logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

skaalata, verb

Word analysis
skaalaa

skaalaa

skaalata

Verb, Active voice Indicative Present 3rd singular

skaalata

Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular

skaalata

Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular

skaalata

Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb

skaala

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to scale (up or down), to change the size of Show more arrow right skaala +‎ -ta Show more arrow right
to scale
scaled
scale the
be scaled
scale
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; KDE40.1; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2 Kuvan skaalaaminen. Scaling a picture. Valitse skaalattava objekti. Select the object for the existence check. Skaalattava grafiikkaComment. Scalable Graphics. (Katso Kirjasimen skaalaaminen.). (See Align or justify text.). Aseta koko Skaalaa. Resize/ Scale. Skaalaa pehmennetysti. Smooth Scale. Taidan kasvattaa skaalaa. But now I think I'm going to widen my scope. Skaalatut sisällötKeep Aspect Ratio (short. Scaled Contents. Kun merkki skaalataan uudelleen:. When a label is rescaled :. Tee skaalattavaa vektorigrafiikkaaComment. Create scalable vector drawings. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

skaalaan

en skaalaa

ii

skaalaat

et skaalaa

iii

skaalaa

ei skaalaa

Plural

Positive

Negative

i

skaalaamme / skaalataan

emme skaalaa / ei skaalata

ii

skaalaatte

ette skaalaa

iii

skaalaavat

eivät skaalaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

skaalasin

en skaalannut

ii

skaalasit

et skaalannut

iii

skaalasi

ei skaalannut

Plural

Positive

Negative

i

skaalasimme / skaalattiin

emme skaalanneet / ei skaalattu

ii

skaalasitte

ette skaalanneet

iii

skaalasivat

eivät skaalanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen skaalannut

en ole skaalannut

ii

olet skaalannut

et ole skaalannut

iii

on skaalannut

ei ole skaalannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme skaalanneet

emme ole skaalanneet

ii

olette skaalanneet

ette ole skaalanneet

iii

ovat skaalanneet

eivät ole skaalanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin skaalannut

en ollut skaalannut

ii

olit skaalannut

et ollut skaalannut

iii

oli skaalannut

ei ollut skaalannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme skaalanneet

emme olleet skaalanneet

ii

olitte skaalanneet

ette olleet skaalanneet

iii

olivat skaalanneet

eivät olleet skaalanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

skaalaisin

en skaalaisi

ii

skaalaisit

et skaalaisi

iii

skaalaisi

ei skaalaisi

Plural

Positive

Negative

i

skaalaisimme

emme skaalaisi

ii

skaalaisitte

ette skaalaisi

iii

skaalaisivat

eivät skaalaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin skaalannut

en olisi skaalannut

ii

olisit skaalannut

et olisi skaalannut

iii

olisi skaalannut

ei olisi skaalannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme skaalanneet

emme olisi skaalanneet

ii

olisitte skaalanneet

ette olisi skaalanneet

iii

olisivat skaalanneet

eivät olisi skaalanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

skaalannen

en skaalanne

ii

skaalannet

et skaalanne

iii

skaalannee

ei skaalanne

Plural

Positive

Negative

i

skaalannemme

emme skaalanne

ii

skaalannette

ette skaalanne

iii

skaalannevat

eivät skaalanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen skaalannut

en liene skaalannut

ii

lienet skaalannut

et liene skaalannut

iii

lienee skaalannut

ei liene skaalannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme skaalanneet

emme liene skaalanneet

ii

lienette skaalanneet

ette liene skaalanneet

iii

lienevät skaalanneet

eivät liene skaalanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

skaalaa

iii

skaalatkoon

Plural

i

skaalatkaamme

ii

skaalatkaa

iii

skaalatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

skaalata

Tra

-ksi

skaalataksensa / skaalatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

skaalatessa

Ins

-in

skaalaten

Ine

-ssa

skaalattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

skaalaamaan

Ine

-ssa

skaalaamassa

Ela

-sta

skaalaamasta

Ade

-lla

skaalaamalla

Abe

-tta

skaalaamatta

Ins

-in

skaalaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

skaalaaminen

Par

-ta

skaalaamista

Infinitive V

skaalaamaisillaan / skaalaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

skaalataan

ei skaalata

Imperfect

skaalattiin

ei skaalattu

Potential

skaalattaneen

ei skaalattane

Conditional

skaalattaisiin

ei skaalattaisi

Imperative Present

skaalattakoon

älköön skaalattako

Imperative Perfect

olkoon skaalattu

älköön skaalattu

Positive

Negative

Present

skaalataan

ei skaalata

Imperfect

skaalattiin

ei skaalattu

Potential

skaalattaneen

ei skaalattane

Conditional

skaalattaisiin

ei skaalattaisi

Imperative Present

skaalattakoon

älköön skaalattako

Imperative Perfect

olkoon skaalattu

älköön skaalattu

Participle

Active

Passive

1st

skaalaava

skaalattava

2nd

skaalannut

skaalattu

3rd

skaalaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

skaala

skaalat

Par

-ta

skaalaa

skaaloja

Gen

-n

skaalan

skaalojen

Ill

mihin

skaalaan

skaaloihin

Ine

-ssa

skaalassa

skaaloissa

Ela

-sta

skaalasta

skaaloista

All

-lle

skaalalle

skaaloille

Ade

-lla

skaalalla

skaaloilla

Abl

-lta

skaalalta

skaaloilta

Tra

-ksi

skaalaksi

skaaloiksi

Ess

-na

skaalana

skaaloina

Abe

-tta

skaalatta

skaaloitta

Com

-ne

-

skaaloine

Ins

-in

-

skaaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

skaala

skaalat

Par

-ta

skaalaa

skaaloja

Gen

-n

skaalan

skaalojen

Ill

mihin

skaalaan

skaaloihin

Ine

-ssa

skaalassa

skaaloissa

Ela

-sta

skaalasta

skaaloista

All

-lle

skaalalle

skaaloille

Ade

-lla

skaalalla

skaaloilla

Abl

-lta

skaalalta

skaaloilta

Tra

-ksi

skaalaksi

skaaloiksi

Ess

-na

skaalana

skaaloina

Abe

-tta

skaalatta

skaaloitta

Com

-ne

-

skaaloine

Ins

-in

-

skaaloin

scale mittakaava, asteikko, skaala, mitta, hilse, kalkki
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, skaala
spectrum spektri, kirjo, skaala, asteikko
repertory skaala, ohjelmisto, repertoaariteatteri, kokoelma, tuotanto, valikoima
repertoire ohjelmisto, valikoima, kokoelma, tuotanto, skaala
Show more arrow right
KDE40.1; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; DGT Translation Memory parallel corpus; OPUS Aseta koko Skaalaa. Resize/ Scale. Skaalaa pehmennetysti. Smooth Scale. Taidan kasvattaa skaalaa. But now I think I'm going to widen my scope. Skaala oli erittäin laaja. The scale was very broad. Opas on nykyisin skaalalla. The guide is currently at a scale. Tilanne on levollinen skaalalla. The situation is calm on scale. Niitä on melkoinen skaala. There's a fair variety that might present. Skaala ratkaisi valaistuksen ongelman. The scale solved the lighting problem. Testataan järjestelmän toimivuus skaalalla. Let's test the system's functionality on a scale. Skaala vaihtelee suuresti eri alojen välillä. The range varies greatly between different fields. Show more arrow right

Wiktionary

scale, scope Show more arrow right

Wikipedia

asteikko
useita käyttöyhteyksiä, erityisesti: skaala, sävelasteikko mittakaava
skaalaetu
mittakaavaetu Ooppera Skaala
suomalainen nykyoopperaan keskittynyt ammattilaisryhmä Skaala
suomalainen ovia ja ikkunoita valmistava yritys Skaala areena
pesäpallostadion Seinäjoen hyllykalliolla
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

skaalani

skaalani

skaalasi

skaalasi

skaalansa

skaalansa

Par

-ta

skaalaani

skaalojani

skaalaasi

skaalojasi

skaalaansa / skaalaaan

skaalojansa / skaalojaan

Gen

-n

skaalani

skaalojeni

skaalasi

skaalojesi

skaalansa

skaalojensa

Ill

mihin

skaalaani

skaaloihini

skaalaasi

skaaloihisi

skaalaansa

skaaloihinsa

Ine

-ssa

skaalassani

skaaloissani

skaalassasi

skaaloissasi

skaalassansa / skaalassaan

skaaloissansa / skaaloissaan

Ela

-sta

skaalastani

skaaloistani

skaalastasi

skaaloistasi

skaalastansa / skaalastaan

skaaloistansa / skaaloistaan

All

-lle

skaalalleni

skaaloilleni

skaalallesi

skaaloillesi

skaalallensa / skaalalleen

skaaloillensa / skaaloillean

Ade

-lla

skaalallani

skaaloillani

skaalallasi

skaaloillasi

skaalallansa / skaalallaan

skaaloillansa / skaaloillaan

Abl

-lta

skaalaltani

skaaloiltani

skaalaltasi

skaaloiltasi

skaalaltansa / skaalaltaan

skaaloiltansa / skaaloiltaan

Tra

-ksi

skaalakseni

skaaloikseni

skaalaksesi

skaaloiksesi

skaalaksensa / skaalakseen

skaaloiksensa / skaaloikseen

Ess

-na

skaalanani

skaaloinani

skaalanasi

skaaloinasi

skaalanansa / skaalanaan

skaaloinansa / skaaloinaan

Abe

-tta

skaalattani

skaaloittani

skaalattasi

skaaloittasi

skaalattansa / skaalattaan

skaaloittansa / skaaloittaan

Com

-ne

-

skaaloineni

-

skaaloinesi

-

skaaloinensa / skaaloineen

Singular

Plural

Nom

-

skaalani

skaalasi

skaalansa

skaalani

skaalasi

skaalansa

Par

-ta

skaalaani

skaalaasi

skaalaansa / skaalaaan

skaalojani

skaalojasi

skaalojansa / skaalojaan

Gen

-n

skaalani

skaalasi

skaalansa

skaalojeni

skaalojesi

skaalojensa

Ill

mihin

skaalaani

skaalaasi

skaalaansa

skaaloihini

skaaloihisi

skaaloihinsa

Ine

-ssa

skaalassani

skaalassasi

skaalassansa / skaalassaan

skaaloissani

skaaloissasi

skaaloissansa / skaaloissaan

Ela

-sta

skaalastani

skaalastasi

skaalastansa / skaalastaan

skaaloistani

skaaloistasi

skaaloistansa / skaaloistaan

All

-lle

skaalalleni

skaalallesi

skaalallensa / skaalalleen

skaaloilleni

skaaloillesi

skaaloillensa / skaaloillean

Ade

-lla

skaalallani

skaalallasi

skaalallansa / skaalallaan

skaaloillani

skaaloillasi

skaaloillansa / skaaloillaan

Abl

-lta

skaalaltani

skaalaltasi

skaalaltansa / skaalaltaan

skaaloiltani

skaaloiltasi

skaaloiltansa / skaaloiltaan

Tra

-ksi

skaalakseni

skaalaksesi

skaalaksensa / skaalakseen

skaaloikseni

skaaloiksesi

skaaloiksensa / skaaloikseen

Ess

-na

skaalanani

skaalanasi

skaalanansa / skaalanaan

skaaloinani

skaaloinasi

skaaloinansa / skaaloinaan

Abe

-tta

skaalattani

skaalattasi

skaalattansa / skaalattaan

skaaloittani

skaaloittasi

skaaloittansa / skaaloittaan

Com

-ne

-

-

-

skaaloineni

skaaloinesi

skaaloinensa / skaaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

skaalamme

skaalamme

skaalanne

skaalanne

skaalansa

skaalansa

Par

-ta

skaalaamme

skaalojamme

skaalaanne

skaalojanne

skaalaansa / skaalaaan

skaalojansa / skaalojaan

Gen

-n

skaalamme

skaalojemme

skaalanne

skaalojenne

skaalansa

skaalojensa

Ill

mihin

skaalaamme

skaaloihimme

skaalaanne

skaaloihinne

skaalaansa

skaaloihinsa

Ine

-ssa

skaalassamme

skaaloissamme

skaalassanne

skaaloissanne

skaalassansa / skaalassaan

skaaloissansa / skaaloissaan

Ela

-sta

skaalastamme

skaaloistamme

skaalastanne

skaaloistanne

skaalastansa / skaalastaan

skaaloistansa / skaaloistaan

All

-lle

skaalallemme

skaaloillemme

skaalallenne

skaaloillenne

skaalallensa / skaalalleen

skaaloillensa / skaaloillean

Ade

-lla

skaalallamme

skaaloillamme

skaalallanne

skaaloillanne

skaalallansa / skaalallaan

skaaloillansa / skaaloillaan

Abl

-lta

skaalaltamme

skaaloiltamme

skaalaltanne

skaaloiltanne

skaalaltansa / skaalaltaan

skaaloiltansa / skaaloiltaan

Tra

-ksi

skaalaksemme

skaaloiksemme

skaalaksenne

skaaloiksenne

skaalaksensa / skaalakseen

skaaloiksensa / skaaloikseen

Ess

-na

skaalanamme

skaaloinamme

skaalananne

skaaloinanne

skaalanansa / skaalanaan

skaaloinansa / skaaloinaan

Abe

-tta

skaalattamme

skaaloittamme

skaalattanne

skaaloittanne

skaalattansa / skaalattaan

skaaloittansa / skaaloittaan

Com

-ne

-

skaaloinemme

-

skaaloinenne

-

skaaloinensa / skaaloineen

Singular

Plural

Nom

-

skaalamme

skaalanne

skaalansa

skaalamme

skaalanne

skaalansa

Par

-ta

skaalaamme

skaalaanne

skaalaansa / skaalaaan

skaalojamme

skaalojanne

skaalojansa / skaalojaan

Gen

-n

skaalamme

skaalanne

skaalansa

skaalojemme

skaalojenne

skaalojensa

Ill

mihin

skaalaamme

skaalaanne

skaalaansa

skaaloihimme

skaaloihinne

skaaloihinsa

Ine

-ssa

skaalassamme

skaalassanne

skaalassansa / skaalassaan

skaaloissamme

skaaloissanne

skaaloissansa / skaaloissaan

Ela

-sta

skaalastamme

skaalastanne

skaalastansa / skaalastaan

skaaloistamme

skaaloistanne

skaaloistansa / skaaloistaan

All

-lle

skaalallemme

skaalallenne

skaalallensa / skaalalleen

skaaloillemme

skaaloillenne

skaaloillensa / skaaloillean

Ade

-lla

skaalallamme

skaalallanne

skaalallansa / skaalallaan

skaaloillamme

skaaloillanne

skaaloillansa / skaaloillaan

Abl

-lta

skaalaltamme

skaalaltanne

skaalaltansa / skaalaltaan

skaaloiltamme

skaaloiltanne

skaaloiltansa / skaaloiltaan

Tra

-ksi

skaalaksemme

skaalaksenne

skaalaksensa / skaalakseen

skaaloiksemme

skaaloiksenne

skaaloiksensa / skaaloikseen

Ess

-na

skaalanamme

skaalananne

skaalanansa / skaalanaan

skaaloinamme

skaaloinanne

skaaloinansa / skaaloinaan

Abe

-tta

skaalattamme

skaalattanne

skaalattansa / skaalattaan

skaaloittamme

skaaloittanne

skaaloittansa / skaaloittaan

Com

-ne

-

-

-

skaaloinemme

skaaloinenne

skaaloinensa / skaaloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

skaalaan

en skaalaa

ii

skaalaat

et skaalaa

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

skaalaamme / skaalataan

emme skaalaa / ei skaalata

ii

skaalaatte

ette skaalaa

iii

eivät skaalaa

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

skaalaanen skaalaa

ii

skaalaatet skaalaa

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

skaalaamme / skaalataanemme skaalaa / ei skaalata

ii

skaalaatteette skaalaa

iii

eivät skaalaa
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

skaalasin

en skaalannut

ii

skaalasit

et Solve

iii

ei skaalannut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme skaalanneet / ei skaalattu

Solve

ii

skaalasitte

ette Solve

iii

skaalasivat

eivät skaalanneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

skaalasinen skaalannut

ii

skaalasitet
Solve

iii

ei skaalannut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme skaalanneet / ei skaalattu
Solve

ii

skaalasitteette
Solve

iii

skaalasivateivät skaalanneet
Imperative Solved!

sinä

skaalaa

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

skaalaa

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

skaalaisin

en skaalaisi

ii

et skaalaisi

Solve

iii

skaalaisi

ei skaalaisi

Plural

Positive

Negative

i

skaalaisimme

emme skaalaisi

ii

skaalaisitte

ette Solve

iii

eivät skaalaisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

skaalaisinen skaalaisi

ii

et skaalaisi
Solve

iii

skaalaisiei skaalaisi

Plural

PositiveNegative

i

skaalaisimmeemme skaalaisi

ii

skaalaisitteette
Solve

iii

eivät skaalaisi
Solve

Singular

Plural

Nom

-

skaala

skaalat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

skaalojen

Solve

Ill

mihin

skaaloihin

Solve

Ine

-ssa

skaalassa

Solve

Ela

-sta

skaalasta

skaaloista

All

-lle

skaalalle

skaaloille

Ade

-lla

skaalalla

skaaloilla

Abl

-lta

skaalalta

skaaloilta

Tra

-ksi

skaalaksi

Solve

Ess

-na

skaaloina

Solve

Abe

-tta

skaalatta

skaaloitta

Com

-ne

-

skaaloine

Ins

-in

-

skaaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

skaala

skaalat

Par

-ta

Gen

-n

skaalojen

Ill

mihin

skaaloihin

Ine

-ssa

skaalassa

Ela

-sta

skaalasta

skaaloista

All

-lle

skaalalle

skaaloille

Ade

-lla

skaalalla

skaaloilla

Abl

-lta

skaalalta

skaaloilta

Tra

-ksi

skaalaksi

Ess

-na

skaaloina

Abe

-tta

skaalatta

skaaloitta

Com

-ne

-

skaaloine

Ins

-in

-

skaaloin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept