logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tassu, noun

Word analysis
tassukorvikset

tassukorvikset

tassu

Noun, Singular Nominative

+ korvis

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tassu

tassut

Par

-ta

tassua

tassuja

Gen

-n

tassun

tassujen

Ill

mihin

tassuun

tassuihin

Ine

-ssa

tassussa

tassuissa

Ela

-sta

tassusta

tassuista

All

-lle

tassulle

tassuille

Ade

-lla

tassulla

tassuilla

Abl

-lta

tassulta

tassuilta

Tra

-ksi

tassuksi

tassuiksi

Ess

-na

tassuna

tassuina

Abe

-tta

tassutta

tassuitta

Com

-ne

-

tassuine

Ins

-in

-

tassuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tassu

tassut

Par

-ta

tassua

tassuja

Gen

-n

tassun

tassujen

Ill

mihin

tassuun

tassuihin

Ine

-ssa

tassussa

tassuissa

Ela

-sta

tassusta

tassuista

All

-lle

tassulle

tassuille

Ade

-lla

tassulla

tassuilla

Abl

-lta

tassulta

tassuilta

Tra

-ksi

tassuksi

tassuiksi

Ess

-na

tassuna

tassuina

Abe

-tta

tassutta

tassuitta

Com

-ne

-

tassuine

Ins

-in

-

tassuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

paw tassu, käpälä
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Tassu osui oven raosta. The paw slipped through the crack in the door. Entä karva ja tassu? But the hair and the claw? Koiran tassu jätti jäljen hiekkaan. The dog's paw left a mark in the sand. Sitten Tassu söi sen. Until Tippy ate it. Kissan tassu on pehmoinen ja lämmin. The cat's paw is soft and warm. Zira, anna tassusi. Zira, give me your paw. Root Beer, anna tassu. Root beer, shake. Loukkasitko tassusi? Did you hurt your paw? Tassut ylös! Paws up! Tassu oli kipeä, joten koira ontui ulkona. The paw was sore, so the dog limped outside. Show more arrow right

Wiktionary

A paw of dog or cat. Show more arrow right käpälä Show more arrow right From Swedish tass. Show more arrow right

Wikipedia

Paw A paw is the soft foot-like part of a mammal, generally a quadruped, that has claws. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tassuni

tassuni

tassusi

tassusi

tassunsa

tassunsa

Par

-ta

tassuani

tassujani

tassuasi

tassujasi

tassuansa / tassuaan

tassujansa / tassujaan

Gen

-n

tassuni

tassujeni

tassusi

tassujesi

tassunsa

tassujensa

Ill

mihin

tassuuni

tassuihini

tassuusi

tassuihisi

tassuunsa

tassuihinsa

Ine

-ssa

tassussani

tassuissani

tassussasi

tassuissasi

tassussansa / tassussaan

tassuissansa / tassuissaan

Ela

-sta

tassustani

tassuistani

tassustasi

tassuistasi

tassustansa / tassustaan

tassuistansa / tassuistaan

All

-lle

tassulleni

tassuilleni

tassullesi

tassuillesi

tassullensa / tassulleen

tassuillensa / tassuillean

Ade

-lla

tassullani

tassuillani

tassullasi

tassuillasi

tassullansa / tassullaan

tassuillansa / tassuillaan

Abl

-lta

tassultani

tassuiltani

tassultasi

tassuiltasi

tassultansa / tassultaan

tassuiltansa / tassuiltaan

Tra

-ksi

tassukseni

tassuikseni

tassuksesi

tassuiksesi

tassuksensa / tassukseen

tassuiksensa / tassuikseen

Ess

-na

tassunani

tassuinani

tassunasi

tassuinasi

tassunansa / tassunaan

tassuinansa / tassuinaan

Abe

-tta

tassuttani

tassuittani

tassuttasi

tassuittasi

tassuttansa / tassuttaan

tassuittansa / tassuittaan

Com

-ne

-

tassuineni

-

tassuinesi

-

tassuinensa / tassuineen

Singular

Plural

Nom

-

tassuni

tassusi

tassunsa

tassuni

tassusi

tassunsa

Par

-ta

tassuani

tassuasi

tassuansa / tassuaan

tassujani

tassujasi

tassujansa / tassujaan

Gen

-n

tassuni

tassusi

tassunsa

tassujeni

tassujesi

tassujensa

Ill

mihin

tassuuni

tassuusi

tassuunsa

tassuihini

tassuihisi

tassuihinsa

Ine

-ssa

tassussani

tassussasi

tassussansa / tassussaan

tassuissani

tassuissasi

tassuissansa / tassuissaan

Ela

-sta

tassustani

tassustasi

tassustansa / tassustaan

tassuistani

tassuistasi

tassuistansa / tassuistaan

All

-lle

tassulleni

tassullesi

tassullensa / tassulleen

tassuilleni

tassuillesi

tassuillensa / tassuillean

Ade

-lla

tassullani

tassullasi

tassullansa / tassullaan

tassuillani

tassuillasi

tassuillansa / tassuillaan

Abl

-lta

tassultani

tassultasi

tassultansa / tassultaan

tassuiltani

tassuiltasi

tassuiltansa / tassuiltaan

Tra

-ksi

tassukseni

tassuksesi

tassuksensa / tassukseen

tassuikseni

tassuiksesi

tassuiksensa / tassuikseen

Ess

-na

tassunani

tassunasi

tassunansa / tassunaan

tassuinani

tassuinasi

tassuinansa / tassuinaan

Abe

-tta

tassuttani

tassuttasi

tassuttansa / tassuttaan

tassuittani

tassuittasi

tassuittansa / tassuittaan

Com

-ne

-

-

-

tassuineni

tassuinesi

tassuinensa / tassuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tassumme

tassumme

tassunne

tassunne

tassunsa

tassunsa

Par

-ta

tassuamme

tassujamme

tassuanne

tassujanne

tassuansa / tassuaan

tassujansa / tassujaan

Gen

-n

tassumme

tassujemme

tassunne

tassujenne

tassunsa

tassujensa

Ill

mihin

tassuumme

tassuihimme

tassuunne

tassuihinne

tassuunsa

tassuihinsa

Ine

-ssa

tassussamme

tassuissamme

tassussanne

tassuissanne

tassussansa / tassussaan

tassuissansa / tassuissaan

Ela

-sta

tassustamme

tassuistamme

tassustanne

tassuistanne

tassustansa / tassustaan

tassuistansa / tassuistaan

All

-lle

tassullemme

tassuillemme

tassullenne

tassuillenne

tassullensa / tassulleen

tassuillensa / tassuillean

Ade

-lla

tassullamme

tassuillamme

tassullanne

tassuillanne

tassullansa / tassullaan

tassuillansa / tassuillaan

Abl

-lta

tassultamme

tassuiltamme

tassultanne

tassuiltanne

tassultansa / tassultaan

tassuiltansa / tassuiltaan

Tra

-ksi

tassuksemme

tassuiksemme

tassuksenne

tassuiksenne

tassuksensa / tassukseen

tassuiksensa / tassuikseen

Ess

-na

tassunamme

tassuinamme

tassunanne

tassuinanne

tassunansa / tassunaan

tassuinansa / tassuinaan

Abe

-tta

tassuttamme

tassuittamme

tassuttanne

tassuittanne

tassuttansa / tassuttaan

tassuittansa / tassuittaan

Com

-ne

-

tassuinemme

-

tassuinenne

-

tassuinensa / tassuineen

Singular

Plural

Nom

-

tassumme

tassunne

tassunsa

tassumme

tassunne

tassunsa

Par

-ta

tassuamme

tassuanne

tassuansa / tassuaan

tassujamme

tassujanne

tassujansa / tassujaan

Gen

-n

tassumme

tassunne

tassunsa

tassujemme

tassujenne

tassujensa

Ill

mihin

tassuumme

tassuunne

tassuunsa

tassuihimme

tassuihinne

tassuihinsa

Ine

-ssa

tassussamme

tassussanne

tassussansa / tassussaan

tassuissamme

tassuissanne

tassuissansa / tassuissaan

Ela

-sta

tassustamme

tassustanne

tassustansa / tassustaan

tassuistamme

tassuistanne

tassuistansa / tassuistaan

All

-lle

tassullemme

tassullenne

tassullensa / tassulleen

tassuillemme

tassuillenne

tassuillensa / tassuillean

Ade

-lla

tassullamme

tassullanne

tassullansa / tassullaan

tassuillamme

tassuillanne

tassuillansa / tassuillaan

Abl

-lta

tassultamme

tassultanne

tassultansa / tassultaan

tassuiltamme

tassuiltanne

tassuiltansa / tassuiltaan

Tra

-ksi

tassuksemme

tassuksenne

tassuksensa / tassukseen

tassuiksemme

tassuiksenne

tassuiksensa / tassuikseen

Ess

-na

tassunamme

tassunanne

tassunansa / tassunaan

tassuinamme

tassuinanne

tassuinansa / tassuinaan

Abe

-tta

tassuttamme

tassuttanne

tassuttansa / tassuttaan

tassuittamme

tassuittanne

tassuittansa / tassuittaan

Com

-ne

-

-

-

tassuinemme

tassuinenne

tassuinensa / tassuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvis

korvikset

Par

-ta

korvista

korviksia

Gen

-n

korviksen

korviksien / korvisten

Ill

mihin

korvikseen

korviksiin

Ine

-ssa

korviksessa

korviksissa

Ela

-sta

korviksesta

korviksista

All

-lle

korvikselle

korviksille

Ade

-lla

korviksella

korviksilla

Abl

-lta

korvikselta

korviksilta

Tra

-ksi

korvikseksi

korviksiksi

Ess

-na

korviksena

korviksina

Abe

-tta

korviksetta

korviksitta

Com

-ne

-

korviksine

Ins

-in

-

korviksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvis

korvikset

Par

-ta

korvista

korviksia

Gen

-n

korviksen

korviksien / korvisten

Ill

mihin

korvikseen

korviksiin

Ine

-ssa

korviksessa

korviksissa

Ela

-sta

korviksesta

korviksista

All

-lle

korvikselle

korviksille

Ade

-lla

korviksella

korviksilla

Abl

-lta

korvikselta

korviksilta

Tra

-ksi

korvikseksi

korviksiksi

Ess

-na

korviksena

korviksina

Abe

-tta

korviksetta

korviksitta

Com

-ne

-

korviksine

Ins

-in

-

korviksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

earring
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Wikititles; Tatoeba; Europarl; JW300 Ja tuo korvis. And that earring. Korvis auttaa kuulemaan paremmin. The korvis helps to hear better. Voisitko lainata korvis hetkeksi? Could you lend me your korvis for a moment? Kaikilla on korvis. Everyone's got an earring. En löydä korvista. I can't find the earphones. Onpa hieno korvis, mistä sen ostit? What a nice korvis, where did you buy it? Korvis oli hajonnut. The headset was broken. Korvis oli hävinnyt. The earpiece was missing. Älä unohda korvis kotiin lähtiessäsi! Don't forget your korvis at home when you leave! Kuten se toinen korvis. Yeah, like that other earring. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) ear jewelry Show more arrow right korvakoru Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvikseni

korvikseni

korviksesi

korviksesi

korviksensa

korviksensa

Par

-ta

korvistani

korviksiani

korvistasi

korviksiasi

korvistansa / korvistaan

korviksiansa / korviksiaan

Gen

-n

korvikseni

korviksieni / korvisteni

korviksesi

korviksiesi / korvistesi

korviksensa

korviksiensa / korvistensa

Ill

mihin

korvikseeni

korviksiini

korvikseesi

korviksiisi

korvikseensa

korviksiinsa

Ine

-ssa

korviksessani

korviksissani

korviksessasi

korviksissasi

korviksessansa / korviksessaan

korviksissansa / korviksissaan

Ela

-sta

korviksestani

korviksistani

korviksestasi

korviksistasi

korviksestansa / korviksestaan

korviksistansa / korviksistaan

All

-lle

korvikselleni

korviksilleni

korviksellesi

korviksillesi

korviksellensa / korvikselleen

korviksillensa / korviksillean

Ade

-lla

korviksellani

korviksillani

korviksellasi

korviksillasi

korviksellansa / korviksellaan

korviksillansa / korviksillaan

Abl

-lta

korvikseltani

korviksiltani

korvikseltasi

korviksiltasi

korvikseltansa / korvikseltaan

korviksiltansa / korviksiltaan

Tra

-ksi

korviksekseni

korviksikseni

korvikseksesi

korviksiksesi

korvikseksensa / korviksekseen

korviksiksensa / korviksikseen

Ess

-na

korviksenani

korviksinani

korviksenasi

korviksinasi

korviksenansa / korviksenaan

korviksinansa / korviksinaan

Abe

-tta

korviksettani

korviksittani

korviksettasi

korviksittasi

korviksettansa / korviksettaan

korviksittansa / korviksittaan

Com

-ne

-

korviksineni

-

korviksinesi

-

korviksinensa / korviksineen

Singular

Plural

Nom

-

korvikseni

korviksesi

korviksensa

korvikseni

korviksesi

korviksensa

Par

-ta

korvistani

korvistasi

korvistansa / korvistaan

korviksiani

korviksiasi

korviksiansa / korviksiaan

Gen

-n

korvikseni

korviksesi

korviksensa

korviksieni / korvisteni

korviksiesi / korvistesi

korviksiensa / korvistensa

Ill

mihin

korvikseeni

korvikseesi

korvikseensa

korviksiini

korviksiisi

korviksiinsa

Ine

-ssa

korviksessani

korviksessasi

korviksessansa / korviksessaan

korviksissani

korviksissasi

korviksissansa / korviksissaan

Ela

-sta

korviksestani

korviksestasi

korviksestansa / korviksestaan

korviksistani

korviksistasi

korviksistansa / korviksistaan

All

-lle

korvikselleni

korviksellesi

korviksellensa / korvikselleen

korviksilleni

korviksillesi

korviksillensa / korviksillean

Ade

-lla

korviksellani

korviksellasi

korviksellansa / korviksellaan

korviksillani

korviksillasi

korviksillansa / korviksillaan

Abl

-lta

korvikseltani

korvikseltasi

korvikseltansa / korvikseltaan

korviksiltani

korviksiltasi

korviksiltansa / korviksiltaan

Tra

-ksi

korviksekseni

korvikseksesi

korvikseksensa / korviksekseen

korviksikseni

korviksiksesi

korviksiksensa / korviksikseen

Ess

-na

korviksenani

korviksenasi

korviksenansa / korviksenaan

korviksinani

korviksinasi

korviksinansa / korviksinaan

Abe

-tta

korviksettani

korviksettasi

korviksettansa / korviksettaan

korviksittani

korviksittasi

korviksittansa / korviksittaan

Com

-ne

-

-

-

korviksineni

korviksinesi

korviksinensa / korviksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korviksemme

korviksemme

korviksenne

korviksenne

korviksensa

korviksensa

Par

-ta

korvistamme

korviksiamme

korvistanne

korviksianne

korvistansa / korvistaan

korviksiansa / korviksiaan

Gen

-n

korviksemme

korviksiemme / korvistemme

korviksenne

korviksienne / korvistenne

korviksensa

korviksiensa / korvistensa

Ill

mihin

korvikseemme

korviksiimme

korvikseenne

korviksiinne

korvikseensa

korviksiinsa

Ine

-ssa

korviksessamme

korviksissamme

korviksessanne

korviksissanne

korviksessansa / korviksessaan

korviksissansa / korviksissaan

Ela

-sta

korviksestamme

korviksistamme

korviksestanne

korviksistanne

korviksestansa / korviksestaan

korviksistansa / korviksistaan

All

-lle

korviksellemme

korviksillemme

korviksellenne

korviksillenne

korviksellensa / korvikselleen

korviksillensa / korviksillean

Ade

-lla

korviksellamme

korviksillamme

korviksellanne

korviksillanne

korviksellansa / korviksellaan

korviksillansa / korviksillaan

Abl

-lta

korvikseltamme

korviksiltamme

korvikseltanne

korviksiltanne

korvikseltansa / korvikseltaan

korviksiltansa / korviksiltaan

Tra

-ksi

korvikseksemme

korviksiksemme

korvikseksenne

korviksiksenne

korvikseksensa / korviksekseen

korviksiksensa / korviksikseen

Ess

-na

korviksenamme

korviksinamme

korviksenanne

korviksinanne

korviksenansa / korviksenaan

korviksinansa / korviksinaan

Abe

-tta

korviksettamme

korviksittamme

korviksettanne

korviksittanne

korviksettansa / korviksettaan

korviksittansa / korviksittaan

Com

-ne

-

korviksinemme

-

korviksinenne

-

korviksinensa / korviksineen

Singular

Plural

Nom

-

korviksemme

korviksenne

korviksensa

korviksemme

korviksenne

korviksensa

Par

-ta

korvistamme

korvistanne

korvistansa / korvistaan

korviksiamme

korviksianne

korviksiansa / korviksiaan

Gen

-n

korviksemme

korviksenne

korviksensa

korviksiemme / korvistemme

korviksienne / korvistenne

korviksiensa / korvistensa

Ill

mihin

korvikseemme

korvikseenne

korvikseensa

korviksiimme

korviksiinne

korviksiinsa

Ine

-ssa

korviksessamme

korviksessanne

korviksessansa / korviksessaan

korviksissamme

korviksissanne

korviksissansa / korviksissaan

Ela

-sta

korviksestamme

korviksestanne

korviksestansa / korviksestaan

korviksistamme

korviksistanne

korviksistansa / korviksistaan

All

-lle

korviksellemme

korviksellenne

korviksellensa / korvikselleen

korviksillemme

korviksillenne

korviksillensa / korviksillean

Ade

-lla

korviksellamme

korviksellanne

korviksellansa / korviksellaan

korviksillamme

korviksillanne

korviksillansa / korviksillaan

Abl

-lta

korvikseltamme

korvikseltanne

korvikseltansa / korvikseltaan

korviksiltamme

korviksiltanne

korviksiltansa / korviksiltaan

Tra

-ksi

korvikseksemme

korvikseksenne

korvikseksensa / korviksekseen

korviksiksemme

korviksiksenne

korviksiksensa / korviksikseen

Ess

-na

korviksenamme

korviksenanne

korviksenansa / korviksenaan

korviksinamme

korviksinanne

korviksinansa / korviksinaan

Abe

-tta

korviksettamme

korviksettanne

korviksettansa / korviksettaan

korviksittamme

korviksittanne

korviksittansa / korviksittaan

Com

-ne

-

-

-

korviksinemme

korviksinenne

korviksinensa / korviksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

tassu

tassut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tassun

Solve

Ill

mihin

tassuun

Solve

Ine

-ssa

tassuissa

Solve

Ela

-sta

tassuista

Solve

All

-lle

tassulle

Solve

Ade

-lla

tassulla

tassuilla

Abl

-lta

tassulta

tassuilta

Tra

-ksi

tassuksi

tassuiksi

Ess

-na

tassuna

tassuina

Abe

-tta

tassutta

tassuitta

Com

-ne

-

tassuine

Ins

-in

-

tassuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tassu

tassut

Par

-ta

Gen

-n

tassun

Ill

mihin

tassuun

Ine

-ssa

tassuissa

Ela

-sta

tassuista

All

-lle

tassulle

Ade

-lla

tassulla

tassuilla

Abl

-lta

tassulta

tassuilta

Tra

-ksi

tassuksi

tassuiksi

Ess

-na

tassuna

tassuina

Abe

-tta

tassutta

tassuitta

Com

-ne

-

tassuine

Ins

-in

-

tassuin

Singular

Plural

Nom

-

korvis

korvikset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

korviksen

Solve

Ill

mihin

korvikseen

Solve

Ine

-ssa

korviksissa

Solve

Ela

-sta

korviksista

Solve

All

-lle

korvikselle

Solve

Ade

-lla

korviksella

korviksilla

Abl

-lta

korvikselta

korviksilta

Tra

-ksi

korvikseksi

korviksiksi

Ess

-na

korviksena

korviksina

Abe

-tta

korviksetta

korviksitta

Com

-ne

-

korviksine

Ins

-in

-

korviksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvis

korvikset

Par

-ta

Gen

-n

korviksen

Ill

mihin

korvikseen

Ine

-ssa

korviksissa

Ela

-sta

korviksista

All

-lle

korvikselle

Ade

-lla

korviksella

korviksilla

Abl

-lta

korvikselta

korviksilta

Tra

-ksi

korvikseksi

korviksiksi

Ess

-na

korviksena

korviksina

Abe

-tta

korviksetta

korviksitta

Com

-ne

-

korviksine

Ins

-in

-

korviksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept