logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

äänivarsi, noun

Word analysis
äänivarsi

äänivarsi

äänivarsi

Noun, Singular Nominative

ääni

Noun, Singular Nominative

+ varsi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

äänivarsi

äänivarret

Par

-ta

äänivartta

äänivarsia

Gen

-n

äänivarren

äänivartten / äänivarsien

Ill

mihin

äänivarteen

äänivarsiin

Ine

-ssa

äänivarressa

äänivarsissa

Ela

-sta

äänivarresta

äänivarsista

All

-lle

äänivarrelle

äänivarsille

Ade

-lla

äänivarrella

äänivarsilla

Abl

-lta

äänivarrelta

äänivarsilta

Tra

-ksi

äänivarreksi

äänivarsiksi

Ess

-na

äänivartena

äänivarsina

Abe

-tta

äänivarretta

äänivarsitta

Com

-ne

-

äänivarsine

Ins

-in

-

äänivarsin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

äänivarsi

äänivarret

Par

-ta

äänivartta

äänivarsia

Gen

-n

äänivarren

äänivartten / äänivarsien

Ill

mihin

äänivarteen

äänivarsiin

Ine

-ssa

äänivarressa

äänivarsissa

Ela

-sta

äänivarresta

äänivarsista

All

-lle

äänivarrelle

äänivarsille

Ade

-lla

äänivarrella

äänivarsilla

Abl

-lta

äänivarrelta

äänivarsilta

Tra

-ksi

äänivarreksi

äänivarsiksi

Ess

-na

äänivartena

äänivarsina

Abe

-tta

äänivarretta

äänivarsitta

Com

-ne

-

äänivarsine

Ins

-in

-

äänivarsin

tone arm
pickup
the tone arm
pickup arm
tone arm with
Show more arrow right
tmClass; ParaCrawl Corpus; jw2019 Äänivarret levysoittimiin. Tone arms for record players. Levylautaset, äänivarret, äänirasiat ja neulat. Record playing turntables, tone arms, cartridges and styli. Sns-mallinen taivutettu äänivarsi nousee ylös ja soitin pysäyttää levylautasen automaattisesti levyn lopussa. The curved, horizontal tracking angled tonearm lifts automatically and stops the platter when vinyl reaches the end of playback. Menin ovelle, avasin laukun, asetin äänivarren paikoilleen ja painoin ovikelloa. I would approach a door, open the case, set the arm in place, and push the doorbell. Soitinten ja äänilaitteistojen kanssa käytettävät vahvistimet, äänivarret, kaapelit. Amplifiers, pick-ups, cables for use with musical instruments and sound equipment. Analogisten äänilevyjen tuntolaitteet, nimittäin äänivarret, erityisesti tangentiaaliäänivarret. Scanning equipment for analogue recording discs, namely tone arms, in particular tangential tone arms. Mallista riippuen, soittimessa käytetään erilaisia vaimennusarkkitehtuureita, äänivarren aluslevyjä ja mattoja. Depending on the model, different damping architectures, tonearm boards and platters are used. Levysoittimet, äänivarret, vahvistimet, CDns-soittimet, kaiuttimet ja kaikkien edellä mainittujen tavaroiden osat ja tarvikkeet. Turntables, tonearms, amplifiers, CD players, speakers, and parts and fittings for all of the aforesaid goods. Vahvistimet, virittimet, levylautaset, äänivarret, levysoitinten äänipäät, kaiuttimet, hifins-äänentallennusns-jans-toistolaitteet. Amplifiers, tuners, turntables, tone arms, gramophone pickups, loudspeakers, hi-fidelity audio recording and reproducing equipment. Veli Clayton Woodworth nuorempi, joka kävi kasteella Yhdysvalloissa vuonna 1930, kertoi: Minulla oli mukana pieni laukkumallinen gramofoni, joka oli jousivetoinen ja jossa oli irrotettava äänivarsi. Neula piti asettaa juuri oikeaan kohtaan levyn reunalle, jotta ääni alkoi kuulua kunnolla. Brother Clayton Woodworth, Jr., who was baptized in 1930 in the United States, said: “I carried a little suitcase-type phonograph, spring wound, with a portable arm that I had to set in just the right position at the edge of the record if it was to play properly. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

äänivarteni

äänivarteni

äänivartesi

äänivartesi

äänivartensa

äänivartensa

Par

-ta

äänivarttani

äänivarsiani

äänivarttasi

äänivarsiasi

äänivarttansa / äänivarttaan

äänivarsiansa / äänivarsiaan

Gen

-n

äänivarteni

äänivartteni / äänivarsieni

äänivartesi

äänivarttesi / äänivarsiesi

äänivartensa

äänivarttensa / äänivarsiensa

Ill

mihin

äänivarteeni

äänivarsiini

äänivarteesi

äänivarsiisi

äänivarteensa

äänivarsiinsa

Ine

-ssa

äänivarressani

äänivarsissani

äänivarressasi

äänivarsissasi

äänivarressansa / äänivarressaan

äänivarsissansa / äänivarsissaan

Ela

-sta

äänivarrestani

äänivarsistani

äänivarrestasi

äänivarsistasi

äänivarrestansa / äänivarrestaan

äänivarsistansa / äänivarsistaan

All

-lle

äänivarrelleni

äänivarsilleni

äänivarrellesi

äänivarsillesi

äänivarrellensa / äänivarrelleen

äänivarsillensa / äänivarsillean

Ade

-lla

äänivarrellani

äänivarsillani

äänivarrellasi

äänivarsillasi

äänivarrellansa / äänivarrellaan

äänivarsillansa / äänivarsillaan

Abl

-lta

äänivarreltani

äänivarsiltani

äänivarreltasi

äänivarsiltasi

äänivarreltansa / äänivarreltaan

äänivarsiltansa / äänivarsiltaan

Tra

-ksi

äänivarrekseni

äänivarsikseni

äänivarreksesi

äänivarsiksesi

äänivarreksensa / äänivarrekseen

äänivarsiksensa / äänivarsikseen

Ess

-na

äänivartenani

äänivarsinani

äänivartenasi

äänivarsinasi

äänivartenansa / äänivartenaan

äänivarsinansa / äänivarsinaan

Abe

-tta

äänivarrettani

äänivarsittani

äänivarrettasi

äänivarsittasi

äänivarrettansa / äänivarrettaan

äänivarsittansa / äänivarsittaan

Com

-ne

-

äänivarsineni

-

äänivarsinesi

-

äänivarsinensa / äänivarsineen

Singular

Plural

Nom

-

äänivarteni

äänivartesi

äänivartensa

äänivarteni

äänivartesi

äänivartensa

Par

-ta

äänivarttani

äänivarttasi

äänivarttansa / äänivarttaan

äänivarsiani

äänivarsiasi

äänivarsiansa / äänivarsiaan

Gen

-n

äänivarteni

äänivartesi

äänivartensa

äänivartteni / äänivarsieni

äänivarttesi / äänivarsiesi

äänivarttensa / äänivarsiensa

Ill

mihin

äänivarteeni

äänivarteesi

äänivarteensa

äänivarsiini

äänivarsiisi

äänivarsiinsa

Ine

-ssa

äänivarressani

äänivarressasi

äänivarressansa / äänivarressaan

äänivarsissani

äänivarsissasi

äänivarsissansa / äänivarsissaan

Ela

-sta

äänivarrestani

äänivarrestasi

äänivarrestansa / äänivarrestaan

äänivarsistani

äänivarsistasi

äänivarsistansa / äänivarsistaan

All

-lle

äänivarrelleni

äänivarrellesi

äänivarrellensa / äänivarrelleen

äänivarsilleni

äänivarsillesi

äänivarsillensa / äänivarsillean

Ade

-lla

äänivarrellani

äänivarrellasi

äänivarrellansa / äänivarrellaan

äänivarsillani

äänivarsillasi

äänivarsillansa / äänivarsillaan

Abl

-lta

äänivarreltani

äänivarreltasi

äänivarreltansa / äänivarreltaan

äänivarsiltani

äänivarsiltasi

äänivarsiltansa / äänivarsiltaan

Tra

-ksi

äänivarrekseni

äänivarreksesi

äänivarreksensa / äänivarrekseen

äänivarsikseni

äänivarsiksesi

äänivarsiksensa / äänivarsikseen

Ess

-na

äänivartenani

äänivartenasi

äänivartenansa / äänivartenaan

äänivarsinani

äänivarsinasi

äänivarsinansa / äänivarsinaan

Abe

-tta

äänivarrettani

äänivarrettasi

äänivarrettansa / äänivarrettaan

äänivarsittani

äänivarsittasi

äänivarsittansa / äänivarsittaan

Com

-ne

-

-

-

äänivarsineni

äänivarsinesi

äänivarsinensa / äänivarsineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

äänivartemme

äänivartemme

äänivartenne

äänivartenne

äänivartensa

äänivartensa

Par

-ta

äänivarttamme

äänivarsiamme

äänivarttanne

äänivarsianne

äänivarttansa / äänivarttaan

äänivarsiansa / äänivarsiaan

Gen

-n

äänivartemme

äänivarttemme / äänivarsiemme

äänivartenne

äänivarttenne / äänivarsienne

äänivartensa

äänivarttensa / äänivarsiensa

Ill

mihin

äänivarteemme

äänivarsiimme

äänivarteenne

äänivarsiinne

äänivarteensa

äänivarsiinsa

Ine

-ssa

äänivarressamme

äänivarsissamme

äänivarressanne

äänivarsissanne

äänivarressansa / äänivarressaan

äänivarsissansa / äänivarsissaan

Ela

-sta

äänivarrestamme

äänivarsistamme

äänivarrestanne

äänivarsistanne

äänivarrestansa / äänivarrestaan

äänivarsistansa / äänivarsistaan

All

-lle

äänivarrellemme

äänivarsillemme

äänivarrellenne

äänivarsillenne

äänivarrellensa / äänivarrelleen

äänivarsillensa / äänivarsillean

Ade

-lla

äänivarrellamme

äänivarsillamme

äänivarrellanne

äänivarsillanne

äänivarrellansa / äänivarrellaan

äänivarsillansa / äänivarsillaan

Abl

-lta

äänivarreltamme

äänivarsiltamme

äänivarreltanne

äänivarsiltanne

äänivarreltansa / äänivarreltaan

äänivarsiltansa / äänivarsiltaan

Tra

-ksi

äänivarreksemme

äänivarsiksemme

äänivarreksenne

äänivarsiksenne

äänivarreksensa / äänivarrekseen

äänivarsiksensa / äänivarsikseen

Ess

-na

äänivartenamme

äänivarsinamme

äänivartenanne

äänivarsinanne

äänivartenansa / äänivartenaan

äänivarsinansa / äänivarsinaan

Abe

-tta

äänivarrettamme

äänivarsittamme

äänivarrettanne

äänivarsittanne

äänivarrettansa / äänivarrettaan

äänivarsittansa / äänivarsittaan

Com

-ne

-

äänivarsinemme

-

äänivarsinenne

-

äänivarsinensa / äänivarsineen

Singular

Plural

Nom

-

äänivartemme

äänivartenne

äänivartensa

äänivartemme

äänivartenne

äänivartensa

Par

-ta

äänivarttamme

äänivarttanne

äänivarttansa / äänivarttaan

äänivarsiamme

äänivarsianne

äänivarsiansa / äänivarsiaan

Gen

-n

äänivartemme

äänivartenne

äänivartensa

äänivarttemme / äänivarsiemme

äänivarttenne / äänivarsienne

äänivarttensa / äänivarsiensa

Ill

mihin

äänivarteemme

äänivarteenne

äänivarteensa

äänivarsiimme

äänivarsiinne

äänivarsiinsa

Ine

-ssa

äänivarressamme

äänivarressanne

äänivarressansa / äänivarressaan

äänivarsissamme

äänivarsissanne

äänivarsissansa / äänivarsissaan

Ela

-sta

äänivarrestamme

äänivarrestanne

äänivarrestansa / äänivarrestaan

äänivarsistamme

äänivarsistanne

äänivarsistansa / äänivarsistaan

All

-lle

äänivarrellemme

äänivarrellenne

äänivarrellensa / äänivarrelleen

äänivarsillemme

äänivarsillenne

äänivarsillensa / äänivarsillean

Ade

-lla

äänivarrellamme

äänivarrellanne

äänivarrellansa / äänivarrellaan

äänivarsillamme

äänivarsillanne

äänivarsillansa / äänivarsillaan

Abl

-lta

äänivarreltamme

äänivarreltanne

äänivarreltansa / äänivarreltaan

äänivarsiltamme

äänivarsiltanne

äänivarsiltansa / äänivarsiltaan

Tra

-ksi

äänivarreksemme

äänivarreksenne

äänivarreksensa / äänivarrekseen

äänivarsiksemme

äänivarsiksenne

äänivarsiksensa / äänivarsikseen

Ess

-na

äänivartenamme

äänivartenanne

äänivartenansa / äänivartenaan

äänivarsinamme

äänivarsinanne

äänivarsinansa / äänivarsinaan

Abe

-tta

äänivarrettamme

äänivarrettanne

äänivarrettansa / äänivarrettaan

äänivarsittamme

äänivarsittanne

äänivarsittansa / äänivarsittaan

Com

-ne

-

-

-

äänivarsinemme

äänivarsinenne

äänivarsinensa / äänivarsineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ääni

äänet

Par

-ta

ääntä

ääniä

Gen

-n

äänen

äänien / äänten

Ill

mihin

ääneen

ääniin

Ine

-ssa

äänessä

äänissä

Ela

-sta

äänestä

äänistä

All

-lle

äänelle

äänille

Ade

-lla

äänellä

äänillä

Abl

-lta

ääneltä

ääniltä

Tra

-ksi

ääneksi

ääniksi

Ess

-na

äänenä

ääninä

Abe

-tta

äänettä

äänittä

Com

-ne

-

äänine

Ins

-in

-

äänin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ääni

äänet

Par

-ta

ääntä

ääniä

Gen

-n

äänen

äänien / äänten

Ill

mihin

ääneen

ääniin

Ine

-ssa

äänessä

äänissä

Ela

-sta

äänestä

äänistä

All

-lle

äänelle

äänille

Ade

-lla

äänellä

äänillä

Abl

-lta

ääneltä

ääniltä

Tra

-ksi

ääneksi

ääniksi

Ess

-na

äänenä

ääninä

Abe

-tta

äänettä

äänittä

Com

-ne

-

äänine

Ins

-in

-

äänin

sound ääni, salmi, äänne, hiiskaus, vaikutelma, saundi
voice ääni, äänitorvi, äänivalta, sananvalta, puhekyky, pääluokka
vote äänestys, ääni, äänestystulos, äänet, äänioikeus, äänimäärä
tone sävy, ääni, äänimerkki, äänensävy, sointi, värisävy
noise melu, kohina, ääni, meteli, hälinä, poru
volume määrä, tilavuus, volyymi, vuosikerta, ääni, äänen voimakkuus
note huomautus, merkintä, muistio, seteli, muistiinpano, ääni
bruit huhu, melu, ääni
part osa, osuus, rooli, puoli, varaosa, ääni
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2; OpenSubtitles Parallel Corpus Tuo ääni. That's the sound. Hän korotti äänensä. He raised his voice. Sinun äänesi. Your voice. Mikä ääni. What a voice. Kuulin äänesi kaukaa. I heard your voice from afar. Mikä tuo ääni on? What sound, Dean? Mitä äänistä? What about the wind? Äänesi on tärkeä kuulla. Your voice is important to hear. Ei ääntä. No sound. Olen ylpeä äänistäni. I am proud of my voice. Show more arrow right

Wiktionary

sound audio voice vote (act or instance of participating in a vote, e.g., by submitting a ballot) Show more arrow right Nouns äänesäänite Adjectives äänekäsäänellinenäänetönääninen Verbs äänestäääänittäääännellääännähtääääntyäääntää Adverbs puoliääneenääneenääneti Show more arrow right alaäänialttoäänibaritoniäänibassoääniennakkoäänifalsettiäänihajaäänihengitysäänihoukutusäänihuiluäänihukkaäänihälytysäänihälyääniilmaääniinfraäänijaa-äänijonotusäänikomentoäänikoputusäänikurkkuäänikutsuäänikäyntiäänilapsenäänilauluääniluonnonäänimagneettiäänimerkkiäänimiesäänimonoääninaisäänioteäänipoikaäänipostiäänipuheääniradioäänirintaäänirunkoäänisekaäänisiniäänisivuäänisoidinäänisoitinäänisoittoäänisopraanoäänisoraäänistereoäänisydänäänitehosteäänitenoriäänituomariääniultraäänivalintaäänivaloäänivarattu-äänivaroitusäänivastaääniyliääniyliäänikoneylä-ääniääneneristeääneneristysäänenhallintaäänenjohdeäänenjohtajaäänenkannattajaäänenkantamaäänenkorkeusäänenkuljetusäänenkäyttöäänenlaatuäänenmuodostusäänenmuokkausäänenmurrosäänennopeusäänenpaineäänenpainoäänenpitävääänensävyäänentallennusäänentoistoäänenvaimenninäänenvaimennusäänenvalokuvausäänenvoimakkuusäänenväriäänenväsymysääniaaltoääniainesäänialaäänialueääniasuääniaukkoääniefektiäänielinäänielokuvaäänieristeäänieristysäänieristäääänieriöäänifilmiäänifysiologiaäänigeneraattoriääniharavaäänihuuliäänihäiriöäänijänneäänikameraäänikenttääänikertaäänikirjaäänikirjeäänikorttiäänikulissiäänikyhmyäänikynnysäänilaiteäänilajiäänilevyäänimaisemaäänimateriaaliäänimerkkiäänimodulaatioäänimääräääninauhaääninauhuriäänioikeusäänioikeutettuääniopasteäänioppiäänipääääniraitaäänirakoäänirasiaäänirautaäänireikääänirekisteriäänisignaaliäänispektriäänitaajuinenäänitaajuusäänitallenneäänitarkkaamoäänitarkkailijaäänitasoäänitehoäänitehosteäänitekniikkaäänitorviääniuraäänivalliäänivaltaäänivaratäänivarsiäänivastusäänivyöryääniväyläääntenenemmistöääntenkalastusääntenlaskentaääntenlaskijaääntenlasku Show more arrow right From Proto-Finnic ääni, from Proto-Finno-Ugric äne; cognate with Hungarian ének. The meaning "vote" is a semantic loan from Swedish röst. Show more arrow right

Wikipedia

Sound In physics, sound is a vibration that propagates as an acoustic wave, through a transmission medium such as a gas, liquid or solid. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ääneni

ääneni

äänesi

äänesi

äänensä

äänensä

Par

-ta

ääntäni

ääniäni

ääntäsi

ääniäsi

ääntänsä / ääntään

ääniänsä / ääniään

Gen

-n

ääneni

äänieni / äänteni

äänesi

ääniesi / ääntesi

äänensä

ääniensä / ääntensä

Ill

mihin

ääneeni

ääniini

ääneesi

ääniisi

ääneensä

ääniinsä

Ine

-ssa

äänessäni

äänissäni

äänessäsi

äänissäsi

äänessänsä / äänessään

äänissänsä / äänissään

Ela

-sta

äänestäni

äänistäni

äänestäsi

äänistäsi

äänestänsä / äänestään

äänistänsä / äänistään

All

-lle

äänelleni

äänilleni

äänellesi

äänillesi

äänellensä / äänelleen

äänillensä / äänilleän

Ade

-lla

äänelläni

äänilläni

äänelläsi

äänilläsi

äänellänsä / äänellään

äänillänsä / äänillään

Abl

-lta

ääneltäni

ääniltäni

ääneltäsi

ääniltäsi

ääneltänsä / ääneltään

ääniltänsä / ääniltään

Tra

-ksi

äänekseni

äänikseni

ääneksesi

ääniksesi

ääneksensä / äänekseen

ääniksensä / äänikseen

Ess

-na

äänenäni

ääninäni

äänenäsi

ääninäsi

äänenänsä / äänenään

ääninänsä / ääninään

Abe

-tta

äänettäni

äänittäni

äänettäsi

äänittäsi

äänettänsä / äänettään

äänittänsä / äänittään

Com

-ne

-

äänineni

-

ääninesi

-

ääninensä / äänineen

Singular

Plural

Nom

-

ääneni

äänesi

äänensä

ääneni

äänesi

äänensä

Par

-ta

ääntäni

ääntäsi

ääntänsä / ääntään

ääniäni

ääniäsi

ääniänsä / ääniään

Gen

-n

ääneni

äänesi

äänensä

äänieni / äänteni

ääniesi / ääntesi

ääniensä / ääntensä

Ill

mihin

ääneeni

ääneesi

ääneensä

ääniini

ääniisi

ääniinsä

Ine

-ssa

äänessäni

äänessäsi

äänessänsä / äänessään

äänissäni

äänissäsi

äänissänsä / äänissään

Ela

-sta

äänestäni

äänestäsi

äänestänsä / äänestään

äänistäni

äänistäsi

äänistänsä / äänistään

All

-lle

äänelleni

äänellesi

äänellensä / äänelleen

äänilleni

äänillesi

äänillensä / äänilleän

Ade

-lla

äänelläni

äänelläsi

äänellänsä / äänellään

äänilläni

äänilläsi

äänillänsä / äänillään

Abl

-lta

ääneltäni

ääneltäsi

ääneltänsä / ääneltään

ääniltäni

ääniltäsi

ääniltänsä / ääniltään

Tra

-ksi

äänekseni

ääneksesi

ääneksensä / äänekseen

äänikseni

ääniksesi

ääniksensä / äänikseen

Ess

-na

äänenäni

äänenäsi

äänenänsä / äänenään

ääninäni

ääninäsi

ääninänsä / ääninään

Abe

-tta

äänettäni

äänettäsi

äänettänsä / äänettään

äänittäni

äänittäsi

äänittänsä / äänittään

Com

-ne

-

-

-

äänineni

ääninesi

ääninensä / äänineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

äänemme

äänemme

äänenne

äänenne

äänensä

äänensä

Par

-ta

ääntämme

ääniämme

ääntänne

ääniänne

ääntänsä / ääntään

ääniänsä / ääniään

Gen

-n

äänemme

ääniemme / ääntemme

äänenne

äänienne / ääntenne

äänensä

ääniensä / ääntensä

Ill

mihin

ääneemme

ääniimme

ääneenne

ääniinne

ääneensä

ääniinsä

Ine

-ssa

äänessämme

äänissämme

äänessänne

äänissänne

äänessänsä / äänessään

äänissänsä / äänissään

Ela

-sta

äänestämme

äänistämme

äänestänne

äänistänne

äänestänsä / äänestään

äänistänsä / äänistään

All

-lle

äänellemme

äänillemme

äänellenne

äänillenne

äänellensä / äänelleen

äänillensä / äänilleän

Ade

-lla

äänellämme

äänillämme

äänellänne

äänillänne

äänellänsä / äänellään

äänillänsä / äänillään

Abl

-lta

ääneltämme

ääniltämme

ääneltänne

ääniltänne

ääneltänsä / ääneltään

ääniltänsä / ääniltään

Tra

-ksi

ääneksemme

ääniksemme

ääneksenne

ääniksenne

ääneksensä / äänekseen

ääniksensä / äänikseen

Ess

-na

äänenämme

ääninämme

äänenänne

ääninänne

äänenänsä / äänenään

ääninänsä / ääninään

Abe

-tta

äänettämme

äänittämme

äänettänne

äänittänne

äänettänsä / äänettään

äänittänsä / äänittään

Com

-ne

-

ääninemme

-

ääninenne

-

ääninensä / äänineen

Singular

Plural

Nom

-

äänemme

äänenne

äänensä

äänemme

äänenne

äänensä

Par

-ta

ääntämme

ääntänne

ääntänsä / ääntään

ääniämme

ääniänne

ääniänsä / ääniään

Gen

-n

äänemme

äänenne

äänensä

ääniemme / ääntemme

äänienne / ääntenne

ääniensä / ääntensä

Ill

mihin

ääneemme

ääneenne

ääneensä

ääniimme

ääniinne

ääniinsä

Ine

-ssa

äänessämme

äänessänne

äänessänsä / äänessään

äänissämme

äänissänne

äänissänsä / äänissään

Ela

-sta

äänestämme

äänestänne

äänestänsä / äänestään

äänistämme

äänistänne

äänistänsä / äänistään

All

-lle

äänellemme

äänellenne

äänellensä / äänelleen

äänillemme

äänillenne

äänillensä / äänilleän

Ade

-lla

äänellämme

äänellänne

äänellänsä / äänellään

äänillämme

äänillänne

äänillänsä / äänillään

Abl

-lta

ääneltämme

ääneltänne

ääneltänsä / ääneltään

ääniltämme

ääniltänne

ääniltänsä / ääniltään

Tra

-ksi

ääneksemme

ääneksenne

ääneksensä / äänekseen

ääniksemme

ääniksenne

ääniksensä / äänikseen

Ess

-na

äänenämme

äänenänne

äänenänsä / äänenään

ääninämme

ääninänne

ääninänsä / ääninään

Abe

-tta

äänettämme

äänettänne

äänettänsä / äänettään

äänittämme

äänittänne

äänittänsä / äänittään

Com

-ne

-

-

-

ääninemme

ääninenne

ääninensä / äänineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varsi

varret

Par

-ta

vartta

varsia

Gen

-n

varren

vartten / varsien

Ill

mihin

varteen

varsiin

Ine

-ssa

varressa

varsissa

Ela

-sta

varresta

varsista

All

-lle

varrelle

varsille

Ade

-lla

varrella

varsilla

Abl

-lta

varrelta

varsilta

Tra

-ksi

varreksi

varsiksi

Ess

-na

vartena

varsina

Abe

-tta

varretta

varsitta

Com

-ne

-

varsine

Ins

-in

-

varsin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varsi

varret

Par

-ta

vartta

varsia

Gen

-n

varren

vartten / varsien

Ill

mihin

varteen

varsiin

Ine

-ssa

varressa

varsissa

Ela

-sta

varresta

varsista

All

-lle

varrelle

varsille

Ade

-lla

varrella

varsilla

Abl

-lta

varrelta

varsilta

Tra

-ksi

varreksi

varsiksi

Ess

-na

vartena

varsina

Abe

-tta

varretta

varsitta

Com

-ne

-

varsine

Ins

-in

-

varsin

arm käsivarsi, varsi, käsi, haara, hiha, käsinoja
stem varsi, runko, kanta, vartalo, jalka, päähaara
shaft akseli, varsi, kuilu, aisa, nuoli, säde
rod sauva, tanko, varsi, vitsa, keppi, onkivapa
shank varsi, potka, kinttu, sääri
handle kahva, kädensija, varsi, painike, sanka, ripa
stalk varsi, korsi, kanta, tappi
leg jalka, osuus, etappi, koipi, varsi, lahje
stick tikku, keppi, sauva, puikko, maila, varsi
helve varsi
haft varsi, kahva
spear keihäs, varsi, harppuuna, terävä lehti
vine viiniköynnös, köynnös, köynnöskasvi, varsi
cane ruoko, keppi, rottinki, varsi
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, varsi
stock varasto, kalusto, kanta, varastot, osake, varsi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus - sentence id: 10294; Tatoeba, sentence 7402183.; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS EU Bookshop Parallel Corpus Varsi on kasvin osa. The stalk is a part of the plant. Sido varsi tiukalle. Tie the stem tight. Ostin uuden pyörän varteni. I bought a new bike for my varteni. Varsi on taipuisa ja kestävä osa kasvia. The stem is a flexible and durable part of the plant. Tämän kukan varsi on vihreä. The stem of this flower is green. Hän poimi marjat varresta. She picked the berries from the stem. Varteni tarvitaan työpaikalla. My arm is needed at work. Hän lähti ajamaan pois varteni. He left to drive my car away. Käärinliinan varsi oli rikkinäinen. The handle of the wrapping was broken. Tämä veitsen varsi on tehty puusta. The handle of this knife is made of wood. Show more arrow right

Wiktionary

stalk (of a plant) handle or haft of some tools; chiefly a longitudinal one, like one of an axe or hammer, but not that of a knife arm; any structure that resembles a human arm shaft of a boot leg of a sock stem of a tobacco pipe or a musical note (technology, in compounds) rod (in compounds) used for various parts of a human body; primarily of appendages figure, the human body when discussed from a structural point of view (in compounds) side (an area considered to be close to a waterway or a traffic route) Fin:tienvarsiEng:side of the roadFin:joenvarsiEng:side of the river (in locational cases) used like a postposition to refer to passing of time or a journey, along, during, or in the course of; see: varressa, varresta, varteen, varrella, varrelta, varrelle Fin:matkan varrellaEng:along the roadFin:pitkän elämäni varrellaEng:during my long lifeFin:vuosien varrellaEng:in the course of many years (in compounds) indicates that the object is equipped with a stalk, an arm or similar Show more arrow right (the human figure): vartalo. (colloquial) kroppa, runko Show more arrow right varttaa Show more arrow right harjanvarsijoenvarsijokivarsitienvarsivarsieväinenvarsieväkalavarsijousivarsiluuta Show more arrow right From Proto-Finnic varci, possibly from Proto-Finno-Permic warte. Cognate with Estonian vars. Show more arrow right

Wikipedia

Phylogenetic nomenclature Phylogenetic nomenclature is a method of nomenclature for taxa in biology that uses phylogenetic definitions for taxon names as explained below. This contrasts with the traditional approach, in which taxon names are defined by a type, which can be a specimen or a taxon of lower rank, and a description in words. Phylogenetic nomenclature is currently regulated by the International Code of Phylogenetic Nomenclature (PhyloCode). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varteni

varteni

vartesi

vartesi

vartensa

vartensa

Par

-ta

varttani

varsiani

varttasi

varsiasi

varttansa / varttaan

varsiansa / varsiaan

Gen

-n

varteni

vartteni / varsieni

vartesi

varttesi / varsiesi

vartensa

varttensa / varsiensa

Ill

mihin

varteeni

varsiini

varteesi

varsiisi

varteensa

varsiinsa

Ine

-ssa

varressani

varsissani

varressasi

varsissasi

varressansa / varressaan

varsissansa / varsissaan

Ela

-sta

varrestani

varsistani

varrestasi

varsistasi

varrestansa / varrestaan

varsistansa / varsistaan

All

-lle

varrelleni

varsilleni

varrellesi

varsillesi

varrellensa / varrelleen

varsillensa / varsillean

Ade

-lla

varrellani

varsillani

varrellasi

varsillasi

varrellansa / varrellaan

varsillansa / varsillaan

Abl

-lta

varreltani

varsiltani

varreltasi

varsiltasi

varreltansa / varreltaan

varsiltansa / varsiltaan

Tra

-ksi

varrekseni

varsikseni

varreksesi

varsiksesi

varreksensa / varrekseen

varsiksensa / varsikseen

Ess

-na

vartenani

varsinani

vartenasi

varsinasi

vartenansa / vartenaan

varsinansa / varsinaan

Abe

-tta

varrettani

varsittani

varrettasi

varsittasi

varrettansa / varrettaan

varsittansa / varsittaan

Com

-ne

-

varsineni

-

varsinesi

-

varsinensa / varsineen

Singular

Plural

Nom

-

varteni

vartesi

vartensa

varteni

vartesi

vartensa

Par

-ta

varttani

varttasi

varttansa / varttaan

varsiani

varsiasi

varsiansa / varsiaan

Gen

-n

varteni

vartesi

vartensa

vartteni / varsieni

varttesi / varsiesi

varttensa / varsiensa

Ill

mihin

varteeni

varteesi

varteensa

varsiini

varsiisi

varsiinsa

Ine

-ssa

varressani

varressasi

varressansa / varressaan

varsissani

varsissasi

varsissansa / varsissaan

Ela

-sta

varrestani

varrestasi

varrestansa / varrestaan

varsistani

varsistasi

varsistansa / varsistaan

All

-lle

varrelleni

varrellesi

varrellensa / varrelleen

varsilleni

varsillesi

varsillensa / varsillean

Ade

-lla

varrellani

varrellasi

varrellansa / varrellaan

varsillani

varsillasi

varsillansa / varsillaan

Abl

-lta

varreltani

varreltasi

varreltansa / varreltaan

varsiltani

varsiltasi

varsiltansa / varsiltaan

Tra

-ksi

varrekseni

varreksesi

varreksensa / varrekseen

varsikseni

varsiksesi

varsiksensa / varsikseen

Ess

-na

vartenani

vartenasi

vartenansa / vartenaan

varsinani

varsinasi

varsinansa / varsinaan

Abe

-tta

varrettani

varrettasi

varrettansa / varrettaan

varsittani

varsittasi

varsittansa / varsittaan

Com

-ne

-

-

-

varsineni

varsinesi

varsinensa / varsineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vartemme

vartemme

vartenne

vartenne

vartensa

vartensa

Par

-ta

varttamme

varsiamme

varttanne

varsianne

varttansa / varttaan

varsiansa / varsiaan

Gen

-n

vartemme

varttemme / varsiemme

vartenne

varttenne / varsienne

vartensa

varttensa / varsiensa

Ill

mihin

varteemme

varsiimme

varteenne

varsiinne

varteensa

varsiinsa

Ine

-ssa

varressamme

varsissamme

varressanne

varsissanne

varressansa / varressaan

varsissansa / varsissaan

Ela

-sta

varrestamme

varsistamme

varrestanne

varsistanne

varrestansa / varrestaan

varsistansa / varsistaan

All

-lle

varrellemme

varsillemme

varrellenne

varsillenne

varrellensa / varrelleen

varsillensa / varsillean

Ade

-lla

varrellamme

varsillamme

varrellanne

varsillanne

varrellansa / varrellaan

varsillansa / varsillaan

Abl

-lta

varreltamme

varsiltamme

varreltanne

varsiltanne

varreltansa / varreltaan

varsiltansa / varsiltaan

Tra

-ksi

varreksemme

varsiksemme

varreksenne

varsiksenne

varreksensa / varrekseen

varsiksensa / varsikseen

Ess

-na

vartenamme

varsinamme

vartenanne

varsinanne

vartenansa / vartenaan

varsinansa / varsinaan

Abe

-tta

varrettamme

varsittamme

varrettanne

varsittanne

varrettansa / varrettaan

varsittansa / varsittaan

Com

-ne

-

varsinemme

-

varsinenne

-

varsinensa / varsineen

Singular

Plural

Nom

-

vartemme

vartenne

vartensa

vartemme

vartenne

vartensa

Par

-ta

varttamme

varttanne

varttansa / varttaan

varsiamme

varsianne

varsiansa / varsiaan

Gen

-n

vartemme

vartenne

vartensa

varttemme / varsiemme

varttenne / varsienne

varttensa / varsiensa

Ill

mihin

varteemme

varteenne

varteensa

varsiimme

varsiinne

varsiinsa

Ine

-ssa

varressamme

varressanne

varressansa / varressaan

varsissamme

varsissanne

varsissansa / varsissaan

Ela

-sta

varrestamme

varrestanne

varrestansa / varrestaan

varsistamme

varsistanne

varsistansa / varsistaan

All

-lle

varrellemme

varrellenne

varrellensa / varrelleen

varsillemme

varsillenne

varsillensa / varsillean

Ade

-lla

varrellamme

varrellanne

varrellansa / varrellaan

varsillamme

varsillanne

varsillansa / varsillaan

Abl

-lta

varreltamme

varreltanne

varreltansa / varreltaan

varsiltamme

varsiltanne

varsiltansa / varsiltaan

Tra

-ksi

varreksemme

varreksenne

varreksensa / varrekseen

varsiksemme

varsiksenne

varsiksensa / varsikseen

Ess

-na

vartenamme

vartenanne

vartenansa / vartenaan

varsinamme

varsinanne

varsinansa / varsinaan

Abe

-tta

varrettamme

varrettanne

varrettansa / varrettaan

varsittamme

varsittanne

varsittansa / varsittaan

Com

-ne

-

-

-

varsinemme

varsinenne

varsinensa / varsineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept