logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

raja, noun

Word analysis
rajamäen

rajamäen

raja

Noun, Singular Nominative

+ mäki

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raja

rajat

Par

-ta

rajaa

rajoja

Gen

-n

rajan

rajojen

Ill

mihin

rajaan

rajoihin

Ine

-ssa

rajassa

rajoissa

Ela

-sta

rajasta

rajoista

All

-lle

rajalle

rajoille

Ade

-lla

rajalla

rajoilla

Abl

-lta

rajalta

rajoilta

Tra

-ksi

rajaksi

rajoiksi

Ess

-na

rajana

rajoina

Abe

-tta

rajatta

rajoitta

Com

-ne

-

rajoine

Ins

-in

-

rajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raja

rajat

Par

-ta

rajaa

rajoja

Gen

-n

rajan

rajojen

Ill

mihin

rajaan

rajoihin

Ine

-ssa

rajassa

rajoissa

Ela

-sta

rajasta

rajoista

All

-lle

rajalle

rajoille

Ade

-lla

rajalla

rajoilla

Abl

-lta

rajalta

rajoilta

Tra

-ksi

rajaksi

rajoiksi

Ess

-na

rajana

rajoina

Abe

-tta

rajatta

rajoitta

Com

-ne

-

rajoine

Ins

-in

-

rajoin

limit raja, limiitti, rajahinta, raja-arvo
border raja, reunus, reuna, syrjä, kukkapenkki
frontier raja, rajaseutu, raja-alue
boundary raja, rajaviiva
line linja, rivi, viiva, johto, raja, juova
borderline raja, rajaviiva
cutoff raja, sulku, katkaisu
dividing line raja
margin marginaali, liikkumavara, reuna, raja, voitto, pelivara
division jako, divisioona, jaosto, jakautuminen, osasto, raja
edge reuna, terä, särmä, kärki, syrjä, raja
parameters raja, rajoitus
abutment tuki, kannatin, rajoittuminen, tukipilari, raja, sillan arkku
measure mitta, mittayksikkö, tahti, mittanauha, mittakeppi, raja
precinct kävelykatu, piiri, alue, raja, rajat, ympäristö
term termi, sana, ilmaus, aika, kausi, raja
ambit rajat, alue, piiri, raja
march marssi, kulku, kehitys, eteneminen, rajaseutu, raja
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Tatoeba, sentence ID: 2245088; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000238; News Commentary Hän asuu rajalla. He lives on the border. Tätä rajaa ei ylitetä. This border is not to be crossed. Hän tanssi rajoissa. She danced on the edge. Rajanamme on kaunis järvi. On our border lies a beautiful lake. Rajoissa on hyvä pysyä. It's good to stay within the limits. Tarvitsen apua rajalla. I need help at the border. Rajatta ongelmia ei ole. There are no problems without limit. Matkustan usein rajalla. I often travel to the border. Me odotamme sinua rajalla. We are waiting for you at the border. Raja suljetaan kello kymmeneltä illalla. The border will close at 10 o'clock in the evening. Show more arrow right

Wiktionary

(geographically) boundary (line), border(line), frontier; a (city) limit; a (county) line (socially; mentally) limit, bound, confine (sports) line Show more arrow right Adjectives rajallinenrajaton Verbs rajatarajoittaa Show more arrow right Borrowed from Old East Slavic краи (krai), from Proto-Slavic krajь. The same word was also borrowed into other Finnic languages, such as Estonian raja, Ingrian raja, Karelian raja, Ludian raja, Votic raja. Show more arrow right

Wikipedia

Border Borders are geographic boundaries of political entities or legal jurisdictions, such as governments, sovereign states, federated states, and other subnational entities. Borders are established through agreements between political or social entities that control those areas; the creation of these agreements is called boundary delimitation. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rajani

rajani

rajasi

rajasi

rajansa

rajansa

Par

-ta

rajaani

rajojani

rajaasi

rajojasi

rajaansa / rajaaan

rajojansa / rajojaan

Gen

-n

rajani

rajojeni

rajasi

rajojesi

rajansa

rajojensa

Ill

mihin

rajaani

rajoihini

rajaasi

rajoihisi

rajaansa

rajoihinsa

Ine

-ssa

rajassani

rajoissani

rajassasi

rajoissasi

rajassansa / rajassaan

rajoissansa / rajoissaan

Ela

-sta

rajastani

rajoistani

rajastasi

rajoistasi

rajastansa / rajastaan

rajoistansa / rajoistaan

All

-lle

rajalleni

rajoilleni

rajallesi

rajoillesi

rajallensa / rajalleen

rajoillensa / rajoillean

Ade

-lla

rajallani

rajoillani

rajallasi

rajoillasi

rajallansa / rajallaan

rajoillansa / rajoillaan

Abl

-lta

rajaltani

rajoiltani

rajaltasi

rajoiltasi

rajaltansa / rajaltaan

rajoiltansa / rajoiltaan

Tra

-ksi

rajakseni

rajoikseni

rajaksesi

rajoiksesi

rajaksensa / rajakseen

rajoiksensa / rajoikseen

Ess

-na

rajanani

rajoinani

rajanasi

rajoinasi

rajanansa / rajanaan

rajoinansa / rajoinaan

Abe

-tta

rajattani

rajoittani

rajattasi

rajoittasi

rajattansa / rajattaan

rajoittansa / rajoittaan

Com

-ne

-

rajoineni

-

rajoinesi

-

rajoinensa / rajoineen

Singular

Plural

Nom

-

rajani

rajasi

rajansa

rajani

rajasi

rajansa

Par

-ta

rajaani

rajaasi

rajaansa / rajaaan

rajojani

rajojasi

rajojansa / rajojaan

Gen

-n

rajani

rajasi

rajansa

rajojeni

rajojesi

rajojensa

Ill

mihin

rajaani

rajaasi

rajaansa

rajoihini

rajoihisi

rajoihinsa

Ine

-ssa

rajassani

rajassasi

rajassansa / rajassaan

rajoissani

rajoissasi

rajoissansa / rajoissaan

Ela

-sta

rajastani

rajastasi

rajastansa / rajastaan

rajoistani

rajoistasi

rajoistansa / rajoistaan

All

-lle

rajalleni

rajallesi

rajallensa / rajalleen

rajoilleni

rajoillesi

rajoillensa / rajoillean

Ade

-lla

rajallani

rajallasi

rajallansa / rajallaan

rajoillani

rajoillasi

rajoillansa / rajoillaan

Abl

-lta

rajaltani

rajaltasi

rajaltansa / rajaltaan

rajoiltani

rajoiltasi

rajoiltansa / rajoiltaan

Tra

-ksi

rajakseni

rajaksesi

rajaksensa / rajakseen

rajoikseni

rajoiksesi

rajoiksensa / rajoikseen

Ess

-na

rajanani

rajanasi

rajanansa / rajanaan

rajoinani

rajoinasi

rajoinansa / rajoinaan

Abe

-tta

rajattani

rajattasi

rajattansa / rajattaan

rajoittani

rajoittasi

rajoittansa / rajoittaan

Com

-ne

-

-

-

rajoineni

rajoinesi

rajoinensa / rajoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rajamme

rajamme

rajanne

rajanne

rajansa

rajansa

Par

-ta

rajaamme

rajojamme

rajaanne

rajojanne

rajaansa / rajaaan

rajojansa / rajojaan

Gen

-n

rajamme

rajojemme

rajanne

rajojenne

rajansa

rajojensa

Ill

mihin

rajaamme

rajoihimme

rajaanne

rajoihinne

rajaansa

rajoihinsa

Ine

-ssa

rajassamme

rajoissamme

rajassanne

rajoissanne

rajassansa / rajassaan

rajoissansa / rajoissaan

Ela

-sta

rajastamme

rajoistamme

rajastanne

rajoistanne

rajastansa / rajastaan

rajoistansa / rajoistaan

All

-lle

rajallemme

rajoillemme

rajallenne

rajoillenne

rajallensa / rajalleen

rajoillensa / rajoillean

Ade

-lla

rajallamme

rajoillamme

rajallanne

rajoillanne

rajallansa / rajallaan

rajoillansa / rajoillaan

Abl

-lta

rajaltamme

rajoiltamme

rajaltanne

rajoiltanne

rajaltansa / rajaltaan

rajoiltansa / rajoiltaan

Tra

-ksi

rajaksemme

rajoiksemme

rajaksenne

rajoiksenne

rajaksensa / rajakseen

rajoiksensa / rajoikseen

Ess

-na

rajanamme

rajoinamme

rajananne

rajoinanne

rajanansa / rajanaan

rajoinansa / rajoinaan

Abe

-tta

rajattamme

rajoittamme

rajattanne

rajoittanne

rajattansa / rajattaan

rajoittansa / rajoittaan

Com

-ne

-

rajoinemme

-

rajoinenne

-

rajoinensa / rajoineen

Singular

Plural

Nom

-

rajamme

rajanne

rajansa

rajamme

rajanne

rajansa

Par

-ta

rajaamme

rajaanne

rajaansa / rajaaan

rajojamme

rajojanne

rajojansa / rajojaan

Gen

-n

rajamme

rajanne

rajansa

rajojemme

rajojenne

rajojensa

Ill

mihin

rajaamme

rajaanne

rajaansa

rajoihimme

rajoihinne

rajoihinsa

Ine

-ssa

rajassamme

rajassanne

rajassansa / rajassaan

rajoissamme

rajoissanne

rajoissansa / rajoissaan

Ela

-sta

rajastamme

rajastanne

rajastansa / rajastaan

rajoistamme

rajoistanne

rajoistansa / rajoistaan

All

-lle

rajallemme

rajallenne

rajallensa / rajalleen

rajoillemme

rajoillenne

rajoillensa / rajoillean

Ade

-lla

rajallamme

rajallanne

rajallansa / rajallaan

rajoillamme

rajoillanne

rajoillansa / rajoillaan

Abl

-lta

rajaltamme

rajaltanne

rajaltansa / rajaltaan

rajoiltamme

rajoiltanne

rajoiltansa / rajoiltaan

Tra

-ksi

rajaksemme

rajaksenne

rajaksensa / rajakseen

rajoiksemme

rajoiksenne

rajoiksensa / rajoikseen

Ess

-na

rajanamme

rajananne

rajanansa / rajanaan

rajoinamme

rajoinanne

rajoinansa / rajoinaan

Abe

-tta

rajattamme

rajattanne

rajattansa / rajattaan

rajoittamme

rajoittanne

rajoittansa / rajoittaan

Com

-ne

-

-

-

rajoinemme

rajoinenne

rajoinensa / rajoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mäki

mäet

Par

-ta

mäkeä

mäkiä

Gen

-n

mäen

mäkien

Ill

mihin

mäkeen

mäkiin

Ine

-ssa

mäessä

mäissä

Ela

-sta

mäestä

mäistä

All

-lle

mäelle

mäille

Ade

-lla

mäellä

mäillä

Abl

-lta

mäeltä

mäiltä

Tra

-ksi

mäeksi

mäiksi

Ess

-na

mäkenä

mäkinä

Abe

-tta

mäettä

mäittä

Com

-ne

-

mäkine

Ins

-in

-

mäin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mäki

mäet

Par

-ta

mäkeä

mäkiä

Gen

-n

mäen

mäkien

Ill

mihin

mäkeen

mäkiin

Ine

-ssa

mäessä

mäissä

Ela

-sta

mäestä

mäistä

All

-lle

mäelle

mäille

Ade

-lla

mäellä

mäillä

Abl

-lta

mäeltä

mäiltä

Tra

-ksi

mäeksi

mäiksi

Ess

-na

mäkenä

mäkinä

Abe

-tta

mäettä

mäittä

Com

-ne

-

mäkine

Ins

-in

-

mäin

hill kukkula, mäki, vuori, kasa, keko, ylänne
slope kaltevuus, rinne, luiska, kaltevuuskulma, mäki, luisu
hillside mäenrinne, mäki
ascent nousu, nouseminen, rinne, mäki
run ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, mäki
rise nousu, kasvu, kohoaminen, lisääntyminen, ylämäki, mäki
lemur
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Corpus; opensubtitles2; Tatoeba, sentence 3309637 (https://opus.lingfil.uu.se/Tatoeba.php); EMEA Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence 2572 (https://opus.lingfil.uu.se/Europarl.php) Tule, Mäki. Come on, Hill. Tuo se mäki on. That's the hill. Mäki oli hyvin jyrkkä ja pitkä. The hill was very steep and long. Oli jyrkkä mäki. There was a steep hill. Koko mäki räjähti. Whole damn hillside blew up. Mäki oon näyttelijä. I'm an actress. Talvella mäki muuttuu hiihtoladuksi. In winter, the hill turns into a ski track. Mäki oli peitetty tuoreella lumella. The hill was covered in fresh snow. Mäki on jyrkkä ja haastava kiivettävä. The hill is steep and challenging to climb. Mäkeä ylös. Up the hill. Show more arrow right

Wiktionary

hill (a relatively large, usually rounded elevation of earth; generally larger than kukkula (“hill, hillock”) and smaller than vuori (“mountain”)) - slope rinne Show more arrow right alamäkimäkinenmyötämäkivastamäkiylämäki Show more arrow right From Proto-Finnic mäki, from Proto-Finno-Ugric mäke. Cognates include Estonian mägi and Khanty мӱг (müg). Show more arrow right

Wikipedia

Hill A hill is a landform that extends above the surrounding terrain. It often has a distinct summit. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mäkeni

mäkeni

mäkesi

mäkesi

mäkensä

mäkensä

Par

-ta

mäkeäni

mäkiäni

mäkeäsi

mäkiäsi

mäkeänsä / mäkeään

mäkiänsä / mäkiään

Gen

-n

mäkeni

mäkieni

mäkesi

mäkiesi

mäkensä

mäkiensä

Ill

mihin

mäkeeni

mäkiini

mäkeesi

mäkiisi

mäkeensä

mäkiinsä

Ine

-ssa

mäessäni

mäissäni

mäessäsi

mäissäsi

mäessänsä / mäessään

mäissänsä / mäissään

Ela

-sta

mäestäni

mäistäni

mäestäsi

mäistäsi

mäestänsä / mäestään

mäistänsä / mäistään

All

-lle

mäelleni

mäilleni

mäellesi

mäillesi

mäellensä / mäelleen

mäillensä / mäilleän

Ade

-lla

mäelläni

mäilläni

mäelläsi

mäilläsi

mäellänsä / mäellään

mäillänsä / mäillään

Abl

-lta

mäeltäni

mäiltäni

mäeltäsi

mäiltäsi

mäeltänsä / mäeltään

mäiltänsä / mäiltään

Tra

-ksi

mäekseni

mäikseni

mäeksesi

mäiksesi

mäeksensä / mäekseen

mäiksensä / mäikseen

Ess

-na

mäkenäni

mäkinäni

mäkenäsi

mäkinäsi

mäkenänsä / mäkenään

mäkinänsä / mäkinään

Abe

-tta

mäettäni

mäittäni

mäettäsi

mäittäsi

mäettänsä / mäettään

mäittänsä / mäittään

Com

-ne

-

mäkineni

-

mäkinesi

-

mäkinensä / mäkineen

Singular

Plural

Nom

-

mäkeni

mäkesi

mäkensä

mäkeni

mäkesi

mäkensä

Par

-ta

mäkeäni

mäkeäsi

mäkeänsä / mäkeään

mäkiäni

mäkiäsi

mäkiänsä / mäkiään

Gen

-n

mäkeni

mäkesi

mäkensä

mäkieni

mäkiesi

mäkiensä

Ill

mihin

mäkeeni

mäkeesi

mäkeensä

mäkiini

mäkiisi

mäkiinsä

Ine

-ssa

mäessäni

mäessäsi

mäessänsä / mäessään

mäissäni

mäissäsi

mäissänsä / mäissään

Ela

-sta

mäestäni

mäestäsi

mäestänsä / mäestään

mäistäni

mäistäsi

mäistänsä / mäistään

All

-lle

mäelleni

mäellesi

mäellensä / mäelleen

mäilleni

mäillesi

mäillensä / mäilleän

Ade

-lla

mäelläni

mäelläsi

mäellänsä / mäellään

mäilläni

mäilläsi

mäillänsä / mäillään

Abl

-lta

mäeltäni

mäeltäsi

mäeltänsä / mäeltään

mäiltäni

mäiltäsi

mäiltänsä / mäiltään

Tra

-ksi

mäekseni

mäeksesi

mäeksensä / mäekseen

mäikseni

mäiksesi

mäiksensä / mäikseen

Ess

-na

mäkenäni

mäkenäsi

mäkenänsä / mäkenään

mäkinäni

mäkinäsi

mäkinänsä / mäkinään

Abe

-tta

mäettäni

mäettäsi

mäettänsä / mäettään

mäittäni

mäittäsi

mäittänsä / mäittään

Com

-ne

-

-

-

mäkineni

mäkinesi

mäkinensä / mäkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mäkemme

mäkemme

mäkenne

mäkenne

mäkensä

mäkensä

Par

-ta

mäkeämme

mäkiämme

mäkeänne

mäkiänne

mäkeänsä / mäkeään

mäkiänsä / mäkiään

Gen

-n

mäkemme

mäkiemme

mäkenne

mäkienne

mäkensä

mäkiensä

Ill

mihin

mäkeemme

mäkiimme

mäkeenne

mäkiinne

mäkeensä

mäkiinsä

Ine

-ssa

mäessämme

mäissämme

mäessänne

mäissänne

mäessänsä / mäessään

mäissänsä / mäissään

Ela

-sta

mäestämme

mäistämme

mäestänne

mäistänne

mäestänsä / mäestään

mäistänsä / mäistään

All

-lle

mäellemme

mäillemme

mäellenne

mäillenne

mäellensä / mäelleen

mäillensä / mäilleän

Ade

-lla

mäellämme

mäillämme

mäellänne

mäillänne

mäellänsä / mäellään

mäillänsä / mäillään

Abl

-lta

mäeltämme

mäiltämme

mäeltänne

mäiltänne

mäeltänsä / mäeltään

mäiltänsä / mäiltään

Tra

-ksi

mäeksemme

mäiksemme

mäeksenne

mäiksenne

mäeksensä / mäekseen

mäiksensä / mäikseen

Ess

-na

mäkenämme

mäkinämme

mäkenänne

mäkinänne

mäkenänsä / mäkenään

mäkinänsä / mäkinään

Abe

-tta

mäettämme

mäittämme

mäettänne

mäittänne

mäettänsä / mäettään

mäittänsä / mäittään

Com

-ne

-

mäkinemme

-

mäkinenne

-

mäkinensä / mäkineen

Singular

Plural

Nom

-

mäkemme

mäkenne

mäkensä

mäkemme

mäkenne

mäkensä

Par

-ta

mäkeämme

mäkeänne

mäkeänsä / mäkeään

mäkiämme

mäkiänne

mäkiänsä / mäkiään

Gen

-n

mäkemme

mäkenne

mäkensä

mäkiemme

mäkienne

mäkiensä

Ill

mihin

mäkeemme

mäkeenne

mäkeensä

mäkiimme

mäkiinne

mäkiinsä

Ine

-ssa

mäessämme

mäessänne

mäessänsä / mäessään

mäissämme

mäissänne

mäissänsä / mäissään

Ela

-sta

mäestämme

mäestänne

mäestänsä / mäestään

mäistämme

mäistänne

mäistänsä / mäistään

All

-lle

mäellemme

mäellenne

mäellensä / mäelleen

mäillemme

mäillenne

mäillensä / mäilleän

Ade

-lla

mäellämme

mäellänne

mäellänsä / mäellään

mäillämme

mäillänne

mäillänsä / mäillään

Abl

-lta

mäeltämme

mäeltänne

mäeltänsä / mäeltään

mäiltämme

mäiltänne

mäiltänsä / mäiltään

Tra

-ksi

mäeksemme

mäeksenne

mäeksensä / mäekseen

mäiksemme

mäiksenne

mäiksensä / mäikseen

Ess

-na

mäkenämme

mäkenänne

mäkenänsä / mäkenään

mäkinämme

mäkinänne

mäkinänsä / mäkinään

Abe

-tta

mäettämme

mäettänne

mäettänsä / mäettään

mäittämme

mäittänne

mäittänsä / mäittään

Com

-ne

-

-

-

mäkinemme

mäkinenne

mäkinensä / mäkineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept