walesien |
Noun, Singular Nominative |
|
+ ien |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Plural Genitive |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
wales |
walesit |
Par |
-ta |
walesia |
waleseja |
Gen |
-n |
walesin |
|
Ill |
mihin |
walesiin |
waleseihin |
Ine |
-ssa |
walesissa |
waleseissa |
Ela |
-sta |
walesista |
waleseista |
All |
-lle |
walesille |
waleseille |
Ade |
-lla |
walesilla |
waleseilla |
Abl |
-lta |
walesilta |
waleseilta |
Tra |
-ksi |
walesiksi |
waleseiksi |
Ess |
-na |
walesina |
waleseina |
Abe |
-tta |
walesitta |
waleseitta |
Com |
-ne |
- |
waleseine |
Ins |
-in |
- |
walesein |
Singular
Plural
Nom
-
wales
walesit
Par
-ta
walesia
waleseja
Gen
-n
walesin
Ill
mihin
walesiin
waleseihin
Ine
-ssa
walesissa
waleseissa
Ela
-sta
walesista
waleseista
All
-lle
walesille
waleseille
Ade
-lla
walesilla
waleseilla
Abl
-lta
walesilta
waleseilta
Tra
-ksi
walesiksi
waleseiksi
Ess
-na
walesina
waleseina
Abe
-tta
walesitta
waleseitta
Com
-ne
-
waleseine
Ins
-in
-
walesein
| Wales | Wales |
| Wales |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
walesi |
walesi |
walesi |
walesi |
walesi |
walesi |
Par |
-ta |
walesia |
waleseja |
walesia |
waleseja |
walesia |
waleseja |
Gen |
-n |
walesi |
walesie |
walesi |
walesie |
walesi |
walesie |
Ill |
mihin |
walesii |
waleseihi |
walesii |
waleseihi |
walesii |
waleseihi |
Ine |
-ssa |
walesissa |
waleseissa |
walesissa |
waleseissa |
walesissa |
waleseissa |
Ela |
-sta |
walesista |
waleseista |
walesista |
waleseista |
walesista |
waleseista |
All |
-lle |
walesille |
waleseille |
walesille |
waleseille |
walesille |
waleseille |
Ade |
-lla |
walesilla |
waleseilla |
walesilla |
waleseilla |
walesilla |
waleseilla |
Abl |
-lta |
walesilta |
waleseilta |
walesilta |
waleseilta |
walesilta |
waleseilta |
Tra |
-ksi |
walesikse |
waleseikse |
walesikse |
waleseikse |
walesikse |
waleseikse |
Ess |
-na |
walesina |
waleseina |
walesina |
waleseina |
walesina |
waleseina |
Abe |
-tta |
walesitta |
waleseitta |
walesitta |
waleseitta |
walesitta |
waleseitta |
Com |
-ne |
- |
waleseine |
- |
waleseine |
- |
waleseine |
Singular
Plural
Nom
-
walesi
walesi
walesi
walesi
walesi
walesi
Par
-ta
walesia
walesia
walesia
waleseja
waleseja
waleseja
Gen
-n
walesi
walesi
walesi
walesie
walesie
walesie
Ill
mihin
walesii
walesii
walesii
waleseihi
waleseihi
waleseihi
Ine
-ssa
walesissa
walesissa
walesissa
waleseissa
waleseissa
waleseissa
Ela
-sta
walesista
walesista
walesista
waleseista
waleseista
waleseista
All
-lle
walesille
walesille
walesille
waleseille
waleseille
waleseille
Ade
-lla
walesilla
walesilla
walesilla
waleseilla
waleseilla
waleseilla
Abl
-lta
walesilta
walesilta
walesilta
waleseilta
waleseilta
waleseilta
Tra
-ksi
walesikse
walesikse
walesikse
waleseikse
waleseikse
waleseikse
Ess
-na
walesina
walesina
walesina
waleseina
waleseina
waleseina
Abe
-tta
walesitta
walesitta
walesitta
waleseitta
waleseitta
waleseitta
Com
-ne
-
-
-
waleseine
waleseine
waleseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
walesi |
walesi |
walesi |
walesi |
walesi |
walesi |
Par |
-ta |
walesia |
waleseja |
walesia |
waleseja |
walesia |
waleseja |
Gen |
-n |
walesi |
walesie |
walesi |
walesie |
walesi |
walesie |
Ill |
mihin |
walesii |
waleseihi |
walesii |
waleseihi |
walesii |
waleseihi |
Ine |
-ssa |
walesissa |
waleseissa |
walesissa |
waleseissa |
walesissa |
waleseissa |
Ela |
-sta |
walesista |
waleseista |
walesista |
waleseista |
walesista |
waleseista |
All |
-lle |
walesille |
waleseille |
walesille |
waleseille |
walesille |
waleseille |
Ade |
-lla |
walesilla |
waleseilla |
walesilla |
waleseilla |
walesilla |
waleseilla |
Abl |
-lta |
walesilta |
waleseilta |
walesilta |
waleseilta |
walesilta |
waleseilta |
Tra |
-ksi |
walesikse |
waleseikse |
walesikse |
waleseikse |
walesikse |
waleseikse |
Ess |
-na |
walesina |
waleseina |
walesina |
waleseina |
walesina |
waleseina |
Abe |
-tta |
walesitta |
waleseitta |
walesitta |
waleseitta |
walesitta |
waleseitta |
Com |
-ne |
- |
waleseine |
- |
waleseine |
- |
waleseine |
Singular
Plural
Nom
-
walesi
walesi
walesi
walesi
walesi
walesi
Par
-ta
walesia
walesia
walesia
waleseja
waleseja
waleseja
Gen
-n
walesi
walesi
walesi
walesie
walesie
walesie
Ill
mihin
walesii
walesii
walesii
waleseihi
waleseihi
waleseihi
Ine
-ssa
walesissa
walesissa
walesissa
waleseissa
waleseissa
waleseissa
Ela
-sta
walesista
walesista
walesista
waleseista
waleseista
waleseista
All
-lle
walesille
walesille
walesille
waleseille
waleseille
waleseille
Ade
-lla
walesilla
walesilla
walesilla
waleseilla
waleseilla
waleseilla
Abl
-lta
walesilta
walesilta
walesilta
waleseilta
waleseilta
waleseilta
Tra
-ksi
walesikse
walesikse
walesikse
waleseikse
waleseikse
waleseikse
Ess
-na
walesina
walesina
walesina
waleseina
waleseina
waleseina
Abe
-tta
walesitta
walesitta
walesitta
waleseitta
waleseitta
waleseitta
Com
-ne
-
-
-
waleseine
waleseine
waleseine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ien |
ikenet |
Par |
-ta |
ientä |
ikeniä |
Gen |
-n |
ikenen |
ienten / ikenien |
Ill |
mihin |
ikeneen |
ikeniin |
Ine |
-ssa |
ikenessä |
ikenissä |
Ela |
-sta |
ikenestä |
ikenistä |
All |
-lle |
ikenelle |
ikenille |
Ade |
-lla |
ikenellä |
ikenillä |
Abl |
-lta |
ikeneltä |
ikeniltä |
Tra |
-ksi |
ikeneksi |
ikeniksi |
Ess |
-na |
ikenenä |
ikeninä |
Abe |
-tta |
ikenettä |
ikenittä |
Com |
-ne |
- |
ikenine |
Ins |
-in |
- |
ikenin |
Singular
Plural
Nom
-
ien
ikenet
Par
-ta
ientä
ikeniä
Gen
-n
ikenen
ienten / ikenien
Ill
mihin
ikeneen
ikeniin
Ine
-ssa
ikenessä
ikenissä
Ela
-sta
ikenestä
ikenistä
All
-lle
ikenelle
ikenille
Ade
-lla
ikenellä
ikenillä
Abl
-lta
ikeneltä
ikeniltä
Tra
-ksi
ikeneksi
ikeniksi
Ess
-na
ikenenä
ikeninä
Abe
-tta
ikenettä
ikenittä
Com
-ne
-
ikenine
Ins
-in
-
ikenin
| gum | kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima |
| GMOs |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikene |
ikene |
ikene |
ikene |
ikene |
ikene |
Par |
-ta |
ientä |
ikeniä |
ientä |
ikeniä |
ientä |
ikeniä |
Gen |
-n |
ikene |
iente |
ikene |
iente |
ikene |
iente |
Ill |
mihin |
ikenee |
ikenii |
ikenee |
ikenii |
ikenee |
ikenii |
Ine |
-ssa |
ikenessä |
ikenissä |
ikenessä |
ikenissä |
ikenessä |
ikenissä |
Ela |
-sta |
ikenestä |
ikenistä |
ikenestä |
ikenistä |
ikenestä |
ikenistä |
All |
-lle |
ikenelle |
ikenille |
ikenelle |
ikenille |
ikenelle |
ikenille |
Ade |
-lla |
ikenellä |
ikenillä |
ikenellä |
ikenillä |
ikenellä |
ikenillä |
Abl |
-lta |
ikeneltä |
ikeniltä |
ikeneltä |
ikeniltä |
ikeneltä |
ikeniltä |
Tra |
-ksi |
ikenekse |
ikenikse |
ikenekse |
ikenikse |
ikenekse |
ikenikse |
Ess |
-na |
ikenenä |
ikeninä |
ikenenä |
ikeninä |
ikenenä |
ikeninä |
Abe |
-tta |
ikenettä |
ikenittä |
ikenettä |
ikenittä |
ikenettä |
ikenittä |
Com |
-ne |
- |
ikenine |
- |
ikenine |
- |
ikenine |
Singular
Plural
Nom
-
ikene
ikene
ikene
ikene
ikene
ikene
Par
-ta
ientä
ientä
ientä
ikeniä
ikeniä
ikeniä
Gen
-n
ikene
ikene
ikene
iente
iente
iente
Ill
mihin
ikenee
ikenee
ikenee
ikenii
ikenii
ikenii
Ine
-ssa
ikenessä
ikenessä
ikenessä
ikenissä
ikenissä
ikenissä
Ela
-sta
ikenestä
ikenestä
ikenestä
ikenistä
ikenistä
ikenistä
All
-lle
ikenelle
ikenelle
ikenelle
ikenille
ikenille
ikenille
Ade
-lla
ikenellä
ikenellä
ikenellä
ikenillä
ikenillä
ikenillä
Abl
-lta
ikeneltä
ikeneltä
ikeneltä
ikeniltä
ikeniltä
ikeniltä
Tra
-ksi
ikenekse
ikenekse
ikenekse
ikenikse
ikenikse
ikenikse
Ess
-na
ikenenä
ikenenä
ikenenä
ikeninä
ikeninä
ikeninä
Abe
-tta
ikenettä
ikenettä
ikenettä
ikenittä
ikenittä
ikenittä
Com
-ne
-
-
-
ikenine
ikenine
ikenine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikene |
ikene |
ikene |
ikene |
ikene |
ikene |
Par |
-ta |
ientä |
ikeniä |
ientä |
ikeniä |
ientä |
ikeniä |
Gen |
-n |
ikene |
iente |
ikene |
iente |
ikene |
iente |
Ill |
mihin |
ikenee |
ikenii |
ikenee |
ikenii |
ikenee |
ikenii |
Ine |
-ssa |
ikenessä |
ikenissä |
ikenessä |
ikenissä |
ikenessä |
ikenissä |
Ela |
-sta |
ikenestä |
ikenistä |
ikenestä |
ikenistä |
ikenestä |
ikenistä |
All |
-lle |
ikenelle |
ikenille |
ikenelle |
ikenille |
ikenelle |
ikenille |
Ade |
-lla |
ikenellä |
ikenillä |
ikenellä |
ikenillä |
ikenellä |
ikenillä |
Abl |
-lta |
ikeneltä |
ikeniltä |
ikeneltä |
ikeniltä |
ikeneltä |
ikeniltä |
Tra |
-ksi |
ikenekse |
ikenikse |
ikenekse |
ikenikse |
ikenekse |
ikenikse |
Ess |
-na |
ikenenä |
ikeninä |
ikenenä |
ikeninä |
ikenenä |
ikeninä |
Abe |
-tta |
ikenettä |
ikenittä |
ikenettä |
ikenittä |
ikenettä |
ikenittä |
Com |
-ne |
- |
ikenine |
- |
ikenine |
- |
ikenine |
Singular
Plural
Nom
-
ikene
ikene
ikene
ikene
ikene
ikene
Par
-ta
ientä
ientä
ientä
ikeniä
ikeniä
ikeniä
Gen
-n
ikene
ikene
ikene
iente
iente
iente
Ill
mihin
ikenee
ikenee
ikenee
ikenii
ikenii
ikenii
Ine
-ssa
ikenessä
ikenessä
ikenessä
ikenissä
ikenissä
ikenissä
Ela
-sta
ikenestä
ikenestä
ikenestä
ikenistä
ikenistä
ikenistä
All
-lle
ikenelle
ikenelle
ikenelle
ikenille
ikenille
ikenille
Ade
-lla
ikenellä
ikenellä
ikenellä
ikenillä
ikenillä
ikenillä
Abl
-lta
ikeneltä
ikeneltä
ikeneltä
ikeniltä
ikeniltä
ikeniltä
Tra
-ksi
ikenekse
ikenekse
ikenekse
ikenikse
ikenikse
ikenikse
Ess
-na
ikenenä
ikenenä
ikenenä
ikeninä
ikeninä
ikeninä
Abe
-tta
ikenettä
ikenettä
ikenettä
ikenittä
ikenittä
ikenittä
Com
-ne
-
-
-
ikenine
ikenine
ikenine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net