logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

reisi, noun

Word analysis
reisitesti

reisitesti

reisi

Noun, Singular Nominative

+ testi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

reisi

reidet

Par

-ta

reittä

reisiä

Gen

-n

reiden

reitten / reisien

Ill

mihin

reiteen

reisiin

Ine

-ssa

reidessä

reisissä

Ela

-sta

reidestä

reisistä

All

-lle

reidelle

reisille

Ade

-lla

reidellä

reisillä

Abl

-lta

reideltä

reisiltä

Tra

-ksi

reideksi

reisiksi

Ess

-na

reitenä

reisinä

Abe

-tta

reidettä

reisittä

Com

-ne

-

reisine

Ins

-in

-

reisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

reisi

reidet

Par

-ta

reittä

reisiä

Gen

-n

reiden

reitten / reisien

Ill

mihin

reiteen

reisiin

Ine

-ssa

reidessä

reisissä

Ela

-sta

reidestä

reisistä

All

-lle

reidelle

reisille

Ade

-lla

reidellä

reisillä

Abl

-lta

reideltä

reisiltä

Tra

-ksi

reideksi

reisiksi

Ess

-na

reitenä

reisinä

Abe

-tta

reidettä

reisittä

Com

-ne

-

reisine

Ins

-in

-

reisin

thigh reisi
leg jalka, osuus, etappi, koipi, varsi, reisi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1001-10632661-06145720; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; oj4; Tatoeba; Opus Reisi on vahva lihas. The thigh is a strong muscle. Vai onko se reisi? Or is that a thigh? Reisi on väsynyt pitkän päivän jälkeen. The thigh is tired after a long day. Reisien paino. Thigh weight. Tue reisilläsi. That's it. Reisi voi olla arka tiukkojen vaatteiden vuoksi. The thigh can be sore because of tight clothing. Hiero kevyesti reiteen. Rub gently on the thigh. Sain mustelman reiteen. I got a bruise on my thigh. Liikuta reisiäsi. Pump your thighs! Vahvista reisiäsi. Get stronger thighs. Show more arrow right

Wiktionary

thigh femur (section of an insect's leg) (as modifier) femoral Fin:reisikipuEng:femoral pain wing, arm (of a seine (net)) Show more arrow right Show more arrow right hajareisinmennä reisillereisilihasreisiluureisivaltimoreitevä Show more arrow right From Proto-Finnic raici, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian rietas (“thigh”). Cognate with Estonian reis. Show more arrow right

Wikipedia

Thigh In human anatomy, the thigh is the area between the hip (pelvis) and the knee. Anatomically, it is part of the lower limb. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

reiteni

reiteni

reitesi

reitesi

reitensä

reitensä

Par

-ta

reittäni

reisiäni

reittäsi

reisiäsi

reittänsä / reittään

reisiänsä / reisiään

Gen

-n

reiteni

reitteni / reisieni

reitesi

reittesi / reisiesi

reitensä

reittensä / reisiensä

Ill

mihin

reiteeni

reisiini

reiteesi

reisiisi

reiteensä

reisiinsä

Ine

-ssa

reidessäni

reisissäni

reidessäsi

reisissäsi

reidessänsä / reidessään

reisissänsä / reisissään

Ela

-sta

reidestäni

reisistäni

reidestäsi

reisistäsi

reidestänsä / reidestään

reisistänsä / reisistään

All

-lle

reidelleni

reisilleni

reidellesi

reisillesi

reidellensä / reidelleen

reisillensä / reisilleän

Ade

-lla

reidelläni

reisilläni

reidelläsi

reisilläsi

reidellänsä / reidellään

reisillänsä / reisillään

Abl

-lta

reideltäni

reisiltäni

reideltäsi

reisiltäsi

reideltänsä / reideltään

reisiltänsä / reisiltään

Tra

-ksi

reidekseni

reisikseni

reideksesi

reisiksesi

reideksensä / reidekseen

reisiksensä / reisikseen

Ess

-na

reitenäni

reisinäni

reitenäsi

reisinäsi

reitenänsä / reitenään

reisinänsä / reisinään

Abe

-tta

reidettäni

reisittäni

reidettäsi

reisittäsi

reidettänsä / reidettään

reisittänsä / reisittään

Com

-ne

-

reisineni

-

reisinesi

-

reisinensä / reisineen

Singular

Plural

Nom

-

reiteni

reitesi

reitensä

reiteni

reitesi

reitensä

Par

-ta

reittäni

reittäsi

reittänsä / reittään

reisiäni

reisiäsi

reisiänsä / reisiään

Gen

-n

reiteni

reitesi

reitensä

reitteni / reisieni

reittesi / reisiesi

reittensä / reisiensä

Ill

mihin

reiteeni

reiteesi

reiteensä

reisiini

reisiisi

reisiinsä

Ine

-ssa

reidessäni

reidessäsi

reidessänsä / reidessään

reisissäni

reisissäsi

reisissänsä / reisissään

Ela

-sta

reidestäni

reidestäsi

reidestänsä / reidestään

reisistäni

reisistäsi

reisistänsä / reisistään

All

-lle

reidelleni

reidellesi

reidellensä / reidelleen

reisilleni

reisillesi

reisillensä / reisilleän

Ade

-lla

reidelläni

reidelläsi

reidellänsä / reidellään

reisilläni

reisilläsi

reisillänsä / reisillään

Abl

-lta

reideltäni

reideltäsi

reideltänsä / reideltään

reisiltäni

reisiltäsi

reisiltänsä / reisiltään

Tra

-ksi

reidekseni

reideksesi

reideksensä / reidekseen

reisikseni

reisiksesi

reisiksensä / reisikseen

Ess

-na

reitenäni

reitenäsi

reitenänsä / reitenään

reisinäni

reisinäsi

reisinänsä / reisinään

Abe

-tta

reidettäni

reidettäsi

reidettänsä / reidettään

reisittäni

reisittäsi

reisittänsä / reisittään

Com

-ne

-

-

-

reisineni

reisinesi

reisinensä / reisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

reitemme

reitemme

reitenne

reitenne

reitensä

reitensä

Par

-ta

reittämme

reisiämme

reittänne

reisiänne

reittänsä / reittään

reisiänsä / reisiään

Gen

-n

reitemme

reittemme / reisiemme

reitenne

reittenne / reisienne

reitensä

reittensä / reisiensä

Ill

mihin

reiteemme

reisiimme

reiteenne

reisiinne

reiteensä

reisiinsä

Ine

-ssa

reidessämme

reisissämme

reidessänne

reisissänne

reidessänsä / reidessään

reisissänsä / reisissään

Ela

-sta

reidestämme

reisistämme

reidestänne

reisistänne

reidestänsä / reidestään

reisistänsä / reisistään

All

-lle

reidellemme

reisillemme

reidellenne

reisillenne

reidellensä / reidelleen

reisillensä / reisilleän

Ade

-lla

reidellämme

reisillämme

reidellänne

reisillänne

reidellänsä / reidellään

reisillänsä / reisillään

Abl

-lta

reideltämme

reisiltämme

reideltänne

reisiltänne

reideltänsä / reideltään

reisiltänsä / reisiltään

Tra

-ksi

reideksemme

reisiksemme

reideksenne

reisiksenne

reideksensä / reidekseen

reisiksensä / reisikseen

Ess

-na

reitenämme

reisinämme

reitenänne

reisinänne

reitenänsä / reitenään

reisinänsä / reisinään

Abe

-tta

reidettämme

reisittämme

reidettänne

reisittänne

reidettänsä / reidettään

reisittänsä / reisittään

Com

-ne

-

reisinemme

-

reisinenne

-

reisinensä / reisineen

Singular

Plural

Nom

-

reitemme

reitenne

reitensä

reitemme

reitenne

reitensä

Par

-ta

reittämme

reittänne

reittänsä / reittään

reisiämme

reisiänne

reisiänsä / reisiään

Gen

-n

reitemme

reitenne

reitensä

reittemme / reisiemme

reittenne / reisienne

reittensä / reisiensä

Ill

mihin

reiteemme

reiteenne

reiteensä

reisiimme

reisiinne

reisiinsä

Ine

-ssa

reidessämme

reidessänne

reidessänsä / reidessään

reisissämme

reisissänne

reisissänsä / reisissään

Ela

-sta

reidestämme

reidestänne

reidestänsä / reidestään

reisistämme

reisistänne

reisistänsä / reisistään

All

-lle

reidellemme

reidellenne

reidellensä / reidelleen

reisillemme

reisillenne

reisillensä / reisilleän

Ade

-lla

reidellämme

reidellänne

reidellänsä / reidellään

reisillämme

reisillänne

reisillänsä / reisillään

Abl

-lta

reideltämme

reideltänne

reideltänsä / reideltään

reisiltämme

reisiltänne

reisiltänsä / reisiltään

Tra

-ksi

reideksemme

reideksenne

reideksensä / reidekseen

reisiksemme

reisiksenne

reisiksensä / reisikseen

Ess

-na

reitenämme

reitenänne

reitenänsä / reitenään

reisinämme

reisinänne

reisinänsä / reisinään

Abe

-tta

reidettämme

reidettänne

reidettänsä / reidettään

reisittämme

reisittänne

reisittänsä / reisittään

Com

-ne

-

-

-

reisinemme

reisinenne

reisinensä / reisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

test testi, koe, koetinkivi, koetus, mittapuu, kuulustelu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OPUS; OpenSubtitles2016; EurLex-2; EMEA; EuroParl2021; Eurlex2018q4; oj4 Testi suoritetaan huomenna. The test will be done tomorrow. Tämä on viimeinen testi ennen lomaa. This is the final test before the holiday. Testi on tärkeä osa oppimisprosessia. Test is an important part of the learning process. En ole vielä aloittanut lukemista testiä varten. I haven't started studying for the test yet. Testejä käytetään arvioimaan oppilaiden osaamista. Tests are used to assess students' skills. Testi on suoritettava direktiivin 92 69 ETY menetelmän B3 mukaisesti. The test must be carried out in accordance with Directive 92/69/EEC Method B3. Suoritin matematiikan testin eilen ja menestin hyvin. I took the math test yesterday and did well. Testejä koskevat vaatimukset asetetaan liitteessä A olevan 4. 2. 4 kohdan g alakohdassa. The requirements for tests are specified in Annex A 4.2.4g. Jos korkeus on pienempi kuin 425 mm, sovelletaan 1. 2. 4 kohdan mukaisia testejä. Where the height < 425 mm, the tests in accordance with 1.2.4. shall apply. Tämän testin tarkoituksena on todeta, ylittääkö turvalasien tasainen läpäisevyys tietyn arvon. The purpose of this test is to determine whether the regular transmittance of safety-glass panes exceeds a specified value. Show more arrow right

Wiktionary

test Show more arrow right dopingtestiHIV-testihormonitestihuumetestikuntotestikävelytestilihaskuntotestipalikkatestipersoonallisuustestiraskaustestisokkotestisoveltuvuustestisukupuolitestitestikuvatestisarjatestitulosveritestiälykkyystesti Show more arrow right Borrowed from English test. Show more arrow right

Wikipedia

Koe
opiskelijan omaksumia taitoja selvittävä testi
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testini

testini

testisi

testisi

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiäni

testejäni

testiäsi

testejäsi

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testieni

testisi

testiesi

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiini

testeihini

testiisi

testeihisi

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testeissäni

testissäsi

testeissäsi

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testeistäni

testistäsi

testeistäsi

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testeilleni

testillesi

testeillesi

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testeilläni

testilläsi

testeilläsi

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testeiltäni

testiltäsi

testeiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testeikseni

testiksesi

testeiksesi

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testeinäni

testinäsi

testeinäsi

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testeittäni

testittäsi

testeittäsi

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeineni

-

testeinesi

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testini

testisi

testinsä

testini

testisi

testinsä

Par

-ta

testiäni

testiäsi

testiänsä / testiään

testejäni

testejäsi

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testisi

testinsä

testieni

testiesi

testiensä

Ill

mihin

testiini

testiisi

testiinsä

testeihini

testeihisi

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testissäsi

testissänsä / testissään

testeissäni

testeissäsi

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testistäsi

testistänsä / testistään

testeistäni

testeistäsi

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testillesi

testillensä / testilleen

testeilleni

testeillesi

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testilläsi

testillänsä / testillään

testeilläni

testeilläsi

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltäni

testeiltäsi

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testiksesi

testiksensä / testikseen

testeikseni

testeiksesi

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testinäsi

testinänsä / testinään

testeinäni

testeinäsi

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testittäsi

testittänsä / testittään

testeittäni

testeittäsi

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeineni

testeinesi

testeinensä / testeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testimme

testinne

testinne

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiämme

testejämme

testiänne

testejänne

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testiemme

testinne

testienne

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testeihimme

testiinne

testeihinne

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testeissämme

testissänne

testeissänne

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testeistämme

testistänne

testeistänne

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testeillemme

testillenne

testeillenne

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testeillämme

testillänne

testeillänne

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testeiltämme

testiltänne

testeiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testeiksemme

testiksenne

testeiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testeinämme

testinänne

testeinänne

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testeittämme

testittänne

testeittänne

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeinemme

-

testeinenne

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testinne

testinsä

testimme

testinne

testinsä

Par

-ta

testiämme

testiänne

testiänsä / testiään

testejämme

testejänne

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testinne

testinsä

testiemme

testienne

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testiinne

testiinsä

testeihimme

testeihinne

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testissänne

testissänsä / testissään

testeissämme

testeissänne

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testistänne

testistänsä / testistään

testeistämme

testeistänne

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testillenne

testillensä / testilleen

testeillemme

testeillenne

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testillänne

testillänsä / testillään

testeillämme

testeillänne

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltämme

testeiltänne

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksemme

testeiksenne

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testinänne

testinänsä / testinään

testeinämme

testeinänne

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testittänne

testittänsä / testittään

testeittämme

testeittänne

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeinemme

testeinenne

testeinensä / testeineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept