logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

varustella, verb

Word analysis
varustele

varustele

varustella

Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular

varustella

Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular

varustella

Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb

varus

Noun, Singular Nominative

+ tele

Noun, Singular Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to equip, outfit, fit Show more arrow right varustaa +‎ -ella Show more arrow right
equipment
outfit
equip
supplies
Accessories
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Literature; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OPUS 100 Varustele veneesi kuten Son of a Fish. Outfit your boat like a Son of a Fish. Valitse ja varustele oma Volkswagen. Request a call Build your Volkswagen. Muokkaa ja varustele liiketoimintasi tarpeiden mukaan. Modifications and equipment for your business needs. Miten voin tunnistaa varustellut autoni? How can I identify my equipped car? Mutta miksei hän varustele itselleen kuten Chantillyssä?. Why, then, doesn't he attend to it himself, as at Chantilly?. Shavers varusteli tämän. Shavers loaded this thing. Näyttää olevan hyvin varusteltu. It was vacant. It was boarded up. Mitä tarkoittaa varusteltu työympäristö? What does an equipped work environment mean? Varustelimme nopeimman aluksemme. We outfitted our fastest ship. Varustele Harvia Loimusavustimesi teräksisellä muurinpohjapannulla. Equip your Harvia flare smoker with a steel outdoor griddle pan. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

varustelen

en varustele

ii

varustelet

et varustele

iii

varustelee

ei varustele

Plural

Positive

Negative

i

varustelemme / varustellaan

emme varustele / ei varustella

ii

varustelette

ette varustele

iii

varustelevat

eivät varustele

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

varustelin

en varustellut

ii

varustelit

et varustellut

iii

varusteli

ei varustellut

Plural

Positive

Negative

i

varustelimme / varusteltiin

emme varustelleet / ei varusteltu

ii

varustelitte

ette varustelleet

iii

varustelivat

eivät varustelleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen varustellut

en ole varustellut

ii

olet varustellut

et ole varustellut

iii

on varustellut

ei ole varustellut

Plural

Positive

Negative

i

olemme varustelleet

emme ole varustelleet

ii

olette varustelleet

ette ole varustelleet

iii

ovat varustelleet

eivät ole varustelleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin varustellut

en ollut varustellut

ii

olit varustellut

et ollut varustellut

iii

oli varustellut

ei ollut varustellut

Plural

Positive

Negative

i

olimme varustelleet

emme olleet varustelleet

ii

olitte varustelleet

ette olleet varustelleet

iii

olivat varustelleet

eivät olleet varustelleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

varustelisin

en varustelisi

ii

varustelisit

et varustelisi

iii

varustelisi

ei varustelisi

Plural

Positive

Negative

i

varustelisimme

emme varustelisi

ii

varustelisitte

ette varustelisi

iii

varustelisivat

eivät varustelisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin varustellut

en olisi varustellut

ii

olisit varustellut

et olisi varustellut

iii

olisi varustellut

ei olisi varustellut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme varustelleet

emme olisi varustelleet

ii

olisitte varustelleet

ette olisi varustelleet

iii

olisivat varustelleet

eivät olisi varustelleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

varustellen

en varustelle

ii

varustellet

et varustelle

iii

varustellee

ei varustelle

Plural

Positive

Negative

i

varustellemme

emme varustelle

ii

varustellette

ette varustelle

iii

varustellevat

eivät varustelle

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen varustellut

en liene varustellut

ii

lienet varustellut

et liene varustellut

iii

lienee varustellut

ei liene varustellut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme varustelleet

emme liene varustelleet

ii

lienette varustelleet

ette liene varustelleet

iii

lienevät varustelleet

eivät liene varustelleet

Imperative

Singular

i

-

ii

varustele

iii

varustelkoon

Plural

i

varustelkaamme

ii

varustelkaa

iii

varustelkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

varustella

Tra

-ksi

varustellaksensa / varustellakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

varustellessa

Ins

-in

varustellen

Ine

-ssa

varusteltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

varustelemaan

Ine

-ssa

varustelemassa

Ela

-sta

varustelemasta

Ade

-lla

varustelemalla

Abe

-tta

varustelematta

Ins

-in

varusteleman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

varusteleminen

Par

-ta

varustelemista

Infinitive V

varustelemaisillaan / varustelemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

varustellaan

ei varustella

Imperfect

varusteltiin

ei varusteltu

Potential

varusteltaneen

ei varusteltane

Conditional

varusteltaisiin

ei varusteltaisi

Imperative Present

varusteltakoon

älköön varusteltako

Imperative Perfect

olkoon varusteltu

älköön varusteltu

Positive

Negative

Present

varustellaan

ei varustella

Imperfect

varusteltiin

ei varusteltu

Potential

varusteltaneen

ei varusteltane

Conditional

varusteltaisiin

ei varusteltaisi

Imperative Present

varusteltakoon

älköön varusteltako

Imperative Perfect

olkoon varusteltu

älköön varusteltu

Participle

Active

Passive

1st

varusteleva

varusteltava

2nd

varustellut

varusteltu

3rd

varustelema

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varus

varukset

Par

-ta

varusta

varuksia

Gen

-n

varuksen

varuksien / varusten

Ill

mihin

varukseen

varuksiin

Ine

-ssa

varuksessa

varuksissa

Ela

-sta

varuksesta

varuksista

All

-lle

varukselle

varuksille

Ade

-lla

varuksella

varuksilla

Abl

-lta

varukselta

varuksilta

Tra

-ksi

varukseksi

varuksiksi

Ess

-na

varuksena

varuksina

Abe

-tta

varuksetta

varuksitta

Com

-ne

-

varuksine

Ins

-in

-

varuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varus

varukset

Par

-ta

varusta

varuksia

Gen

-n

varuksen

varuksien / varusten

Ill

mihin

varukseen

varuksiin

Ine

-ssa

varuksessa

varuksissa

Ela

-sta

varuksesta

varuksista

All

-lle

varukselle

varuksille

Ade

-lla

varuksella

varuksilla

Abl

-lta

varukselta

varuksilta

Tra

-ksi

varukseksi

varuksiksi

Ess

-na

varuksena

varuksina

Abe

-tta

varuksetta

varuksitta

Com

-ne

-

varuksine

Ins

-in

-

varuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

varus
equipped with p
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; Tilde MODEL Parallel Corpus; Tatoeba - Finnish-English; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; ParaCrawl Corpus Varus oli taitava sotilas. Varus was a skilled soldier. Varus oli legioonan komentaja. Varus was the commander of the legion. Varus johti sotilaitaan voitokkaasti taisteluun. Varus led his soldiers victoriously into battle. Roomalainen sotapäällikkö Varus kärsi tappion germaaneille. Roman military leader Varus suffered a defeat to the Germanic tribes. Varus ei ole vielä tehnyt päätöstä seuraavasta askeleestaan. Varus has not yet made a decision about his next step. Kreikkalaisessa mytologiassa Varus taisteli jumalten puolesta. In Greek mythology, Varus fought on the side of the gods. Hän on ensimmäinen varus valittavaksi tullut henkilö moniin vuosiin. He is the first varus chosen person in many years. Minulla on varukset parhaat koko maailmassa. I have the best armor in the world. Pidä siis ylläsi joka ainoa varuksiin kuuluva osa. So keep on each piece. Huoneiden varukset vain onlinens-varauksen kautta. Booking only via online-booking. Online-booking >. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic) equipment, armament, accessory (heraldry, in the plural) armed (horns, teeth, beaks etc. of an animal, especially when coloured in a different tincture from the animal itself) Fin:varukset sinisetEng:armed azure Show more arrow right (equipment, accessory): varuste Show more arrow right vara +‎ -us Show more arrow right

Wikipedia

Publius Quinctilius Varus Publius Quinctilius Varus (46 BC – AD 9) was a Roman general and politician under the first Roman emperor Augustus. Varus is generally remembered for having lost three Roman legions when ambushed by Germanic tribes led by Arminius in the Battle of the Teutoburg Forest, whereupon he took his own life. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varukseni

varukseni

varuksesi

varuksesi

varuksensa

varuksensa

Par

-ta

varustani

varuksiani

varustasi

varuksiasi

varustansa / varustaan

varuksiansa / varuksiaan

Gen

-n

varukseni

varuksieni / varusteni

varuksesi

varuksiesi / varustesi

varuksensa

varuksiensa / varustensa

Ill

mihin

varukseeni

varuksiini

varukseesi

varuksiisi

varukseensa

varuksiinsa

Ine

-ssa

varuksessani

varuksissani

varuksessasi

varuksissasi

varuksessansa / varuksessaan

varuksissansa / varuksissaan

Ela

-sta

varuksestani

varuksistani

varuksestasi

varuksistasi

varuksestansa / varuksestaan

varuksistansa / varuksistaan

All

-lle

varukselleni

varuksilleni

varuksellesi

varuksillesi

varuksellensa / varukselleen

varuksillensa / varuksillean

Ade

-lla

varuksellani

varuksillani

varuksellasi

varuksillasi

varuksellansa / varuksellaan

varuksillansa / varuksillaan

Abl

-lta

varukseltani

varuksiltani

varukseltasi

varuksiltasi

varukseltansa / varukseltaan

varuksiltansa / varuksiltaan

Tra

-ksi

varuksekseni

varuksikseni

varukseksesi

varuksiksesi

varukseksensa / varuksekseen

varuksiksensa / varuksikseen

Ess

-na

varuksenani

varuksinani

varuksenasi

varuksinasi

varuksenansa / varuksenaan

varuksinansa / varuksinaan

Abe

-tta

varuksettani

varuksittani

varuksettasi

varuksittasi

varuksettansa / varuksettaan

varuksittansa / varuksittaan

Com

-ne

-

varuksineni

-

varuksinesi

-

varuksinensa / varuksineen

Singular

Plural

Nom

-

varukseni

varuksesi

varuksensa

varukseni

varuksesi

varuksensa

Par

-ta

varustani

varustasi

varustansa / varustaan

varuksiani

varuksiasi

varuksiansa / varuksiaan

Gen

-n

varukseni

varuksesi

varuksensa

varuksieni / varusteni

varuksiesi / varustesi

varuksiensa / varustensa

Ill

mihin

varukseeni

varukseesi

varukseensa

varuksiini

varuksiisi

varuksiinsa

Ine

-ssa

varuksessani

varuksessasi

varuksessansa / varuksessaan

varuksissani

varuksissasi

varuksissansa / varuksissaan

Ela

-sta

varuksestani

varuksestasi

varuksestansa / varuksestaan

varuksistani

varuksistasi

varuksistansa / varuksistaan

All

-lle

varukselleni

varuksellesi

varuksellensa / varukselleen

varuksilleni

varuksillesi

varuksillensa / varuksillean

Ade

-lla

varuksellani

varuksellasi

varuksellansa / varuksellaan

varuksillani

varuksillasi

varuksillansa / varuksillaan

Abl

-lta

varukseltani

varukseltasi

varukseltansa / varukseltaan

varuksiltani

varuksiltasi

varuksiltansa / varuksiltaan

Tra

-ksi

varuksekseni

varukseksesi

varukseksensa / varuksekseen

varuksikseni

varuksiksesi

varuksiksensa / varuksikseen

Ess

-na

varuksenani

varuksenasi

varuksenansa / varuksenaan

varuksinani

varuksinasi

varuksinansa / varuksinaan

Abe

-tta

varuksettani

varuksettasi

varuksettansa / varuksettaan

varuksittani

varuksittasi

varuksittansa / varuksittaan

Com

-ne

-

-

-

varuksineni

varuksinesi

varuksinensa / varuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varuksemme

varuksemme

varuksenne

varuksenne

varuksensa

varuksensa

Par

-ta

varustamme

varuksiamme

varustanne

varuksianne

varustansa / varustaan

varuksiansa / varuksiaan

Gen

-n

varuksemme

varuksiemme / varustemme

varuksenne

varuksienne / varustenne

varuksensa

varuksiensa / varustensa

Ill

mihin

varukseemme

varuksiimme

varukseenne

varuksiinne

varukseensa

varuksiinsa

Ine

-ssa

varuksessamme

varuksissamme

varuksessanne

varuksissanne

varuksessansa / varuksessaan

varuksissansa / varuksissaan

Ela

-sta

varuksestamme

varuksistamme

varuksestanne

varuksistanne

varuksestansa / varuksestaan

varuksistansa / varuksistaan

All

-lle

varuksellemme

varuksillemme

varuksellenne

varuksillenne

varuksellensa / varukselleen

varuksillensa / varuksillean

Ade

-lla

varuksellamme

varuksillamme

varuksellanne

varuksillanne

varuksellansa / varuksellaan

varuksillansa / varuksillaan

Abl

-lta

varukseltamme

varuksiltamme

varukseltanne

varuksiltanne

varukseltansa / varukseltaan

varuksiltansa / varuksiltaan

Tra

-ksi

varukseksemme

varuksiksemme

varukseksenne

varuksiksenne

varukseksensa / varuksekseen

varuksiksensa / varuksikseen

Ess

-na

varuksenamme

varuksinamme

varuksenanne

varuksinanne

varuksenansa / varuksenaan

varuksinansa / varuksinaan

Abe

-tta

varuksettamme

varuksittamme

varuksettanne

varuksittanne

varuksettansa / varuksettaan

varuksittansa / varuksittaan

Com

-ne

-

varuksinemme

-

varuksinenne

-

varuksinensa / varuksineen

Singular

Plural

Nom

-

varuksemme

varuksenne

varuksensa

varuksemme

varuksenne

varuksensa

Par

-ta

varustamme

varustanne

varustansa / varustaan

varuksiamme

varuksianne

varuksiansa / varuksiaan

Gen

-n

varuksemme

varuksenne

varuksensa

varuksiemme / varustemme

varuksienne / varustenne

varuksiensa / varustensa

Ill

mihin

varukseemme

varukseenne

varukseensa

varuksiimme

varuksiinne

varuksiinsa

Ine

-ssa

varuksessamme

varuksessanne

varuksessansa / varuksessaan

varuksissamme

varuksissanne

varuksissansa / varuksissaan

Ela

-sta

varuksestamme

varuksestanne

varuksestansa / varuksestaan

varuksistamme

varuksistanne

varuksistansa / varuksistaan

All

-lle

varuksellemme

varuksellenne

varuksellensa / varukselleen

varuksillemme

varuksillenne

varuksillensa / varuksillean

Ade

-lla

varuksellamme

varuksellanne

varuksellansa / varuksellaan

varuksillamme

varuksillanne

varuksillansa / varuksillaan

Abl

-lta

varukseltamme

varukseltanne

varukseltansa / varukseltaan

varuksiltamme

varuksiltanne

varuksiltansa / varuksiltaan

Tra

-ksi

varukseksemme

varukseksenne

varukseksensa / varuksekseen

varuksiksemme

varuksiksenne

varuksiksensa / varuksikseen

Ess

-na

varuksenamme

varuksenanne

varuksenansa / varuksenaan

varuksinamme

varuksinanne

varuksinansa / varuksinaan

Abe

-tta

varuksettamme

varuksettanne

varuksettansa / varuksettaan

varuksittamme

varuksittanne

varuksittansa / varuksittaan

Com

-ne

-

-

-

varuksinemme

varuksinenne

varuksinensa / varuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

teleä

telejä

Gen

-n

telen

telejen

Ill

mihin

teleen

teleihin

Ine

-ssa

telessä

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

teleä

telejä

Gen

-n

telen

telejen

Ill

mihin

teleen

teleihin

Ine

-ssa

telessä

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tele
tele- tele-, TV-, puhelin-
telecommunications
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018; Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 120686; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 149723; opensubtitles2 Tele oli rikki. The TV was broken. Tele oli äänetön. The television was silent. Telein päivääsi sopivasti. tele according to your schedule. Ostin uuden teleikseni. I bought a new TV. Vanha tele toimii edelleen. The old TV still works. Mihin laitoin teleittäni? Where did I put my cellphone? Olen menettänyt teleittäni. I have lost my phone. Teleissämme on HDMIns-portti. There is an HDMI port on our television. Mitä säkin tele visiosta tiedät? What do you know about television? En löydä teleille osoitetta. I can't find the address for the teles. Show more arrow right

Wiktionary

(photographing, colloquial) telephoto lens Show more arrow right Short for teleobjektiivi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teleni

teleni

telesi

telesi

telensä

telensä

Par

-ta

teleäni

telejäni

teleäsi

telejäsi

teleänsä / teleään

telejänsä / telejään

Gen

-n

teleni

telejeni

telesi

telejesi

telensä

telejensä

Ill

mihin

teleeni

teleihini

teleesi

teleihisi

teleensä

teleihinsä

Ine

-ssa

telessäni

teleissäni

telessäsi

teleissäsi

telessänsä / telessään

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestäni

teleistäni

telestäsi

teleistäsi

telestänsä / telestään

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telelleni

teleilleni

telellesi

teleillesi

telellensä / telelleen

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telelläni

teleilläni

telelläsi

teleilläsi

telellänsä / telellään

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltäni

teleiltäni

teleltäsi

teleiltäsi

teleltänsä / teleltään

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

telekseni

teleikseni

teleksesi

teleiksesi

teleksensä / telekseen

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenäni

teleinäni

telenäsi

teleinäsi

telenänsä / telenään

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettäni

teleittäni

telettäsi

teleittäsi

telettänsä / telettään

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

teleineni

-

teleinesi

-

teleinensä / teleineen

Singular

Plural

Nom

-

teleni

telesi

telensä

teleni

telesi

telensä

Par

-ta

teleäni

teleäsi

teleänsä / teleään

telejäni

telejäsi

telejänsä / telejään

Gen

-n

teleni

telesi

telensä

telejeni

telejesi

telejensä

Ill

mihin

teleeni

teleesi

teleensä

teleihini

teleihisi

teleihinsä

Ine

-ssa

telessäni

telessäsi

telessänsä / telessään

teleissäni

teleissäsi

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestäni

telestäsi

telestänsä / telestään

teleistäni

teleistäsi

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telelleni

telellesi

telellensä / telelleen

teleilleni

teleillesi

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telelläni

telelläsi

telellänsä / telellään

teleilläni

teleilläsi

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltäni

teleltäsi

teleltänsä / teleltään

teleiltäni

teleiltäsi

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

telekseni

teleksesi

teleksensä / telekseen

teleikseni

teleiksesi

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenäni

telenäsi

telenänsä / telenään

teleinäni

teleinäsi

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettäni

telettäsi

telettänsä / telettään

teleittäni

teleittäsi

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

-

-

teleineni

teleinesi

teleinensä / teleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telemme

telemme

telenne

telenne

telensä

telensä

Par

-ta

teleämme

telejämme

teleänne

telejänne

teleänsä / teleään

telejänsä / telejään

Gen

-n

telemme

telejemme

telenne

telejenne

telensä

telejensä

Ill

mihin

teleemme

teleihimme

teleenne

teleihinne

teleensä

teleihinsä

Ine

-ssa

telessämme

teleissämme

telessänne

teleissänne

telessänsä / telessään

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestämme

teleistämme

telestänne

teleistänne

telestänsä / telestään

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telellemme

teleillemme

telellenne

teleillenne

telellensä / telelleen

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telellämme

teleillämme

telellänne

teleillänne

telellänsä / telellään

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltämme

teleiltämme

teleltänne

teleiltänne

teleltänsä / teleltään

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

teleksemme

teleiksemme

teleksenne

teleiksenne

teleksensä / telekseen

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenämme

teleinämme

telenänne

teleinänne

telenänsä / telenään

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettämme

teleittämme

telettänne

teleittänne

telettänsä / telettään

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

teleinemme

-

teleinenne

-

teleinensä / teleineen

Singular

Plural

Nom

-

telemme

telenne

telensä

telemme

telenne

telensä

Par

-ta

teleämme

teleänne

teleänsä / teleään

telejämme

telejänne

telejänsä / telejään

Gen

-n

telemme

telenne

telensä

telejemme

telejenne

telejensä

Ill

mihin

teleemme

teleenne

teleensä

teleihimme

teleihinne

teleihinsä

Ine

-ssa

telessämme

telessänne

telessänsä / telessään

teleissämme

teleissänne

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestämme

telestänne

telestänsä / telestään

teleistämme

teleistänne

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telellemme

telellenne

telellensä / telelleen

teleillemme

teleillenne

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telellämme

telellänne

telellänsä / telellään

teleillämme

teleillänne

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltämme

teleltänne

teleltänsä / teleltään

teleiltämme

teleiltänne

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

teleksemme

teleksenne

teleksensä / telekseen

teleiksemme

teleiksenne

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenämme

telenänne

telenänsä / telenään

teleinämme

teleinänne

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettämme

telettänne

telettänsä / telettään

teleittämme

teleittänne

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

-

-

teleinemme

teleinenne

teleinensä / teleineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

varustelen

en Solve

ii

varustelet

et varustele

iii

ei varustele

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme varustele / ei varustella

Solve

ii

varustelette

ette varustele

iii

varustelevat

eivät varustele

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

varustelenen
Solve

ii

varusteletet varustele

iii

ei varustele
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme varustele / ei varustella
Solve

ii

varusteletteette varustele

iii

varustelevateivät varustele
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

varustelin

en varustellut

ii

varustelit

et Solve

iii

ei varustellut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

varustelimme / varusteltiin

emme varustelleet / ei varusteltu

ii

ette Solve

iii

varustelivat

eivät varustelleet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

varustelinen varustellut

ii

varustelitet
Solve

iii

ei varustellut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

varustelimme / varusteltiinemme varustelleet / ei varusteltu

ii

ette
Solve

iii

varustelivateivät varustelleet
Imperative Solved!

sinä

varustele

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

varustele

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

varustelisin

en varustelisi

ii

varustelisit

et varustelisi

iii

ei varustelisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme varustelisi

Solve

ii

varustelisitte

ette Solve

iii

varustelisivat

eivät varustelisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

varustelisinen varustelisi

ii

varustelisitet varustelisi

iii

ei varustelisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme varustelisi
Solve

ii

varustelisitteette
Solve

iii

varustelisivateivät varustelisi

Singular

Plural

Nom

-

varus

varukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

varuksien / varusten

Solve

Ill

mihin

varuksiin

Solve

Ine

-ssa

varuksessa

Solve

Ela

-sta

varuksesta

varuksista

All

-lle

varukselle

varuksille

Ade

-lla

varuksella

varuksilla

Abl

-lta

varuksilta

Solve

Tra

-ksi

varukseksi

Solve

Ess

-na

varuksena

varuksina

Abe

-tta

varuksetta

varuksitta

Com

-ne

-

varuksine

Ins

-in

-

varuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varus

varukset

Par

-ta

Gen

-n

varuksien / varusten

Ill

mihin

varuksiin

Ine

-ssa

varuksessa

Ela

-sta

varuksesta

varuksista

All

-lle

varukselle

varuksille

Ade

-lla

varuksella

varuksilla

Abl

-lta

varuksilta

Tra

-ksi

varukseksi

Ess

-na

varuksena

varuksina

Abe

-tta

varuksetta

varuksitta

Com

-ne

-

varuksine

Ins

-in

-

varuksin

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

telejen

Solve

Ill

mihin

teleihin

Solve

Ine

-ssa

telessä

Solve

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleiltä

Solve

Tra

-ksi

teleksi

Solve

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

Gen

-n

telejen

Ill

mihin

teleihin

Ine

-ssa

telessä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept