logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

viima, noun

Word analysis
viimalassa

viimalassa

viima

Noun, Singular Nominative

+ lassa

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viima

viimat

Par

-ta

viimaa

viimoja

Gen

-n

viiman

viimojen

Ill

mihin

viimaan

viimoihin

Ine

-ssa

viimassa

viimoissa

Ela

-sta

viimasta

viimoista

All

-lle

viimalle

viimoille

Ade

-lla

viimalla

viimoilla

Abl

-lta

viimalta

viimoilta

Tra

-ksi

viimaksi

viimoiksi

Ess

-na

viimana

viimoina

Abe

-tta

viimatta

viimoitta

Com

-ne

-

viimoine

Ins

-in

-

viimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viima

viimat

Par

-ta

viimaa

viimoja

Gen

-n

viiman

viimojen

Ill

mihin

viimaan

viimoihin

Ine

-ssa

viimassa

viimoissa

Ela

-sta

viimasta

viimoista

All

-lle

viimalle

viimoille

Ade

-lla

viimalla

viimoilla

Abl

-lta

viimalta

viimoilta

Tra

-ksi

viimaksi

viimoiksi

Ess

-na

viimana

viimoina

Abe

-tta

viimatta

viimoitta

Com

-ne

-

viimoine

Ins

-in

-

viimoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wind tuuli, ilmavaivat, ilma, viima, ilmavirta, henki
draught luonnos, syväys, veto, suunnitelma, kulkusyvyys, viima
Show more arrow right
Europarl; EMEA; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus Viima kylmenee nopeasti. The wind is getting colder quickly. Viima saa minut palelemaan. The chill makes me shiver. Tuisku, Viima... Donner BIitzen.... Siinä tuntui viima. Oh, there's a draft. Viima puhalsi kylmänä talvipäivänä. The wind blew on a cold winter day. Pukeuduin lämpimästi viima varalta. I dressed warmly in case of wind. Siellä on kova viima. There's a chill out there. Ikkunasta tulee viima. That window has a breeze. Täällä käy aikamoinen viima. It's pretty windy up here. Rintaa puristava kylmä viima. A chestgripping cold wind. Show more arrow right

Wiktionary

strong, cold wind Show more arrow right ajoviima Show more arrow right Possibly derived from a root that is descriptive of the sound of wind, compare viuhua. Related to Karelian viima. Show more arrow right

Wikipedia

Moottoritorpedovene Viima
VL Viima
suomalainen koulukone Viiman seisake
Helsinki-Turku-rantaradalla Viima
suomalainen progressiivisen rockin yhtye Eero Viima
(1907-1982), Tukon pääjohtaja
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viimani

viimani

viimasi

viimasi

viimansa

viimansa

Par

-ta

viimaani

viimojani

viimaasi

viimojasi

viimaansa / viimaaan

viimojansa / viimojaan

Gen

-n

viimani

viimojeni

viimasi

viimojesi

viimansa

viimojensa

Ill

mihin

viimaani

viimoihini

viimaasi

viimoihisi

viimaansa

viimoihinsa

Ine

-ssa

viimassani

viimoissani

viimassasi

viimoissasi

viimassansa / viimassaan

viimoissansa / viimoissaan

Ela

-sta

viimastani

viimoistani

viimastasi

viimoistasi

viimastansa / viimastaan

viimoistansa / viimoistaan

All

-lle

viimalleni

viimoilleni

viimallesi

viimoillesi

viimallensa / viimalleen

viimoillensa / viimoillean

Ade

-lla

viimallani

viimoillani

viimallasi

viimoillasi

viimallansa / viimallaan

viimoillansa / viimoillaan

Abl

-lta

viimaltani

viimoiltani

viimaltasi

viimoiltasi

viimaltansa / viimaltaan

viimoiltansa / viimoiltaan

Tra

-ksi

viimakseni

viimoikseni

viimaksesi

viimoiksesi

viimaksensa / viimakseen

viimoiksensa / viimoikseen

Ess

-na

viimanani

viimoinani

viimanasi

viimoinasi

viimanansa / viimanaan

viimoinansa / viimoinaan

Abe

-tta

viimattani

viimoittani

viimattasi

viimoittasi

viimattansa / viimattaan

viimoittansa / viimoittaan

Com

-ne

-

viimoineni

-

viimoinesi

-

viimoinensa / viimoineen

Singular

Plural

Nom

-

viimani

viimasi

viimansa

viimani

viimasi

viimansa

Par

-ta

viimaani

viimaasi

viimaansa / viimaaan

viimojani

viimojasi

viimojansa / viimojaan

Gen

-n

viimani

viimasi

viimansa

viimojeni

viimojesi

viimojensa

Ill

mihin

viimaani

viimaasi

viimaansa

viimoihini

viimoihisi

viimoihinsa

Ine

-ssa

viimassani

viimassasi

viimassansa / viimassaan

viimoissani

viimoissasi

viimoissansa / viimoissaan

Ela

-sta

viimastani

viimastasi

viimastansa / viimastaan

viimoistani

viimoistasi

viimoistansa / viimoistaan

All

-lle

viimalleni

viimallesi

viimallensa / viimalleen

viimoilleni

viimoillesi

viimoillensa / viimoillean

Ade

-lla

viimallani

viimallasi

viimallansa / viimallaan

viimoillani

viimoillasi

viimoillansa / viimoillaan

Abl

-lta

viimaltani

viimaltasi

viimaltansa / viimaltaan

viimoiltani

viimoiltasi

viimoiltansa / viimoiltaan

Tra

-ksi

viimakseni

viimaksesi

viimaksensa / viimakseen

viimoikseni

viimoiksesi

viimoiksensa / viimoikseen

Ess

-na

viimanani

viimanasi

viimanansa / viimanaan

viimoinani

viimoinasi

viimoinansa / viimoinaan

Abe

-tta

viimattani

viimattasi

viimattansa / viimattaan

viimoittani

viimoittasi

viimoittansa / viimoittaan

Com

-ne

-

-

-

viimoineni

viimoinesi

viimoinensa / viimoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viimamme

viimamme

viimanne

viimanne

viimansa

viimansa

Par

-ta

viimaamme

viimojamme

viimaanne

viimojanne

viimaansa / viimaaan

viimojansa / viimojaan

Gen

-n

viimamme

viimojemme

viimanne

viimojenne

viimansa

viimojensa

Ill

mihin

viimaamme

viimoihimme

viimaanne

viimoihinne

viimaansa

viimoihinsa

Ine

-ssa

viimassamme

viimoissamme

viimassanne

viimoissanne

viimassansa / viimassaan

viimoissansa / viimoissaan

Ela

-sta

viimastamme

viimoistamme

viimastanne

viimoistanne

viimastansa / viimastaan

viimoistansa / viimoistaan

All

-lle

viimallemme

viimoillemme

viimallenne

viimoillenne

viimallensa / viimalleen

viimoillensa / viimoillean

Ade

-lla

viimallamme

viimoillamme

viimallanne

viimoillanne

viimallansa / viimallaan

viimoillansa / viimoillaan

Abl

-lta

viimaltamme

viimoiltamme

viimaltanne

viimoiltanne

viimaltansa / viimaltaan

viimoiltansa / viimoiltaan

Tra

-ksi

viimaksemme

viimoiksemme

viimaksenne

viimoiksenne

viimaksensa / viimakseen

viimoiksensa / viimoikseen

Ess

-na

viimanamme

viimoinamme

viimananne

viimoinanne

viimanansa / viimanaan

viimoinansa / viimoinaan

Abe

-tta

viimattamme

viimoittamme

viimattanne

viimoittanne

viimattansa / viimattaan

viimoittansa / viimoittaan

Com

-ne

-

viimoinemme

-

viimoinenne

-

viimoinensa / viimoineen

Singular

Plural

Nom

-

viimamme

viimanne

viimansa

viimamme

viimanne

viimansa

Par

-ta

viimaamme

viimaanne

viimaansa / viimaaan

viimojamme

viimojanne

viimojansa / viimojaan

Gen

-n

viimamme

viimanne

viimansa

viimojemme

viimojenne

viimojensa

Ill

mihin

viimaamme

viimaanne

viimaansa

viimoihimme

viimoihinne

viimoihinsa

Ine

-ssa

viimassamme

viimassanne

viimassansa / viimassaan

viimoissamme

viimoissanne

viimoissansa / viimoissaan

Ela

-sta

viimastamme

viimastanne

viimastansa / viimastaan

viimoistamme

viimoistanne

viimoistansa / viimoistaan

All

-lle

viimallemme

viimallenne

viimallensa / viimalleen

viimoillemme

viimoillenne

viimoillensa / viimoillean

Ade

-lla

viimallamme

viimallanne

viimallansa / viimallaan

viimoillamme

viimoillanne

viimoillansa / viimoillaan

Abl

-lta

viimaltamme

viimaltanne

viimaltansa / viimaltaan

viimoiltamme

viimoiltanne

viimoiltansa / viimoiltaan

Tra

-ksi

viimaksemme

viimaksenne

viimaksensa / viimakseen

viimoiksemme

viimoiksenne

viimoiksensa / viimoikseen

Ess

-na

viimanamme

viimananne

viimanansa / viimanaan

viimoinamme

viimoinanne

viimoinansa / viimoinaan

Abe

-tta

viimattamme

viimattanne

viimattansa / viimattaan

viimoittamme

viimoittanne

viimoittansa / viimoittaan

Com

-ne

-

-

-

viimoinemme

viimoinenne

viimoinensa / viimoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lassa

lassat

Par

-ta

lassaa

lassoja

Gen

-n

lassan

lassojen

Ill

mihin

lassaan

lassoihin

Ine

-ssa

lassassa

lassoissa

Ela

-sta

lassasta

lassoista

All

-lle

lassalle

lassoille

Ade

-lla

lassalla

lassoilla

Abl

-lta

lassalta

lassoilta

Tra

-ksi

lassaksi

lassoiksi

Ess

-na

lassana

lassoina

Abe

-tta

lassatta

lassoitta

Com

-ne

-

lassoine

Ins

-in

-

lassoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lassa

lassat

Par

-ta

lassaa

lassoja

Gen

-n

lassan

lassojen

Ill

mihin

lassaan

lassoihin

Ine

-ssa

lassassa

lassoissa

Ela

-sta

lassasta

lassoista

All

-lle

lassalle

lassoille

Ade

-lla

lassalla

lassoilla

Abl

-lta

lassalta

lassoilta

Tra

-ksi

lassaksi

lassoiksi

Ess

-na

lassana

lassoina

Abe

-tta

lassatta

lassoitta

Com

-ne

-

lassoine

Ins

-in

-

lassoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mode
temperature
Show more arrow right
Tatoeba; Finnish-English parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles Parallel Corpus; Opus-OMW; OpenSubtitles v2018; Tatoeba Parallel Corpus Hän seisoi lassa huoneessa. He stood in lassa room. He olivat lassa kokouksessa. They were at lassa meeting. Kävin eilen lassa kahvilassa. I went to lassa cafe yesterday. Lassa on vettä ja ruokaakin tarjolla. There is water and food available in the cabin. Lemmikkisi voi olla mukana matkalla lassa. Your pet can come along on the trip in the cabin. Lassa on paljon väkeä, musiikkia ja ruokaa. There are a lot of people, music, and food at the festival. En voi löytää lassojeni pätkää. I can't find a piece of my lasso. Hevoset ovat tarhassa, ja jänikset juoksevat metsässä lassa. The horses are in the paddock, and the rabbits run in the forest clearing. Tarvitsen uusia lassojeni tilalle. I need new lassos to replace mine. Lassojeni heiluivat villisti ilmassa. My lassos were swinging wildly in the air. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lassani

lassani

lassasi

lassasi

lassansa

lassansa

Par

-ta

lassaani

lassojani

lassaasi

lassojasi

lassaansa / lassaaan

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassani

lassojeni

lassasi

lassojesi

lassansa

lassojensa

Ill

mihin

lassaani

lassoihini

lassaasi

lassoihisi

lassaansa

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassani

lassoissani

lassassasi

lassoissasi

lassassansa / lassassaan

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastani

lassoistani

lassastasi

lassoistasi

lassastansa / lassastaan

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassalleni

lassoilleni

lassallesi

lassoillesi

lassallensa / lassalleen

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallani

lassoillani

lassallasi

lassoillasi

lassallansa / lassallaan

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltani

lassoiltani

lassaltasi

lassoiltasi

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassakseni

lassoikseni

lassaksesi

lassoiksesi

lassaksensa / lassakseen

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanani

lassoinani

lassanasi

lassoinasi

lassanansa / lassanaan

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattani

lassoittani

lassattasi

lassoittasi

lassattansa / lassattaan

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

lassoineni

-

lassoinesi

-

lassoinensa / lassoineen

Singular

Plural

Nom

-

lassani

lassasi

lassansa

lassani

lassasi

lassansa

Par

-ta

lassaani

lassaasi

lassaansa / lassaaan

lassojani

lassojasi

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassani

lassasi

lassansa

lassojeni

lassojesi

lassojensa

Ill

mihin

lassaani

lassaasi

lassaansa

lassoihini

lassoihisi

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassani

lassassasi

lassassansa / lassassaan

lassoissani

lassoissasi

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastani

lassastasi

lassastansa / lassastaan

lassoistani

lassoistasi

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassalleni

lassallesi

lassallensa / lassalleen

lassoilleni

lassoillesi

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallani

lassallasi

lassallansa / lassallaan

lassoillani

lassoillasi

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltani

lassaltasi

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltani

lassoiltasi

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassakseni

lassaksesi

lassaksensa / lassakseen

lassoikseni

lassoiksesi

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanani

lassanasi

lassanansa / lassanaan

lassoinani

lassoinasi

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattani

lassattasi

lassattansa / lassattaan

lassoittani

lassoittasi

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

-

-

lassoineni

lassoinesi

lassoinensa / lassoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lassamme

lassamme

lassanne

lassanne

lassansa

lassansa

Par

-ta

lassaamme

lassojamme

lassaanne

lassojanne

lassaansa / lassaaan

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassamme

lassojemme

lassanne

lassojenne

lassansa

lassojensa

Ill

mihin

lassaamme

lassoihimme

lassaanne

lassoihinne

lassaansa

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassamme

lassoissamme

lassassanne

lassoissanne

lassassansa / lassassaan

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastamme

lassoistamme

lassastanne

lassoistanne

lassastansa / lassastaan

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassallemme

lassoillemme

lassallenne

lassoillenne

lassallensa / lassalleen

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallamme

lassoillamme

lassallanne

lassoillanne

lassallansa / lassallaan

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltamme

lassoiltamme

lassaltanne

lassoiltanne

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassaksemme

lassoiksemme

lassaksenne

lassoiksenne

lassaksensa / lassakseen

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanamme

lassoinamme

lassananne

lassoinanne

lassanansa / lassanaan

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattamme

lassoittamme

lassattanne

lassoittanne

lassattansa / lassattaan

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

lassoinemme

-

lassoinenne

-

lassoinensa / lassoineen

Singular

Plural

Nom

-

lassamme

lassanne

lassansa

lassamme

lassanne

lassansa

Par

-ta

lassaamme

lassaanne

lassaansa / lassaaan

lassojamme

lassojanne

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassamme

lassanne

lassansa

lassojemme

lassojenne

lassojensa

Ill

mihin

lassaamme

lassaanne

lassaansa

lassoihimme

lassoihinne

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassamme

lassassanne

lassassansa / lassassaan

lassoissamme

lassoissanne

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastamme

lassastanne

lassastansa / lassastaan

lassoistamme

lassoistanne

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassallemme

lassallenne

lassallensa / lassalleen

lassoillemme

lassoillenne

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallamme

lassallanne

lassallansa / lassallaan

lassoillamme

lassoillanne

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltamme

lassaltanne

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltamme

lassoiltanne

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassaksemme

lassaksenne

lassaksensa / lassakseen

lassoiksemme

lassoiksenne

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanamme

lassananne

lassanansa / lassanaan

lassoinamme

lassoinanne

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattamme

lassattanne

lassattansa / lassattaan

lassoittamme

lassoittanne

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

-

-

lassoinemme

lassoinenne

lassoinensa / lassoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept