logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vakolaakso, noun

Word analysis
vakolaakso

vakolaakso

vakolaakso

Noun, Singular Nominative

vako

Noun, Singular Nominative

+ laakso

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakolaakso

vakolaaksot

Par

-ta

vakolaaksoa

vakolaaksoja

Gen

-n

vakolaakson

vakolaaksojen

Ill

mihin

vakolaaksoon

vakolaaksoihin

Ine

-ssa

vakolaaksossa

vakolaaksoissa

Ela

-sta

vakolaaksosta

vakolaaksoista

All

-lle

vakolaaksolle

vakolaaksoille

Ade

-lla

vakolaaksolla

vakolaaksoilla

Abl

-lta

vakolaaksolta

vakolaaksoilta

Tra

-ksi

vakolaaksoksi

vakolaaksoiksi

Ess

-na

vakolaaksona

vakolaaksoina

Abe

-tta

vakolaaksotta

vakolaaksoitta

Com

-ne

-

vakolaaksoine

Ins

-in

-

vakolaaksoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakolaakso

vakolaaksot

Par

-ta

vakolaaksoa

vakolaaksoja

Gen

-n

vakolaakson

vakolaaksojen

Ill

mihin

vakolaaksoon

vakolaaksoihin

Ine

-ssa

vakolaaksossa

vakolaaksoissa

Ela

-sta

vakolaaksosta

vakolaaksoista

All

-lle

vakolaaksolle

vakolaaksoille

Ade

-lla

vakolaaksolla

vakolaaksoilla

Abl

-lta

vakolaaksolta

vakolaaksoilta

Tra

-ksi

vakolaaksoksi

vakolaaksoiksi

Ess

-na

vakolaaksona

vakolaaksoina

Abe

-tta

vakolaaksotta

vakolaaksoitta

Com

-ne

-

vakolaaksoine

Ins

-in

-

vakolaaksoin

VakoAakso
vakolaakso
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Se on 15ns-20 m syvä ja 300 m pitkä jyrkkärinteinen vakolaakso, jonka pohjalla on hiekkakiveen kaivautuneena nopeasti virtaava Ennin puro. It is a 15–20 m deep, 300 m long, steep gulch with the rapidly flowing Enni creek cutting into its sandstone bottom. Hinnin kanjoni on leikkautunut devonikauden hiekkakiveen. Kanjoni on 15ns-20 m syvä ja 300 m pitkä jyrkkärinteinen vakolaakso, jonka pohjalla on syvällä hiekkakiveen kaivautuneena nopeasti virtaava Ennin puro. Carved into sandstone from the Devonian period; Hinni Canyon is a 15-20 m deep, 300 m long, steep gulch with the rapidly flowing Enni creek cutting deeply into its sandstone bottom. Suojelualueen tärkeimmät osat ovat Piiriorg järviketjuineen, geologisesti mielenkiintoinen ja maastoltaan vaihteleva Paganamaa, johon liittyy paljon tarinoita ja ilmeikkäät vakolaaksot sekä hyvin säilyneet perinnekulttuurilaaksot Tseamäen ja Kerekutsin ympäristössä kauniine näköaloineen. The main values of the reserve are the Piiriorg valley with the chain of lakes and the Piirioja stream, the geologically interesting landscape with bulges and basins, expressive gullies and the well-preserved cultural landscape with beautiful views near Tseamäe and Kerekutsi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakolaaksoni

vakolaaksoni

vakolaaksosi

vakolaaksosi

vakolaaksonsa

vakolaaksonsa

Par

-ta

vakolaaksoani

vakolaaksojani

vakolaaksoasi

vakolaaksojasi

vakolaaksoansa / vakolaaksoaan

vakolaaksojansa / vakolaaksojaan

Gen

-n

vakolaaksoni

vakolaaksojeni

vakolaaksosi

vakolaaksojesi

vakolaaksonsa

vakolaaksojensa

Ill

mihin

vakolaaksooni

vakolaaksoihini

vakolaaksoosi

vakolaaksoihisi

vakolaaksoonsa

vakolaaksoihinsa

Ine

-ssa

vakolaaksossani

vakolaaksoissani

vakolaaksossasi

vakolaaksoissasi

vakolaaksossansa / vakolaaksossaan

vakolaaksoissansa / vakolaaksoissaan

Ela

-sta

vakolaaksostani

vakolaaksoistani

vakolaaksostasi

vakolaaksoistasi

vakolaaksostansa / vakolaaksostaan

vakolaaksoistansa / vakolaaksoistaan

All

-lle

vakolaaksolleni

vakolaaksoilleni

vakolaaksollesi

vakolaaksoillesi

vakolaaksollensa / vakolaaksolleen

vakolaaksoillensa / vakolaaksoillean

Ade

-lla

vakolaaksollani

vakolaaksoillani

vakolaaksollasi

vakolaaksoillasi

vakolaaksollansa / vakolaaksollaan

vakolaaksoillansa / vakolaaksoillaan

Abl

-lta

vakolaaksoltani

vakolaaksoiltani

vakolaaksoltasi

vakolaaksoiltasi

vakolaaksoltansa / vakolaaksoltaan

vakolaaksoiltansa / vakolaaksoiltaan

Tra

-ksi

vakolaaksokseni

vakolaaksoikseni

vakolaaksoksesi

vakolaaksoiksesi

vakolaaksoksensa / vakolaaksokseen

vakolaaksoiksensa / vakolaaksoikseen

Ess

-na

vakolaaksonani

vakolaaksoinani

vakolaaksonasi

vakolaaksoinasi

vakolaaksonansa / vakolaaksonaan

vakolaaksoinansa / vakolaaksoinaan

Abe

-tta

vakolaaksottani

vakolaaksoittani

vakolaaksottasi

vakolaaksoittasi

vakolaaksottansa / vakolaaksottaan

vakolaaksoittansa / vakolaaksoittaan

Com

-ne

-

vakolaaksoineni

-

vakolaaksoinesi

-

vakolaaksoinensa / vakolaaksoineen

Singular

Plural

Nom

-

vakolaaksoni

vakolaaksosi

vakolaaksonsa

vakolaaksoni

vakolaaksosi

vakolaaksonsa

Par

-ta

vakolaaksoani

vakolaaksoasi

vakolaaksoansa / vakolaaksoaan

vakolaaksojani

vakolaaksojasi

vakolaaksojansa / vakolaaksojaan

Gen

-n

vakolaaksoni

vakolaaksosi

vakolaaksonsa

vakolaaksojeni

vakolaaksojesi

vakolaaksojensa

Ill

mihin

vakolaaksooni

vakolaaksoosi

vakolaaksoonsa

vakolaaksoihini

vakolaaksoihisi

vakolaaksoihinsa

Ine

-ssa

vakolaaksossani

vakolaaksossasi

vakolaaksossansa / vakolaaksossaan

vakolaaksoissani

vakolaaksoissasi

vakolaaksoissansa / vakolaaksoissaan

Ela

-sta

vakolaaksostani

vakolaaksostasi

vakolaaksostansa / vakolaaksostaan

vakolaaksoistani

vakolaaksoistasi

vakolaaksoistansa / vakolaaksoistaan

All

-lle

vakolaaksolleni

vakolaaksollesi

vakolaaksollensa / vakolaaksolleen

vakolaaksoilleni

vakolaaksoillesi

vakolaaksoillensa / vakolaaksoillean

Ade

-lla

vakolaaksollani

vakolaaksollasi

vakolaaksollansa / vakolaaksollaan

vakolaaksoillani

vakolaaksoillasi

vakolaaksoillansa / vakolaaksoillaan

Abl

-lta

vakolaaksoltani

vakolaaksoltasi

vakolaaksoltansa / vakolaaksoltaan

vakolaaksoiltani

vakolaaksoiltasi

vakolaaksoiltansa / vakolaaksoiltaan

Tra

-ksi

vakolaaksokseni

vakolaaksoksesi

vakolaaksoksensa / vakolaaksokseen

vakolaaksoikseni

vakolaaksoiksesi

vakolaaksoiksensa / vakolaaksoikseen

Ess

-na

vakolaaksonani

vakolaaksonasi

vakolaaksonansa / vakolaaksonaan

vakolaaksoinani

vakolaaksoinasi

vakolaaksoinansa / vakolaaksoinaan

Abe

-tta

vakolaaksottani

vakolaaksottasi

vakolaaksottansa / vakolaaksottaan

vakolaaksoittani

vakolaaksoittasi

vakolaaksoittansa / vakolaaksoittaan

Com

-ne

-

-

-

vakolaaksoineni

vakolaaksoinesi

vakolaaksoinensa / vakolaaksoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakolaaksomme

vakolaaksomme

vakolaaksonne

vakolaaksonne

vakolaaksonsa

vakolaaksonsa

Par

-ta

vakolaaksoamme

vakolaaksojamme

vakolaaksoanne

vakolaaksojanne

vakolaaksoansa / vakolaaksoaan

vakolaaksojansa / vakolaaksojaan

Gen

-n

vakolaaksomme

vakolaaksojemme

vakolaaksonne

vakolaaksojenne

vakolaaksonsa

vakolaaksojensa

Ill

mihin

vakolaaksoomme

vakolaaksoihimme

vakolaaksoonne

vakolaaksoihinne

vakolaaksoonsa

vakolaaksoihinsa

Ine

-ssa

vakolaaksossamme

vakolaaksoissamme

vakolaaksossanne

vakolaaksoissanne

vakolaaksossansa / vakolaaksossaan

vakolaaksoissansa / vakolaaksoissaan

Ela

-sta

vakolaaksostamme

vakolaaksoistamme

vakolaaksostanne

vakolaaksoistanne

vakolaaksostansa / vakolaaksostaan

vakolaaksoistansa / vakolaaksoistaan

All

-lle

vakolaaksollemme

vakolaaksoillemme

vakolaaksollenne

vakolaaksoillenne

vakolaaksollensa / vakolaaksolleen

vakolaaksoillensa / vakolaaksoillean

Ade

-lla

vakolaaksollamme

vakolaaksoillamme

vakolaaksollanne

vakolaaksoillanne

vakolaaksollansa / vakolaaksollaan

vakolaaksoillansa / vakolaaksoillaan

Abl

-lta

vakolaaksoltamme

vakolaaksoiltamme

vakolaaksoltanne

vakolaaksoiltanne

vakolaaksoltansa / vakolaaksoltaan

vakolaaksoiltansa / vakolaaksoiltaan

Tra

-ksi

vakolaaksoksemme

vakolaaksoiksemme

vakolaaksoksenne

vakolaaksoiksenne

vakolaaksoksensa / vakolaaksokseen

vakolaaksoiksensa / vakolaaksoikseen

Ess

-na

vakolaaksonamme

vakolaaksoinamme

vakolaaksonanne

vakolaaksoinanne

vakolaaksonansa / vakolaaksonaan

vakolaaksoinansa / vakolaaksoinaan

Abe

-tta

vakolaaksottamme

vakolaaksoittamme

vakolaaksottanne

vakolaaksoittanne

vakolaaksottansa / vakolaaksottaan

vakolaaksoittansa / vakolaaksoittaan

Com

-ne

-

vakolaaksoinemme

-

vakolaaksoinenne

-

vakolaaksoinensa / vakolaaksoineen

Singular

Plural

Nom

-

vakolaaksomme

vakolaaksonne

vakolaaksonsa

vakolaaksomme

vakolaaksonne

vakolaaksonsa

Par

-ta

vakolaaksoamme

vakolaaksoanne

vakolaaksoansa / vakolaaksoaan

vakolaaksojamme

vakolaaksojanne

vakolaaksojansa / vakolaaksojaan

Gen

-n

vakolaaksomme

vakolaaksonne

vakolaaksonsa

vakolaaksojemme

vakolaaksojenne

vakolaaksojensa

Ill

mihin

vakolaaksoomme

vakolaaksoonne

vakolaaksoonsa

vakolaaksoihimme

vakolaaksoihinne

vakolaaksoihinsa

Ine

-ssa

vakolaaksossamme

vakolaaksossanne

vakolaaksossansa / vakolaaksossaan

vakolaaksoissamme

vakolaaksoissanne

vakolaaksoissansa / vakolaaksoissaan

Ela

-sta

vakolaaksostamme

vakolaaksostanne

vakolaaksostansa / vakolaaksostaan

vakolaaksoistamme

vakolaaksoistanne

vakolaaksoistansa / vakolaaksoistaan

All

-lle

vakolaaksollemme

vakolaaksollenne

vakolaaksollensa / vakolaaksolleen

vakolaaksoillemme

vakolaaksoillenne

vakolaaksoillensa / vakolaaksoillean

Ade

-lla

vakolaaksollamme

vakolaaksollanne

vakolaaksollansa / vakolaaksollaan

vakolaaksoillamme

vakolaaksoillanne

vakolaaksoillansa / vakolaaksoillaan

Abl

-lta

vakolaaksoltamme

vakolaaksoltanne

vakolaaksoltansa / vakolaaksoltaan

vakolaaksoiltamme

vakolaaksoiltanne

vakolaaksoiltansa / vakolaaksoiltaan

Tra

-ksi

vakolaaksoksemme

vakolaaksoksenne

vakolaaksoksensa / vakolaaksokseen

vakolaaksoiksemme

vakolaaksoiksenne

vakolaaksoiksensa / vakolaaksoikseen

Ess

-na

vakolaaksonamme

vakolaaksonanne

vakolaaksonansa / vakolaaksonaan

vakolaaksoinamme

vakolaaksoinanne

vakolaaksoinansa / vakolaaksoinaan

Abe

-tta

vakolaaksottamme

vakolaaksottanne

vakolaaksottansa / vakolaaksottaan

vakolaaksoittamme

vakolaaksoittanne

vakolaaksoittansa / vakolaaksoittaan

Com

-ne

-

-

-

vakolaaksoinemme

vakolaaksoinenne

vakolaaksoinensa / vakolaaksoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vako

vaot / va’ot

Par

-ta

vakoa

vakoja

Gen

-n

vaon / va’on

vakojen

Ill

mihin

vakoon

vakoihin

Ine

-ssa

vaossa / va’ossa

vaoissa / va’oissa

Ela

-sta

vaosta / va’osta

vaoista / va’oista

All

-lle

vaolle / va’olle

vaoille / va’oille

Ade

-lla

vaolla / va’olla

vaoilla / va’oilla

Abl

-lta

vaolta / va’olta

vaoilta / va’oilta

Tra

-ksi

vaoksi / va’oksi

vaoiksi / va’oiksi

Ess

-na

vakona

vakoina

Abe

-tta

vaotta / va’otta

vaoitta / va’oitta

Com

-ne

-

vakoine

Ins

-in

-

vaoin / va’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vako

vaot / va’ot

Par

-ta

vakoa

vakoja

Gen

-n

vaon / va’on

vakojen

Ill

mihin

vakoon

vakoihin

Ine

-ssa

vaossa / va’ossa

vaoissa / va’oissa

Ela

-sta

vaosta / va’osta

vaoista / va’oista

All

-lle

vaolle / va’olle

vaoille / va’oille

Ade

-lla

vaolla / va’olla

vaoilla / va’oilla

Abl

-lta

vaolta / va’olta

vaoilta / va’oilta

Tra

-ksi

vaoksi / va’oksi

vaoiksi / va’oiksi

Ess

-na

vakona

vakoina

Abe

-tta

vaotta / va’otta

vaoitta / va’oitta

Com

-ne

-

vakoine

Ins

-in

-

vaoin / va’oin

furrow vako, uurre, juonne, ryppy, kuurna
Show more arrow right
Europarl; Tanzil; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Vako on perustettava. A spy must be established. Pyyntö viedä kiinteistön vako vireillä. Request to take the property's moles in progress. Ja trikoista näkyy vako. Her leotard with that camel toe. Pitää vain löytää se vako. All you have to do is find the crease right around here. Suoraan vakoon. Right in the crack. Vako ilmestyi yhtäkkiä nurkan takaa. The spy appeared suddenly from around the corner. Vaoksesi hän etsi avainta. He searched for the key for you. Vaoksesi hän haki avainta. He sought the key for you. Vako seurasi salaa epäiltyä koko päivän. The mole secretly followed the suspect all day. Vaoksesi hän löysi avaimen. He found the key for you. Show more arrow right

Wiktionary

furrow (trench cut in the soil) cleft Show more arrow right From Proto-Finnic vako (compare Estonian vagu), borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Latvian vaga (“furrow”)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakoni

vakoni

vakosi

vakosi

vakonsa

vakonsa

Par

-ta

vakoani

vakojani

vakoasi

vakojasi

vakoansa / vakoaan

vakojansa / vakojaan

Gen

-n

vakoni

vakojeni

vakosi

vakojesi

vakonsa

vakojensa

Ill

mihin

vakooni

vakoihini

vakoosi

vakoihisi

vakoonsa

vakoihinsa

Ine

-ssa

vaossani / va’ossani

vaoissani / va’oissani

vaossasi / va’ossasi

vaoissasi / va’oissasi

vaossansa / vaossaan / va’ossansa / va’ossaan

vaoissansa / vaoissaan / va’oissansa / va’oissaan

Ela

-sta

vaostani / va’ostani

vaoistani / va’oistani

vaostasi / va’ostasi

vaoistasi / va’oistasi

vaostansa / vaostaan / va’ostansa / va’ostaan

vaoistansa / vaoistaan / va’oistansa / va’oistaan

All

-lle

vaolleni / va’olleni

vaoilleni / va’oilleni

vaollesi / va’ollesi

vaoillesi / va’oillesi

vaolleen / vaollensa / va’olleen / va’ollensa

vaoillensa / vaoillean / va’oillensa / va’oillean

Ade

-lla

vaollani / va’ollani

vaoillani / va’oillani

vaollasi / va’ollasi

vaoillasi / va’oillasi

vaollansa / vaollaan / va’ollansa / va’ollaan

vaoillansa / vaoillaan / va’oillansa / va’oillaan

Abl

-lta

vaoltani / va’oltani

vaoiltani / va’oiltani

vaoltasi / va’oltasi

vaoiltasi / va’oiltasi

vaoltansa / vaoltaan / va’oltansa / va’oltaan

vaoiltansa / vaoiltaan / va’oiltansa / va’oiltaan

Tra

-ksi

vaokseni / va’okseni

vaoikseni / va’oikseni

vaoksesi / va’oksesi

vaoiksesi / va’oiksesi

vaokseen / vaoksensa / va’okseen / va’oksensa

vaoikseen / vaoiksensa / va’oikseen / va’oiksensa

Ess

-na

vakonani

vakoinani

vakonasi

vakoinasi

vakonansa / vakonaan

vakoinansa / vakoinaan

Abe

-tta

vaottani / va’ottani

vaoittani / va’oittani

vaottasi / va’ottasi

vaoittasi / va’oittasi

vaottansa / vaottaan / va’ottansa / va’ottaan

vaoittansa / vaoittaan / va’oittansa / va’oittaan

Com

-ne

-

vakoineni

-

vakoinesi

-

vakoinensa / vakoineen

Singular

Plural

Nom

-

vakoni

vakosi

vakonsa

vakoni

vakosi

vakonsa

Par

-ta

vakoani

vakoasi

vakoansa / vakoaan

vakojani

vakojasi

vakojansa / vakojaan

Gen

-n

vakoni

vakosi

vakonsa

vakojeni

vakojesi

vakojensa

Ill

mihin

vakooni

vakoosi

vakoonsa

vakoihini

vakoihisi

vakoihinsa

Ine

-ssa

vaossani / va’ossani

vaossasi / va’ossasi

vaossansa / vaossaan / va’ossansa / va’ossaan

vaoissani / va’oissani

vaoissasi / va’oissasi

vaoissansa / vaoissaan / va’oissansa / va’oissaan

Ela

-sta

vaostani / va’ostani

vaostasi / va’ostasi

vaostansa / vaostaan / va’ostansa / va’ostaan

vaoistani / va’oistani

vaoistasi / va’oistasi

vaoistansa / vaoistaan / va’oistansa / va’oistaan

All

-lle

vaolleni / va’olleni

vaollesi / va’ollesi

vaolleen / vaollensa / va’olleen / va’ollensa

vaoilleni / va’oilleni

vaoillesi / va’oillesi

vaoillensa / vaoillean / va’oillensa / va’oillean

Ade

-lla

vaollani / va’ollani

vaollasi / va’ollasi

vaollansa / vaollaan / va’ollansa / va’ollaan

vaoillani / va’oillani

vaoillasi / va’oillasi

vaoillansa / vaoillaan / va’oillansa / va’oillaan

Abl

-lta

vaoltani / va’oltani

vaoltasi / va’oltasi

vaoltansa / vaoltaan / va’oltansa / va’oltaan

vaoiltani / va’oiltani

vaoiltasi / va’oiltasi

vaoiltansa / vaoiltaan / va’oiltansa / va’oiltaan

Tra

-ksi

vaokseni / va’okseni

vaoksesi / va’oksesi

vaokseen / vaoksensa / va’okseen / va’oksensa

vaoikseni / va’oikseni

vaoiksesi / va’oiksesi

vaoikseen / vaoiksensa / va’oikseen / va’oiksensa

Ess

-na

vakonani

vakonasi

vakonansa / vakonaan

vakoinani

vakoinasi

vakoinansa / vakoinaan

Abe

-tta

vaottani / va’ottani

vaottasi / va’ottasi

vaottansa / vaottaan / va’ottansa / va’ottaan

vaoittani / va’oittani

vaoittasi / va’oittasi

vaoittansa / vaoittaan / va’oittansa / va’oittaan

Com

-ne

-

-

-

vakoineni

vakoinesi

vakoinensa / vakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakomme

vakomme

vakonne

vakonne

vakonsa

vakonsa

Par

-ta

vakoamme

vakojamme

vakoanne

vakojanne

vakoansa / vakoaan

vakojansa / vakojaan

Gen

-n

vakomme

vakojemme

vakonne

vakojenne

vakonsa

vakojensa

Ill

mihin

vakoomme

vakoihimme

vakoonne

vakoihinne

vakoonsa

vakoihinsa

Ine

-ssa

vaossamme / va’ossamme

vaoissamme / va’oissamme

vaossanne / va’ossanne

vaoissanne / va’oissanne

vaossansa / vaossaan / va’ossansa / va’ossaan

vaoissansa / vaoissaan / va’oissansa / va’oissaan

Ela

-sta

vaostamme / va’ostamme

vaoistamme / va’oistamme

vaostanne / va’ostanne

vaoistanne / va’oistanne

vaostansa / vaostaan / va’ostansa / va’ostaan

vaoistansa / vaoistaan / va’oistansa / va’oistaan

All

-lle

vaollemme / va’ollemme

vaoillemme / va’oillemme

vaollenne / va’ollenne

vaoillenne / va’oillenne

vaolleen / vaollensa / va’olleen / va’ollensa

vaoillensa / vaoillean / va’oillensa / va’oillean

Ade

-lla

vaollamme / va’ollamme

vaoillamme / va’oillamme

vaollanne / va’ollanne

vaoillanne / va’oillanne

vaollansa / vaollaan / va’ollansa / va’ollaan

vaoillansa / vaoillaan / va’oillansa / va’oillaan

Abl

-lta

vaoltamme / va’oltamme

vaoiltamme / va’oiltamme

vaoltanne / va’oltanne

vaoiltanne / va’oiltanne

vaoltansa / vaoltaan / va’oltansa / va’oltaan

vaoiltansa / vaoiltaan / va’oiltansa / va’oiltaan

Tra

-ksi

vaoksemme / va’oksemme

vaoiksemme / va’oiksemme

vaoksenne / va’oksenne

vaoiksenne / va’oiksenne

vaokseen / vaoksensa / va’okseen / va’oksensa

vaoikseen / vaoiksensa / va’oikseen / va’oiksensa

Ess

-na

vakonamme

vakoinamme

vakonanne

vakoinanne

vakonansa / vakonaan

vakoinansa / vakoinaan

Abe

-tta

vaottamme / va’ottamme

vaoittamme / va’oittamme

vaottanne / va’ottanne

vaoittanne / va’oittanne

vaottansa / vaottaan / va’ottansa / va’ottaan

vaoittansa / vaoittaan / va’oittansa / va’oittaan

Com

-ne

-

vakoinemme

-

vakoinenne

-

vakoinensa / vakoineen

Singular

Plural

Nom

-

vakomme

vakonne

vakonsa

vakomme

vakonne

vakonsa

Par

-ta

vakoamme

vakoanne

vakoansa / vakoaan

vakojamme

vakojanne

vakojansa / vakojaan

Gen

-n

vakomme

vakonne

vakonsa

vakojemme

vakojenne

vakojensa

Ill

mihin

vakoomme

vakoonne

vakoonsa

vakoihimme

vakoihinne

vakoihinsa

Ine

-ssa

vaossamme / va’ossamme

vaossanne / va’ossanne

vaossansa / vaossaan / va’ossansa / va’ossaan

vaoissamme / va’oissamme

vaoissanne / va’oissanne

vaoissansa / vaoissaan / va’oissansa / va’oissaan

Ela

-sta

vaostamme / va’ostamme

vaostanne / va’ostanne

vaostansa / vaostaan / va’ostansa / va’ostaan

vaoistamme / va’oistamme

vaoistanne / va’oistanne

vaoistansa / vaoistaan / va’oistansa / va’oistaan

All

-lle

vaollemme / va’ollemme

vaollenne / va’ollenne

vaolleen / vaollensa / va’olleen / va’ollensa

vaoillemme / va’oillemme

vaoillenne / va’oillenne

vaoillensa / vaoillean / va’oillensa / va’oillean

Ade

-lla

vaollamme / va’ollamme

vaollanne / va’ollanne

vaollansa / vaollaan / va’ollansa / va’ollaan

vaoillamme / va’oillamme

vaoillanne / va’oillanne

vaoillansa / vaoillaan / va’oillansa / va’oillaan

Abl

-lta

vaoltamme / va’oltamme

vaoltanne / va’oltanne

vaoltansa / vaoltaan / va’oltansa / va’oltaan

vaoiltamme / va’oiltamme

vaoiltanne / va’oiltanne

vaoiltansa / vaoiltaan / va’oiltansa / va’oiltaan

Tra

-ksi

vaoksemme / va’oksemme

vaoksenne / va’oksenne

vaokseen / vaoksensa / va’okseen / va’oksensa

vaoiksemme / va’oiksemme

vaoiksenne / va’oiksenne

vaoikseen / vaoiksensa / va’oikseen / va’oiksensa

Ess

-na

vakonamme

vakonanne

vakonansa / vakonaan

vakoinamme

vakoinanne

vakoinansa / vakoinaan

Abe

-tta

vaottamme / va’ottamme

vaottanne / va’ottanne

vaottansa / vaottaan / va’ottansa / va’ottaan

vaoittamme / va’oittamme

vaoittanne / va’oittanne

vaoittansa / vaoittaan / va’oittansa / va’oittaan

Com

-ne

-

-

-

vakoinemme

vakoinenne

vakoinensa / vakoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laakso

laaksot

Par

-ta

laaksoa

laaksoja

Gen

-n

laakson

laaksojen

Ill

mihin

laaksoon

laaksoihin

Ine

-ssa

laaksossa

laaksoissa

Ela

-sta

laaksosta

laaksoista

All

-lle

laaksolle

laaksoille

Ade

-lla

laaksolla

laaksoilla

Abl

-lta

laaksolta

laaksoilta

Tra

-ksi

laaksoksi

laaksoiksi

Ess

-na

laaksona

laaksoina

Abe

-tta

laaksotta

laaksoitta

Com

-ne

-

laaksoine

Ins

-in

-

laaksoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laakso

laaksot

Par

-ta

laaksoa

laaksoja

Gen

-n

laakson

laaksojen

Ill

mihin

laaksoon

laaksoihin

Ine

-ssa

laaksossa

laaksoissa

Ela

-sta

laaksosta

laaksoista

All

-lle

laaksolle

laaksoille

Ade

-lla

laaksolla

laaksoilla

Abl

-lta

laaksolta

laaksoilta

Tra

-ksi

laaksoksi

laaksoiksi

Ess

-na

laaksona

laaksoina

Abe

-tta

laaksotta

laaksoitta

Com

-ne

-

laaksoine

Ins

-in

-

laaksoin

valley laakso
dale laakso
glen laakso, notko
vale laakso
dingle laakso, notko
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS Corpus; oj4; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; SETimes Parallel Corpus; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3 Laakso oli täynnä kukkivia voikukkia. The valley was full of blooming dandelions. Laakso on puiden ympäröimä matala alue. The valley is a low area surrounded by trees. Laakso oli syvä ja täynnä salaisuuksia. The valley was deep and full of secrets. Lännessä Livrion laakso. West: Livrio valley. Kesäisin laakso on täynnä kauniita kukkia. In the summer, the valley is full of beautiful flowers. Metsän laakso oli täynnä hiljaista rauhaa. The forest valley was full of peaceful silence. Kukkuloiden välissä avautui kaunis laakso. A beautiful valley opened between the hills. Laakso näyttää upealta auringonlaskun aikaan. The valley looks stunning at sunset. Teoksessa Laakso Johanna (toim.): Uralilaiset kansat. In the book Laakso, Johanna (edit.): Uralilaiset kansat, pp. 23. Se ei mene tästä laaksosta läpi. That truck's not gettin through this valley. Show more arrow right

Wiktionary

valley Show more arrow right -laaksoinen Laaksonen Show more arrow right alkulaaksoalppilaaksoeroosiolaaksojokilaaksokattilalaaksolaaksopengerlaaksotavumurroslaaksopuhkaisulaaksopyörölaaksoriippulaaksorotkolaaksoruuhilaaksosiirroslaaksosirkuslaaksosykliinilaaksoU-laaksovakolaakso Show more arrow right From Proto-Finnic lakso. Related to Ingrian lakso, Karelian lakšu and Veps laks. Show more arrow right

Wikipedia

Valley A valley is an elongated low area often running between hills or mountains, which will typically contain a river or stream running from one end to the other. Most valleys are formed by erosion of the land surface by rivers or streams over a very long period of time. Some valleys are formed through erosion by glacial ice. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laaksoni

laaksoni

laaksosi

laaksosi

laaksonsa

laaksonsa

Par

-ta

laaksoani

laaksojani

laaksoasi

laaksojasi

laaksoansa / laaksoaan

laaksojansa / laaksojaan

Gen

-n

laaksoni

laaksojeni

laaksosi

laaksojesi

laaksonsa

laaksojensa

Ill

mihin

laaksooni

laaksoihini

laaksoosi

laaksoihisi

laaksoonsa

laaksoihinsa

Ine

-ssa

laaksossani

laaksoissani

laaksossasi

laaksoissasi

laaksossansa / laaksossaan

laaksoissansa / laaksoissaan

Ela

-sta

laaksostani

laaksoistani

laaksostasi

laaksoistasi

laaksostansa / laaksostaan

laaksoistansa / laaksoistaan

All

-lle

laaksolleni

laaksoilleni

laaksollesi

laaksoillesi

laaksollensa / laaksolleen

laaksoillensa / laaksoillean

Ade

-lla

laaksollani

laaksoillani

laaksollasi

laaksoillasi

laaksollansa / laaksollaan

laaksoillansa / laaksoillaan

Abl

-lta

laaksoltani

laaksoiltani

laaksoltasi

laaksoiltasi

laaksoltansa / laaksoltaan

laaksoiltansa / laaksoiltaan

Tra

-ksi

laaksokseni

laaksoikseni

laaksoksesi

laaksoiksesi

laaksoksensa / laaksokseen

laaksoiksensa / laaksoikseen

Ess

-na

laaksonani

laaksoinani

laaksonasi

laaksoinasi

laaksonansa / laaksonaan

laaksoinansa / laaksoinaan

Abe

-tta

laaksottani

laaksoittani

laaksottasi

laaksoittasi

laaksottansa / laaksottaan

laaksoittansa / laaksoittaan

Com

-ne

-

laaksoineni

-

laaksoinesi

-

laaksoinensa / laaksoineen

Singular

Plural

Nom

-

laaksoni

laaksosi

laaksonsa

laaksoni

laaksosi

laaksonsa

Par

-ta

laaksoani

laaksoasi

laaksoansa / laaksoaan

laaksojani

laaksojasi

laaksojansa / laaksojaan

Gen

-n

laaksoni

laaksosi

laaksonsa

laaksojeni

laaksojesi

laaksojensa

Ill

mihin

laaksooni

laaksoosi

laaksoonsa

laaksoihini

laaksoihisi

laaksoihinsa

Ine

-ssa

laaksossani

laaksossasi

laaksossansa / laaksossaan

laaksoissani

laaksoissasi

laaksoissansa / laaksoissaan

Ela

-sta

laaksostani

laaksostasi

laaksostansa / laaksostaan

laaksoistani

laaksoistasi

laaksoistansa / laaksoistaan

All

-lle

laaksolleni

laaksollesi

laaksollensa / laaksolleen

laaksoilleni

laaksoillesi

laaksoillensa / laaksoillean

Ade

-lla

laaksollani

laaksollasi

laaksollansa / laaksollaan

laaksoillani

laaksoillasi

laaksoillansa / laaksoillaan

Abl

-lta

laaksoltani

laaksoltasi

laaksoltansa / laaksoltaan

laaksoiltani

laaksoiltasi

laaksoiltansa / laaksoiltaan

Tra

-ksi

laaksokseni

laaksoksesi

laaksoksensa / laaksokseen

laaksoikseni

laaksoiksesi

laaksoiksensa / laaksoikseen

Ess

-na

laaksonani

laaksonasi

laaksonansa / laaksonaan

laaksoinani

laaksoinasi

laaksoinansa / laaksoinaan

Abe

-tta

laaksottani

laaksottasi

laaksottansa / laaksottaan

laaksoittani

laaksoittasi

laaksoittansa / laaksoittaan

Com

-ne

-

-

-

laaksoineni

laaksoinesi

laaksoinensa / laaksoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laaksomme

laaksomme

laaksonne

laaksonne

laaksonsa

laaksonsa

Par

-ta

laaksoamme

laaksojamme

laaksoanne

laaksojanne

laaksoansa / laaksoaan

laaksojansa / laaksojaan

Gen

-n

laaksomme

laaksojemme

laaksonne

laaksojenne

laaksonsa

laaksojensa

Ill

mihin

laaksoomme

laaksoihimme

laaksoonne

laaksoihinne

laaksoonsa

laaksoihinsa

Ine

-ssa

laaksossamme

laaksoissamme

laaksossanne

laaksoissanne

laaksossansa / laaksossaan

laaksoissansa / laaksoissaan

Ela

-sta

laaksostamme

laaksoistamme

laaksostanne

laaksoistanne

laaksostansa / laaksostaan

laaksoistansa / laaksoistaan

All

-lle

laaksollemme

laaksoillemme

laaksollenne

laaksoillenne

laaksollensa / laaksolleen

laaksoillensa / laaksoillean

Ade

-lla

laaksollamme

laaksoillamme

laaksollanne

laaksoillanne

laaksollansa / laaksollaan

laaksoillansa / laaksoillaan

Abl

-lta

laaksoltamme

laaksoiltamme

laaksoltanne

laaksoiltanne

laaksoltansa / laaksoltaan

laaksoiltansa / laaksoiltaan

Tra

-ksi

laaksoksemme

laaksoiksemme

laaksoksenne

laaksoiksenne

laaksoksensa / laaksokseen

laaksoiksensa / laaksoikseen

Ess

-na

laaksonamme

laaksoinamme

laaksonanne

laaksoinanne

laaksonansa / laaksonaan

laaksoinansa / laaksoinaan

Abe

-tta

laaksottamme

laaksoittamme

laaksottanne

laaksoittanne

laaksottansa / laaksottaan

laaksoittansa / laaksoittaan

Com

-ne

-

laaksoinemme

-

laaksoinenne

-

laaksoinensa / laaksoineen

Singular

Plural

Nom

-

laaksomme

laaksonne

laaksonsa

laaksomme

laaksonne

laaksonsa

Par

-ta

laaksoamme

laaksoanne

laaksoansa / laaksoaan

laaksojamme

laaksojanne

laaksojansa / laaksojaan

Gen

-n

laaksomme

laaksonne

laaksonsa

laaksojemme

laaksojenne

laaksojensa

Ill

mihin

laaksoomme

laaksoonne

laaksoonsa

laaksoihimme

laaksoihinne

laaksoihinsa

Ine

-ssa

laaksossamme

laaksossanne

laaksossansa / laaksossaan

laaksoissamme

laaksoissanne

laaksoissansa / laaksoissaan

Ela

-sta

laaksostamme

laaksostanne

laaksostansa / laaksostaan

laaksoistamme

laaksoistanne

laaksoistansa / laaksoistaan

All

-lle

laaksollemme

laaksollenne

laaksollensa / laaksolleen

laaksoillemme

laaksoillenne

laaksoillensa / laaksoillean

Ade

-lla

laaksollamme

laaksollanne

laaksollansa / laaksollaan

laaksoillamme

laaksoillanne

laaksoillansa / laaksoillaan

Abl

-lta

laaksoltamme

laaksoltanne

laaksoltansa / laaksoltaan

laaksoiltamme

laaksoiltanne

laaksoiltansa / laaksoiltaan

Tra

-ksi

laaksoksemme

laaksoksenne

laaksoksensa / laaksokseen

laaksoiksemme

laaksoiksenne

laaksoiksensa / laaksoikseen

Ess

-na

laaksonamme

laaksonanne

laaksonansa / laaksonaan

laaksoinamme

laaksoinanne

laaksoinansa / laaksoinaan

Abe

-tta

laaksottamme

laaksottanne

laaksottansa / laaksottaan

laaksoittamme

laaksoittanne

laaksoittansa / laaksoittaan

Com

-ne

-

-

-

laaksoinemme

laaksoinenne

laaksoinensa / laaksoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept