logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

taani + ko, noun

Word analysis
taaneistako

taaneistako

taani

Noun, Plural Elative, Question clitic

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taaniko

taanitko

Par

-ta

taaniako

taanejako

Gen

-n

taaninko

taanienko

Ill

mihin

taaniinko

taaneihinko

Ine

-ssa

taanissako

taaneissako

Ela

-sta

taanistako

taaneistako

All

-lle

taanilleko

taaneilleko

Ade

-lla

taanillako

taaneillako

Abl

-lta

taaniltako

taaneiltako

Tra

-ksi

taaniksiko

taaneiksiko

Ess

-na

taaninako

taaneinako

Abe

-tta

taanittako

taaneittako

Com

-ne

-

taaneineko

Ins

-in

-

taaneinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taaniko

taanitko

Par

-ta

taaniako

taanejako

Gen

-n

taaninko

taanienko

Ill

mihin

taaniinko

taaneihinko

Ine

-ssa

taanissako

taaneissako

Ela

-sta

taanistako

taaneistako

All

-lle

taanilleko

taaneilleko

Ade

-lla

taanillako

taaneillako

Abl

-lta

taaniltako

taaneiltako

Tra

-ksi

taaniksiko

taaneiksiko

Ess

-na

taaninako

taaneinako

Abe

-tta

taanittako

taaneittako

Com

-ne

-

taaneineko

Ins

-in

-

taaneinko

thane
titanium
methane
mercaptan
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; SETimes; JRC-Acquis Taaneistako on apua? Is there help available? Onko se taaneistako? Is it from? Mitä syistä ja taaneistako? What reasons and on? Kauniit taanini! My thanes, my beautiful thanes! Taani on uhanalainen laji. The taani is an endangered species. Taani on suurempi kuin sudet. The taani is larger than wolves. Voisimmeko saada luvut taaneistako nopeasti? Could we get the figures from there quickly? Taaneistako olimme pettyneitä, sitä tiedä en. Whether we were disappointed taaneistako, I do not know. Taani pyydysti saalistaan öisin. The taani hunted its prey at night. Taani on musta ja valkoinen eläin. The taani is a black and white animal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taaniniko

taaniniko

taanisiko

taanisiko

taaninsako

taaninsako

Par

-ta

taanianiko

taanejaniko

taaniasiko

taanejasiko

taaniansako / taaniaanko

taanejansako / taanejaanko

Gen

-n

taaniniko

taanieniko

taanisiko

taaniesiko

taaninsako

taaniensako

Ill

mihin

taaniiniko

taaneihiniko

taaniisiko

taaneihisiko

taaniinsako

taaneihinsako

Ine

-ssa

taanissaniko

taaneissaniko

taanissasiko

taaneissasiko

taanissansako / taanissaanko

taaneissansako / taaneissaanko

Ela

-sta

taanistaniko

taaneistaniko

taanistasiko

taaneistasiko

taanistansako / taanistaanko

taaneistansako / taaneistaanko

All

-lle

taanilleniko

taaneilleniko

taanillesiko

taaneillesiko

taanillensako / taanilleenko

taaneillensako / taaneilleanko

Ade

-lla

taanillaniko

taaneillaniko

taanillasiko

taaneillasiko

taanillansako / taanillaanko

taaneillansako / taaneillaanko

Abl

-lta

taaniltaniko

taaneiltaniko

taaniltasiko

taaneiltasiko

taaniltansako / taaniltaanko

taaneiltansako / taaneiltaanko

Tra

-ksi

taanikseniko

taaneikseniko

taaniksesiko

taaneiksesiko

taaniksensako / taanikseenko

taaneiksensako / taaneikseenko

Ess

-na

taaninaniko

taaneinaniko

taaninasiko

taaneinasiko

taaninansako / taaninaanko

taaneinansako / taaneinaanko

Abe

-tta

taanittaniko

taaneittaniko

taanittasiko

taaneittasiko

taanittansako / taanittaanko

taaneittansako / taaneittaanko

Com

-ne

-

taaneineniko

-

taaneinesiko

-

taaneinensako / taaneineenko

Singular

Plural

Nom

-

taaniniko

taanisiko

taaninsako

taaniniko

taanisiko

taaninsako

Par

-ta

taanianiko

taaniasiko

taaniansako / taaniaanko

taanejaniko

taanejasiko

taanejansako / taanejaanko

Gen

-n

taaniniko

taanisiko

taaninsako

taanieniko

taaniesiko

taaniensako

Ill

mihin

taaniiniko

taaniisiko

taaniinsako

taaneihiniko

taaneihisiko

taaneihinsako

Ine

-ssa

taanissaniko

taanissasiko

taanissansako / taanissaanko

taaneissaniko

taaneissasiko

taaneissansako / taaneissaanko

Ela

-sta

taanistaniko

taanistasiko

taanistansako / taanistaanko

taaneistaniko

taaneistasiko

taaneistansako / taaneistaanko

All

-lle

taanilleniko

taanillesiko

taanillensako / taanilleenko

taaneilleniko

taaneillesiko

taaneillensako / taaneilleanko

Ade

-lla

taanillaniko

taanillasiko

taanillansako / taanillaanko

taaneillaniko

taaneillasiko

taaneillansako / taaneillaanko

Abl

-lta

taaniltaniko

taaniltasiko

taaniltansako / taaniltaanko

taaneiltaniko

taaneiltasiko

taaneiltansako / taaneiltaanko

Tra

-ksi

taanikseniko

taaniksesiko

taaniksensako / taanikseenko

taaneikseniko

taaneiksesiko

taaneiksensako / taaneikseenko

Ess

-na

taaninaniko

taaninasiko

taaninansako / taaninaanko

taaneinaniko

taaneinasiko

taaneinansako / taaneinaanko

Abe

-tta

taanittaniko

taanittasiko

taanittansako / taanittaanko

taaneittaniko

taaneittasiko

taaneittansako / taaneittaanko

Com

-ne

-

-

-

taaneineniko

taaneinesiko

taaneinensako / taaneineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taanimmeko

taanimmeko

taaninneko

taaninneko

taaninsako

taaninsako

Par

-ta

taaniammeko

taanejammeko

taanianneko

taanejanneko

taaniansako / taaniaanko

taanejansako / taanejaanko

Gen

-n

taanimmeko

taaniemmeko

taaninneko

taanienneko

taaninsako

taaniensako

Ill

mihin

taaniimmeko

taaneihimmeko

taaniinneko

taaneihinneko

taaniinsako

taaneihinsako

Ine

-ssa

taanissammeko

taaneissammeko

taanissanneko

taaneissanneko

taanissansako / taanissaanko

taaneissansako / taaneissaanko

Ela

-sta

taanistammeko

taaneistammeko

taanistanneko

taaneistanneko

taanistansako / taanistaanko

taaneistansako / taaneistaanko

All

-lle

taanillemmeko

taaneillemmeko

taanillenneko

taaneillenneko

taanillensako / taanilleenko

taaneillensako / taaneilleanko

Ade

-lla

taanillammeko

taaneillammeko

taanillanneko

taaneillanneko

taanillansako / taanillaanko

taaneillansako / taaneillaanko

Abl

-lta

taaniltammeko

taaneiltammeko

taaniltanneko

taaneiltanneko

taaniltansako / taaniltaanko

taaneiltansako / taaneiltaanko

Tra

-ksi

taaniksemmeko

taaneiksemmeko

taaniksenneko

taaneiksenneko

taaniksensako / taanikseenko

taaneiksensako / taaneikseenko

Ess

-na

taaninammeko

taaneinammeko

taaninanneko

taaneinanneko

taaninansako / taaninaanko

taaneinansako / taaneinaanko

Abe

-tta

taanittammeko

taaneittammeko

taanittanneko

taaneittanneko

taanittansako / taanittaanko

taaneittansako / taaneittaanko

Com

-ne

-

taaneinemmeko

-

taaneinenneko

-

taaneinensako / taaneineenko

Singular

Plural

Nom

-

taanimmeko

taaninneko

taaninsako

taanimmeko

taaninneko

taaninsako

Par

-ta

taaniammeko

taanianneko

taaniansako / taaniaanko

taanejammeko

taanejanneko

taanejansako / taanejaanko

Gen

-n

taanimmeko

taaninneko

taaninsako

taaniemmeko

taanienneko

taaniensako

Ill

mihin

taaniimmeko

taaniinneko

taaniinsako

taaneihimmeko

taaneihinneko

taaneihinsako

Ine

-ssa

taanissammeko

taanissanneko

taanissansako / taanissaanko

taaneissammeko

taaneissanneko

taaneissansako / taaneissaanko

Ela

-sta

taanistammeko

taanistanneko

taanistansako / taanistaanko

taaneistammeko

taaneistanneko

taaneistansako / taaneistaanko

All

-lle

taanillemmeko

taanillenneko

taanillensako / taanilleenko

taaneillemmeko

taaneillenneko

taaneillensako / taaneilleanko

Ade

-lla

taanillammeko

taanillanneko

taanillansako / taanillaanko

taaneillammeko

taaneillanneko

taaneillansako / taaneillaanko

Abl

-lta

taaniltammeko

taaniltanneko

taaniltansako / taaniltaanko

taaneiltammeko

taaneiltanneko

taaneiltansako / taaneiltaanko

Tra

-ksi

taaniksemmeko

taaniksenneko

taaniksensako / taanikseenko

taaneiksemmeko

taaneiksenneko

taaneiksensako / taaneikseenko

Ess

-na

taaninammeko

taaninanneko

taaninansako / taaninaanko

taaneinammeko

taaneinanneko

taaneinansako / taaneinaanko

Abe

-tta

taanittammeko

taanittanneko

taanittansako / taanittaanko

taaneittammeko

taaneittanneko

taaneittansako / taaneittaanko

Com

-ne

-

-

-

taaneinemmeko

taaneinenneko

taaneinensako / taaneineenko

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept