logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tiinehtyä, verb

Word analysis
tiinehtymiseen

tiinehtymiseen

tiinehtyä

Verb, Derivation with suffix minen Singular Illative

Report an issue
predominate
preach
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; EMEA0.3; EurLex-2 Lypsylehmille 0, 5 kg lehmä päivä 100 päivää poikimisesta tai tiinehtymiseen asti. Dairy Cows 0,5 kg/day/animal, 100 days after calving or until pregnancy. Lääke pidensi annosns-riippuvaisesti paritteluun ja tiinehtymiseen kuluvaa aikaa, pienensi keltarauhasten määrää, lisäsi ennen implantaatiota ja sen jälkeen tapahtuvia alkiokuolemia, keskenmenoja, varhaisia alkions-sikiökuolemia ja ennenaikaisia synnytyksiä sekä pidensi synnytyksen kestoa. It caused a dosage dependent prolongation of the time to mating and to pregnancy, a reduced number of corpora lutea, and an increase in the number of pre-and post-implantation losses, abortions, early embryo/foetal deaths, premature deliveries and in the duration of parturition. Nisäkkäiden osalta EFSA havaitsi merkittävänä rajoituksena olevan sen, että käytössä olevien hormonaalisten haittans-aineiden tunnistamiseen käytettävien testimenetelmien sarjassa (jonka kehittämistä olisi syytä jatkaa) ei ole yhtään tutkimusta, jossa käsiteltäisiin nisäkkään koko elämän pituista altistumista tiinehtymisestä vanhuuteen asti, tai tutkimusta, jossa kehitysvaiheessa tapahtunutta altistumista seurattaisiin vanhuuteen asti 15. In addition, in relation to mammals, EFSA identified as the significant limitation that a weakness “of the current suite of test methods available for the identification of EDs (and therefore an area for further developing it) is the lack of a single study involving exposure through the complete life cycle of mammal, from conception to old age or a single study involving developmental exposure with follow-up into old age”. 15. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tiinehdyn

en tiinehdy

ii

tiinehdyt

et tiinehdy

iii

tiinehtyy

ei tiinehdy

Plural

Positive

Negative

i

tiinehdymme / tiinehdytään

emme tiinehdy / ei tiinehdytä

ii

tiinehdytte

ette tiinehdy

iii

tiinehtyvät

eivät tiinehdy

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tiinehdyin

en tiinehtynyt

ii

tiinehdyit

et tiinehtynyt

iii

tiinehtyi

ei tiinehtynyt

Plural

Positive

Negative

i

tiinehdyimme / tiinehdyttiin

emme tiinehtyneet / ei tiinehdytty

ii

tiinehdyitte

ette tiinehtyneet

iii

tiinehtyivät

eivät tiinehtyneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tiinehtynyt

en ole tiinehtynyt

ii

olet tiinehtynyt

et ole tiinehtynyt

iii

on tiinehtynyt

ei ole tiinehtynyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme tiinehtyneet

emme ole tiinehtyneet

ii

olette tiinehtyneet

ette ole tiinehtyneet

iii

ovat tiinehtyneet

eivät ole tiinehtyneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tiinehtynyt

en ollut tiinehtynyt

ii

olit tiinehtynyt

et ollut tiinehtynyt

iii

oli tiinehtynyt

ei ollut tiinehtynyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme tiinehtyneet

emme olleet tiinehtyneet

ii

olitte tiinehtyneet

ette olleet tiinehtyneet

iii

olivat tiinehtyneet

eivät olleet tiinehtyneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tiinehtyisin

en tiinehtyisi

ii

tiinehtyisit

et tiinehtyisi

iii

tiinehtyisi

ei tiinehtyisi

Plural

Positive

Negative

i

tiinehtyisimme

emme tiinehtyisi

ii

tiinehtyisitte

ette tiinehtyisi

iii

tiinehtyisivät

eivät tiinehtyisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tiinehtynyt

en olisi tiinehtynyt

ii

olisit tiinehtynyt

et olisi tiinehtynyt

iii

olisi tiinehtynyt

ei olisi tiinehtynyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tiinehtyneet

emme olisi tiinehtyneet

ii

olisitte tiinehtyneet

ette olisi tiinehtyneet

iii

olisivat tiinehtyneet

eivät olisi tiinehtyneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tiinehtynen

en tiinehtyne

ii

tiinehtynet

et tiinehtyne

iii

tiinehtynee

ei tiinehtyne

Plural

Positive

Negative

i

tiinehtynemme

emme tiinehtyne

ii

tiinehtynette

ette tiinehtyne

iii

tiinehtynevät

eivät tiinehtyne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tiinehtynyt

en liene tiinehtynyt

ii

lienet tiinehtynyt

et liene tiinehtynyt

iii

lienee tiinehtynyt

ei liene tiinehtynyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tiinehtyneet

emme liene tiinehtyneet

ii

lienette tiinehtyneet

ette liene tiinehtyneet

iii

lienevät tiinehtyneet

eivät liene tiinehtyneet

Imperative

Singular

i

-

ii

tiinehdy

iii

tiinehtyköön

Plural

i

tiinehtykäämme

ii

tiinehtykää

iii

tiinehtykööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tiinehtyä

Tra

-ksi

tiinehtyäksensä / tiinehtyäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

tiinehtyessä

Ins

-in

tiinehtyen

Ine

-ssa

tiinehdyttäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tiinehtymään

Ine

-ssa

tiinehtymässä

Ela

-sta

tiinehtymästä

Ade

-lla

tiinehtymällä

Abe

-tta

tiinehtymättä

Ins

-in

tiinehtymän

Ins

-in

tiinehdyttämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tiinehtyminen

Par

-ta

tiinehtymistä

Infinitive V

tiinehtymäisillänsä / tiinehtymäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

tiinehdytään

ei tiinehdytä

Imperfect

tiinehdyttiin

ei tiinehdytty

Potential

tiinehdyttäneen

ei tiinehdyttäne

Conditional

tiinehdyttäisiin

ei tiinehdyttäisi

Imperative Present

tiinehdyttäköön

älköön tiinehdyttäkö

Imperative Perfect

olkoon tiinehdytty

älköön tiinehdytty

Positive

Negative

Present

tiinehdytään

ei tiinehdytä

Imperfect

tiinehdyttiin

ei tiinehdytty

Potential

tiinehdyttäneen

ei tiinehdyttäne

Conditional

tiinehdyttäisiin

ei tiinehdyttäisi

Imperative Present

tiinehdyttäköön

älköön tiinehdyttäkö

Imperative Perfect

olkoon tiinehdytty

älköön tiinehdytty

Participle

Active

Passive

1st

tiinehtyvä

tiinehdyttävä

2nd

tiinehtynyt

tiinehdytty

3rd

tiinehtymä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept