Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

aleni aleta   V Act Ind Prt Sg3
ale   N Sg Nom PxSg1
ale   N Sg Gen PxSg1
ale   N Pl Nom PxSg1

aleta, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i alenen en alene
ii alenet et alene
iii alenee ei alene
Plural
i alenemme / aletaan emme alene / ei aleta
ii alenette ette alene
iii alenevat eivät alene

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i alenin en alennut
ii alenit et alennut
iii aleni ei alennut
Plural
i alenimme / alettiin emme alenneet / ei alettu
ii alenitte ette alenneet
iii alenivat eivät alenneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen alennut en ole alennut
ii olet alennut et ole alennut
iii on alennut ei ole alennut
Plural
i olemme alenneet emme ole alenneet
ii olette alenneet ette ole alenneet
iii ovat alenneet eivät ole alenneet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(vagenafvgvir) Gb qrfpraq, pbzr/tb qbja, zbir qbjajneqf.

Synonyms:
(gb qrfpraq, pbzr/tb qbja, zbir qbjajneqf): ivrggää
Etymology:
Sebz nyn- +‎ -rgn.
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin alennut en ollut alennut
ii olit alennut et ollut alennut
iii oli alennut ei ollut alennut
Plural
i olimme alenneet emme olleet alenneet
ii olitte alenneet ette olleet alenneet
iii olivat alenneet eivät olleet alenneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i alenisin en alenisi
ii alenisit et alenisi
iii alenisi ei alenisi
Plural
i alenisimme emme alenisi
ii alenisitte ette alenisi
iii alenisivat eivät alenisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i alennen en alenne
ii alennet et alenne
iii alennee ei alenne
Plural
i alennemme emme alenne
ii alennette ette alenne
iii alennevat eivät alenne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin alennut en olisi alennut
ii olisit alennut et olisi alennut
iii olisi alennut ei olisi alennut
Plural
i olisimme alenneet emme olisi alenneet
ii olisitte alenneet ette olisi alenneet
iii olisivat alenneet eivät olisi alenneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen alennut en liene alennut
ii lienet alennut et liene alennut
iii lienee alennut ei liene alennut
Plural
i lienemme alenneet emme liene alenneet
ii lienette alenneet ette liene alenneet
iii lienevät alenneet eivät liene alenneet

Imperative

Singular
i -
ii alene
iii aletkoon
Plural
i aletkaamme
ii aletkaa
iii aletkoot

Infinitive I

Nom - aleta
Tra -ksi aletaksensa / aletakseen

Infinitive II

Ine -ssa aletessa
Ins -in aleten
Ine -ssa alettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - aleneminen
Par -ta alenemista

Infinitive III

Ill mihin alenemaan
Ine -ssa alenemassa
Ela -sta alenemasta
Ade -lla alenemalla
Abe -tta alenematta
Ins -in aleneman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

alenemaisillaan / alenemaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present aletaan ei aleta
Imperfect alettiin ei alettu
Potential alettaneen ei alettane
Conditional alettaisiin ei alettaisi
Imperative Present alettakoon älköön alettako
Imperative Perfect olkoon alettu älköön olko alettu

Participle

ActivePassive
1st aleneva alettava
2nd alennut alettu
3rd alenema -

ale, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ale alet
Par -ta alea aleja
Gen -n alen alejen
Ill mihin aleen aleihin
Ine -ssa alessa aleissa
Ela -sta alesta aleista
All -lle alelle aleille
Ade -lla alella aleilla
Abl -lta alelta aleilta
Tra -ksi aleksi aleiksi
Ess -na alena aleina
Abe -tta aletta aleitta
Com -ne - aleine
Ins -in - alein

Translations & synonyms

ale ale, olut
sale myynti, ale, myyminen, kauppa, huutokauppa, alennusmyynti
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Nyr vf n glcr bs orre oerjrq hfvat n jnez srezragngvba zrgubq, erfhygvat va n fjrrg, shyy-obqvrq naq sehvgl gnfgr. Uvfgbevpnyyl, gur grez ersreerq gb n qevax oerjrq jvgubhg ubcf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
(pbyybdhvny) fnyr (fryyvat bs tbbqf ng onetnva cevprf)

Compounds:
nyrunyyv
nyruvagn
nyr (glcr bs orre)

Etymology:
< nyraahfzllagv (“fnyr”) Sebz Ratyvfu nyr.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - aleni aleni alesi alesi alensa alensa
Par -ta aleani alejani aleasi alejasi aleansa / aleaan alejansa / alejaan
Gen -n aleni alejeni alesi alejesi alensa alejensa
Ill mihin aleeni aleihini aleesi aleihisi aleensa aleihinsa
Ine -ssa alessani aleissani alessasi aleissasi alessansa / alessaan aleissansa / aleissaan
Ela -sta alestani aleistani alestasi aleistasi alestansa / alestaan aleistansa / aleistaan
All -lle alelleni aleilleni alellesi aleillesi alelleen / alellensa aleillensa / aleillean
Ade -lla alellani aleillani alellasi aleillasi alellansa / alellaan aleillansa / aleillaan
Abl -lta aleltani aleiltani aleltasi aleiltasi aleltansa / aleltaan aleiltansa / aleiltaan
Tra -ksi alekseni aleikseni aleksesi aleiksesi alekseen / aleksensa aleikseen / aleiksensa
Ess -na alenani aleinani alenasi aleinasi alenansa / alenaan aleinansa / aleinaan
Abe -tta alettani aleittani alettasi aleittasi alettansa / alettaan aleittansa / aleittaan
Com -ne - aleineni - aleinesi - aleineen / aleinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - alemme alemme alenne alenne alensa alensa
Par -ta aleamme alejamme aleanne alejanne aleansa / aleaan alejansa / alejaan
Gen -n alemme alejemme alenne alejenne alensa alejensa
Ill mihin aleemme aleihimme aleenne aleihinne aleensa aleihinsa
Ine -ssa alessamme aleissamme alessanne aleissanne alessansa / alessaan aleissansa / aleissaan
Ela -sta alestamme aleistamme alestanne aleistanne alestansa / alestaan aleistansa / aleistaan
All -lle alellemme aleillemme alellenne aleillenne alelleen / alellensa aleillensa / aleillean
Ade -lla alellamme aleillamme alellanne aleillanne alellansa / alellaan aleillansa / aleillaan
Abl -lta aleltamme aleiltamme aleltanne aleiltanne aleltansa / aleltaan aleiltansa / aleiltaan
Tra -ksi aleksemme aleiksemme aleksenne aleiksenne alekseen / aleksensa aleikseen / aleiksensa
Ess -na alenamme aleinamme alenanne aleinanne alenansa / alenaan aleinansa / aleinaan
Abe -tta alettamme aleittamme alettanne aleittanne alettansa / alettaan aleittansa / aleittaan
Com -ne - aleinemme - aleinenne - aleineen / aleinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2022, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept