logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

akka, noun

Word analysis
akanien

akanien

akka

Noun, Singular Genitive

+ ien

Noun, Singular Nominative

akan

Noun, Singular Nominative

+ ien

Noun, Singular Nominative

akan

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

akka

akat

Par

-ta

akkaa

akkoja

Gen

-n

akan

akkojen

Ill

mihin

akkaan

akkoihin

Ine

-ssa

akassa

akoissa

Ela

-sta

akasta

akoista

All

-lle

akalle

akoille

Ade

-lla

akalla

akoilla

Abl

-lta

akalta

akoilta

Tra

-ksi

akaksi

akoiksi

Ess

-na

akkana

akkoina

Abe

-tta

akatta

akoitta

Com

-ne

-

akkoine

Ins

-in

-

akoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

akka

akat

Par

-ta

akkaa

akkoja

Gen

-n

akan

akkojen

Ill

mihin

akkaan

akkoihin

Ine

-ssa

akassa

akoissa

Ela

-sta

akasta

akoista

All

-lle

akalle

akoille

Ade

-lla

akalla

akoilla

Abl

-lta

akalta

akoilta

Tra

-ksi

akaksi

akoiksi

Ess

-na

akkana

akkoina

Abe

-tta

akatta

akoitta

Com

-ne

-

akkoine

Ins

-in

-

akoin

hag akka, harppu, noita-akka
woman nainen, akka, ämmä, siivooja, apulainen
ponce sutenööri, akka
old maid vanhapiika, ämmä, akka
baggage matkatavarat, kuormasto, akka, tytön heilakka, heilakka
Show more arrow right
OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 6396461 Mitä akka sanoi? What did the akka say? Läski akka. Fat bitch. Hullu akka! Crazy bitch... Bone, akat! Bone, bitches. Typerät akat. Those stupid broads. Akka kävi kaupungilla ostoksilla. The akka went shopping in the city. Akka käveli hitaasti pitkin polkua. The hag walked slowly along the path. Akka on tervetullut auttamaan meitä. Akka is welcome to help us. Helvetin noitans-akka! You evil witch. Se akkako? The tramp? Show more arrow right

Wiktionary

hag, crone (old woman) (derogatory) woman; wife; hag, witch (informal, chess, card games) queen, bitch Fin:hertta-akkaEng:queen of hearts Show more arrow right (old woman): eukko(woman): nainen, ämmä, muija(wife): vaimo, eukko, muija, rouva(queen): kuningatar, rouva Show more arrow right akallinenakatonakkamainenakkautua Show more arrow right akankaaliakansieniakantappokoneakanvirtaakkainlehtiakkalaumaakkavaltaakkaväkihertta-akkajuoruakkanoita-akkapata-akkaPohjanakkaristiakkaruutuakka Show more arrow right From Proto-Finnic akka. Northern Sami áhkku is possibly an old loan from Finnish, explaining the irregular correspondence of -a- to -á-. Show more arrow right

Wikipedia

Akka
suomalainen jumala 8034 Akka
asteroidi Akko
myös Akka, kaupunki Israelissa Akka
tunturi Ruotsin Lapissa Stora Sjöfalletin luonnonpuistossa akat
kansa Afrikassa nainen
arkisessa puheessa nykyään yleensä halventavaan sävyyn akka, toinen ihmisen sukupuolista, eteläpohjalaisissa murteissa neutraali sana kuningatar
arkisesti akka, yksi pelikorttien arvoista.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

akkani

akkani

akkasi

akkasi

akkansa

akkansa

Par

-ta

akkaani

akkojani

akkaasi

akkojasi

akkaansa

akkojansa / akkojaan

Gen

-n

akkani

akkojeni

akkasi

akkojesi

akkansa

akkojensa

Ill

mihin

akkaani

akkoihini

akkaasi

akkoihisi

akkaansa

akkoihinsa

Ine

-ssa

akassani

akoissani

akassasi

akoissasi

akassansa / akassaan

akoissansa / akoissaan

Ela

-sta

akastani

akoistani

akastasi

akoistasi

akastansa / akastaan

akoistansa / akoistaan

All

-lle

akalleni

akoilleni

akallesi

akoillesi

akallensa / akalleen

akoillensa / akoillean

Ade

-lla

akallani

akoillani

akallasi

akoillasi

akallansa / akallaan

akoillansa / akoillaan

Abl

-lta

akaltani

akoiltani

akaltasi

akoiltasi

akaltansa / akaltaan

akoiltansa / akoiltaan

Tra

-ksi

akakseni

akoikseni

akaksesi

akoiksesi

akaksensa / akakseen

akoiksensa / akoikseen

Ess

-na

akkanani

akkoinani

akkanasi

akkoinasi

akkanansa / akkanaan

akkoinansa / akkoinaan

Abe

-tta

akattani

akoittani

akattasi

akoittasi

akattansa / akattaan

akoittansa / akoittaan

Com

-ne

-

akkoineni

-

akkoinesi

-

akkoinensa / akkoineen

Singular

Plural

Nom

-

akkani

akkasi

akkansa

akkani

akkasi

akkansa

Par

-ta

akkaani

akkaasi

akkaansa

akkojani

akkojasi

akkojansa / akkojaan

Gen

-n

akkani

akkasi

akkansa

akkojeni

akkojesi

akkojensa

Ill

mihin

akkaani

akkaasi

akkaansa

akkoihini

akkoihisi

akkoihinsa

Ine

-ssa

akassani

akassasi

akassansa / akassaan

akoissani

akoissasi

akoissansa / akoissaan

Ela

-sta

akastani

akastasi

akastansa / akastaan

akoistani

akoistasi

akoistansa / akoistaan

All

-lle

akalleni

akallesi

akallensa / akalleen

akoilleni

akoillesi

akoillensa / akoillean

Ade

-lla

akallani

akallasi

akallansa / akallaan

akoillani

akoillasi

akoillansa / akoillaan

Abl

-lta

akaltani

akaltasi

akaltansa / akaltaan

akoiltani

akoiltasi

akoiltansa / akoiltaan

Tra

-ksi

akakseni

akaksesi

akaksensa / akakseen

akoikseni

akoiksesi

akoiksensa / akoikseen

Ess

-na

akkanani

akkanasi

akkanansa / akkanaan

akkoinani

akkoinasi

akkoinansa / akkoinaan

Abe

-tta

akattani

akattasi

akattansa / akattaan

akoittani

akoittasi

akoittansa / akoittaan

Com

-ne

-

-

-

akkoineni

akkoinesi

akkoinensa / akkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

akkamme

akkamme

akkanne

akkanne

akkansa

akkansa

Par

-ta

akkaamme

akkojamme

akkaanne

akkojanne

akkaansa

akkojansa / akkojaan

Gen

-n

akkamme

akkojemme

akkanne

akkojenne

akkansa

akkojensa

Ill

mihin

akkaamme

akkoihimme

akkaanne

akkoihinne

akkaansa

akkoihinsa

Ine

-ssa

akassamme

akoissamme

akassanne

akoissanne

akassansa / akassaan

akoissansa / akoissaan

Ela

-sta

akastamme

akoistamme

akastanne

akoistanne

akastansa / akastaan

akoistansa / akoistaan

All

-lle

akallemme

akoillemme

akallenne

akoillenne

akallensa / akalleen

akoillensa / akoillean

Ade

-lla

akallamme

akoillamme

akallanne

akoillanne

akallansa / akallaan

akoillansa / akoillaan

Abl

-lta

akaltamme

akoiltamme

akaltanne

akoiltanne

akaltansa / akaltaan

akoiltansa / akoiltaan

Tra

-ksi

akaksemme

akoiksemme

akaksenne

akoiksenne

akaksensa / akakseen

akoiksensa / akoikseen

Ess

-na

akkanamme

akkoinamme

akkananne

akkoinanne

akkanansa / akkanaan

akkoinansa / akkoinaan

Abe

-tta

akattamme

akoittamme

akattanne

akoittanne

akattansa / akattaan

akoittansa / akoittaan

Com

-ne

-

akkoinemme

-

akkoinenne

-

akkoinensa / akkoineen

Singular

Plural

Nom

-

akkamme

akkanne

akkansa

akkamme

akkanne

akkansa

Par

-ta

akkaamme

akkaanne

akkaansa

akkojamme

akkojanne

akkojansa / akkojaan

Gen

-n

akkamme

akkanne

akkansa

akkojemme

akkojenne

akkojensa

Ill

mihin

akkaamme

akkaanne

akkaansa

akkoihimme

akkoihinne

akkoihinsa

Ine

-ssa

akassamme

akassanne

akassansa / akassaan

akoissamme

akoissanne

akoissansa / akoissaan

Ela

-sta

akastamme

akastanne

akastansa / akastaan

akoistamme

akoistanne

akoistansa / akoistaan

All

-lle

akallemme

akallenne

akallensa / akalleen

akoillemme

akoillenne

akoillensa / akoillean

Ade

-lla

akallamme

akallanne

akallansa / akallaan

akoillamme

akoillanne

akoillansa / akoillaan

Abl

-lta

akaltamme

akaltanne

akaltansa / akaltaan

akoiltamme

akoiltanne

akoiltansa / akoiltaan

Tra

-ksi

akaksemme

akaksenne

akaksensa / akakseen

akoiksemme

akoiksenne

akoiksensa / akoikseen

Ess

-na

akkanamme

akkananne

akkanansa / akkanaan

akkoinamme

akkoinanne

akkoinansa / akkoinaan

Abe

-tta

akattamme

akattanne

akattansa / akattaan

akoittamme

akoittanne

akoittansa / akoittaan

Com

-ne

-

-

-

akkoinemme

akkoinenne

akkoinensa / akkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

gum kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima
GMOs
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl; jw2019; Europarl; OpenSubtitles; OPUS; JW300 Ikeneni vuotavat. My gums are bleeding. Harjasin ikeneni. I brushed my gums. Ien tekemä on ien hoidettava. What is done by the man is for the man to deal with. Ja hänen ikenensä. And her gums. Vetäytynyt ien. Receding gums. Ien pahoiIIani. Sorry about that, sir. Ien syyskuussa tänne kuulemaan. Gum here in September to listen. Katsotaan nyt, kenen ien kautta. Let's see who's turn it is. Pyhittäköön hän ienns-nimellänne. May he be sanctified with your name. Ien saa ravinnonsa verenkierrosta. The gum receives nutrients from the bloodstream. Show more arrow right

Wiktionary

gum (part of mouth) Show more arrow right ientulehdus Show more arrow right From Proto-Finnic igen, from Proto-Finno-Ugric ikene, from Proto-Uralic ike, ike-ńe, ike-ne. Cognates include Estonian ige, Komi-Permyak ан (an) and Hungarian íny. Show more arrow right

Wikipedia

Gums The gums or gingiva (plural: gingivae) consist of the mucosal tissue that lies over the mandible and maxilla inside the mouth. Gum health and disease can have an effect on general health. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikeneni

ikenesi

ikenesi

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ikeniäni

ientäsi

ikeniäsi

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ienteni / ikenieni

ikenesi

ientesi / ikeniesi

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeniini

ikeneesi

ikeniisi

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenissäni

ikenessäsi

ikenissäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenistäni

ikenestäsi

ikenistäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenilleni

ikenellesi

ikenillesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenilläni

ikenelläsi

ikenilläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeniltäni

ikeneltäsi

ikeniltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikenikseni

ikeneksesi

ikeniksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikeninäni

ikenenäsi

ikeninäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenittäni

ikenettäsi

ikenittäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikenineni

-

ikeninesi

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ikeneni

ikenesi

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ientäsi

ientänsä / ientään

ikeniäni

ikeniäsi

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ienteni / ikenieni

ientesi / ikeniesi

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeneesi

ikeneensä

ikeniini

ikeniisi

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenessäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissäni

ikenissäsi

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenestäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistäni

ikenistäsi

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenellesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenilleni

ikenillesi

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenelläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenilläni

ikenilläsi

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeneltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltäni

ikeniltäsi

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikeneksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikenikseni

ikeniksesi

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikenenäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninäni

ikeninäsi

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenettäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittäni

ikenittäsi

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikenineni

ikeninesi

ikeninensä / ikenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenemme

ikenenne

ikenenne

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ikeniämme

ientänne

ikeniänne

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ientemme / ikeniemme

ikenenne

ientenne / ikenienne

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeniimme

ikeneenne

ikeniinne

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenissämme

ikenessänne

ikenissänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenistämme

ikenestänne

ikenistänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenillemme

ikenellenne

ikenillenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenillämme

ikenellänne

ikenillänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeniltämme

ikeneltänne

ikeniltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeniksemme

ikeneksenne

ikeniksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikeninämme

ikenenänne

ikeninänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenittämme

ikenettänne

ikenittänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikeninemme

-

ikeninenne

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ikenemme

ikenenne

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ientänne

ientänsä / ientään

ikeniämme

ikeniänne

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ientemme / ikeniemme

ientenne / ikenienne

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeneenne

ikeneensä

ikeniimme

ikeniinne

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenessänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissämme

ikenissänne

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenestänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistämme

ikenistänne

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenellenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillemme

ikenillenne

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenellänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillämme

ikenillänne

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeneltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltämme

ikeniltänne

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeneksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksemme

ikeniksenne

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikenenänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninämme

ikeninänne

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenettänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittämme

ikenittänne

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikeninemme

ikeninenne

ikeninensä / ikenineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

akan

akanit

Par

-ta

akania

akaneja

Gen

-n

akanin

akanien

Ill

mihin

akaniin

akaneihin

Ine

-ssa

akanissa

akaneissa

Ela

-sta

akanista

akaneista

All

-lle

akanille

akaneille

Ade

-lla

akanilla

akaneilla

Abl

-lta

akanilta

akaneilta

Tra

-ksi

akaniksi

akaneiksi

Ess

-na

akanina

akaneina

Abe

-tta

akanitta

akaneitta

Com

-ne

-

akaneine

Ins

-in

-

akanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

akan

akanit

Par

-ta

akania

akaneja

Gen

-n

akanin

akanien

Ill

mihin

akaniin

akaneihin

Ine

-ssa

akanissa

akaneissa

Ela

-sta

akanista

akaneista

All

-lle

akanille

akaneille

Ade

-lla

akanilla

akaneilla

Abl

-lta

akanilta

akaneilta

Tra

-ksi

akaniksi

akaneiksi

Ess

-na

akanina

akaneina

Abe

-tta

akanitta

akaneitta

Com

-ne

-

akaneine

Ins

-in

-

akanein

akan
hag akka, harppu, noita-akka
woman nainen, akka, ämmä, siivooja, apulainen
ponce sutenööri, akka
old maid vanhapiika, ämmä, akka
baggage matkatavarat, kuormasto, akka, tytön heilakka, heilakka
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; GNOME; OPUS Akan ei suostu. Akan won't. Akan oliiviöljy on terveellistä. Akan olive oil is healthy. En käytä akan tuoksuyhdistelmiä. I don't use akan scent combinations. Hän otti mukaansa akan viinipullon. He took akan bottle of wine with him. Akan asunto on viihtyisä ja tilava. Akan apartment is cozy and spacious. Aja sen vitun akan yli. Throw away that old thing, do me favor. Löysin akan vanhat valokuvat ullakolta. I found akan old photos in the attic. Näin sen akan keittiössä. I saw that bitch in the kitchen! Akan ihanteellinen paikka rentoutumiseen. The perfect place for akan relaxation. Söimme kaikki päivälliseksi akan keittoa. We all had akan soup for dinner. Show more arrow right

Wiktionary

Genitive singular form of akka. Show more arrow right Finnish Wikipedia has an article on:Akanin kieliWikipedia fi From Akan Akan. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

akanini

akanini

akanisi

akanisi

akaninsa

akaninsa

Par

-ta

akaniani

akanejani

akaniasi

akanejasi

akaniansa / akaniaan

akanejansa / akanejaan

Gen

-n

akanini

akanieni

akanisi

akaniesi

akaninsa

akaniensa

Ill

mihin

akaniini

akaneihini

akaniisi

akaneihisi

akaniinsa

akaneihinsa

Ine

-ssa

akanissani

akaneissani

akanissasi

akaneissasi

akanissansa / akanissaan

akaneissansa / akaneissaan

Ela

-sta

akanistani

akaneistani

akanistasi

akaneistasi

akanistansa / akanistaan

akaneistansa / akaneistaan

All

-lle

akanilleni

akaneilleni

akanillesi

akaneillesi

akanillensa / akanilleen

akaneillensa / akaneillean

Ade

-lla

akanillani

akaneillani

akanillasi

akaneillasi

akanillansa / akanillaan

akaneillansa / akaneillaan

Abl

-lta

akaniltani

akaneiltani

akaniltasi

akaneiltasi

akaniltansa / akaniltaan

akaneiltansa / akaneiltaan

Tra

-ksi

akanikseni

akaneikseni

akaniksesi

akaneiksesi

akaniksensa / akanikseen

akaneiksensa / akaneikseen

Ess

-na

akaninani

akaneinani

akaninasi

akaneinasi

akaninansa / akaninaan

akaneinansa / akaneinaan

Abe

-tta

akanittani

akaneittani

akanittasi

akaneittasi

akanittansa / akanittaan

akaneittansa / akaneittaan

Com

-ne

-

akaneineni

-

akaneinesi

-

akaneinensa / akaneineen

Singular

Plural

Nom

-

akanini

akanisi

akaninsa

akanini

akanisi

akaninsa

Par

-ta

akaniani

akaniasi

akaniansa / akaniaan

akanejani

akanejasi

akanejansa / akanejaan

Gen

-n

akanini

akanisi

akaninsa

akanieni

akaniesi

akaniensa

Ill

mihin

akaniini

akaniisi

akaniinsa

akaneihini

akaneihisi

akaneihinsa

Ine

-ssa

akanissani

akanissasi

akanissansa / akanissaan

akaneissani

akaneissasi

akaneissansa / akaneissaan

Ela

-sta

akanistani

akanistasi

akanistansa / akanistaan

akaneistani

akaneistasi

akaneistansa / akaneistaan

All

-lle

akanilleni

akanillesi

akanillensa / akanilleen

akaneilleni

akaneillesi

akaneillensa / akaneillean

Ade

-lla

akanillani

akanillasi

akanillansa / akanillaan

akaneillani

akaneillasi

akaneillansa / akaneillaan

Abl

-lta

akaniltani

akaniltasi

akaniltansa / akaniltaan

akaneiltani

akaneiltasi

akaneiltansa / akaneiltaan

Tra

-ksi

akanikseni

akaniksesi

akaniksensa / akanikseen

akaneikseni

akaneiksesi

akaneiksensa / akaneikseen

Ess

-na

akaninani

akaninasi

akaninansa / akaninaan

akaneinani

akaneinasi

akaneinansa / akaneinaan

Abe

-tta

akanittani

akanittasi

akanittansa / akanittaan

akaneittani

akaneittasi

akaneittansa / akaneittaan

Com

-ne

-

-

-

akaneineni

akaneinesi

akaneinensa / akaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

akanimme

akanimme

akaninne

akaninne

akaninsa

akaninsa

Par

-ta

akaniamme

akanejamme

akanianne

akanejanne

akaniansa / akaniaan

akanejansa / akanejaan

Gen

-n

akanimme

akaniemme

akaninne

akanienne

akaninsa

akaniensa

Ill

mihin

akaniimme

akaneihimme

akaniinne

akaneihinne

akaniinsa

akaneihinsa

Ine

-ssa

akanissamme

akaneissamme

akanissanne

akaneissanne

akanissansa / akanissaan

akaneissansa / akaneissaan

Ela

-sta

akanistamme

akaneistamme

akanistanne

akaneistanne

akanistansa / akanistaan

akaneistansa / akaneistaan

All

-lle

akanillemme

akaneillemme

akanillenne

akaneillenne

akanillensa / akanilleen

akaneillensa / akaneillean

Ade

-lla

akanillamme

akaneillamme

akanillanne

akaneillanne

akanillansa / akanillaan

akaneillansa / akaneillaan

Abl

-lta

akaniltamme

akaneiltamme

akaniltanne

akaneiltanne

akaniltansa / akaniltaan

akaneiltansa / akaneiltaan

Tra

-ksi

akaniksemme

akaneiksemme

akaniksenne

akaneiksenne

akaniksensa / akanikseen

akaneiksensa / akaneikseen

Ess

-na

akaninamme

akaneinamme

akaninanne

akaneinanne

akaninansa / akaninaan

akaneinansa / akaneinaan

Abe

-tta

akanittamme

akaneittamme

akanittanne

akaneittanne

akanittansa / akanittaan

akaneittansa / akaneittaan

Com

-ne

-

akaneinemme

-

akaneinenne

-

akaneinensa / akaneineen

Singular

Plural

Nom

-

akanimme

akaninne

akaninsa

akanimme

akaninne

akaninsa

Par

-ta

akaniamme

akanianne

akaniansa / akaniaan

akanejamme

akanejanne

akanejansa / akanejaan

Gen

-n

akanimme

akaninne

akaninsa

akaniemme

akanienne

akaniensa

Ill

mihin

akaniimme

akaniinne

akaniinsa

akaneihimme

akaneihinne

akaneihinsa

Ine

-ssa

akanissamme

akanissanne

akanissansa / akanissaan

akaneissamme

akaneissanne

akaneissansa / akaneissaan

Ela

-sta

akanistamme

akanistanne

akanistansa / akanistaan

akaneistamme

akaneistanne

akaneistansa / akaneistaan

All

-lle

akanillemme

akanillenne

akanillensa / akanilleen

akaneillemme

akaneillenne

akaneillensa / akaneillean

Ade

-lla

akanillamme

akanillanne

akanillansa / akanillaan

akaneillamme

akaneillanne

akaneillansa / akaneillaan

Abl

-lta

akaniltamme

akaniltanne

akaniltansa / akaniltaan

akaneiltamme

akaneiltanne

akaneiltansa / akaneiltaan

Tra

-ksi

akaniksemme

akaniksenne

akaniksensa / akanikseen

akaneiksemme

akaneiksenne

akaneiksensa / akaneikseen

Ess

-na

akaninamme

akaninanne

akaninansa / akaninaan

akaneinamme

akaneinanne

akaneinansa / akaneinaan

Abe

-tta

akanittamme

akanittanne

akanittansa / akanittaan

akaneittamme

akaneittanne

akaneittansa / akaneittaan

Com

-ne

-

-

-

akaneinemme

akaneinenne

akaneinensa / akaneineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept