logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

soveltava, adjective

Word analysis
soveltavista

soveltavista

soveltava

Adjective, Plural Elative

soveltaa

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Elative

Report an issue

Wiktionary

applied (education) applied (nearly if not always optional; entirely optional in lukio) Show more arrow right soveltavasti soveltavuus Show more arrow right
applied sovellettu, soveltava
Show more arrow right
TildeMODEL; OpenSubtitles; EESC; SETIMES; EurLex-2; eurlex-diff-2018-06-20 Soveltavista tekniikoista on tulossa yhä tärkeämpiä liiketoiminnassa. Applied techniques are becoming increasingly important in business. Työntekijät saavat koulutusta uusimmista soveltavista teknologioista. Employees receive training on the latest applied technologies. Yritykset kannustetaan investoimaan enemmän soveltavista innovaatioista. Companies are encouraged to invest more in applied innovations. Opettajien täytyy osallistua jatkokoulutukseen voidakseen hyödyntää uusinta tietoa soveltavista tieteistä. Teachers must participate in further training in order to utilize the latest information from applied sciences. Ainoastaan jakeittain tapahtuvaa näytteenottoa soveltavia järjestelmiä varten. For fractional sampling systems only. kilpailu Madridin ja Barcelonan lentoasemien kanssa, jotka soveltavat samantapaista alennusjärjestelmää. competition from Madrid and Barcelona airports, which themselves have implemented this type of discount system,. Jäsenvaltiot soveltavat yhtenäisesti yhteisön sääntöjä unionin sisämarkkinoiden yhtenäisyyden säilyttämiseksi. Member States should apply Community provisions uniformly, so as to preserve the unity of the EU internal market; Kun nämä jäsenvaltiot ryhtyvät soveltamaan Schengenin säännöstöä täysimääräisesti, ne soveltavat sopimusta täysin. Once those Member States fully implement the Schengen acquis, they will apply the Agreement in full. Yritysten todettiin soveltavan vaikeaselkoista laskutusjärjestelmää tarkasteltavana olevan tuotteen viennissä yhteisöön. It was found that a non-transparent invoicing arrangement was in place with regard to the invoicing of the product concerned to the Community. Monet eriytettyä tuloverojärjestelmää soveltavat jäsenvaltiot soveltavat sitä sekä kotimaisiin että ulkomailta saataviin osinkoihin. Many Member States operating a schedular system apply it to both domestic and inbound dividends. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

soveltava

soveltavat

Par

-ta

soveltavaa

soveltavia

Gen

-n

soveltavan

soveltavien

Ill

mihin

soveltavaan

soveltaviin

Ine

-ssa

soveltavassa

soveltavissa

Ela

-sta

soveltavasta

soveltavista

All

-lle

soveltavalle

soveltaville

Ade

-lla

soveltavalla

soveltavilla

Abl

-lta

soveltavalta

soveltavilta

Tra

-ksi

soveltavaksi

soveltaviksi

Ess

-na

soveltavana

soveltavina

Abe

-tta

soveltavatta

soveltavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

soveltava

soveltavat

Par

-ta

soveltavaa

soveltavia

Gen

-n

soveltavan

soveltavien

Ill

mihin

soveltavaan

soveltaviin

Ine

-ssa

soveltavassa

soveltavissa

Ela

-sta

soveltavasta

soveltavista

All

-lle

soveltavalle

soveltaville

Ade

-lla

soveltavalla

soveltavilla

Abl

-lta

soveltavalta

soveltavilta

Tra

-ksi

soveltavaksi

soveltaviksi

Ess

-na

soveltavana

soveltavina

Abe

-tta

soveltavatta

soveltavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

soveltavempi / soveltavampi

soveltavemmat / soveltavammat

Par

-ta

soveltavempaa / soveltavampaa

soveltavempia / soveltavampia

Gen

-n

soveltavemman / soveltavamman

soveltavempien / soveltavampien

Ill

mihin

soveltavempiin / soveltavampiin

soveltavempiin / soveltavampiin

Ine

-ssa

soveltavemmassa / soveltavammassa

soveltavemmissa / soveltavammissa

Ela

-sta

soveltavemmasta / soveltavammasta

soveltavemmista / soveltavammista

All

-lle

soveltavemmalle / soveltavammalle

soveltavemmille / soveltavammille

Ade

-lla

soveltavemmalla / soveltavammalla

soveltavemmilla / soveltavammilla

Abl

-lta

soveltavemmalta / soveltavammalta

soveltavemmilta / soveltavammilta

Tra

-ksi

soveltavemmaksi / soveltavammaksi

soveltavemmiksi / soveltavammiksi

Ess

-na

soveltavempana / soveltavampana

soveltavempina / soveltavampina

Abe

-tta

soveltavemmatta / soveltavammatta

soveltavemmitta / soveltavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavemmin / soveltavammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

soveltavempi / soveltavampi

soveltavemmat / soveltavammat

Par

-ta

soveltavempaa / soveltavampaa

soveltavempia / soveltavampia

Gen

-n

soveltavemman / soveltavamman

soveltavempien / soveltavampien

Ill

mihin

soveltavempiin / soveltavampiin

soveltavempiin / soveltavampiin

Ine

-ssa

soveltavemmassa / soveltavammassa

soveltavemmissa / soveltavammissa

Ela

-sta

soveltavemmasta / soveltavammasta

soveltavemmista / soveltavammista

All

-lle

soveltavemmalle / soveltavammalle

soveltavemmille / soveltavammille

Ade

-lla

soveltavemmalla / soveltavammalla

soveltavemmilla / soveltavammilla

Abl

-lta

soveltavemmalta / soveltavammalta

soveltavemmilta / soveltavammilta

Tra

-ksi

soveltavemmaksi / soveltavammaksi

soveltavemmiksi / soveltavammiksi

Ess

-na

soveltavempana / soveltavampana

soveltavempina / soveltavampina

Abe

-tta

soveltavemmatta / soveltavammatta

soveltavemmitta / soveltavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavemmin / soveltavammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

soveltavin

soveltavimmat

Par

-ta

soveltavinta

soveltavimpia

Gen

-n

soveltavimman

soveltavinten / soveltavimpien

Ill

mihin

soveltavimpaan

soveltavimpiin

Ine

-ssa

soveltavimmassa

soveltavimmissa

Ela

-sta

soveltavimmasta

soveltavimmista

All

-lle

soveltavimmalle

soveltavimmille

Ade

-lla

soveltavimmalla

soveltavimmilla

Abl

-lta

soveltavimmalta

soveltavimmilta

Tra

-ksi

soveltavimmaksi

soveltavimmiksi

Ess

-na

soveltavimpana

soveltavimpina

Abe

-tta

soveltavimmatta

soveltavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

soveltavin

soveltavimmat

Par

-ta

soveltavinta

soveltavimpia

Gen

-n

soveltavimman

soveltavinten / soveltavimpien

Ill

mihin

soveltavimpaan

soveltavimpiin

Ine

-ssa

soveltavimmassa

soveltavimmissa

Ela

-sta

soveltavimmasta

soveltavimmista

All

-lle

soveltavimmalle

soveltavimmille

Ade

-lla

soveltavimmalla

soveltavimmilla

Abl

-lta

soveltavimmalta

soveltavimmilta

Tra

-ksi

soveltavimmaksi

soveltavimmiksi

Ess

-na

soveltavimpana

soveltavimpina

Abe

-tta

soveltavimmatta

soveltavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavimmin

Wiktionary

To apply (to make use of) Fin:soveltaa teoriaa ongelmaanEng:to apply a theory to a problem To apply (to pertain or be relevant to a specified individual or group). Fin:Sitä sääntöä sovelletaan vain ulkomaalaisiin.Eng:That rule only applies to foreigners. Show more arrow right sovellus soveltaminen soveltua Show more arrow right From sopia +‎ -eltaa or sopa +‎ -eltaa. Show more arrow right
to apply Soveltaa
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tanzil; OpenSubtitles2018.v3; SETIMES2; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 1000603-8; OpenSubtitles Merkintä sovelletaan etiketissä. The label states that the indication is applied. Sovellettu menetelmä mahdollistaa tarkan poiston. The applied method enables precise removal. Soveltaa tätä oppia käytännön tilanteisiin. Apply this theory to practical situations. Soveltaa tietämystään käytäntöön on tärkeää. Applying one's knowledge into practice is important. Sovelletut menetelmät tunnetaan ympäri maailmaa. The applied methods are known all over the world. Tätä teknologiaa on sovellettu monilla eri aloilla. This technology has been applied in many different fields. Soveltaisin teoriaani käytännössä. Pd be putting the theory into practice. Uusia sääntöjä on sovellettu tiukemmin viime aikoina. New rules have been applied more strictly recently. Tutkijat analysoivat näiden soveltavista menetelmistä kerätyn tiedon. Researchers analyzed the data collected from these applied methods. Keinot, joita on sovellettu, ovat olleet monipuolisia. The methods that have been applied have been diverse. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

sovellan

en sovella

ii

sovellat

et sovella

iii

soveltaa

ei sovella

Plural

Positive

Negative

i

sovellamme / sovelletaan

emme sovella / ei sovelleta

ii

sovellatte

ette sovella

iii

soveltavat

eivät sovella

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sovelsin

en soveltanut

ii

sovelsit

et soveltanut

iii

sovelsi

ei soveltanut

Plural

Positive

Negative

i

sovelsimme / sovellettiin

emme soveltaneet / ei sovellettu

ii

sovelsitte

ette soveltaneet

iii

sovelsivat

eivät soveltaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen soveltanut

en ole soveltanut

ii

olet soveltanut

et ole soveltanut

iii

on soveltanut

ei ole soveltanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme soveltaneet

emme ole soveltaneet

ii

olette soveltaneet

ette ole soveltaneet

iii

ovat soveltaneet

eivät ole soveltaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin soveltanut

en ollut soveltanut

ii

olit soveltanut

et ollut soveltanut

iii

oli soveltanut

ei ollut soveltanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme soveltaneet

emme olleet soveltaneet

ii

olitte soveltaneet

ette olleet soveltaneet

iii

olivat soveltaneet

eivät olleet soveltaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

soveltaisin

en soveltaisi

ii

soveltaisit

et soveltaisi

iii

soveltaisi

ei soveltaisi

Plural

Positive

Negative

i

soveltaisimme

emme soveltaisi

ii

soveltaisitte

ette soveltaisi

iii

soveltaisivat

eivät soveltaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin soveltanut

en olisi soveltanut

ii

olisit soveltanut

et olisi soveltanut

iii

olisi soveltanut

ei olisi soveltanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme soveltaneet

emme olisi soveltaneet

ii

olisitte soveltaneet

ette olisi soveltaneet

iii

olisivat soveltaneet

eivät olisi soveltaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

soveltanen

en soveltane

ii

soveltanet

et soveltane

iii

soveltanee

ei soveltane

Plural

Positive

Negative

i

soveltanemme

emme soveltane

ii

soveltanette

ette soveltane

iii

soveltanevat

eivät soveltane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen soveltanut

en liene soveltanut

ii

lienet soveltanut

et liene soveltanut

iii

lienee soveltanut

ei liene soveltanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme soveltaneet

emme liene soveltaneet

ii

lienette soveltaneet

ette liene soveltaneet

iii

lienevät soveltaneet

eivät liene soveltaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

sovella

iii

soveltakoon

Plural

i

soveltakaamme

ii

soveltakaa

iii

soveltakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

soveltaa

Tra

-ksi

soveltaaksensa / soveltaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

soveltaessa

Ins

-in

soveltaen

Ine

-ssa

sovellettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

soveltamaan

Ine

-ssa

soveltamassa

Ela

-sta

soveltamasta

Ade

-lla

soveltamalla

Abe

-tta

soveltamatta

Ins

-in

soveltaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

soveltaminen

Par

-ta

soveltamista

Infinitive V

soveltamaisillaan / soveltamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

sovelletaan

ei sovelleta

Imperfect

sovellettiin

ei sovellettu

Potential

sovellettaneen

ei sovellettane

Conditional

sovellettaisiin

ei sovellettaisi

Imperative Present

sovellettakoon

älköön sovellettako

Imperative Perfect

olkoon sovellettu

älköön sovellettu

Positive

Negative

Present

sovelletaan

ei sovelleta

Imperfect

sovellettiin

ei sovellettu

Potential

sovellettaneen

ei sovellettane

Conditional

sovellettaisiin

ei sovellettaisi

Imperative Present

sovellettakoon

älköön sovellettako

Imperative Perfect

olkoon sovellettu

älköön sovellettu

Participle

Active

Passive

1st

soveltava

sovellettava

2nd

soveltanut

sovellettu

3rd

soveltama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

soveltava

soveltavat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

soveltavan

soveltavien

Ill

mihin

soveltaviin

Solve

Ine

-ssa

soveltavassa

Solve

Ela

-sta

soveltavasta

soveltavista

All

-lle

soveltavalle

soveltaville

Ade

-lla

soveltavalla

soveltavilla

Abl

-lta

soveltavalta

soveltavilta

Tra

-ksi

soveltavaksi

Solve

Ess

-na

soveltavina

Solve

Abe

-tta

soveltavatta

soveltavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

soveltava

soveltavat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

soveltavan

soveltavien

Ill

mihin

soveltaviin

Solve

Ine

-ssa

soveltavassa

Solve

Ela

-sta

soveltavasta

soveltavista

All

-lle

soveltavalle

soveltaville

Ade

-lla

soveltavalla

soveltavilla

Abl

-lta

soveltavalta

soveltavilta

Tra

-ksi

soveltavaksi

Solve

Ess

-na

soveltavina

Solve

Abe

-tta

soveltavatta

soveltavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

soveltavempia / soveltavampia

Solve

Gen

-n

soveltavemman / soveltavamman

soveltavempien / soveltavampien

Ill

mihin

soveltavempiin / soveltavampiin

Solve

Ine

-ssa

soveltavemmassa / soveltavammassa

soveltavemmissa / soveltavammissa

Ela

-sta

soveltavemmista / soveltavammista

Solve

All

-lle

soveltavemmalle / soveltavammalle

soveltavemmille / soveltavammille

Ade

-lla

soveltavemmalla / soveltavammalla

Solve

Abl

-lta

soveltavemmalta / soveltavammalta

soveltavemmilta / soveltavammilta

Tra

-ksi

soveltavemmaksi / soveltavammaksi

soveltavemmiksi / soveltavammiksi

Ess

-na

soveltavempana / soveltavampana

soveltavempina / soveltavampina

Abe

-tta

soveltavemmatta / soveltavammatta

soveltavemmitta / soveltavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavemmin / soveltavammin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

soveltavempia / soveltavampia

Solve

Gen

-n

soveltavemman / soveltavamman

soveltavempien / soveltavampien

Ill

mihin

soveltavempiin / soveltavampiin

Solve

Ine

-ssa

soveltavemmassa / soveltavammassa

soveltavemmissa / soveltavammissa

Ela

-sta

soveltavemmista / soveltavammista

Solve

All

-lle

soveltavemmalle / soveltavammalle

soveltavemmille / soveltavammille

Ade

-lla

soveltavemmalla / soveltavammalla

Solve

Abl

-lta

soveltavemmalta / soveltavammalta

soveltavemmilta / soveltavammilta

Tra

-ksi

soveltavemmaksi / soveltavammaksi

soveltavemmiksi / soveltavammiksi

Ess

-na

soveltavempana / soveltavampana

soveltavempina / soveltavampina

Abe

-tta

soveltavemmatta / soveltavammatta

soveltavemmitta / soveltavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavemmin / soveltavammin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

soveltavimpia

Solve

Gen

-n

soveltavimman

soveltavinten / soveltavimpien

Ill

mihin

soveltavimpiin

Solve

Ine

-ssa

soveltavimmassa

Solve

Ela

-sta

soveltavimmasta

soveltavimmista

All

-lle

soveltavimmalle

soveltavimmille

Ade

-lla

soveltavimmilla

Solve

Abl

-lta

soveltavimmalta

soveltavimmilta

Tra

-ksi

soveltavimmaksi

soveltavimmiksi

Ess

-na

soveltavimpana

soveltavimpina

Abe

-tta

soveltavimmatta

soveltavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

soveltavimpia

Solve

Gen

-n

soveltavimman

soveltavinten / soveltavimpien

Ill

mihin

soveltavimpiin

Solve

Ine

-ssa

soveltavimmassa

Solve

Ela

-sta

soveltavimmasta

soveltavimmista

All

-lle

soveltavimmalle

soveltavimmille

Ade

-lla

soveltavimmilla

Solve

Abl

-lta

soveltavimmalta

soveltavimmilta

Tra

-ksi

soveltavimmaksi

soveltavimmiksi

Ess

-na

soveltavimpana

soveltavimpina

Abe

-tta

soveltavimmatta

soveltavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

soveltavimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

sovellan

en sovella

ii

et sovella

Solve

iii

ei sovella

Solve

Plural

Positive

Negative

i

sovellamme / sovelletaan

emme sovella / ei sovelleta

ii

sovellatte

ette sovella

iii

soveltavat

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

sovellanen sovella

ii

et sovella
Solve

iii

ei sovella
Solve

Plural

PositiveNegative

i

sovellamme / sovelletaanemme sovella / ei sovelleta

ii

sovellatteette sovella

iii

soveltavateivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en soveltanut

Solve

ii

sovelsit

et soveltanut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

sovelsimme / sovellettiin

emme / ei Solve

ii

sovelsitte

ette soveltaneet

iii

sovelsivat

eivät soveltaneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en soveltanut
Solve

ii

sovelsitet soveltanut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

sovelsimme / sovellettiinemme / ei
Solve

ii

sovelsitteette soveltaneet

iii

sovelsivateivät soveltaneet
Imperative Solved!

sinä

sovella

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

sovella

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

soveltaisin

en soveltaisi

ii

et soveltaisi

Solve

iii

soveltaisi

ei soveltaisi

Plural

Positive

Negative

i

soveltaisimme

emme soveltaisi

ii

ette soveltaisi

Solve

iii

soveltaisivat

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

soveltaisinen soveltaisi

ii

et soveltaisi
Solve

iii

soveltaisiei soveltaisi

Plural

PositiveNegative

i

soveltaisimmeemme soveltaisi

ii

ette soveltaisi
Solve

iii

soveltaisivateivät
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept