logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vinjetti, noun

Word analysis
vinjettitarran

vinjettitarran

vinjetti

Noun, Singular Nominative

+ tarra

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vinjetti

vinjetit

Par

-ta

vinjettiä

vinjettejä

Gen

-n

vinjetin

vinjettien

Ill

mihin

vinjettiin

vinjetteihin

Ine

-ssa

vinjetissä

vinjeteissä

Ela

-sta

vinjetistä

vinjeteistä

All

-lle

vinjetille

vinjeteille

Ade

-lla

vinjetillä

vinjeteillä

Abl

-lta

vinjetiltä

vinjeteiltä

Tra

-ksi

vinjetiksi

vinjeteiksi

Ess

-na

vinjettinä

vinjetteinä

Abe

-tta

vinjetittä

vinjeteittä

Com

-ne

-

vinjetteine

Ins

-in

-

vinjetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vinjetti

vinjetit

Par

-ta

vinjettiä

vinjettejä

Gen

-n

vinjetin

vinjettien

Ill

mihin

vinjettiin

vinjetteihin

Ine

-ssa

vinjetissä

vinjeteissä

Ela

-sta

vinjetistä

vinjeteistä

All

-lle

vinjetille

vinjeteille

Ade

-lla

vinjetillä

vinjeteillä

Abl

-lta

vinjetiltä

vinjeteiltä

Tra

-ksi

vinjetiksi

vinjeteiksi

Ess

-na

vinjettinä

vinjetteinä

Abe

-tta

vinjetittä

vinjeteittä

Com

-ne

-

vinjetteine

Ins

-in

-

vinjetein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

vignette vinjetti, kuvaus, lyhyt kuvaus
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; eurlex-diff-2018-06-20; tmClass Vinjetti on pieni koristeellinen merkki. A vinjetti is a small decorative mark. Vinjetti on itsenäinen graafinen symboli. Vignette is an independent graphic symbol. Kerää vinjetti ja aseta se kassans-alustalle. Collect the vignette and place it on the cash register pad. Vinjetti korostaa tärkeitä kohtia tekstissä. The vinjetti highlights important points in the text. Vinjetti voidaan lisätä asiakirjaan helposti. A vinjetti can be easily added to the document. Vinjetti antaa arvokkaan vaikutelman kutsukirjeessä. The vinjetti gives a distinguished impression in the invitation letter. Tämä vinjetti on tarkoitettu vain sisäiseen käyttöön. This vignette is intended for internal use only. Vinjetti voidaan kopioida ja tulostaa tarpeen mukaan. The vignette can be copied and printed as needed. Sähköinen vinjetti. Electronic vignette. Julkaisujen vinjetit. Mastheads of publications. Show more arrow right

Wiktionary

vignette windshield sticker showing a road tax has been paid Show more arrow right

Wikipedia

vinjetti
painotuotteissa luvun tai palstan alku- tai loppukoriste vinjetti
liikenteen käyttäjämaksu.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vinjettini

vinjettini

vinjettisi

vinjettisi

vinjettinsä

vinjettinsä

Par

-ta

vinjettiäni

vinjettejäni

vinjettiäsi

vinjettejäsi

vinjettiänsä / vinjettiään

vinjettejänsä / vinjettejään

Gen

-n

vinjettini

vinjettieni

vinjettisi

vinjettiesi

vinjettinsä

vinjettiensä

Ill

mihin

vinjettiini

vinjetteihini

vinjettiisi

vinjetteihisi

vinjettiinsä

vinjetteihinsä

Ine

-ssa

vinjetissäni

vinjeteissäni

vinjetissäsi

vinjeteissäsi

vinjetissänsä / vinjetissään

vinjeteissänsä / vinjeteissään

Ela

-sta

vinjetistäni

vinjeteistäni

vinjetistäsi

vinjeteistäsi

vinjetistänsä / vinjetistään

vinjeteistänsä / vinjeteistään

All

-lle

vinjetilleni

vinjeteilleni

vinjetillesi

vinjeteillesi

vinjetillensä / vinjetilleen

vinjeteillensä / vinjeteilleän

Ade

-lla

vinjetilläni

vinjeteilläni

vinjetilläsi

vinjeteilläsi

vinjetillänsä / vinjetillään

vinjeteillänsä / vinjeteillään

Abl

-lta

vinjetiltäni

vinjeteiltäni

vinjetiltäsi

vinjeteiltäsi

vinjetiltänsä / vinjetiltään

vinjeteiltänsä / vinjeteiltään

Tra

-ksi

vinjetikseni

vinjeteikseni

vinjetiksesi

vinjeteiksesi

vinjetiksensä / vinjetikseen

vinjeteiksensä / vinjeteikseen

Ess

-na

vinjettinäni

vinjetteinäni

vinjettinäsi

vinjetteinäsi

vinjettinänsä / vinjettinään

vinjetteinänsä / vinjetteinään

Abe

-tta

vinjetittäni

vinjeteittäni

vinjetittäsi

vinjeteittäsi

vinjetittänsä / vinjetittään

vinjeteittänsä / vinjeteittään

Com

-ne

-

vinjetteineni

-

vinjetteinesi

-

vinjetteinensä / vinjetteineen

Singular

Plural

Nom

-

vinjettini

vinjettisi

vinjettinsä

vinjettini

vinjettisi

vinjettinsä

Par

-ta

vinjettiäni

vinjettiäsi

vinjettiänsä / vinjettiään

vinjettejäni

vinjettejäsi

vinjettejänsä / vinjettejään

Gen

-n

vinjettini

vinjettisi

vinjettinsä

vinjettieni

vinjettiesi

vinjettiensä

Ill

mihin

vinjettiini

vinjettiisi

vinjettiinsä

vinjetteihini

vinjetteihisi

vinjetteihinsä

Ine

-ssa

vinjetissäni

vinjetissäsi

vinjetissänsä / vinjetissään

vinjeteissäni

vinjeteissäsi

vinjeteissänsä / vinjeteissään

Ela

-sta

vinjetistäni

vinjetistäsi

vinjetistänsä / vinjetistään

vinjeteistäni

vinjeteistäsi

vinjeteistänsä / vinjeteistään

All

-lle

vinjetilleni

vinjetillesi

vinjetillensä / vinjetilleen

vinjeteilleni

vinjeteillesi

vinjeteillensä / vinjeteilleän

Ade

-lla

vinjetilläni

vinjetilläsi

vinjetillänsä / vinjetillään

vinjeteilläni

vinjeteilläsi

vinjeteillänsä / vinjeteillään

Abl

-lta

vinjetiltäni

vinjetiltäsi

vinjetiltänsä / vinjetiltään

vinjeteiltäni

vinjeteiltäsi

vinjeteiltänsä / vinjeteiltään

Tra

-ksi

vinjetikseni

vinjetiksesi

vinjetiksensä / vinjetikseen

vinjeteikseni

vinjeteiksesi

vinjeteiksensä / vinjeteikseen

Ess

-na

vinjettinäni

vinjettinäsi

vinjettinänsä / vinjettinään

vinjetteinäni

vinjetteinäsi

vinjetteinänsä / vinjetteinään

Abe

-tta

vinjetittäni

vinjetittäsi

vinjetittänsä / vinjetittään

vinjeteittäni

vinjeteittäsi

vinjeteittänsä / vinjeteittään

Com

-ne

-

-

-

vinjetteineni

vinjetteinesi

vinjetteinensä / vinjetteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vinjettimme

vinjettimme

vinjettinne

vinjettinne

vinjettinsä

vinjettinsä

Par

-ta

vinjettiämme

vinjettejämme

vinjettiänne

vinjettejänne

vinjettiänsä / vinjettiään

vinjettejänsä / vinjettejään

Gen

-n

vinjettimme

vinjettiemme

vinjettinne

vinjettienne

vinjettinsä

vinjettiensä

Ill

mihin

vinjettiimme

vinjetteihimme

vinjettiinne

vinjetteihinne

vinjettiinsä

vinjetteihinsä

Ine

-ssa

vinjetissämme

vinjeteissämme

vinjetissänne

vinjeteissänne

vinjetissänsä / vinjetissään

vinjeteissänsä / vinjeteissään

Ela

-sta

vinjetistämme

vinjeteistämme

vinjetistänne

vinjeteistänne

vinjetistänsä / vinjetistään

vinjeteistänsä / vinjeteistään

All

-lle

vinjetillemme

vinjeteillemme

vinjetillenne

vinjeteillenne

vinjetillensä / vinjetilleen

vinjeteillensä / vinjeteilleän

Ade

-lla

vinjetillämme

vinjeteillämme

vinjetillänne

vinjeteillänne

vinjetillänsä / vinjetillään

vinjeteillänsä / vinjeteillään

Abl

-lta

vinjetiltämme

vinjeteiltämme

vinjetiltänne

vinjeteiltänne

vinjetiltänsä / vinjetiltään

vinjeteiltänsä / vinjeteiltään

Tra

-ksi

vinjetiksemme

vinjeteiksemme

vinjetiksenne

vinjeteiksenne

vinjetiksensä / vinjetikseen

vinjeteiksensä / vinjeteikseen

Ess

-na

vinjettinämme

vinjetteinämme

vinjettinänne

vinjetteinänne

vinjettinänsä / vinjettinään

vinjetteinänsä / vinjetteinään

Abe

-tta

vinjetittämme

vinjeteittämme

vinjetittänne

vinjeteittänne

vinjetittänsä / vinjetittään

vinjeteittänsä / vinjeteittään

Com

-ne

-

vinjetteinemme

-

vinjetteinenne

-

vinjetteinensä / vinjetteineen

Singular

Plural

Nom

-

vinjettimme

vinjettinne

vinjettinsä

vinjettimme

vinjettinne

vinjettinsä

Par

-ta

vinjettiämme

vinjettiänne

vinjettiänsä / vinjettiään

vinjettejämme

vinjettejänne

vinjettejänsä / vinjettejään

Gen

-n

vinjettimme

vinjettinne

vinjettinsä

vinjettiemme

vinjettienne

vinjettiensä

Ill

mihin

vinjettiimme

vinjettiinne

vinjettiinsä

vinjetteihimme

vinjetteihinne

vinjetteihinsä

Ine

-ssa

vinjetissämme

vinjetissänne

vinjetissänsä / vinjetissään

vinjeteissämme

vinjeteissänne

vinjeteissänsä / vinjeteissään

Ela

-sta

vinjetistämme

vinjetistänne

vinjetistänsä / vinjetistään

vinjeteistämme

vinjeteistänne

vinjeteistänsä / vinjeteistään

All

-lle

vinjetillemme

vinjetillenne

vinjetillensä / vinjetilleen

vinjeteillemme

vinjeteillenne

vinjeteillensä / vinjeteilleän

Ade

-lla

vinjetillämme

vinjetillänne

vinjetillänsä / vinjetillään

vinjeteillämme

vinjeteillänne

vinjeteillänsä / vinjeteillään

Abl

-lta

vinjetiltämme

vinjetiltänne

vinjetiltänsä / vinjetiltään

vinjeteiltämme

vinjeteiltänne

vinjeteiltänsä / vinjeteiltään

Tra

-ksi

vinjetiksemme

vinjetiksenne

vinjetiksensä / vinjetikseen

vinjeteiksemme

vinjeteiksenne

vinjeteiksensä / vinjeteikseen

Ess

-na

vinjettinämme

vinjettinänne

vinjettinänsä / vinjettinään

vinjetteinämme

vinjetteinänne

vinjetteinänsä / vinjetteinään

Abe

-tta

vinjetittämme

vinjetittänne

vinjetittänsä / vinjetittään

vinjeteittämme

vinjeteittänne

vinjeteittänsä / vinjeteittään

Com

-ne

-

-

-

vinjetteinemme

vinjetteinenne

vinjetteinensä / vinjetteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarra

tarrat

Par

-ta

tarraa

tarroja

Gen

-n

tarran

tarrojen

Ill

mihin

tarraan

tarroihin

Ine

-ssa

tarrassa

tarroissa

Ela

-sta

tarrasta

tarroista

All

-lle

tarralle

tarroille

Ade

-lla

tarralla

tarroilla

Abl

-lta

tarralta

tarroilta

Tra

-ksi

tarraksi

tarroiksi

Ess

-na

tarrana

tarroina

Abe

-tta

tarratta

tarroitta

Com

-ne

-

tarroine

Ins

-in

-

tarroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarra

tarrat

Par

-ta

tarraa

tarroja

Gen

-n

tarran

tarrojen

Ill

mihin

tarraan

tarroihin

Ine

-ssa

tarrassa

tarroissa

Ela

-sta

tarrasta

tarroista

All

-lle

tarralle

tarroille

Ade

-lla

tarralla

tarroilla

Abl

-lta

tarralta

tarroilta

Tra

-ksi

tarraksi

tarroiksi

Ess

-na

tarrana

tarroina

Abe

-tta

tarratta

tarroitta

Com

-ne

-

tarroine

Ins

-in

-

tarroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sticker tarra, sitkeä ihminen, tarrakuva
sticky label tarra, liimalappu
stick-on label liimalappu, tarra
Show more arrow right
Tatoeba; Tatoeba - Finnish-English, sentence ID: 4079787; Tähtäin Parallel Corpus; Tatoeba - Finnish-English, sentence ID: 7647277; Tatoeba - Finnish-English, sentence ID: 3304995; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba - Finnish-English, sentence ID: 1139556; OPUS; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 1000712 Missä haluat sijoittaa tarra, herra? Where would you like to place the sticker, sir? Jokainen tarra edustaa eri tuotetta. Each label represents a different product. Anteeksi, voinko saada tarra kirjaani? Excuse me, can I have a sticker for my book? Älä poista turvakoodia tarra kotelosta. Do not remove the security code sticker from the case. Ostin uuden mukin, jossa on söpö tarra. I bought a new mug with a cute sticker. Kiinnitä tarra postilootan ulkopuolelle. Attach the label on the outside of the mailbox. Tarra on pakollinen kaikille opiskelijoille. The sticker is mandatory for all students. Älä poista turvakoodia tarra ennen asennusta. Do not remove the security code sticker before installation. Voisitko auttaa minua liimaamaan tarra lasiin? Could you help me stick the sticker on the glass? Tarra voi auttaa sinua pysymään organisoituneena. The sticker can help you stay organized. Show more arrow right

Wiktionary

sticker, decal Show more arrow right Back-formation from tarrata, coined in 1959. Show more arrow right

Wikipedia

Sticker A sticker is a type of label: a piece of printed paper, plastic, vinyl, or other material with pressure sensitive adhesive on one side. They can be used for decoration or for functional purposes, depending on the situation. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarrani

tarrani

tarrasi

tarrasi

tarransa

tarransa

Par

-ta

tarraani

tarrojani

tarraasi

tarrojasi

tarraansa / tarraaan

tarrojansa / tarrojaan

Gen

-n

tarrani

tarrojeni

tarrasi

tarrojesi

tarransa

tarrojensa

Ill

mihin

tarraani

tarroihini

tarraasi

tarroihisi

tarraansa

tarroihinsa

Ine

-ssa

tarrassani

tarroissani

tarrassasi

tarroissasi

tarrassansa / tarrassaan

tarroissansa / tarroissaan

Ela

-sta

tarrastani

tarroistani

tarrastasi

tarroistasi

tarrastansa / tarrastaan

tarroistansa / tarroistaan

All

-lle

tarralleni

tarroilleni

tarrallesi

tarroillesi

tarrallensa / tarralleen

tarroillensa / tarroillean

Ade

-lla

tarrallani

tarroillani

tarrallasi

tarroillasi

tarrallansa / tarrallaan

tarroillansa / tarroillaan

Abl

-lta

tarraltani

tarroiltani

tarraltasi

tarroiltasi

tarraltansa / tarraltaan

tarroiltansa / tarroiltaan

Tra

-ksi

tarrakseni

tarroikseni

tarraksesi

tarroiksesi

tarraksensa / tarrakseen

tarroiksensa / tarroikseen

Ess

-na

tarranani

tarroinani

tarranasi

tarroinasi

tarranansa / tarranaan

tarroinansa / tarroinaan

Abe

-tta

tarrattani

tarroittani

tarrattasi

tarroittasi

tarrattansa / tarrattaan

tarroittansa / tarroittaan

Com

-ne

-

tarroineni

-

tarroinesi

-

tarroinensa / tarroineen

Singular

Plural

Nom

-

tarrani

tarrasi

tarransa

tarrani

tarrasi

tarransa

Par

-ta

tarraani

tarraasi

tarraansa / tarraaan

tarrojani

tarrojasi

tarrojansa / tarrojaan

Gen

-n

tarrani

tarrasi

tarransa

tarrojeni

tarrojesi

tarrojensa

Ill

mihin

tarraani

tarraasi

tarraansa

tarroihini

tarroihisi

tarroihinsa

Ine

-ssa

tarrassani

tarrassasi

tarrassansa / tarrassaan

tarroissani

tarroissasi

tarroissansa / tarroissaan

Ela

-sta

tarrastani

tarrastasi

tarrastansa / tarrastaan

tarroistani

tarroistasi

tarroistansa / tarroistaan

All

-lle

tarralleni

tarrallesi

tarrallensa / tarralleen

tarroilleni

tarroillesi

tarroillensa / tarroillean

Ade

-lla

tarrallani

tarrallasi

tarrallansa / tarrallaan

tarroillani

tarroillasi

tarroillansa / tarroillaan

Abl

-lta

tarraltani

tarraltasi

tarraltansa / tarraltaan

tarroiltani

tarroiltasi

tarroiltansa / tarroiltaan

Tra

-ksi

tarrakseni

tarraksesi

tarraksensa / tarrakseen

tarroikseni

tarroiksesi

tarroiksensa / tarroikseen

Ess

-na

tarranani

tarranasi

tarranansa / tarranaan

tarroinani

tarroinasi

tarroinansa / tarroinaan

Abe

-tta

tarrattani

tarrattasi

tarrattansa / tarrattaan

tarroittani

tarroittasi

tarroittansa / tarroittaan

Com

-ne

-

-

-

tarroineni

tarroinesi

tarroinensa / tarroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarramme

tarramme

tarranne

tarranne

tarransa

tarransa

Par

-ta

tarraamme

tarrojamme

tarraanne

tarrojanne

tarraansa / tarraaan

tarrojansa / tarrojaan

Gen

-n

tarramme

tarrojemme

tarranne

tarrojenne

tarransa

tarrojensa

Ill

mihin

tarraamme

tarroihimme

tarraanne

tarroihinne

tarraansa

tarroihinsa

Ine

-ssa

tarrassamme

tarroissamme

tarrassanne

tarroissanne

tarrassansa / tarrassaan

tarroissansa / tarroissaan

Ela

-sta

tarrastamme

tarroistamme

tarrastanne

tarroistanne

tarrastansa / tarrastaan

tarroistansa / tarroistaan

All

-lle

tarrallemme

tarroillemme

tarrallenne

tarroillenne

tarrallensa / tarralleen

tarroillensa / tarroillean

Ade

-lla

tarrallamme

tarroillamme

tarrallanne

tarroillanne

tarrallansa / tarrallaan

tarroillansa / tarroillaan

Abl

-lta

tarraltamme

tarroiltamme

tarraltanne

tarroiltanne

tarraltansa / tarraltaan

tarroiltansa / tarroiltaan

Tra

-ksi

tarraksemme

tarroiksemme

tarraksenne

tarroiksenne

tarraksensa / tarrakseen

tarroiksensa / tarroikseen

Ess

-na

tarranamme

tarroinamme

tarrananne

tarroinanne

tarranansa / tarranaan

tarroinansa / tarroinaan

Abe

-tta

tarrattamme

tarroittamme

tarrattanne

tarroittanne

tarrattansa / tarrattaan

tarroittansa / tarroittaan

Com

-ne

-

tarroinemme

-

tarroinenne

-

tarroinensa / tarroineen

Singular

Plural

Nom

-

tarramme

tarranne

tarransa

tarramme

tarranne

tarransa

Par

-ta

tarraamme

tarraanne

tarraansa / tarraaan

tarrojamme

tarrojanne

tarrojansa / tarrojaan

Gen

-n

tarramme

tarranne

tarransa

tarrojemme

tarrojenne

tarrojensa

Ill

mihin

tarraamme

tarraanne

tarraansa

tarroihimme

tarroihinne

tarroihinsa

Ine

-ssa

tarrassamme

tarrassanne

tarrassansa / tarrassaan

tarroissamme

tarroissanne

tarroissansa / tarroissaan

Ela

-sta

tarrastamme

tarrastanne

tarrastansa / tarrastaan

tarroistamme

tarroistanne

tarroistansa / tarroistaan

All

-lle

tarrallemme

tarrallenne

tarrallensa / tarralleen

tarroillemme

tarroillenne

tarroillensa / tarroillean

Ade

-lla

tarrallamme

tarrallanne

tarrallansa / tarrallaan

tarroillamme

tarroillanne

tarroillansa / tarroillaan

Abl

-lta

tarraltamme

tarraltanne

tarraltansa / tarraltaan

tarroiltamme

tarroiltanne

tarroiltansa / tarroiltaan

Tra

-ksi

tarraksemme

tarraksenne

tarraksensa / tarrakseen

tarroiksemme

tarroiksenne

tarroiksensa / tarroikseen

Ess

-na

tarranamme

tarrananne

tarranansa / tarranaan

tarroinamme

tarroinanne

tarroinansa / tarroinaan

Abe

-tta

tarrattamme

tarrattanne

tarrattansa / tarrattaan

tarroittamme

tarroittanne

tarroittansa / tarroittaan

Com

-ne

-

-

-

tarroinemme

tarroinenne

tarroinensa / tarroineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept