Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yölamppu yölamppu   N Sg Nom
   N Sg Nom + lamppu   N Sg Nom

yölamppu, Noun

up ↑

Translations & synonyms

bedside lamp yölamppu
nightlight yövalo, yölamppu
night light
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yölamppuni yölamppuni yölamppusi yölamppusi yölamppunsa yölamppunsa
Par -ta yölamppuani yölamppujani yölamppuasi yölamppujasi yölamppuansa / yölamppuaan yölamppujansa / yölamppujaan
Gen -n yölamppuni yölamppujeni yölamppusi yölamppujesi yölamppunsa yölamppujensa
Ill mihin yölamppuuni yölamppuihini yölamppuusi yölamppuihisi yölamppuunsa yölamppuihinsa
Ine -ssa yölampussani yölampuissani yölampussasi yölampuissasi yölampussansa / yölampussaan yölampuissansa / yölampuissaan
Ela -sta yölampustani yölampuistani yölampustasi yölampuistasi yölampustansa / yölampustaan yölampuistansa / yölampuistaan
All -lle yölampulleni yölampuilleni yölampullesi yölampuillesi yölampulleen / yölampullensa yölampuillensa / yölampuillean
Ade -lla yölampullani yölampuillani yölampullasi yölampuillasi yölampullansa / yölampullaan yölampuillansa / yölampuillaan
Abl -lta yölampultani yölampuiltani yölampultasi yölampuiltasi yölampultansa / yölampultaan yölampuiltansa / yölampuiltaan
Tra -ksi yölampukseni yölampuikseni yölampuksesi yölampuiksesi yölampukseen / yölampuksensa yölampuikseen / yölampuiksensa
Ess -na yölamppunani yölamppuinani yölamppunasi yölamppuinasi yölamppunansa / yölamppunaan yölamppuinansa / yölamppuinaan
Abe -tta yölamputtani yölampuittani yölamputtasi yölampuittasi yölamputtansa / yölamputtaan yölampuittansa / yölampuittaan
Com -ne - yölamppuineni - yölamppuinesi - yölamppuineen / yölamppuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yölamppumme yölamppumme yölamppunne yölamppunne yölamppunsa yölamppunsa
Par -ta yölamppuamme yölamppujamme yölamppuanne yölamppujanne yölamppuansa / yölamppuaan yölamppujansa / yölamppujaan
Gen -n yölamppumme yölamppujemme yölamppunne yölamppujenne yölamppunsa yölamppujensa
Ill mihin yölamppuumme yölamppuihimme yölamppuunne yölamppuihinne yölamppuunsa yölamppuihinsa
Ine -ssa yölampussamme yölampuissamme yölampussanne yölampuissanne yölampussansa / yölampussaan yölampuissansa / yölampuissaan
Ela -sta yölampustamme yölampuistamme yölampustanne yölampuistanne yölampustansa / yölampustaan yölampuistansa / yölampuistaan
All -lle yölampullemme yölampuillemme yölampullenne yölampuillenne yölampulleen / yölampullensa yölampuillensa / yölampuillean
Ade -lla yölampullamme yölampuillamme yölampullanne yölampuillanne yölampullansa / yölampullaan yölampuillansa / yölampuillaan
Abl -lta yölampultamme yölampuiltamme yölampultanne yölampuiltanne yölampultansa / yölampultaan yölampuiltansa / yölampuiltaan
Tra -ksi yölampuksemme yölampuiksemme yölampuksenne yölampuiksenne yölampukseen / yölampuksensa yölampuikseen / yölampuiksensa
Ess -na yölamppunamme yölamppuinamme yölamppunanne yölamppuinanne yölamppunansa / yölamppunaan yölamppuinansa / yölamppuinaan
Abe -tta yölamputtamme yölampuittamme yölamputtanne yölampuittanne yölamputtansa / yölamputtaan yölampuittansa / yölampuittaan
Com -ne - yölamppuinemme - yölamppuinenne - yölamppuineen / yölamppuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

lamppu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - lamppu lamput
Par -ta lamppua lamppuja
Gen -n lampun lamppujen
Ill mihin lamppuun lamppuihin
Ine -ssa lampussa lampuissa
Ela -sta lampusta lampuista
All -lle lampulle lampuille
Ade -lla lampulla lampuilla
Abl -lta lampulta lampuilta
Tra -ksi lampuksi lampuiksi
Ess -na lamppuna lamppuina
Abe -tta lamputta lampuitta
Com -ne - lamppuine
Ins -in - lampuin

Translations & synonyms

lamp lamppu, valaisin, valo, lyhty
bulb lamppu, polttimo, hehkulamppu, sipuli, pullistuma, sipulikasvi
light bulb lamppu, hehkulamppu
light valo, valaistus, valaisin, lamppu, majakka, valistus
a lamp

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word ynzcch can mean the following:
xrvabinyba: yäuqr[1]
inynvfva: inybayäugrra cvqvxxrraä gbvzvin ynvgr[1]
rybubcrnuölelynzcch
raretvnafääfgöynzcch
uruxhynzcch
xnnevynzcch
xnnfhchexnhfynzcch
xrebfvvavynzcch
ynninynzcch
ybvfgrchgxvynzcch
zngnyncnvarangevhzynzcch
zbavzrgnyyvynzcch
zhfgninybynzcch
fhhecnvarangevhzynzcch
gvyyrl ynzcch
öywlynzcch
evxxvcynfznynzcch
YRQ
vaqhxgvbynzcch
ylugl
ryrxgebavchgxvn: xhgfhgnna wbfxhf nzznggvfynatvffn ynzchvxfv, invxxn chgxvra xälggögnexbvghf rv byr inybaghbggb.
Source: Wikipedia
Wiktionary
ynzc

yvtug ohyo

Synonyms:
(yvtug ohyo): uruxhynzcch
Etymology:
Sebz Fjrqvfu ynzcn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lamppuni lamppuni lamppusi lamppusi lamppunsa lamppunsa
Par -ta lamppuani lamppujani lamppuasi lamppujasi lamppuansa / lamppuaan lamppujansa / lamppujaan
Gen -n lamppuni lamppujeni lamppusi lamppujesi lamppunsa lamppujensa
Ill mihin lamppuuni lamppuihini lamppuusi lamppuihisi lamppuunsa lamppuihinsa
Ine -ssa lampussani lampuissani lampussasi lampuissasi lampussansa / lampussaan lampuissansa / lampuissaan
Ela -sta lampustani lampuistani lampustasi lampuistasi lampustansa / lampustaan lampuistansa / lampuistaan
All -lle lampulleni lampuilleni lampullesi lampuillesi lampulleen / lampullensa lampuillensa / lampuillean
Ade -lla lampullani lampuillani lampullasi lampuillasi lampullansa / lampullaan lampuillansa / lampuillaan
Abl -lta lampultani lampuiltani lampultasi lampuiltasi lampultansa / lampultaan lampuiltansa / lampuiltaan
Tra -ksi lampukseni lampuikseni lampuksesi lampuiksesi lampukseen / lampuksensa lampuikseen / lampuiksensa
Ess -na lamppunani lamppuinani lamppunasi lamppuinasi lamppunansa / lamppunaan lamppuinansa / lamppuinaan
Abe -tta lamputtani lampuittani lamputtasi lampuittasi lamputtansa / lamputtaan lampuittansa / lampuittaan
Com -ne - lamppuineni - lamppuinesi - lamppuineen / lamppuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lamppumme lamppumme lamppunne lamppunne lamppunsa lamppunsa
Par -ta lamppuamme lamppujamme lamppuanne lamppujanne lamppuansa / lamppuaan lamppujansa / lamppujaan
Gen -n lamppumme lamppujemme lamppunne lamppujenne lamppunsa lamppujensa
Ill mihin lamppuumme lamppuihimme lamppuunne lamppuihinne lamppuunsa lamppuihinsa
Ine -ssa lampussamme lampuissamme lampussanne lampuissanne lampussansa / lampussaan lampuissansa / lampuissaan
Ela -sta lampustamme lampuistamme lampustanne lampuistanne lampustansa / lampustaan lampuistansa / lampuistaan
All -lle lampullemme lampuillemme lampullenne lampuillenne lampulleen / lampullensa lampuillensa / lampuillean
Ade -lla lampullamme lampuillamme lampullanne lampuillanne lampullansa / lampullaan lampuillansa / lampuillaan
Abl -lta lampultamme lampuiltamme lampultanne lampuiltanne lampultansa / lampultaan lampuiltansa / lampuiltaan
Tra -ksi lampuksemme lampuiksemme lampuksenne lampuiksenne lampukseen / lampuksensa lampuikseen / lampuiksensa
Ess -na lamppunamme lamppuinamme lamppunanne lamppuinanne lamppunansa / lamppunaan lamppuinansa / lamppuinaan
Abe -tta lamputtamme lampuittamme lamputtanne lampuittanne lamputtansa / lamputtaan lampuittansa / lampuittaan
Com -ne - lamppuinemme - lamppuinenne - lamppuineen / lamppuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept