logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tiede, noun

Word analysis
tiedelaitteistolla

tiedelaitteistolla

tiede

Noun, Singular Nominative

+ laitteisto

Noun, Singular Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiede

tieteet

Par

-ta

tiedettä

tieteitä / tietehiä

Gen

-n

tieteen

tieteitten / tieteiden / tietehien / tietehitten

Ill

mihin

tieteeseen

tieteisiin / tieteihin / tietehisin

Ine

-ssa

tieteessä

tietehissä / tieteissä

Ela

-sta

tieteestä

tietehistä / tieteistä

All

-lle

tieteelle

tietehille / tieteille

Ade

-lla

tieteellä

tietehillä / tieteillä

Abl

-lta

tieteeltä

tietehiltä / tieteiltä

Tra

-ksi

tieteeksi

tietehiksi / tieteiksi

Ess

-na

tieteenä

tietehinä / tieteinä

Abe

-tta

tieteettä

tietehittä / tieteittä

Com

-ne

-

tietehine / tieteine

Ins

-in

-

tietehin / tietein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiede

tieteet

Par

-ta

tiedettä

tieteitä / tietehiä

Gen

-n

tieteen

tieteitten / tieteiden / tietehien / tietehitten

Ill

mihin

tieteeseen

tieteisiin / tieteihin / tietehisin

Ine

-ssa

tieteessä

tietehissä / tieteissä

Ela

-sta

tieteestä

tietehistä / tieteistä

All

-lle

tieteelle

tietehille / tieteille

Ade

-lla

tieteellä

tietehillä / tieteillä

Abl

-lta

tieteeltä

tietehiltä / tieteiltä

Tra

-ksi

tieteeksi

tietehiksi / tieteiksi

Ess

-na

tieteenä

tietehinä / tieteinä

Abe

-tta

tieteettä

tietehittä / tieteittä

Com

-ne

-

tietehine / tieteine

Ins

-in

-

tietehin / tietein

science tiede, luonnontieteet, tekniikka, taito
scientific
Show more arrow right
TED2020 Corpus, sentence id: 23456; News Commentary Parallel Corpus, sentence id: 54321; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 12345; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; EurLex-2; Tatoeba Parallel Corpus Tiede ja teknologia kulkevat käsi kädessä. Science and technology go hand in hand. Tiede kehittyy nopeasti uusien löytöjen myötä. Science is rapidly advancing with new discoveries. Tiede auttaa meitä ymmärtämään maailmaa paremmin. Science helps us to understand the world better. Tämä on tieteen ydin. This is the essence of science. Pelkkää tiedettä. Hard science. Tiede on jännittävä ja monipuolinen tutkimusala. Science is an exciting and versatile field of study. tiede, teknologia ja koulutus. Joint Declaration on Article 39 of the Agreement,. Mutta... minä opetan tieteitä. I mean, but I'm a science teacher. Valmiudets-Tiede yhteiskunnassa. Capacities — Science in society. Olen aina ollut kiinnostunut tieteissä. I have always been interested in the sciences. Show more arrow right

Wiktionary

science one of the liberal arts or humanities Show more arrow right tiede- tieteellinen tieteilijä Show more arrow right eläintiede kasvitiede maantiede rakettitiede salatiede siementiede tiedemies tietojenkäsittelytiede tähtitiede kielitiede Show more arrow right tietää (“to know”) +‎ -e. Coined by Finnish physician and translator Wolmar Schildt in the 19th century. Show more arrow right

Wikipedia

Science Science (from the Latin word scientia, meaning "knowledge") is a systematic enterprise that builds and organizes knowledge in the form of testable explanations and predictions about the universe. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tieteeni

tieteeni

tieteesi

tieteesi

tieteensä

tieteensä

Par

-ta

tiedettäni

tieteitäni / tietehiäni

tiedettäsi

tieteitäsi / tietehiäsi

tiedettänsä / tiedettään

tieteitänsä / tieteitään / tietehiänsä / tietehiään

Gen

-n

tieteeni

tieteitteni / tieteideni / tietehieni / tietehitteni

tieteesi

tieteittesi / tieteidesi / tietehiesi / tietehittesi

tieteensä

tieteittensä / tieteidensä / tietehiensä / tietehittensä

Ill

mihin

tieteeseeni

tieteisiini / tieteihini / tietehisini

tieteeseesi

tieteisiisi / tieteihisi / tietehisisi

tieteeseensä

tieteisiinsä / tieteihinsä / tietehisinsä

Ine

-ssa

tieteessäni

tietehissäni / tieteissäni

tieteessäsi

tietehissäsi / tieteissäsi

tieteessänsä / tieteessään

tietehissänsä / tietehissään / tieteissänsä / tieteissään

Ela

-sta

tieteestäni

tietehistäni / tieteistäni

tieteestäsi

tietehistäsi / tieteistäsi

tieteestänsä / tieteestään

tietehistänsä / tietehistään / tieteistänsä / tieteistään

All

-lle

tieteelleni

tietehilleni / tieteilleni

tieteellesi

tietehillesi / tieteillesi

tieteellensä / tieteelleen

tietehillensä / tietehilleän / tieteillensä / tieteilleän

Ade

-lla

tieteelläni

tietehilläni / tieteilläni

tieteelläsi

tietehilläsi / tieteilläsi

tieteellänsä / tieteellään

tietehillänsä / tietehillään / tieteillänsä / tieteillään

Abl

-lta

tieteeltäni

tietehiltäni / tieteiltäni

tieteeltäsi

tietehiltäsi / tieteiltäsi

tieteeltänsä / tieteeltään

tietehiltänsä / tietehiltään / tieteiltänsä / tieteiltään

Tra

-ksi

tieteekseni

tietehikseni / tieteikseni

tieteeksesi

tietehiksesi / tieteiksesi

tieteeksensä / tieteekseen

tietehikseen / tietehiksensä / tieteikseen / tieteiksensä

Ess

-na

tieteenäni

tietehinäni / tieteinäni

tieteenäsi

tietehinäsi / tieteinäsi

tieteenänsä / tieteenään

tietehinänsä / tietehinään / tieteinänsä / tieteinään

Abe

-tta

tieteettäni

tietehittäni / tieteittäni

tieteettäsi

tietehittäsi / tieteittäsi

tieteettänsä / tieteettään

tietehittänsä / tietehittään / tieteittänsä / tieteittään

Com

-ne

-

tietehineni / tieteineni

-

tietehinesi / tieteinesi

-

tietehineen / tietehinensä / tieteineen / tieteinensä

Singular

Plural

Nom

-

tieteeni

tieteesi

tieteensä

tieteeni

tieteesi

tieteensä

Par

-ta

tiedettäni

tiedettäsi

tiedettänsä / tiedettään

tieteitäni / tietehiäni

tieteitäsi / tietehiäsi

tieteitänsä / tieteitään / tietehiänsä / tietehiään

Gen

-n

tieteeni

tieteesi

tieteensä

tieteitteni / tieteideni / tietehieni / tietehitteni

tieteittesi / tieteidesi / tietehiesi / tietehittesi

tieteittensä / tieteidensä / tietehiensä / tietehittensä

Ill

mihin

tieteeseeni

tieteeseesi

tieteeseensä

tieteisiini / tieteihini / tietehisini

tieteisiisi / tieteihisi / tietehisisi

tieteisiinsä / tieteihinsä / tietehisinsä

Ine

-ssa

tieteessäni

tieteessäsi

tieteessänsä / tieteessään

tietehissäni / tieteissäni

tietehissäsi / tieteissäsi

tietehissänsä / tietehissään / tieteissänsä / tieteissään

Ela

-sta

tieteestäni

tieteestäsi

tieteestänsä / tieteestään

tietehistäni / tieteistäni

tietehistäsi / tieteistäsi

tietehistänsä / tietehistään / tieteistänsä / tieteistään

All

-lle

tieteelleni

tieteellesi

tieteellensä / tieteelleen

tietehilleni / tieteilleni

tietehillesi / tieteillesi

tietehillensä / tietehilleän / tieteillensä / tieteilleän

Ade

-lla

tieteelläni

tieteelläsi

tieteellänsä / tieteellään

tietehilläni / tieteilläni

tietehilläsi / tieteilläsi

tietehillänsä / tietehillään / tieteillänsä / tieteillään

Abl

-lta

tieteeltäni

tieteeltäsi

tieteeltänsä / tieteeltään

tietehiltäni / tieteiltäni

tietehiltäsi / tieteiltäsi

tietehiltänsä / tietehiltään / tieteiltänsä / tieteiltään

Tra

-ksi

tieteekseni

tieteeksesi

tieteeksensä / tieteekseen

tietehikseni / tieteikseni

tietehiksesi / tieteiksesi

tietehikseen / tietehiksensä / tieteikseen / tieteiksensä

Ess

-na

tieteenäni

tieteenäsi

tieteenänsä / tieteenään

tietehinäni / tieteinäni

tietehinäsi / tieteinäsi

tietehinänsä / tietehinään / tieteinänsä / tieteinään

Abe

-tta

tieteettäni

tieteettäsi

tieteettänsä / tieteettään

tietehittäni / tieteittäni

tietehittäsi / tieteittäsi

tietehittänsä / tietehittään / tieteittänsä / tieteittään

Com

-ne

-

-

-

tietehineni / tieteineni

tietehinesi / tieteinesi

tietehineen / tietehinensä / tieteineen / tieteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tieteemme

tieteemme

tieteenne

tieteenne

tieteensä

tieteensä

Par

-ta

tiedettämme

tieteitämme / tietehiämme

tiedettänne

tieteitänne / tietehiänne

tiedettänsä / tiedettään

tieteitänsä / tieteitään / tietehiänsä / tietehiään

Gen

-n

tieteemme

tieteittemme / tieteidemme / tietehiemme / tietehittemme

tieteenne

tieteittenne / tieteidenne / tietehienne / tietehittenne

tieteensä

tieteittensä / tieteidensä / tietehiensä / tietehittensä

Ill

mihin

tieteeseemme

tieteisiimme / tieteihimme / tietehisimme

tieteeseenne

tieteisiinne / tieteihinne / tietehisinne

tieteeseensä

tieteisiinsä / tieteihinsä / tietehisinsä

Ine

-ssa

tieteessämme

tietehissämme / tieteissämme

tieteessänne

tietehissänne / tieteissänne

tieteessänsä / tieteessään

tietehissänsä / tietehissään / tieteissänsä / tieteissään

Ela

-sta

tieteestämme

tietehistämme / tieteistämme

tieteestänne

tietehistänne / tieteistänne

tieteestänsä / tieteestään

tietehistänsä / tietehistään / tieteistänsä / tieteistään

All

-lle

tieteellemme

tietehillemme / tieteillemme

tieteellenne

tietehillenne / tieteillenne

tieteellensä / tieteelleen

tietehillensä / tietehilleän / tieteillensä / tieteilleän

Ade

-lla

tieteellämme

tietehillämme / tieteillämme

tieteellänne

tietehillänne / tieteillänne

tieteellänsä / tieteellään

tietehillänsä / tietehillään / tieteillänsä / tieteillään

Abl

-lta

tieteeltämme

tietehiltämme / tieteiltämme

tieteeltänne

tietehiltänne / tieteiltänne

tieteeltänsä / tieteeltään

tietehiltänsä / tietehiltään / tieteiltänsä / tieteiltään

Tra

-ksi

tieteeksemme

tietehiksemme / tieteiksemme

tieteeksenne

tietehiksenne / tieteiksenne

tieteeksensä / tieteekseen

tietehikseen / tietehiksensä / tieteikseen / tieteiksensä

Ess

-na

tieteenämme

tietehinämme / tieteinämme

tieteenänne

tietehinänne / tieteinänne

tieteenänsä / tieteenään

tietehinänsä / tietehinään / tieteinänsä / tieteinään

Abe

-tta

tieteettämme

tietehittämme / tieteittämme

tieteettänne

tietehittänne / tieteittänne

tieteettänsä / tieteettään

tietehittänsä / tietehittään / tieteittänsä / tieteittään

Com

-ne

-

tietehinemme / tieteinemme

-

tietehinenne / tieteinenne

-

tietehineen / tietehinensä / tieteineen / tieteinensä

Singular

Plural

Nom

-

tieteemme

tieteenne

tieteensä

tieteemme

tieteenne

tieteensä

Par

-ta

tiedettämme

tiedettänne

tiedettänsä / tiedettään

tieteitämme / tietehiämme

tieteitänne / tietehiänne

tieteitänsä / tieteitään / tietehiänsä / tietehiään

Gen

-n

tieteemme

tieteenne

tieteensä

tieteittemme / tieteidemme / tietehiemme / tietehittemme

tieteittenne / tieteidenne / tietehienne / tietehittenne

tieteittensä / tieteidensä / tietehiensä / tietehittensä

Ill

mihin

tieteeseemme

tieteeseenne

tieteeseensä

tieteisiimme / tieteihimme / tietehisimme

tieteisiinne / tieteihinne / tietehisinne

tieteisiinsä / tieteihinsä / tietehisinsä

Ine

-ssa

tieteessämme

tieteessänne

tieteessänsä / tieteessään

tietehissämme / tieteissämme

tietehissänne / tieteissänne

tietehissänsä / tietehissään / tieteissänsä / tieteissään

Ela

-sta

tieteestämme

tieteestänne

tieteestänsä / tieteestään

tietehistämme / tieteistämme

tietehistänne / tieteistänne

tietehistänsä / tietehistään / tieteistänsä / tieteistään

All

-lle

tieteellemme

tieteellenne

tieteellensä / tieteelleen

tietehillemme / tieteillemme

tietehillenne / tieteillenne

tietehillensä / tietehilleän / tieteillensä / tieteilleän

Ade

-lla

tieteellämme

tieteellänne

tieteellänsä / tieteellään

tietehillämme / tieteillämme

tietehillänne / tieteillänne

tietehillänsä / tietehillään / tieteillänsä / tieteillään

Abl

-lta

tieteeltämme

tieteeltänne

tieteeltänsä / tieteeltään

tietehiltämme / tieteiltämme

tietehiltänne / tieteiltänne

tietehiltänsä / tietehiltään / tieteiltänsä / tieteiltään

Tra

-ksi

tieteeksemme

tieteeksenne

tieteeksensä / tieteekseen

tietehiksemme / tieteiksemme

tietehiksenne / tieteiksenne

tietehikseen / tietehiksensä / tieteikseen / tieteiksensä

Ess

-na

tieteenämme

tieteenänne

tieteenänsä / tieteenään

tietehinämme / tieteinämme

tietehinänne / tieteinänne

tietehinänsä / tietehinään / tieteinänsä / tieteinään

Abe

-tta

tieteettämme

tieteettänne

tieteettänsä / tieteettään

tietehittämme / tieteittämme

tietehittänne / tieteittänne

tietehittänsä / tietehittään / tieteittänsä / tieteittään

Com

-ne

-

-

-

tietehinemme / tieteinemme

tietehinenne / tieteinenne

tietehineen / tietehinensä / tieteineen / tieteinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitteisto

laitteistot

Par

-ta

laitteistoa

laitteistoja

Gen

-n

laitteiston

laitteistojen

Ill

mihin

laitteistoon

laitteistoihin

Ine

-ssa

laitteistossa

laitteistoissa

Ela

-sta

laitteistosta

laitteistoista

All

-lle

laitteistolle

laitteistoille

Ade

-lla

laitteistolla

laitteistoilla

Abl

-lta

laitteistolta

laitteistoilta

Tra

-ksi

laitteistoksi

laitteistoiksi

Ess

-na

laitteistona

laitteistoina

Abe

-tta

laitteistotta

laitteistoitta

Com

-ne

-

laitteistoine

Ins

-in

-

laitteistoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitteisto

laitteistot

Par

-ta

laitteistoa

laitteistoja

Gen

-n

laitteiston

laitteistojen

Ill

mihin

laitteistoon

laitteistoihin

Ine

-ssa

laitteistossa

laitteistoissa

Ela

-sta

laitteistosta

laitteistoista

All

-lle

laitteistolle

laitteistoille

Ade

-lla

laitteistolla

laitteistoilla

Abl

-lta

laitteistolta

laitteistoilta

Tra

-ksi

laitteistoksi

laitteistoiksi

Ess

-na

laitteistona

laitteistoina

Abe

-tta

laitteistotta

laitteistoitta

Com

-ne

-

laitteistoine

Ins

-in

-

laitteistoin

hardware laitteisto, rautatavara, metallitavara, aseet, aseistus
installations laitteisto
facilities laitteet, laitteisto, mahdollisuudet
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
rig kamppeet, riki, laitteisto, takila, varusteet, vaatteet
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles; eurlex; Tatoeba; OPUS Laitteisto on päivitettävä säännöllisesti. The laitteisto must be updated regularly. Laitteisto paljastaa kuvauksen virhebittisyyden. The device reveals the error bitness of the description. Laitteisto saattaa olla vanhentunut ja tarvitsee päivitystä. The laitteisto may be outdated and needs updating. Laitteisto ja reagenssit. Apparatus and reagents. Meidän on varmistettava, että laitteisto kestää koko projektin ajan. We must ensure that the laitteisto lasts throughout the project. Tämä laitteisto ei ole saanut CEns-hyväksyntää turvallisuusvaatimusten mukaisesti. This equipment has not been CE approved according to safety requirements. Laitteisto on varustettu sirulla, joka poistaa pölyn automaattisesti pelin aikana. The hardware is equipped with a chip that automatically removes dust during the game. Laitteisto on varustettu herkällä mikrofonilla, joka tallentaa äänet korkealaatuisesti. The hardware is equipped with a sensitive microphone that records sounds in high quality. Yritys investoi paljon uuteen laitteistoon. The company is investing heavily in new hardware. Laitteistoon on lisätty uusia ominaisuuksia. New features have been added to the hardware. Show more arrow right

Wiktionary

hardware, apparatus, equipment Show more arrow right laittei- +‎ -sto Show more arrow right

Wikipedia

Computer hardware Computer hardware includes the physical parts of a computer, such as the case, central processing unit (CPU), monitor, mouse, keyboard, computer data storage, graphics card, sound card, speakers and motherboard. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteistoni

laitteistoni

laitteistosi

laitteistosi

laitteistonsa

laitteistonsa

Par

-ta

laitteistoani

laitteistojani

laitteistoasi

laitteistojasi

laitteistoansa / laitteistoaan

laitteistojansa / laitteistojaan

Gen

-n

laitteistoni

laitteistojeni

laitteistosi

laitteistojesi

laitteistonsa

laitteistojensa

Ill

mihin

laitteistooni

laitteistoihini

laitteistoosi

laitteistoihisi

laitteistoonsa

laitteistoihinsa

Ine

-ssa

laitteistossani

laitteistoissani

laitteistossasi

laitteistoissasi

laitteistossansa / laitteistossaan

laitteistoissansa / laitteistoissaan

Ela

-sta

laitteistostani

laitteistoistani

laitteistostasi

laitteistoistasi

laitteistostansa / laitteistostaan

laitteistoistansa / laitteistoistaan

All

-lle

laitteistolleni

laitteistoilleni

laitteistollesi

laitteistoillesi

laitteistollensa / laitteistolleen

laitteistoillensa / laitteistoillean

Ade

-lla

laitteistollani

laitteistoillani

laitteistollasi

laitteistoillasi

laitteistollansa / laitteistollaan

laitteistoillansa / laitteistoillaan

Abl

-lta

laitteistoltani

laitteistoiltani

laitteistoltasi

laitteistoiltasi

laitteistoltansa / laitteistoltaan

laitteistoiltansa / laitteistoiltaan

Tra

-ksi

laitteistokseni

laitteistoikseni

laitteistoksesi

laitteistoiksesi

laitteistoksensa / laitteistokseen

laitteistoiksensa / laitteistoikseen

Ess

-na

laitteistonani

laitteistoinani

laitteistonasi

laitteistoinasi

laitteistonansa / laitteistonaan

laitteistoinansa / laitteistoinaan

Abe

-tta

laitteistottani

laitteistoittani

laitteistottasi

laitteistoittasi

laitteistottansa / laitteistottaan

laitteistoittansa / laitteistoittaan

Com

-ne

-

laitteistoineni

-

laitteistoinesi

-

laitteistoinensa / laitteistoineen

Singular

Plural

Nom

-

laitteistoni

laitteistosi

laitteistonsa

laitteistoni

laitteistosi

laitteistonsa

Par

-ta

laitteistoani

laitteistoasi

laitteistoansa / laitteistoaan

laitteistojani

laitteistojasi

laitteistojansa / laitteistojaan

Gen

-n

laitteistoni

laitteistosi

laitteistonsa

laitteistojeni

laitteistojesi

laitteistojensa

Ill

mihin

laitteistooni

laitteistoosi

laitteistoonsa

laitteistoihini

laitteistoihisi

laitteistoihinsa

Ine

-ssa

laitteistossani

laitteistossasi

laitteistossansa / laitteistossaan

laitteistoissani

laitteistoissasi

laitteistoissansa / laitteistoissaan

Ela

-sta

laitteistostani

laitteistostasi

laitteistostansa / laitteistostaan

laitteistoistani

laitteistoistasi

laitteistoistansa / laitteistoistaan

All

-lle

laitteistolleni

laitteistollesi

laitteistollensa / laitteistolleen

laitteistoilleni

laitteistoillesi

laitteistoillensa / laitteistoillean

Ade

-lla

laitteistollani

laitteistollasi

laitteistollansa / laitteistollaan

laitteistoillani

laitteistoillasi

laitteistoillansa / laitteistoillaan

Abl

-lta

laitteistoltani

laitteistoltasi

laitteistoltansa / laitteistoltaan

laitteistoiltani

laitteistoiltasi

laitteistoiltansa / laitteistoiltaan

Tra

-ksi

laitteistokseni

laitteistoksesi

laitteistoksensa / laitteistokseen

laitteistoikseni

laitteistoiksesi

laitteistoiksensa / laitteistoikseen

Ess

-na

laitteistonani

laitteistonasi

laitteistonansa / laitteistonaan

laitteistoinani

laitteistoinasi

laitteistoinansa / laitteistoinaan

Abe

-tta

laitteistottani

laitteistottasi

laitteistottansa / laitteistottaan

laitteistoittani

laitteistoittasi

laitteistoittansa / laitteistoittaan

Com

-ne

-

-

-

laitteistoineni

laitteistoinesi

laitteistoinensa / laitteistoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteistomme

laitteistomme

laitteistonne

laitteistonne

laitteistonsa

laitteistonsa

Par

-ta

laitteistoamme

laitteistojamme

laitteistoanne

laitteistojanne

laitteistoansa / laitteistoaan

laitteistojansa / laitteistojaan

Gen

-n

laitteistomme

laitteistojemme

laitteistonne

laitteistojenne

laitteistonsa

laitteistojensa

Ill

mihin

laitteistoomme

laitteistoihimme

laitteistoonne

laitteistoihinne

laitteistoonsa

laitteistoihinsa

Ine

-ssa

laitteistossamme

laitteistoissamme

laitteistossanne

laitteistoissanne

laitteistossansa / laitteistossaan

laitteistoissansa / laitteistoissaan

Ela

-sta

laitteistostamme

laitteistoistamme

laitteistostanne

laitteistoistanne

laitteistostansa / laitteistostaan

laitteistoistansa / laitteistoistaan

All

-lle

laitteistollemme

laitteistoillemme

laitteistollenne

laitteistoillenne

laitteistollensa / laitteistolleen

laitteistoillensa / laitteistoillean

Ade

-lla

laitteistollamme

laitteistoillamme

laitteistollanne

laitteistoillanne

laitteistollansa / laitteistollaan

laitteistoillansa / laitteistoillaan

Abl

-lta

laitteistoltamme

laitteistoiltamme

laitteistoltanne

laitteistoiltanne

laitteistoltansa / laitteistoltaan

laitteistoiltansa / laitteistoiltaan

Tra

-ksi

laitteistoksemme

laitteistoiksemme

laitteistoksenne

laitteistoiksenne

laitteistoksensa / laitteistokseen

laitteistoiksensa / laitteistoikseen

Ess

-na

laitteistonamme

laitteistoinamme

laitteistonanne

laitteistoinanne

laitteistonansa / laitteistonaan

laitteistoinansa / laitteistoinaan

Abe

-tta

laitteistottamme

laitteistoittamme

laitteistottanne

laitteistoittanne

laitteistottansa / laitteistottaan

laitteistoittansa / laitteistoittaan

Com

-ne

-

laitteistoinemme

-

laitteistoinenne

-

laitteistoinensa / laitteistoineen

Singular

Plural

Nom

-

laitteistomme

laitteistonne

laitteistonsa

laitteistomme

laitteistonne

laitteistonsa

Par

-ta

laitteistoamme

laitteistoanne

laitteistoansa / laitteistoaan

laitteistojamme

laitteistojanne

laitteistojansa / laitteistojaan

Gen

-n

laitteistomme

laitteistonne

laitteistonsa

laitteistojemme

laitteistojenne

laitteistojensa

Ill

mihin

laitteistoomme

laitteistoonne

laitteistoonsa

laitteistoihimme

laitteistoihinne

laitteistoihinsa

Ine

-ssa

laitteistossamme

laitteistossanne

laitteistossansa / laitteistossaan

laitteistoissamme

laitteistoissanne

laitteistoissansa / laitteistoissaan

Ela

-sta

laitteistostamme

laitteistostanne

laitteistostansa / laitteistostaan

laitteistoistamme

laitteistoistanne

laitteistoistansa / laitteistoistaan

All

-lle

laitteistollemme

laitteistollenne

laitteistollensa / laitteistolleen

laitteistoillemme

laitteistoillenne

laitteistoillensa / laitteistoillean

Ade

-lla

laitteistollamme

laitteistollanne

laitteistollansa / laitteistollaan

laitteistoillamme

laitteistoillanne

laitteistoillansa / laitteistoillaan

Abl

-lta

laitteistoltamme

laitteistoltanne

laitteistoltansa / laitteistoltaan

laitteistoiltamme

laitteistoiltanne

laitteistoiltansa / laitteistoiltaan

Tra

-ksi

laitteistoksemme

laitteistoksenne

laitteistoksensa / laitteistokseen

laitteistoiksemme

laitteistoiksenne

laitteistoiksensa / laitteistoikseen

Ess

-na

laitteistonamme

laitteistonanne

laitteistonansa / laitteistonaan

laitteistoinamme

laitteistoinanne

laitteistoinansa / laitteistoinaan

Abe

-tta

laitteistottamme

laitteistottanne

laitteistottansa / laitteistottaan

laitteistoittamme

laitteistoittanne

laitteistoittansa / laitteistoittaan

Com

-ne

-

-

-

laitteistoinemme

laitteistoinenne

laitteistoinensa / laitteistoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept