logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ukonnauris, noun

Word analysis
ukonnauris

ukonnauris

ukonnauris

Noun, Singular Nominative

ukko

Noun, Singular Genitive

+ nauris

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ukonnauris

ukonnauriit

Par

-ta

ukonnaurista

ukonnauriita / ukonnaurihia

Gen

-n

ukonnauriin

ukonnauriitten / ukonnauriiden / ukonnaurihien / ukonnaurihitten

Ill

mihin

ukonnauriiseen

ukonnauriisiin / ukonnauriihin / ukonnaurihisin

Ine

-ssa

ukonnauriissa

ukonnaurihissa / ukonnauriissa

Ela

-sta

ukonnauriista

ukonnaurihista / ukonnauriista

All

-lle

ukonnauriille

ukonnaurihille / ukonnauriille

Ade

-lla

ukonnauriilla

ukonnaurihilla / ukonnauriilla

Abl

-lta

ukonnauriilta

ukonnaurihilta / ukonnauriilta

Tra

-ksi

ukonnauriiksi

ukonnaurihiksi / ukonnauriiksi

Ess

-na

ukonnauriina

ukonnaurihina / ukonnauriina

Abe

-tta

ukonnauriitta

ukonnaurihitta / ukonnauriitta

Com

-ne

-

ukonnaurihine / ukonnauriine

Ins

-in

-

ukonnaurihin / ukonnauriin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ukonnauris

ukonnauriit

Par

-ta

ukonnaurista

ukonnauriita / ukonnaurihia

Gen

-n

ukonnauriin

ukonnauriitten / ukonnauriiden / ukonnaurihien / ukonnaurihitten

Ill

mihin

ukonnauriiseen

ukonnauriisiin / ukonnauriihin / ukonnaurihisin

Ine

-ssa

ukonnauriissa

ukonnaurihissa / ukonnauriissa

Ela

-sta

ukonnauriista

ukonnaurihista / ukonnauriista

All

-lle

ukonnauriille

ukonnaurihille / ukonnauriille

Ade

-lla

ukonnauriilla

ukonnaurihilla / ukonnauriilla

Abl

-lta

ukonnauriilta

ukonnaurihilta / ukonnauriilta

Tra

-ksi

ukonnauriiksi

ukonnaurihiksi / ukonnauriiksi

Ess

-na

ukonnauriina

ukonnaurihina / ukonnauriina

Abe

-tta

ukonnauriitta

ukonnaurihitta / ukonnauriitta

Com

-ne

-

ukonnaurihine / ukonnauriine

Ins

-in

-

ukonnaurihin / ukonnauriin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Ukonnauris
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3459; Tatoeba Finnish-English, sentence 4873546; Europarl; ParaCrawl; Tatoeba Finnish-English, sentence 4873548 Ukonnauris kasvaa hyvin karussakin maassa. The swede grows well in even poor soil. Ukonnauris on yksi suosikkivihanneksistani. Swede is one of my favorite vegetables. Ukonnauris on vanha juureskasvi, jota kasvatetaan harvoin nykypäivänä. Ukonnauris is an old root vegetable that is rarely grown nowadays. Ukonnauris on perinteinen suomalainen juures, jota käytetään usein keitoissa ja laatikoissa. Ukonnauris is a traditional Finnish root vegetable that is often used in soups and casseroles. Viikonloppuna istutin ukonnaurista puutarhaan. Over the weekend I planted swede in the garden. Show more arrow right

Wiktionary

wallflower (plant in the genus Erysimum) Show more arrow right ukon (“old man's”) +‎ nauris (“turnip”) Show more arrow right

Wikipedia

Erysimum Erysimum, or wallflower, is a genus of flowering plants in the cabbage family, Brassicaceae. It includes more than 150 species, both popular garden plants and many wild forms. The genus Cheiranthus is sometimes included here in whole or in part. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukonnauriini

ukonnauriini

ukonnauriisi

ukonnauriisi

ukonnauriinsa

ukonnauriinsa

Par

-ta

ukonnauristani

ukonnauriitani / ukonnaurihiani

ukonnauristasi

ukonnauriitasi / ukonnaurihiasi

ukonnauristansa / ukonnauristaan

ukonnauriitansa / ukonnauriitaan / ukonnaurihiansa / ukonnaurihiaan

Gen

-n

ukonnauriini

ukonnauriitteni / ukonnauriideni / ukonnaurihieni / ukonnaurihitteni

ukonnauriisi

ukonnauriittesi / ukonnauriidesi / ukonnaurihiesi / ukonnaurihittesi

ukonnauriinsa

ukonnauriittensa / ukonnauriidensa / ukonnaurihiensa / ukonnaurihittensa

Ill

mihin

ukonnauriiseeni

ukonnauriisiini / ukonnauriihini / ukonnaurihisini

ukonnauriiseesi

ukonnauriisiisi / ukonnauriihisi / ukonnaurihisisi

ukonnauriiseensa

ukonnauriisiinsa / ukonnauriihinsa / ukonnaurihisinsa

Ine

-ssa

ukonnauriissani

ukonnaurihissani / ukonnauriissani

ukonnauriissasi

ukonnaurihissasi / ukonnauriissasi

ukonnauriissansa / ukonnauriissaan

ukonnaurihissansa / ukonnaurihissaan / ukonnauriissansa / ukonnauriissaan

Ela

-sta

ukonnauriistani

ukonnaurihistani / ukonnauriistani

ukonnauriistasi

ukonnaurihistasi / ukonnauriistasi

ukonnauriistansa / ukonnauriistaan

ukonnaurihistansa / ukonnaurihistaan / ukonnauriistansa / ukonnauriistaan

All

-lle

ukonnauriilleni

ukonnaurihilleni / ukonnauriilleni

ukonnauriillesi

ukonnaurihillesi / ukonnauriillesi

ukonnauriillensa / ukonnauriilleen

ukonnaurihillensa / ukonnaurihillean / ukonnauriillensa / ukonnauriillean

Ade

-lla

ukonnauriillani

ukonnaurihillani / ukonnauriillani

ukonnauriillasi

ukonnaurihillasi / ukonnauriillasi

ukonnauriillansa / ukonnauriillaan

ukonnaurihillansa / ukonnaurihillaan / ukonnauriillansa / ukonnauriillaan

Abl

-lta

ukonnauriiltani

ukonnaurihiltani / ukonnauriiltani

ukonnauriiltasi

ukonnaurihiltasi / ukonnauriiltasi

ukonnauriiltansa / ukonnauriiltaan

ukonnaurihiltansa / ukonnaurihiltaan / ukonnauriiltansa / ukonnauriiltaan

Tra

-ksi

ukonnauriikseni

ukonnaurihikseni / ukonnauriikseni

ukonnauriiksesi

ukonnaurihiksesi / ukonnauriiksesi

ukonnauriiksensa / ukonnauriikseen

ukonnaurihikseen / ukonnaurihiksensa / ukonnauriikseen / ukonnauriiksensa

Ess

-na

ukonnauriinani

ukonnaurihinani / ukonnauriinani

ukonnauriinasi

ukonnaurihinasi / ukonnauriinasi

ukonnauriinansa / ukonnauriinaan

ukonnaurihinansa / ukonnaurihinaan / ukonnauriinansa / ukonnauriinaan

Abe

-tta

ukonnauriittani

ukonnaurihittani / ukonnauriittani

ukonnauriittasi

ukonnaurihittasi / ukonnauriittasi

ukonnauriittansa / ukonnauriittaan

ukonnaurihittansa / ukonnaurihittaan / ukonnauriittansa / ukonnauriittaan

Com

-ne

-

ukonnaurihineni / ukonnauriineni

-

ukonnaurihinesi / ukonnauriinesi

-

ukonnaurihineen / ukonnaurihinensa / ukonnauriineen / ukonnauriinensa

Singular

Plural

Nom

-

ukonnauriini

ukonnauriisi

ukonnauriinsa

ukonnauriini

ukonnauriisi

ukonnauriinsa

Par

-ta

ukonnauristani

ukonnauristasi

ukonnauristansa / ukonnauristaan

ukonnauriitani / ukonnaurihiani

ukonnauriitasi / ukonnaurihiasi

ukonnauriitansa / ukonnauriitaan / ukonnaurihiansa / ukonnaurihiaan

Gen

-n

ukonnauriini

ukonnauriisi

ukonnauriinsa

ukonnauriitteni / ukonnauriideni / ukonnaurihieni / ukonnaurihitteni

ukonnauriittesi / ukonnauriidesi / ukonnaurihiesi / ukonnaurihittesi

ukonnauriittensa / ukonnauriidensa / ukonnaurihiensa / ukonnaurihittensa

Ill

mihin

ukonnauriiseeni

ukonnauriiseesi

ukonnauriiseensa

ukonnauriisiini / ukonnauriihini / ukonnaurihisini

ukonnauriisiisi / ukonnauriihisi / ukonnaurihisisi

ukonnauriisiinsa / ukonnauriihinsa / ukonnaurihisinsa

Ine

-ssa

ukonnauriissani

ukonnauriissasi

ukonnauriissansa / ukonnauriissaan

ukonnaurihissani / ukonnauriissani

ukonnaurihissasi / ukonnauriissasi

ukonnaurihissansa / ukonnaurihissaan / ukonnauriissansa / ukonnauriissaan

Ela

-sta

ukonnauriistani

ukonnauriistasi

ukonnauriistansa / ukonnauriistaan

ukonnaurihistani / ukonnauriistani

ukonnaurihistasi / ukonnauriistasi

ukonnaurihistansa / ukonnaurihistaan / ukonnauriistansa / ukonnauriistaan

All

-lle

ukonnauriilleni

ukonnauriillesi

ukonnauriillensa / ukonnauriilleen

ukonnaurihilleni / ukonnauriilleni

ukonnaurihillesi / ukonnauriillesi

ukonnaurihillensa / ukonnaurihillean / ukonnauriillensa / ukonnauriillean

Ade

-lla

ukonnauriillani

ukonnauriillasi

ukonnauriillansa / ukonnauriillaan

ukonnaurihillani / ukonnauriillani

ukonnaurihillasi / ukonnauriillasi

ukonnaurihillansa / ukonnaurihillaan / ukonnauriillansa / ukonnauriillaan

Abl

-lta

ukonnauriiltani

ukonnauriiltasi

ukonnauriiltansa / ukonnauriiltaan

ukonnaurihiltani / ukonnauriiltani

ukonnaurihiltasi / ukonnauriiltasi

ukonnaurihiltansa / ukonnaurihiltaan / ukonnauriiltansa / ukonnauriiltaan

Tra

-ksi

ukonnauriikseni

ukonnauriiksesi

ukonnauriiksensa / ukonnauriikseen

ukonnaurihikseni / ukonnauriikseni

ukonnaurihiksesi / ukonnauriiksesi

ukonnaurihikseen / ukonnaurihiksensa / ukonnauriikseen / ukonnauriiksensa

Ess

-na

ukonnauriinani

ukonnauriinasi

ukonnauriinansa / ukonnauriinaan

ukonnaurihinani / ukonnauriinani

ukonnaurihinasi / ukonnauriinasi

ukonnaurihinansa / ukonnaurihinaan / ukonnauriinansa / ukonnauriinaan

Abe

-tta

ukonnauriittani

ukonnauriittasi

ukonnauriittansa / ukonnauriittaan

ukonnaurihittani / ukonnauriittani

ukonnaurihittasi / ukonnauriittasi

ukonnaurihittansa / ukonnaurihittaan / ukonnauriittansa / ukonnauriittaan

Com

-ne

-

-

-

ukonnaurihineni / ukonnauriineni

ukonnaurihinesi / ukonnauriinesi

ukonnaurihineen / ukonnaurihinensa / ukonnauriineen / ukonnauriinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukonnauriimme

ukonnauriimme

ukonnauriinne

ukonnauriinne

ukonnauriinsa

ukonnauriinsa

Par

-ta

ukonnauristamme

ukonnauriitamme / ukonnaurihiamme

ukonnauristanne

ukonnauriitanne / ukonnaurihianne

ukonnauristansa / ukonnauristaan

ukonnauriitansa / ukonnauriitaan / ukonnaurihiansa / ukonnaurihiaan

Gen

-n

ukonnauriimme

ukonnauriittemme / ukonnauriidemme / ukonnaurihiemme / ukonnaurihittemme

ukonnauriinne

ukonnauriittenne / ukonnauriidenne / ukonnaurihienne / ukonnaurihittenne

ukonnauriinsa

ukonnauriittensa / ukonnauriidensa / ukonnaurihiensa / ukonnaurihittensa

Ill

mihin

ukonnauriiseemme

ukonnauriisiimme / ukonnauriihimme / ukonnaurihisimme

ukonnauriiseenne

ukonnauriisiinne / ukonnauriihinne / ukonnaurihisinne

ukonnauriiseensa

ukonnauriisiinsa / ukonnauriihinsa / ukonnaurihisinsa

Ine

-ssa

ukonnauriissamme

ukonnaurihissamme / ukonnauriissamme

ukonnauriissanne

ukonnaurihissanne / ukonnauriissanne

ukonnauriissansa / ukonnauriissaan

ukonnaurihissansa / ukonnaurihissaan / ukonnauriissansa / ukonnauriissaan

Ela

-sta

ukonnauriistamme

ukonnaurihistamme / ukonnauriistamme

ukonnauriistanne

ukonnaurihistanne / ukonnauriistanne

ukonnauriistansa / ukonnauriistaan

ukonnaurihistansa / ukonnaurihistaan / ukonnauriistansa / ukonnauriistaan

All

-lle

ukonnauriillemme

ukonnaurihillemme / ukonnauriillemme

ukonnauriillenne

ukonnaurihillenne / ukonnauriillenne

ukonnauriillensa / ukonnauriilleen

ukonnaurihillensa / ukonnaurihillean / ukonnauriillensa / ukonnauriillean

Ade

-lla

ukonnauriillamme

ukonnaurihillamme / ukonnauriillamme

ukonnauriillanne

ukonnaurihillanne / ukonnauriillanne

ukonnauriillansa / ukonnauriillaan

ukonnaurihillansa / ukonnaurihillaan / ukonnauriillansa / ukonnauriillaan

Abl

-lta

ukonnauriiltamme

ukonnaurihiltamme / ukonnauriiltamme

ukonnauriiltanne

ukonnaurihiltanne / ukonnauriiltanne

ukonnauriiltansa / ukonnauriiltaan

ukonnaurihiltansa / ukonnaurihiltaan / ukonnauriiltansa / ukonnauriiltaan

Tra

-ksi

ukonnauriiksemme

ukonnaurihiksemme / ukonnauriiksemme

ukonnauriiksenne

ukonnaurihiksenne / ukonnauriiksenne

ukonnauriiksensa / ukonnauriikseen

ukonnaurihikseen / ukonnaurihiksensa / ukonnauriikseen / ukonnauriiksensa

Ess

-na

ukonnauriinamme

ukonnaurihinamme / ukonnauriinamme

ukonnauriinanne

ukonnaurihinanne / ukonnauriinanne

ukonnauriinansa / ukonnauriinaan

ukonnaurihinansa / ukonnaurihinaan / ukonnauriinansa / ukonnauriinaan

Abe

-tta

ukonnauriittamme

ukonnaurihittamme / ukonnauriittamme

ukonnauriittanne

ukonnaurihittanne / ukonnauriittanne

ukonnauriittansa / ukonnauriittaan

ukonnaurihittansa / ukonnaurihittaan / ukonnauriittansa / ukonnauriittaan

Com

-ne

-

ukonnaurihinemme / ukonnauriinemme

-

ukonnaurihinenne / ukonnauriinenne

-

ukonnaurihineen / ukonnaurihinensa / ukonnauriineen / ukonnauriinensa

Singular

Plural

Nom

-

ukonnauriimme

ukonnauriinne

ukonnauriinsa

ukonnauriimme

ukonnauriinne

ukonnauriinsa

Par

-ta

ukonnauristamme

ukonnauristanne

ukonnauristansa / ukonnauristaan

ukonnauriitamme / ukonnaurihiamme

ukonnauriitanne / ukonnaurihianne

ukonnauriitansa / ukonnauriitaan / ukonnaurihiansa / ukonnaurihiaan

Gen

-n

ukonnauriimme

ukonnauriinne

ukonnauriinsa

ukonnauriittemme / ukonnauriidemme / ukonnaurihiemme / ukonnaurihittemme

ukonnauriittenne / ukonnauriidenne / ukonnaurihienne / ukonnaurihittenne

ukonnauriittensa / ukonnauriidensa / ukonnaurihiensa / ukonnaurihittensa

Ill

mihin

ukonnauriiseemme

ukonnauriiseenne

ukonnauriiseensa

ukonnauriisiimme / ukonnauriihimme / ukonnaurihisimme

ukonnauriisiinne / ukonnauriihinne / ukonnaurihisinne

ukonnauriisiinsa / ukonnauriihinsa / ukonnaurihisinsa

Ine

-ssa

ukonnauriissamme

ukonnauriissanne

ukonnauriissansa / ukonnauriissaan

ukonnaurihissamme / ukonnauriissamme

ukonnaurihissanne / ukonnauriissanne

ukonnaurihissansa / ukonnaurihissaan / ukonnauriissansa / ukonnauriissaan

Ela

-sta

ukonnauriistamme

ukonnauriistanne

ukonnauriistansa / ukonnauriistaan

ukonnaurihistamme / ukonnauriistamme

ukonnaurihistanne / ukonnauriistanne

ukonnaurihistansa / ukonnaurihistaan / ukonnauriistansa / ukonnauriistaan

All

-lle

ukonnauriillemme

ukonnauriillenne

ukonnauriillensa / ukonnauriilleen

ukonnaurihillemme / ukonnauriillemme

ukonnaurihillenne / ukonnauriillenne

ukonnaurihillensa / ukonnaurihillean / ukonnauriillensa / ukonnauriillean

Ade

-lla

ukonnauriillamme

ukonnauriillanne

ukonnauriillansa / ukonnauriillaan

ukonnaurihillamme / ukonnauriillamme

ukonnaurihillanne / ukonnauriillanne

ukonnaurihillansa / ukonnaurihillaan / ukonnauriillansa / ukonnauriillaan

Abl

-lta

ukonnauriiltamme

ukonnauriiltanne

ukonnauriiltansa / ukonnauriiltaan

ukonnaurihiltamme / ukonnauriiltamme

ukonnaurihiltanne / ukonnauriiltanne

ukonnaurihiltansa / ukonnaurihiltaan / ukonnauriiltansa / ukonnauriiltaan

Tra

-ksi

ukonnauriiksemme

ukonnauriiksenne

ukonnauriiksensa / ukonnauriikseen

ukonnaurihiksemme / ukonnauriiksemme

ukonnaurihiksenne / ukonnauriiksenne

ukonnaurihikseen / ukonnaurihiksensa / ukonnauriikseen / ukonnauriiksensa

Ess

-na

ukonnauriinamme

ukonnauriinanne

ukonnauriinansa / ukonnauriinaan

ukonnaurihinamme / ukonnauriinamme

ukonnaurihinanne / ukonnauriinanne

ukonnaurihinansa / ukonnaurihinaan / ukonnauriinansa / ukonnauriinaan

Abe

-tta

ukonnauriittamme

ukonnauriittanne

ukonnauriittansa / ukonnauriittaan

ukonnaurihittamme / ukonnauriittamme

ukonnaurihittanne / ukonnauriittanne

ukonnaurihittansa / ukonnaurihittaan / ukonnauriittansa / ukonnauriittaan

Com

-ne

-

-

-

ukonnaurihinemme / ukonnauriinemme

ukonnaurihinenne / ukonnauriinenne

ukonnaurihineen / ukonnaurihinensa / ukonnauriineen / ukonnauriinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ukko

ukot

Par

-ta

ukkoa

ukkoja

Gen

-n

ukon

ukkojen

Ill

mihin

ukkoon

ukkoihin

Ine

-ssa

ukossa

ukoissa

Ela

-sta

ukosta

ukoista

All

-lle

ukolle

ukoille

Ade

-lla

ukolla

ukoilla

Abl

-lta

ukolta

ukoilta

Tra

-ksi

ukoksi

ukoiksi

Ess

-na

ukkona

ukkoina

Abe

-tta

ukotta

ukoitta

Com

-ne

-

ukkoine

Ins

-in

-

ukoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ukko

ukot

Par

-ta

ukkoa

ukkoja

Gen

-n

ukon

ukkojen

Ill

mihin

ukkoon

ukkoihin

Ine

-ssa

ukossa

ukoissa

Ela

-sta

ukosta

ukoista

All

-lle

ukolle

ukoille

Ade

-lla

ukolla

ukoilla

Abl

-lta

ukolta

ukoilta

Tra

-ksi

ukoksi

ukoiksi

Ess

-na

ukkona

ukkoina

Abe

-tta

ukotta

ukoitta

Com

-ne

-

ukkoine

Ins

-in

-

ukoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

old man ukko, mies, äijä, isäukko
hubby ukko, aviomies
geezer ukko, hyypiö
gaffer ukko, pomo
old boy ukko, kaveri, veikkoseni, ukkeli, koulun entinen oppilas, kunnon kaveri
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Literature Ukko nukkuu sohvalla. Grandpa is sleeping on the couch. Ukko näyttää uupuneelta. Dad looks tired. Ette ole vanha ukko. You're not an old man. Ukko vain jatkoi laulamistaan! Thought that old shit would never stop singing. Ukko haluaa meidät aamiaiselle. The old man wants us to eat breakfast. Ukko suoriutui niistä helposti. The old man accomplished this with ease. Ukko oli istunut tuntikausia keittiönpöydän ääressä. The old man had been sitting at the kitchen table for hours. Siihen tuli joku hullu ukko kepin kera. This crazy old codger with a cane shows up. Oli aikakin, että tulit takaisin, ukko. About goddamn time you made it here, old man. Mitä ukolle kuuluu? How's the old man doing? Show more arrow right

Wiktionary

old man, gaffer adult male wood grouse or black grouse token in a board game, meeple, game piece player character in video games Show more arrow right (wood grouse cock) ukkometso Show more arrow right huru-ukkoisäukkokuu-ukkolumiukkopikku-ukkotikku-ukkotonttu-ukkoukkeliukkoetanaukkokotiukkometsoukkomiesukkoontuaukkonenukkostaaukkoutuaukkovarvasukonhattuukonkelloukonkorentoukonnaurisvieteriukko Show more arrow right From Proto-Finnic ukko. Probably a Finnic pet form of uros (“man, male”). Show more arrow right

Wikipedia

Ukko Ukko (Finnish: [ˈukːo̞]), or Äijä (pronounced [ˈæi̯.jæ]) or Äijö ([ˈæi̯.jø̞]) (Finnish: male grandparent, grandfather, old man), parallel to Uku in Estonian mythology, is the god of the sky, weather, harvest and thunder in Finnish mythology. Ukkonen, the Finnish word for thunder is the diminutive form of the name Ukko.[note 1][note 2] Unto Salo [fi] believes that Ilmari, another Finnic sky god, is the origin of Ukko, but that as Ukko Ilmari experienced very significant, although far from total, influence from the Indo-European sky god especially in the form of Thor. Others believe that Ukko's original name was Baltic Perkunas. Ukko is held the most significant god of Finnish mythology, although it is disputed by scholars whether this is accountable to later Christian influence. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukkoni

ukkoni

ukkosi

ukkosi

ukkonsa

ukkonsa

Par

-ta

ukkoani

ukkojani

ukkoasi

ukkojasi

ukkoansa / ukkoaan

ukkojansa / ukkojaan

Gen

-n

ukkoni

ukkojeni

ukkosi

ukkojesi

ukkonsa

ukkojensä

Ill

mihin

ukkooni

ukkoihini

ukkoosi

ukkoihisi

ukkoonsa

ukkoihinsä

Ine

-ssa

ukossani

ukoissani

ukossasi

ukoissasi

ukossansa / ukossaan

ukoissansa / ukoissaan

Ela

-sta

ukostani

ukoistani

ukostasi

ukoistasi

ukostansa / ukostaan

ukoistansa / ukoistaan

All

-lle

ukolleni

ukoilleni

ukollesi

ukoillesi

ukollensa / ukolleen

ukoillensa / ukoillean

Ade

-lla

ukollani

ukoillani

ukollasi

ukoillasi

ukollansa / ukollaan

ukoillansa / ukoillaan

Abl

-lta

ukoltani

ukoiltani

ukoltasi

ukoiltasi

ukoltansa / ukoltaan

ukoiltansa / ukoiltaan

Tra

-ksi

ukokseni

ukoikseni

ukoksesi

ukoiksesi

ukoksensa / ukokseen

ukoiksensa / ukoikseen

Ess

-na

ukkonani

ukkoinani

ukkonasi

ukkoinasi

ukkonansa / ukkonaan

ukkoinansa / ukkoinaan

Abe

-tta

ukottani

ukoittani

ukottasi

ukoittasi

ukottansa / ukottaan

ukoittansa / ukoittaan

Com

-ne

-

ukkoineni

-

ukkoinesi

-

ukkoinensa / ukkoineen

Singular

Plural

Nom

-

ukkoni

ukkosi

ukkonsa

ukkoni

ukkosi

ukkonsa

Par

-ta

ukkoani

ukkoasi

ukkoansa / ukkoaan

ukkojani

ukkojasi

ukkojansa / ukkojaan

Gen

-n

ukkoni

ukkosi

ukkonsa

ukkojeni

ukkojesi

ukkojensä

Ill

mihin

ukkooni

ukkoosi

ukkoonsa

ukkoihini

ukkoihisi

ukkoihinsä

Ine

-ssa

ukossani

ukossasi

ukossansa / ukossaan

ukoissani

ukoissasi

ukoissansa / ukoissaan

Ela

-sta

ukostani

ukostasi

ukostansa / ukostaan

ukoistani

ukoistasi

ukoistansa / ukoistaan

All

-lle

ukolleni

ukollesi

ukollensa / ukolleen

ukoilleni

ukoillesi

ukoillensa / ukoillean

Ade

-lla

ukollani

ukollasi

ukollansa / ukollaan

ukoillani

ukoillasi

ukoillansa / ukoillaan

Abl

-lta

ukoltani

ukoltasi

ukoltansa / ukoltaan

ukoiltani

ukoiltasi

ukoiltansa / ukoiltaan

Tra

-ksi

ukokseni

ukoksesi

ukoksensa / ukokseen

ukoikseni

ukoiksesi

ukoiksensa / ukoikseen

Ess

-na

ukkonani

ukkonasi

ukkonansa / ukkonaan

ukkoinani

ukkoinasi

ukkoinansa / ukkoinaan

Abe

-tta

ukottani

ukottasi

ukottansa / ukottaan

ukoittani

ukoittasi

ukoittansa / ukoittaan

Com

-ne

-

-

-

ukkoineni

ukkoinesi

ukkoinensa / ukkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukkomme

ukkomme

ukkonne

ukkonne

ukkonsa

ukkonsa

Par

-ta

ukkoamme

ukkojamme

ukkoanne

ukkojanne

ukkoansa / ukkoaan

ukkojansa / ukkojaan

Gen

-n

ukkomme

ukkojemme

ukkonne

ukkojenne

ukkonsa

ukkojensä

Ill

mihin

ukkoomme

ukkoihimme

ukkoonne

ukkoihinne

ukkoonsa

ukkoihinsä

Ine

-ssa

ukossamme

ukoissamme

ukossanne

ukoissanne

ukossansa / ukossaan

ukoissansa / ukoissaan

Ela

-sta

ukostamme

ukoistamme

ukostanne

ukoistanne

ukostansa / ukostaan

ukoistansa / ukoistaan

All

-lle

ukollemme

ukoillemme

ukollenne

ukoillenne

ukollensa / ukolleen

ukoillensa / ukoillean

Ade

-lla

ukollamme

ukoillamme

ukollanne

ukoillanne

ukollansa / ukollaan

ukoillansa / ukoillaan

Abl

-lta

ukoltamme

ukoiltamme

ukoltanne

ukoiltanne

ukoltansa / ukoltaan

ukoiltansa / ukoiltaan

Tra

-ksi

ukoksemme

ukoiksemme

ukoksenne

ukoiksenne

ukoksensa / ukokseen

ukoiksensa / ukoikseen

Ess

-na

ukkonamme

ukkoinamme

ukkonanne

ukkoinanne

ukkonansa / ukkonaan

ukkoinansa / ukkoinaan

Abe

-tta

ukottamme

ukoittamme

ukottanne

ukoittanne

ukottansa / ukottaan

ukoittansa / ukoittaan

Com

-ne

-

ukkoinemme

-

ukkoinenne

-

ukkoinensa / ukkoineen

Singular

Plural

Nom

-

ukkomme

ukkonne

ukkonsa

ukkomme

ukkonne

ukkonsa

Par

-ta

ukkoamme

ukkoanne

ukkoansa / ukkoaan

ukkojamme

ukkojanne

ukkojansa / ukkojaan

Gen

-n

ukkomme

ukkonne

ukkonsa

ukkojemme

ukkojenne

ukkojensä

Ill

mihin

ukkoomme

ukkoonne

ukkoonsa

ukkoihimme

ukkoihinne

ukkoihinsä

Ine

-ssa

ukossamme

ukossanne

ukossansa / ukossaan

ukoissamme

ukoissanne

ukoissansa / ukoissaan

Ela

-sta

ukostamme

ukostanne

ukostansa / ukostaan

ukoistamme

ukoistanne

ukoistansa / ukoistaan

All

-lle

ukollemme

ukollenne

ukollensa / ukolleen

ukoillemme

ukoillenne

ukoillensa / ukoillean

Ade

-lla

ukollamme

ukollanne

ukollansa / ukollaan

ukoillamme

ukoillanne

ukoillansa / ukoillaan

Abl

-lta

ukoltamme

ukoltanne

ukoltansa / ukoltaan

ukoiltamme

ukoiltanne

ukoiltansa / ukoiltaan

Tra

-ksi

ukoksemme

ukoksenne

ukoksensa / ukokseen

ukoiksemme

ukoiksenne

ukoiksensa / ukoikseen

Ess

-na

ukkonamme

ukkonanne

ukkonansa / ukkonaan

ukkoinamme

ukkoinanne

ukkoinansa / ukkoinaan

Abe

-tta

ukottamme

ukottanne

ukottansa / ukottaan

ukoittamme

ukoittanne

ukoittansa / ukoittaan

Com

-ne

-

-

-

ukkoinemme

ukkoinenne

ukkoinensa / ukkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nauris

nauriit

Par

-ta

naurista

nauriita / naurihia

Gen

-n

nauriin

nauriitten / nauriiden / naurihien / naurihitten

Ill

mihin

nauriiseen

nauriisiin / nauriihin / naurihisin

Ine

-ssa

nauriissa

naurihissa / nauriissa

Ela

-sta

nauriista

naurihista / nauriista

All

-lle

nauriille

naurihille / nauriille

Ade

-lla

nauriilla

naurihilla / nauriilla

Abl

-lta

nauriilta

naurihilta / nauriilta

Tra

-ksi

nauriiksi

naurihiksi / nauriiksi

Ess

-na

nauriina

naurihina / nauriina

Abe

-tta

nauriitta

naurihitta / nauriitta

Com

-ne

-

naurihine / nauriine

Ins

-in

-

naurihin / nauriin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nauris

nauriit

Par

-ta

naurista

nauriita / naurihia

Gen

-n

nauriin

nauriitten / nauriiden / naurihien / naurihitten

Ill

mihin

nauriiseen

nauriisiin / nauriihin / naurihisin

Ine

-ssa

nauriissa

naurihissa / nauriissa

Ela

-sta

nauriista

naurihista / nauriista

All

-lle

nauriille

naurihille / nauriille

Ade

-lla

nauriilla

naurihilla / nauriilla

Abl

-lta

nauriilta

naurihilta / nauriilta

Tra

-ksi

nauriiksi

naurihiksi / nauriiksi

Ess

-na

nauriina

naurihina / nauriina

Abe

-tta

nauriitta

naurihitta / nauriitta

Com

-ne

-

naurihine / nauriine

Ins

-in

-

naurihin / nauriin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

turnip nauris, turnipsi
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021; opensubtitles2; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 1234567. Haluaisin ostaa nauris. I would like to buy a turnip. Nauris on terveellinen vihannes. Turnip is a healthy vegetable. Nauris on yksi suosikkivihanneksistani. Rutabaga is one of my favorite vegetables. Nauris on terveellistä ja monipuolista ravintoa. Turnip is healthy and versatile food. Minä pidän nauriista. I like turnips. Nauriita oli paljon. There were a lot of turnips. Porkkanat ja nauriit. Carrots and turnips. Se oli nauriiden vika. You know , turnips did all o ' that. Tarvitsen vielä nauriita keittoon. I still need some swedes for the soup. En ole koskaan pitänyt nauriista. Well, I never really liked turnips anyway. Show more arrow right

Wiktionary

turnip (white root of a yellow-flowered plant, Brassica rapa, grown as a vegetable) Show more arrow right Those varieties that are grown for fodder are called turnipsi or rehunauris in Finnish. Show more arrow right huhtanauriskaskinaurisrehunauristaskunaurisukonnauris Show more arrow right From Proto-Finnic nakris, compare Estonian naeris, Karelian nakris. This may be compared to an Ob-Ugric word nëëɣər (“pine nut”), in which case their common origin would be Proto-Finno-Ugric nëkrV-, but this is questionable due to the difference in meaning and as the consonant cluster kr is of a shape usually occurring only in loanwords (compare kaura). However, no loan origin has been identified. Show more arrow right

Wikipedia

Turnip The turnip or white turnip (Brassica rapa subsp. rapa) is a root vegetable commonly grown in temperate climates worldwide for its white, fleshy taproot. The word turnip is a compound of turn as in turned/rounded on a lathe and neep, derived from Latin napus, the word for the plant. Small, tender varieties are grown for human consumption, while larger varieties are grown as feed for livestock. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nauriini

nauriini

nauriisi

nauriisi

nauriinsa

nauriinsa

Par

-ta

nauristani

nauriitani / naurihiani

nauristasi

nauriitasi / naurihiasi

nauristansa / nauristaan

nauriitansa / nauriitaan / naurihiansa / naurihiaan

Gen

-n

nauriini

nauriitteni / nauriideni / naurihieni / naurihitteni

nauriisi

nauriittesi / nauriidesi / naurihiesi / naurihittesi

nauriinsa

nauriittensa / nauriidensa / naurihiensa / naurihittensa

Ill

mihin

nauriiseeni

nauriisiini / nauriihini / naurihisini

nauriiseesi

nauriisiisi / nauriihisi / naurihisisi

nauriiseensa

nauriisiinsa / nauriihinsa / naurihisinsa

Ine

-ssa

nauriissani

naurihissani / nauriissani

nauriissasi

naurihissasi / nauriissasi

nauriissansa / nauriissaan

naurihissansa / naurihissaan / nauriissansa / nauriissaan

Ela

-sta

nauriistani

naurihistani / nauriistani

nauriistasi

naurihistasi / nauriistasi

nauriistansa / nauriistaan

naurihistansa / naurihistaan / nauriistansa / nauriistaan

All

-lle

nauriilleni

naurihilleni / nauriilleni

nauriillesi

naurihillesi / nauriillesi

nauriillensa / nauriilleen

naurihillensa / naurihillean / nauriillensa / nauriillean

Ade

-lla

nauriillani

naurihillani / nauriillani

nauriillasi

naurihillasi / nauriillasi

nauriillansa / nauriillaan

naurihillansa / naurihillaan / nauriillansa / nauriillaan

Abl

-lta

nauriiltani

naurihiltani / nauriiltani

nauriiltasi

naurihiltasi / nauriiltasi

nauriiltansa / nauriiltaan

naurihiltansa / naurihiltaan / nauriiltansa / nauriiltaan

Tra

-ksi

nauriikseni

naurihikseni / nauriikseni

nauriiksesi

naurihiksesi / nauriiksesi

nauriiksensa / nauriikseen

naurihikseen / naurihiksensa / nauriikseen / nauriiksensa

Ess

-na

nauriinani

naurihinani / nauriinani

nauriinasi

naurihinasi / nauriinasi

nauriinansa / nauriinaan

naurihinansa / naurihinaan / nauriinansa / nauriinaan

Abe

-tta

nauriittani

naurihittani / nauriittani

nauriittasi

naurihittasi / nauriittasi

nauriittansa / nauriittaan

naurihittansa / naurihittaan / nauriittansa / nauriittaan

Com

-ne

-

naurihineni / nauriineni

-

naurihinesi / nauriinesi

-

naurihineen / naurihinensa / nauriineen / nauriinensa

Singular

Plural

Nom

-

nauriini

nauriisi

nauriinsa

nauriini

nauriisi

nauriinsa

Par

-ta

nauristani

nauristasi

nauristansa / nauristaan

nauriitani / naurihiani

nauriitasi / naurihiasi

nauriitansa / nauriitaan / naurihiansa / naurihiaan

Gen

-n

nauriini

nauriisi

nauriinsa

nauriitteni / nauriideni / naurihieni / naurihitteni

nauriittesi / nauriidesi / naurihiesi / naurihittesi

nauriittensa / nauriidensa / naurihiensa / naurihittensa

Ill

mihin

nauriiseeni

nauriiseesi

nauriiseensa

nauriisiini / nauriihini / naurihisini

nauriisiisi / nauriihisi / naurihisisi

nauriisiinsa / nauriihinsa / naurihisinsa

Ine

-ssa

nauriissani

nauriissasi

nauriissansa / nauriissaan

naurihissani / nauriissani

naurihissasi / nauriissasi

naurihissansa / naurihissaan / nauriissansa / nauriissaan

Ela

-sta

nauriistani

nauriistasi

nauriistansa / nauriistaan

naurihistani / nauriistani

naurihistasi / nauriistasi

naurihistansa / naurihistaan / nauriistansa / nauriistaan

All

-lle

nauriilleni

nauriillesi

nauriillensa / nauriilleen

naurihilleni / nauriilleni

naurihillesi / nauriillesi

naurihillensa / naurihillean / nauriillensa / nauriillean

Ade

-lla

nauriillani

nauriillasi

nauriillansa / nauriillaan

naurihillani / nauriillani

naurihillasi / nauriillasi

naurihillansa / naurihillaan / nauriillansa / nauriillaan

Abl

-lta

nauriiltani

nauriiltasi

nauriiltansa / nauriiltaan

naurihiltani / nauriiltani

naurihiltasi / nauriiltasi

naurihiltansa / naurihiltaan / nauriiltansa / nauriiltaan

Tra

-ksi

nauriikseni

nauriiksesi

nauriiksensa / nauriikseen

naurihikseni / nauriikseni

naurihiksesi / nauriiksesi

naurihikseen / naurihiksensa / nauriikseen / nauriiksensa

Ess

-na

nauriinani

nauriinasi

nauriinansa / nauriinaan

naurihinani / nauriinani

naurihinasi / nauriinasi

naurihinansa / naurihinaan / nauriinansa / nauriinaan

Abe

-tta

nauriittani

nauriittasi

nauriittansa / nauriittaan

naurihittani / nauriittani

naurihittasi / nauriittasi

naurihittansa / naurihittaan / nauriittansa / nauriittaan

Com

-ne

-

-

-

naurihineni / nauriineni

naurihinesi / nauriinesi

naurihineen / naurihinensa / nauriineen / nauriinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nauriimme

nauriimme

nauriinne

nauriinne

nauriinsa

nauriinsa

Par

-ta

nauristamme

nauriitamme / naurihiamme

nauristanne

nauriitanne / naurihianne

nauristansa / nauristaan

nauriitansa / nauriitaan / naurihiansa / naurihiaan

Gen

-n

nauriimme

nauriittemme / nauriidemme / naurihiemme / naurihittemme

nauriinne

nauriittenne / nauriidenne / naurihienne / naurihittenne

nauriinsa

nauriittensa / nauriidensa / naurihiensa / naurihittensa

Ill

mihin

nauriiseemme

nauriisiimme / nauriihimme / naurihisimme

nauriiseenne

nauriisiinne / nauriihinne / naurihisinne

nauriiseensa

nauriisiinsa / nauriihinsa / naurihisinsa

Ine

-ssa

nauriissamme

naurihissamme / nauriissamme

nauriissanne

naurihissanne / nauriissanne

nauriissansa / nauriissaan

naurihissansa / naurihissaan / nauriissansa / nauriissaan

Ela

-sta

nauriistamme

naurihistamme / nauriistamme

nauriistanne

naurihistanne / nauriistanne

nauriistansa / nauriistaan

naurihistansa / naurihistaan / nauriistansa / nauriistaan

All

-lle

nauriillemme

naurihillemme / nauriillemme

nauriillenne

naurihillenne / nauriillenne

nauriillensa / nauriilleen

naurihillensa / naurihillean / nauriillensa / nauriillean

Ade

-lla

nauriillamme

naurihillamme / nauriillamme

nauriillanne

naurihillanne / nauriillanne

nauriillansa / nauriillaan

naurihillansa / naurihillaan / nauriillansa / nauriillaan

Abl

-lta

nauriiltamme

naurihiltamme / nauriiltamme

nauriiltanne

naurihiltanne / nauriiltanne

nauriiltansa / nauriiltaan

naurihiltansa / naurihiltaan / nauriiltansa / nauriiltaan

Tra

-ksi

nauriiksemme

naurihiksemme / nauriiksemme

nauriiksenne

naurihiksenne / nauriiksenne

nauriiksensa / nauriikseen

naurihikseen / naurihiksensa / nauriikseen / nauriiksensa

Ess

-na

nauriinamme

naurihinamme / nauriinamme

nauriinanne

naurihinanne / nauriinanne

nauriinansa / nauriinaan

naurihinansa / naurihinaan / nauriinansa / nauriinaan

Abe

-tta

nauriittamme

naurihittamme / nauriittamme

nauriittanne

naurihittanne / nauriittanne

nauriittansa / nauriittaan

naurihittansa / naurihittaan / nauriittansa / nauriittaan

Com

-ne

-

naurihinemme / nauriinemme

-

naurihinenne / nauriinenne

-

naurihineen / naurihinensa / nauriineen / nauriinensa

Singular

Plural

Nom

-

nauriimme

nauriinne

nauriinsa

nauriimme

nauriinne

nauriinsa

Par

-ta

nauristamme

nauristanne

nauristansa / nauristaan

nauriitamme / naurihiamme

nauriitanne / naurihianne

nauriitansa / nauriitaan / naurihiansa / naurihiaan

Gen

-n

nauriimme

nauriinne

nauriinsa

nauriittemme / nauriidemme / naurihiemme / naurihittemme

nauriittenne / nauriidenne / naurihienne / naurihittenne

nauriittensa / nauriidensa / naurihiensa / naurihittensa

Ill

mihin

nauriiseemme

nauriiseenne

nauriiseensa

nauriisiimme / nauriihimme / naurihisimme

nauriisiinne / nauriihinne / naurihisinne

nauriisiinsa / nauriihinsa / naurihisinsa

Ine

-ssa

nauriissamme

nauriissanne

nauriissansa / nauriissaan

naurihissamme / nauriissamme

naurihissanne / nauriissanne

naurihissansa / naurihissaan / nauriissansa / nauriissaan

Ela

-sta

nauriistamme

nauriistanne

nauriistansa / nauriistaan

naurihistamme / nauriistamme

naurihistanne / nauriistanne

naurihistansa / naurihistaan / nauriistansa / nauriistaan

All

-lle

nauriillemme

nauriillenne

nauriillensa / nauriilleen

naurihillemme / nauriillemme

naurihillenne / nauriillenne

naurihillensa / naurihillean / nauriillensa / nauriillean

Ade

-lla

nauriillamme

nauriillanne

nauriillansa / nauriillaan

naurihillamme / nauriillamme

naurihillanne / nauriillanne

naurihillansa / naurihillaan / nauriillansa / nauriillaan

Abl

-lta

nauriiltamme

nauriiltanne

nauriiltansa / nauriiltaan

naurihiltamme / nauriiltamme

naurihiltanne / nauriiltanne

naurihiltansa / naurihiltaan / nauriiltansa / nauriiltaan

Tra

-ksi

nauriiksemme

nauriiksenne

nauriiksensa / nauriikseen

naurihiksemme / nauriiksemme

naurihiksenne / nauriiksenne

naurihikseen / naurihiksensa / nauriikseen / nauriiksensa

Ess

-na

nauriinamme

nauriinanne

nauriinansa / nauriinaan

naurihinamme / nauriinamme

naurihinanne / nauriinanne

naurihinansa / naurihinaan / nauriinansa / nauriinaan

Abe

-tta

nauriittamme

nauriittanne

nauriittansa / nauriittaan

naurihittamme / nauriittamme

naurihittanne / nauriittanne

naurihittansa / naurihittaan / nauriittansa / nauriittaan

Com

-ne

-

-

-

naurihinemme / nauriinemme

naurihinenne / nauriinenne

naurihineen / naurihinensa / nauriineen / nauriinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept