logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

testi, noun

Word analysis
testivälttelyn

testivälttelyn

testi

Noun, Singular Nominative

+ välttely

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

test testi, koe, koetinkivi, koetus, mittapuu, kuulustelu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OPUS; OpenSubtitles2016; EurLex-2; EMEA; EuroParl2021; Eurlex2018q4; oj4 Testi suoritetaan huomenna. The test will be done tomorrow. Tämä on viimeinen testi ennen lomaa. This is the final test before the holiday. Testi on tärkeä osa oppimisprosessia. Test is an important part of the learning process. En ole vielä aloittanut lukemista testiä varten. I haven't started studying for the test yet. Testejä käytetään arvioimaan oppilaiden osaamista. Tests are used to assess students' skills. Testi on suoritettava direktiivin 92 69 ETY menetelmän B3 mukaisesti. The test must be carried out in accordance with Directive 92/69/EEC Method B3. Suoritin matematiikan testin eilen ja menestin hyvin. I took the math test yesterday and did well. Testejä koskevat vaatimukset asetetaan liitteessä A olevan 4. 2. 4 kohdan g alakohdassa. The requirements for tests are specified in Annex A 4.2.4g. Jos korkeus on pienempi kuin 425 mm, sovelletaan 1. 2. 4 kohdan mukaisia testejä. Where the height < 425 mm, the tests in accordance with 1.2.4. shall apply. Tämän testin tarkoituksena on todeta, ylittääkö turvalasien tasainen läpäisevyys tietyn arvon. The purpose of this test is to determine whether the regular transmittance of safety-glass panes exceeds a specified value. Show more arrow right

Wiktionary

test Show more arrow right dopingtestiHIV-testihormonitestihuumetestikuntotestikävelytestilihaskuntotestipalikkatestipersoonallisuustestiraskaustestisokkotestisoveltuvuustestisukupuolitestitestikuvatestisarjatestitulosveritestiälykkyystesti Show more arrow right Borrowed from English test. Show more arrow right

Wikipedia

Koe
opiskelijan omaksumia taitoja selvittävä testi
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testini

testini

testisi

testisi

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiäni

testejäni

testiäsi

testejäsi

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testieni

testisi

testiesi

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiini

testeihini

testiisi

testeihisi

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testeissäni

testissäsi

testeissäsi

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testeistäni

testistäsi

testeistäsi

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testeilleni

testillesi

testeillesi

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testeilläni

testilläsi

testeilläsi

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testeiltäni

testiltäsi

testeiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testeikseni

testiksesi

testeiksesi

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testeinäni

testinäsi

testeinäsi

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testeittäni

testittäsi

testeittäsi

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeineni

-

testeinesi

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testini

testisi

testinsä

testini

testisi

testinsä

Par

-ta

testiäni

testiäsi

testiänsä / testiään

testejäni

testejäsi

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testisi

testinsä

testieni

testiesi

testiensä

Ill

mihin

testiini

testiisi

testiinsä

testeihini

testeihisi

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testissäsi

testissänsä / testissään

testeissäni

testeissäsi

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testistäsi

testistänsä / testistään

testeistäni

testeistäsi

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testillesi

testillensä / testilleen

testeilleni

testeillesi

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testilläsi

testillänsä / testillään

testeilläni

testeilläsi

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltäni

testeiltäsi

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testiksesi

testiksensä / testikseen

testeikseni

testeiksesi

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testinäsi

testinänsä / testinään

testeinäni

testeinäsi

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testittäsi

testittänsä / testittään

testeittäni

testeittäsi

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeineni

testeinesi

testeinensä / testeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testimme

testinne

testinne

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiämme

testejämme

testiänne

testejänne

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testiemme

testinne

testienne

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testeihimme

testiinne

testeihinne

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testeissämme

testissänne

testeissänne

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testeistämme

testistänne

testeistänne

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testeillemme

testillenne

testeillenne

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testeillämme

testillänne

testeillänne

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testeiltämme

testiltänne

testeiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testeiksemme

testiksenne

testeiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testeinämme

testinänne

testeinänne

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testeittämme

testittänne

testeittänne

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeinemme

-

testeinenne

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testinne

testinsä

testimme

testinne

testinsä

Par

-ta

testiämme

testiänne

testiänsä / testiään

testejämme

testejänne

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testinne

testinsä

testiemme

testienne

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testiinne

testiinsä

testeihimme

testeihinne

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testissänne

testissänsä / testissään

testeissämme

testeissänne

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testistänne

testistänsä / testistään

testeistämme

testeistänne

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testillenne

testillensä / testilleen

testeillemme

testeillenne

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testillänne

testillänsä / testillään

testeillämme

testeillänne

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltämme

testeiltänne

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksemme

testeiksenne

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testinänne

testinänsä / testinään

testeinämme

testeinänne

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testittänne

testittänsä / testittään

testeittämme

testeittänne

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeinemme

testeinenne

testeinensä / testeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

välttely

välttelyt

Par

-ta

välttelyä

välttelyitä / välttelyjä

Gen

-n

välttelyn

välttelyitten / välttelyiden / välttelyjen

Ill

mihin

välttelyyn

välttelyihin

Ine

-ssa

välttelyssä

välttelyissä

Ela

-sta

välttelystä

välttelyistä

All

-lle

välttelylle

välttelyille

Ade

-lla

välttelyllä

välttelyillä

Abl

-lta

välttelyltä

välttelyiltä

Tra

-ksi

välttelyksi

välttelyiksi

Ess

-na

välttelynä

välttelyinä

Abe

-tta

välttelyttä

välttelyittä

Com

-ne

-

välttelyine

Ins

-in

-

välttelyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

välttely

välttelyt

Par

-ta

välttelyä

välttelyitä / välttelyjä

Gen

-n

välttelyn

välttelyitten / välttelyiden / välttelyjen

Ill

mihin

välttelyyn

välttelyihin

Ine

-ssa

välttelyssä

välttelyissä

Ela

-sta

välttelystä

välttelyistä

All

-lle

välttelylle

välttelyille

Ade

-lla

välttelyllä

välttelyillä

Abl

-lta

välttelyltä

välttelyiltä

Tra

-ksi

välttelyksi

välttelyiksi

Ess

-na

välttelynä

välttelyinä

Abe

-tta

välttelyttä

välttelyittä

Com

-ne

-

välttelyine

Ins

-in

-

välttelyin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

evasion välttely, veruke, kiertely, temppu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; eurlex-diff-2017; Consilium EU; LDS Miksi poikanne välttely? Why avoid your son? Eloonjäänti, välttely, vastustus ja pako. Survival, evasion, resistance and escape. Olen hyvä välttelyssä. I'm great at avoiding. Lääkityksen välttely sekä törkeä seksuaalinen perversio. Drug evasion, malicious sexual perversion and transgression. Ongelman syys-vastuun välttely. The cause of the problem — avoiding responsibility. Tuon tuskan välttely voi pidemmän päälle vaikeuttaa elämää. If we try to avoid that pain, we make it harder in the long run. Säännöllinen uni ja ateriat, stressin välttely, aikataulut. Regular sleep and meals, avoiding stress, a schedule. Arvioida veron välttelyn todennäköisyyttä. Assess the likelihood of tax evasion being perpetrated; Kolme hierontasessiota viikossa ei ole välttelyä. Three neuro-pressure sessions a week is hardly avoiding you. Välttely: Vetäytyy suhteesta fyysisesti tai emotionaalisesti, kun erimielisyyttä ilmenee, kivettyy kuin muuriksi. 6. * Stonewalling : Withdrawing physically or emotionally from the relationship when disagreements occur, becoming like a stone wall.6. Show more arrow right

Wiktionary

evasion veron or verojen ~ : avoision, tax avoision Show more arrow right vältellä (“frequentative form of välttää”) +‎ -y < välttää (“to avoid, evade”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

välttelyni

välttelyni

välttelysi

välttelysi

välttelynsä

välttelynsä

Par

-ta

välttelyäni

välttelyitäni / välttelyjäni

välttelyäsi

välttelyitäsi / välttelyjäsi

välttelyänsä / välttelyään

välttelyitänsä / välttelyitään / välttelyjänsä / välttelyjään

Gen

-n

välttelyni

välttelyitteni / välttelyideni / välttelyjeni

välttelysi

välttelyittesi / välttelyidesi / välttelyjesi

välttelynsä

välttelyittensä / välttelyidensä / välttelyjensä

Ill

mihin

välttelyyni

välttelyihini

välttelyysi

välttelyihisi

välttelyynsä

välttelyihinsä

Ine

-ssa

välttelyssäni

välttelyissäni

välttelyssäsi

välttelyissäsi

välttelyssänsä / välttelyssään

välttelyissänsä / välttelyissään

Ela

-sta

välttelystäni

välttelyistäni

välttelystäsi

välttelyistäsi

välttelystänsä / välttelystään

välttelyistänsä / välttelyistään

All

-lle

välttelylleni

välttelyilleni

välttelyllesi

välttelyillesi

välttelyllensä / välttelylleen

välttelyillensä / välttelyilleän

Ade

-lla

välttelylläni

välttelyilläni

välttelylläsi

välttelyilläsi

välttelyllänsä / välttelyllään

välttelyillänsä / välttelyillään

Abl

-lta

välttelyltäni

välttelyiltäni

välttelyltäsi

välttelyiltäsi

välttelyltänsä / välttelyltään

välttelyiltänsä / välttelyiltään

Tra

-ksi

välttelykseni

välttelyikseni

välttelyksesi

välttelyiksesi

välttelyksensä / välttelykseen

välttelyiksensä / välttelyikseen

Ess

-na

välttelynäni

välttelyinäni

välttelynäsi

välttelyinäsi

välttelynänsä / välttelynään

välttelyinänsä / välttelyinään

Abe

-tta

välttelyttäni

välttelyittäni

välttelyttäsi

välttelyittäsi

välttelyttänsä / välttelyttään

välttelyittänsä / välttelyittään

Com

-ne

-

välttelyineni

-

välttelyinesi

-

välttelyinensä / välttelyineen

Singular

Plural

Nom

-

välttelyni

välttelysi

välttelynsä

välttelyni

välttelysi

välttelynsä

Par

-ta

välttelyäni

välttelyäsi

välttelyänsä / välttelyään

välttelyitäni / välttelyjäni

välttelyitäsi / välttelyjäsi

välttelyitänsä / välttelyitään / välttelyjänsä / välttelyjään

Gen

-n

välttelyni

välttelysi

välttelynsä

välttelyitteni / välttelyideni / välttelyjeni

välttelyittesi / välttelyidesi / välttelyjesi

välttelyittensä / välttelyidensä / välttelyjensä

Ill

mihin

välttelyyni

välttelyysi

välttelyynsä

välttelyihini

välttelyihisi

välttelyihinsä

Ine

-ssa

välttelyssäni

välttelyssäsi

välttelyssänsä / välttelyssään

välttelyissäni

välttelyissäsi

välttelyissänsä / välttelyissään

Ela

-sta

välttelystäni

välttelystäsi

välttelystänsä / välttelystään

välttelyistäni

välttelyistäsi

välttelyistänsä / välttelyistään

All

-lle

välttelylleni

välttelyllesi

välttelyllensä / välttelylleen

välttelyilleni

välttelyillesi

välttelyillensä / välttelyilleän

Ade

-lla

välttelylläni

välttelylläsi

välttelyllänsä / välttelyllään

välttelyilläni

välttelyilläsi

välttelyillänsä / välttelyillään

Abl

-lta

välttelyltäni

välttelyltäsi

välttelyltänsä / välttelyltään

välttelyiltäni

välttelyiltäsi

välttelyiltänsä / välttelyiltään

Tra

-ksi

välttelykseni

välttelyksesi

välttelyksensä / välttelykseen

välttelyikseni

välttelyiksesi

välttelyiksensä / välttelyikseen

Ess

-na

välttelynäni

välttelynäsi

välttelynänsä / välttelynään

välttelyinäni

välttelyinäsi

välttelyinänsä / välttelyinään

Abe

-tta

välttelyttäni

välttelyttäsi

välttelyttänsä / välttelyttään

välttelyittäni

välttelyittäsi

välttelyittänsä / välttelyittään

Com

-ne

-

-

-

välttelyineni

välttelyinesi

välttelyinensä / välttelyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

välttelymme

välttelymme

välttelynne

välttelynne

välttelynsä

välttelynsä

Par

-ta

välttelyämme

välttelyitämme / välttelyjämme

välttelyänne

välttelyitänne / välttelyjänne

välttelyänsä / välttelyään

välttelyitänsä / välttelyitään / välttelyjänsä / välttelyjään

Gen

-n

välttelymme

välttelyittemme / välttelyidemme / välttelyjemme

välttelynne

välttelyittenne / välttelyidenne / välttelyjenne

välttelynsä

välttelyittensä / välttelyidensä / välttelyjensä

Ill

mihin

välttelyymme

välttelyihimme

välttelyynne

välttelyihinne

välttelyynsä

välttelyihinsä

Ine

-ssa

välttelyssämme

välttelyissämme

välttelyssänne

välttelyissänne

välttelyssänsä / välttelyssään

välttelyissänsä / välttelyissään

Ela

-sta

välttelystämme

välttelyistämme

välttelystänne

välttelyistänne

välttelystänsä / välttelystään

välttelyistänsä / välttelyistään

All

-lle

välttelyllemme

välttelyillemme

välttelyllenne

välttelyillenne

välttelyllensä / välttelylleen

välttelyillensä / välttelyilleän

Ade

-lla

välttelyllämme

välttelyillämme

välttelyllänne

välttelyillänne

välttelyllänsä / välttelyllään

välttelyillänsä / välttelyillään

Abl

-lta

välttelyltämme

välttelyiltämme

välttelyltänne

välttelyiltänne

välttelyltänsä / välttelyltään

välttelyiltänsä / välttelyiltään

Tra

-ksi

välttelyksemme

välttelyiksemme

välttelyksenne

välttelyiksenne

välttelyksensä / välttelykseen

välttelyiksensä / välttelyikseen

Ess

-na

välttelynämme

välttelyinämme

välttelynänne

välttelyinänne

välttelynänsä / välttelynään

välttelyinänsä / välttelyinään

Abe

-tta

välttelyttämme

välttelyittämme

välttelyttänne

välttelyittänne

välttelyttänsä / välttelyttään

välttelyittänsä / välttelyittään

Com

-ne

-

välttelyinemme

-

välttelyinenne

-

välttelyinensä / välttelyineen

Singular

Plural

Nom

-

välttelymme

välttelynne

välttelynsä

välttelymme

välttelynne

välttelynsä

Par

-ta

välttelyämme

välttelyänne

välttelyänsä / välttelyään

välttelyitämme / välttelyjämme

välttelyitänne / välttelyjänne

välttelyitänsä / välttelyitään / välttelyjänsä / välttelyjään

Gen

-n

välttelymme

välttelynne

välttelynsä

välttelyittemme / välttelyidemme / välttelyjemme

välttelyittenne / välttelyidenne / välttelyjenne

välttelyittensä / välttelyidensä / välttelyjensä

Ill

mihin

välttelyymme

välttelyynne

välttelyynsä

välttelyihimme

välttelyihinne

välttelyihinsä

Ine

-ssa

välttelyssämme

välttelyssänne

välttelyssänsä / välttelyssään

välttelyissämme

välttelyissänne

välttelyissänsä / välttelyissään

Ela

-sta

välttelystämme

välttelystänne

välttelystänsä / välttelystään

välttelyistämme

välttelyistänne

välttelyistänsä / välttelyistään

All

-lle

välttelyllemme

välttelyllenne

välttelyllensä / välttelylleen

välttelyillemme

välttelyillenne

välttelyillensä / välttelyilleän

Ade

-lla

välttelyllämme

välttelyllänne

välttelyllänsä / välttelyllään

välttelyillämme

välttelyillänne

välttelyillänsä / välttelyillään

Abl

-lta

välttelyltämme

välttelyltänne

välttelyltänsä / välttelyltään

välttelyiltämme

välttelyiltänne

välttelyiltänsä / välttelyiltään

Tra

-ksi

välttelyksemme

välttelyksenne

välttelyksensä / välttelykseen

välttelyiksemme

välttelyiksenne

välttelyiksensä / välttelyikseen

Ess

-na

välttelynämme

välttelynänne

välttelynänsä / välttelynään

välttelyinämme

välttelyinänne

välttelyinänsä / välttelyinään

Abe

-tta

välttelyttämme

välttelyttänne

välttelyttänsä / välttelyttään

välttelyittämme

välttelyittänne

välttelyittänsä / välttelyittään

Com

-ne

-

-

-

välttelyinemme

välttelyinenne

välttelyinensä / välttelyineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept