rationaalistaa |
Verb, Present, 3rd person singular |
|
rationaalistaa |
Verb, First infinitive |
rationalize | |
rational |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
rationaalistan |
|
ii |
rationaalistat |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
rationaalistamme / rationaalistetaan |
|
ii |
rationaalistatte |
|
iii |
rationaalistavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
rationaalistin |
|
ii |
rationaalistit |
|
iii |
rationaalisti |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
rationaalistimme / rationaalistettiin |
|
ii |
rationaalistitte |
|
iii |
rationaalistivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen rationaalistanut |
en ole rationaalistanut |
ii |
olet rationaalistanut |
et ole rationaalistanut |
iii |
on rationaalistanut |
ei ole rationaalistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme rationaalistaneet |
emme ole rationaalistaneet |
ii |
olette rationaalistaneet |
ette ole rationaalistaneet |
iii |
ovat rationaalistaneet |
eivät ole rationaalistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin rationaalistanut |
en ollut rationaalistanut |
ii |
olit rationaalistanut |
et ollut rationaalistanut |
iii |
oli rationaalistanut |
ei ollut rationaalistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme rationaalistaneet |
emme olleet rationaalistaneet |
ii |
olitte rationaalistaneet |
ette olleet rationaalistaneet |
iii |
olivat rationaalistaneet |
eivät olleet rationaalistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
rationaalistaisin |
|
ii |
rationaalistaisit |
|
iii |
rationaalistaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
rationaalistaisimme |
|
ii |
rationaalistaisitte |
|
iii |
rationaalistaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin rationaalistanut |
en olisi rationaalistanut |
ii |
olisit rationaalistanut |
et olisi rationaalistanut |
iii |
olisi rationaalistanut |
ei olisi rationaalistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme rationaalistaneet |
emme olisi rationaalistaneet |
ii |
olisitte rationaalistaneet |
ette olisi rationaalistaneet |
iii |
olisivat rationaalistaneet |
eivät olisi rationaalistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
rationaalistanen |
en rationaalistane |
ii |
rationaalistanet |
et rationaalistane |
iii |
rationaalistanee |
ei rationaalistane |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
rationaalistanemme |
emme rationaalistane |
ii |
rationaalistanette |
ette rationaalistane |
iii |
rationaalistanevat |
eivät rationaalistane |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen rationaalistanut |
en liene rationaalistanut |
ii |
lienet rationaalistanut |
et liene rationaalistanut |
iii |
lienee rationaalistanut |
ei liene rationaalistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme rationaalistaneet |
emme liene rationaalistaneet |
ii |
lienette rationaalistaneet |
ette liene rationaalistaneet |
iii |
lienevät rationaalistaneet |
eivät liene rationaalistaneet |
Singular
i |
- |
ii |
rationaalista |
iii |
rationaalistakoon |
Plural
i |
rationaalistakaamme |
ii |
rationaalistakaa |
iii |
rationaalistakoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
rationaalistaaksensa / rationaalistaakseen |
Ine |
-ssa |
rationaalistaessa |
Ins |
-in |
rationaalistaen |
Ine |
-ssa |
rationaalistettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
rationaalistamaan |
Ine |
-ssa |
rationaalistamassa |
Ela |
-sta |
rationaalistamasta |
Ade |
-lla |
rationaalistamalla |
Abe |
-tta |
rationaalistamatta |
Ins |
-in |
rationaalistaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
rationaalistaminen |
Par |
-ta |
rationaalistamista |
rationaalistamaisillaan / rationaalistamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
rationaalistetaan |
ei rationaalisteta |
Imperfect |
rationaalistettiin |
ei rationaalistettu |
Potential |
rationaalistettaneen |
ei rationaalistettane |
Conditional |
rationaalistettaisiin |
ei rationaalistettaisi |
Imperative Present |
rationaalistettakoon |
älköön rationaalistettako |
Imperative Perfect |
olkoon rationaalistettu |
älköön rationaalistettu |
Positive
Negative
Present
rationaalistetaan
ei rationaalisteta
Imperfect
rationaalistettiin
ei rationaalistettu
Potential
rationaalistettaneen
ei rationaalistettane
Conditional
rationaalistettaisiin
ei rationaalistettaisi
Imperative Present
rationaalistettakoon
älköön rationaalistettako
Imperative Perfect
olkoon rationaalistettu
älköön rationaalistettu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
rationaalistava |
rationaalistettava |
2nd |
rationaalistanut |
rationaalistettu |
3rd |
rationaalistama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net