logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

raaka, noun

Word analysis
raakakanget

raakakanget

raaka

Noun, Singular Nominative

+ kanki

Noun, Plural Nominative

raaka

Noun, Pref

+ kanki

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raaka

raakat / raa’at

Par

-ta

raakaa

raakoja

Gen

-n

raa’an

raakojen

Ill

mihin

raakaan

raakoihin

Ine

-ssa

raa’assa

raaoissa / raa’oissa

Ela

-sta

raa’asta

raaoista / raa’oista

All

-lle

raa’alle

raaoille / raa’oille

Ade

-lla

raa’alla

raaoilla / raa’oilla

Abl

-lta

raa’alta

raaoilta / raa’oilta

Tra

-ksi

raa’aksi

raaoiksi / raa’oiksi

Ess

-na

raakana

raakoina

Abe

-tta

raa’atta

raaoitta / raa’oitta

Com

-ne

-

raakoine

Ins

-in

-

raaoin / raa’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raaka

raakat / raa’at

Par

-ta

raakaa

raakoja

Gen

-n

raa’an

raakojen

Ill

mihin

raakaan

raakoihin

Ine

-ssa

raa’assa

raaoissa / raa’oissa

Ela

-sta

raa’asta

raaoista / raa’oista

All

-lle

raa’alle

raaoille / raa’oille

Ade

-lla

raa’alla

raaoilla / raa’oilla

Abl

-lta

raa’alta

raaoilta / raa’oilta

Tra

-ksi

raa’aksi

raaoiksi / raa’oiksi

Ess

-na

raakana

raakoina

Abe

-tta

raa’atta

raaoitta / raa’oitta

Com

-ne

-

raakoine

Ins

-in

-

raaoin / raa’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

raw raaka, käsittelemätön, karkea, karu, puhdistamaton, verestävä
crude raaka, karkea, jalostamaton, tyly, hiomaton, karkeatekoinen
green vihreä, kokematon, tuore, raaka, vihanta, viheriöivä
brutal julma, brutaali, raaka, karkea, eläimellinen
brute raaka, eläimellinen, järjetön
harsh ankara, kova, karkea, raaka, karhea, räikeä
savage villi, raivoisa, julma, raaka, armoton, vihainen
cruel julma, raaka
coarse karkea, karhea, raaka, ruokoton, jalostamaton
neat siisti, hieno, huolellinen, näppärä, kiva, raaka
barbaric raaka, sivistymätön, raakamainen
plain tavallinen, pelkkä, sileä, yksinkertainen, selkeä, raaka
underdone raaka, puoliraaka
vicious ilkeä, häijy, vihainen, paheellinen, raaka, raakamainen
tough kova, vaikea, kestävä, sitkeä, luja, raaka
barbarous barbaarinen, sivistymätön, raaka
brutish eläimellinen, raaka
bleak synkkä, kolkko, kolea, raaka, tuulinen, avoin
unripe kypsymätön, raaka
straight suora, hetero, peräkkäinen, rehellinen, yhteen menoon, raaka
Gothic goottilainen, raaka, barbaarinen
soggy märkä, vetinen, läpimärkä, raaka
bestial eläimellinen, raaka
low-bred sivistymätön, raaka
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OPUS; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 184753-184758; Tatoeba; OPUS Parallel Corpus, sentence 336722-336727 Raaoissani on liikaa verta. There is too much blood in my wounds.. Raaoilla pannukakuilla? With raw pancakes? Raaka liha ei ole turvallista syödä. Raw meat is not safe to eat. Raaoissani on liikaa veriviivoja. There are too many blood lines in my veins. Raaoissani on muistoja menneestä. There are memories of the past inside me. Kerroit raaoista iskuista. You were telling us about these savage attacks. Näytämme raaoilta kanoilta. We kind of look like uncooked chicken. Hän tuijotti raaoissaan tietokonetta. He stared at the computer raw. Raaka voima on vaarallista, jos sitä ei hallita. Raw power is dangerous if not controlled. Hän seisoi siinä raaoissaan kuuntelen. He stood there raw listening. Show more arrow right

Wiktionary

(nautical) yard Show more arrow right From Proto-Finnic raaka (compare Estonian raag- in Estonian raagnahk), borrowed from Proto-Germanic hrawaz. From Proto-Finnic raaka (compare Estonian raag), borrowed from Proto-Germanic rahō (compare German Rah, Rahe (“yard”), Swedish rå (“yard”)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raakani

raakani

raakasi

raakasi

raakansa

raakansa

Par

-ta

raakaani

raakojani

raakaasi

raakojasi

raakaansa

raakojansa / raakojaan

Gen

-n

raakani

raakojeni

raakasi

raakojesi

raakansa

raakojensa

Ill

mihin

raakaani

raakoihini

raakaasi

raakoihisi

raakaansa

raakoihinsa

Ine

-ssa

raa’assani

raaoissani / raa’oissani

raa’assasi

raaoissasi / raa’oissasi

raa’assansa / raa’assaan

raaoissansa / raaoissaan / raa’oissansa / raa’oissaan

Ela

-sta

raa’astani

raaoistani / raa’oistani

raa’astasi

raaoistasi / raa’oistasi

raa’astansa / raa’astaan

raaoistansa / raaoistaan / raa’oistansa / raa’oistaan

All

-lle

raa’alleni

raaoilleni / raa’oilleni

raa’allesi

raaoillesi / raa’oillesi

raa’allensa / raa’alleen

raaoillensa / raaoillean / raa’oillensa / raa’oillean

Ade

-lla

raa’allani

raaoillani / raa’oillani

raa’allasi

raaoillasi / raa’oillasi

raa’allansa / raa’allaan

raaoillansa / raaoillaan / raa’oillansa / raa’oillaan

Abl

-lta

raa’altani

raaoiltani / raa’oiltani

raa’altasi

raaoiltasi / raa’oiltasi

raa’altansa / raa’altaan

raaoiltansa / raaoiltaan / raa’oiltansa / raa’oiltaan

Tra

-ksi

raa’akseni

raaoikseni / raa’oikseni

raa’aksesi

raaoiksesi / raa’oiksesi

raa’aksensa / raa’akseen

raaoikseen / raaoiksensa / raa’oikseen / raa’oiksensa

Ess

-na

raakanani

raakoinani

raakanasi

raakoinasi

raakanansa / raakanaan

raakoinansa / raakoinaan

Abe

-tta

raa’attani

raaoittani / raa’oittani

raa’attasi

raaoittasi / raa’oittasi

raa’attansa / raa’attaan

raaoittansa / raaoittaan / raa’oittansa / raa’oittaan

Com

-ne

-

raakoineni

-

raakoinesi

-

raakoinensa / raakoineen

Singular

Plural

Nom

-

raakani

raakasi

raakansa

raakani

raakasi

raakansa

Par

-ta

raakaani

raakaasi

raakaansa

raakojani

raakojasi

raakojansa / raakojaan

Gen

-n

raakani

raakasi

raakansa

raakojeni

raakojesi

raakojensa

Ill

mihin

raakaani

raakaasi

raakaansa

raakoihini

raakoihisi

raakoihinsa

Ine

-ssa

raa’assani

raa’assasi

raa’assansa / raa’assaan

raaoissani / raa’oissani

raaoissasi / raa’oissasi

raaoissansa / raaoissaan / raa’oissansa / raa’oissaan

Ela

-sta

raa’astani

raa’astasi

raa’astansa / raa’astaan

raaoistani / raa’oistani

raaoistasi / raa’oistasi

raaoistansa / raaoistaan / raa’oistansa / raa’oistaan

All

-lle

raa’alleni

raa’allesi

raa’allensa / raa’alleen

raaoilleni / raa’oilleni

raaoillesi / raa’oillesi

raaoillensa / raaoillean / raa’oillensa / raa’oillean

Ade

-lla

raa’allani

raa’allasi

raa’allansa / raa’allaan

raaoillani / raa’oillani

raaoillasi / raa’oillasi

raaoillansa / raaoillaan / raa’oillansa / raa’oillaan

Abl

-lta

raa’altani

raa’altasi

raa’altansa / raa’altaan

raaoiltani / raa’oiltani

raaoiltasi / raa’oiltasi

raaoiltansa / raaoiltaan / raa’oiltansa / raa’oiltaan

Tra

-ksi

raa’akseni

raa’aksesi

raa’aksensa / raa’akseen

raaoikseni / raa’oikseni

raaoiksesi / raa’oiksesi

raaoikseen / raaoiksensa / raa’oikseen / raa’oiksensa

Ess

-na

raakanani

raakanasi

raakanansa / raakanaan

raakoinani

raakoinasi

raakoinansa / raakoinaan

Abe

-tta

raa’attani

raa’attasi

raa’attansa / raa’attaan

raaoittani / raa’oittani

raaoittasi / raa’oittasi

raaoittansa / raaoittaan / raa’oittansa / raa’oittaan

Com

-ne

-

-

-

raakoineni

raakoinesi

raakoinensa / raakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raakamme

raakamme

raakanne

raakanne

raakansa

raakansa

Par

-ta

raakaamme

raakojamme

raakaanne

raakojanne

raakaansa

raakojansa / raakojaan

Gen

-n

raakamme

raakojemme

raakanne

raakojenne

raakansa

raakojensa

Ill

mihin

raakaamme

raakoihimme

raakaanne

raakoihinne

raakaansa

raakoihinsa

Ine

-ssa

raa’assamme

raaoissamme / raa’oissamme

raa’assanne

raaoissanne / raa’oissanne

raa’assansa / raa’assaan

raaoissansa / raaoissaan / raa’oissansa / raa’oissaan

Ela

-sta

raa’astamme

raaoistamme / raa’oistamme

raa’astanne

raaoistanne / raa’oistanne

raa’astansa / raa’astaan

raaoistansa / raaoistaan / raa’oistansa / raa’oistaan

All

-lle

raa’allemme

raaoillemme / raa’oillemme

raa’allenne

raaoillenne / raa’oillenne

raa’allensa / raa’alleen

raaoillensa / raaoillean / raa’oillensa / raa’oillean

Ade

-lla

raa’allamme

raaoillamme / raa’oillamme

raa’allanne

raaoillanne / raa’oillanne

raa’allansa / raa’allaan

raaoillansa / raaoillaan / raa’oillansa / raa’oillaan

Abl

-lta

raa’altamme

raaoiltamme / raa’oiltamme

raa’altanne

raaoiltanne / raa’oiltanne

raa’altansa / raa’altaan

raaoiltansa / raaoiltaan / raa’oiltansa / raa’oiltaan

Tra

-ksi

raa’aksemme

raaoiksemme / raa’oiksemme

raa’aksenne

raaoiksenne / raa’oiksenne

raa’aksensa / raa’akseen

raaoikseen / raaoiksensa / raa’oikseen / raa’oiksensa

Ess

-na

raakanamme

raakoinamme

raakananne

raakoinanne

raakanansa / raakanaan

raakoinansa / raakoinaan

Abe

-tta

raa’attamme

raaoittamme / raa’oittamme

raa’attanne

raaoittanne / raa’oittanne

raa’attansa / raa’attaan

raaoittansa / raaoittaan / raa’oittansa / raa’oittaan

Com

-ne

-

raakoinemme

-

raakoinenne

-

raakoinensa / raakoineen

Singular

Plural

Nom

-

raakamme

raakanne

raakansa

raakamme

raakanne

raakansa

Par

-ta

raakaamme

raakaanne

raakaansa

raakojamme

raakojanne

raakojansa / raakojaan

Gen

-n

raakamme

raakanne

raakansa

raakojemme

raakojenne

raakojensa

Ill

mihin

raakaamme

raakaanne

raakaansa

raakoihimme

raakoihinne

raakoihinsa

Ine

-ssa

raa’assamme

raa’assanne

raa’assansa / raa’assaan

raaoissamme / raa’oissamme

raaoissanne / raa’oissanne

raaoissansa / raaoissaan / raa’oissansa / raa’oissaan

Ela

-sta

raa’astamme

raa’astanne

raa’astansa / raa’astaan

raaoistamme / raa’oistamme

raaoistanne / raa’oistanne

raaoistansa / raaoistaan / raa’oistansa / raa’oistaan

All

-lle

raa’allemme

raa’allenne

raa’allensa / raa’alleen

raaoillemme / raa’oillemme

raaoillenne / raa’oillenne

raaoillensa / raaoillean / raa’oillensa / raa’oillean

Ade

-lla

raa’allamme

raa’allanne

raa’allansa / raa’allaan

raaoillamme / raa’oillamme

raaoillanne / raa’oillanne

raaoillansa / raaoillaan / raa’oillansa / raa’oillaan

Abl

-lta

raa’altamme

raa’altanne

raa’altansa / raa’altaan

raaoiltamme / raa’oiltamme

raaoiltanne / raa’oiltanne

raaoiltansa / raaoiltaan / raa’oiltansa / raa’oiltaan

Tra

-ksi

raa’aksemme

raa’aksenne

raa’aksensa / raa’akseen

raaoiksemme / raa’oiksemme

raaoiksenne / raa’oiksenne

raaoikseen / raaoiksensa / raa’oikseen / raa’oiksensa

Ess

-na

raakanamme

raakananne

raakanansa / raakanaan

raakoinamme

raakoinanne

raakoinansa / raakoinaan

Abe

-tta

raa’attamme

raa’attanne

raa’attansa / raa’attaan

raaoittamme / raa’oittamme

raaoittanne / raa’oittanne

raaoittansa / raaoittaan / raa’oittansa / raa’oittaan

Com

-ne

-

-

-

raakoinemme

raakoinenne

raakoinensa / raakoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kanki

kanget

Par

-ta

kankea

kankia

Gen

-n

kangen

kankien

Ill

mihin

kankeen

kankiin

Ine

-ssa

kangessa

kangissa

Ela

-sta

kangesta

kangista

All

-lle

kangelle

kangille

Ade

-lla

kangella

kangilla

Abl

-lta

kangelta

kangilta

Tra

-ksi

kangeksi

kangiksi

Ess

-na

kankena

kankina

Abe

-tta

kangetta

kangitta

Com

-ne

-

kankine

Ins

-in

-

kangin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kanki

kanget

Par

-ta

kankea

kankia

Gen

-n

kangen

kankien

Ill

mihin

kankeen

kankiin

Ine

-ssa

kangessa

kangissa

Ela

-sta

kangesta

kangista

All

-lle

kangelle

kangille

Ade

-lla

kangella

kangilla

Abl

-lta

kangelta

kangilta

Tra

-ksi

kangeksi

kangiksi

Ess

-na

kankena

kankina

Abe

-tta

kangetta

kangitta

Com

-ne

-

kankine

Ins

-in

-

kangin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bar baari, bar, palkki, tanko, pylväs, kanki
crank
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; OPUS; Tatoeba; SETimes.fi Kanki on tehty puusta. The kanki is made of wood. Kanki on vankilan vartijan tärkeä työväline. Bar is an important tool for a prison guard. Rautainen kanki oli tehokas työkalu purkamistyössä. The iron pickaxe was an effective tool for dismantling work. Rakennamme mökkiin uuden kangen. We are building a new beam for the cabin. Vartija otti kangen ja avasi oven. The guard took the lever and opened the door. Työntekijät siirsivät ison kangen paikaltaan. The workers moved the large beam from its place. Vanki yritti käyttää kangella oven avamiseen. The prisoner tried to use a crowbar to open the door. Vanki käytti kangella vahvan lukon murtamiseen. The prisoner used a crowbar to break the strong lock. Tarvitsen apua tämän raskaan kangin nostamisessa. I need help lifting this heavy log. Voisitko auttaa minua kantamaan tämän raskaan kangen? Could you help me carry this heavy pole? Show more arrow right

Wiktionary

(iron) bar (especially one used as a lever) Show more arrow right From Proto-Finnic kanki. Cognate with Estonian kang, Ingrian kangi, Karelian kanki, Livvi kangi and Veps kang. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kankeni

kankeni

kankesi

kankesi

kankensa

kankensa

Par

-ta

kankeani

kankiani

kankeasi

kankiasi

kankeansa / kankeaan

kankiansa / kankiaan

Gen

-n

kankeni

kankieni

kankesi

kankiesi

kankensa

kankiensa

Ill

mihin

kankeeni

kankiini

kankeesi

kankiisi

kankeensa

kankiinsa

Ine

-ssa

kangessani

kangissani

kangessasi

kangissasi

kangessansa / kangessaan

kangissansa / kangissaan

Ela

-sta

kangestani

kangistani

kangestasi

kangistasi

kangestansa / kangestaan

kangistansa / kangistaan

All

-lle

kangelleni

kangilleni

kangellesi

kangillesi

kangellensa / kangelleen

kangillensa / kangillean

Ade

-lla

kangellani

kangillani

kangellasi

kangillasi

kangellansa / kangellaan

kangillansa / kangillaan

Abl

-lta

kangeltani

kangiltani

kangeltasi

kangiltasi

kangeltansa / kangeltaan

kangiltansa / kangiltaan

Tra

-ksi

kangekseni

kangikseni

kangeksesi

kangiksesi

kangeksensa / kangekseen

kangiksensa / kangikseen

Ess

-na

kankenani

kankinani

kankenasi

kankinasi

kankenansa / kankenaan

kankinansa / kankinaan

Abe

-tta

kangettani

kangittani

kangettasi

kangittasi

kangettansa / kangettaan

kangittansa / kangittaan

Com

-ne

-

kankineni

-

kankinesi

-

kankinensa / kankineen

Singular

Plural

Nom

-

kankeni

kankesi

kankensa

kankeni

kankesi

kankensa

Par

-ta

kankeani

kankeasi

kankeansa / kankeaan

kankiani

kankiasi

kankiansa / kankiaan

Gen

-n

kankeni

kankesi

kankensa

kankieni

kankiesi

kankiensa

Ill

mihin

kankeeni

kankeesi

kankeensa

kankiini

kankiisi

kankiinsa

Ine

-ssa

kangessani

kangessasi

kangessansa / kangessaan

kangissani

kangissasi

kangissansa / kangissaan

Ela

-sta

kangestani

kangestasi

kangestansa / kangestaan

kangistani

kangistasi

kangistansa / kangistaan

All

-lle

kangelleni

kangellesi

kangellensa / kangelleen

kangilleni

kangillesi

kangillensa / kangillean

Ade

-lla

kangellani

kangellasi

kangellansa / kangellaan

kangillani

kangillasi

kangillansa / kangillaan

Abl

-lta

kangeltani

kangeltasi

kangeltansa / kangeltaan

kangiltani

kangiltasi

kangiltansa / kangiltaan

Tra

-ksi

kangekseni

kangeksesi

kangeksensa / kangekseen

kangikseni

kangiksesi

kangiksensa / kangikseen

Ess

-na

kankenani

kankenasi

kankenansa / kankenaan

kankinani

kankinasi

kankinansa / kankinaan

Abe

-tta

kangettani

kangettasi

kangettansa / kangettaan

kangittani

kangittasi

kangittansa / kangittaan

Com

-ne

-

-

-

kankineni

kankinesi

kankinensa / kankineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kankemme

kankemme

kankenne

kankenne

kankensa

kankensa

Par

-ta

kankeamme

kankiamme

kankeanne

kankianne

kankeansa / kankeaan

kankiansa / kankiaan

Gen

-n

kankemme

kankiemme

kankenne

kankienne

kankensa

kankiensa

Ill

mihin

kankeemme

kankiimme

kankeenne

kankiinne

kankeensa

kankiinsa

Ine

-ssa

kangessamme

kangissamme

kangessanne

kangissanne

kangessansa / kangessaan

kangissansa / kangissaan

Ela

-sta

kangestamme

kangistamme

kangestanne

kangistanne

kangestansa / kangestaan

kangistansa / kangistaan

All

-lle

kangellemme

kangillemme

kangellenne

kangillenne

kangellensa / kangelleen

kangillensa / kangillean

Ade

-lla

kangellamme

kangillamme

kangellanne

kangillanne

kangellansa / kangellaan

kangillansa / kangillaan

Abl

-lta

kangeltamme

kangiltamme

kangeltanne

kangiltanne

kangeltansa / kangeltaan

kangiltansa / kangiltaan

Tra

-ksi

kangeksemme

kangiksemme

kangeksenne

kangiksenne

kangeksensa / kangekseen

kangiksensa / kangikseen

Ess

-na

kankenamme

kankinamme

kankenanne

kankinanne

kankenansa / kankenaan

kankinansa / kankinaan

Abe

-tta

kangettamme

kangittamme

kangettanne

kangittanne

kangettansa / kangettaan

kangittansa / kangittaan

Com

-ne

-

kankinemme

-

kankinenne

-

kankinensa / kankineen

Singular

Plural

Nom

-

kankemme

kankenne

kankensa

kankemme

kankenne

kankensa

Par

-ta

kankeamme

kankeanne

kankeansa / kankeaan

kankiamme

kankianne

kankiansa / kankiaan

Gen

-n

kankemme

kankenne

kankensa

kankiemme

kankienne

kankiensa

Ill

mihin

kankeemme

kankeenne

kankeensa

kankiimme

kankiinne

kankiinsa

Ine

-ssa

kangessamme

kangessanne

kangessansa / kangessaan

kangissamme

kangissanne

kangissansa / kangissaan

Ela

-sta

kangestamme

kangestanne

kangestansa / kangestaan

kangistamme

kangistanne

kangistansa / kangistaan

All

-lle

kangellemme

kangellenne

kangellensa / kangelleen

kangillemme

kangillenne

kangillensa / kangillean

Ade

-lla

kangellamme

kangellanne

kangellansa / kangellaan

kangillamme

kangillanne

kangillansa / kangillaan

Abl

-lta

kangeltamme

kangeltanne

kangeltansa / kangeltaan

kangiltamme

kangiltanne

kangiltansa / kangiltaan

Tra

-ksi

kangeksemme

kangeksenne

kangeksensa / kangekseen

kangiksemme

kangiksenne

kangiksensa / kangikseen

Ess

-na

kankenamme

kankenanne

kankenansa / kankenaan

kankinamme

kankinanne

kankinansa / kankinaan

Abe

-tta

kangettamme

kangettanne

kangettansa / kangettaan

kangittamme

kangittanne

kangittansa / kangittaan

Com

-ne

-

-

-

kankinemme

kankinenne

kankinensa / kankineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept