logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ruoka, noun

Word analysis
ruokaintoleranssi

ruokaintoleranssi

ruoka

Noun, Singular Nominative

+ intoleranssi

Noun, Singular Nominative

ruoka

Noun, Plural Genitive

+ toleranssi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruoka

ruuat / ruoat / ruo’at

Par

-ta

ruokaa

ruokia

Gen

-n

ruuan / ruoan / ruo’an

ruokien

Ill

mihin

ruokaan

ruokiin

Ine

-ssa

ruuassa / ruoassa / ruo’assa

ruuissa / ruo’issa / ruoissa

Ela

-sta

ruuasta / ruoasta / ruo’asta

ruuista / ruo’ista / ruoista

All

-lle

ruualle / ruoalle / ruo’alle

ruuille / ruo’ille / ruoille

Ade

-lla

ruualla / ruoalla / ruo’alla

ruuilla / ruo’illa / ruoilla

Abl

-lta

ruualta / ruoalta / ruo’alta

ruuilta / ruo’ilta / ruoilta

Tra

-ksi

ruuaksi / ruoaksi / ruo’aksi

ruuiksi / ruo’iksi / ruoiksi

Ess

-na

ruokana

ruokina

Abe

-tta

ruuatta / ruoatta / ruo’atta

ruuitta / ruo’itta / ruoitta

Com

-ne

-

ruokine

Ins

-in

-

ruuin / ruo’in / ruoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruoka

ruuat / ruoat / ruo’at

Par

-ta

ruokaa

ruokia

Gen

-n

ruuan / ruoan / ruo’an

ruokien

Ill

mihin

ruokaan

ruokiin

Ine

-ssa

ruuassa / ruoassa / ruo’assa

ruuissa / ruo’issa / ruoissa

Ela

-sta

ruuasta / ruoasta / ruo’asta

ruuista / ruo’ista / ruoista

All

-lle

ruualle / ruoalle / ruo’alle

ruuille / ruo’ille / ruoille

Ade

-lla

ruualla / ruoalla / ruo’alla

ruuilla / ruo’illa / ruoilla

Abl

-lta

ruualta / ruoalta / ruo’alta

ruuilta / ruo’ilta / ruoilta

Tra

-ksi

ruuaksi / ruoaksi / ruo’aksi

ruuiksi / ruo’iksi / ruoiksi

Ess

-na

ruokana

ruokina

Abe

-tta

ruuatta / ruoatta / ruo’atta

ruuitta / ruo’itta / ruoitta

Com

-ne

-

ruokine

Ins

-in

-

ruuin / ruo’in / ruoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

food ruoka, ravinto
cooking ruoanlaitto, ruoka, ruoanvalmistus
meat liha, ruoka, malto, syötävä osa, painava sisällys, asia
eating syöminen, ruoka, syönti
table taulukko, pöytä, taulu, luettelo, levy, ruoka
dietary ruoka, ruokajärjestys
board hallitus, lauta, johtokunta, taulu, lautakunta, ruoka
chow sapuska, ruoka, kiinanpystykorva
fare hinta, kuljetusmaksu, matkalipun hinta, ruoka, matkustaja, kuljetustaksa
eatables ruoka, ruokatavarat
nosh ruoka, sapuska
eats ruoka, sapuska
provisions muona, elintarvikkeet, ruoka
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba; OPUS; Europarl Parallel Corpus Ruoka on valmis. The food is ready. Ruoka oli herkullista. The food was delicious. Koe ruokasi. Experience your food. Syö ruokasi. Finished eating. Hyvä ruoka. A great flood. Ruokani on jo kylmää. My meal is already cold. Entäs ruokani. Oh ooh ooh , my food! Älä syö ruoiltasi! Don't eat from your meals!. Ruoka piristää. It makes you happy , food. Ruokani oli herkullista. My food was delicious. Show more arrow right

Wiktionary

food meal Show more arrow right (food): ravinto(meal): ateria Show more arrow right Both of the two ways of inflecting ruoka presented above are regarded as equally acceptable by Kotus, an authority in Finnish language. In practice, the former declension is more common in written language while the latter is more common in spoken language. Show more arrow right ruokailla-ruokainenruokaisaruokalaruokkia Show more arrow right alkuruokaarkiruokadieettiruokaeturuokaeväsruokageeniruokagourmetruokagrilliruokagurmeeruokaherkkuruokahimoruokahätäruokajouluruokajuhlaruokajälkiruokajälkiruokakastikejälkiruokakulhojälkiruokalautanenjälkiruokalusikkajälkiruokamaljajälkiruokaviinikalaruokakananruokakarjanruokakasvisruokakasvisruokavaliokeittoruokakioskiruokakotiruokalaatikkoruokalaihdutusruokavaliolempiruokaliemiruokalinturuokalusikkaruokalämminruokamaitoruokamieliruokamikroruokapataruokaperinneruokapikaruokapikaruokapaikkapitoruokapitäjäruokapurkkiruokapäivällisruokapääruokapääruokalajipääsiäisruokaravintolaruokaretkiruokaroskaruokaruoanhajuruoanhakuruoanjakelupisteruoanjäteruoankäryruoanlaittajaruoanlaittoruoanlaittotaitoruoanlaittotaitoinenruoansulatusruoantuoksuruoantähderuoanvalmistusruoanvalmistusohjeruoka-aikaruoka-aineruoka-aineallergiaruoka-ainesruoka-aineympyräruoka-allergiaruoka-annosruoka-apuruoka-astiaruokaetikkaruokahaluruokahalutonruokahaluttomuusruokahuoltoruokajonoruokajuomaruokajärjestysruokakaappiruokakaupparuokakellariruokakelloruokakomeroruokakoriruokakulttuuriruokakulutruokakuntaruokakuppiruokalajiruokalappuruokalaskuruokaleipäruokaleporuokaliinaruokalippuruokalistaruokalisäruokalusikallinenruokalusikkaruokamakkararuokamenotruokamultaruokamyrkytysruokaohjeruokaomenaruokaostosruokapaikkaruokapalkkaruokapaprikaruokaparsaruokaperinneruokaperunaruokapidotruokapiiriruokaputkaruokapöytäruokaraharuokarauharuokareseptiruokarukousruokaruotsiruokaryyppyruokasalaattiruokasaliruokasieniruokasipuliruokasoodaruokasularuokasuolaruokatalousruokatarjoiluruokatarpeetruokatarvikeruokataukoruokatavararuokatavarakaupparuokatermosruokatorviruokatottumusruokatuntiruokaturvaruokavalioruokavaratruokavierasruokaviiniruokavälituntiruokaöljysairaalaruokasianruokasieniruokasilmänruokatexmexruokatykinruokauuniruokavalmisruokavihannesruokavokkiruokavuokaruokaväliruoka Show more arrow right From Proto-Finnic rooka, borrowed from Proto-Germanic rōkā ("care, attention", later rōkō). Cognates include Estonian roog, Votic rooka, Ludian ruog. Show more arrow right

Wikipedia

Food Food is any substance consumed to provide nutritional support for an organism. Food is usually of plant, animal or fungal origin, and contains essential nutrients, such as carbohydrates, fats, proteins, vitamins, or minerals. The substance is ingested by an organism and assimilated by the organism's cells to provide energy, maintain life, or stimulate growth. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruokani

ruokani

ruokasi

ruokasi

ruokansa

ruokansa

Par

-ta

ruokaani

ruokiani

ruokaasi

ruokiasi

ruokaansa

ruokiansa / ruokiaan

Gen

-n

ruokani

ruokieni

ruokasi

ruokiesi

ruokansa

ruokiensa

Ill

mihin

ruokaani

ruokiini

ruokaasi

ruokiisi

ruokaansa

ruokiinsa

Ine

-ssa

ruuassani / ruoassani / ruo’assani

ruuissani / ruo’issani / ruoissani

ruuassasi / ruoassasi / ruo’assasi

ruuissasi / ruo’issasi / ruoissasi

ruuassansa / ruuassaan / ruoassansa / ruoassaan / ruo’assansa / ruo’assaan

ruuissansa / ruuissaan / ruo’issansa / ruo’issaan / ruoissansa / ruoissaan

Ela

-sta

ruuastani / ruoastani / ruo’astani

ruuistani / ruo’istani / ruoistani

ruuastasi / ruoastasi / ruo’astasi

ruuistasi / ruo’istasi / ruoistasi

ruuastansa / ruuastaan / ruoastansa / ruoastaan / ruo’astansa / ruo’astaan

ruuistansa / ruuistaan / ruo’istansa / ruo’istaan / ruoistansa / ruoistaan

All

-lle

ruualleni / ruoalleni / ruo’alleni

ruuilleni / ruo’illeni / ruoilleni

ruuallesi / ruoallesi / ruo’allesi

ruuillesi / ruo’illesi / ruoillesi

ruualleen / ruuallensa / ruoalleen / ruoallensa / ruo’alleen / ruo’allensa

ruuillensa / ruuillean / ruo’illensa / ruo’illean / ruoillensa / ruoillean

Ade

-lla

ruuallani / ruoallani / ruo’allani

ruuillani / ruo’illani / ruoillani

ruuallasi / ruoallasi / ruo’allasi

ruuillasi / ruo’illasi / ruoillasi

ruuallansa / ruuallaan / ruoallansa / ruoallaan / ruo’allansa / ruo’allaan

ruuillansa / ruuillaan / ruo’illansa / ruo’illaan / ruoillansa / ruoillaan

Abl

-lta

ruualtani / ruoaltani / ruo’altani

ruuiltani / ruo’iltani / ruoiltani

ruualtasi / ruoaltasi / ruo’altasi

ruuiltasi / ruo’iltasi / ruoiltasi

ruualtansa / ruualtaan / ruoaltansa / ruoaltaan / ruo’altansa / ruo’altaan

ruuiltansa / ruuiltaan / ruo’iltansa / ruo’iltaan / ruoiltansa / ruoiltaan

Tra

-ksi

ruuakseni / ruoakseni / ruo’akseni

ruuikseni / ruo’ikseni / ruoikseni

ruuaksesi / ruoaksesi / ruo’aksesi

ruuiksesi / ruo’iksesi / ruoiksesi

ruuakseen / ruuaksensa / ruoakseen / ruoaksensa / ruo’akseen / ruo’aksensa

ruuikseen / ruuiksensa / ruo’ikseen / ruo’iksensa / ruoikseen / ruoiksensa

Ess

-na

ruokanani

ruokinani

ruokanasi

ruokinasi

ruokanansa / ruokanaan

ruokinansa / ruokinaan

Abe

-tta

ruuattani / ruoattani / ruo’attani

ruuittani / ruo’ittani / ruoittani

ruuattasi / ruoattasi / ruo’attasi

ruuittasi / ruo’ittasi / ruoittasi

ruuattansa / ruuattaan / ruoattansa / ruoattaan / ruo’attansa / ruo’attaan

ruuittansa / ruuittaan / ruo’ittansa / ruo’ittaan / ruoittansa / ruoittaan

Com

-ne

-

ruokineni

-

ruokinesi

-

ruokinensa / ruokineen

Singular

Plural

Nom

-

ruokani

ruokasi

ruokansa

ruokani

ruokasi

ruokansa

Par

-ta

ruokaani

ruokaasi

ruokaansa

ruokiani

ruokiasi

ruokiansa / ruokiaan

Gen

-n

ruokani

ruokasi

ruokansa

ruokieni

ruokiesi

ruokiensa

Ill

mihin

ruokaani

ruokaasi

ruokaansa

ruokiini

ruokiisi

ruokiinsa

Ine

-ssa

ruuassani / ruoassani / ruo’assani

ruuassasi / ruoassasi / ruo’assasi

ruuassansa / ruuassaan / ruoassansa / ruoassaan / ruo’assansa / ruo’assaan

ruuissani / ruo’issani / ruoissani

ruuissasi / ruo’issasi / ruoissasi

ruuissansa / ruuissaan / ruo’issansa / ruo’issaan / ruoissansa / ruoissaan

Ela

-sta

ruuastani / ruoastani / ruo’astani

ruuastasi / ruoastasi / ruo’astasi

ruuastansa / ruuastaan / ruoastansa / ruoastaan / ruo’astansa / ruo’astaan

ruuistani / ruo’istani / ruoistani

ruuistasi / ruo’istasi / ruoistasi

ruuistansa / ruuistaan / ruo’istansa / ruo’istaan / ruoistansa / ruoistaan

All

-lle

ruualleni / ruoalleni / ruo’alleni

ruuallesi / ruoallesi / ruo’allesi

ruualleen / ruuallensa / ruoalleen / ruoallensa / ruo’alleen / ruo’allensa

ruuilleni / ruo’illeni / ruoilleni

ruuillesi / ruo’illesi / ruoillesi

ruuillensa / ruuillean / ruo’illensa / ruo’illean / ruoillensa / ruoillean

Ade

-lla

ruuallani / ruoallani / ruo’allani

ruuallasi / ruoallasi / ruo’allasi

ruuallansa / ruuallaan / ruoallansa / ruoallaan / ruo’allansa / ruo’allaan

ruuillani / ruo’illani / ruoillani

ruuillasi / ruo’illasi / ruoillasi

ruuillansa / ruuillaan / ruo’illansa / ruo’illaan / ruoillansa / ruoillaan

Abl

-lta

ruualtani / ruoaltani / ruo’altani

ruualtasi / ruoaltasi / ruo’altasi

ruualtansa / ruualtaan / ruoaltansa / ruoaltaan / ruo’altansa / ruo’altaan

ruuiltani / ruo’iltani / ruoiltani

ruuiltasi / ruo’iltasi / ruoiltasi

ruuiltansa / ruuiltaan / ruo’iltansa / ruo’iltaan / ruoiltansa / ruoiltaan

Tra

-ksi

ruuakseni / ruoakseni / ruo’akseni

ruuaksesi / ruoaksesi / ruo’aksesi

ruuakseen / ruuaksensa / ruoakseen / ruoaksensa / ruo’akseen / ruo’aksensa

ruuikseni / ruo’ikseni / ruoikseni

ruuiksesi / ruo’iksesi / ruoiksesi

ruuikseen / ruuiksensa / ruo’ikseen / ruo’iksensa / ruoikseen / ruoiksensa

Ess

-na

ruokanani

ruokanasi

ruokanansa / ruokanaan

ruokinani

ruokinasi

ruokinansa / ruokinaan

Abe

-tta

ruuattani / ruoattani / ruo’attani

ruuattasi / ruoattasi / ruo’attasi

ruuattansa / ruuattaan / ruoattansa / ruoattaan / ruo’attansa / ruo’attaan

ruuittani / ruo’ittani / ruoittani

ruuittasi / ruo’ittasi / ruoittasi

ruuittansa / ruuittaan / ruo’ittansa / ruo’ittaan / ruoittansa / ruoittaan

Com

-ne

-

-

-

ruokineni

ruokinesi

ruokinensa / ruokineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruokamme

ruokamme

ruokanne

ruokanne

ruokansa

ruokansa

Par

-ta

ruokaamme

ruokiamme

ruokaanne

ruokianne

ruokaansa

ruokiansa / ruokiaan

Gen

-n

ruokamme

ruokiemme

ruokanne

ruokienne

ruokansa

ruokiensa

Ill

mihin

ruokaamme

ruokiimme

ruokaanne

ruokiinne

ruokaansa

ruokiinsa

Ine

-ssa

ruuassamme / ruoassamme / ruo’assamme

ruuissamme / ruo’issamme / ruoissamme

ruuassanne / ruoassanne / ruo’assanne

ruuissanne / ruo’issanne / ruoissanne

ruuassansa / ruuassaan / ruoassansa / ruoassaan / ruo’assansa / ruo’assaan

ruuissansa / ruuissaan / ruo’issansa / ruo’issaan / ruoissansa / ruoissaan

Ela

-sta

ruuastamme / ruoastamme / ruo’astamme

ruuistamme / ruo’istamme / ruoistamme

ruuastanne / ruoastanne / ruo’astanne

ruuistanne / ruo’istanne / ruoistanne

ruuastansa / ruuastaan / ruoastansa / ruoastaan / ruo’astansa / ruo’astaan

ruuistansa / ruuistaan / ruo’istansa / ruo’istaan / ruoistansa / ruoistaan

All

-lle

ruuallemme / ruoallemme / ruo’allemme

ruuillemme / ruo’illemme / ruoillemme

ruuallenne / ruoallenne / ruo’allenne

ruuillenne / ruo’illenne / ruoillenne

ruualleen / ruuallensa / ruoalleen / ruoallensa / ruo’alleen / ruo’allensa

ruuillensa / ruuillean / ruo’illensa / ruo’illean / ruoillensa / ruoillean

Ade

-lla

ruuallamme / ruoallamme / ruo’allamme

ruuillamme / ruo’illamme / ruoillamme

ruuallanne / ruoallanne / ruo’allanne

ruuillanne / ruo’illanne / ruoillanne

ruuallansa / ruuallaan / ruoallansa / ruoallaan / ruo’allansa / ruo’allaan

ruuillansa / ruuillaan / ruo’illansa / ruo’illaan / ruoillansa / ruoillaan

Abl

-lta

ruualtamme / ruoaltamme / ruo’altamme

ruuiltamme / ruo’iltamme / ruoiltamme

ruualtanne / ruoaltanne / ruo’altanne

ruuiltanne / ruo’iltanne / ruoiltanne

ruualtansa / ruualtaan / ruoaltansa / ruoaltaan / ruo’altansa / ruo’altaan

ruuiltansa / ruuiltaan / ruo’iltansa / ruo’iltaan / ruoiltansa / ruoiltaan

Tra

-ksi

ruuaksemme / ruoaksemme / ruo’aksemme

ruuiksemme / ruo’iksemme / ruoiksemme

ruuaksenne / ruoaksenne / ruo’aksenne

ruuiksenne / ruo’iksenne / ruoiksenne

ruuakseen / ruuaksensa / ruoakseen / ruoaksensa / ruo’akseen / ruo’aksensa

ruuikseen / ruuiksensa / ruo’ikseen / ruo’iksensa / ruoikseen / ruoiksensa

Ess

-na

ruokanamme

ruokinamme

ruokananne

ruokinanne

ruokanansa / ruokanaan

ruokinansa / ruokinaan

Abe

-tta

ruuattamme / ruoattamme / ruo’attamme

ruuittamme / ruo’ittamme / ruoittamme

ruuattanne / ruoattanne / ruo’attanne

ruuittanne / ruo’ittanne / ruoittanne

ruuattansa / ruuattaan / ruoattansa / ruoattaan / ruo’attansa / ruo’attaan

ruuittansa / ruuittaan / ruo’ittansa / ruo’ittaan / ruoittansa / ruoittaan

Com

-ne

-

ruokinemme

-

ruokinenne

-

ruokinensa / ruokineen

Singular

Plural

Nom

-

ruokamme

ruokanne

ruokansa

ruokamme

ruokanne

ruokansa

Par

-ta

ruokaamme

ruokaanne

ruokaansa

ruokiamme

ruokianne

ruokiansa / ruokiaan

Gen

-n

ruokamme

ruokanne

ruokansa

ruokiemme

ruokienne

ruokiensa

Ill

mihin

ruokaamme

ruokaanne

ruokaansa

ruokiimme

ruokiinne

ruokiinsa

Ine

-ssa

ruuassamme / ruoassamme / ruo’assamme

ruuassanne / ruoassanne / ruo’assanne

ruuassansa / ruuassaan / ruoassansa / ruoassaan / ruo’assansa / ruo’assaan

ruuissamme / ruo’issamme / ruoissamme

ruuissanne / ruo’issanne / ruoissanne

ruuissansa / ruuissaan / ruo’issansa / ruo’issaan / ruoissansa / ruoissaan

Ela

-sta

ruuastamme / ruoastamme / ruo’astamme

ruuastanne / ruoastanne / ruo’astanne

ruuastansa / ruuastaan / ruoastansa / ruoastaan / ruo’astansa / ruo’astaan

ruuistamme / ruo’istamme / ruoistamme

ruuistanne / ruo’istanne / ruoistanne

ruuistansa / ruuistaan / ruo’istansa / ruo’istaan / ruoistansa / ruoistaan

All

-lle

ruuallemme / ruoallemme / ruo’allemme

ruuallenne / ruoallenne / ruo’allenne

ruualleen / ruuallensa / ruoalleen / ruoallensa / ruo’alleen / ruo’allensa

ruuillemme / ruo’illemme / ruoillemme

ruuillenne / ruo’illenne / ruoillenne

ruuillensa / ruuillean / ruo’illensa / ruo’illean / ruoillensa / ruoillean

Ade

-lla

ruuallamme / ruoallamme / ruo’allamme

ruuallanne / ruoallanne / ruo’allanne

ruuallansa / ruuallaan / ruoallansa / ruoallaan / ruo’allansa / ruo’allaan

ruuillamme / ruo’illamme / ruoillamme

ruuillanne / ruo’illanne / ruoillanne

ruuillansa / ruuillaan / ruo’illansa / ruo’illaan / ruoillansa / ruoillaan

Abl

-lta

ruualtamme / ruoaltamme / ruo’altamme

ruualtanne / ruoaltanne / ruo’altanne

ruualtansa / ruualtaan / ruoaltansa / ruoaltaan / ruo’altansa / ruo’altaan

ruuiltamme / ruo’iltamme / ruoiltamme

ruuiltanne / ruo’iltanne / ruoiltanne

ruuiltansa / ruuiltaan / ruo’iltansa / ruo’iltaan / ruoiltansa / ruoiltaan

Tra

-ksi

ruuaksemme / ruoaksemme / ruo’aksemme

ruuaksenne / ruoaksenne / ruo’aksenne

ruuakseen / ruuaksensa / ruoakseen / ruoaksensa / ruo’akseen / ruo’aksensa

ruuiksemme / ruo’iksemme / ruoiksemme

ruuiksenne / ruo’iksenne / ruoiksenne

ruuikseen / ruuiksensa / ruo’ikseen / ruo’iksensa / ruoikseen / ruoiksensa

Ess

-na

ruokanamme

ruokananne

ruokanansa / ruokanaan

ruokinamme

ruokinanne

ruokinansa / ruokinaan

Abe

-tta

ruuattamme / ruoattamme / ruo’attamme

ruuattanne / ruoattanne / ruo’attanne

ruuattansa / ruuattaan / ruoattansa / ruoattaan / ruo’attansa / ruo’attaan

ruuittamme / ruo’ittamme / ruoittamme

ruuittanne / ruo’ittanne / ruoittanne

ruuittansa / ruuittaan / ruo’ittansa / ruo’ittaan / ruoittansa / ruoittaan

Com

-ne

-

-

-

ruokinemme

ruokinenne

ruokinensa / ruokineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intoleranssi

intoleranssit

Par

-ta

intoleranssia

intoleransseja

Gen

-n

intoleranssin

intoleranssien

Ill

mihin

intoleranssiin

intoleransseihin

Ine

-ssa

intoleranssissa

intoleransseissa

Ela

-sta

intoleranssista

intoleransseista

All

-lle

intoleranssille

intoleransseille

Ade

-lla

intoleranssilla

intoleransseilla

Abl

-lta

intoleranssilta

intoleransseilta

Tra

-ksi

intoleranssiksi

intoleransseiksi

Ess

-na

intoleranssina

intoleransseina

Abe

-tta

intoleranssitta

intoleransseitta

Com

-ne

-

intoleransseine

Ins

-in

-

intoleranssein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intoleranssi

intoleranssit

Par

-ta

intoleranssia

intoleransseja

Gen

-n

intoleranssin

intoleranssien

Ill

mihin

intoleranssiin

intoleransseihin

Ine

-ssa

intoleranssissa

intoleransseissa

Ela

-sta

intoleranssista

intoleransseista

All

-lle

intoleranssille

intoleransseille

Ade

-lla

intoleranssilla

intoleransseilla

Abl

-lta

intoleranssilta

intoleransseilta

Tra

-ksi

intoleranssiksi

intoleransseiksi

Ess

-na

intoleranssina

intoleransseina

Abe

-tta

intoleranssitta

intoleransseitta

Com

-ne

-

intoleransseine

Ins

-in

-

intoleranssein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

intolerance
Show more arrow right
EMEA0.3; OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Laktoosins-intoleranssi. Lactose intolerance. Minulla on laktoosins-intoleranssi. I have an intolerance to dairy. Resistenssi Intoleranssi, ilman huomattavaa sytogeneettistä vastetta. Resistant Intolerant without MCyR time of imatinib treatment in. Jos sinulla on laktoosins-intoleranssi, sinun on selvitettävä, mitä voit ja mitä et voi syödä. If you suffer from lactose intolerance, you need to determine what you can and cannot eat. Jos sinulla on jokin sokerins-intoleranssi, keskustele lääkärisi kanssa ennen MicardisPlusns-valmisteen käyttämistä. If you are intolerant to some sugars, consult your doctor before taking MicardisPlus. Jos lääkärisi on kertonut sinulle, että sinulla on jonkin sokerin intoleranssi, ota yhteyttä lääkäriisi ennen tämän lääkkeen käyttöä. If you have been told by your doctor that you have an intolerance to some sugars, contact your doctor before taking this medicinal product. Jos epäilet, että sinulla on ruokans-allergia tais-intoleranssi, haluat kenties kääntyä asiantuntevan terveysalan ammattilaisen puoleen. If you think you may suffer from a food allergy or a food intolerance, you may decide to get checked by a specialized health professional. Jos lääkärisi on kertonut, että sinulla on jokin sokerins-intoleranssi, keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän lääkevalmisteen ottamista. If you have been told by your doctor that you have an intolerance to some sugars, contact your doctor before taking this medicine. Potilaiden, joilla on harvinainen perinnöllinen galaktoosins-intoleranssi, laktaasipuutos tai glukoosins-galaktoosin imeytymishäiriö, ei tulisi käyttää tätä valmistetta. Patients with rare hereditary problems of galactose intolerance, the Lapp lactase deficiency or glucose-galactose malabsorption should not take this medicine. Tärkeää tietoa Advagrafin sisältämistä aineista Jos lääkärisi on kertonut, että sinulla on jokin sokerins-intoleranssi, keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän lääkkeen ottamista. Important information about some of the ingredients of Advagraf If you have been told by your doctor that you have an intolerance to some sugars, contact your doctor before taking this medicine. Show more arrow right

Wiktionary

intolerance (extreme sensitivity to a food or drug). Show more arrow right laktoosi-intoleranssi Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intoleranssini

intoleranssini

intoleranssisi

intoleranssisi

intoleranssinsa

intoleranssinsa

Par

-ta

intoleranssiani

intoleranssejani

intoleranssiasi

intoleranssejasi

intoleranssiansa / intoleranssiaan

intoleranssejansa / intoleranssejaan

Gen

-n

intoleranssini

intoleranssieni

intoleranssisi

intoleranssiesi

intoleranssinsa

intoleranssiensa

Ill

mihin

intoleranssiini

intoleransseihini

intoleranssiisi

intoleransseihisi

intoleranssiinsa

intoleransseihinsa

Ine

-ssa

intoleranssissani

intoleransseissani

intoleranssissasi

intoleransseissasi

intoleranssissansa / intoleranssissaan

intoleransseissansa / intoleransseissaan

Ela

-sta

intoleranssistani

intoleransseistani

intoleranssistasi

intoleransseistasi

intoleranssistansa / intoleranssistaan

intoleransseistansa / intoleransseistaan

All

-lle

intoleranssilleni

intoleransseilleni

intoleranssillesi

intoleransseillesi

intoleranssillensa / intoleranssilleen

intoleransseillensa / intoleransseillean

Ade

-lla

intoleranssillani

intoleransseillani

intoleranssillasi

intoleransseillasi

intoleranssillansa / intoleranssillaan

intoleransseillansa / intoleransseillaan

Abl

-lta

intoleranssiltani

intoleransseiltani

intoleranssiltasi

intoleransseiltasi

intoleranssiltansa / intoleranssiltaan

intoleransseiltansa / intoleransseiltaan

Tra

-ksi

intoleranssikseni

intoleransseikseni

intoleranssiksesi

intoleransseiksesi

intoleranssiksensa / intoleranssikseen

intoleransseiksensa / intoleransseikseen

Ess

-na

intoleranssinani

intoleransseinani

intoleranssinasi

intoleransseinasi

intoleranssinansa / intoleranssinaan

intoleransseinansa / intoleransseinaan

Abe

-tta

intoleranssittani

intoleransseittani

intoleranssittasi

intoleransseittasi

intoleranssittansa / intoleranssittaan

intoleransseittansa / intoleransseittaan

Com

-ne

-

intoleransseineni

-

intoleransseinesi

-

intoleransseinensa / intoleransseineen

Singular

Plural

Nom

-

intoleranssini

intoleranssisi

intoleranssinsa

intoleranssini

intoleranssisi

intoleranssinsa

Par

-ta

intoleranssiani

intoleranssiasi

intoleranssiansa / intoleranssiaan

intoleranssejani

intoleranssejasi

intoleranssejansa / intoleranssejaan

Gen

-n

intoleranssini

intoleranssisi

intoleranssinsa

intoleranssieni

intoleranssiesi

intoleranssiensa

Ill

mihin

intoleranssiini

intoleranssiisi

intoleranssiinsa

intoleransseihini

intoleransseihisi

intoleransseihinsa

Ine

-ssa

intoleranssissani

intoleranssissasi

intoleranssissansa / intoleranssissaan

intoleransseissani

intoleransseissasi

intoleransseissansa / intoleransseissaan

Ela

-sta

intoleranssistani

intoleranssistasi

intoleranssistansa / intoleranssistaan

intoleransseistani

intoleransseistasi

intoleransseistansa / intoleransseistaan

All

-lle

intoleranssilleni

intoleranssillesi

intoleranssillensa / intoleranssilleen

intoleransseilleni

intoleransseillesi

intoleransseillensa / intoleransseillean

Ade

-lla

intoleranssillani

intoleranssillasi

intoleranssillansa / intoleranssillaan

intoleransseillani

intoleransseillasi

intoleransseillansa / intoleransseillaan

Abl

-lta

intoleranssiltani

intoleranssiltasi

intoleranssiltansa / intoleranssiltaan

intoleransseiltani

intoleransseiltasi

intoleransseiltansa / intoleransseiltaan

Tra

-ksi

intoleranssikseni

intoleranssiksesi

intoleranssiksensa / intoleranssikseen

intoleransseikseni

intoleransseiksesi

intoleransseiksensa / intoleransseikseen

Ess

-na

intoleranssinani

intoleranssinasi

intoleranssinansa / intoleranssinaan

intoleransseinani

intoleransseinasi

intoleransseinansa / intoleransseinaan

Abe

-tta

intoleranssittani

intoleranssittasi

intoleranssittansa / intoleranssittaan

intoleransseittani

intoleransseittasi

intoleransseittansa / intoleransseittaan

Com

-ne

-

-

-

intoleransseineni

intoleransseinesi

intoleransseinensa / intoleransseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intoleranssimme

intoleranssimme

intoleranssinne

intoleranssinne

intoleranssinsa

intoleranssinsa

Par

-ta

intoleranssiamme

intoleranssejamme

intoleranssianne

intoleranssejanne

intoleranssiansa / intoleranssiaan

intoleranssejansa / intoleranssejaan

Gen

-n

intoleranssimme

intoleranssiemme

intoleranssinne

intoleranssienne

intoleranssinsa

intoleranssiensa

Ill

mihin

intoleranssiimme

intoleransseihimme

intoleranssiinne

intoleransseihinne

intoleranssiinsa

intoleransseihinsa

Ine

-ssa

intoleranssissamme

intoleransseissamme

intoleranssissanne

intoleransseissanne

intoleranssissansa / intoleranssissaan

intoleransseissansa / intoleransseissaan

Ela

-sta

intoleranssistamme

intoleransseistamme

intoleranssistanne

intoleransseistanne

intoleranssistansa / intoleranssistaan

intoleransseistansa / intoleransseistaan

All

-lle

intoleranssillemme

intoleransseillemme

intoleranssillenne

intoleransseillenne

intoleranssillensa / intoleranssilleen

intoleransseillensa / intoleransseillean

Ade

-lla

intoleranssillamme

intoleransseillamme

intoleranssillanne

intoleransseillanne

intoleranssillansa / intoleranssillaan

intoleransseillansa / intoleransseillaan

Abl

-lta

intoleranssiltamme

intoleransseiltamme

intoleranssiltanne

intoleransseiltanne

intoleranssiltansa / intoleranssiltaan

intoleransseiltansa / intoleransseiltaan

Tra

-ksi

intoleranssiksemme

intoleransseiksemme

intoleranssiksenne

intoleransseiksenne

intoleranssiksensa / intoleranssikseen

intoleransseiksensa / intoleransseikseen

Ess

-na

intoleranssinamme

intoleransseinamme

intoleranssinanne

intoleransseinanne

intoleranssinansa / intoleranssinaan

intoleransseinansa / intoleransseinaan

Abe

-tta

intoleranssittamme

intoleransseittamme

intoleranssittanne

intoleransseittanne

intoleranssittansa / intoleranssittaan

intoleransseittansa / intoleransseittaan

Com

-ne

-

intoleransseinemme

-

intoleransseinenne

-

intoleransseinensa / intoleransseineen

Singular

Plural

Nom

-

intoleranssimme

intoleranssinne

intoleranssinsa

intoleranssimme

intoleranssinne

intoleranssinsa

Par

-ta

intoleranssiamme

intoleranssianne

intoleranssiansa / intoleranssiaan

intoleranssejamme

intoleranssejanne

intoleranssejansa / intoleranssejaan

Gen

-n

intoleranssimme

intoleranssinne

intoleranssinsa

intoleranssiemme

intoleranssienne

intoleranssiensa

Ill

mihin

intoleranssiimme

intoleranssiinne

intoleranssiinsa

intoleransseihimme

intoleransseihinne

intoleransseihinsa

Ine

-ssa

intoleranssissamme

intoleranssissanne

intoleranssissansa / intoleranssissaan

intoleransseissamme

intoleransseissanne

intoleransseissansa / intoleransseissaan

Ela

-sta

intoleranssistamme

intoleranssistanne

intoleranssistansa / intoleranssistaan

intoleransseistamme

intoleransseistanne

intoleransseistansa / intoleransseistaan

All

-lle

intoleranssillemme

intoleranssillenne

intoleranssillensa / intoleranssilleen

intoleransseillemme

intoleransseillenne

intoleransseillensa / intoleransseillean

Ade

-lla

intoleranssillamme

intoleranssillanne

intoleranssillansa / intoleranssillaan

intoleransseillamme

intoleransseillanne

intoleransseillansa / intoleransseillaan

Abl

-lta

intoleranssiltamme

intoleranssiltanne

intoleranssiltansa / intoleranssiltaan

intoleransseiltamme

intoleransseiltanne

intoleransseiltansa / intoleransseiltaan

Tra

-ksi

intoleranssiksemme

intoleranssiksenne

intoleranssiksensa / intoleranssikseen

intoleransseiksemme

intoleransseiksenne

intoleransseiksensa / intoleransseikseen

Ess

-na

intoleranssinamme

intoleranssinanne

intoleranssinansa / intoleranssinaan

intoleransseinamme

intoleransseinanne

intoleransseinansa / intoleransseinaan

Abe

-tta

intoleranssittamme

intoleranssittanne

intoleranssittansa / intoleranssittaan

intoleransseittamme

intoleransseittanne

intoleransseittansa / intoleransseittaan

Com

-ne

-

-

-

intoleransseinemme

intoleransseinenne

intoleransseinensa / intoleransseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

toleranssi

toleranssit

Par

-ta

toleranssia

toleransseja

Gen

-n

toleranssin

toleranssien

Ill

mihin

toleranssiin

toleransseihin

Ine

-ssa

toleranssissa

toleransseissa

Ela

-sta

toleranssista

toleransseista

All

-lle

toleranssille

toleransseille

Ade

-lla

toleranssilla

toleransseilla

Abl

-lta

toleranssilta

toleransseilta

Tra

-ksi

toleranssiksi

toleransseiksi

Ess

-na

toleranssina

toleransseina

Abe

-tta

toleranssitta

toleransseitta

Com

-ne

-

toleransseine

Ins

-in

-

toleranssein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

toleranssi

toleranssit

Par

-ta

toleranssia

toleransseja

Gen

-n

toleranssin

toleranssien

Ill

mihin

toleranssiin

toleransseihin

Ine

-ssa

toleranssissa

toleransseissa

Ela

-sta

toleranssista

toleransseista

All

-lle

toleranssille

toleransseille

Ade

-lla

toleranssilla

toleransseilla

Abl

-lta

toleranssilta

toleransseilta

Tra

-ksi

toleranssiksi

toleransseiksi

Ess

-na

toleranssina

toleransseina

Abe

-tta

toleranssitta

toleransseitta

Com

-ne

-

toleransseine

Ins

-in

-

toleranssein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tolerance toleranssi, sietokyky, poikkeama, suvaitsevuus, mittapoikkeama, vastustus-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; oj4; OpenSubtitles; EurLex-2; EMEA0.3; EuroParl2021; eurlex-diff-2018-06-20 Toleranssi on yhteiskunnan perusarvo. Tolerance is a fundamental value of society. Toleranssi on tärkeä arvo yhteiskunnassa. Toleranssi is an important value in society. Suunnan toleranssi on. The tolerance for this direction is ± #°. Toleranssi on avain rauhanomaiseen yhteiseloon. Tolerance is key to peaceful coexistence. Toleranssit mm. Tolerances: ± # mm. Toleranssi (mm). Tolerance (mm). Keskushermoston lamaan kehittyi toleranssi. Tolerance developed to the CNS depression. Yleinen toleranssi. General tolerance. Yns-akselilla: symmetriataso, toleranssi 0, 1 m. Y position: plane of symmetry within a tolerance ± 0,1 m. Toleranssi Td0_input [Nm]. Tolerance Td0_input [Nm]. Show more arrow right

Wiktionary

tolerance Show more arrow right

Wikipedia

suvaitsevaisuus
), sosiaalista hyväksyttävyyttä Toleranssi lääkeaineoppi
lääkeaineen jatkuvasta käytöstä seuraava sietokyky Toleranssi valmistustekniikka
tekniselle tuotteelle asetettuja vaatimuksia
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

toleranssini

toleranssini

toleranssisi

toleranssisi

toleranssinsa

toleranssinsa

Par

-ta

toleranssiani

toleranssejani

toleranssiasi

toleranssejasi

toleranssiansa / toleranssiaan

toleranssejansa / toleranssejaan

Gen

-n

toleranssini

toleranssieni

toleranssisi

toleranssiesi

toleranssinsa

toleranssiensa

Ill

mihin

toleranssiini

toleransseihini

toleranssiisi

toleransseihisi

toleranssiinsa

toleransseihinsa

Ine

-ssa

toleranssissani

toleransseissani

toleranssissasi

toleransseissasi

toleranssissansa / toleranssissaan

toleransseissansa / toleransseissaan

Ela

-sta

toleranssistani

toleransseistani

toleranssistasi

toleransseistasi

toleranssistansa / toleranssistaan

toleransseistansa / toleransseistaan

All

-lle

toleranssilleni

toleransseilleni

toleranssillesi

toleransseillesi

toleranssillensa / toleranssilleen

toleransseillensa / toleransseillean

Ade

-lla

toleranssillani

toleransseillani

toleranssillasi

toleransseillasi

toleranssillansa / toleranssillaan

toleransseillansa / toleransseillaan

Abl

-lta

toleranssiltani

toleransseiltani

toleranssiltasi

toleransseiltasi

toleranssiltansa / toleranssiltaan

toleransseiltansa / toleransseiltaan

Tra

-ksi

toleranssikseni

toleransseikseni

toleranssiksesi

toleransseiksesi

toleranssiksensa / toleranssikseen

toleransseiksensa / toleransseikseen

Ess

-na

toleranssinani

toleransseinani

toleranssinasi

toleransseinasi

toleranssinansa / toleranssinaan

toleransseinansa / toleransseinaan

Abe

-tta

toleranssittani

toleransseittani

toleranssittasi

toleransseittasi

toleranssittansa / toleranssittaan

toleransseittansa / toleransseittaan

Com

-ne

-

toleransseineni

-

toleransseinesi

-

toleransseinensa / toleransseineen

Singular

Plural

Nom

-

toleranssini

toleranssisi

toleranssinsa

toleranssini

toleranssisi

toleranssinsa

Par

-ta

toleranssiani

toleranssiasi

toleranssiansa / toleranssiaan

toleranssejani

toleranssejasi

toleranssejansa / toleranssejaan

Gen

-n

toleranssini

toleranssisi

toleranssinsa

toleranssieni

toleranssiesi

toleranssiensa

Ill

mihin

toleranssiini

toleranssiisi

toleranssiinsa

toleransseihini

toleransseihisi

toleransseihinsa

Ine

-ssa

toleranssissani

toleranssissasi

toleranssissansa / toleranssissaan

toleransseissani

toleransseissasi

toleransseissansa / toleransseissaan

Ela

-sta

toleranssistani

toleranssistasi

toleranssistansa / toleranssistaan

toleransseistani

toleransseistasi

toleransseistansa / toleransseistaan

All

-lle

toleranssilleni

toleranssillesi

toleranssillensa / toleranssilleen

toleransseilleni

toleransseillesi

toleransseillensa / toleransseillean

Ade

-lla

toleranssillani

toleranssillasi

toleranssillansa / toleranssillaan

toleransseillani

toleransseillasi

toleransseillansa / toleransseillaan

Abl

-lta

toleranssiltani

toleranssiltasi

toleranssiltansa / toleranssiltaan

toleransseiltani

toleransseiltasi

toleransseiltansa / toleransseiltaan

Tra

-ksi

toleranssikseni

toleranssiksesi

toleranssiksensa / toleranssikseen

toleransseikseni

toleransseiksesi

toleransseiksensa / toleransseikseen

Ess

-na

toleranssinani

toleranssinasi

toleranssinansa / toleranssinaan

toleransseinani

toleransseinasi

toleransseinansa / toleransseinaan

Abe

-tta

toleranssittani

toleranssittasi

toleranssittansa / toleranssittaan

toleransseittani

toleransseittasi

toleransseittansa / toleransseittaan

Com

-ne

-

-

-

toleransseineni

toleransseinesi

toleransseinensa / toleransseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

toleranssimme

toleranssimme

toleranssinne

toleranssinne

toleranssinsa

toleranssinsa

Par

-ta

toleranssiamme

toleranssejamme

toleranssianne

toleranssejanne

toleranssiansa / toleranssiaan

toleranssejansa / toleranssejaan

Gen

-n

toleranssimme

toleranssiemme

toleranssinne

toleranssienne

toleranssinsa

toleranssiensa

Ill

mihin

toleranssiimme

toleransseihimme

toleranssiinne

toleransseihinne

toleranssiinsa

toleransseihinsa

Ine

-ssa

toleranssissamme

toleransseissamme

toleranssissanne

toleransseissanne

toleranssissansa / toleranssissaan

toleransseissansa / toleransseissaan

Ela

-sta

toleranssistamme

toleransseistamme

toleranssistanne

toleransseistanne

toleranssistansa / toleranssistaan

toleransseistansa / toleransseistaan

All

-lle

toleranssillemme

toleransseillemme

toleranssillenne

toleransseillenne

toleranssillensa / toleranssilleen

toleransseillensa / toleransseillean

Ade

-lla

toleranssillamme

toleransseillamme

toleranssillanne

toleransseillanne

toleranssillansa / toleranssillaan

toleransseillansa / toleransseillaan

Abl

-lta

toleranssiltamme

toleransseiltamme

toleranssiltanne

toleransseiltanne

toleranssiltansa / toleranssiltaan

toleransseiltansa / toleransseiltaan

Tra

-ksi

toleranssiksemme

toleransseiksemme

toleranssiksenne

toleransseiksenne

toleranssiksensa / toleranssikseen

toleransseiksensa / toleransseikseen

Ess

-na

toleranssinamme

toleransseinamme

toleranssinanne

toleransseinanne

toleranssinansa / toleranssinaan

toleransseinansa / toleransseinaan

Abe

-tta

toleranssittamme

toleransseittamme

toleranssittanne

toleransseittanne

toleranssittansa / toleranssittaan

toleransseittansa / toleransseittaan

Com

-ne

-

toleransseinemme

-

toleransseinenne

-

toleransseinensa / toleransseineen

Singular

Plural

Nom

-

toleranssimme

toleranssinne

toleranssinsa

toleranssimme

toleranssinne

toleranssinsa

Par

-ta

toleranssiamme

toleranssianne

toleranssiansa / toleranssiaan

toleranssejamme

toleranssejanne

toleranssejansa / toleranssejaan

Gen

-n

toleranssimme

toleranssinne

toleranssinsa

toleranssiemme

toleranssienne

toleranssiensa

Ill

mihin

toleranssiimme

toleranssiinne

toleranssiinsa

toleransseihimme

toleransseihinne

toleransseihinsa

Ine

-ssa

toleranssissamme

toleranssissanne

toleranssissansa / toleranssissaan

toleransseissamme

toleransseissanne

toleransseissansa / toleransseissaan

Ela

-sta

toleranssistamme

toleranssistanne

toleranssistansa / toleranssistaan

toleransseistamme

toleransseistanne

toleransseistansa / toleransseistaan

All

-lle

toleranssillemme

toleranssillenne

toleranssillensa / toleranssilleen

toleransseillemme

toleransseillenne

toleransseillensa / toleransseillean

Ade

-lla

toleranssillamme

toleranssillanne

toleranssillansa / toleranssillaan

toleransseillamme

toleransseillanne

toleransseillansa / toleransseillaan

Abl

-lta

toleranssiltamme

toleranssiltanne

toleranssiltansa / toleranssiltaan

toleransseiltamme

toleransseiltanne

toleransseiltansa / toleransseiltaan

Tra

-ksi

toleranssiksemme

toleranssiksenne

toleranssiksensa / toleranssikseen

toleransseiksemme

toleransseiksenne

toleransseiksensa / toleransseikseen

Ess

-na

toleranssinamme

toleranssinanne

toleranssinansa / toleranssinaan

toleransseinamme

toleransseinanne

toleransseinansa / toleransseinaan

Abe

-tta

toleranssittamme

toleranssittanne

toleranssittansa / toleranssittaan

toleransseittamme

toleransseittanne

toleransseittansa / toleransseittaan

Com

-ne

-

-

-

toleransseinemme

toleransseinenne

toleransseinensa / toleransseineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept