tuumailemaan |
Verb, Active voice Infinitive with suffix ma Singular Illative |
|
Verb, Participle with suffix ma Singular Illative |
||
| tuumailla |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuumailen |
|
ii |
tuumailet |
|
iii |
tuumailee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuumailemme / tuumaillaan |
|
ii |
tuumailette |
|
iii |
tuumailevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuumailin |
|
ii |
tuumailit |
|
iii |
tuumaili |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuumailimme / tuumailtiin |
|
ii |
tuumailitte |
|
iii |
tuumailivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tuumaillut |
en ole tuumaillut |
ii |
olet tuumaillut |
et ole tuumaillut |
iii |
on tuumaillut |
ei ole tuumaillut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tuumailleet |
emme ole tuumailleet |
ii |
olette tuumailleet |
ette ole tuumailleet |
iii |
ovat tuumailleet |
eivät ole tuumailleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tuumaillut |
en ollut tuumaillut |
ii |
olit tuumaillut |
et ollut tuumaillut |
iii |
oli tuumaillut |
ei ollut tuumaillut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tuumailleet |
emme olleet tuumailleet |
ii |
olitte tuumailleet |
ette olleet tuumailleet |
iii |
olivat tuumailleet |
eivät olleet tuumailleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuumailisin |
|
ii |
tuumailisit |
|
iii |
tuumailisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuumailisimme |
|
ii |
tuumailisitte |
|
iii |
tuumailisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tuumaillut |
en olisi tuumaillut |
ii |
olisit tuumaillut |
et olisi tuumaillut |
iii |
olisi tuumaillut |
ei olisi tuumaillut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tuumailleet |
emme olisi tuumailleet |
ii |
olisitte tuumailleet |
ette olisi tuumailleet |
iii |
olisivat tuumailleet |
eivät olisi tuumailleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuumaillen |
en tuumaille |
ii |
tuumaillet |
et tuumaille |
iii |
tuumaillee |
ei tuumaille |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tuumaillemme |
emme tuumaille |
ii |
tuumaillette |
ette tuumaille |
iii |
tuumaillevat |
eivät tuumaille |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tuumaillut |
en liene tuumaillut |
ii |
lienet tuumaillut |
et liene tuumaillut |
iii |
lienee tuumaillut |
ei liene tuumaillut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tuumailleet |
emme liene tuumailleet |
ii |
lienette tuumailleet |
ette liene tuumailleet |
iii |
lienevät tuumailleet |
eivät liene tuumailleet |
Singular
i |
- |
ii |
tuumaile |
iii |
tuumailkoon |
Plural
i |
tuumailkaamme |
ii |
tuumailkaa |
iii |
tuumailkoot |
Nom |
- |
tuumailla |
Tra |
-ksi |
tuumaillaksensa / tuumaillakseen |
Ine |
-ssa |
tuumaillessa |
Ins |
-in |
tuumaillen |
Ine |
-ssa |
tuumailtaessa (passive) |
Ill |
mihin |
|
Ine |
-ssa |
tuumailemassa |
Ela |
-sta |
tuumailemasta |
Ade |
-lla |
tuumailemalla |
Abe |
-tta |
tuumailematta |
Ins |
-in |
tuumaileman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tuumaileminen |
Par |
-ta |
tuumailemista |
tuumailemaisillaan / tuumailemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tuumaillaan |
ei tuumailla |
Imperfect |
tuumailtiin |
ei tuumailtu |
Potential |
tuumailtaneen |
ei tuumailtane |
Conditional |
tuumailtaisiin |
ei tuumailtaisi |
Imperative Present |
tuumailtakoon |
älköön tuumailtako |
Imperative Perfect |
olkoon tuumailtu |
älköön tuumailtu |
Positive
Negative
Present
tuumaillaan
ei tuumailla
Imperfect
tuumailtiin
ei tuumailtu
Potential
tuumailtaneen
ei tuumailtane
Conditional
tuumailtaisiin
ei tuumailtaisi
Imperative Present
tuumailtakoon
älköön tuumailtako
Imperative Perfect
olkoon tuumailtu
älköön tuumailtu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tuumaileva |
tuumailtava |
2nd |
tuumaillut |
tuumailtu |
3rd |
tuumailema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net