raakakanget |
Noun, Singular Nominative |
|
+ kanki |
Noun, Plural Nominative |
|
Noun, Pref |
||
+ kanki |
Noun, Plural Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
raaka |
raakat / raa’at |
Par |
-ta |
raakaa |
raakoja |
Gen |
-n |
raa’an |
raakojen |
Ill |
mihin |
raakaan |
raakoihin |
Ine |
-ssa |
raa’assa |
raaoissa / raa’oissa |
Ela |
-sta |
raa’asta |
raaoista / raa’oista |
All |
-lle |
raa’alle |
raaoille / raa’oille |
Ade |
-lla |
raa’alla |
raaoilla / raa’oilla |
Abl |
-lta |
raa’alta |
raaoilta / raa’oilta |
Tra |
-ksi |
raa’aksi |
raaoiksi / raa’oiksi |
Ess |
-na |
raakana |
raakoina |
Abe |
-tta |
raa’atta |
raaoitta / raa’oitta |
Com |
-ne |
- |
raakoine |
Ins |
-in |
- |
raaoin / raa’oin |
Singular
Plural
Nom
-
raaka
raakat / raa’at
Par
-ta
raakaa
raakoja
Gen
-n
raa’an
raakojen
Ill
mihin
raakaan
raakoihin
Ine
-ssa
raa’assa
raaoissa / raa’oissa
Ela
-sta
raa’asta
raaoista / raa’oista
All
-lle
raa’alle
raaoille / raa’oille
Ade
-lla
raa’alla
raaoilla / raa’oilla
Abl
-lta
raa’alta
raaoilta / raa’oilta
Tra
-ksi
raa’aksi
raaoiksi / raa’oiksi
Ess
-na
raakana
raakoina
Abe
-tta
raa’atta
raaoitta / raa’oitta
Com
-ne
-
raakoine
Ins
-in
-
raaoin / raa’oin
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raaka |
raaka |
raaka |
raaka |
raaka |
raaka |
Par |
-ta |
raakaa |
raakoja |
raakaa |
raakoja |
raakaa |
raakoja |
Gen |
-n |
raaka |
raakoje |
raaka |
raakoje |
raaka |
raakoje |
Ill |
mihin |
raakaa |
raakoihi |
raakaa |
raakoihi |
raakaa |
raakoihi |
Ine |
-ssa |
raa’assa |
raaoissa |
raa’assa |
raaoissa |
raa’assa |
raaoissa |
Ela |
-sta |
raa’asta |
raaoista |
raa’asta |
raaoista |
raa’asta |
raaoista |
All |
-lle |
raa’alle |
raaoille |
raa’alle |
raaoille |
raa’alle |
raaoille |
Ade |
-lla |
raa’alla |
raaoilla |
raa’alla |
raaoilla |
raa’alla |
raaoilla |
Abl |
-lta |
raa’alta |
raaoilta |
raa’alta |
raaoilta |
raa’alta |
raaoilta |
Tra |
-ksi |
raa’akse |
raaoikse |
raa’akse |
raaoikse |
raa’akse |
raaoiks |
Ess |
-na |
raakana |
raakoina |
raakana |
raakoina |
raakana |
raakoina |
Abe |
-tta |
raa’atta |
raaoitta |
raa’atta |
raaoitta |
raa’atta |
raaoitta |
Com |
-ne |
- |
raakoine |
- |
raakoine |
- |
raakoine |
Singular
Plural
Nom
-
raaka
raaka
raaka
raaka
raaka
raaka
Par
-ta
raakaa
raakaa
raakaa
raakoja
raakoja
raakoja
Gen
-n
raaka
raaka
raaka
raakoje
raakoje
raakoje
Ill
mihin
raakaa
raakaa
raakaa
raakoihi
raakoihi
raakoihi
Ine
-ssa
raa’assa
raa’assa
raa’assa
raaoissa
raaoissa
raaoissa
Ela
-sta
raa’asta
raa’asta
raa’asta
raaoista
raaoista
raaoista
All
-lle
raa’alle
raa’alle
raa’alle
raaoille
raaoille
raaoille
Ade
-lla
raa’alla
raa’alla
raa’alla
raaoilla
raaoilla
raaoilla
Abl
-lta
raa’alta
raa’alta
raa’alta
raaoilta
raaoilta
raaoilta
Tra
-ksi
raa’akse
raa’akse
raa’akse
raaoikse
raaoikse
raaoiks
Ess
-na
raakana
raakana
raakana
raakoina
raakoina
raakoina
Abe
-tta
raa’atta
raa’atta
raa’atta
raaoitta
raaoitta
raaoitta
Com
-ne
-
-
-
raakoine
raakoine
raakoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raaka |
raaka |
raaka |
raaka |
raaka |
raaka |
Par |
-ta |
raakaa |
raakoja |
raakaa |
raakoja |
raakaa |
raakoja |
Gen |
-n |
raaka |
raakoje |
raaka |
raakoje |
raaka |
raakoje |
Ill |
mihin |
raakaa |
raakoihi |
raakaa |
raakoihi |
raakaa |
raakoihi |
Ine |
-ssa |
raa’assa |
raaoissa |
raa’assa |
raaoissa |
raa’assa |
raaoissa |
Ela |
-sta |
raa’asta |
raaoista |
raa’asta |
raaoista |
raa’asta |
raaoista |
All |
-lle |
raa’alle |
raaoille |
raa’alle |
raaoille |
raa’alle |
raaoille |
Ade |
-lla |
raa’alla |
raaoilla |
raa’alla |
raaoilla |
raa’alla |
raaoilla |
Abl |
-lta |
raa’alta |
raaoilta |
raa’alta |
raaoilta |
raa’alta |
raaoilta |
Tra |
-ksi |
raa’akse |
raaoikse |
raa’akse |
raaoikse |
raa’akse |
raaoiks |
Ess |
-na |
raakana |
raakoina |
raakana |
raakoina |
raakana |
raakoina |
Abe |
-tta |
raa’atta |
raaoitta |
raa’atta |
raaoitta |
raa’atta |
raaoitta |
Com |
-ne |
- |
raakoine |
- |
raakoine |
- |
raakoine |
Singular
Plural
Nom
-
raaka
raaka
raaka
raaka
raaka
raaka
Par
-ta
raakaa
raakaa
raakaa
raakoja
raakoja
raakoja
Gen
-n
raaka
raaka
raaka
raakoje
raakoje
raakoje
Ill
mihin
raakaa
raakaa
raakaa
raakoihi
raakoihi
raakoihi
Ine
-ssa
raa’assa
raa’assa
raa’assa
raaoissa
raaoissa
raaoissa
Ela
-sta
raa’asta
raa’asta
raa’asta
raaoista
raaoista
raaoista
All
-lle
raa’alle
raa’alle
raa’alle
raaoille
raaoille
raaoille
Ade
-lla
raa’alla
raa’alla
raa’alla
raaoilla
raaoilla
raaoilla
Abl
-lta
raa’alta
raa’alta
raa’alta
raaoilta
raaoilta
raaoilta
Tra
-ksi
raa’akse
raa’akse
raa’akse
raaoikse
raaoikse
raaoiks
Ess
-na
raakana
raakana
raakana
raakoina
raakoina
raakoina
Abe
-tta
raa’atta
raa’atta
raa’atta
raaoitta
raaoitta
raaoitta
Com
-ne
-
-
-
raakoine
raakoine
raakoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kanki |
kanget |
Par |
-ta |
kankea |
kankia |
Gen |
-n |
kangen |
kankien |
Ill |
mihin |
kankeen |
kankiin |
Ine |
-ssa |
kangessa |
kangissa |
Ela |
-sta |
kangesta |
kangista |
All |
-lle |
kangelle |
kangille |
Ade |
-lla |
kangella |
kangilla |
Abl |
-lta |
kangelta |
kangilta |
Tra |
-ksi |
kangeksi |
kangiksi |
Ess |
-na |
kankena |
kankina |
Abe |
-tta |
kangetta |
kangitta |
Com |
-ne |
- |
kankine |
Ins |
-in |
- |
kangin |
Singular
Plural
Nom
-
kanki
kanget
Par
-ta
kankea
kankia
Gen
-n
kangen
kankien
Ill
mihin
kankeen
kankiin
Ine
-ssa
kangessa
kangissa
Ela
-sta
kangesta
kangista
All
-lle
kangelle
kangille
Ade
-lla
kangella
kangilla
Abl
-lta
kangelta
kangilta
Tra
-ksi
kangeksi
kangiksi
Ess
-na
kankena
kankina
Abe
-tta
kangetta
kangitta
Com
-ne
-
kankine
Ins
-in
-
kangin
| bar | baari, bar, palkki, tanko, pylväs, kanki |
| crank |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kanke |
kanke |
kanke |
kanke |
kanke |
kanke |
Par |
-ta |
kankea |
kankia |
kankea |
kankia |
kankea |
kankia |
Gen |
-n |
kanke |
kankie |
kanke |
kankie |
kanke |
kankie |
Ill |
mihin |
kankee |
kankii |
kankee |
kankii |
kankee |
kankii |
Ine |
-ssa |
kangessa |
kangissa |
kangessa |
kangissa |
kangessa |
kangissa |
Ela |
-sta |
kangesta |
kangista |
kangesta |
kangista |
kangesta |
kangista |
All |
-lle |
kangelle |
kangille |
kangelle |
kangille |
kangelle |
kangille |
Ade |
-lla |
kangella |
kangilla |
kangella |
kangilla |
kangella |
kangilla |
Abl |
-lta |
kangelta |
kangilta |
kangelta |
kangilta |
kangelta |
kangilta |
Tra |
-ksi |
kangekse |
kangikse |
kangekse |
kangikse |
kangekse |
kangikse |
Ess |
-na |
kankena |
kankina |
kankena |
kankina |
kankena |
kankina |
Abe |
-tta |
kangetta |
kangitta |
kangetta |
kangitta |
kangetta |
kangitta |
Com |
-ne |
- |
kankine |
- |
kankine |
- |
kankine |
Singular
Plural
Nom
-
kanke
kanke
kanke
kanke
kanke
kanke
Par
-ta
kankea
kankea
kankea
kankia
kankia
kankia
Gen
-n
kanke
kanke
kanke
kankie
kankie
kankie
Ill
mihin
kankee
kankee
kankee
kankii
kankii
kankii
Ine
-ssa
kangessa
kangessa
kangessa
kangissa
kangissa
kangissa
Ela
-sta
kangesta
kangesta
kangesta
kangista
kangista
kangista
All
-lle
kangelle
kangelle
kangelle
kangille
kangille
kangille
Ade
-lla
kangella
kangella
kangella
kangilla
kangilla
kangilla
Abl
-lta
kangelta
kangelta
kangelta
kangilta
kangilta
kangilta
Tra
-ksi
kangekse
kangekse
kangekse
kangikse
kangikse
kangikse
Ess
-na
kankena
kankena
kankena
kankina
kankina
kankina
Abe
-tta
kangetta
kangetta
kangetta
kangitta
kangitta
kangitta
Com
-ne
-
-
-
kankine
kankine
kankine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kanke |
kanke |
kanke |
kanke |
kanke |
kanke |
Par |
-ta |
kankea |
kankia |
kankea |
kankia |
kankea |
kankia |
Gen |
-n |
kanke |
kankie |
kanke |
kankie |
kanke |
kankie |
Ill |
mihin |
kankee |
kankii |
kankee |
kankii |
kankee |
kankii |
Ine |
-ssa |
kangessa |
kangissa |
kangessa |
kangissa |
kangessa |
kangissa |
Ela |
-sta |
kangesta |
kangista |
kangesta |
kangista |
kangesta |
kangista |
All |
-lle |
kangelle |
kangille |
kangelle |
kangille |
kangelle |
kangille |
Ade |
-lla |
kangella |
kangilla |
kangella |
kangilla |
kangella |
kangilla |
Abl |
-lta |
kangelta |
kangilta |
kangelta |
kangilta |
kangelta |
kangilta |
Tra |
-ksi |
kangekse |
kangikse |
kangekse |
kangikse |
kangekse |
kangikse |
Ess |
-na |
kankena |
kankina |
kankena |
kankina |
kankena |
kankina |
Abe |
-tta |
kangetta |
kangitta |
kangetta |
kangitta |
kangetta |
kangitta |
Com |
-ne |
- |
kankine |
- |
kankine |
- |
kankine |
Singular
Plural
Nom
-
kanke
kanke
kanke
kanke
kanke
kanke
Par
-ta
kankea
kankea
kankea
kankia
kankia
kankia
Gen
-n
kanke
kanke
kanke
kankie
kankie
kankie
Ill
mihin
kankee
kankee
kankee
kankii
kankii
kankii
Ine
-ssa
kangessa
kangessa
kangessa
kangissa
kangissa
kangissa
Ela
-sta
kangesta
kangesta
kangesta
kangista
kangista
kangista
All
-lle
kangelle
kangelle
kangelle
kangille
kangille
kangille
Ade
-lla
kangella
kangella
kangella
kangilla
kangilla
kangilla
Abl
-lta
kangelta
kangelta
kangelta
kangilta
kangilta
kangilta
Tra
-ksi
kangekse
kangekse
kangekse
kangikse
kangikse
kangikse
Ess
-na
kankena
kankena
kankena
kankina
kankina
kankina
Abe
-tta
kangetta
kangetta
kangetta
kangitta
kangitta
kangitta
Com
-ne
-
-
-
kankine
kankine
kankine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net