logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

raamisaha, noun

Word analysis
raamisahoilla

raamisahoilla

raamisaha

Noun, Plural Adessive

raami

Noun, Singular Nominative

+ saha

Noun, Plural Adessive

raami

Noun, Singular Nominative

+ saho

Noun, Plural Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raamisaha

raamisahat

Par

-ta

raamisahaa

raamisahoja

Gen

-n

raamisahan

raamisahojen

Ill

mihin

raamisahaan

raamisahoihin

Ine

-ssa

raamisahassa

raamisahoissa

Ela

-sta

raamisahasta

raamisahoista

All

-lle

raamisahalle

raamisahoille

Ade

-lla

raamisahalla

raamisahoilla

Abl

-lta

raamisahalta

raamisahoilta

Tra

-ksi

raamisahaksi

raamisahoiksi

Ess

-na

raamisahana

raamisahoina

Abe

-tta

raamisahatta

raamisahoitta

Com

-ne

-

raamisahoine

Ins

-in

-

raamisahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raamisaha

raamisahat

Par

-ta

raamisahaa

raamisahoja

Gen

-n

raamisahan

raamisahojen

Ill

mihin

raamisahaan

raamisahoihin

Ine

-ssa

raamisahassa

raamisahoissa

Ela

-sta

raamisahasta

raamisahoista

All

-lle

raamisahalle

raamisahoille

Ade

-lla

raamisahalla

raamisahoilla

Abl

-lta

raamisahalta

raamisahoilta

Tra

-ksi

raamisahaksi

raamisahoiksi

Ess

-na

raamisahana

raamisahoina

Abe

-tta

raamisahatta

raamisahoitta

Com

-ne

-

raamisahoine

Ins

-in

-

raamisahoin

lab
frame saw
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; EurLex-2 Hirret on sahattu nauhalisilla itsekulkevilla raamisahoilla. Logs are sawn by band saw self- propelled frames. Luonnonkiveä louhivat ja työstävät koneet ja laitteistot. Turvallisuus. Raamisahojen turvallisuusvaatimukset. Machines and plants for mining and tooling of natural stone — Safety requirements for gang saws. Luonnonkiveä luohivat ja työstävät koneet ja laitteistot. Turvallisuus. Raamisahojen turvallisuusvaatimukset. Machines and plants for mining and tooling of natural stone — Safety requirements for gang saws. Luonnonkiveä luohivat ja työstävät koneet ja laitteistots-Turvallisuuss-Raamisahojen turvallisuusvaatimukset. Machines and plants for mining and tooling of natural stone — Safety requirements for gang saws. Show more arrow right

Wiktionary

frame saw Show more arrow right raami +‎ saha Show more arrow right

Wikipedia

Bow saw A modern bow saw is a metal-framed crosscut saw in the shape of a bow with a coarse wide blade. This type of saw is also known as a Swede saw, Finn saw or bucksaw. It is a rough tool that can be used for cross-cutting branches or firewood, up to six inches (150 mm) in diameter. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raamisahani

raamisahani

raamisahasi

raamisahasi

raamisahansa

raamisahansa

Par

-ta

raamisahaani

raamisahojani

raamisahaasi

raamisahojasi

raamisahaansa / raamisahaaan

raamisahojansa / raamisahojaan

Gen

-n

raamisahani

raamisahojeni

raamisahasi

raamisahojesi

raamisahansa

raamisahojensa

Ill

mihin

raamisahaani

raamisahoihini

raamisahaasi

raamisahoihisi

raamisahaansa

raamisahoihinsa

Ine

-ssa

raamisahassani

raamisahoissani

raamisahassasi

raamisahoissasi

raamisahassansa / raamisahassaan

raamisahoissansa / raamisahoissaan

Ela

-sta

raamisahastani

raamisahoistani

raamisahastasi

raamisahoistasi

raamisahastansa / raamisahastaan

raamisahoistansa / raamisahoistaan

All

-lle

raamisahalleni

raamisahoilleni

raamisahallesi

raamisahoillesi

raamisahallensa / raamisahalleen

raamisahoillensa / raamisahoillean

Ade

-lla

raamisahallani

raamisahoillani

raamisahallasi

raamisahoillasi

raamisahallansa / raamisahallaan

raamisahoillansa / raamisahoillaan

Abl

-lta

raamisahaltani

raamisahoiltani

raamisahaltasi

raamisahoiltasi

raamisahaltansa / raamisahaltaan

raamisahoiltansa / raamisahoiltaan

Tra

-ksi

raamisahakseni

raamisahoikseni

raamisahaksesi

raamisahoiksesi

raamisahaksensa / raamisahakseen

raamisahoiksensa / raamisahoikseen

Ess

-na

raamisahanani

raamisahoinani

raamisahanasi

raamisahoinasi

raamisahanansa / raamisahanaan

raamisahoinansa / raamisahoinaan

Abe

-tta

raamisahattani

raamisahoittani

raamisahattasi

raamisahoittasi

raamisahattansa / raamisahattaan

raamisahoittansa / raamisahoittaan

Com

-ne

-

raamisahoineni

-

raamisahoinesi

-

raamisahoinensa / raamisahoineen

Singular

Plural

Nom

-

raamisahani

raamisahasi

raamisahansa

raamisahani

raamisahasi

raamisahansa

Par

-ta

raamisahaani

raamisahaasi

raamisahaansa / raamisahaaan

raamisahojani

raamisahojasi

raamisahojansa / raamisahojaan

Gen

-n

raamisahani

raamisahasi

raamisahansa

raamisahojeni

raamisahojesi

raamisahojensa

Ill

mihin

raamisahaani

raamisahaasi

raamisahaansa

raamisahoihini

raamisahoihisi

raamisahoihinsa

Ine

-ssa

raamisahassani

raamisahassasi

raamisahassansa / raamisahassaan

raamisahoissani

raamisahoissasi

raamisahoissansa / raamisahoissaan

Ela

-sta

raamisahastani

raamisahastasi

raamisahastansa / raamisahastaan

raamisahoistani

raamisahoistasi

raamisahoistansa / raamisahoistaan

All

-lle

raamisahalleni

raamisahallesi

raamisahallensa / raamisahalleen

raamisahoilleni

raamisahoillesi

raamisahoillensa / raamisahoillean

Ade

-lla

raamisahallani

raamisahallasi

raamisahallansa / raamisahallaan

raamisahoillani

raamisahoillasi

raamisahoillansa / raamisahoillaan

Abl

-lta

raamisahaltani

raamisahaltasi

raamisahaltansa / raamisahaltaan

raamisahoiltani

raamisahoiltasi

raamisahoiltansa / raamisahoiltaan

Tra

-ksi

raamisahakseni

raamisahaksesi

raamisahaksensa / raamisahakseen

raamisahoikseni

raamisahoiksesi

raamisahoiksensa / raamisahoikseen

Ess

-na

raamisahanani

raamisahanasi

raamisahanansa / raamisahanaan

raamisahoinani

raamisahoinasi

raamisahoinansa / raamisahoinaan

Abe

-tta

raamisahattani

raamisahattasi

raamisahattansa / raamisahattaan

raamisahoittani

raamisahoittasi

raamisahoittansa / raamisahoittaan

Com

-ne

-

-

-

raamisahoineni

raamisahoinesi

raamisahoinensa / raamisahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raamisahamme

raamisahamme

raamisahanne

raamisahanne

raamisahansa

raamisahansa

Par

-ta

raamisahaamme

raamisahojamme

raamisahaanne

raamisahojanne

raamisahaansa / raamisahaaan

raamisahojansa / raamisahojaan

Gen

-n

raamisahamme

raamisahojemme

raamisahanne

raamisahojenne

raamisahansa

raamisahojensa

Ill

mihin

raamisahaamme

raamisahoihimme

raamisahaanne

raamisahoihinne

raamisahaansa

raamisahoihinsa

Ine

-ssa

raamisahassamme

raamisahoissamme

raamisahassanne

raamisahoissanne

raamisahassansa / raamisahassaan

raamisahoissansa / raamisahoissaan

Ela

-sta

raamisahastamme

raamisahoistamme

raamisahastanne

raamisahoistanne

raamisahastansa / raamisahastaan

raamisahoistansa / raamisahoistaan

All

-lle

raamisahallemme

raamisahoillemme

raamisahallenne

raamisahoillenne

raamisahallensa / raamisahalleen

raamisahoillensa / raamisahoillean

Ade

-lla

raamisahallamme

raamisahoillamme

raamisahallanne

raamisahoillanne

raamisahallansa / raamisahallaan

raamisahoillansa / raamisahoillaan

Abl

-lta

raamisahaltamme

raamisahoiltamme

raamisahaltanne

raamisahoiltanne

raamisahaltansa / raamisahaltaan

raamisahoiltansa / raamisahoiltaan

Tra

-ksi

raamisahaksemme

raamisahoiksemme

raamisahaksenne

raamisahoiksenne

raamisahaksensa / raamisahakseen

raamisahoiksensa / raamisahoikseen

Ess

-na

raamisahanamme

raamisahoinamme

raamisahananne

raamisahoinanne

raamisahanansa / raamisahanaan

raamisahoinansa / raamisahoinaan

Abe

-tta

raamisahattamme

raamisahoittamme

raamisahattanne

raamisahoittanne

raamisahattansa / raamisahattaan

raamisahoittansa / raamisahoittaan

Com

-ne

-

raamisahoinemme

-

raamisahoinenne

-

raamisahoinensa / raamisahoineen

Singular

Plural

Nom

-

raamisahamme

raamisahanne

raamisahansa

raamisahamme

raamisahanne

raamisahansa

Par

-ta

raamisahaamme

raamisahaanne

raamisahaansa / raamisahaaan

raamisahojamme

raamisahojanne

raamisahojansa / raamisahojaan

Gen

-n

raamisahamme

raamisahanne

raamisahansa

raamisahojemme

raamisahojenne

raamisahojensa

Ill

mihin

raamisahaamme

raamisahaanne

raamisahaansa

raamisahoihimme

raamisahoihinne

raamisahoihinsa

Ine

-ssa

raamisahassamme

raamisahassanne

raamisahassansa / raamisahassaan

raamisahoissamme

raamisahoissanne

raamisahoissansa / raamisahoissaan

Ela

-sta

raamisahastamme

raamisahastanne

raamisahastansa / raamisahastaan

raamisahoistamme

raamisahoistanne

raamisahoistansa / raamisahoistaan

All

-lle

raamisahallemme

raamisahallenne

raamisahallensa / raamisahalleen

raamisahoillemme

raamisahoillenne

raamisahoillensa / raamisahoillean

Ade

-lla

raamisahallamme

raamisahallanne

raamisahallansa / raamisahallaan

raamisahoillamme

raamisahoillanne

raamisahoillansa / raamisahoillaan

Abl

-lta

raamisahaltamme

raamisahaltanne

raamisahaltansa / raamisahaltaan

raamisahoiltamme

raamisahoiltanne

raamisahoiltansa / raamisahoiltaan

Tra

-ksi

raamisahaksemme

raamisahaksenne

raamisahaksensa / raamisahakseen

raamisahoiksemme

raamisahoiksenne

raamisahoiksensa / raamisahoikseen

Ess

-na

raamisahanamme

raamisahananne

raamisahanansa / raamisahanaan

raamisahoinamme

raamisahoinanne

raamisahoinansa / raamisahoinaan

Abe

-tta

raamisahattamme

raamisahattanne

raamisahattansa / raamisahattaan

raamisahoittamme

raamisahoittanne

raamisahoittansa / raamisahoittaan

Com

-ne

-

-

-

raamisahoinemme

raamisahoinenne

raamisahoinensa / raamisahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raami

raamit

Par

-ta

raamia

raameja

Gen

-n

raamin

raamien

Ill

mihin

raamiin

raameihin

Ine

-ssa

raamissa

raameissa

Ela

-sta

raamista

raameista

All

-lle

raamille

raameille

Ade

-lla

raamilla

raameilla

Abl

-lta

raamilta

raameilta

Tra

-ksi

raamiksi

raameiksi

Ess

-na

raamina

raameina

Abe

-tta

raamitta

raameitta

Com

-ne

-

raameine

Ins

-in

-

raamein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raami

raamit

Par

-ta

raamia

raameja

Gen

-n

raamin

raamien

Ill

mihin

raamiin

raameihin

Ine

-ssa

raamissa

raameissa

Ela

-sta

raamista

raameista

All

-lle

raamille

raameille

Ade

-lla

raamilla

raameilla

Abl

-lta

raamilta

raameilta

Tra

-ksi

raamiksi

raameiksi

Ess

-na

raamina

raameina

Abe

-tta

raamitta

raameitta

Com

-ne

-

raameine

Ins

-in

-

raamein

Frame for tractor
Frame for tractor
Raami
Front frame in
Front frame
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, file: europarl-v7.fi-en.en, sentence ID: 1000; Common Crawl Parallel Corpus - Finnish-English, file: common_crawl.fi-en.en, sentence ID: 5000; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, file: tatoeba.fi-en.en, sentence ID: 10000; OpenSubtitles Parallel Corpus - Finnish-English, file: opensubtitles.fi-en.en, sentence ID: 8000 Raami antaa kuvan tukevasta rakenteesta. The frame gives an impression of a sturdy structure. Raami on valmistettu kestävästä teräksestä. The frame is made of durable steel. Kauniit raamit. What a nice list. Raami korostaa kuvan tummia sävyjä. The frame accentuates the dark tones of the picture. Kuvassa on kaksi raamia. There are two frames in the picture. Pää osui raamiin. Smashes her head on the corner of this picture frame, Chief. Raami valittiin tarkasti maalattavaksi. The frame was carefully chosen to be painted. Koputin uutta raamia paikalleen. I nailed the new frame in place. Eikö teidän raaminne ole kunnossa? Are you planning on having someone framed? Ja voit kierrättää raamit. And you can reuse the frames! Show more arrow right

Wiktionary

frame Show more arrow right From Swedish ram, from Middle Low German. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raamini

raamini

raamisi

raamisi

raaminsa

raaminsa

Par

-ta

raamiani

raamejani

raamiasi

raamejasi

raamiansa / raamiaan

raamejansa / raamejaan

Gen

-n

raamini

raamieni

raamisi

raamiesi

raaminsa

raamiensa

Ill

mihin

raamiini

raameihini

raamiisi

raameihisi

raamiinsa

raameihinsa

Ine

-ssa

raamissani

raameissani

raamissasi

raameissasi

raamissansa / raamissaan

raameissansa / raameissaan

Ela

-sta

raamistani

raameistani

raamistasi

raameistasi

raamistansa / raamistaan

raameistansa / raameistaan

All

-lle

raamilleni

raameilleni

raamillesi

raameillesi

raamillensa / raamilleen

raameillensa / raameillean

Ade

-lla

raamillani

raameillani

raamillasi

raameillasi

raamillansa / raamillaan

raameillansa / raameillaan

Abl

-lta

raamiltani

raameiltani

raamiltasi

raameiltasi

raamiltansa / raamiltaan

raameiltansa / raameiltaan

Tra

-ksi

raamikseni

raameikseni

raamiksesi

raameiksesi

raamiksensa / raamikseen

raameiksensa / raameikseen

Ess

-na

raaminani

raameinani

raaminasi

raameinasi

raaminansa / raaminaan

raameinansa / raameinaan

Abe

-tta

raamittani

raameittani

raamittasi

raameittasi

raamittansa / raamittaan

raameittansa / raameittaan

Com

-ne

-

raameineni

-

raameinesi

-

raameinensa / raameineen

Singular

Plural

Nom

-

raamini

raamisi

raaminsa

raamini

raamisi

raaminsa

Par

-ta

raamiani

raamiasi

raamiansa / raamiaan

raamejani

raamejasi

raamejansa / raamejaan

Gen

-n

raamini

raamisi

raaminsa

raamieni

raamiesi

raamiensa

Ill

mihin

raamiini

raamiisi

raamiinsa

raameihini

raameihisi

raameihinsa

Ine

-ssa

raamissani

raamissasi

raamissansa / raamissaan

raameissani

raameissasi

raameissansa / raameissaan

Ela

-sta

raamistani

raamistasi

raamistansa / raamistaan

raameistani

raameistasi

raameistansa / raameistaan

All

-lle

raamilleni

raamillesi

raamillensa / raamilleen

raameilleni

raameillesi

raameillensa / raameillean

Ade

-lla

raamillani

raamillasi

raamillansa / raamillaan

raameillani

raameillasi

raameillansa / raameillaan

Abl

-lta

raamiltani

raamiltasi

raamiltansa / raamiltaan

raameiltani

raameiltasi

raameiltansa / raameiltaan

Tra

-ksi

raamikseni

raamiksesi

raamiksensa / raamikseen

raameikseni

raameiksesi

raameiksensa / raameikseen

Ess

-na

raaminani

raaminasi

raaminansa / raaminaan

raameinani

raameinasi

raameinansa / raameinaan

Abe

-tta

raamittani

raamittasi

raamittansa / raamittaan

raameittani

raameittasi

raameittansa / raameittaan

Com

-ne

-

-

-

raameineni

raameinesi

raameinensa / raameineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raamimme

raamimme

raaminne

raaminne

raaminsa

raaminsa

Par

-ta

raamiamme

raamejamme

raamianne

raamejanne

raamiansa / raamiaan

raamejansa / raamejaan

Gen

-n

raamimme

raamiemme

raaminne

raamienne

raaminsa

raamiensa

Ill

mihin

raamiimme

raameihimme

raamiinne

raameihinne

raamiinsa

raameihinsa

Ine

-ssa

raamissamme

raameissamme

raamissanne

raameissanne

raamissansa / raamissaan

raameissansa / raameissaan

Ela

-sta

raamistamme

raameistamme

raamistanne

raameistanne

raamistansa / raamistaan

raameistansa / raameistaan

All

-lle

raamillemme

raameillemme

raamillenne

raameillenne

raamillensa / raamilleen

raameillensa / raameillean

Ade

-lla

raamillamme

raameillamme

raamillanne

raameillanne

raamillansa / raamillaan

raameillansa / raameillaan

Abl

-lta

raamiltamme

raameiltamme

raamiltanne

raameiltanne

raamiltansa / raamiltaan

raameiltansa / raameiltaan

Tra

-ksi

raamiksemme

raameiksemme

raamiksenne

raameiksenne

raamiksensa / raamikseen

raameiksensa / raameikseen

Ess

-na

raaminamme

raameinamme

raaminanne

raameinanne

raaminansa / raaminaan

raameinansa / raameinaan

Abe

-tta

raamittamme

raameittamme

raamittanne

raameittanne

raamittansa / raamittaan

raameittansa / raameittaan

Com

-ne

-

raameinemme

-

raameinenne

-

raameinensa / raameineen

Singular

Plural

Nom

-

raamimme

raaminne

raaminsa

raamimme

raaminne

raaminsa

Par

-ta

raamiamme

raamianne

raamiansa / raamiaan

raamejamme

raamejanne

raamejansa / raamejaan

Gen

-n

raamimme

raaminne

raaminsa

raamiemme

raamienne

raamiensa

Ill

mihin

raamiimme

raamiinne

raamiinsa

raameihimme

raameihinne

raameihinsa

Ine

-ssa

raamissamme

raamissanne

raamissansa / raamissaan

raameissamme

raameissanne

raameissansa / raameissaan

Ela

-sta

raamistamme

raamistanne

raamistansa / raamistaan

raameistamme

raameistanne

raameistansa / raameistaan

All

-lle

raamillemme

raamillenne

raamillensa / raamilleen

raameillemme

raameillenne

raameillensa / raameillean

Ade

-lla

raamillamme

raamillanne

raamillansa / raamillaan

raameillamme

raameillanne

raameillansa / raameillaan

Abl

-lta

raamiltamme

raamiltanne

raamiltansa / raamiltaan

raameiltamme

raameiltanne

raameiltansa / raameiltaan

Tra

-ksi

raamiksemme

raamiksenne

raamiksensa / raamikseen

raameiksemme

raameiksenne

raameiksensa / raameikseen

Ess

-na

raaminamme

raaminanne

raaminansa / raaminaan

raameinamme

raameinanne

raameinansa / raameinaan

Abe

-tta

raamittamme

raamittanne

raamittansa / raamittaan

raameittamme

raameittanne

raameittansa / raameittaan

Com

-ne

-

-

-

raameinemme

raameinenne

raameinensa / raameineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saha

sahat

Par

-ta

sahaa

sahoja

Gen

-n

sahan

sahojen

Ill

mihin

sahaan

sahoihin

Ine

-ssa

sahassa

sahoissa

Ela

-sta

sahasta

sahoista

All

-lle

sahalle

sahoille

Ade

-lla

sahalla

sahoilla

Abl

-lta

sahalta

sahoilta

Tra

-ksi

sahaksi

sahoiksi

Ess

-na

sahana

sahoina

Abe

-tta

sahatta

sahoitta

Com

-ne

-

sahoine

Ins

-in

-

sahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saha

sahat

Par

-ta

sahaa

sahoja

Gen

-n

sahan

sahojen

Ill

mihin

sahaan

sahoihin

Ine

-ssa

sahassa

sahoissa

Ela

-sta

sahasta

sahoista

All

-lle

sahalle

sahoille

Ade

-lla

sahalla

sahoilla

Abl

-lta

sahalta

sahoilta

Tra

-ksi

sahaksi

sahoiksi

Ess

-na

sahana

sahoina

Abe

-tta

sahatta

sahoitta

Com

-ne

-

sahoine

Ins

-in

-

sahoin

saw saha, sanonta, sananparsi
sawmill saha, sahalaitos
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; SETimes; OpenSubtitles; OPUS; tmClass Entä saha? What about the saw? Näetkö ne sahoja? Can you see those saws? Katso, kuinka terävä saha on! Look how sharp the saw is! Sahan terä on tylsä. The blade of the sahan is dull. Sahan kahva on rikki. The handle of the sahan is broken. Saha on teroitettava ennen käyttöä. The saw must be sharpened before use. Pidän sahoista. Jigsaws,. Saha on työkalu, jolla sahataan puuta. The saw is a tool used for cutting wood. Tarvitsen uusia sahoja. I need new sahojas. Jarrut sahoille. Brakes for saws. Show more arrow right

Wiktionary

saw (tool) sawmill (plant, production facility) (music) musical saw (musical instrument) Show more arrow right justeeri Show more arrow right sahatasahaussahuri Show more arrow right halkaisusahahalkosahajännesahakaarisahakehyssahakehäsahakonesahakuviosahakäsisahalehtisahamoottorisahamuotosahaoksasahapistosahapokasahapuukkosahapyörösaharaamisaharaivaussaharautasahareikäsahasahajauhosahakuviosahalaitasahalaitossahalehtisahanhammassahanpurusahanteräsahapukkisahapuusahatavarasahateollisuussahatukkisahaviilaselkäsahasirkkelisahasähkösahatimpurinsahatyöntösahavannesaha Show more arrow right Borrowed from Old Swedish sagh, see Proto-Germanic sagō. Show more arrow right

Wikipedia

Saw A saw is a tool consisting of a tough blade, wire, or chain with a hard toothed edge. It is used to cut through material, very often wood though sometimes metal or stone. The cut is made by placing the toothed edge against the material and moving it forcefully forth and less forcefully back or continuously forward. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sahani

sahani

sahasi

sahasi

sahansa

sahansa

Par

-ta

sahaani

sahojani

sahaasi

sahojasi

sahaansa / sahaaan

sahojansa / sahojaan

Gen

-n

sahani

sahojeni

sahasi

sahojesi

sahansa

sahojensa

Ill

mihin

sahaani

sahoihini

sahaasi

sahoihisi

sahaansa

sahoihinsa

Ine

-ssa

sahassani

sahoissani

sahassasi

sahoissasi

sahassansa / sahassaan

sahoissansa / sahoissaan

Ela

-sta

sahastani

sahoistani

sahastasi

sahoistasi

sahastansa / sahastaan

sahoistansa / sahoistaan

All

-lle

sahalleni

sahoilleni

sahallesi

sahoillesi

sahallensa / sahalleen

sahoillensa / sahoillean

Ade

-lla

sahallani

sahoillani

sahallasi

sahoillasi

sahallansa / sahallaan

sahoillansa / sahoillaan

Abl

-lta

sahaltani

sahoiltani

sahaltasi

sahoiltasi

sahaltansa / sahaltaan

sahoiltansa / sahoiltaan

Tra

-ksi

sahakseni

sahoikseni

sahaksesi

sahoiksesi

sahaksensa / sahakseen

sahoiksensa / sahoikseen

Ess

-na

sahanani

sahoinani

sahanasi

sahoinasi

sahanansa / sahanaan

sahoinansa / sahoinaan

Abe

-tta

sahattani

sahoittani

sahattasi

sahoittasi

sahattansa / sahattaan

sahoittansa / sahoittaan

Com

-ne

-

sahoineni

-

sahoinesi

-

sahoinensa / sahoineen

Singular

Plural

Nom

-

sahani

sahasi

sahansa

sahani

sahasi

sahansa

Par

-ta

sahaani

sahaasi

sahaansa / sahaaan

sahojani

sahojasi

sahojansa / sahojaan

Gen

-n

sahani

sahasi

sahansa

sahojeni

sahojesi

sahojensa

Ill

mihin

sahaani

sahaasi

sahaansa

sahoihini

sahoihisi

sahoihinsa

Ine

-ssa

sahassani

sahassasi

sahassansa / sahassaan

sahoissani

sahoissasi

sahoissansa / sahoissaan

Ela

-sta

sahastani

sahastasi

sahastansa / sahastaan

sahoistani

sahoistasi

sahoistansa / sahoistaan

All

-lle

sahalleni

sahallesi

sahallensa / sahalleen

sahoilleni

sahoillesi

sahoillensa / sahoillean

Ade

-lla

sahallani

sahallasi

sahallansa / sahallaan

sahoillani

sahoillasi

sahoillansa / sahoillaan

Abl

-lta

sahaltani

sahaltasi

sahaltansa / sahaltaan

sahoiltani

sahoiltasi

sahoiltansa / sahoiltaan

Tra

-ksi

sahakseni

sahaksesi

sahaksensa / sahakseen

sahoikseni

sahoiksesi

sahoiksensa / sahoikseen

Ess

-na

sahanani

sahanasi

sahanansa / sahanaan

sahoinani

sahoinasi

sahoinansa / sahoinaan

Abe

-tta

sahattani

sahattasi

sahattansa / sahattaan

sahoittani

sahoittasi

sahoittansa / sahoittaan

Com

-ne

-

-

-

sahoineni

sahoinesi

sahoinensa / sahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sahamme

sahamme

sahanne

sahanne

sahansa

sahansa

Par

-ta

sahaamme

sahojamme

sahaanne

sahojanne

sahaansa / sahaaan

sahojansa / sahojaan

Gen

-n

sahamme

sahojemme

sahanne

sahojenne

sahansa

sahojensa

Ill

mihin

sahaamme

sahoihimme

sahaanne

sahoihinne

sahaansa

sahoihinsa

Ine

-ssa

sahassamme

sahoissamme

sahassanne

sahoissanne

sahassansa / sahassaan

sahoissansa / sahoissaan

Ela

-sta

sahastamme

sahoistamme

sahastanne

sahoistanne

sahastansa / sahastaan

sahoistansa / sahoistaan

All

-lle

sahallemme

sahoillemme

sahallenne

sahoillenne

sahallensa / sahalleen

sahoillensa / sahoillean

Ade

-lla

sahallamme

sahoillamme

sahallanne

sahoillanne

sahallansa / sahallaan

sahoillansa / sahoillaan

Abl

-lta

sahaltamme

sahoiltamme

sahaltanne

sahoiltanne

sahaltansa / sahaltaan

sahoiltansa / sahoiltaan

Tra

-ksi

sahaksemme

sahoiksemme

sahaksenne

sahoiksenne

sahaksensa / sahakseen

sahoiksensa / sahoikseen

Ess

-na

sahanamme

sahoinamme

sahananne

sahoinanne

sahanansa / sahanaan

sahoinansa / sahoinaan

Abe

-tta

sahattamme

sahoittamme

sahattanne

sahoittanne

sahattansa / sahattaan

sahoittansa / sahoittaan

Com

-ne

-

sahoinemme

-

sahoinenne

-

sahoinensa / sahoineen

Singular

Plural

Nom

-

sahamme

sahanne

sahansa

sahamme

sahanne

sahansa

Par

-ta

sahaamme

sahaanne

sahaansa / sahaaan

sahojamme

sahojanne

sahojansa / sahojaan

Gen

-n

sahamme

sahanne

sahansa

sahojemme

sahojenne

sahojensa

Ill

mihin

sahaamme

sahaanne

sahaansa

sahoihimme

sahoihinne

sahoihinsa

Ine

-ssa

sahassamme

sahassanne

sahassansa / sahassaan

sahoissamme

sahoissanne

sahoissansa / sahoissaan

Ela

-sta

sahastamme

sahastanne

sahastansa / sahastaan

sahoistamme

sahoistanne

sahoistansa / sahoistaan

All

-lle

sahallemme

sahallenne

sahallensa / sahalleen

sahoillemme

sahoillenne

sahoillensa / sahoillean

Ade

-lla

sahallamme

sahallanne

sahallansa / sahallaan

sahoillamme

sahoillanne

sahoillansa / sahoillaan

Abl

-lta

sahaltamme

sahaltanne

sahaltansa / sahaltaan

sahoiltamme

sahoiltanne

sahoiltansa / sahoiltaan

Tra

-ksi

sahaksemme

sahaksenne

sahaksensa / sahakseen

sahoiksemme

sahoiksenne

sahoiksensa / sahoikseen

Ess

-na

sahanamme

sahananne

sahanansa / sahanaan

sahoinamme

sahoinanne

sahoinansa / sahoinaan

Abe

-tta

sahattamme

sahattanne

sahattansa / sahattaan

sahoittamme

sahoittanne

sahoittansa / sahoittaan

Com

-ne

-

-

-

sahoinemme

sahoinenne

sahoinensa / sahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saho

sahot

Par

-ta

sahoa

sahoja

Gen

-n

sahon

sahojen

Ill

mihin

sahoon

sahoihin

Ine

-ssa

sahossa

sahoissa

Ela

-sta

sahosta

sahoista

All

-lle

saholle

sahoille

Ade

-lla

saholla

sahoilla

Abl

-lta

saholta

sahoilta

Tra

-ksi

sahoksi

sahoiksi

Ess

-na

sahona

sahoina

Abe

-tta

sahotta

sahoitta

Com

-ne

-

sahoine

Ins

-in

-

sahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saho

sahot

Par

-ta

sahoa

sahoja

Gen

-n

sahon

sahojen

Ill

mihin

sahoon

sahoihin

Ine

-ssa

sahossa

sahoissa

Ela

-sta

sahosta

sahoista

All

-lle

saholle

sahoille

Ade

-lla

saholla

sahoilla

Abl

-lta

saholta

sahoilta

Tra

-ksi

sahoksi

sahoiksi

Ess

-na

sahona

sahoina

Abe

-tta

sahotta

sahoitta

Com

-ne

-

sahoine

Ins

-in

-

sahoin

saho
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles2018.v3; GlobalVoices; tmClass Saho oli hiljaa koko illan. The saho was quiet all evening. Saho juoksi nopeasti metsään. The saho ran quickly into the forest. Tämä saho on erittäin terävä. This saho is very sharp. Saho on valmistettu teräksestä. The saho is made of steel. Saho oli upea näky auringonlaskussa. The saho was a magnificent sight in the sunset. Pidän sahoista. Jigsaws,. Saho on tärkeä työkalu rakentamisessa. The saho is an important tool in construction. Jarrut sahoille. Brakes for saws. Sahojen puhdistus. Cleaning of saws. Hän pilkkoi puut sahoiksi. She cut the trees into planks. Show more arrow right

Wikipedia

Saho language The Saho language (Tigrinya: ሳሆኛ/ቋንቋ ሳሆ) is an Afro-Asiatic language spoken in Eritrea, Sudan and Ethiopia. It belongs to the family's Cushitic branch. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sahoni

sahoni

sahosi

sahosi

sahonsa

sahonsa

Par

-ta

sahoani

sahojani

sahoasi

sahojasi

sahoansa / sahoaan

sahojansa / sahojaan

Gen

-n

sahoni

sahojeni

sahosi

sahojesi

sahonsa

sahojensa

Ill

mihin

sahooni

sahoihini

sahoosi

sahoihisi

sahoonsa

sahoihinsa

Ine

-ssa

sahossani

sahoissani

sahossasi

sahoissasi

sahossansa / sahossaan

sahoissansa / sahoissaan

Ela

-sta

sahostani

sahoistani

sahostasi

sahoistasi

sahostansa / sahostaan

sahoistansa / sahoistaan

All

-lle

saholleni

sahoilleni

sahollesi

sahoillesi

sahollensa / saholleen

sahoillensa / sahoillean

Ade

-lla

sahollani

sahoillani

sahollasi

sahoillasi

sahollansa / sahollaan

sahoillansa / sahoillaan

Abl

-lta

saholtani

sahoiltani

saholtasi

sahoiltasi

saholtansa / saholtaan

sahoiltansa / sahoiltaan

Tra

-ksi

sahokseni

sahoikseni

sahoksesi

sahoiksesi

sahoksensa / sahokseen

sahoiksensa / sahoikseen

Ess

-na

sahonani

sahoinani

sahonasi

sahoinasi

sahonansa / sahonaan

sahoinansa / sahoinaan

Abe

-tta

sahottani

sahoittani

sahottasi

sahoittasi

sahottansa / sahottaan

sahoittansa / sahoittaan

Com

-ne

-

sahoineni

-

sahoinesi

-

sahoinensa / sahoineen

Singular

Plural

Nom

-

sahoni

sahosi

sahonsa

sahoni

sahosi

sahonsa

Par

-ta

sahoani

sahoasi

sahoansa / sahoaan

sahojani

sahojasi

sahojansa / sahojaan

Gen

-n

sahoni

sahosi

sahonsa

sahojeni

sahojesi

sahojensa

Ill

mihin

sahooni

sahoosi

sahoonsa

sahoihini

sahoihisi

sahoihinsa

Ine

-ssa

sahossani

sahossasi

sahossansa / sahossaan

sahoissani

sahoissasi

sahoissansa / sahoissaan

Ela

-sta

sahostani

sahostasi

sahostansa / sahostaan

sahoistani

sahoistasi

sahoistansa / sahoistaan

All

-lle

saholleni

sahollesi

sahollensa / saholleen

sahoilleni

sahoillesi

sahoillensa / sahoillean

Ade

-lla

sahollani

sahollasi

sahollansa / sahollaan

sahoillani

sahoillasi

sahoillansa / sahoillaan

Abl

-lta

saholtani

saholtasi

saholtansa / saholtaan

sahoiltani

sahoiltasi

sahoiltansa / sahoiltaan

Tra

-ksi

sahokseni

sahoksesi

sahoksensa / sahokseen

sahoikseni

sahoiksesi

sahoiksensa / sahoikseen

Ess

-na

sahonani

sahonasi

sahonansa / sahonaan

sahoinani

sahoinasi

sahoinansa / sahoinaan

Abe

-tta

sahottani

sahottasi

sahottansa / sahottaan

sahoittani

sahoittasi

sahoittansa / sahoittaan

Com

-ne

-

-

-

sahoineni

sahoinesi

sahoinensa / sahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sahomme

sahomme

sahonne

sahonne

sahonsa

sahonsa

Par

-ta

sahoamme

sahojamme

sahoanne

sahojanne

sahoansa / sahoaan

sahojansa / sahojaan

Gen

-n

sahomme

sahojemme

sahonne

sahojenne

sahonsa

sahojensa

Ill

mihin

sahoomme

sahoihimme

sahoonne

sahoihinne

sahoonsa

sahoihinsa

Ine

-ssa

sahossamme

sahoissamme

sahossanne

sahoissanne

sahossansa / sahossaan

sahoissansa / sahoissaan

Ela

-sta

sahostamme

sahoistamme

sahostanne

sahoistanne

sahostansa / sahostaan

sahoistansa / sahoistaan

All

-lle

sahollemme

sahoillemme

sahollenne

sahoillenne

sahollensa / saholleen

sahoillensa / sahoillean

Ade

-lla

sahollamme

sahoillamme

sahollanne

sahoillanne

sahollansa / sahollaan

sahoillansa / sahoillaan

Abl

-lta

saholtamme

sahoiltamme

saholtanne

sahoiltanne

saholtansa / saholtaan

sahoiltansa / sahoiltaan

Tra

-ksi

sahoksemme

sahoiksemme

sahoksenne

sahoiksenne

sahoksensa / sahokseen

sahoiksensa / sahoikseen

Ess

-na

sahonamme

sahoinamme

sahonanne

sahoinanne

sahonansa / sahonaan

sahoinansa / sahoinaan

Abe

-tta

sahottamme

sahoittamme

sahottanne

sahoittanne

sahottansa / sahottaan

sahoittansa / sahoittaan

Com

-ne

-

sahoinemme

-

sahoinenne

-

sahoinensa / sahoineen

Singular

Plural

Nom

-

sahomme

sahonne

sahonsa

sahomme

sahonne

sahonsa

Par

-ta

sahoamme

sahoanne

sahoansa / sahoaan

sahojamme

sahojanne

sahojansa / sahojaan

Gen

-n

sahomme

sahonne

sahonsa

sahojemme

sahojenne

sahojensa

Ill

mihin

sahoomme

sahoonne

sahoonsa

sahoihimme

sahoihinne

sahoihinsa

Ine

-ssa

sahossamme

sahossanne

sahossansa / sahossaan

sahoissamme

sahoissanne

sahoissansa / sahoissaan

Ela

-sta

sahostamme

sahostanne

sahostansa / sahostaan

sahoistamme

sahoistanne

sahoistansa / sahoistaan

All

-lle

sahollemme

sahollenne

sahollensa / saholleen

sahoillemme

sahoillenne

sahoillensa / sahoillean

Ade

-lla

sahollamme

sahollanne

sahollansa / sahollaan

sahoillamme

sahoillanne

sahoillansa / sahoillaan

Abl

-lta

saholtamme

saholtanne

saholtansa / saholtaan

sahoiltamme

sahoiltanne

sahoiltansa / sahoiltaan

Tra

-ksi

sahoksemme

sahoksenne

sahoksensa / sahokseen

sahoiksemme

sahoiksenne

sahoiksensa / sahoikseen

Ess

-na

sahonamme

sahonanne

sahonansa / sahonaan

sahoinamme

sahoinanne

sahoinansa / sahoinaan

Abe

-tta

sahottamme

sahottanne

sahottansa / sahottaan

sahoittamme

sahoittanne

sahoittansa / sahoittaan

Com

-ne

-

-

-

sahoinemme

sahoinenne

sahoinensa / sahoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept