uneksuakaan |
Verb, First infinitive |
| to dream |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uneksunkaan |
|
ii |
uneksutkaan |
|
iii |
uneksuukaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uneksummekaan / uneksutaankaan |
|
ii |
uneksuttekaan |
|
iii |
uneksuvatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uneksuinkaan |
|
ii |
uneksuitkaan |
|
iii |
uneksuikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uneksuimmekaan / uneksuttiinkaan |
|
ii |
uneksuittekaan |
|
iii |
uneksuivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen uneksunutkaan |
en ole uneksunutkaan |
ii |
olet uneksunutkaan |
et ole uneksunutkaan |
iii |
on uneksunutkaan |
ei ole uneksunutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme uneksuneetkaan |
emme ole uneksuneetkaan |
ii |
olette uneksuneetkaan |
ette ole uneksuneetkaan |
iii |
ovat uneksuneetkaan |
eivät ole uneksuneetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin uneksunutkaan |
en ollut uneksunutkaan |
ii |
olit uneksunutkaan |
et ollut uneksunutkaan |
iii |
oli uneksunutkaan |
ei ollut uneksunutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme uneksuneetkaan |
emme olleet uneksuneetkaan |
ii |
olitte uneksuneetkaan |
ette olleet uneksuneetkaan |
iii |
olivat uneksuneetkaan |
eivät olleet uneksuneetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uneksuisinkaan |
|
ii |
uneksuisitkaan |
|
iii |
uneksuisikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uneksuisimmekaan |
|
ii |
uneksuisittekaan |
|
iii |
uneksuisivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin uneksunutkaan |
en olisi uneksunutkaan |
ii |
olisit uneksunutkaan |
et olisi uneksunutkaan |
iii |
olisi uneksunutkaan |
ei olisi uneksunutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme uneksuneetkaan |
emme olisi uneksuneetkaan |
ii |
olisitte uneksuneetkaan |
ette olisi uneksuneetkaan |
iii |
olisivat uneksuneetkaan |
eivät olisi uneksuneetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uneksunenkaan |
en uneksunekaan |
ii |
uneksunetkaan |
et uneksunekaan |
iii |
uneksuneekaan |
ei uneksunekaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uneksunemmekaan |
emme uneksunekaan |
ii |
uneksunettekaan |
ette uneksunekaan |
iii |
uneksunevatkaan |
eivät uneksunekaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen uneksunutkaan |
en liene uneksunutkaan |
ii |
lienet uneksunutkaan |
et liene uneksunutkaan |
iii |
lienee uneksunutkaan |
ei liene uneksunutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme uneksuneetkaan |
emme liene uneksuneetkaan |
ii |
lienette uneksuneetkaan |
ette liene uneksuneetkaan |
iii |
lienevät uneksuneetkaan |
eivät liene uneksuneetkaan |
Singular
i |
- |
ii |
uneksu |
iii |
uneksukoon |
Plural
i |
uneksukaamme |
ii |
uneksukaa |
iii |
uneksukoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
uneksuaksensakaan / uneksuakseenkaan |
Ine |
-ssa |
uneksuessakaan |
Ins |
-in |
uneksuenkaan |
Ine |
-ssa |
uneksuttaessakaan (passive) |
Ill |
mihin |
uneksumaankaan |
Ine |
-ssa |
uneksumassakaan |
Ela |
-sta |
uneksumastakaan |
Ade |
-lla |
uneksumallakaan |
Abe |
-tta |
uneksumattakaan |
Ins |
-in |
uneksumankaan |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
uneksuminenkaan |
Par |
-ta |
uneksumistakaan |
uneksumaisillaankaan / uneksumaisillansakaan |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
uneksutaankaan |
ei uneksutakaan |
Imperfect |
uneksuttiinkaan |
ei uneksuttukaan |
Potential |
uneksuttaneenkaan |
ei uneksuttanekaan |
Conditional |
uneksuttaisiinkaan |
ei uneksuttaisikaan |
Imperative Present |
uneksuttakoonkaan |
älköön uneksuttakokaan |
Imperative Perfect |
olkoon uneksuttukaan |
älköön uneksuttukaan |
Positive
Negative
Present
uneksutaankaan
ei uneksutakaan
Imperfect
uneksuttiinkaan
ei uneksuttukaan
Potential
uneksuttaneenkaan
ei uneksuttanekaan
Conditional
uneksuttaisiinkaan
ei uneksuttaisikaan
Imperative Present
uneksuttakoonkaan
älköön uneksuttakokaan
Imperative Perfect
olkoon uneksuttukaan
älköön uneksuttukaan
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
uneksuvakaan |
uneksuttavakaan |
2nd |
uneksunutkaan |
uneksuttukaan |
3rd |
uneksumakaan |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net