logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

todentaa, verb

Word analysis
todentamismenettelyjärjestelmä

todentamismenettelyjärjestelmä

todentaa

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ menettely

Noun, Singular Nominative

+ järjestelmä

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to authenticate Show more arrow right tosi (“true, authentic”) +‎ -ntaa Show more arrow right
to verify tarkistaa, varmistaa, vahvistaa, todentaa, osoittaa oikeaksi
Show more arrow right
Helsinki Corpus of English Texts; OPUS - OpenSubtitles2018; Europarl Parallel Corpus; Opus; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; EurLex-2; OpenSubtitles; Tatoeba Corpus Todentaa toimenpiteiden asianmukaisuus. Authenticate the appropriateness of the measures. Meidän täytyy todentaa identiteettimme. We need to authenticate our identity. Todentaa tarve ohjelmistohankkeen tilaajalta. Verify the need from the software project client. Todentaa väitteet luotettavilla lähteillä on tärkeää. It is important to verify the claims with reliable sources. Tarkoitukseni on todentaa tiedot ennen päätöksentekoa. My intention is to substantiate the information before making a decision. On tärkeää todentaa faktat ennen johtopäätösten vetämistä. It is important to authenticate the facts before drawing conclusions. Tiedot todentavat käsityksemme tilanteesta. The data verify our understanding of the situation. D) siirron todentavat asiakirjat. (d) documents duly establishing the transfer. Omistus todetaan ja todennetaan vuosittain. Ownership is identified and confirmed annually. Tarvitaan todisteet, joilla voidaan todentaa syy todellisten taustahenkilöitä tai tilanteita vastaan. Evidence is required to substantiate the reason against the real background persons or situations. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

todennan

en todenna

ii

todennat

et todenna

iii

todentaa

ei todenna

Plural

Positive

Negative

i

todennamme / todennetaan

emme todenna / ei todenneta

ii

todennatte

ette todenna

iii

todentavat

eivät todenna

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

todensin

en todentanut

ii

todensit

et todentanut

iii

todensi

ei todentanut

Plural

Positive

Negative

i

todensimme / todennettiin

emme todentaneet / ei todennettu

ii

todensitte

ette todentaneet

iii

todensivat

eivät todentaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen todentanut

en ole todentanut

ii

olet todentanut

et ole todentanut

iii

on todentanut

ei ole todentanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme todentaneet

emme ole todentaneet

ii

olette todentaneet

ette ole todentaneet

iii

ovat todentaneet

eivät ole todentaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin todentanut

en ollut todentanut

ii

olit todentanut

et ollut todentanut

iii

oli todentanut

ei ollut todentanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme todentaneet

emme olleet todentaneet

ii

olitte todentaneet

ette olleet todentaneet

iii

olivat todentaneet

eivät olleet todentaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

todentaisin

en todentaisi

ii

todentaisit

et todentaisi

iii

todentaisi

ei todentaisi

Plural

Positive

Negative

i

todentaisimme

emme todentaisi

ii

todentaisitte

ette todentaisi

iii

todentaisivat

eivät todentaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin todentanut

en olisi todentanut

ii

olisit todentanut

et olisi todentanut

iii

olisi todentanut

ei olisi todentanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme todentaneet

emme olisi todentaneet

ii

olisitte todentaneet

ette olisi todentaneet

iii

olisivat todentaneet

eivät olisi todentaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

todentanen

en todentane

ii

todentanet

et todentane

iii

todentanee

ei todentane

Plural

Positive

Negative

i

todentanemme

emme todentane

ii

todentanette

ette todentane

iii

todentanevat

eivät todentane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen todentanut

en liene todentanut

ii

lienet todentanut

et liene todentanut

iii

lienee todentanut

ei liene todentanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme todentaneet

emme liene todentaneet

ii

lienette todentaneet

ette liene todentaneet

iii

lienevät todentaneet

eivät liene todentaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

todenna

iii

todentakoon

Plural

i

todentakaamme

ii

todentakaa

iii

todentakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

todentaa

Tra

-ksi

todentaaksensa / todentaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

todentaessa

Ins

-in

todentaen

Ine

-ssa

todennettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

todentamaan

Ine

-ssa

todentamassa

Ela

-sta

todentamasta

Ade

-lla

todentamalla

Abe

-tta

todentamatta

Ins

-in

todentaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

todentaminen

Par

-ta

todentamista

Infinitive V

todentamaisillaan / todentamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

todennetaan

ei todenneta

Imperfect

todennettiin

ei todennettu

Potential

todennettaneen

ei todennettane

Conditional

todennettaisiin

ei todennettaisi

Imperative Present

todennettakoon

älköön todennettako

Imperative Perfect

olkoon todennettu

älköön todennettu

Positive

Negative

Present

todennetaan

ei todenneta

Imperfect

todennettiin

ei todennettu

Potential

todennettaneen

ei todennettane

Conditional

todennettaisiin

ei todennettaisi

Imperative Present

todennettakoon

älköön todennettako

Imperative Perfect

olkoon todennettu

älköön todennettu

Participle

Active

Passive

1st

todentava

todennettava

2nd

todentanut

todennettu

3rd

todentama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

menettely

menettelyt

Par

-ta

menettelyä

menettelyitä / menettelyjä

Gen

-n

menettelyn

menettelyitten / menettelyiden / menettelyjen

Ill

mihin

menettelyyn

menettelyihin

Ine

-ssa

menettelyssä

menettelyissä

Ela

-sta

menettelystä

menettelyistä

All

-lle

menettelylle

menettelyille

Ade

-lla

menettelyllä

menettelyillä

Abl

-lta

menettelyltä

menettelyiltä

Tra

-ksi

menettelyksi

menettelyiksi

Ess

-na

menettelynä

menettelyinä

Abe

-tta

menettelyttä

menettelyittä

Com

-ne

-

menettelyine

Ins

-in

-

menettelyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

menettely

menettelyt

Par

-ta

menettelyä

menettelyitä / menettelyjä

Gen

-n

menettelyn

menettelyitten / menettelyiden / menettelyjen

Ill

mihin

menettelyyn

menettelyihin

Ine

-ssa

menettelyssä

menettelyissä

Ela

-sta

menettelystä

menettelyistä

All

-lle

menettelylle

menettelyille

Ade

-lla

menettelyllä

menettelyillä

Abl

-lta

menettelyltä

menettelyiltä

Tra

-ksi

menettelyksi

menettelyiksi

Ess

-na

menettelynä

menettelyinä

Abe

-tta

menettelyttä

menettelyittä

Com

-ne

-

menettelyine

Ins

-in

-

menettelyin

procedure menettely, menettelytapa, järjestys, käsittelyjärjestys
proceedings menettely, oikeudenkäynti, asian käsittely, pöytäkirjat, prosessi, tapahtumat
practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
dealings kaupat, kanssakäyminen, liiketoimet, työt ja toimet, menettely
Show more arrow right
OPUS; Europarl Parallel Corpus; JRC-Acquis; Tatoeba; OpenSubtitles Tämä menettely on mielestäni täysin tarpeeton. In my opinion, this procedure is completely unnecessary. Menettely on selkeästi määritelty lainsäädännössä. The procedure is clearly defined in the legislation. Menettely on suoritettava tarkasti ohjeiden mukaan. The procedure must be carried out precisely according to the instructions. Menettely on selvästi määritelty ja siihen on perehdytty perinpohjaisesti. The procedure is clearly defined and has been thoroughly studied. Sopimusvaltioiden toimenpiteiden menettely on yhdenmukaistettava paremmin. The procedure for measures by the contracting states must be better harmonized. Tarvitsemme uuden menettelymme päivittämistä. We need to update our new procedure. Tutkintaa koskeva menettely on käynnistetty ja se on tällä hetkellä käynnissä. The investigative procedure has been initiated and is currently ongoing. Menettelymme on erittäin tehokas ja luotettava. Our procedure is very efficient and reliable. Olemme noudattaneet tätä menettelymme jo vuosia. We have been following this procedure for years. Oikeuslähteiden analysointi on tärkeä menettely oikeudellista tulkintaa tehtäessä. Analyzing legal sources is an important procedure when interpreting the law. Show more arrow right

Wiktionary

(administration, law) procedure Show more arrow right proseduuri Show more arrow right menetellä +‎ -y Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

menettelyni

menettelyni

menettelysi

menettelysi

menettelynsä

menettelynsä

Par

-ta

menettelyäni

menettelyitäni / menettelyjäni

menettelyäsi

menettelyitäsi / menettelyjäsi

menettelyänsä / menettelyään

menettelyitänsä / menettelyitään / menettelyjänsä / menettelyjään

Gen

-n

menettelyni

menettelyitteni / menettelyideni / menettelyjeni

menettelysi

menettelyittesi / menettelyidesi / menettelyjesi

menettelynsä

menettelyittensä / menettelyidensä / menettelyjensä

Ill

mihin

menettelyyni

menettelyihini

menettelyysi

menettelyihisi

menettelyynsä

menettelyihinsä

Ine

-ssa

menettelyssäni

menettelyissäni

menettelyssäsi

menettelyissäsi

menettelyssänsä / menettelyssään

menettelyissänsä / menettelyissään

Ela

-sta

menettelystäni

menettelyistäni

menettelystäsi

menettelyistäsi

menettelystänsä / menettelystään

menettelyistänsä / menettelyistään

All

-lle

menettelylleni

menettelyilleni

menettelyllesi

menettelyillesi

menettelyllensä / menettelylleen

menettelyillensä / menettelyilleän

Ade

-lla

menettelylläni

menettelyilläni

menettelylläsi

menettelyilläsi

menettelyllänsä / menettelyllään

menettelyillänsä / menettelyillään

Abl

-lta

menettelyltäni

menettelyiltäni

menettelyltäsi

menettelyiltäsi

menettelyltänsä / menettelyltään

menettelyiltänsä / menettelyiltään

Tra

-ksi

menettelykseni

menettelyikseni

menettelyksesi

menettelyiksesi

menettelyksensä / menettelykseen

menettelyiksensä / menettelyikseen

Ess

-na

menettelynäni

menettelyinäni

menettelynäsi

menettelyinäsi

menettelynänsä / menettelynään

menettelyinänsä / menettelyinään

Abe

-tta

menettelyttäni

menettelyittäni

menettelyttäsi

menettelyittäsi

menettelyttänsä / menettelyttään

menettelyittänsä / menettelyittään

Com

-ne

-

menettelyineni

-

menettelyinesi

-

menettelyinensä / menettelyineen

Singular

Plural

Nom

-

menettelyni

menettelysi

menettelynsä

menettelyni

menettelysi

menettelynsä

Par

-ta

menettelyäni

menettelyäsi

menettelyänsä / menettelyään

menettelyitäni / menettelyjäni

menettelyitäsi / menettelyjäsi

menettelyitänsä / menettelyitään / menettelyjänsä / menettelyjään

Gen

-n

menettelyni

menettelysi

menettelynsä

menettelyitteni / menettelyideni / menettelyjeni

menettelyittesi / menettelyidesi / menettelyjesi

menettelyittensä / menettelyidensä / menettelyjensä

Ill

mihin

menettelyyni

menettelyysi

menettelyynsä

menettelyihini

menettelyihisi

menettelyihinsä

Ine

-ssa

menettelyssäni

menettelyssäsi

menettelyssänsä / menettelyssään

menettelyissäni

menettelyissäsi

menettelyissänsä / menettelyissään

Ela

-sta

menettelystäni

menettelystäsi

menettelystänsä / menettelystään

menettelyistäni

menettelyistäsi

menettelyistänsä / menettelyistään

All

-lle

menettelylleni

menettelyllesi

menettelyllensä / menettelylleen

menettelyilleni

menettelyillesi

menettelyillensä / menettelyilleän

Ade

-lla

menettelylläni

menettelylläsi

menettelyllänsä / menettelyllään

menettelyilläni

menettelyilläsi

menettelyillänsä / menettelyillään

Abl

-lta

menettelyltäni

menettelyltäsi

menettelyltänsä / menettelyltään

menettelyiltäni

menettelyiltäsi

menettelyiltänsä / menettelyiltään

Tra

-ksi

menettelykseni

menettelyksesi

menettelyksensä / menettelykseen

menettelyikseni

menettelyiksesi

menettelyiksensä / menettelyikseen

Ess

-na

menettelynäni

menettelynäsi

menettelynänsä / menettelynään

menettelyinäni

menettelyinäsi

menettelyinänsä / menettelyinään

Abe

-tta

menettelyttäni

menettelyttäsi

menettelyttänsä / menettelyttään

menettelyittäni

menettelyittäsi

menettelyittänsä / menettelyittään

Com

-ne

-

-

-

menettelyineni

menettelyinesi

menettelyinensä / menettelyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

menettelymme

menettelymme

menettelynne

menettelynne

menettelynsä

menettelynsä

Par

-ta

menettelyämme

menettelyitämme / menettelyjämme

menettelyänne

menettelyitänne / menettelyjänne

menettelyänsä / menettelyään

menettelyitänsä / menettelyitään / menettelyjänsä / menettelyjään

Gen

-n

menettelymme

menettelyittemme / menettelyidemme / menettelyjemme

menettelynne

menettelyittenne / menettelyidenne / menettelyjenne

menettelynsä

menettelyittensä / menettelyidensä / menettelyjensä

Ill

mihin

menettelyymme

menettelyihimme

menettelyynne

menettelyihinne

menettelyynsä

menettelyihinsä

Ine

-ssa

menettelyssämme

menettelyissämme

menettelyssänne

menettelyissänne

menettelyssänsä / menettelyssään

menettelyissänsä / menettelyissään

Ela

-sta

menettelystämme

menettelyistämme

menettelystänne

menettelyistänne

menettelystänsä / menettelystään

menettelyistänsä / menettelyistään

All

-lle

menettelyllemme

menettelyillemme

menettelyllenne

menettelyillenne

menettelyllensä / menettelylleen

menettelyillensä / menettelyilleän

Ade

-lla

menettelyllämme

menettelyillämme

menettelyllänne

menettelyillänne

menettelyllänsä / menettelyllään

menettelyillänsä / menettelyillään

Abl

-lta

menettelyltämme

menettelyiltämme

menettelyltänne

menettelyiltänne

menettelyltänsä / menettelyltään

menettelyiltänsä / menettelyiltään

Tra

-ksi

menettelyksemme

menettelyiksemme

menettelyksenne

menettelyiksenne

menettelyksensä / menettelykseen

menettelyiksensä / menettelyikseen

Ess

-na

menettelynämme

menettelyinämme

menettelynänne

menettelyinänne

menettelynänsä / menettelynään

menettelyinänsä / menettelyinään

Abe

-tta

menettelyttämme

menettelyittämme

menettelyttänne

menettelyittänne

menettelyttänsä / menettelyttään

menettelyittänsä / menettelyittään

Com

-ne

-

menettelyinemme

-

menettelyinenne

-

menettelyinensä / menettelyineen

Singular

Plural

Nom

-

menettelymme

menettelynne

menettelynsä

menettelymme

menettelynne

menettelynsä

Par

-ta

menettelyämme

menettelyänne

menettelyänsä / menettelyään

menettelyitämme / menettelyjämme

menettelyitänne / menettelyjänne

menettelyitänsä / menettelyitään / menettelyjänsä / menettelyjään

Gen

-n

menettelymme

menettelynne

menettelynsä

menettelyittemme / menettelyidemme / menettelyjemme

menettelyittenne / menettelyidenne / menettelyjenne

menettelyittensä / menettelyidensä / menettelyjensä

Ill

mihin

menettelyymme

menettelyynne

menettelyynsä

menettelyihimme

menettelyihinne

menettelyihinsä

Ine

-ssa

menettelyssämme

menettelyssänne

menettelyssänsä / menettelyssään

menettelyissämme

menettelyissänne

menettelyissänsä / menettelyissään

Ela

-sta

menettelystämme

menettelystänne

menettelystänsä / menettelystään

menettelyistämme

menettelyistänne

menettelyistänsä / menettelyistään

All

-lle

menettelyllemme

menettelyllenne

menettelyllensä / menettelylleen

menettelyillemme

menettelyillenne

menettelyillensä / menettelyilleän

Ade

-lla

menettelyllämme

menettelyllänne

menettelyllänsä / menettelyllään

menettelyillämme

menettelyillänne

menettelyillänsä / menettelyillään

Abl

-lta

menettelyltämme

menettelyltänne

menettelyltänsä / menettelyltään

menettelyiltämme

menettelyiltänne

menettelyiltänsä / menettelyiltään

Tra

-ksi

menettelyksemme

menettelyksenne

menettelyksensä / menettelykseen

menettelyiksemme

menettelyiksenne

menettelyiksensä / menettelyikseen

Ess

-na

menettelynämme

menettelynänne

menettelynänsä / menettelynään

menettelyinämme

menettelyinänne

menettelyinänsä / menettelyinään

Abe

-tta

menettelyttämme

menettelyttänne

menettelyttänsä / menettelyttään

menettelyittämme

menettelyittänne

menettelyittänsä / menettelyittään

Com

-ne

-

-

-

menettelyinemme

menettelyinenne

menettelyinensä / menettelyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmä

järjestelmät

Par

-ta

järjestelmää

järjestelmiä

Gen

-n

järjestelmän

järjestelmien

Ill

mihin

järjestelmään

järjestelmiin

Ine

-ssa

järjestelmässä

järjestelmissä

Ela

-sta

järjestelmästä

järjestelmistä

All

-lle

järjestelmälle

järjestelmille

Ade

-lla

järjestelmällä

järjestelmillä

Abl

-lta

järjestelmältä

järjestelmiltä

Tra

-ksi

järjestelmäksi

järjestelmiksi

Ess

-na

järjestelmänä

järjestelminä

Abe

-tta

järjestelmättä

järjestelmittä

Com

-ne

-

järjestelmine

Ins

-in

-

järjestelmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmä

järjestelmät

Par

-ta

järjestelmää

järjestelmiä

Gen

-n

järjestelmän

järjestelmien

Ill

mihin

järjestelmään

järjestelmiin

Ine

-ssa

järjestelmässä

järjestelmissä

Ela

-sta

järjestelmästä

järjestelmistä

All

-lle

järjestelmälle

järjestelmille

Ade

-lla

järjestelmällä

järjestelmillä

Abl

-lta

järjestelmältä

järjestelmiltä

Tra

-ksi

järjestelmäksi

järjestelmiksi

Ess

-na

järjestelmänä

järjestelminä

Abe

-tta

järjestelmättä

järjestelmittä

Com

-ne

-

järjestelmine

Ins

-in

-

järjestelmin

system järjestelmä, systeemi, elimistö, menetelmä, järjestys, elimet
scheme järjestelmä, ohjelma, järjestely, suunnitelma, hanke, juoni
regime järjestelmä, hallinto, hallitus, hallintojärjestelmä, ruokavalio, kuuri
plan suunnitelma, ohjelma, pohjapiirros, järjestelmä, asemakaava, kaavakuva
organization organisaatio, järjestäminen, järjestö, organisointi, järjestäytyminen, järjestelmä
machinery koneet, koneisto, konekanta, järjestelmä, systeemi
dispensation erivapaus, jakaminen, järjestelmä, jakelu, kohtalon sallimus, maailmankäsitys
economy talous, taloudellisuus, taloudenhoito, säästäväisyys, tehokas käyttö, järjestelmä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Opus; Tatoeba; OPUS Järjestelmäns-mikä? A systems what? Järjestelmä on todella helppokäyttöinen. The system is very user-friendly. Kaikki tiedot tallennetaan automaattisesti järjestelmä. All data is automatically saved in the system. Järjestelmä on suunniteltu helpottamaan työntekijöiden arkea. The system is designed to make employees' lives easier. Sinun täytyy päivittää tietokoneesi järjestelmä säännöllisesti. You must regularly update your computer's system. Järjestelmä vaatii tiettyjä käyttöoikeuksia toimiakseen oikein. The system requires certain permissions to function properly. Tällä hetkellä vanha järjestelmä on ylikuormittunut. Currently, the old system is overloaded. Järjestelmä on suunniteltu erityisesti yrityskäyttöön. The system is designed specifically for business use. Hän poisti tiedot järjestelmästä. She removed the data from the system. Tietoa tallennetaan järjestelmään. Information is saved into the system. Show more arrow right

Wiktionary

system Show more arrow right systeemi Show more arrow right järjestelmällinen Show more arrow right järjestellä +‎ -. Coined by Finnish politician and journalist Agathon Meurman in 1867. Show more arrow right

Wikipedia

System A system is a group of interacting or interrelated entities that form a unified whole. A system, surrounded and influenced by its environment, is described by its boundaries, structure and purpose and expressed in its functioning. Systems are the subjects of study of systems theory. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmäni

järjestelmäni

järjestelmäsi

järjestelmäsi

järjestelmänsä

järjestelmänsä

Par

-ta

järjestelmääni

järjestelmiäni

järjestelmääsi

järjestelmiäsi

järjestelmäänsä

järjestelmiänsä / järjestelmiään

Gen

-n

järjestelmäni

järjestelmieni

järjestelmäsi

järjestelmiesi

järjestelmänsä

järjestelmiensä

Ill

mihin

järjestelmääni

järjestelmiini

järjestelmääsi

järjestelmiisi

järjestelmäänsä

järjestelmiinsä

Ine

-ssa

järjestelmässäni

järjestelmissäni

järjestelmässäsi

järjestelmissäsi

järjestelmässänsä / järjestelmässään

järjestelmissänsä / järjestelmissään

Ela

-sta

järjestelmästäni

järjestelmistäni

järjestelmästäsi

järjestelmistäsi

järjestelmästänsä / järjestelmästään

järjestelmistänsä / järjestelmistään

All

-lle

järjestelmälleni

järjestelmilleni

järjestelmällesi

järjestelmillesi

järjestelmällensä / järjestelmälleen

järjestelmillensä / järjestelmilleän

Ade

-lla

järjestelmälläni

järjestelmilläni

järjestelmälläsi

järjestelmilläsi

järjestelmällänsä / järjestelmällään

järjestelmillänsä / järjestelmillään

Abl

-lta

järjestelmältäni

järjestelmiltäni

järjestelmältäsi

järjestelmiltäsi

järjestelmältänsä / järjestelmältään

järjestelmiltänsä / järjestelmiltään

Tra

-ksi

järjestelmäkseni

järjestelmikseni

järjestelmäksesi

järjestelmiksesi

järjestelmäksensä / järjestelmäkseen

järjestelmiksensä / järjestelmikseen

Ess

-na

järjestelmänäni

järjestelminäni

järjestelmänäsi

järjestelminäsi

järjestelmänänsä / järjestelmänään

järjestelminänsä / järjestelminään

Abe

-tta

järjestelmättäni

järjestelmittäni

järjestelmättäsi

järjestelmittäsi

järjestelmättänsä / järjestelmättään

järjestelmittänsä / järjestelmittään

Com

-ne

-

järjestelmineni

-

järjestelminesi

-

järjestelminensä / järjestelmineen

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmäni

järjestelmäsi

järjestelmänsä

järjestelmäni

järjestelmäsi

järjestelmänsä

Par

-ta

järjestelmääni

järjestelmääsi

järjestelmäänsä

järjestelmiäni

järjestelmiäsi

järjestelmiänsä / järjestelmiään

Gen

-n

järjestelmäni

järjestelmäsi

järjestelmänsä

järjestelmieni

järjestelmiesi

järjestelmiensä

Ill

mihin

järjestelmääni

järjestelmääsi

järjestelmäänsä

järjestelmiini

järjestelmiisi

järjestelmiinsä

Ine

-ssa

järjestelmässäni

järjestelmässäsi

järjestelmässänsä / järjestelmässään

järjestelmissäni

järjestelmissäsi

järjestelmissänsä / järjestelmissään

Ela

-sta

järjestelmästäni

järjestelmästäsi

järjestelmästänsä / järjestelmästään

järjestelmistäni

järjestelmistäsi

järjestelmistänsä / järjestelmistään

All

-lle

järjestelmälleni

järjestelmällesi

järjestelmällensä / järjestelmälleen

järjestelmilleni

järjestelmillesi

järjestelmillensä / järjestelmilleän

Ade

-lla

järjestelmälläni

järjestelmälläsi

järjestelmällänsä / järjestelmällään

järjestelmilläni

järjestelmilläsi

järjestelmillänsä / järjestelmillään

Abl

-lta

järjestelmältäni

järjestelmältäsi

järjestelmältänsä / järjestelmältään

järjestelmiltäni

järjestelmiltäsi

järjestelmiltänsä / järjestelmiltään

Tra

-ksi

järjestelmäkseni

järjestelmäksesi

järjestelmäksensä / järjestelmäkseen

järjestelmikseni

järjestelmiksesi

järjestelmiksensä / järjestelmikseen

Ess

-na

järjestelmänäni

järjestelmänäsi

järjestelmänänsä / järjestelmänään

järjestelminäni

järjestelminäsi

järjestelminänsä / järjestelminään

Abe

-tta

järjestelmättäni

järjestelmättäsi

järjestelmättänsä / järjestelmättään

järjestelmittäni

järjestelmittäsi

järjestelmittänsä / järjestelmittään

Com

-ne

-

-

-

järjestelmineni

järjestelminesi

järjestelminensä / järjestelmineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmämme

järjestelmämme

järjestelmänne

järjestelmänne

järjestelmänsä

järjestelmänsä

Par

-ta

järjestelmäämme

järjestelmiämme

järjestelmäänne

järjestelmiänne

järjestelmäänsä

järjestelmiänsä / järjestelmiään

Gen

-n

järjestelmämme

järjestelmiemme

järjestelmänne

järjestelmienne

järjestelmänsä

järjestelmiensä

Ill

mihin

järjestelmäämme

järjestelmiimme

järjestelmäänne

järjestelmiinne

järjestelmäänsä

järjestelmiinsä

Ine

-ssa

järjestelmässämme

järjestelmissämme

järjestelmässänne

järjestelmissänne

järjestelmässänsä / järjestelmässään

järjestelmissänsä / järjestelmissään

Ela

-sta

järjestelmästämme

järjestelmistämme

järjestelmästänne

järjestelmistänne

järjestelmästänsä / järjestelmästään

järjestelmistänsä / järjestelmistään

All

-lle

järjestelmällemme

järjestelmillemme

järjestelmällenne

järjestelmillenne

järjestelmällensä / järjestelmälleen

järjestelmillensä / järjestelmilleän

Ade

-lla

järjestelmällämme

järjestelmillämme

järjestelmällänne

järjestelmillänne

järjestelmällänsä / järjestelmällään

järjestelmillänsä / järjestelmillään

Abl

-lta

järjestelmältämme

järjestelmiltämme

järjestelmältänne

järjestelmiltänne

järjestelmältänsä / järjestelmältään

järjestelmiltänsä / järjestelmiltään

Tra

-ksi

järjestelmäksemme

järjestelmiksemme

järjestelmäksenne

järjestelmiksenne

järjestelmäksensä / järjestelmäkseen

järjestelmiksensä / järjestelmikseen

Ess

-na

järjestelmänämme

järjestelminämme

järjestelmänänne

järjestelminänne

järjestelmänänsä / järjestelmänään

järjestelminänsä / järjestelminään

Abe

-tta

järjestelmättämme

järjestelmittämme

järjestelmättänne

järjestelmittänne

järjestelmättänsä / järjestelmättään

järjestelmittänsä / järjestelmittään

Com

-ne

-

järjestelminemme

-

järjestelminenne

-

järjestelminensä / järjestelmineen

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmämme

järjestelmänne

järjestelmänsä

järjestelmämme

järjestelmänne

järjestelmänsä

Par

-ta

järjestelmäämme

järjestelmäänne

järjestelmäänsä

järjestelmiämme

järjestelmiänne

järjestelmiänsä / järjestelmiään

Gen

-n

järjestelmämme

järjestelmänne

järjestelmänsä

järjestelmiemme

järjestelmienne

järjestelmiensä

Ill

mihin

järjestelmäämme

järjestelmäänne

järjestelmäänsä

järjestelmiimme

järjestelmiinne

järjestelmiinsä

Ine

-ssa

järjestelmässämme

järjestelmässänne

järjestelmässänsä / järjestelmässään

järjestelmissämme

järjestelmissänne

järjestelmissänsä / järjestelmissään

Ela

-sta

järjestelmästämme

järjestelmästänne

järjestelmästänsä / järjestelmästään

järjestelmistämme

järjestelmistänne

järjestelmistänsä / järjestelmistään

All

-lle

järjestelmällemme

järjestelmällenne

järjestelmällensä / järjestelmälleen

järjestelmillemme

järjestelmillenne

järjestelmillensä / järjestelmilleän

Ade

-lla

järjestelmällämme

järjestelmällänne

järjestelmällänsä / järjestelmällään

järjestelmillämme

järjestelmillänne

järjestelmillänsä / järjestelmillään

Abl

-lta

järjestelmältämme

järjestelmältänne

järjestelmältänsä / järjestelmältään

järjestelmiltämme

järjestelmiltänne

järjestelmiltänsä / järjestelmiltään

Tra

-ksi

järjestelmäksemme

järjestelmäksenne

järjestelmäksensä / järjestelmäkseen

järjestelmiksemme

järjestelmiksenne

järjestelmiksensä / järjestelmikseen

Ess

-na

järjestelmänämme

järjestelmänänne

järjestelmänänsä / järjestelmänään

järjestelminämme

järjestelminänne

järjestelminänsä / järjestelminään

Abe

-tta

järjestelmättämme

järjestelmättänne

järjestelmättänsä / järjestelmättään

järjestelmittämme

järjestelmittänne

järjestelmittänsä / järjestelmittään

Com

-ne

-

-

-

järjestelminemme

järjestelminenne

järjestelminensä / järjestelmineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

todennan

en todenna

ii

todennat

et todenna

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

todennamme / todennetaan

emme todenna / ei todenneta

ii

todennatte

ette todenna

iii

eivät todenna

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

todennanen todenna

ii

todennatet todenna

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

todennamme / todennetaanemme todenna / ei todenneta

ii

todennatteette todenna

iii

eivät todenna
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en todentanut

Solve

ii

todensit

et Solve

iii

ei todentanut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

todensimme / todennettiin

emme / ei Solve

ii

todensitte

ette todentaneet

iii

todensivat

eivät todentaneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en todentanut
Solve

ii

todensitet
Solve

iii

ei todentanut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

todensimme / todennettiinemme / ei
Solve

ii

todensitteette todentaneet

iii

todensivateivät todentaneet
Imperative Solved!

sinä

todenna

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

todenna

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

todentaisin

en todentaisi

ii

et Solve

iii

todentaisi

ei todentaisi

Plural

Positive

Negative

i

todentaisimme

emme todentaisi

ii

ette todentaisi

Solve

iii

todentaisivat

eivät todentaisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

todentaisinen todentaisi

ii

et
Solve

iii

todentaisiei todentaisi

Plural

PositiveNegative

i

todentaisimmeemme todentaisi

ii

ette todentaisi
Solve

iii

todentaisivateivät todentaisi

Singular

Plural

Nom

-

menettely

menettelyt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

menettelyn

Solve

Ill

mihin

menettelyihin

Solve

Ine

-ssa

menettelyssä

Solve

Ela

-sta

menettelystä

menettelyistä

All

-lle

menettelylle

menettelyille

Ade

-lla

menettelyllä

menettelyillä

Abl

-lta

menettelyltä

menettelyiltä

Tra

-ksi

menettelyksi

Solve

Ess

-na

menettelyinä

Solve

Abe

-tta

menettelyttä

menettelyittä

Com

-ne

-

menettelyine

Ins

-in

-

menettelyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

menettely

menettelyt

Par

-ta

Gen

-n

menettelyn

Ill

mihin

menettelyihin

Ine

-ssa

menettelyssä

Ela

-sta

menettelystä

menettelyistä

All

-lle

menettelylle

menettelyille

Ade

-lla

menettelyllä

menettelyillä

Abl

-lta

menettelyltä

menettelyiltä

Tra

-ksi

menettelyksi

Ess

-na

menettelyinä

Abe

-tta

menettelyttä

menettelyittä

Com

-ne

-

menettelyine

Ins

-in

-

menettelyin

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmä

järjestelmät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

järjestelmän

Solve

Ill

mihin

järjestelmiin

Solve

Ine

-ssa

järjestelmässä

Solve

Ela

-sta

järjestelmästä

järjestelmistä

All

-lle

järjestelmälle

järjestelmille

Ade

-lla

järjestelmällä

järjestelmillä

Abl

-lta

järjestelmältä

järjestelmiltä

Tra

-ksi

järjestelmäksi

Solve

Ess

-na

järjestelminä

Solve

Abe

-tta

järjestelmättä

järjestelmittä

Com

-ne

-

järjestelmine

Ins

-in

-

järjestelmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmä

järjestelmät

Par

-ta

Gen

-n

järjestelmän

Ill

mihin

järjestelmiin

Ine

-ssa

järjestelmässä

Ela

-sta

järjestelmästä

järjestelmistä

All

-lle

järjestelmälle

järjestelmille

Ade

-lla

järjestelmällä

järjestelmillä

Abl

-lta

järjestelmältä

järjestelmiltä

Tra

-ksi

järjestelmäksi

Ess

-na

järjestelminä

Abe

-tta

järjestelmättä

järjestelmittä

Com

-ne

-

järjestelmine

Ins

-in

-

järjestelmin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept