logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sormeilla, verb

Word analysis
sormeilee SeeHide full analysisArrow downArrow up

sormeilee

sormeilla

Verb, Present, 3rd person singular

Report an issue

Wiktionary

To finger. Show more arrow right From sormi +‎ -illa. Show more arrow right
to finger sormeilla, kajota jhk, tunnustella, hypistellä, antaa jku ilmi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl Corpus Joku sormeilee turvapiirejä. Someone's tampering with the security circuits. Sormeilit harmoniaa. You done fucked up harmony. Jos joku sormeilee todisteita, se ei ole hän. If somebody's doctoring evidence, it isn't him. Joku muu sormeili näitä. Someone else must have been manipulating this. Sormeilet sääntöjä, mies. Hey, you're fuckin' with the rules, man. Näin kun sormeilit tuota. I saw you tinkering with that contraption, Hickory. Michelangelon Kaksi muskelimiestä sormeilee toisiaan. Michelangelo's "Two Muscular Guys Touching Fingers". Minä taas sormeilen posteja. I'm more of a mail tamperer. Joko joku sormeili nauhoja... Either somebody tampered with the tapes... Tuuli sormeilee viimeisiä lehtiä puiston ikivanhoissa puissa. Pure holidays The wind twiddles last leaves on the park's ancient trees. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

sormeilen

en sormeile

ii

sormeilet

et sormeile

iii

sormeilee

ei sormeile

Plural

Positive

Negative

i

sormeilemme / sormeillaan

emme sormeile / ei sormeilla

ii

sormeilette

ette sormeile

iii

sormeilevat

eivät sormeile

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sormeilin

en sormeillut

ii

sormeilit

et sormeillut

iii

sormeili

ei sormeillut

Plural

Positive

Negative

i

sormeilimme / sormeiltiin

emme sormeilleet / ei sormeiltu

ii

sormeilitte

ette sormeilleet

iii

sormeilivat

eivät sormeilleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen sormeillut

en ole sormeillut

ii

olet sormeillut

et ole sormeillut

iii

on sormeillut

ei ole sormeillut

Plural

Positive

Negative

i

olemme sormeilleet

emme ole sormeilleet

ii

olette sormeilleet

ette ole sormeilleet

iii

ovat sormeilleet

eivät ole sormeilleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin sormeillut

en ollut sormeillut

ii

olit sormeillut

et ollut sormeillut

iii

oli sormeillut

ei ollut sormeillut

Plural

Positive

Negative

i

olimme sormeilleet

emme olleet sormeilleet

ii

olitte sormeilleet

ette olleet sormeilleet

iii

olivat sormeilleet

eivät olleet sormeilleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

sormeilisin

en sormeilisi

ii

sormeilisit

et sormeilisi

iii

sormeilisi

ei sormeilisi

Plural

Positive

Negative

i

sormeilisimme

emme sormeilisi

ii

sormeilisitte

ette sormeilisi

iii

sormeilisivat

eivät sormeilisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin sormeillut

en olisi sormeillut

ii

olisit sormeillut

et olisi sormeillut

iii

olisi sormeillut

ei olisi sormeillut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme sormeilleet

emme olisi sormeilleet

ii

olisitte sormeilleet

ette olisi sormeilleet

iii

olisivat sormeilleet

eivät olisi sormeilleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

sormeillen

en sormeille

ii

sormeillet

et sormeille

iii

sormeillee

ei sormeille

Plural

Positive

Negative

i

sormeillemme

emme sormeille

ii

sormeillette

ette sormeille

iii

sormeillevat

eivät sormeille

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen sormeillut

en liene sormeillut

ii

lienet sormeillut

et liene sormeillut

iii

lienee sormeillut

ei liene sormeillut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme sormeilleet

emme liene sormeilleet

ii

lienette sormeilleet

ette liene sormeilleet

iii

lienevät sormeilleet

eivät liene sormeilleet

Imperative

Singular

i

-

ii

sormeile

iii

sormeilkoon

Plural

i

sormeilkaamme

ii

sormeilkaa

iii

sormeilkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

sormeilla

Tra

-ksi

sormeillaksensa / sormeillakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

sormeillessa

Ins

-in

sormeillen

Ine

-ssa

sormeiltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

sormeilemaan

Ine

-ssa

sormeilemassa

Ela

-sta

sormeilemasta

Ade

-lla

sormeilemalla

Abe

-tta

sormeilematta

Ins

-in

sormeileman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

sormeileminen

Par

-ta

sormeilemista

Infinitive V

sormeilemaisillaan / sormeilemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

sormeillaan

ei sormeilla

Imperfect

sormeiltiin

ei sormeiltu

Potential

sormeiltaneen

ei sormeiltane

Conditional

sormeiltaisiin

ei sormeiltaisi

Imperative Present

sormeiltakoon

älköön sormeiltako

Imperative Perfect

olkoon sormeiltu

älköön sormeiltu

Positive

Negative

Present

sormeillaan

ei sormeilla

Imperfect

sormeiltiin

ei sormeiltu

Potential

sormeiltaneen

ei sormeiltane

Conditional

sormeiltaisiin

ei sormeiltaisi

Imperative Present

sormeiltakoon

älköön sormeiltako

Imperative Perfect

olkoon sormeiltu

älköön sormeiltu

Participle

Active

Passive

1st

sormeileva

sormeiltava

2nd

sormeillut

sormeiltu

3rd

sormeilema

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

sormeilen

en sormeile

ii

sormeilet

et sormeile

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

sormeilemme / sormeillaan

emme sormeile / ei sormeilla

ii

sormeilette

ette sormeile

iii

eivät sormeile

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

sormeilenen sormeile

ii

sormeiletet sormeile

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

sormeilemme / sormeillaanemme sormeile / ei sormeilla

ii

sormeiletteette sormeile

iii

eivät sormeile
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

sormeilin

en sormeillut

ii

sormeilit

et sormeillut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme sormeilleet / ei sormeiltu

Solve

ii

sormeilitte

ette sormeilleet

iii

sormeilivat

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

sormeilinen sormeillut

ii

sormeilitet sormeillut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme sormeilleet / ei sormeiltu
Solve

ii

sormeilitteette sormeilleet

iii

sormeilivateivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

sormeile

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

sormeile

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

sormeilisin

en sormeilisi

ii

et sormeilisi

Solve

iii

sormeilisi

ei sormeilisi

Plural

Positive

Negative

i

emme sormeilisi

Solve

ii

sormeilisitte

ette sormeilisi

iii

sormeilisivat

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

sormeilisinen sormeilisi

ii

et sormeilisi
Solve

iii

sormeilisiei sormeilisi

Plural

PositiveNegative

i

emme sormeilisi
Solve

ii

sormeilisitteette sormeilisi

iii

sormeilisivateivät
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept