äänivarsi |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ varsi |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
äänivarret |
|
Par |
-ta |
äänivartta |
äänivarsia |
Gen |
-n |
äänivarren |
äänivartten / äänivarsien |
Ill |
mihin |
äänivarteen |
äänivarsiin |
Ine |
-ssa |
äänivarressa |
äänivarsissa |
Ela |
-sta |
äänivarresta |
äänivarsista |
All |
-lle |
äänivarrelle |
äänivarsille |
Ade |
-lla |
äänivarrella |
äänivarsilla |
Abl |
-lta |
äänivarrelta |
äänivarsilta |
Tra |
-ksi |
äänivarreksi |
äänivarsiksi |
Ess |
-na |
äänivartena |
äänivarsina |
Abe |
-tta |
äänivarretta |
äänivarsitta |
Com |
-ne |
- |
äänivarsine |
Ins |
-in |
- |
äänivarsin |
Singular
Plural
Nom
-
äänivarret
Par
-ta
äänivartta
äänivarsia
Gen
-n
äänivarren
äänivartten / äänivarsien
Ill
mihin
äänivarteen
äänivarsiin
Ine
-ssa
äänivarressa
äänivarsissa
Ela
-sta
äänivarresta
äänivarsista
All
-lle
äänivarrelle
äänivarsille
Ade
-lla
äänivarrella
äänivarsilla
Abl
-lta
äänivarrelta
äänivarsilta
Tra
-ksi
äänivarreksi
äänivarsiksi
Ess
-na
äänivartena
äänivarsina
Abe
-tta
äänivarretta
äänivarsitta
Com
-ne
-
äänivarsine
Ins
-in
-
äänivarsin
| tone arm | |
| pickup | |
| the tone arm | |
| pickup arm | |
| tone arm with |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
äänivarte |
äänivarte |
äänivarte |
äänivarte |
äänivarte |
äänivarte |
Par |
-ta |
äänivartta |
äänivarsia |
äänivartta |
äänivarsia |
äänivartta |
äänivarsia |
Gen |
-n |
äänivarte |
äänivartte |
äänivarte |
äänivartte |
äänivarte |
äänivartte |
Ill |
mihin |
äänivartee |
äänivarsii |
äänivartee |
äänivarsii |
äänivartee |
äänivarsii |
Ine |
-ssa |
äänivarressa |
äänivarsissa |
äänivarressa |
äänivarsissa |
äänivarressa |
äänivarsissa |
Ela |
-sta |
äänivarresta |
äänivarsista |
äänivarresta |
äänivarsista |
äänivarresta |
äänivarsista |
All |
-lle |
äänivarrelle |
äänivarsille |
äänivarrelle |
äänivarsille |
äänivarrelle |
äänivarsille |
Ade |
-lla |
äänivarrella |
äänivarsilla |
äänivarrella |
äänivarsilla |
äänivarrella |
äänivarsilla |
Abl |
-lta |
äänivarrelta |
äänivarsilta |
äänivarrelta |
äänivarsilta |
äänivarrelta |
äänivarsilta |
Tra |
-ksi |
äänivarrekse |
äänivarsikse |
äänivarrekse |
äänivarsikse |
äänivarrekse |
äänivarsikse |
Ess |
-na |
äänivartena |
äänivarsina |
äänivartena |
äänivarsina |
äänivartena |
äänivarsina |
Abe |
-tta |
äänivarretta |
äänivarsitta |
äänivarretta |
äänivarsitta |
äänivarretta |
äänivarsitta |
Com |
-ne |
- |
äänivarsine |
- |
äänivarsine |
- |
äänivarsine |
Singular
Plural
Nom
-
äänivarte
äänivarte
äänivarte
äänivarte
äänivarte
äänivarte
Par
-ta
äänivartta
äänivartta
äänivartta
äänivarsia
äänivarsia
äänivarsia
Gen
-n
äänivarte
äänivarte
äänivarte
äänivartte
äänivartte
äänivartte
Ill
mihin
äänivartee
äänivartee
äänivartee
äänivarsii
äänivarsii
äänivarsii
Ine
-ssa
äänivarressa
äänivarressa
äänivarressa
äänivarsissa
äänivarsissa
äänivarsissa
Ela
-sta
äänivarresta
äänivarresta
äänivarresta
äänivarsista
äänivarsista
äänivarsista
All
-lle
äänivarrelle
äänivarrelle
äänivarrelle
äänivarsille
äänivarsille
äänivarsille
Ade
-lla
äänivarrella
äänivarrella
äänivarrella
äänivarsilla
äänivarsilla
äänivarsilla
Abl
-lta
äänivarrelta
äänivarrelta
äänivarrelta
äänivarsilta
äänivarsilta
äänivarsilta
Tra
-ksi
äänivarrekse
äänivarrekse
äänivarrekse
äänivarsikse
äänivarsikse
äänivarsikse
Ess
-na
äänivartena
äänivartena
äänivartena
äänivarsina
äänivarsina
äänivarsina
Abe
-tta
äänivarretta
äänivarretta
äänivarretta
äänivarsitta
äänivarsitta
äänivarsitta
Com
-ne
-
-
-
äänivarsine
äänivarsine
äänivarsine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
äänivarte |
äänivarte |
äänivarte |
äänivarte |
äänivarte |
äänivarte |
Par |
-ta |
äänivartta |
äänivarsia |
äänivartta |
äänivarsia |
äänivartta |
äänivarsia |
Gen |
-n |
äänivarte |
äänivartte |
äänivarte |
äänivartte |
äänivarte |
äänivartte |
Ill |
mihin |
äänivartee |
äänivarsii |
äänivartee |
äänivarsii |
äänivartee |
äänivarsii |
Ine |
-ssa |
äänivarressa |
äänivarsissa |
äänivarressa |
äänivarsissa |
äänivarressa |
äänivarsissa |
Ela |
-sta |
äänivarresta |
äänivarsista |
äänivarresta |
äänivarsista |
äänivarresta |
äänivarsista |
All |
-lle |
äänivarrelle |
äänivarsille |
äänivarrelle |
äänivarsille |
äänivarrelle |
äänivarsille |
Ade |
-lla |
äänivarrella |
äänivarsilla |
äänivarrella |
äänivarsilla |
äänivarrella |
äänivarsilla |
Abl |
-lta |
äänivarrelta |
äänivarsilta |
äänivarrelta |
äänivarsilta |
äänivarrelta |
äänivarsilta |
Tra |
-ksi |
äänivarrekse |
äänivarsikse |
äänivarrekse |
äänivarsikse |
äänivarrekse |
äänivarsikse |
Ess |
-na |
äänivartena |
äänivarsina |
äänivartena |
äänivarsina |
äänivartena |
äänivarsina |
Abe |
-tta |
äänivarretta |
äänivarsitta |
äänivarretta |
äänivarsitta |
äänivarretta |
äänivarsitta |
Com |
-ne |
- |
äänivarsine |
- |
äänivarsine |
- |
äänivarsine |
Singular
Plural
Nom
-
äänivarte
äänivarte
äänivarte
äänivarte
äänivarte
äänivarte
Par
-ta
äänivartta
äänivartta
äänivartta
äänivarsia
äänivarsia
äänivarsia
Gen
-n
äänivarte
äänivarte
äänivarte
äänivartte
äänivartte
äänivartte
Ill
mihin
äänivartee
äänivartee
äänivartee
äänivarsii
äänivarsii
äänivarsii
Ine
-ssa
äänivarressa
äänivarressa
äänivarressa
äänivarsissa
äänivarsissa
äänivarsissa
Ela
-sta
äänivarresta
äänivarresta
äänivarresta
äänivarsista
äänivarsista
äänivarsista
All
-lle
äänivarrelle
äänivarrelle
äänivarrelle
äänivarsille
äänivarsille
äänivarsille
Ade
-lla
äänivarrella
äänivarrella
äänivarrella
äänivarsilla
äänivarsilla
äänivarsilla
Abl
-lta
äänivarrelta
äänivarrelta
äänivarrelta
äänivarsilta
äänivarsilta
äänivarsilta
Tra
-ksi
äänivarrekse
äänivarrekse
äänivarrekse
äänivarsikse
äänivarsikse
äänivarsikse
Ess
-na
äänivartena
äänivartena
äänivartena
äänivarsina
äänivarsina
äänivarsina
Abe
-tta
äänivarretta
äänivarretta
äänivarretta
äänivarsitta
äänivarsitta
äänivarsitta
Com
-ne
-
-
-
äänivarsine
äänivarsine
äänivarsine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ääni |
äänet |
Par |
-ta |
ääntä |
ääniä |
Gen |
-n |
äänen |
äänien / äänten |
Ill |
mihin |
ääneen |
ääniin |
Ine |
-ssa |
äänessä |
äänissä |
Ela |
-sta |
äänestä |
äänistä |
All |
-lle |
äänelle |
äänille |
Ade |
-lla |
äänellä |
äänillä |
Abl |
-lta |
ääneltä |
ääniltä |
Tra |
-ksi |
ääneksi |
ääniksi |
Ess |
-na |
äänenä |
ääninä |
Abe |
-tta |
äänettä |
äänittä |
Com |
-ne |
- |
äänine |
Ins |
-in |
- |
äänin |
Singular
Plural
Nom
-
ääni
äänet
Par
-ta
ääntä
ääniä
Gen
-n
äänen
äänien / äänten
Ill
mihin
ääneen
ääniin
Ine
-ssa
äänessä
äänissä
Ela
-sta
äänestä
äänistä
All
-lle
äänelle
äänille
Ade
-lla
äänellä
äänillä
Abl
-lta
ääneltä
ääniltä
Tra
-ksi
ääneksi
ääniksi
Ess
-na
äänenä
ääninä
Abe
-tta
äänettä
äänittä
Com
-ne
-
äänine
Ins
-in
-
äänin
| sound | ääni, salmi, äänne, hiiskaus, vaikutelma, saundi |
| voice | ääni, äänitorvi, äänivalta, sananvalta, puhekyky, pääluokka |
| vote | äänestys, ääni, äänestystulos, äänet, äänioikeus, äänimäärä |
| tone | sävy, ääni, äänimerkki, äänensävy, sointi, värisävy |
| noise | melu, kohina, ääni, meteli, hälinä, poru |
| volume | määrä, tilavuus, volyymi, vuosikerta, ääni, äänen voimakkuus |
| note | huomautus, merkintä, muistio, seteli, muistiinpano, ääni |
| bruit | huhu, melu, ääni |
| part | osa, osuus, rooli, puoli, varaosa, ääni |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ääne |
ääne |
ääne |
ääne |
ääne |
ääne |
Par |
-ta |
ääntä |
ääniä |
ääntä |
ääniä |
ääntä |
ääniä |
Gen |
-n |
ääne |
äänie |
ääne |
äänie |
ääne |
äänie |
Ill |
mihin |
äänee |
äänii |
äänee |
äänii |
äänee |
äänii |
Ine |
-ssa |
äänessä |
äänissä |
äänessä |
äänissä |
äänessä |
äänissä |
Ela |
-sta |
äänestä |
äänistä |
äänestä |
äänistä |
äänestä |
äänistä |
All |
-lle |
äänelle |
äänille |
äänelle |
äänille |
äänelle |
äänille |
Ade |
-lla |
äänellä |
äänillä |
äänellä |
äänillä |
äänellä |
äänillä |
Abl |
-lta |
ääneltä |
ääniltä |
ääneltä |
ääniltä |
ääneltä |
ääniltä |
Tra |
-ksi |
äänekse |
äänikse |
äänekse |
äänikse |
äänekse |
äänikse |
Ess |
-na |
äänenä |
ääninä |
äänenä |
ääninä |
äänenä |
ääninä |
Abe |
-tta |
äänettä |
äänittä |
äänettä |
äänittä |
äänettä |
äänittä |
Com |
-ne |
- |
äänine |
- |
äänine |
- |
äänine |
Singular
Plural
Nom
-
ääne
ääne
ääne
ääne
ääne
ääne
Par
-ta
ääntä
ääntä
ääntä
ääniä
ääniä
ääniä
Gen
-n
ääne
ääne
ääne
äänie
äänie
äänie
Ill
mihin
äänee
äänee
äänee
äänii
äänii
äänii
Ine
-ssa
äänessä
äänessä
äänessä
äänissä
äänissä
äänissä
Ela
-sta
äänestä
äänestä
äänestä
äänistä
äänistä
äänistä
All
-lle
äänelle
äänelle
äänelle
äänille
äänille
äänille
Ade
-lla
äänellä
äänellä
äänellä
äänillä
äänillä
äänillä
Abl
-lta
ääneltä
ääneltä
ääneltä
ääniltä
ääniltä
ääniltä
Tra
-ksi
äänekse
äänekse
äänekse
äänikse
äänikse
äänikse
Ess
-na
äänenä
äänenä
äänenä
ääninä
ääninä
ääninä
Abe
-tta
äänettä
äänettä
äänettä
äänittä
äänittä
äänittä
Com
-ne
-
-
-
äänine
äänine
äänine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ääne |
ääne |
ääne |
ääne |
ääne |
ääne |
Par |
-ta |
ääntä |
ääniä |
ääntä |
ääniä |
ääntä |
ääniä |
Gen |
-n |
ääne |
äänie |
ääne |
äänie |
ääne |
äänie |
Ill |
mihin |
äänee |
äänii |
äänee |
äänii |
äänee |
äänii |
Ine |
-ssa |
äänessä |
äänissä |
äänessä |
äänissä |
äänessä |
äänissä |
Ela |
-sta |
äänestä |
äänistä |
äänestä |
äänistä |
äänestä |
äänistä |
All |
-lle |
äänelle |
äänille |
äänelle |
äänille |
äänelle |
äänille |
Ade |
-lla |
äänellä |
äänillä |
äänellä |
äänillä |
äänellä |
äänillä |
Abl |
-lta |
ääneltä |
ääniltä |
ääneltä |
ääniltä |
ääneltä |
ääniltä |
Tra |
-ksi |
äänekse |
äänikse |
äänekse |
äänikse |
äänekse |
äänikse |
Ess |
-na |
äänenä |
ääninä |
äänenä |
ääninä |
äänenä |
ääninä |
Abe |
-tta |
äänettä |
äänittä |
äänettä |
äänittä |
äänettä |
äänittä |
Com |
-ne |
- |
äänine |
- |
äänine |
- |
äänine |
Singular
Plural
Nom
-
ääne
ääne
ääne
ääne
ääne
ääne
Par
-ta
ääntä
ääntä
ääntä
ääniä
ääniä
ääniä
Gen
-n
ääne
ääne
ääne
äänie
äänie
äänie
Ill
mihin
äänee
äänee
äänee
äänii
äänii
äänii
Ine
-ssa
äänessä
äänessä
äänessä
äänissä
äänissä
äänissä
Ela
-sta
äänestä
äänestä
äänestä
äänistä
äänistä
äänistä
All
-lle
äänelle
äänelle
äänelle
äänille
äänille
äänille
Ade
-lla
äänellä
äänellä
äänellä
äänillä
äänillä
äänillä
Abl
-lta
ääneltä
ääneltä
ääneltä
ääniltä
ääniltä
ääniltä
Tra
-ksi
äänekse
äänekse
äänekse
äänikse
äänikse
äänikse
Ess
-na
äänenä
äänenä
äänenä
ääninä
ääninä
ääninä
Abe
-tta
äänettä
äänettä
äänettä
äänittä
äänittä
äänittä
Com
-ne
-
-
-
äänine
äänine
äänine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
varsi |
varret |
Par |
-ta |
vartta |
varsia |
Gen |
-n |
varren |
vartten / varsien |
Ill |
mihin |
varteen |
varsiin |
Ine |
-ssa |
varressa |
varsissa |
Ela |
-sta |
varresta |
varsista |
All |
-lle |
varrelle |
varsille |
Ade |
-lla |
varrella |
varsilla |
Abl |
-lta |
varrelta |
varsilta |
Tra |
-ksi |
varreksi |
varsiksi |
Ess |
-na |
vartena |
varsina |
Abe |
-tta |
varretta |
varsitta |
Com |
-ne |
- |
varsine |
Ins |
-in |
- |
varsin |
Singular
Plural
Nom
-
varsi
varret
Par
-ta
vartta
varsia
Gen
-n
varren
vartten / varsien
Ill
mihin
varteen
varsiin
Ine
-ssa
varressa
varsissa
Ela
-sta
varresta
varsista
All
-lle
varrelle
varsille
Ade
-lla
varrella
varsilla
Abl
-lta
varrelta
varsilta
Tra
-ksi
varreksi
varsiksi
Ess
-na
vartena
varsina
Abe
-tta
varretta
varsitta
Com
-ne
-
varsine
Ins
-in
-
varsin
| arm | käsivarsi, varsi, käsi, haara, hiha, käsinoja |
| stem | varsi, runko, kanta, vartalo, jalka, päähaara |
| shaft | akseli, varsi, kuilu, aisa, nuoli, säde |
| rod | sauva, tanko, varsi, vitsa, keppi, onkivapa |
| shank | varsi, potka, kinttu, sääri |
| handle | kahva, kädensija, varsi, painike, sanka, ripa |
| stalk | varsi, korsi, kanta, tappi |
| leg | jalka, osuus, etappi, koipi, varsi, lahje |
| stick | tikku, keppi, sauva, puikko, maila, varsi |
| helve | varsi |
| haft | varsi, kahva |
| spear | keihäs, varsi, harppuuna, terävä lehti |
| vine | viiniköynnös, köynnös, köynnöskasvi, varsi |
| cane | ruoko, keppi, rottinki, varsi |
| top | huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, varsi |
| stock | varasto, kalusto, kanta, varastot, osake, varsi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
varte |
varte |
varte |
varte |
varte |
varte |
Par |
-ta |
vartta |
varsia |
vartta |
varsia |
vartta |
varsia |
Gen |
-n |
varte |
vartte |
varte |
vartte |
varte |
vartte |
Ill |
mihin |
vartee |
varsii |
vartee |
varsii |
vartee |
varsii |
Ine |
-ssa |
varressa |
varsissa |
varressa |
varsissa |
varressa |
varsissa |
Ela |
-sta |
varresta |
varsista |
varresta |
varsista |
varresta |
varsista |
All |
-lle |
varrelle |
varsille |
varrelle |
varsille |
varrelle |
varsille |
Ade |
-lla |
varrella |
varsilla |
varrella |
varsilla |
varrella |
varsilla |
Abl |
-lta |
varrelta |
varsilta |
varrelta |
varsilta |
varrelta |
varsilta |
Tra |
-ksi |
varrekse |
varsikse |
varrekse |
varsikse |
varrekse |
varsikse |
Ess |
-na |
vartena |
varsina |
vartena |
varsina |
vartena |
varsina |
Abe |
-tta |
varretta |
varsitta |
varretta |
varsitta |
varretta |
varsitta |
Com |
-ne |
- |
varsine |
- |
varsine |
- |
varsine |
Singular
Plural
Nom
-
varte
varte
varte
varte
varte
varte
Par
-ta
vartta
vartta
vartta
varsia
varsia
varsia
Gen
-n
varte
varte
varte
vartte
vartte
vartte
Ill
mihin
vartee
vartee
vartee
varsii
varsii
varsii
Ine
-ssa
varressa
varressa
varressa
varsissa
varsissa
varsissa
Ela
-sta
varresta
varresta
varresta
varsista
varsista
varsista
All
-lle
varrelle
varrelle
varrelle
varsille
varsille
varsille
Ade
-lla
varrella
varrella
varrella
varsilla
varsilla
varsilla
Abl
-lta
varrelta
varrelta
varrelta
varsilta
varsilta
varsilta
Tra
-ksi
varrekse
varrekse
varrekse
varsikse
varsikse
varsikse
Ess
-na
vartena
vartena
vartena
varsina
varsina
varsina
Abe
-tta
varretta
varretta
varretta
varsitta
varsitta
varsitta
Com
-ne
-
-
-
varsine
varsine
varsine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
varte |
varte |
varte |
varte |
varte |
varte |
Par |
-ta |
vartta |
varsia |
vartta |
varsia |
vartta |
varsia |
Gen |
-n |
varte |
vartte |
varte |
vartte |
varte |
vartte |
Ill |
mihin |
vartee |
varsii |
vartee |
varsii |
vartee |
varsii |
Ine |
-ssa |
varressa |
varsissa |
varressa |
varsissa |
varressa |
varsissa |
Ela |
-sta |
varresta |
varsista |
varresta |
varsista |
varresta |
varsista |
All |
-lle |
varrelle |
varsille |
varrelle |
varsille |
varrelle |
varsille |
Ade |
-lla |
varrella |
varsilla |
varrella |
varsilla |
varrella |
varsilla |
Abl |
-lta |
varrelta |
varsilta |
varrelta |
varsilta |
varrelta |
varsilta |
Tra |
-ksi |
varrekse |
varsikse |
varrekse |
varsikse |
varrekse |
varsikse |
Ess |
-na |
vartena |
varsina |
vartena |
varsina |
vartena |
varsina |
Abe |
-tta |
varretta |
varsitta |
varretta |
varsitta |
varretta |
varsitta |
Com |
-ne |
- |
varsine |
- |
varsine |
- |
varsine |
Singular
Plural
Nom
-
varte
varte
varte
varte
varte
varte
Par
-ta
vartta
vartta
vartta
varsia
varsia
varsia
Gen
-n
varte
varte
varte
vartte
vartte
vartte
Ill
mihin
vartee
vartee
vartee
varsii
varsii
varsii
Ine
-ssa
varressa
varressa
varressa
varsissa
varsissa
varsissa
Ela
-sta
varresta
varresta
varresta
varsista
varsista
varsista
All
-lle
varrelle
varrelle
varrelle
varsille
varsille
varsille
Ade
-lla
varrella
varrella
varrella
varsilla
varsilla
varsilla
Abl
-lta
varrelta
varrelta
varrelta
varsilta
varsilta
varsilta
Tra
-ksi
varrekse
varrekse
varrekse
varsikse
varsikse
varsikse
Ess
-na
vartena
vartena
vartena
varsina
varsina
varsina
Abe
-tta
varretta
varretta
varretta
varsitta
varsitta
varsitta
Com
-ne
-
-
-
varsine
varsine
varsine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net