logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

riisi, noun

Word analysis
riisilajike

riisilajike

riisi

Noun, Singular Nominative

+ lajike

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

riisi

riisit

Par

-ta

riisiä

riisejä

Gen

-n

riisin

riisien

Ill

mihin

riisiin

riiseihin

Ine

-ssa

riisissä

riiseissä

Ela

-sta

riisistä

riiseistä

All

-lle

riisille

riiseille

Ade

-lla

riisillä

riiseillä

Abl

-lta

riisiltä

riiseiltä

Tra

-ksi

riisiksi

riiseiksi

Ess

-na

riisinä

riiseinä

Abe

-tta

riisittä

riiseittä

Com

-ne

-

riiseine

Ins

-in

-

riisein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

riisi

riisit

Par

-ta

riisiä

riisejä

Gen

-n

riisin

riisien

Ill

mihin

riisiin

riiseihin

Ine

-ssa

riisissä

riiseissä

Ela

-sta

riisistä

riiseistä

All

-lle

riisille

riiseille

Ade

-lla

riisillä

riiseillä

Abl

-lta

riisiltä

riiseiltä

Tra

-ksi

riisiksi

riiseiksi

Ess

-na

riisinä

riiseinä

Abe

-tta

riisittä

riiseittä

Com

-ne

-

riiseine

Ins

-in

-

riisein

rice riisi
paddy riisipelto, riisi, kiukunpuuska
ream riisi
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; EuroParl2021; tmClass; Tatoeba; ParaCrawl; EurLex-2 Lisää valkosipuli ja riisi pannulle. Add garlic and rice to the pan. Riisi viljellään useissa EU:n maissa. Rice is grown in several EU countries. Oryza sativa L.s-Riisi. Oryza sativa L. – Rice. Riisi, Tapioka, Saago, Pasta. Rice, Tapioca, Sago, Pasta. Riisivanukas (suurustettu riisi). Creamed rice. Syömme riisin ja kalan. We eat rice and fish. Keitä riisi noin 20 minuuttia suolatussa vedessä. Boil the rice for about 20 minutes in salted water. Riisi on yksi maailman tärkeimmistä viljelykasveista. Rice is one of the world's most important crops. Sokeri, riisi, tapioka, mannasuurimot. Sugar, rice, tapioca, semolina. Rikottu riisi. Broken rice. Show more arrow right

Wiktionary

rice (plant and seeds) Show more arrow right riisin kuori : rice hull, rice husk Show more arrow right avorioriisibasmatiriisiintiaaniriisijasmiiniriisipikariisipilahviriisiriisihiutaleriisijauhoriisikulhoriisikuorukkariisikuppiriisilinturiisimuroriisimyllyriisinjyväriisinviljelyriisipapeririisipeltoriisipetiriisipiirakkariisipiirasriisiposliiniriisipussiriisipuuroriisiryyniriisisatoriisisuurimoriisitärkkelysriisivanukasriisivelliriisivesiriisiviinariisiviiniriisiviljelys Show more arrow right Borrowed from Early Modern Swedish ris (“rice”). See the etymology section of English rice for more. Borrowed from Swedish ris (“ream”), from Middle High German rīs or German ries, ultimately from Arabic رِزْمَة‎ (rizma). From Russian грызь, гры́жа (gryzʹ, grýža, “hernia; (dialectal) nagging pain, shooting pain”), from грызть (gryztʹ, “gnaw”, verb). Show more arrow right

Wikipedia

Rice Rice is the seed of the grass species Oryza sativa (Asian rice) or less commonly Oryza glaberrima (African rice). The name wild rice is usually used for species of the genera Zizania and Porteresia, both wild and domesticated, although the term may also be used for primitive or uncultivated varieties of Oryza. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

riisini

riisini

riisisi

riisisi

riisinsä

riisinsä

Par

-ta

riisiäni

riisejäni

riisiäsi

riisejäsi

riisiänsä / riisiään

riisejänsä / riisejään

Gen

-n

riisini

riisieni

riisisi

riisiesi

riisinsä

riisiensä

Ill

mihin

riisiini

riiseihini

riisiisi

riiseihisi

riisiinsä

riiseihinsä

Ine

-ssa

riisissäni

riiseissäni

riisissäsi

riiseissäsi

riisissänsä / riisissään

riiseissänsä / riiseissään

Ela

-sta

riisistäni

riiseistäni

riisistäsi

riiseistäsi

riisistänsä / riisistään

riiseistänsä / riiseistään

All

-lle

riisilleni

riiseilleni

riisillesi

riiseillesi

riisillensä / riisilleen

riiseillensä / riiseilleän

Ade

-lla

riisilläni

riiseilläni

riisilläsi

riiseilläsi

riisillänsä / riisillään

riiseillänsä / riiseillään

Abl

-lta

riisiltäni

riiseiltäni

riisiltäsi

riiseiltäsi

riisiltänsä / riisiltään

riiseiltänsä / riiseiltään

Tra

-ksi

riisikseni

riiseikseni

riisiksesi

riiseiksesi

riisiksensä / riisikseen

riiseiksensä / riiseikseen

Ess

-na

riisinäni

riiseinäni

riisinäsi

riiseinäsi

riisinänsä / riisinään

riiseinänsä / riiseinään

Abe

-tta

riisittäni

riiseittäni

riisittäsi

riiseittäsi

riisittänsä / riisittään

riiseittänsä / riiseittään

Com

-ne

-

riiseineni

-

riiseinesi

-

riiseinensä / riiseineen

Singular

Plural

Nom

-

riisini

riisisi

riisinsä

riisini

riisisi

riisinsä

Par

-ta

riisiäni

riisiäsi

riisiänsä / riisiään

riisejäni

riisejäsi

riisejänsä / riisejään

Gen

-n

riisini

riisisi

riisinsä

riisieni

riisiesi

riisiensä

Ill

mihin

riisiini

riisiisi

riisiinsä

riiseihini

riiseihisi

riiseihinsä

Ine

-ssa

riisissäni

riisissäsi

riisissänsä / riisissään

riiseissäni

riiseissäsi

riiseissänsä / riiseissään

Ela

-sta

riisistäni

riisistäsi

riisistänsä / riisistään

riiseistäni

riiseistäsi

riiseistänsä / riiseistään

All

-lle

riisilleni

riisillesi

riisillensä / riisilleen

riiseilleni

riiseillesi

riiseillensä / riiseilleän

Ade

-lla

riisilläni

riisilläsi

riisillänsä / riisillään

riiseilläni

riiseilläsi

riiseillänsä / riiseillään

Abl

-lta

riisiltäni

riisiltäsi

riisiltänsä / riisiltään

riiseiltäni

riiseiltäsi

riiseiltänsä / riiseiltään

Tra

-ksi

riisikseni

riisiksesi

riisiksensä / riisikseen

riiseikseni

riiseiksesi

riiseiksensä / riiseikseen

Ess

-na

riisinäni

riisinäsi

riisinänsä / riisinään

riiseinäni

riiseinäsi

riiseinänsä / riiseinään

Abe

-tta

riisittäni

riisittäsi

riisittänsä / riisittään

riiseittäni

riiseittäsi

riiseittänsä / riiseittään

Com

-ne

-

-

-

riiseineni

riiseinesi

riiseinensä / riiseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

riisimme

riisimme

riisinne

riisinne

riisinsä

riisinsä

Par

-ta

riisiämme

riisejämme

riisiänne

riisejänne

riisiänsä / riisiään

riisejänsä / riisejään

Gen

-n

riisimme

riisiemme

riisinne

riisienne

riisinsä

riisiensä

Ill

mihin

riisiimme

riiseihimme

riisiinne

riiseihinne

riisiinsä

riiseihinsä

Ine

-ssa

riisissämme

riiseissämme

riisissänne

riiseissänne

riisissänsä / riisissään

riiseissänsä / riiseissään

Ela

-sta

riisistämme

riiseistämme

riisistänne

riiseistänne

riisistänsä / riisistään

riiseistänsä / riiseistään

All

-lle

riisillemme

riiseillemme

riisillenne

riiseillenne

riisillensä / riisilleen

riiseillensä / riiseilleän

Ade

-lla

riisillämme

riiseillämme

riisillänne

riiseillänne

riisillänsä / riisillään

riiseillänsä / riiseillään

Abl

-lta

riisiltämme

riiseiltämme

riisiltänne

riiseiltänne

riisiltänsä / riisiltään

riiseiltänsä / riiseiltään

Tra

-ksi

riisiksemme

riiseiksemme

riisiksenne

riiseiksenne

riisiksensä / riisikseen

riiseiksensä / riiseikseen

Ess

-na

riisinämme

riiseinämme

riisinänne

riiseinänne

riisinänsä / riisinään

riiseinänsä / riiseinään

Abe

-tta

riisittämme

riiseittämme

riisittänne

riiseittänne

riisittänsä / riisittään

riiseittänsä / riiseittään

Com

-ne

-

riiseinemme

-

riiseinenne

-

riiseinensä / riiseineen

Singular

Plural

Nom

-

riisimme

riisinne

riisinsä

riisimme

riisinne

riisinsä

Par

-ta

riisiämme

riisiänne

riisiänsä / riisiään

riisejämme

riisejänne

riisejänsä / riisejään

Gen

-n

riisimme

riisinne

riisinsä

riisiemme

riisienne

riisiensä

Ill

mihin

riisiimme

riisiinne

riisiinsä

riiseihimme

riiseihinne

riiseihinsä

Ine

-ssa

riisissämme

riisissänne

riisissänsä / riisissään

riiseissämme

riiseissänne

riiseissänsä / riiseissään

Ela

-sta

riisistämme

riisistänne

riisistänsä / riisistään

riiseistämme

riiseistänne

riiseistänsä / riiseistään

All

-lle

riisillemme

riisillenne

riisillensä / riisilleen

riiseillemme

riiseillenne

riiseillensä / riiseilleän

Ade

-lla

riisillämme

riisillänne

riisillänsä / riisillään

riiseillämme

riiseillänne

riiseillänsä / riiseillään

Abl

-lta

riisiltämme

riisiltänne

riisiltänsä / riisiltään

riiseiltämme

riiseiltänne

riiseiltänsä / riiseiltään

Tra

-ksi

riisiksemme

riisiksenne

riisiksensä / riisikseen

riiseiksemme

riiseiksenne

riiseiksensä / riiseikseen

Ess

-na

riisinämme

riisinänne

riisinänsä / riisinään

riiseinämme

riiseinänne

riiseinänsä / riiseinään

Abe

-tta

riisittämme

riisittänne

riisittänsä / riisittään

riiseittämme

riiseittänne

riiseittänsä / riiseittään

Com

-ne

-

-

-

riiseinemme

riiseinenne

riiseinensä / riiseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lajike

lajikkeet

Par

-ta

lajiketta

lajikkeita / lajikkehia

Gen

-n

lajikkeen

lajikkeitten / lajikkeiden / lajikkehien / lajikkehitten

Ill

mihin

lajikkeeseen

lajikkeisiin / lajikkeihin / lajikkehisin

Ine

-ssa

lajikkeessa

lajikkehissa / lajikkeissa

Ela

-sta

lajikkeesta

lajikkehista / lajikkeista

All

-lle

lajikkeelle

lajikkehille / lajikkeille

Ade

-lla

lajikkeella

lajikkehilla / lajikkeilla

Abl

-lta

lajikkeelta

lajikkehilta / lajikkeilta

Tra

-ksi

lajikkeeksi

lajikkehiksi / lajikkeiksi

Ess

-na

lajikkeena

lajikkehina / lajikkeina

Abe

-tta

lajikkeetta

lajikkehitta / lajikkeitta

Com

-ne

-

lajikkehine / lajikkeine

Ins

-in

-

lajikkehin / lajikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lajike

lajikkeet

Par

-ta

lajiketta

lajikkeita / lajikkehia

Gen

-n

lajikkeen

lajikkeitten / lajikkeiden / lajikkehien / lajikkehitten

Ill

mihin

lajikkeeseen

lajikkeisiin / lajikkeihin / lajikkehisin

Ine

-ssa

lajikkeessa

lajikkehissa / lajikkeissa

Ela

-sta

lajikkeesta

lajikkehista / lajikkeista

All

-lle

lajikkeelle

lajikkehille / lajikkeille

Ade

-lla

lajikkeella

lajikkehilla / lajikkeilla

Abl

-lta

lajikkeelta

lajikkehilta / lajikkeilta

Tra

-ksi

lajikkeeksi

lajikkehiksi / lajikkeiksi

Ess

-na

lajikkeena

lajikkehina / lajikkeina

Abe

-tta

lajikkeetta

lajikkehitta / lajikkeitta

Com

-ne

-

lajikkehine / lajikkeine

Ins

-in

-

lajikkehin / lajikkein

variety valikoima, lajike, moninaisuus, vaihtelevuus, varietee, muunnos
strain rasitus, jännitys, lajike, venähdys, paine, stressi
race rotu, kilpailu, kilpajuoksu, ihmiskunta, ihmiset, lajike
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus (1996-2011); OPUS - Finnish English WMT News Commentary; Tatoeba; Tilde MODEL Parallel Corpus; EurLex-2; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl; oj4 Lajike on erittäin satoisa ja hyvin varhainen. The variety is very productive and very early. Tämä lajike on erityisen kestävä tuholaisia vastaan. This strain is particularly resistant to pests. Mikä on paras lajike perunaa perunamuusin valmistukseen? What is the best type of potato for mashed potatoes? Lajike vaatii paljon aurinkoa ja vettä kasvaakseen hyvin. The variety requires a lot of sun and water to grow well. Lajike n:o 27: Santafé. Variety No 27: Santafé. Kasvoimme monta eri lajiketta viime kesänä. We grew many different varieties last summer. Monilla lajikkeilla on erilaisia makunyansseja. Many varieties have different flavor nuances. Jos kyseessä on kaksikotinen lajike, näytteeseen on kerättävä ainoastaan emikasveja. In the case of dioecious varieties, only female plants shall be taken. lajikkeen nimi (vapaaehtoinen). name of the variety (optional). Marjakasvimaalla on useita erilaisia lajikkeita mansikoita. In the berry patch, there are several different types of strawberries. Show more arrow right

Wiktionary

(botany) cultivar Show more arrow right laji +‎ -ke Show more arrow right

Wikipedia

Cultivar A cultivar[nb 1] (cultivated variety) is an assemblage of plants selected for desirable characteristics that are maintained during propagation. More generally, a cultivar is the most basic classification category of cultivated plants in the International Code of Nomenclature for Cultivated Plants (ICNCP). Most cultivars arise in cultivation, but some are from wild plants that have distinctive characteristics. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lajikkeeni

lajikkeeni

lajikkeesi

lajikkeesi

lajikkeensa

lajikkeensa

Par

-ta

lajikettani

lajikkeitani / lajikkehiani

lajikettasi

lajikkeitasi / lajikkehiasi

lajikettansa / lajikettaan

lajikkeitansa / lajikkeitaan / lajikkehiansa / lajikkehiaan

Gen

-n

lajikkeeni

lajikkeitteni / lajikkeideni / lajikkehieni / lajikkehitteni

lajikkeesi

lajikkeittesi / lajikkeidesi / lajikkehiesi / lajikkehittesi

lajikkeensa

lajikkeittensa / lajikkeidensa / lajikkehiensa / lajikkehittensa

Ill

mihin

lajikkeeseeni

lajikkeisiini / lajikkeihini / lajikkehisini

lajikkeeseesi

lajikkeisiisi / lajikkeihisi / lajikkehisisi

lajikkeeseensa

lajikkeisiinsa / lajikkeihinsa / lajikkehisinsa

Ine

-ssa

lajikkeessani

lajikkehissani / lajikkeissani

lajikkeessasi

lajikkehissasi / lajikkeissasi

lajikkeessansa / lajikkeessaan

lajikkehissansa / lajikkehissaan / lajikkeissansa / lajikkeissaan

Ela

-sta

lajikkeestani

lajikkehistani / lajikkeistani

lajikkeestasi

lajikkehistasi / lajikkeistasi

lajikkeestansa / lajikkeestaan

lajikkehistansa / lajikkehistaan / lajikkeistansa / lajikkeistaan

All

-lle

lajikkeelleni

lajikkehilleni / lajikkeilleni

lajikkeellesi

lajikkehillesi / lajikkeillesi

lajikkeellensa / lajikkeelleen

lajikkehillensa / lajikkehillean / lajikkeillensa / lajikkeillean

Ade

-lla

lajikkeellani

lajikkehillani / lajikkeillani

lajikkeellasi

lajikkehillasi / lajikkeillasi

lajikkeellansa / lajikkeellaan

lajikkehillansa / lajikkehillaan / lajikkeillansa / lajikkeillaan

Abl

-lta

lajikkeeltani

lajikkehiltani / lajikkeiltani

lajikkeeltasi

lajikkehiltasi / lajikkeiltasi

lajikkeeltansa / lajikkeeltaan

lajikkehiltansa / lajikkehiltaan / lajikkeiltansa / lajikkeiltaan

Tra

-ksi

lajikkeekseni

lajikkehikseni / lajikkeikseni

lajikkeeksesi

lajikkehiksesi / lajikkeiksesi

lajikkeeksensa / lajikkeekseen

lajikkehikseen / lajikkehiksensa / lajikkeikseen / lajikkeiksensa

Ess

-na

lajikkeenani

lajikkehinani / lajikkeinani

lajikkeenasi

lajikkehinasi / lajikkeinasi

lajikkeenansa / lajikkeenaan

lajikkehinansa / lajikkehinaan / lajikkeinansa / lajikkeinaan

Abe

-tta

lajikkeettani

lajikkehittani / lajikkeittani

lajikkeettasi

lajikkehittasi / lajikkeittasi

lajikkeettansa / lajikkeettaan

lajikkehittansa / lajikkehittaan / lajikkeittansa / lajikkeittaan

Com

-ne

-

lajikkehineni / lajikkeineni

-

lajikkehinesi / lajikkeinesi

-

lajikkehineen / lajikkehinensa / lajikkeineen / lajikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

lajikkeeni

lajikkeesi

lajikkeensa

lajikkeeni

lajikkeesi

lajikkeensa

Par

-ta

lajikettani

lajikettasi

lajikettansa / lajikettaan

lajikkeitani / lajikkehiani

lajikkeitasi / lajikkehiasi

lajikkeitansa / lajikkeitaan / lajikkehiansa / lajikkehiaan

Gen

-n

lajikkeeni

lajikkeesi

lajikkeensa

lajikkeitteni / lajikkeideni / lajikkehieni / lajikkehitteni

lajikkeittesi / lajikkeidesi / lajikkehiesi / lajikkehittesi

lajikkeittensa / lajikkeidensa / lajikkehiensa / lajikkehittensa

Ill

mihin

lajikkeeseeni

lajikkeeseesi

lajikkeeseensa

lajikkeisiini / lajikkeihini / lajikkehisini

lajikkeisiisi / lajikkeihisi / lajikkehisisi

lajikkeisiinsa / lajikkeihinsa / lajikkehisinsa

Ine

-ssa

lajikkeessani

lajikkeessasi

lajikkeessansa / lajikkeessaan

lajikkehissani / lajikkeissani

lajikkehissasi / lajikkeissasi

lajikkehissansa / lajikkehissaan / lajikkeissansa / lajikkeissaan

Ela

-sta

lajikkeestani

lajikkeestasi

lajikkeestansa / lajikkeestaan

lajikkehistani / lajikkeistani

lajikkehistasi / lajikkeistasi

lajikkehistansa / lajikkehistaan / lajikkeistansa / lajikkeistaan

All

-lle

lajikkeelleni

lajikkeellesi

lajikkeellensa / lajikkeelleen

lajikkehilleni / lajikkeilleni

lajikkehillesi / lajikkeillesi

lajikkehillensa / lajikkehillean / lajikkeillensa / lajikkeillean

Ade

-lla

lajikkeellani

lajikkeellasi

lajikkeellansa / lajikkeellaan

lajikkehillani / lajikkeillani

lajikkehillasi / lajikkeillasi

lajikkehillansa / lajikkehillaan / lajikkeillansa / lajikkeillaan

Abl

-lta

lajikkeeltani

lajikkeeltasi

lajikkeeltansa / lajikkeeltaan

lajikkehiltani / lajikkeiltani

lajikkehiltasi / lajikkeiltasi

lajikkehiltansa / lajikkehiltaan / lajikkeiltansa / lajikkeiltaan

Tra

-ksi

lajikkeekseni

lajikkeeksesi

lajikkeeksensa / lajikkeekseen

lajikkehikseni / lajikkeikseni

lajikkehiksesi / lajikkeiksesi

lajikkehikseen / lajikkehiksensa / lajikkeikseen / lajikkeiksensa

Ess

-na

lajikkeenani

lajikkeenasi

lajikkeenansa / lajikkeenaan

lajikkehinani / lajikkeinani

lajikkehinasi / lajikkeinasi

lajikkehinansa / lajikkehinaan / lajikkeinansa / lajikkeinaan

Abe

-tta

lajikkeettani

lajikkeettasi

lajikkeettansa / lajikkeettaan

lajikkehittani / lajikkeittani

lajikkehittasi / lajikkeittasi

lajikkehittansa / lajikkehittaan / lajikkeittansa / lajikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

lajikkehineni / lajikkeineni

lajikkehinesi / lajikkeinesi

lajikkehineen / lajikkehinensa / lajikkeineen / lajikkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lajikkeemme

lajikkeemme

lajikkeenne

lajikkeenne

lajikkeensa

lajikkeensa

Par

-ta

lajikettamme

lajikkeitamme / lajikkehiamme

lajikettanne

lajikkeitanne / lajikkehianne

lajikettansa / lajikettaan

lajikkeitansa / lajikkeitaan / lajikkehiansa / lajikkehiaan

Gen

-n

lajikkeemme

lajikkeittemme / lajikkeidemme / lajikkehiemme / lajikkehittemme

lajikkeenne

lajikkeittenne / lajikkeidenne / lajikkehienne / lajikkehittenne

lajikkeensa

lajikkeittensa / lajikkeidensa / lajikkehiensa / lajikkehittensa

Ill

mihin

lajikkeeseemme

lajikkeisiimme / lajikkeihimme / lajikkehisimme

lajikkeeseenne

lajikkeisiinne / lajikkeihinne / lajikkehisinne

lajikkeeseensa

lajikkeisiinsa / lajikkeihinsa / lajikkehisinsa

Ine

-ssa

lajikkeessamme

lajikkehissamme / lajikkeissamme

lajikkeessanne

lajikkehissanne / lajikkeissanne

lajikkeessansa / lajikkeessaan

lajikkehissansa / lajikkehissaan / lajikkeissansa / lajikkeissaan

Ela

-sta

lajikkeestamme

lajikkehistamme / lajikkeistamme

lajikkeestanne

lajikkehistanne / lajikkeistanne

lajikkeestansa / lajikkeestaan

lajikkehistansa / lajikkehistaan / lajikkeistansa / lajikkeistaan

All

-lle

lajikkeellemme

lajikkehillemme / lajikkeillemme

lajikkeellenne

lajikkehillenne / lajikkeillenne

lajikkeellensa / lajikkeelleen

lajikkehillensa / lajikkehillean / lajikkeillensa / lajikkeillean

Ade

-lla

lajikkeellamme

lajikkehillamme / lajikkeillamme

lajikkeellanne

lajikkehillanne / lajikkeillanne

lajikkeellansa / lajikkeellaan

lajikkehillansa / lajikkehillaan / lajikkeillansa / lajikkeillaan

Abl

-lta

lajikkeeltamme

lajikkehiltamme / lajikkeiltamme

lajikkeeltanne

lajikkehiltanne / lajikkeiltanne

lajikkeeltansa / lajikkeeltaan

lajikkehiltansa / lajikkehiltaan / lajikkeiltansa / lajikkeiltaan

Tra

-ksi

lajikkeeksemme

lajikkehiksemme / lajikkeiksemme

lajikkeeksenne

lajikkehiksenne / lajikkeiksenne

lajikkeeksensa / lajikkeekseen

lajikkehikseen / lajikkehiksensa / lajikkeikseen / lajikkeiksensa

Ess

-na

lajikkeenamme

lajikkehinamme / lajikkeinamme

lajikkeenanne

lajikkehinanne / lajikkeinanne

lajikkeenansa / lajikkeenaan

lajikkehinansa / lajikkehinaan / lajikkeinansa / lajikkeinaan

Abe

-tta

lajikkeettamme

lajikkehittamme / lajikkeittamme

lajikkeettanne

lajikkehittanne / lajikkeittanne

lajikkeettansa / lajikkeettaan

lajikkehittansa / lajikkehittaan / lajikkeittansa / lajikkeittaan

Com

-ne

-

lajikkehinemme / lajikkeinemme

-

lajikkehinenne / lajikkeinenne

-

lajikkehineen / lajikkehinensa / lajikkeineen / lajikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

lajikkeemme

lajikkeenne

lajikkeensa

lajikkeemme

lajikkeenne

lajikkeensa

Par

-ta

lajikettamme

lajikettanne

lajikettansa / lajikettaan

lajikkeitamme / lajikkehiamme

lajikkeitanne / lajikkehianne

lajikkeitansa / lajikkeitaan / lajikkehiansa / lajikkehiaan

Gen

-n

lajikkeemme

lajikkeenne

lajikkeensa

lajikkeittemme / lajikkeidemme / lajikkehiemme / lajikkehittemme

lajikkeittenne / lajikkeidenne / lajikkehienne / lajikkehittenne

lajikkeittensa / lajikkeidensa / lajikkehiensa / lajikkehittensa

Ill

mihin

lajikkeeseemme

lajikkeeseenne

lajikkeeseensa

lajikkeisiimme / lajikkeihimme / lajikkehisimme

lajikkeisiinne / lajikkeihinne / lajikkehisinne

lajikkeisiinsa / lajikkeihinsa / lajikkehisinsa

Ine

-ssa

lajikkeessamme

lajikkeessanne

lajikkeessansa / lajikkeessaan

lajikkehissamme / lajikkeissamme

lajikkehissanne / lajikkeissanne

lajikkehissansa / lajikkehissaan / lajikkeissansa / lajikkeissaan

Ela

-sta

lajikkeestamme

lajikkeestanne

lajikkeestansa / lajikkeestaan

lajikkehistamme / lajikkeistamme

lajikkehistanne / lajikkeistanne

lajikkehistansa / lajikkehistaan / lajikkeistansa / lajikkeistaan

All

-lle

lajikkeellemme

lajikkeellenne

lajikkeellensa / lajikkeelleen

lajikkehillemme / lajikkeillemme

lajikkehillenne / lajikkeillenne

lajikkehillensa / lajikkehillean / lajikkeillensa / lajikkeillean

Ade

-lla

lajikkeellamme

lajikkeellanne

lajikkeellansa / lajikkeellaan

lajikkehillamme / lajikkeillamme

lajikkehillanne / lajikkeillanne

lajikkehillansa / lajikkehillaan / lajikkeillansa / lajikkeillaan

Abl

-lta

lajikkeeltamme

lajikkeeltanne

lajikkeeltansa / lajikkeeltaan

lajikkehiltamme / lajikkeiltamme

lajikkehiltanne / lajikkeiltanne

lajikkehiltansa / lajikkehiltaan / lajikkeiltansa / lajikkeiltaan

Tra

-ksi

lajikkeeksemme

lajikkeeksenne

lajikkeeksensa / lajikkeekseen

lajikkehiksemme / lajikkeiksemme

lajikkehiksenne / lajikkeiksenne

lajikkehikseen / lajikkehiksensa / lajikkeikseen / lajikkeiksensa

Ess

-na

lajikkeenamme

lajikkeenanne

lajikkeenansa / lajikkeenaan

lajikkehinamme / lajikkeinamme

lajikkehinanne / lajikkeinanne

lajikkehinansa / lajikkehinaan / lajikkeinansa / lajikkeinaan

Abe

-tta

lajikkeettamme

lajikkeettanne

lajikkeettansa / lajikkeettaan

lajikkehittamme / lajikkeittamme

lajikkehittanne / lajikkeittanne

lajikkehittansa / lajikkehittaan / lajikkeittansa / lajikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

lajikkehinemme / lajikkeinemme

lajikkehinenne / lajikkeinenne

lajikkehineen / lajikkehinensa / lajikkeineen / lajikkeinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept