tiinehtymiseen |
Verb, Derivation with suffix minen Singular Illative |
| predominate | |
| preach |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tiinehdyn |
|
ii |
tiinehdyt |
|
iii |
tiinehtyy |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tiinehdymme / tiinehdytään |
|
ii |
tiinehdytte |
|
iii |
tiinehtyvät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tiinehdyin |
|
ii |
tiinehdyit |
|
iii |
tiinehtyi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tiinehdyimme / tiinehdyttiin |
|
ii |
tiinehdyitte |
|
iii |
tiinehtyivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tiinehtynyt |
en ole tiinehtynyt |
ii |
olet tiinehtynyt |
et ole tiinehtynyt |
iii |
on tiinehtynyt |
ei ole tiinehtynyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tiinehtyneet |
emme ole tiinehtyneet |
ii |
olette tiinehtyneet |
ette ole tiinehtyneet |
iii |
ovat tiinehtyneet |
eivät ole tiinehtyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tiinehtynyt |
en ollut tiinehtynyt |
ii |
olit tiinehtynyt |
et ollut tiinehtynyt |
iii |
oli tiinehtynyt |
ei ollut tiinehtynyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tiinehtyneet |
emme olleet tiinehtyneet |
ii |
olitte tiinehtyneet |
ette olleet tiinehtyneet |
iii |
olivat tiinehtyneet |
eivät olleet tiinehtyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tiinehtyisin |
|
ii |
tiinehtyisit |
|
iii |
tiinehtyisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tiinehtyisimme |
|
ii |
tiinehtyisitte |
|
iii |
tiinehtyisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tiinehtynyt |
en olisi tiinehtynyt |
ii |
olisit tiinehtynyt |
et olisi tiinehtynyt |
iii |
olisi tiinehtynyt |
ei olisi tiinehtynyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tiinehtyneet |
emme olisi tiinehtyneet |
ii |
olisitte tiinehtyneet |
ette olisi tiinehtyneet |
iii |
olisivat tiinehtyneet |
eivät olisi tiinehtyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tiinehtynen |
en tiinehtyne |
ii |
tiinehtynet |
et tiinehtyne |
iii |
tiinehtynee |
ei tiinehtyne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tiinehtynemme |
emme tiinehtyne |
ii |
tiinehtynette |
ette tiinehtyne |
iii |
tiinehtynevät |
eivät tiinehtyne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tiinehtynyt |
en liene tiinehtynyt |
ii |
lienet tiinehtynyt |
et liene tiinehtynyt |
iii |
lienee tiinehtynyt |
ei liene tiinehtynyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tiinehtyneet |
emme liene tiinehtyneet |
ii |
lienette tiinehtyneet |
ette liene tiinehtyneet |
iii |
lienevät tiinehtyneet |
eivät liene tiinehtyneet |
Singular
i |
- |
ii |
tiinehdy |
iii |
tiinehtyköön |
Plural
i |
tiinehtykäämme |
ii |
tiinehtykää |
iii |
tiinehtykööt |
Nom |
- |
tiinehtyä |
Tra |
-ksi |
tiinehtyäksensä / tiinehtyäkseen |
Ine |
-ssa |
tiinehtyessä |
Ins |
-in |
tiinehtyen |
Ine |
-ssa |
tiinehdyttäessä (passive) |
Ill |
mihin |
tiinehtymään |
Ine |
-ssa |
tiinehtymässä |
Ela |
-sta |
tiinehtymästä |
Ade |
-lla |
tiinehtymällä |
Abe |
-tta |
tiinehtymättä |
Ins |
-in |
tiinehtymän |
Ins |
-in |
tiinehdyttämän (passive) |
Nom |
- |
tiinehtyminen |
Par |
-ta |
tiinehtymistä |
tiinehtymäisillänsä / tiinehtymäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tiinehdytään |
ei tiinehdytä |
Imperfect |
tiinehdyttiin |
ei tiinehdytty |
Potential |
tiinehdyttäneen |
ei tiinehdyttäne |
Conditional |
tiinehdyttäisiin |
ei tiinehdyttäisi |
Imperative Present |
tiinehdyttäköön |
älköön tiinehdyttäkö |
Imperative Perfect |
olkoon tiinehdytty |
älköön tiinehdytty |
Positive
Negative
Present
tiinehdytään
ei tiinehdytä
Imperfect
tiinehdyttiin
ei tiinehdytty
Potential
tiinehdyttäneen
ei tiinehdyttäne
Conditional
tiinehdyttäisiin
ei tiinehdyttäisi
Imperative Present
tiinehdyttäköön
älköön tiinehdyttäkö
Imperative Perfect
olkoon tiinehdytty
älköön tiinehdytty
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tiinehtyvä |
tiinehdyttävä |
2nd |
tiinehtynyt |
tiinehdytty |
3rd |
tiinehtymä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net