logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

umpeutua, verb

Word analysis
umpeutumassa

umpeutumassa

umpeutua

Verb, Active voice Infinitive with suffix ma Singular Inessive

umpeutua

Verb, Participle with suffix ma Singular Inessive

Report an issue

Wiktionary

to close up to expire Show more arrow right umpe- +‎ -utua Show more arrow right
to expire päättyä, umpeutua, vanheta, kuolla, sammua, päätyä
to close up sulkea, umpeutua, tiivistää rivit, vetäytyä yhteen
Show more arrow right
Tatoeba Sentence 5468567.; Europarl8; Tatoeba Sentence 3188861.; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus v8 (European Parliament), sentence 77673.; OPUS corpus; Tatoeba parallel corpus; Tatoeba Sentence 2999548.; Tatoeba Sentence 2959964. Osakeoptiosopimus on umpeutumassa pian. The stock option agreement is about to expire soon. Määräajat ovat umpeutumassa. The deadlines are about to expire. Investointi on suuri, mutta on umpeutumassa. The investment is large, but it is running out. Sopimus on umpeutumassa ja tulee pian voimaan. The contract is about to expire and will soon come into effect. Umpeutumassa oleva sopimus on edelleen voimassa. The contract that is about to expire is still in force. Vapaaehtoisohjelma on umpeutumassa ensi viikolla. The volunteer program is coming to an end next week. Neuvottelut ovat umpeutumassa ja päätös tehdään pian. The negotiations are coming to a close and a decision will be made soon. Rauhansopimuksen 10. pykälä on umpeutumassa tänä iltana. Article 10 of the peace agreement is expiring tonight. Ympäristövaikutuksia koskevat neuvottelut ovat umpeutumassa. The negotiations on environmental impacts are coming to a close. Heikot signaalit viittaavat siihen, että tilanne on umpeutumassa. Weak signals suggest that the situation is closing. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

umpeudun

en umpeudu

ii

umpeudut

et umpeudu

iii

umpeutuu

ei umpeudu

Plural

Positive

Negative

i

umpeudumme / umpeudutaan

emme umpeudu / ei umpeuduta

ii

umpeudutte

ette umpeudu

iii

umpeutuvat

eivät umpeudu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

umpeuduin

en umpeutunut

ii

umpeuduit

et umpeutunut

iii

umpeutui

ei umpeutunut

Plural

Positive

Negative

i

umpeuduimme / umpeuduttiin

emme umpeutuneet / ei umpeuduttu

ii

umpeuduitte

ette umpeutuneet

iii

umpeutuivat

eivät umpeutuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen umpeutunut

en ole umpeutunut

ii

olet umpeutunut

et ole umpeutunut

iii

on umpeutunut

ei ole umpeutunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme umpeutuneet

emme ole umpeutuneet

ii

olette umpeutuneet

ette ole umpeutuneet

iii

ovat umpeutuneet

eivät ole umpeutuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin umpeutunut

en ollut umpeutunut

ii

olit umpeutunut

et ollut umpeutunut

iii

oli umpeutunut

ei ollut umpeutunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme umpeutuneet

emme olleet umpeutuneet

ii

olitte umpeutuneet

ette olleet umpeutuneet

iii

olivat umpeutuneet

eivät olleet umpeutuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

umpeutuisin

en umpeutuisi

ii

umpeutuisit

et umpeutuisi

iii

umpeutuisi

ei umpeutuisi

Plural

Positive

Negative

i

umpeutuisimme

emme umpeutuisi

ii

umpeutuisitte

ette umpeutuisi

iii

umpeutuisivat

eivät umpeutuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin umpeutunut

en olisi umpeutunut

ii

olisit umpeutunut

et olisi umpeutunut

iii

olisi umpeutunut

ei olisi umpeutunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme umpeutuneet

emme olisi umpeutuneet

ii

olisitte umpeutuneet

ette olisi umpeutuneet

iii

olisivat umpeutuneet

eivät olisi umpeutuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

umpeutunen

en umpeutune

ii

umpeutunet

et umpeutune

iii

umpeutunee

ei umpeutune

Plural

Positive

Negative

i

umpeutunemme

emme umpeutune

ii

umpeutunette

ette umpeutune

iii

umpeutunevat

eivät umpeutune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen umpeutunut

en liene umpeutunut

ii

lienet umpeutunut

et liene umpeutunut

iii

lienee umpeutunut

ei liene umpeutunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme umpeutuneet

emme liene umpeutuneet

ii

lienette umpeutuneet

ette liene umpeutuneet

iii

lienevät umpeutuneet

eivät liene umpeutuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

umpeudu

iii

umpeutukoon

Plural

i

umpeutukaamme

ii

umpeutukaa

iii

umpeutukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

umpeutua

Tra

-ksi

umpeutuaksensa / umpeutuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

umpeutuessa

Ins

-in

umpeutuen

Ine

-ssa

umpeuduttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

umpeutumaan

Ine

-ssa

umpeutumassa

Ela

-sta

umpeutumasta

Ade

-lla

umpeutumalla

Abe

-tta

umpeutumatta

Ins

-in

umpeutuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

umpeutuminen

Par

-ta

umpeutumista

Infinitive V

umpeutumaisillaan / umpeutumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

umpeudutaan

ei umpeuduta

Imperfect

umpeuduttiin

ei umpeuduttu

Potential

umpeuduttaneen

ei umpeuduttane

Conditional

umpeuduttaisiin

ei umpeuduttaisi

Imperative Present

umpeuduttakoon

älköön umpeuduttako

Imperative Perfect

olkoon umpeuduttu

älköön umpeuduttu

Positive

Negative

Present

umpeudutaan

ei umpeuduta

Imperfect

umpeuduttiin

ei umpeuduttu

Potential

umpeuduttaneen

ei umpeuduttane

Conditional

umpeuduttaisiin

ei umpeuduttaisi

Imperative Present

umpeuduttakoon

älköön umpeuduttako

Imperative Perfect

olkoon umpeuduttu

älköön umpeuduttu

Participle

Active

Passive

1st

umpeutuva

umpeuduttava

2nd

umpeutunut

umpeuduttu

3rd

umpeutuma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

umpeudun

en umpeudu

ii

umpeudut

et Solve

iii

ei umpeudu

Solve

Plural

Positive

Negative

i

umpeudumme / umpeudutaan

emme umpeudu / ei umpeuduta

ii

ette umpeudu

Solve

iii

umpeutuvat

eivät umpeudu

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

umpeudunen umpeudu

ii

umpeudutet
Solve

iii

ei umpeudu
Solve

Plural

PositiveNegative

i

umpeudumme / umpeudutaanemme umpeudu / ei umpeuduta

ii

ette umpeudu
Solve

iii

umpeutuvateivät umpeudu
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

umpeuduin

en umpeutunut

ii

umpeuduit

et Solve

iii

ei umpeutunut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

umpeuduimme / umpeuduttiin

emme umpeutuneet / ei umpeuduttu

ii

umpeuduitte

ette umpeutuneet

iii

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

umpeuduinen umpeutunut

ii

umpeuduitet
Solve

iii

ei umpeutunut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

umpeuduimme / umpeuduttiinemme umpeutuneet / ei umpeuduttu

ii

umpeuduitteette umpeutuneet

iii

eivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

umpeudu

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

umpeudu

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en umpeutuisi

Solve

ii

umpeutuisit

et umpeutuisi

iii

umpeutuisi

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

umpeutuisimme

emme umpeutuisi

ii

umpeutuisitte

ette umpeutuisi

iii

eivät umpeutuisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en umpeutuisi
Solve

ii

umpeutuisitet umpeutuisi

iii

umpeutuisiei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

umpeutuisimmeemme umpeutuisi

ii

umpeutuisitteette umpeutuisi

iii

eivät umpeutuisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept