Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöpakkanen yöpakkanen   N Sg Nom
   N Sg Nom + pakkanen   N Sg Nom

yöpakkanen, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightly
yöpakkanen
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug sebfg, fho-mreb grzcrengher bs nzovrag nve qhevat avtug

(va gur cyheny) n cbyvgvpny pevfvf orgjrra Svaynaq naq gur Fbivrg Havba va gur yngr 1950f

Etymology:
+‎ cnxxnara
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpakkaseni yöpakkaseni yöpakkasesi yöpakkasesi yöpakkasensa yöpakkasensa
Par -ta yöpakkastani yöpakkasiani yöpakkastasi yöpakkasiasi yöpakkastansa / yöpakkastaan yöpakkasiansa / yöpakkasiaan
Gen -n yöpakkaseni yöpakkasieni / yöpakkasteni yöpakkasesi yöpakkasiesi / yöpakkastesi yöpakkasensa yöpakkasiensa / yöpakkastensa
Ill mihin yöpakkaseeni yöpakkasiini yöpakkaseesi yöpakkasiisi yöpakkaseensa yöpakkasiinsa
Ine -ssa yöpakkasessani yöpakkasissani yöpakkasessasi yöpakkasissasi yöpakkasessansa / yöpakkasessaan yöpakkasissansa / yöpakkasissaan
Ela -sta yöpakkasestani yöpakkasistani yöpakkasestasi yöpakkasistasi yöpakkasestansa / yöpakkasestaan yöpakkasistansa / yöpakkasistaan
All -lle yöpakkaselleni yöpakkasilleni yöpakkasellesi yöpakkasillesi yöpakkaselleen / yöpakkasellensa yöpakkasillensa / yöpakkasillean
Ade -lla yöpakkasellani yöpakkasillani yöpakkasellasi yöpakkasillasi yöpakkasellansa / yöpakkasellaan yöpakkasillansa / yöpakkasillaan
Abl -lta yöpakkaseltani yöpakkasiltani yöpakkaseltasi yöpakkasiltasi yöpakkaseltansa / yöpakkaseltaan yöpakkasiltansa / yöpakkasiltaan
Tra -ksi yöpakkasekseni yöpakkasikseni yöpakkaseksesi yöpakkasiksesi yöpakkasekseen / yöpakkaseksensa yöpakkasikseen / yöpakkasiksensa
Ess -na yöpakkasenani yöpakkasinani yöpakkasenasi yöpakkasinasi yöpakkasenansa / yöpakkasenaan yöpakkasinansa / yöpakkasinaan
Abe -tta yöpakkasettani yöpakkasittani yöpakkasettasi yöpakkasittasi yöpakkasettansa / yöpakkasettaan yöpakkasittansa / yöpakkasittaan
Com -ne - yöpakkasineni - yöpakkasinesi - yöpakkasineen / yöpakkasinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpakkasemme yöpakkasemme yöpakkasenne yöpakkasenne yöpakkasensa yöpakkasensa
Par -ta yöpakkastamme yöpakkasiamme yöpakkastanne yöpakkasianne yöpakkastansa / yöpakkastaan yöpakkasiansa / yöpakkasiaan
Gen -n yöpakkasemme yöpakkasiemme / yöpakkastemme yöpakkasenne yöpakkasienne / yöpakkastenne yöpakkasensa yöpakkasiensa / yöpakkastensa
Ill mihin yöpakkaseemme yöpakkasiimme yöpakkaseenne yöpakkasiinne yöpakkaseensa yöpakkasiinsa
Ine -ssa yöpakkasessamme yöpakkasissamme yöpakkasessanne yöpakkasissanne yöpakkasessansa / yöpakkasessaan yöpakkasissansa / yöpakkasissaan
Ela -sta yöpakkasestamme yöpakkasistamme yöpakkasestanne yöpakkasistanne yöpakkasestansa / yöpakkasestaan yöpakkasistansa / yöpakkasistaan
All -lle yöpakkasellemme yöpakkasillemme yöpakkasellenne yöpakkasillenne yöpakkaselleen / yöpakkasellensa yöpakkasillensa / yöpakkasillean
Ade -lla yöpakkasellamme yöpakkasillamme yöpakkasellanne yöpakkasillanne yöpakkasellansa / yöpakkasellaan yöpakkasillansa / yöpakkasillaan
Abl -lta yöpakkaseltamme yöpakkasiltamme yöpakkaseltanne yöpakkasiltanne yöpakkaseltansa / yöpakkaseltaan yöpakkasiltansa / yöpakkasiltaan
Tra -ksi yöpakkaseksemme yöpakkasiksemme yöpakkaseksenne yöpakkasiksenne yöpakkasekseen / yöpakkaseksensa yöpakkasikseen / yöpakkasiksensa
Ess -na yöpakkasenamme yöpakkasinamme yöpakkasenanne yöpakkasinanne yöpakkasenansa / yöpakkasenaan yöpakkasinansa / yöpakkasinaan
Abe -tta yöpakkasettamme yöpakkasittamme yöpakkasettanne yöpakkasittanne yöpakkasettansa / yöpakkasettaan yöpakkasittansa / yöpakkasittaan
Com -ne - yöpakkasinemme - yöpakkasinenne - yöpakkasineen / yöpakkasinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

pakkanen, Noun

up ↑

Translations & synonyms

frost pakkanen, huurre, halla, routa, kuura, kylmyys
cold kylmä, kylmyys, pakkanen, vilustuminen, flunssa
freeze pakkanen, halla, hintasulkku ja palkkasulku
freeze-up pakkanen, jäätyminen
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Serrmvat bpphef jura gur grzcrengher bs nve snyyf orybj gur serrmvat cbvag bs jngre (0 °P, 32 °S, 273 X). Guvf vf hfhnyyl zrnfherq ng gur urvtug bs 1.2 zrgerf (4') nobir gur tebhaq fhesnpr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
sebfg, fho-mreb grzcrengher bs nzovrag nve

     Fin: Ba xlzzrara nfgrggn cnxxnfgn.
     Eng: Gur grzcrengher vf gra qrterrf orybj mreb.
     Fin: Cnxxnara xvevfgll.
     Eng: Vg'f trggvat pbyqre. / Gur sebfg vf trggvat jbefr.
     Fin: Gnyiryyn 1985–86 byv Fhbzrffn xbing cnxxnfrg.
     Eng: Gur jvagre bs 1985–86 jnf irel pbyq va Svaynaq.
(pbyybdhvny) va gur erq (va nqrffvir pnfr)

     Fin: Lugvöa ghybf ba inuinfgv cnxxnfryyn.
     Eng: Gur pbzcnal vf urnivyl va gur erq.
(pbyybdhvny, jvgu ybpngvir pnfrf) serrmre

     Fin: Cvfgä fr cnxxnfrra.
     Eng: Chg vg va gur serrmre.
Derived terms:
cnxnfgnn
Compounds:
cnxxnfnnygb
cnxxnfnnzh
cnxxnfnfgr
cnxxnfranexn
cnxxnfraxrfgäiä
cnxxnfracherzn
cnxxnfunyxrnzn
cnxxnfureen
cnxxnfuhheh
cnxxnfvyzn
cnxxnfxnhfv
cnxxnfxryv
cnxxnfyhxrzn
cnxxnfyhzv
cnxxnfzvggnev
cnxxnfarfgr
cnxxnfcäviä
cnxxnffää
cnxxnfgnyiv
cnxxnfhxxb
cnxxnfinhevb
cnxxnfibvqr
cnxxnflö

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cnxxnvara. Eryngrq gb Rfgbavna cnxnar, Vatevna cnxxnva, Xneryvna cnxxnvar, Ircf cnxnvar naq Ibgvp cnxxnva.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pakkaseni pakkaseni pakkasesi pakkasesi pakkasensa pakkasensa
Par -ta pakkastani pakkasiani pakkastasi pakkasiasi pakkastansa / pakkastaan pakkasiansa / pakkasiaan
Gen -n pakkaseni pakkasieni / pakkasteni pakkasesi pakkasiesi / pakkastesi pakkasensa pakkasiensa / pakkastensa
Ill mihin pakkaseeni pakkasiini pakkaseesi pakkasiisi pakkaseensa pakkasiinsa
Ine -ssa pakkasessani pakkasissani pakkasessasi pakkasissasi pakkasessansa / pakkasessaan pakkasissansa / pakkasissaan
Ela -sta pakkasestani pakkasistani pakkasestasi pakkasistasi pakkasestansa / pakkasestaan pakkasistansa / pakkasistaan
All -lle pakkaselleni pakkasilleni pakkasellesi pakkasillesi pakkaselleen / pakkasellensa pakkasillensa / pakkasillean
Ade -lla pakkasellani pakkasillani pakkasellasi pakkasillasi pakkasellansa / pakkasellaan pakkasillansa / pakkasillaan
Abl -lta pakkaseltani pakkasiltani pakkaseltasi pakkasiltasi pakkaseltansa / pakkaseltaan pakkasiltansa / pakkasiltaan
Tra -ksi pakkasekseni pakkasikseni pakkaseksesi pakkasiksesi pakkasekseen / pakkaseksensa pakkasikseen / pakkasiksensa
Ess -na pakkasenani pakkasinani pakkasenasi pakkasinasi pakkasenansa / pakkasenaan pakkasinansa / pakkasinaan
Abe -tta pakkasettani pakkasittani pakkasettasi pakkasittasi pakkasettansa / pakkasettaan pakkasittansa / pakkasittaan
Com -ne - pakkasineni - pakkasinesi - pakkasineen / pakkasinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pakkasemme pakkasemme pakkasenne pakkasenne pakkasensa pakkasensa
Par -ta pakkastamme pakkasiamme pakkastanne pakkasianne pakkastansa / pakkastaan pakkasiansa / pakkasiaan
Gen -n pakkasemme pakkasiemme / pakkastemme pakkasenne pakkasienne / pakkastenne pakkasensa pakkasiensa / pakkastensa
Ill mihin pakkaseemme pakkasiimme pakkaseenne pakkasiinne pakkaseensa pakkasiinsa
Ine -ssa pakkasessamme pakkasissamme pakkasessanne pakkasissanne pakkasessansa / pakkasessaan pakkasissansa / pakkasissaan
Ela -sta pakkasestamme pakkasistamme pakkasestanne pakkasistanne pakkasestansa / pakkasestaan pakkasistansa / pakkasistaan
All -lle pakkasellemme pakkasillemme pakkasellenne pakkasillenne pakkaselleen / pakkasellensa pakkasillensa / pakkasillean
Ade -lla pakkasellamme pakkasillamme pakkasellanne pakkasillanne pakkasellansa / pakkasellaan pakkasillansa / pakkasillaan
Abl -lta pakkaseltamme pakkasiltamme pakkaseltanne pakkasiltanne pakkaseltansa / pakkaseltaan pakkasiltansa / pakkasiltaan
Tra -ksi pakkaseksemme pakkasiksemme pakkaseksenne pakkasiksenne pakkasekseen / pakkaseksensa pakkasikseen / pakkasiksensa
Ess -na pakkasenamme pakkasinamme pakkasenanne pakkasinanne pakkasenansa / pakkasenaan pakkasinansa / pakkasinaan
Abe -tta pakkasettamme pakkasittamme pakkasettanne pakkasittanne pakkasettansa / pakkasettaan pakkasittansa / pakkasittaan
Com -ne - pakkasinemme - pakkasinenne - pakkasineen / pakkasinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept