tekeytynyt |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
impersonate | |
pretend | |
pretend to be | |
pretend to | |
to impersonate |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tekeydyn |
|
ii |
tekeydyt |
|
iii |
tekeytyy |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tekeydymme / tekeydytään |
|
ii |
tekeydytte |
|
iii |
tekeytyvät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tekeydyin |
|
ii |
tekeydyit |
|
iii |
tekeytyi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tekeydyimme / tekeydyttiin |
|
ii |
tekeydyitte |
|
iii |
tekeytyivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme tekeytyneet |
emme ole tekeytyneet |
ii |
olette tekeytyneet |
ette ole tekeytyneet |
iii |
ovat tekeytyneet |
eivät ole tekeytyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme tekeytyneet |
emme olleet tekeytyneet |
ii |
olitte tekeytyneet |
ette olleet tekeytyneet |
iii |
olivat tekeytyneet |
eivät olleet tekeytyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tekeytyisin |
|
ii |
tekeytyisit |
|
iii |
tekeytyisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tekeytyisimme |
|
ii |
tekeytyisitte |
|
iii |
tekeytyisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme tekeytyneet |
emme olisi tekeytyneet |
ii |
olisitte tekeytyneet |
ette olisi tekeytyneet |
iii |
olisivat tekeytyneet |
eivät olisi tekeytyneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tekeytynen |
en tekeytyne |
ii |
tekeytynet |
et tekeytyne |
iii |
tekeytynee |
ei tekeytyne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
tekeytynemme |
emme tekeytyne |
ii |
tekeytynette |
ette tekeytyne |
iii |
tekeytynevät |
eivät tekeytyne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme tekeytyneet |
emme liene tekeytyneet |
ii |
lienette tekeytyneet |
ette liene tekeytyneet |
iii |
lienevät tekeytyneet |
eivät liene tekeytyneet |
Singular
i |
- |
ii |
tekeydy |
iii |
tekeytyköön |
Plural
i |
tekeytykäämme |
ii |
tekeytykää |
iii |
tekeytykööt |
Nom |
- |
tekeytyä |
Tra |
-ksi |
tekeytyäksensä / tekeytyäkseen |
Ine |
-ssa |
tekeytyessä |
Ins |
-in |
tekeytyen |
Ine |
-ssa |
tekeydyttäessä (passive) |
Ill |
mihin |
tekeytymään |
Ine |
-ssa |
tekeytymässä |
Ela |
-sta |
tekeytymästä |
Ade |
-lla |
tekeytymällä |
Abe |
-tta |
tekeytymättä |
Ins |
-in |
tekeytymän |
Ins |
-in |
tekeydyttämän (passive) |
Nom |
- |
tekeytyminen |
Par |
-ta |
tekeytymistä |
tekeytymäisillänsä / tekeytymäisillään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
tekeydytään |
ei tekeydytä |
Imperfect |
tekeydyttiin |
ei tekeydytty |
Potential |
tekeydyttäneen |
ei tekeydyttäne |
Conditional |
tekeydyttäisiin |
ei tekeydyttäisi |
Imperative Present |
tekeydyttäköön |
älköön tekeydyttäkö |
Imperative Perfect |
olkoon tekeydytty |
älköön tekeydytty |
Positive
Negative
Present
tekeydytään
ei tekeydytä
Imperfect
tekeydyttiin
ei tekeydytty
Potential
tekeydyttäneen
ei tekeydyttäne
Conditional
tekeydyttäisiin
ei tekeydyttäisi
Imperative Present
tekeydyttäköön
älköön tekeydyttäkö
Imperative Perfect
olkoon tekeydytty
älköön tekeydytty
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
tekeytyvä |
tekeydyttävä |
2nd |
tekeydytty |
|
3rd |
tekeytymä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net