viistetty |
Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative |
|
Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb |
||
Adjective, Singular Nominative |
||
| to sweep | lakaista, pyyhkäistä, kiitää, tutkia, kaartaa, viistää |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viistän |
|
ii |
viistät |
|
iii |
viistää |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viistämme / viistetään |
|
ii |
viistätte |
|
iii |
viistävät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viistin |
|
ii |
viistit |
|
iii |
viisti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viistimme / viistettiin |
|
ii |
viistitte |
|
iii |
viistivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen viistänyt |
en ole viistänyt |
ii |
olet viistänyt |
et ole viistänyt |
iii |
on viistänyt |
ei ole viistänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme viistäneet |
emme ole viistäneet |
ii |
olette viistäneet |
ette ole viistäneet |
iii |
ovat viistäneet |
eivät ole viistäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin viistänyt |
en ollut viistänyt |
ii |
olit viistänyt |
et ollut viistänyt |
iii |
oli viistänyt |
ei ollut viistänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme viistäneet |
emme olleet viistäneet |
ii |
olitte viistäneet |
ette olleet viistäneet |
iii |
olivat viistäneet |
eivät olleet viistäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viistäisin |
|
ii |
viistäisit |
|
iii |
viistäisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viistäisimme |
|
ii |
viistäisitte |
|
iii |
viistäisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin viistänyt |
en olisi viistänyt |
ii |
olisit viistänyt |
et olisi viistänyt |
iii |
olisi viistänyt |
ei olisi viistänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme viistäneet |
emme olisi viistäneet |
ii |
olisitte viistäneet |
ette olisi viistäneet |
iii |
olisivat viistäneet |
eivät olisi viistäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viistänen |
en viistäne |
ii |
viistänet |
et viistäne |
iii |
viistänee |
ei viistäne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viistänemme |
emme viistäne |
ii |
viistänette |
ette viistäne |
iii |
viistänevät |
eivät viistäne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen viistänyt |
en liene viistänyt |
ii |
lienet viistänyt |
et liene viistänyt |
iii |
lienee viistänyt |
ei liene viistänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme viistäneet |
emme liene viistäneet |
ii |
lienette viistäneet |
ette liene viistäneet |
iii |
lienevät viistäneet |
eivät liene viistäneet |
Singular
i |
- |
ii |
viistä |
iii |
viistäköön |
Plural
i |
viistäkäämme |
ii |
viistäkää |
iii |
viistäkööt |
Nom |
- |
viistää |
Tra |
-ksi |
viistääksensä / viistääkseen |
Ine |
-ssa |
viistäessä |
Ins |
-in |
viistäen |
Ine |
-ssa |
viistettäessä (passive) |
Ill |
mihin |
viistämään |
Ine |
-ssa |
viistämässä |
Ela |
-sta |
viistämästä |
Ade |
-lla |
viistämällä |
Abe |
-tta |
viistämättä |
Ins |
-in |
viistämän |
Ins |
-in |
viistettämän (passive) |
Nom |
- |
viistäminen |
Par |
-ta |
viistämistä |
viistämäisillänsä / viistämäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
viistetään |
ei viistetä |
Imperfect |
viistettiin |
ei |
Potential |
viistettäneen |
ei viistettäne |
Conditional |
viistettäisiin |
ei viistettäisi |
Imperative Present |
viistettäköön |
älköön viistettäkö |
Imperative Perfect |
olkoon |
älköön |
Positive
Negative
Present
viistetään
ei viistetä
Imperfect
viistettiin
ei
Potential
viistettäneen
ei viistettäne
Conditional
viistettäisiin
ei viistettäisi
Imperative Present
viistettäköön
älköön viistettäkö
Imperative Perfect
olkoon
älköön
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
viistävä |
viistettävä |
2nd |
viistänyt |
|
3rd |
viistämä |
- |
| bevelled | |
| to sweep | lakaista, pyyhkäistä, kiitää, tutkia, kaartaa, viistää |
| beveled | |
| chamfered | |
| the bevelled | |
| a beveled |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
viistetyt |
|
Par |
-ta |
viistettyä |
viistettyjä |
Gen |
-n |
viistetyn |
viistettyjen |
Ill |
mihin |
viistettyyn |
viistettyihin |
Ine |
-ssa |
viistetyssä |
viistetyissä |
Ela |
-sta |
viistetystä |
viistetyistä |
All |
-lle |
viistetylle |
viistetyille |
Ade |
-lla |
viistetyllä |
viistetyillä |
Abl |
-lta |
viistetyltä |
viistetyiltä |
Tra |
-ksi |
viistetyksi |
viistetyiksi |
Ess |
-na |
viistettynä |
viistettyinä |
Abe |
-tta |
viistetyttä |
viistetyittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
viistetyin |
Singular
Plural
Nom
-
viistetyt
Par
-ta
viistettyä
viistettyjä
Gen
-n
viistetyn
viistettyjen
Ill
mihin
viistettyyn
viistettyihin
Ine
-ssa
viistetyssä
viistetyissä
Ela
-sta
viistetystä
viistetyistä
All
-lle
viistetylle
viistetyille
Ade
-lla
viistetyllä
viistetyillä
Abl
-lta
viistetyltä
viistetyiltä
Tra
-ksi
viistetyksi
viistetyiksi
Ess
-na
viistettynä
viistettyinä
Abe
-tta
viistetyttä
viistetyittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
viistetyin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
viistetympi |
viistetymmät |
Par |
-ta |
viistetympää |
viistetympiä |
Gen |
-n |
viistetymmän |
viistetympien |
Ill |
mihin |
viistetympiin |
viistetympiin |
Ine |
-ssa |
viistetymmässä |
viistetymmissä |
Ela |
-sta |
viistetymmästä |
viistetymmistä |
All |
-lle |
viistetymmälle |
viistetymmille |
Ade |
-lla |
viistetymmällä |
viistetymmillä |
Abl |
-lta |
viistetymmältä |
viistetymmiltä |
Tra |
-ksi |
viistetymmäksi |
viistetymmiksi |
Ess |
-na |
viistetympänä |
viistetympinä |
Abe |
-tta |
viistetymmättä |
viistetymmittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
viistetymmin |
Singular
Plural
Nom
-
viistetympi
viistetymmät
Par
-ta
viistetympää
viistetympiä
Gen
-n
viistetymmän
viistetympien
Ill
mihin
viistetympiin
viistetympiin
Ine
-ssa
viistetymmässä
viistetymmissä
Ela
-sta
viistetymmästä
viistetymmistä
All
-lle
viistetymmälle
viistetymmille
Ade
-lla
viistetymmällä
viistetymmillä
Abl
-lta
viistetymmältä
viistetymmiltä
Tra
-ksi
viistetymmäksi
viistetymmiksi
Ess
-na
viistetympänä
viistetympinä
Abe
-tta
viistetymmättä
viistetymmittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
viistetymmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
viistetyin |
viistetyimmät |
Par |
-ta |
viistetyintä |
viistetyimpiä |
Gen |
-n |
viistetyimmän |
viistetyinten / viistetyimpien |
Ill |
mihin |
viistetyimpään |
viistetyimpiin |
Ine |
-ssa |
viistetyimmässä |
viistetyimmissä |
Ela |
-sta |
viistetyimmästä |
viistetyimmistä |
All |
-lle |
viistetyimmälle |
viistetyimmille |
Ade |
-lla |
viistetyimmällä |
viistetyimmillä |
Abl |
-lta |
viistetyimmältä |
viistetyimmiltä |
Tra |
-ksi |
viistetyimmäksi |
viistetyimmiksi |
Ess |
-na |
viistetyimpänä |
viistetyimpinä |
Abe |
-tta |
viistetyimmättä |
viistetyimmittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
viistetyimmin |
Singular
Plural
Nom
-
viistetyin
viistetyimmät
Par
-ta
viistetyintä
viistetyimpiä
Gen
-n
viistetyimmän
viistetyinten / viistetyimpien
Ill
mihin
viistetyimpään
viistetyimpiin
Ine
-ssa
viistetyimmässä
viistetyimmissä
Ela
-sta
viistetyimmästä
viistetyimmistä
All
-lle
viistetyimmälle
viistetyimmille
Ade
-lla
viistetyimmällä
viistetyimmillä
Abl
-lta
viistetyimmältä
viistetyimmiltä
Tra
-ksi
viistetyimmäksi
viistetyimmiksi
Ess
-na
viistetyimpänä
viistetyimpinä
Abe
-tta
viistetyimmättä
viistetyimmittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
viistetyimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net