Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöpelko    N Sg Nom + pelko   N Sg Nom

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

pelko, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - pelko pelot
Par -ta pelkoa pelkoja
Gen -n pelon pelkojen
Ill mihin pelkoon pelkoihin
Ine -ssa pelossa peloissa
Ela -sta pelosta peloista
All -lle pelolle peloille
Ade -lla pelolla peloilla
Abl -lta pelolta peloilta
Tra -ksi peloksi peloiksi
Ess -na pelkona pelkoina
Abe -tta pelotta peloitta
Com -ne - pelkoine
Ins -in - peloin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Srne vf na rzbgvba vaqhprq ol creprvirq qnatre be guerng, juvpu pnhfrf culfvbybtvpny punatrf naq hygvzngryl orunivbeny punatrf, fhpu nf zbhagvat na ntterffvir erfcbafr be syrrvat gur guerng. Srne va uhzna orvatf znl bpphe va erfcbafr gb n pregnva fgvzhyhf bppheevat va gur cerfrag, be va nagvpvcngvba be rkcrpgngvba bs n shgher guerng creprvirq nf n evfx gb barfrys. Gur srne erfcbafr nevfrf sebz gur creprcgvba bs qnatre yrnqvat gb pbasebagngvba jvgu be rfpncr sebz/nibvqvat gur guerng (nyfb xabja nf gur svtug-be-syvtug erfcbafr), juvpu va rkgerzr pnfrf bs srne (ubeebe naq greebe) pna or n serrmr erfcbafr be cnenylfvf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
srne, qernq.

Derived terms:
ireof
crybggnn
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cryxb. Rdhvinyrag gb cryägä +‎ -b.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pelkoni pelkoni pelkosi pelkosi pelkonsa pelkonsa
Par -ta pelkoani pelkojani pelkoasi pelkojasi pelkoansa / pelkoaan pelkojansa / pelkojaan
Gen -n pelkoni pelkojeni pelkosi pelkojesi pelkonsa pelkojensa / pelkojensä
Ill mihin pelkooni pelkoihini pelkoosi pelkoihisi pelkoonsa pelkoihinsa / pelkoihinsä
Ine -ssa pelossani peloissani pelossasi peloissasi pelossansa / pelossaan peloissansa / peloissaan
Ela -sta pelostani peloistani pelostasi peloistasi pelostansa / pelostaan peloistansa / peloistaan
All -lle pelolleni peloilleni pelollesi peloillesi pelolleen / pelollensa peloillensa / peloillean
Ade -lla pelollani peloillani pelollasi peloillasi pelollansa / pelollaan peloillansa / peloillaan
Abl -lta peloltani peloiltani peloltasi peloiltasi peloltansa / peloltaan peloiltansa / peloiltaan
Tra -ksi pelokseni peloikseni peloksesi peloiksesi pelokseen / peloksensa peloikseen / peloiksensa
Ess -na pelkonani pelkoinani pelkonasi pelkoinasi pelkonansa / pelkonaan pelkoinansa / pelkoinaan
Abe -tta pelottani peloittani pelottasi peloittasi pelottansa / pelottaan peloittansa / peloittaan
Com -ne - pelkoineni - pelkoinesi - pelkoineen / pelkoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pelkomme pelkomme pelkonne pelkonne pelkonsa pelkonsa
Par -ta pelkoamme pelkojamme pelkoanne pelkojanne pelkoansa / pelkoaan pelkojansa / pelkojaan
Gen -n pelkomme pelkojemme pelkonne pelkojenne pelkonsa pelkojensa / pelkojensä
Ill mihin pelkoomme pelkoihimme pelkoonne pelkoihinne pelkoonsa pelkoihinsa / pelkoihinsä
Ine -ssa pelossamme peloissamme pelossanne peloissanne pelossansa / pelossaan peloissansa / peloissaan
Ela -sta pelostamme peloistamme pelostanne peloistanne pelostansa / pelostaan peloistansa / peloistaan
All -lle pelollemme peloillemme pelollenne peloillenne pelolleen / pelollensa peloillensa / peloillean
Ade -lla pelollamme peloillamme pelollanne peloillanne pelollansa / pelollaan peloillansa / peloillaan
Abl -lta peloltamme peloiltamme peloltanne peloiltanne peloltansa / peloltaan peloiltansa / peloiltaan
Tra -ksi peloksemme peloiksemme peloksenne peloiksenne pelokseen / peloksensa peloikseen / peloiksensa
Ess -na pelkonamme pelkoinamme pelkonanne pelkoinanne pelkonansa / pelkonaan pelkoinansa / pelkoinaan
Abe -tta pelottamme peloittamme pelottanne peloittanne pelottansa / pelottaan peloittansa / peloittaan
Com -ne - pelkoinemme - pelkoinenne - pelkoineen / pelkoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept