reformistiset |
Adjective, Plural Nominative |
| reformist | |
| Reformist |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
reformistinen |
|
Par |
-ta |
reformistista |
reformistisia |
Gen |
-n |
reformistisen |
reformistisien / reformististen |
Ill |
mihin |
reformistiseen |
reformistisiin |
Ine |
-ssa |
reformistisessa |
reformistisissa |
Ela |
-sta |
reformistisesta |
reformistisista |
All |
-lle |
reformistiselle |
reformistisille |
Ade |
-lla |
reformistisella |
reformistisilla |
Abl |
-lta |
reformistiselta |
reformistisilta |
Tra |
-ksi |
reformistiseksi |
reformistisiksi |
Ess |
-na |
reformistisena / reformistisna |
reformistisina |
Abe |
-tta |
reformistisetta |
reformistisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
reformistisin |
Singular
Plural
Nom
-
reformistinen
Par
-ta
reformistista
reformistisia
Gen
-n
reformistisen
reformistisien / reformististen
Ill
mihin
reformistiseen
reformistisiin
Ine
-ssa
reformistisessa
reformistisissa
Ela
-sta
reformistisesta
reformistisista
All
-lle
reformistiselle
reformistisille
Ade
-lla
reformistisella
reformistisilla
Abl
-lta
reformistiselta
reformistisilta
Tra
-ksi
reformistiseksi
reformistisiksi
Ess
-na
reformistisena / reformistisna
reformistisina
Abe
-tta
reformistisetta
reformistisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
reformistisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
reformistisempi |
reformistisemmat |
Par |
-ta |
reformistisempaa |
reformistisempia |
Gen |
-n |
reformistisemman |
reformistisempien |
Ill |
mihin |
reformistisempiin |
reformistisempiin |
Ine |
-ssa |
reformistisemmassa |
reformistisemmissa |
Ela |
-sta |
reformistisemmasta |
reformistisemmista |
All |
-lle |
reformistisemmalle |
reformistisemmille |
Ade |
-lla |
reformistisemmalla |
reformistisemmilla |
Abl |
-lta |
reformistisemmalta |
reformistisemmilta |
Tra |
-ksi |
reformistisemmaksi |
reformistisemmiksi |
Ess |
-na |
reformistisempana |
reformistisempina |
Abe |
-tta |
reformistisemmatta |
reformistisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
reformistisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
reformistisempi
reformistisemmat
Par
-ta
reformistisempaa
reformistisempia
Gen
-n
reformistisemman
reformistisempien
Ill
mihin
reformistisempiin
reformistisempiin
Ine
-ssa
reformistisemmassa
reformistisemmissa
Ela
-sta
reformistisemmasta
reformistisemmista
All
-lle
reformistisemmalle
reformistisemmille
Ade
-lla
reformistisemmalla
reformistisemmilla
Abl
-lta
reformistisemmalta
reformistisemmilta
Tra
-ksi
reformistisemmaksi
reformistisemmiksi
Ess
-na
reformistisempana
reformistisempina
Abe
-tta
reformistisemmatta
reformistisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
reformistisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
reformistisin |
reformistisimmat |
Par |
-ta |
reformistisinta |
reformistisimpia |
Gen |
-n |
reformistisimman |
reformistisinten / reformistisimpien |
Ill |
mihin |
reformistisimpaan |
reformistisimpiin |
Ine |
-ssa |
reformistisimmassa |
reformistisimmissa |
Ela |
-sta |
reformistisimmasta |
reformistisimmista |
All |
-lle |
reformistisimmalle |
reformistisimmille |
Ade |
-lla |
reformistisimmalla |
reformistisimmilla |
Abl |
-lta |
reformistisimmalta |
reformistisimmilta |
Tra |
-ksi |
reformistisimmaksi |
reformistisimmiksi |
Ess |
-na |
reformistisimpana |
reformistisimpina |
Abe |
-tta |
reformistisimmatta |
reformistisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
reformistisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
reformistisin
reformistisimmat
Par
-ta
reformistisinta
reformistisimpia
Gen
-n
reformistisimman
reformistisinten / reformistisimpien
Ill
mihin
reformistisimpaan
reformistisimpiin
Ine
-ssa
reformistisimmassa
reformistisimmissa
Ela
-sta
reformistisimmasta
reformistisimmista
All
-lle
reformistisimmalle
reformistisimmille
Ade
-lla
reformistisimmalla
reformistisimmilla
Abl
-lta
reformistisimmalta
reformistisimmilta
Tra
-ksi
reformistisimmaksi
reformistisimmiksi
Ess
-na
reformistisimpana
reformistisimpina
Abe
-tta
reformistisimmatta
reformistisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
reformistisimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net