logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

umpi, noun

Word analysis
umpiluomien

umpiluomien

umpi

Noun, Singular Nominative

+ luomi

Noun, Plural Genitive

umpi

Noun, Singular Nominative

+ luoma

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

umpi

ummet

Par

-ta

umpea

umpia

Gen

-n

ummen

umpien

Ill

mihin

umpeen

umpiin

Ine

-ssa

ummessa

ummissa

Ela

-sta

ummesta

ummista

All

-lle

ummelle

ummille

Ade

-lla

ummella

ummilla

Abl

-lta

ummelta

ummilta

Tra

-ksi

ummeksi

ummiksi

Ess

-na

umpena

umpina

Abe

-tta

ummetta

ummitta

Com

-ne

-

umpine

Ins

-in

-

ummin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

umpi

ummet

Par

-ta

umpea

umpia

Gen

-n

ummen

umpien

Ill

mihin

umpeen

umpiin

Ine

-ssa

ummessa

ummissa

Ela

-sta

ummesta

ummista

All

-lle

ummelle

ummille

Ade

-lla

ummella

ummilla

Abl

-lta

ummelta

ummilta

Tra

-ksi

ummeksi

ummiksi

Ess

-na

umpena

umpina

Abe

-tta

ummetta

ummitta

Com

-ne

-

umpine

Ins

-in

-

ummin

umpi
solid vankka, vakaa, yhtenäinen, tukeva, umpinainen, luja
no zip
Solid
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 2000; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 3000; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS Parallel Corpus, sentence id: 5000; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000; Common Crawl Parallel Corpus, sentence id: 4000 Hän eksyi umpi maastoon. He got lost in the dense terrain. Hän ui pitkän matkan läpi umpi metsän. He swam through the thick forest for a long distance. Poika eksyi umpi metsään ja itki apua. The boy got lost in the deep forest and cried for help. Umpi metsästä löysin vanhan linnunpesän. I found an old bird's nest deep in the forest. Umpi metsän syvyyksissä asui vanha noita. An old witch lived in the depths of the thick forest. Umpi metsän siimeksestä löytyi pieni lampi. A small pond was found in the depths of the forest. Kävelimme umpi metsää pitkin etsien marjoja. We walked through dense forest searching for berries. Emme löytäneet tien päähän vievää umpi pihaa. We didn't find the dead-end courtyard. Umpi metsän keskellä seisoi vanha hylätty mökki. In the heart of the dense forest stood an old abandoned cottage. Tarvitsen lisää umpia pimeään. I need more umpia for the dark. Show more arrow right

Wiktionary

(veterinary medicine) constipation. The expressions olla ummella (to have constipation) and tulla ummelle (to get constipated) may be used of humans, but they are becoming archaic in this sense. deep, untouched snow (with no tracks) (figuratively, archaic) insurmountable obstacle Show more arrow right (constipation, obstipation): ummetus(deep, untouched snow): umpihanki, umpinen Show more arrow right See the prefix umpi- for more. Show more arrow right virtsaumpi Show more arrow right From Proto-Finnic umpi, borrowed from Proto-Germanic umbi (“around, about, by, near”), which was perhaps already borrowed into Proto-Finno-Saamic (compare Northern Sami oppa (“whole; quite a”)). Show more arrow right

Wikipedia

Umba, Russia Umba (Russian: Умба) is an urban locality (an urban-type settlement) in Tersky District of Murmansk Oblast, Russia, located on the Kola Peninsula at the point where the Umba River flows into the Kandalaksha Gulf. Population: 5,532 (2010 Census); 6,497 (2002 Census); 8,309 (1989 Census). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

umpeni

umpeni

umpesi

umpesi

umpensa

umpensa

Par

-ta

umpeani

umpiani

umpeasi

umpiasi

umpeansa / umpeaan

umpiansa / umpiaan

Gen

-n

umpeni

umpieni

umpesi

umpiesi

umpensa

umpiensa

Ill

mihin

umpeeni

umpiini

umpeesi

umpiisi

umpeensa

umpiinsa

Ine

-ssa

ummessani

ummissani

ummessasi

ummissasi

ummessansa / ummessaan

ummissansa / ummissaan

Ela

-sta

ummestani

ummistani

ummestasi

ummistasi

ummestansa / ummestaan

ummistansa / ummistaan

All

-lle

ummelleni

ummilleni

ummellesi

ummillesi

ummellensa / ummelleen

ummillensa / ummillean

Ade

-lla

ummellani

ummillani

ummellasi

ummillasi

ummellansa / ummellaan

ummillansa / ummillaan

Abl

-lta

ummeltani

ummiltani

ummeltasi

ummiltasi

ummeltansa / ummeltaan

ummiltansa / ummiltaan

Tra

-ksi

ummekseni

ummikseni

ummeksesi

ummiksesi

ummeksensa / ummekseen

ummiksensa / ummikseen

Ess

-na

umpenani

umpinani

umpenasi

umpinasi

umpenansa / umpenaan

umpinansa / umpinaan

Abe

-tta

ummettani

ummittani

ummettasi

ummittasi

ummettansa / ummettaan

ummittansa / ummittaan

Com

-ne

-

umpineni

-

umpinesi

-

umpinensa / umpineen

Singular

Plural

Nom

-

umpeni

umpesi

umpensa

umpeni

umpesi

umpensa

Par

-ta

umpeani

umpeasi

umpeansa / umpeaan

umpiani

umpiasi

umpiansa / umpiaan

Gen

-n

umpeni

umpesi

umpensa

umpieni

umpiesi

umpiensa

Ill

mihin

umpeeni

umpeesi

umpeensa

umpiini

umpiisi

umpiinsa

Ine

-ssa

ummessani

ummessasi

ummessansa / ummessaan

ummissani

ummissasi

ummissansa / ummissaan

Ela

-sta

ummestani

ummestasi

ummestansa / ummestaan

ummistani

ummistasi

ummistansa / ummistaan

All

-lle

ummelleni

ummellesi

ummellensa / ummelleen

ummilleni

ummillesi

ummillensa / ummillean

Ade

-lla

ummellani

ummellasi

ummellansa / ummellaan

ummillani

ummillasi

ummillansa / ummillaan

Abl

-lta

ummeltani

ummeltasi

ummeltansa / ummeltaan

ummiltani

ummiltasi

ummiltansa / ummiltaan

Tra

-ksi

ummekseni

ummeksesi

ummeksensa / ummekseen

ummikseni

ummiksesi

ummiksensa / ummikseen

Ess

-na

umpenani

umpenasi

umpenansa / umpenaan

umpinani

umpinasi

umpinansa / umpinaan

Abe

-tta

ummettani

ummettasi

ummettansa / ummettaan

ummittani

ummittasi

ummittansa / ummittaan

Com

-ne

-

-

-

umpineni

umpinesi

umpinensa / umpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

umpemme

umpemme

umpenne

umpenne

umpensa

umpensa

Par

-ta

umpeamme

umpiamme

umpeanne

umpianne

umpeansa / umpeaan

umpiansa / umpiaan

Gen

-n

umpemme

umpiemme

umpenne

umpienne

umpensa

umpiensa

Ill

mihin

umpeemme

umpiimme

umpeenne

umpiinne

umpeensa

umpiinsa

Ine

-ssa

ummessamme

ummissamme

ummessanne

ummissanne

ummessansa / ummessaan

ummissansa / ummissaan

Ela

-sta

ummestamme

ummistamme

ummestanne

ummistanne

ummestansa / ummestaan

ummistansa / ummistaan

All

-lle

ummellemme

ummillemme

ummellenne

ummillenne

ummellensa / ummelleen

ummillensa / ummillean

Ade

-lla

ummellamme

ummillamme

ummellanne

ummillanne

ummellansa / ummellaan

ummillansa / ummillaan

Abl

-lta

ummeltamme

ummiltamme

ummeltanne

ummiltanne

ummeltansa / ummeltaan

ummiltansa / ummiltaan

Tra

-ksi

ummeksemme

ummiksemme

ummeksenne

ummiksenne

ummeksensa / ummekseen

ummiksensa / ummikseen

Ess

-na

umpenamme

umpinamme

umpenanne

umpinanne

umpenansa / umpenaan

umpinansa / umpinaan

Abe

-tta

ummettamme

ummittamme

ummettanne

ummittanne

ummettansa / ummettaan

ummittansa / ummittaan

Com

-ne

-

umpinemme

-

umpinenne

-

umpinensa / umpineen

Singular

Plural

Nom

-

umpemme

umpenne

umpensa

umpemme

umpenne

umpensa

Par

-ta

umpeamme

umpeanne

umpeansa / umpeaan

umpiamme

umpianne

umpiansa / umpiaan

Gen

-n

umpemme

umpenne

umpensa

umpiemme

umpienne

umpiensa

Ill

mihin

umpeemme

umpeenne

umpeensa

umpiimme

umpiinne

umpiinsa

Ine

-ssa

ummessamme

ummessanne

ummessansa / ummessaan

ummissamme

ummissanne

ummissansa / ummissaan

Ela

-sta

ummestamme

ummestanne

ummestansa / ummestaan

ummistamme

ummistanne

ummistansa / ummistaan

All

-lle

ummellemme

ummellenne

ummellensa / ummelleen

ummillemme

ummillenne

ummillensa / ummillean

Ade

-lla

ummellamme

ummellanne

ummellansa / ummellaan

ummillamme

ummillanne

ummillansa / ummillaan

Abl

-lta

ummeltamme

ummeltanne

ummeltansa / ummeltaan

ummiltamme

ummiltanne

ummiltansa / ummiltaan

Tra

-ksi

ummeksemme

ummeksenne

ummeksensa / ummekseen

ummiksemme

ummiksenne

ummiksensa / ummikseen

Ess

-na

umpenamme

umpenanne

umpenansa / umpenaan

umpinamme

umpinanne

umpinansa / umpinaan

Abe

-tta

ummettamme

ummettanne

ummettansa / ummettaan

ummittamme

ummittanne

ummittansa / ummittaan

Com

-ne

-

-

-

umpinemme

umpinenne

umpinensa / umpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luomi

luomet

Par

-ta

luonta / luomea

luomia

Gen

-n

luomen

luonten / luomien

Ill

mihin

luomeen

luomiin

Ine

-ssa

luomessa

luomissa

Ela

-sta

luomesta

luomista

All

-lle

luomelle

luomille

Ade

-lla

luomella

luomilla

Abl

-lta

luomelta

luomilta

Tra

-ksi

luomeksi

luomiksi

Ess

-na

luomena

luomina

Abe

-tta

luometta

luomitta

Com

-ne

-

luomine

Ins

-in

-

luomin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luomi

luomet

Par

-ta

luonta / luomea

luomia

Gen

-n

luomen

luonten / luomien

Ill

mihin

luomeen

luomiin

Ine

-ssa

luomessa

luomissa

Ela

-sta

luomesta

luomista

All

-lle

luomelle

luomille

Ade

-lla

luomella

luomilla

Abl

-lta

luomelta

luomilta

Tra

-ksi

luomeksi

luomiksi

Ess

-na

luomena

luomina

Abe

-tta

luometta

luomitta

Com

-ne

-

luomine

Ins

-in

-

luomin

mole mooli, luomi, syntymämerkki, aallonmurtaja, maamyyrä, vakooja
strawberry mark syntymämerkki, luomi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl; opensubtitles2; tmClass Luomins-Molly. Molly the mole. Onko se luomi? Is that a mole? Olemme ylpeitä luomistamme. We are proud of our creation. Onko tämä luomi? Is this a mole? Luomieni väri on vaalea. The color of my moles is light. Luomi sijaitsee hänen poskellaan. The mole is located on her cheek. Äidilläni on iso luomi selässään. My mother has a large mole on her back. Kuinka kaunis luomi. What a beautiful mole. Luomis-ja kulmakynät. Pencils for eyelashes and eyebrows. Se on minun luomeni. Yeah, that's it, that's mine. Show more arrow right

Wiktionary

mole, nevus (benign lesion on the skin) eyelid Show more arrow right (mole): syntymämerkki, naevus(eyelid): silmäluomi Show more arrow right alaluomihämähäkkiluomiimusuoniluomikalvakkaluomikirsikkaluomiluomipuuteriluomitulehdusluomivakoluomivärimansikkaluomiportviiniluomiriippuluomisilmäluomituliluomiverisuoniluomivilkkuluomiyläluomi Show more arrow right From Proto-Finnic loomi (“mole, birthmark, eyelid”), from Proto-Uralic lämä (“scab”). Show more arrow right

Wikipedia

Nevus Nevus (plural nevi) is a nonspecific medical term for a visible, circumscribed, chronic lesion of the skin or mucosa. The term originates from nævus, which is Latin for "birthmark"; however, a nevus can be either congenital (present at birth) or acquired. Common terms, including mole, birthmark, and beauty mark, are used to describe nevi, but these terms do not distinguish specific types of nevi from one another. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luomeni

luomeni

luomesi

luomesi

luomensa

luomensa

Par

-ta

luontani / luomeani

luomiani

luontasi / luomeasi

luomiasi

luontansa / luontaan / luomeansa

luomiansa / luomiaan

Gen

-n

luomeni

luonteni / luomieni

luomesi

luontesi / luomiesi

luomensa

luontensa / luomiensa

Ill

mihin

luomeeni

luomiini

luomeesi

luomiisi

luomeensa

luomiinsa

Ine

-ssa

luomessani

luomissani

luomessasi

luomissasi

luomessansa / luomessaan

luomissansa / luomissaan

Ela

-sta

luomestani

luomistani

luomestasi

luomistasi

luomestansa / luomestaan

luomistansa / luomistaan

All

-lle

luomelleni

luomilleni

luomellesi

luomillesi

luomellensa / luomelleen

luomillensa / luomillean

Ade

-lla

luomellani

luomillani

luomellasi

luomillasi

luomellansa / luomellaan

luomillansa / luomillaan

Abl

-lta

luomeltani

luomiltani

luomeltasi

luomiltasi

luomeltansa / luomeltaan

luomiltansa / luomiltaan

Tra

-ksi

luomekseni

luomikseni

luomeksesi

luomiksesi

luomeksensa / luomekseen

luomiksensa / luomikseen

Ess

-na

luomenani

luominani

luomenasi

luominasi

luomenansa / luomenaan

luominansa / luominaan

Abe

-tta

luomettani

luomittani

luomettasi

luomittasi

luomettansa / luomettaan

luomittansa / luomittaan

Com

-ne

-

luomineni

-

luominesi

-

luominensa / luomineen

Singular

Plural

Nom

-

luomeni

luomesi

luomensa

luomeni

luomesi

luomensa

Par

-ta

luontani / luomeani

luontasi / luomeasi

luontansa / luontaan / luomeansa

luomiani

luomiasi

luomiansa / luomiaan

Gen

-n

luomeni

luomesi

luomensa

luonteni / luomieni

luontesi / luomiesi

luontensa / luomiensa

Ill

mihin

luomeeni

luomeesi

luomeensa

luomiini

luomiisi

luomiinsa

Ine

-ssa

luomessani

luomessasi

luomessansa / luomessaan

luomissani

luomissasi

luomissansa / luomissaan

Ela

-sta

luomestani

luomestasi

luomestansa / luomestaan

luomistani

luomistasi

luomistansa / luomistaan

All

-lle

luomelleni

luomellesi

luomellensa / luomelleen

luomilleni

luomillesi

luomillensa / luomillean

Ade

-lla

luomellani

luomellasi

luomellansa / luomellaan

luomillani

luomillasi

luomillansa / luomillaan

Abl

-lta

luomeltani

luomeltasi

luomeltansa / luomeltaan

luomiltani

luomiltasi

luomiltansa / luomiltaan

Tra

-ksi

luomekseni

luomeksesi

luomeksensa / luomekseen

luomikseni

luomiksesi

luomiksensa / luomikseen

Ess

-na

luomenani

luomenasi

luomenansa / luomenaan

luominani

luominasi

luominansa / luominaan

Abe

-tta

luomettani

luomettasi

luomettansa / luomettaan

luomittani

luomittasi

luomittansa / luomittaan

Com

-ne

-

-

-

luomineni

luominesi

luominensa / luomineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luomemme

luomemme

luomenne

luomenne

luomensa

luomensa

Par

-ta

luontamme / luomeamme

luomiamme

luontanne / luomeanne

luomianne

luontansa / luontaan / luomeansa

luomiansa / luomiaan

Gen

-n

luomemme

luontemme / luomiemme

luomenne

luontenne / luomienne

luomensa

luontensa / luomiensa

Ill

mihin

luomeemme

luomiimme

luomeenne

luomiinne

luomeensa

luomiinsa

Ine

-ssa

luomessamme

luomissamme

luomessanne

luomissanne

luomessansa / luomessaan

luomissansa / luomissaan

Ela

-sta

luomestamme

luomistamme

luomestanne

luomistanne

luomestansa / luomestaan

luomistansa / luomistaan

All

-lle

luomellemme

luomillemme

luomellenne

luomillenne

luomellensa / luomelleen

luomillensa / luomillean

Ade

-lla

luomellamme

luomillamme

luomellanne

luomillanne

luomellansa / luomellaan

luomillansa / luomillaan

Abl

-lta

luomeltamme

luomiltamme

luomeltanne

luomiltanne

luomeltansa / luomeltaan

luomiltansa / luomiltaan

Tra

-ksi

luomeksemme

luomiksemme

luomeksenne

luomiksenne

luomeksensa / luomekseen

luomiksensa / luomikseen

Ess

-na

luomenamme

luominamme

luomenanne

luominanne

luomenansa / luomenaan

luominansa / luominaan

Abe

-tta

luomettamme

luomittamme

luomettanne

luomittanne

luomettansa / luomettaan

luomittansa / luomittaan

Com

-ne

-

luominemme

-

luominenne

-

luominensa / luomineen

Singular

Plural

Nom

-

luomemme

luomenne

luomensa

luomemme

luomenne

luomensa

Par

-ta

luontamme / luomeamme

luontanne / luomeanne

luontansa / luontaan / luomeansa

luomiamme

luomianne

luomiansa / luomiaan

Gen

-n

luomemme

luomenne

luomensa

luontemme / luomiemme

luontenne / luomienne

luontensa / luomiensa

Ill

mihin

luomeemme

luomeenne

luomeensa

luomiimme

luomiinne

luomiinsa

Ine

-ssa

luomessamme

luomessanne

luomessansa / luomessaan

luomissamme

luomissanne

luomissansa / luomissaan

Ela

-sta

luomestamme

luomestanne

luomestansa / luomestaan

luomistamme

luomistanne

luomistansa / luomistaan

All

-lle

luomellemme

luomellenne

luomellensa / luomelleen

luomillemme

luomillenne

luomillensa / luomillean

Ade

-lla

luomellamme

luomellanne

luomellansa / luomellaan

luomillamme

luomillanne

luomillansa / luomillaan

Abl

-lta

luomeltamme

luomeltanne

luomeltansa / luomeltaan

luomiltamme

luomiltanne

luomiltansa / luomiltaan

Tra

-ksi

luomeksemme

luomeksenne

luomeksensa / luomekseen

luomiksemme

luomiksenne

luomiksensa / luomikseen

Ess

-na

luomenamme

luomenanne

luomenansa / luomenaan

luominamme

luominanne

luominansa / luominaan

Abe

-tta

luomettamme

luomettanne

luomettansa / luomettaan

luomittamme

luomittanne

luomittansa / luomittaan

Com

-ne

-

-

-

luominemme

luominenne

luominensa / luomineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luoma

luomat

Par

-ta

luomaa

luomia

Gen

-n

luoman

luomien

Ill

mihin

luomaan

luomiin

Ine

-ssa

luomassa

luomissa

Ela

-sta

luomasta

luomista

All

-lle

luomalle

luomille

Ade

-lla

luomalla

luomilla

Abl

-lta

luomalta

luomilta

Tra

-ksi

luomaksi

luomiksi

Ess

-na

luomana

luomina

Abe

-tta

luomatta

luomitta

Com

-ne

-

luomine

Ins

-in

-

luomin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luoma

luomat

Par

-ta

luomaa

luomia

Gen

-n

luoman

luomien

Ill

mihin

luomaan

luomiin

Ine

-ssa

luomassa

luomissa

Ela

-sta

luomasta

luomista

All

-lle

luomalle

luomille

Ade

-lla

luomalla

luomilla

Abl

-lta

luomalta

luomilta

Tra

-ksi

luomaksi

luomiksi

Ess

-na

luomana

luomina

Abe

-tta

luomatta

luomitta

Com

-ne

-

luomine

Ins

-in

-

luomin

created by
to create luoda, synnyttää, aikaansaada, herättää, antaa jklle arvo, nostaa kova meteli
to generate tuottaa, luoda, synnyttää, aiheuttaa, kehittää, herättää
to build rakentaa, luoda, rakentua, kehittyä, pystyttää, värkätä
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
to build up luoda, kehittää, kerääntyä, kasvaa, kehittyä, kasaantua
to produce tuottaa, valmistaa, aiheuttaa, aikaansaada, synnyttää, saada aikaan
to engender synnyttää, luoda
to cast heittää, valaa, luoda, pudottaa, synnyttää ennenaikaisesti, suorittaa osajako
to shed vuodattaa, levittää, pudottaa, varistaa, hylätä, luoda
to throw heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, pitää
to bring into being luoda, perustaa jk
to slough luoda, luopua jstk, hylätä
to mint lyödä, luoda, sepittää
created by the
created
creation
designed by
Show more arrow right
Europarl; SETIMES; TED; Tatoeba; OpenSubtitles Luoma oli täysin pimeä. The cabin was completely dark. Luoma näytti aivan tyhjältä. The platform looked completely empty. Luoma on hämmästyttävä luonnonilmiö. The lake is an amazing natural phenomenon. Käytämme niitä luomissa. We use them in the folds. Näet niin paljon luomissa. You see so much in the folds. Luomissa on kaksi reunusta. There are two edges in thefolds. Hän oli hyvin taitava luomissa. He was very skilled in the folds. Tämä maali on luoman peruja. This paint is a remnant of the foundation. Kuva luomasta lehtimetsästä. Picture of a grove of deciduous trees. Nopeammin vai mitkä luomien? Faster or what about moles? Show more arrow right

Wiktionary

(dialectal) brook, small tributary Show more arrow right Unknown, but related to Northern Sami luopma. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luomani

luomani

luomasi

luomasi

luomansa

luomansa

Par

-ta

luomaani

luomiani

luomaasi

luomiasi

luomaansa

luomiansa / luomiaan

Gen

-n

luomani

luomieni

luomasi

luomiesi

luomansa

luomiensa

Ill

mihin

luomaani

luomiini

luomaasi

luomiisi

luomaansa

luomiinsa

Ine

-ssa

luomassani

luomissani

luomassasi

luomissasi

luomassansa / luomassaan

luomissansa / luomissaan

Ela

-sta

luomastani

luomistani

luomastasi

luomistasi

luomastansa / luomastaan

luomistansa / luomistaan

All

-lle

luomalleni

luomilleni

luomallesi

luomillesi

luomallensa / luomalleen

luomillensa / luomillean

Ade

-lla

luomallani

luomillani

luomallasi

luomillasi

luomallansa / luomallaan

luomillansa / luomillaan

Abl

-lta

luomaltani

luomiltani

luomaltasi

luomiltasi

luomaltansa / luomaltaan

luomiltansa / luomiltaan

Tra

-ksi

luomakseni

luomikseni

luomaksesi

luomiksesi

luomaksensa / luomakseen

luomiksensa / luomikseen

Ess

-na

luomanani

luominani

luomanasi

luominasi

luomanansa / luomanaan

luominansa / luominaan

Abe

-tta

luomattani

luomittani

luomattasi

luomittasi

luomattansa / luomattaan

luomittansa / luomittaan

Com

-ne

-

luomineni

-

luominesi

-

luominensa / luomineen

Singular

Plural

Nom

-

luomani

luomasi

luomansa

luomani

luomasi

luomansa

Par

-ta

luomaani

luomaasi

luomaansa

luomiani

luomiasi

luomiansa / luomiaan

Gen

-n

luomani

luomasi

luomansa

luomieni

luomiesi

luomiensa

Ill

mihin

luomaani

luomaasi

luomaansa

luomiini

luomiisi

luomiinsa

Ine

-ssa

luomassani

luomassasi

luomassansa / luomassaan

luomissani

luomissasi

luomissansa / luomissaan

Ela

-sta

luomastani

luomastasi

luomastansa / luomastaan

luomistani

luomistasi

luomistansa / luomistaan

All

-lle

luomalleni

luomallesi

luomallensa / luomalleen

luomilleni

luomillesi

luomillensa / luomillean

Ade

-lla

luomallani

luomallasi

luomallansa / luomallaan

luomillani

luomillasi

luomillansa / luomillaan

Abl

-lta

luomaltani

luomaltasi

luomaltansa / luomaltaan

luomiltani

luomiltasi

luomiltansa / luomiltaan

Tra

-ksi

luomakseni

luomaksesi

luomaksensa / luomakseen

luomikseni

luomiksesi

luomiksensa / luomikseen

Ess

-na

luomanani

luomanasi

luomanansa / luomanaan

luominani

luominasi

luominansa / luominaan

Abe

-tta

luomattani

luomattasi

luomattansa / luomattaan

luomittani

luomittasi

luomittansa / luomittaan

Com

-ne

-

-

-

luomineni

luominesi

luominensa / luomineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luomamme

luomamme

luomanne

luomanne

luomansa

luomansa

Par

-ta

luomaamme

luomiamme

luomaanne

luomianne

luomaansa

luomiansa / luomiaan

Gen

-n

luomamme

luomiemme

luomanne

luomienne

luomansa

luomiensa

Ill

mihin

luomaamme

luomiimme

luomaanne

luomiinne

luomaansa

luomiinsa

Ine

-ssa

luomassamme

luomissamme

luomassanne

luomissanne

luomassansa / luomassaan

luomissansa / luomissaan

Ela

-sta

luomastamme

luomistamme

luomastanne

luomistanne

luomastansa / luomastaan

luomistansa / luomistaan

All

-lle

luomallemme

luomillemme

luomallenne

luomillenne

luomallensa / luomalleen

luomillensa / luomillean

Ade

-lla

luomallamme

luomillamme

luomallanne

luomillanne

luomallansa / luomallaan

luomillansa / luomillaan

Abl

-lta

luomaltamme

luomiltamme

luomaltanne

luomiltanne

luomaltansa / luomaltaan

luomiltansa / luomiltaan

Tra

-ksi

luomaksemme

luomiksemme

luomaksenne

luomiksenne

luomaksensa / luomakseen

luomiksensa / luomikseen

Ess

-na

luomanamme

luominamme

luomananne

luominanne

luomanansa / luomanaan

luominansa / luominaan

Abe

-tta

luomattamme

luomittamme

luomattanne

luomittanne

luomattansa / luomattaan

luomittansa / luomittaan

Com

-ne

-

luominemme

-

luominenne

-

luominensa / luomineen

Singular

Plural

Nom

-

luomamme

luomanne

luomansa

luomamme

luomanne

luomansa

Par

-ta

luomaamme

luomaanne

luomaansa

luomiamme

luomianne

luomiansa / luomiaan

Gen

-n

luomamme

luomanne

luomansa

luomiemme

luomienne

luomiensa

Ill

mihin

luomaamme

luomaanne

luomaansa

luomiimme

luomiinne

luomiinsa

Ine

-ssa

luomassamme

luomassanne

luomassansa / luomassaan

luomissamme

luomissanne

luomissansa / luomissaan

Ela

-sta

luomastamme

luomastanne

luomastansa / luomastaan

luomistamme

luomistanne

luomistansa / luomistaan

All

-lle

luomallemme

luomallenne

luomallensa / luomalleen

luomillemme

luomillenne

luomillensa / luomillean

Ade

-lla

luomallamme

luomallanne

luomallansa / luomallaan

luomillamme

luomillanne

luomillansa / luomillaan

Abl

-lta

luomaltamme

luomaltanne

luomaltansa / luomaltaan

luomiltamme

luomiltanne

luomiltansa / luomiltaan

Tra

-ksi

luomaksemme

luomaksenne

luomaksensa / luomakseen

luomiksemme

luomiksenne

luomiksensa / luomikseen

Ess

-na

luomanamme

luomananne

luomanansa / luomanaan

luominamme

luominanne

luominansa / luominaan

Abe

-tta

luomattamme

luomattanne

luomattansa / luomattaan

luomittamme

luomittanne

luomittansa / luomittaan

Com

-ne

-

-

-

luominemme

luominenne

luominensa / luomineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept