logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

rationaalistaa, verb

Word analysis
rationaalistaa SeeHide full analysisArrow downArrow up

rationaalistaa

rationaalistaa

Verb, Present, 3rd person singular

rationaalistaa

rationaalistaa

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

Alternative form of rationalisoida Show more arrow right järkiperäistäärationalisoida Show more arrow right rationaalinen +‎ -taa Show more arrow right
rationalize
rational
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl8; Tanzil; Europarl parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles; opensubtitles2; WikiMatrix Se ei ole rationaalista. That's not rational. Haluisin muistuttaa, että ehdotus rationaalistaa niin kutsuttua toista rahoitusvälinettä koskevan asetuksen. I would like to recall that this proposal rationalises the regulation on the so-called second financial instrument. Älkää unohtako kuulla myös rationaalistamme mielipiteitä. Don't forget to also consider the opinions of our rationalists. Tarkoitit siis rationaalista. You mean more rational? Rationaalistamme uskoo, että päätös oli oikea. Our team believes that the decision was right. Me rationaalistamme pyrimme objektiivisuuteen. We as rationalists strive for objectivity. Rationaalistamme analysoivat tilannetta tarkasti. Our rationalists analyze the situation carefully. Muuttujille ei voi antaa rationaalista arvoa. Variables are impossible to assign any ... rational value. Avustamme kieltäytyminen ei ole rationaalista. Rejecting our help is not rational. Heidän on vaikea ymmärtää rationaalistamme ratkaisua. They find it hard to understand our rationalists' decision. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

rationaalistan

en rationaalista

ii

rationaalistat

et rationaalista

iii

rationaalistaa

ei rationaalista

Plural

Positive

Negative

i

rationaalistamme / rationaalistetaan

emme rationaalista / ei rationaalisteta

ii

rationaalistatte

ette rationaalista

iii

rationaalistavat

eivät rationaalista

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

rationaalistin

en rationaalistanut

ii

rationaalistit

et rationaalistanut

iii

rationaalisti

ei rationaalistanut

Plural

Positive

Negative

i

rationaalistimme / rationaalistettiin

emme rationaalistaneet / ei rationaalistettu

ii

rationaalistitte

ette rationaalistaneet

iii

rationaalistivat

eivät rationaalistaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen rationaalistanut

en ole rationaalistanut

ii

olet rationaalistanut

et ole rationaalistanut

iii

on rationaalistanut

ei ole rationaalistanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme rationaalistaneet

emme ole rationaalistaneet

ii

olette rationaalistaneet

ette ole rationaalistaneet

iii

ovat rationaalistaneet

eivät ole rationaalistaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin rationaalistanut

en ollut rationaalistanut

ii

olit rationaalistanut

et ollut rationaalistanut

iii

oli rationaalistanut

ei ollut rationaalistanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme rationaalistaneet

emme olleet rationaalistaneet

ii

olitte rationaalistaneet

ette olleet rationaalistaneet

iii

olivat rationaalistaneet

eivät olleet rationaalistaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

rationaalistaisin

en rationaalistaisi

ii

rationaalistaisit

et rationaalistaisi

iii

rationaalistaisi

ei rationaalistaisi

Plural

Positive

Negative

i

rationaalistaisimme

emme rationaalistaisi

ii

rationaalistaisitte

ette rationaalistaisi

iii

rationaalistaisivat

eivät rationaalistaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin rationaalistanut

en olisi rationaalistanut

ii

olisit rationaalistanut

et olisi rationaalistanut

iii

olisi rationaalistanut

ei olisi rationaalistanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme rationaalistaneet

emme olisi rationaalistaneet

ii

olisitte rationaalistaneet

ette olisi rationaalistaneet

iii

olisivat rationaalistaneet

eivät olisi rationaalistaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

rationaalistanen

en rationaalistane

ii

rationaalistanet

et rationaalistane

iii

rationaalistanee

ei rationaalistane

Plural

Positive

Negative

i

rationaalistanemme

emme rationaalistane

ii

rationaalistanette

ette rationaalistane

iii

rationaalistanevat

eivät rationaalistane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen rationaalistanut

en liene rationaalistanut

ii

lienet rationaalistanut

et liene rationaalistanut

iii

lienee rationaalistanut

ei liene rationaalistanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme rationaalistaneet

emme liene rationaalistaneet

ii

lienette rationaalistaneet

ette liene rationaalistaneet

iii

lienevät rationaalistaneet

eivät liene rationaalistaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

rationaalista

iii

rationaalistakoon

Plural

i

rationaalistakaamme

ii

rationaalistakaa

iii

rationaalistakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

rationaalistaa

Tra

-ksi

rationaalistaaksensa / rationaalistaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

rationaalistaessa

Ins

-in

rationaalistaen

Ine

-ssa

rationaalistettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

rationaalistamaan

Ine

-ssa

rationaalistamassa

Ela

-sta

rationaalistamasta

Ade

-lla

rationaalistamalla

Abe

-tta

rationaalistamatta

Ins

-in

rationaalistaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

rationaalistaminen

Par

-ta

rationaalistamista

Infinitive V

rationaalistamaisillaan / rationaalistamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

rationaalistetaan

ei rationaalisteta

Imperfect

rationaalistettiin

ei rationaalistettu

Potential

rationaalistettaneen

ei rationaalistettane

Conditional

rationaalistettaisiin

ei rationaalistettaisi

Imperative Present

rationaalistettakoon

älköön rationaalistettako

Imperative Perfect

olkoon rationaalistettu

älköön rationaalistettu

Positive

Negative

Present

rationaalistetaan

ei rationaalisteta

Imperfect

rationaalistettiin

ei rationaalistettu

Potential

rationaalistettaneen

ei rationaalistettane

Conditional

rationaalistettaisiin

ei rationaalistettaisi

Imperative Present

rationaalistettakoon

älköön rationaalistettako

Imperative Perfect

olkoon rationaalistettu

älköön rationaalistettu

Participle

Active

Passive

1st

rationaalistava

rationaalistettava

2nd

rationaalistanut

rationaalistettu

3rd

rationaalistama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

rationaalistan

en rationaalista

ii

rationaalistat

et rationaalista

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

rationaalistamme / rationaalistetaan

emme rationaalista / ei rationaalisteta

ii

rationaalistatte

ette rationaalista

iii

eivät rationaalista

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

rationaalistanen rationaalista

ii

rationaalistatet rationaalista

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

rationaalistamme / rationaalistetaanemme rationaalista / ei rationaalisteta

ii

rationaalistatteette rationaalista

iii

eivät rationaalista
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

rationaalistin

en rationaalistanut

ii

rationaalistit

et rationaalistanut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme rationaalistaneet / ei rationaalistettu

Solve

ii

rationaalistitte

ette Solve

iii

rationaalistivat

eivät rationaalistaneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

rationaalistinen rationaalistanut

ii

rationaalistitet rationaalistanut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme rationaalistaneet / ei rationaalistettu
Solve

ii

rationaalistitteette
Solve

iii

rationaalistivateivät rationaalistaneet
Imperative Solved!

sinä

rationaalista

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

rationaalista

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

rationaalistaisin

en rationaalistaisi

ii

et rationaalistaisi

Solve

iii

rationaalistaisi

ei rationaalistaisi

Plural

Positive

Negative

i

rationaalistaisimme

emme rationaalistaisi

ii

rationaalistaisitte

ette rationaalistaisi

iii

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

rationaalistaisinen rationaalistaisi

ii

et rationaalistaisi
Solve

iii

rationaalistaisiei rationaalistaisi

Plural

PositiveNegative

i

rationaalistaisimmeemme rationaalistaisi

ii

rationaalistaisitteette rationaalistaisi

iii

eivät
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept