helps keep the hair in place all day. Sähköjohtavaa geeliä. Electroconductive gel. Geelin muodostaminen. Gel formation. Kerroksellista geeliä. Structured gel. Meillä on erilaisia hiustuotteita, kuten geeli ja muotoiluvaha. We have various hair products, such as gel and styling wax. Laita geeliä tai vahaa. What do? Dermokosmeettiset geelit. Dermocosmetic gels. Show more arrow right

Wiktionary

gel (colloid) gel (cosmetic product) Show more arrow right hiusgeeli Show more arrow right

Wikipedia

Gel A gel is a semi-solid that can have properties ranging from soft and weak to hard and tough. Gels are defined as a substantially dilute cross-linked system, which exhibits no flow when in the steady-state. A gel has been defined phenomenologically as a soft, solid or solid-like material consisting of two or more components, one of which is a liquid, present in substantial quantity. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

geelini

geelini

geelisi

geelisi

geelinsä

geelinsä

Par

-ta

geeliäni

geelejäni

geeliäsi

geelejäsi

geeliänsä / geeliään

geelejänsä / geelejään

Gen

-n

geelini

geelieni

geelisi

geeliesi

geelinsä

geeliensä

Ill

mihin

geeliini

geeleihini

geeliisi

geeleihisi

geeliinsä

geeleihinsä

Ine

-ssa

geelissäni

geeleissäni

geelissäsi

geeleissäsi

geelissänsä / geelissään

geeleissänsä / geeleissään

Ela

-sta

geelistäni

geeleistäni

geelistäsi

geeleistäsi

geelistänsä / geelistään

geeleistänsä / geeleistään

All

-lle

geelilleni

geeleilleni

geelillesi

geeleillesi

geelillensä / geelilleen

geeleillensä / geeleilleän

Ade

-lla

geelilläni

geeleilläni

geelilläsi

geeleilläsi

geelillänsä / geelillään

geeleillänsä / geeleillään

Abl

-lta

geeliltäni

geeleiltäni

geeliltäsi

geeleiltäsi

geeliltänsä / geeliltään

geeleiltänsä / geeleiltään

Tra

-ksi

geelikseni

geeleikseni

geeliksesi

geeleiksesi

geeliksensä / geelikseen

geeleiksensä / geeleikseen

Ess

-na

geelinäni

geeleinäni

geelinäsi

geeleinäsi

geelinänsä / geelinään

geeleinänsä / geeleinään

Abe

-tta

geelittäni

geeleittäni

geelittäsi

geeleittäsi

geelittänsä / geelittään

geeleittänsä / geeleittään

Com

-ne

-

geeleineni

-

geeleinesi

-

geeleinensä / geeleineen

Singular

Plural

Nom

-

geelini

geelisi

geelinsä

geelini

geelisi

geelinsä

Par

-ta

geeliäni

geeliäsi

geeliänsä / geeliään

geelejäni

geelejäsi

geelejänsä / geelejään

Gen

-n

geelini

geelisi

geelinsä

geelieni

geeliesi

geeliensä

Ill

mihin

geeliini

geeliisi

geeliinsä

geeleihini

geeleihisi

geeleihinsä

Ine

-ssa

geelissäni

geelissäsi

geelissänsä / geelissään

geeleissäni

geeleissäsi

geeleissänsä / geeleissään

Ela

-sta

geelistäni

geelistäsi

geelistänsä / geelistään

geeleistäni

geeleistäsi

geeleistänsä / geeleistään

All

-lle

geelilleni

geelillesi

geelillensä / geelilleen

geeleilleni

geeleillesi

geeleillensä / geeleilleän

Ade

-lla

geelilläni

geelilläsi

geelillänsä / geelillään

geeleilläni

geeleilläsi

geeleillänsä / geeleillään

Abl

-lta

geeliltäni

geeliltäsi

geeliltänsä / geeliltään

geeleiltäni

geeleiltäsi

geeleiltänsä / geeleiltään

Tra

-ksi

geelikseni

geeliksesi

geeliksensä / geelikseen

geeleikseni

geeleiksesi

geeleiksensä / geeleikseen

Ess

-na

geelinäni

geelinäsi

geelinänsä / geelinään

geeleinäni

geeleinäsi

geeleinänsä / geeleinään

Abe

-tta

geelittäni

geelittäsi

geelittänsä / geelittään

geeleittäni

geeleittäsi

geeleittänsä / geeleittään

Com

-ne

-

-

-

geeleineni

geeleinesi

geeleinensä / geeleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

geelimme

geelimme

geelinne

geelinne

geelinsä

geelinsä

Par

-ta

geeliämme

geelejämme

geeliänne

geelejänne

geeliänsä / geeliään

geelejänsä / geelejään

Gen

-n

geelimme

geeliemme

geelinne

geelienne

geelinsä

geeliensä

Ill

mihin

geeliimme

geeleihimme

geeliinne

geeleihinne

geeliinsä

geeleihinsä

Ine

-ssa

geelissämme

geeleissämme

geelissänne

geeleissänne

geelissänsä / geelissään

geeleissänsä / geeleissään

Ela

-sta

geelistämme

geeleistämme

geelistänne

geeleistänne

geelistänsä / geelistään

geeleistänsä / geeleistään

All

-lle

geelillemme

geeleillemme

geelillenne

geeleillenne

geelillensä / geelilleen

geeleillensä / geeleilleän

Ade

-lla

geelillämme

geeleillämme

geelillänne

geeleillänne

geelillänsä / geelillään

geeleillänsä / geeleillään

Abl

-lta

geeliltämme

geeleiltämme

geeliltänne

geeleiltänne

geeliltänsä / geeliltään

geeleiltänsä / geeleiltään

Tra

-ksi

geeliksemme

geeleiksemme

geeliksenne

geeleiksenne

geeliksensä / geelikseen

geeleiksensä / geeleikseen

Ess

-na

geelinämme

geeleinämme

geelinänne

geeleinänne

geelinänsä / geelinään

geeleinänsä / geeleinään

Abe

-tta

geelittämme

geeleittämme

geelittänne

geeleittänne

geelittänsä / geelittään

geeleittänsä / geeleittään

Com

-ne

-

geeleinemme

-

geeleinenne

-

geeleinensä / geeleineen

Singular

Plural

Nom

-

geelimme

geelinne

geelinsä

geelimme

geelinne

geelinsä

Par

-ta

geeliämme

geeliänne

geeliänsä / geeliään

geelejämme

geelejänne

geelejänsä / geelejään

Gen

-n

geelimme

geelinne

geelinsä

geeliemme

geelienne

geeliensä

Ill

mihin

geeliimme

geeliinne

geeliinsä

geeleihimme

geeleihinne

geeleihinsä

Ine

-ssa

geelissämme

geelissänne

geelissänsä / geelissään

geeleissämme

geeleissänne

geeleissänsä / geeleissään

Ela

-sta

geelistämme

geelistänne

geelistänsä / geelistään

geeleistämme

geeleistänne

geeleistänsä / geeleistään

All

-lle

geelillemme

geelillenne

geelillensä / geelilleen

geeleillemme

geeleillenne

geeleillensä / geeleilleän

Ade

-lla

geelillämme

geelillänne

geelillänsä / geelillään

geeleillämme

geeleillänne

geeleillänsä / geeleillään

Abl

-lta

geeliltämme

geeliltänne

geeliltänsä / geeliltään

geeleiltämme

geeleiltänne

geeleiltänsä / geeleiltään

Tra

-ksi

geeliksemme

geeliksenne

geeliksensä / geelikseen

geeleiksemme

geeleiksenne

geeleiksensä / geeleikseen

Ess

-na

geelinämme

geelinänne

geelinänsä / geelinään

geeleinämme

geeleinänne

geeleinänsä / geeleinään

Abe

-tta

geelittämme

geelittänne

geelittänsä / geelittään

geeleittämme

geeleittänne

geeleittänsä / geeleittään

Com

-ne

-

-

-

geeleinemme

geeleinenne

geeleinensä / geeleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lappu

laput

Par

-ta

lappua

lappuja

Gen

-n

lapun

lappujen

Ill

mihin

lappuun

lappuihin

Ine

-ssa

lapussa

lapuissa

Ela

-sta

lapusta

lapuista

All

-lle

lapulle

lapuille

Ade

-lla

lapulla

lapuilla

Abl

-lta

lapulta

lapuilta

Tra

-ksi

lapuksi

lapuiksi

Ess

-na

lappuna

lappuina

Abe

-tta

laputta

lapuitta

Com

-ne

-

lappuine

Ins

-in

-

lapuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lappu

laput

Par

-ta

lappua

lappuja

Gen

-n

lapun

lappujen

Ill

mihin

lappuun

lappuihin

Ine

-ssa

lapussa

lapuissa

Ela

-sta

lapusta

lapuista

All

-lle

lapulle

lapuille

Ade

-lla

lapulla

lapuilla

Abl

-lta

lapulta

lapuilta

Tra

-ksi

lapuksi

lapuiksi

Ess

-na

lappuna

lappuina

Abe

-tta

laputta

lapuitta

Com

-ne

-

lappuine

Ins

-in

-

lapuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tag tag, merkki, lappu, tägi, hippa, lause
patch kauneuspilkku, läikkä, paikka, lappu, alue, laikku
note huomautus, merkintä, muistio, seteli, muistiinpano, lappu
ticket lippu, matkalippu, pääsylippu, sakkolappu, kortti, lappu
slip lipsahdus, ramppi, liukastuminen, alushame, lappu, liuska
notice ilmoitus, irtisanomisaika, tiedotus, tiedoksianto, irtisanominen, lappu
chit lappu, kirjelippu, velkatodiste, nenäkäs tyttö, nenäkäs tenava
tab kieleke, tabulaattori, vedin, lappu, lasku, ripustin
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Lappuni katosi. My note disappeared. Sain lappusi. I got your note. Hän löysi lappu näkyvistä. he found the note out of sight. Lappu, isoisä! But grandad, the note! Lappu katosi hänen taskustaan. The note disappeared from his pocket. Kuittaa lappuni. Sign my thing. Minulla on lappu. I have a note. Ota lappu ja mene. Take the thing and go. Laita se lapulle. Put it on the note. Pitäisi jättää lappu. Shouldn't you leave a note? Show more arrow right

Wiktionary

A small piece of paper, textile etc. A tag, label. Show more arrow right lappunen laputtaa Show more arrow right Borrowed from Swedish lapp. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lappuni

lappuni

lappusi

lappusi

lappunsa

lappunsa

Par

-ta

lappuani

lappujani

lappuasi

lappujasi

lappuansa / lappuaan

lappujansa / lappujaan

Gen

-n

lappuni

lappujeni

lappusi

lappujesi

lappunsa

lappujensa

Ill

mihin

lappuuni

lappuihini

lappuusi

lappuihisi

lappuunsa

lappuihinsa

Ine

-ssa

lapussani

lapuissani

lapussasi

lapuissasi

lapussansa / lapussaan

lapuissansa / lapuissaan

Ela

-sta

lapustani

lapuistani

lapustasi

lapuistasi

lapustansa / lapustaan

lapuistansa / lapuistaan

All

-lle

lapulleni

lapuilleni

lapullesi

lapuillesi

lapullensa / lapulleen

lapuillensa / lapuillean

Ade

-lla

lapullani

lapuillani

lapullasi

lapuillasi

lapullansa / lapullaan

lapuillansa / lapuillaan

Abl

-lta

lapultani

lapuiltani

lapultasi

lapuiltasi

lapultansa / lapultaan

lapuiltansa / lapuiltaan

Tra

-ksi

lapukseni

lapuikseni

lapuksesi

lapuiksesi

lapuksensa / lapukseen

lapuiksensa / lapuikseen

Ess

-na

lappunani

lappuinani

lappunasi

lappuinasi

lappunansa / lappunaan

lappuinansa / lappuinaan

Abe

-tta

laputtani

lapuittani

laputtasi

lapuittasi

laputtansa / laputtaan

lapuittansa / lapuittaan

Com

-ne

-

lappuineni

-

lappuinesi

-

lappuinensa / lappuineen

Singular

Plural

Nom

-

lappuni

lappusi

lappunsa

lappuni

lappusi

lappunsa

Par

-ta

lappuani

lappuasi

lappuansa / lappuaan

lappujani

lappujasi

lappujansa / lappujaan

Gen

-n

lappuni

lappusi

lappunsa

lappujeni

lappujesi

lappujensa

Ill

mihin

lappuuni

lappuusi

lappuunsa

lappuihini

lappuihisi

lappuihinsa

Ine

-ssa

lapussani

lapussasi

lapussansa / lapussaan

lapuissani

lapuissasi

lapuissansa / lapuissaan

Ela

-sta

lapustani

lapustasi

lapustansa / lapustaan

lapuistani

lapuistasi

lapuistansa / lapuistaan

All

-lle

lapulleni

lapullesi

lapullensa / lapulleen

lapuilleni

lapuillesi

lapuillensa / lapuillean

Ade

-lla

lapullani

lapullasi

lapullansa / lapullaan

lapuillani

lapuillasi

lapuillansa / lapuillaan

Abl

-lta

lapultani

lapultasi

lapultansa / lapultaan

lapuiltani

lapuiltasi

lapuiltansa / lapuiltaan

Tra

-ksi

lapukseni

lapuksesi

lapuksensa / lapukseen

lapuikseni

lapuiksesi

lapuiksensa / lapuikseen

Ess

-na

lappunani

lappunasi

lappunansa / lappunaan

lappuinani

lappuinasi

lappuinansa / lappuinaan

Abe

-tta

laputtani

laputtasi

laputtansa / laputtaan

lapuittani

lapuittasi

lapuittansa / lapuittaan

Com

-ne

-

-

-

lappuineni

lappuinesi

lappuinensa / lappuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lappumme

lappumme

lappunne

lappunne

lappunsa

lappunsa

Par

-ta

lappuamme

lappujamme

lappuanne

lappujanne

lappuansa / lappuaan

lappujansa / lappujaan

Gen

-n

lappumme

lappujemme

lappunne

lappujenne

lappunsa

lappujensa

Ill

mihin

lappuumme

lappuihimme

lappuunne

lappuihinne

lappuunsa

lappuihinsa

Ine

-ssa

lapussamme

lapuissamme

lapussanne

lapuissanne

lapussansa / lapussaan

lapuissansa / lapuissaan

Ela

-sta

lapustamme

lapuistamme

lapustanne

lapuistanne

lapustansa / lapustaan

lapuistansa / lapuistaan

All

-lle

lapullemme

lapuillemme

lapullenne

lapuillenne

lapullensa / lapulleen

lapuillensa / lapuillean

Ade

-lla

lapullamme

lapuillamme

lapullanne

lapuillanne

lapullansa / lapullaan

lapuillansa / lapuillaan

Abl

-lta

lapultamme

lapuiltamme

lapultanne

lapuiltanne

lapultansa / lapultaan

lapuiltansa / lapuiltaan

Tra

-ksi

lapuksemme

lapuiksemme

lapuksenne

lapuiksenne

lapuksensa / lapukseen

lapuiksensa / lapuikseen

Ess

-na

lappunamme

lappuinamme

lappunanne

lappuinanne

lappunansa / lappunaan

lappuinansa / lappuinaan

Abe

-tta

laputtamme

lapuittamme

laputtanne

lapuittanne

laputtansa / laputtaan

lapuittansa / lapuittaan

Com

-ne

-

lappuinemme

-

lappuinenne

-

lappuinensa / lappuineen

Singular

Plural

Nom

-

lappumme

lappunne

lappunsa

lappumme

lappunne

lappunsa

Par

-ta

lappuamme

lappuanne

lappuansa / lappuaan

lappujamme

lappujanne

lappujansa / lappujaan

Gen

-n

lappumme

lappunne

lappunsa

lappujemme

lappujenne

lappujensa

Ill

mihin

lappuumme

lappuunne

lappuunsa

lappuihimme

lappuihinne

lappuihinsa

Ine

-ssa

lapussamme

lapussanne

lapussansa / lapussaan

lapuissamme

lapuissanne

lapuissansa / lapuissaan

Ela

-sta

lapustamme

lapustanne

lapustansa / lapustaan

lapuistamme

lapuistanne

lapuistansa / lapuistaan

All

-lle

lapullemme

lapullenne

lapullensa / lapulleen

lapuillemme

lapuillenne

lapuillensa / lapuillean

Ade

-lla

lapullamme

lapullanne

lapullansa / lapullaan

lapuillamme

lapuillanne

lapuillansa / lapuillaan

Abl

-lta

lapultamme

lapultanne

lapultansa / lapultaan

lapuiltamme

lapuiltanne

lapuiltansa / lapuiltaan

Tra

-ksi

lapuksemme

lapuksenne

lapuksensa / lapukseen

lapuiksemme

lapuiksenne

lapuiksensa / lapuikseen

Ess

-na

lappunamme

lappunanne

lappunansa / lappunaan

lappuinamme

lappuinanne

lappuinansa / lappuinaan

Abe

-tta

laputtamme

laputtanne

laputtansa / laputtaan

lapuittamme

lapuittanne

lapuittansa / lapuittaan

Com

-ne

-

-

-

lappuinemme

lappuinenne

lappuinensa / lappuineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept