logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pätevyys, noun

Word analysis
pätevyysjärjestelmää

pätevyysjärjestelmää

pätevyys

Noun, Singular Nominative

+ järjestelmä

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pätevyys

pätevyydet

Par

-ta

pätevyyttä

pätevyyksiä

Gen

-n

pätevyyden

pätevyyksien

Ill

mihin

pätevyyteen

pätevyyksiin

Ine

-ssa

pätevyydessä

pätevyyksissä

Ela

-sta

pätevyydestä

pätevyyksistä

All

-lle

pätevyydelle

pätevyyksille

Ade

-lla

pätevyydellä

pätevyyksillä

Abl

-lta

pätevyydeltä

pätevyyksiltä

Tra

-ksi

pätevyydeksi

pätevyyksiksi

Ess

-na

pätevyytenä

pätevyyksinä

Abe

-tta

pätevyydettä

pätevyyksittä

Com

-ne

-

pätevyyksine

Ins

-in

-

pätevyyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pätevyys

pätevyydet

Par

-ta

pätevyyttä

pätevyyksiä

Gen

-n

pätevyyden

pätevyyksien

Ill

mihin

pätevyyteen

pätevyyksiin

Ine

-ssa

pätevyydessä

pätevyyksissä

Ela

-sta

pätevyydestä

pätevyyksistä

All

-lle

pätevyydelle

pätevyyksille

Ade

-lla

pätevyydellä

pätevyyksillä

Abl

-lta

pätevyydeltä

pätevyyksiltä

Tra

-ksi

pätevyydeksi

pätevyyksiksi

Ess

-na

pätevyytenä

pätevyyksinä

Abe

-tta

pätevyydettä

pätevyyksittä

Com

-ne

-

pätevyyksine

Ins

-in

-

pätevyyksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

qualification pätevyys, pätevyysvaatimukset, edellytys, loppututkinto, pääsyvaatimukset, valmistuminen
competence pätevyys, kompetenssi, kelpoisuus, toimeentulo, riittävä toimeentulo
validity voimassaolo, pätevyys, oikeellisuus
proficiency taito, pätevyys, hyvä taito
competency pätevyys, kompetenssi, kelpoisuus, toimeentulo, riittävä toimeentulo
Show more arrow right
OPUS; Tatoeba; Wiktionary; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; EurLex-2; oj4; OpenSubtitles; OPUS - Finnish-English Pätevyys on tärkeä tekijä työnhaussa. Qualifications are an important factor in job search. Yrityksellä on vahva pätevyys tällä alalla. The company has strong expertise in this field. Minulla on tarvittava pätevyys tähän tehtävään. I have the necessary qualifications for this position. Mitä pätevyyksiä sinulla on? What are your qualifications? Pätevyyden mukaan tämä on hyvä vaihtoehto. According to the competence, this is a good option. Opiskelijat arvioitiin heidän pätevyytensä perusteella. Students were evaluated based on their competence. EL: Tarvittava pätevyys ja viiden vuoden ammatillinen kokemus. EL: relevant qualifications and five years' professional experience. Pätevyysvaatimusten täyttämiseksi voidaan muodostaa ryhmiä, joilla yhdessä on tarvittava pätevyys. This competence can be accomplished by teams, which together possess the total competence required. Opiskelijan on osoitettava vaadittava pätevyyden taso. The student must demonstrate the required level of competence. Pätevyyden puute voi olla esteenä työpaikan saamiselle. Lack of competence can be a barrier to getting a job. Show more arrow right

Wiktionary

competence Show more arrow right pätevä +‎ -yys Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pätevyyteni

pätevyyteni

pätevyytesi

pätevyytesi

pätevyytensä

pätevyytensä

Par

-ta

pätevyyttäni

pätevyyksiäni

pätevyyttäsi

pätevyyksiäsi

pätevyyttänsä / pätevyyttään

pätevyyksiänsä / pätevyyksiään

Gen

-n

pätevyyteni

pätevyyksieni

pätevyytesi

pätevyyksiesi

pätevyytensä

pätevyyksiensä

Ill

mihin

pätevyyteeni

pätevyyksiini

pätevyyteesi

pätevyyksiisi

pätevyyteensä

pätevyyksiinsä

Ine

-ssa

pätevyydessäni

pätevyyksissäni

pätevyydessäsi

pätevyyksissäsi

pätevyydessänsä / pätevyydessään

pätevyyksissänsä / pätevyyksissään

Ela

-sta

pätevyydestäni

pätevyyksistäni

pätevyydestäsi

pätevyyksistäsi

pätevyydestänsä / pätevyydestään

pätevyyksistänsä / pätevyyksistään

All

-lle

pätevyydelleni

pätevyyksilleni

pätevyydellesi

pätevyyksillesi

pätevyydellensä / pätevyydelleen

pätevyyksillensä / pätevyyksilleän

Ade

-lla

pätevyydelläni

pätevyyksilläni

pätevyydelläsi

pätevyyksilläsi

pätevyydellänsä / pätevyydellään

pätevyyksillänsä / pätevyyksillään

Abl

-lta

pätevyydeltäni

pätevyyksiltäni

pätevyydeltäsi

pätevyyksiltäsi

pätevyydeltänsä / pätevyydeltään

pätevyyksiltänsä / pätevyyksiltään

Tra

-ksi

pätevyydekseni

pätevyyksikseni

pätevyydeksesi

pätevyyksiksesi

pätevyydeksensä / pätevyydekseen

pätevyyksiksensä / pätevyyksikseen

Ess

-na

pätevyytenäni

pätevyyksinäni

pätevyytenäsi

pätevyyksinäsi

pätevyytenänsä / pätevyytenään

pätevyyksinänsä / pätevyyksinään

Abe

-tta

pätevyydettäni

pätevyyksittäni

pätevyydettäsi

pätevyyksittäsi

pätevyydettänsä / pätevyydettään

pätevyyksittänsä / pätevyyksittään

Com

-ne

-

pätevyyksineni

-

pätevyyksinesi

-

pätevyyksinensä / pätevyyksineen

Singular

Plural

Nom

-

pätevyyteni

pätevyytesi

pätevyytensä

pätevyyteni

pätevyytesi

pätevyytensä

Par

-ta

pätevyyttäni

pätevyyttäsi

pätevyyttänsä / pätevyyttään

pätevyyksiäni

pätevyyksiäsi

pätevyyksiänsä / pätevyyksiään

Gen

-n

pätevyyteni

pätevyytesi

pätevyytensä

pätevyyksieni

pätevyyksiesi

pätevyyksiensä

Ill

mihin

pätevyyteeni

pätevyyteesi

pätevyyteensä

pätevyyksiini

pätevyyksiisi

pätevyyksiinsä

Ine

-ssa

pätevyydessäni

pätevyydessäsi

pätevyydessänsä / pätevyydessään

pätevyyksissäni

pätevyyksissäsi

pätevyyksissänsä / pätevyyksissään

Ela

-sta

pätevyydestäni

pätevyydestäsi

pätevyydestänsä / pätevyydestään

pätevyyksistäni

pätevyyksistäsi

pätevyyksistänsä / pätevyyksistään

All

-lle

pätevyydelleni

pätevyydellesi

pätevyydellensä / pätevyydelleen

pätevyyksilleni

pätevyyksillesi

pätevyyksillensä / pätevyyksilleän

Ade

-lla

pätevyydelläni

pätevyydelläsi

pätevyydellänsä / pätevyydellään

pätevyyksilläni

pätevyyksilläsi

pätevyyksillänsä / pätevyyksillään

Abl

-lta

pätevyydeltäni

pätevyydeltäsi

pätevyydeltänsä / pätevyydeltään

pätevyyksiltäni

pätevyyksiltäsi

pätevyyksiltänsä / pätevyyksiltään

Tra

-ksi

pätevyydekseni

pätevyydeksesi

pätevyydeksensä / pätevyydekseen

pätevyyksikseni

pätevyyksiksesi

pätevyyksiksensä / pätevyyksikseen

Ess

-na

pätevyytenäni

pätevyytenäsi

pätevyytenänsä / pätevyytenään

pätevyyksinäni

pätevyyksinäsi

pätevyyksinänsä / pätevyyksinään

Abe

-tta

pätevyydettäni

pätevyydettäsi

pätevyydettänsä / pätevyydettään

pätevyyksittäni

pätevyyksittäsi

pätevyyksittänsä / pätevyyksittään

Com

-ne

-

-

-

pätevyyksineni

pätevyyksinesi

pätevyyksinensä / pätevyyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pätevyytemme

pätevyytemme

pätevyytenne

pätevyytenne

pätevyytensä

pätevyytensä

Par

-ta

pätevyyttämme

pätevyyksiämme

pätevyyttänne

pätevyyksiänne

pätevyyttänsä / pätevyyttään

pätevyyksiänsä / pätevyyksiään

Gen

-n

pätevyytemme

pätevyyksiemme

pätevyytenne

pätevyyksienne

pätevyytensä

pätevyyksiensä

Ill

mihin

pätevyyteemme

pätevyyksiimme

pätevyyteenne

pätevyyksiinne

pätevyyteensä

pätevyyksiinsä

Ine

-ssa

pätevyydessämme

pätevyyksissämme

pätevyydessänne

pätevyyksissänne

pätevyydessänsä / pätevyydessään

pätevyyksissänsä / pätevyyksissään

Ela

-sta

pätevyydestämme

pätevyyksistämme

pätevyydestänne

pätevyyksistänne

pätevyydestänsä / pätevyydestään

pätevyyksistänsä / pätevyyksistään

All

-lle

pätevyydellemme

pätevyyksillemme

pätevyydellenne

pätevyyksillenne

pätevyydellensä / pätevyydelleen

pätevyyksillensä / pätevyyksilleän

Ade

-lla

pätevyydellämme

pätevyyksillämme

pätevyydellänne

pätevyyksillänne

pätevyydellänsä / pätevyydellään

pätevyyksillänsä / pätevyyksillään

Abl

-lta

pätevyydeltämme

pätevyyksiltämme

pätevyydeltänne

pätevyyksiltänne

pätevyydeltänsä / pätevyydeltään

pätevyyksiltänsä / pätevyyksiltään

Tra

-ksi

pätevyydeksemme

pätevyyksiksemme

pätevyydeksenne

pätevyyksiksenne

pätevyydeksensä / pätevyydekseen

pätevyyksiksensä / pätevyyksikseen

Ess

-na

pätevyytenämme

pätevyyksinämme

pätevyytenänne

pätevyyksinänne

pätevyytenänsä / pätevyytenään

pätevyyksinänsä / pätevyyksinään

Abe

-tta

pätevyydettämme

pätevyyksittämme

pätevyydettänne

pätevyyksittänne

pätevyydettänsä / pätevyydettään

pätevyyksittänsä / pätevyyksittään

Com

-ne

-

pätevyyksinemme

-

pätevyyksinenne

-

pätevyyksinensä / pätevyyksineen

Singular

Plural

Nom

-

pätevyytemme

pätevyytenne

pätevyytensä

pätevyytemme

pätevyytenne

pätevyytensä

Par

-ta

pätevyyttämme

pätevyyttänne

pätevyyttänsä / pätevyyttään

pätevyyksiämme

pätevyyksiänne

pätevyyksiänsä / pätevyyksiään

Gen

-n

pätevyytemme

pätevyytenne

pätevyytensä

pätevyyksiemme

pätevyyksienne

pätevyyksiensä

Ill

mihin

pätevyyteemme

pätevyyteenne

pätevyyteensä

pätevyyksiimme

pätevyyksiinne

pätevyyksiinsä

Ine

-ssa

pätevyydessämme

pätevyydessänne

pätevyydessänsä / pätevyydessään

pätevyyksissämme

pätevyyksissänne

pätevyyksissänsä / pätevyyksissään

Ela

-sta

pätevyydestämme

pätevyydestänne

pätevyydestänsä / pätevyydestään

pätevyyksistämme

pätevyyksistänne

pätevyyksistänsä / pätevyyksistään

All

-lle

pätevyydellemme

pätevyydellenne

pätevyydellensä / pätevyydelleen

pätevyyksillemme

pätevyyksillenne

pätevyyksillensä / pätevyyksilleän

Ade

-lla

pätevyydellämme

pätevyydellänne

pätevyydellänsä / pätevyydellään

pätevyyksillämme

pätevyyksillänne

pätevyyksillänsä / pätevyyksillään

Abl

-lta

pätevyydeltämme

pätevyydeltänne

pätevyydeltänsä / pätevyydeltään

pätevyyksiltämme

pätevyyksiltänne

pätevyyksiltänsä / pätevyyksiltään

Tra

-ksi

pätevyydeksemme

pätevyydeksenne

pätevyydeksensä / pätevyydekseen

pätevyyksiksemme

pätevyyksiksenne

pätevyyksiksensä / pätevyyksikseen

Ess

-na

pätevyytenämme

pätevyytenänne

pätevyytenänsä / pätevyytenään

pätevyyksinämme

pätevyyksinänne

pätevyyksinänsä / pätevyyksinään

Abe

-tta

pätevyydettämme

pätevyydettänne

pätevyydettänsä / pätevyydettään

pätevyyksittämme

pätevyyksittänne

pätevyyksittänsä / pätevyyksittään

Com

-ne

-

-

-

pätevyyksinemme

pätevyyksinenne

pätevyyksinensä / pätevyyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmä

järjestelmät

Par

-ta

järjestelmää

järjestelmiä

Gen

-n

järjestelmän

järjestelmien

Ill

mihin

järjestelmään

järjestelmiin

Ine

-ssa

järjestelmässä

järjestelmissä

Ela

-sta

järjestelmästä

järjestelmistä

All

-lle

järjestelmälle

järjestelmille

Ade

-lla

järjestelmällä

järjestelmillä

Abl

-lta

järjestelmältä

järjestelmiltä

Tra

-ksi

järjestelmäksi

järjestelmiksi

Ess

-na

järjestelmänä

järjestelminä

Abe

-tta

järjestelmättä

järjestelmittä

Com

-ne

-

järjestelmine

Ins

-in

-

järjestelmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmä

järjestelmät

Par

-ta

järjestelmää

järjestelmiä

Gen

-n

järjestelmän

järjestelmien

Ill

mihin

järjestelmään

järjestelmiin

Ine

-ssa

järjestelmässä

järjestelmissä

Ela

-sta

järjestelmästä

järjestelmistä

All

-lle

järjestelmälle

järjestelmille

Ade

-lla

järjestelmällä

järjestelmillä

Abl

-lta

järjestelmältä

järjestelmiltä

Tra

-ksi

järjestelmäksi

järjestelmiksi

Ess

-na

järjestelmänä

järjestelminä

Abe

-tta

järjestelmättä

järjestelmittä

Com

-ne

-

järjestelmine

Ins

-in

-

järjestelmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

system järjestelmä, systeemi, elimistö, menetelmä, järjestys, elimet
scheme järjestelmä, ohjelma, järjestely, suunnitelma, hanke, juoni
regime järjestelmä, hallinto, hallitus, hallintojärjestelmä, ruokavalio, kuuri
plan suunnitelma, ohjelma, pohjapiirros, järjestelmä, asemakaava, kaavakuva
organization organisaatio, järjestäminen, järjestö, organisointi, järjestäytyminen, järjestelmä
machinery koneet, koneisto, konekanta, järjestelmä, systeemi
dispensation erivapaus, jakaminen, järjestelmä, jakelu, kohtalon sallimus, maailmankäsitys
economy talous, taloudellisuus, taloudenhoito, säästäväisyys, tehokas käyttö, järjestelmä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Opus; Tatoeba; OPUS Järjestelmäns-mikä? A systems what? Järjestelmä on todella helppokäyttöinen. The system is very user-friendly. Kaikki tiedot tallennetaan automaattisesti järjestelmä. All data is automatically saved in the system. Järjestelmä on suunniteltu helpottamaan työntekijöiden arkea. The system is designed to make employees' lives easier. Sinun täytyy päivittää tietokoneesi järjestelmä säännöllisesti. You must regularly update your computer's system. Järjestelmä vaatii tiettyjä käyttöoikeuksia toimiakseen oikein. The system requires certain permissions to function properly. Tällä hetkellä vanha järjestelmä on ylikuormittunut. Currently, the old system is overloaded. Järjestelmä on suunniteltu erityisesti yrityskäyttöön. The system is designed specifically for business use. Hän poisti tiedot järjestelmästä. She removed the data from the system. Tietoa tallennetaan järjestelmään. Information is saved into the system. Show more arrow right

Wiktionary

system Show more arrow right systeemi Show more arrow right järjestelmällinen Show more arrow right järjestellä +‎ -. Coined by Finnish politician and journalist Agathon Meurman in 1867. Show more arrow right

Wikipedia

System A system is a group of interacting or interrelated entities that form a unified whole. A system, surrounded and influenced by its environment, is described by its boundaries, structure and purpose and expressed in its functioning. Systems are the subjects of study of systems theory. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmäni

järjestelmäni

järjestelmäsi

järjestelmäsi

järjestelmänsä

järjestelmänsä

Par

-ta

järjestelmääni

järjestelmiäni

järjestelmääsi

järjestelmiäsi

järjestelmäänsä

järjestelmiänsä / järjestelmiään

Gen

-n

järjestelmäni

järjestelmieni

järjestelmäsi

järjestelmiesi

järjestelmänsä

järjestelmiensä

Ill

mihin

järjestelmääni

järjestelmiini

järjestelmääsi

järjestelmiisi

järjestelmäänsä

järjestelmiinsä

Ine

-ssa

järjestelmässäni

järjestelmissäni

järjestelmässäsi

järjestelmissäsi

järjestelmässänsä / järjestelmässään

järjestelmissänsä / järjestelmissään

Ela

-sta

järjestelmästäni

järjestelmistäni

järjestelmästäsi

järjestelmistäsi

järjestelmästänsä / järjestelmästään

järjestelmistänsä / järjestelmistään

All

-lle

järjestelmälleni

järjestelmilleni

järjestelmällesi

järjestelmillesi

järjestelmällensä / järjestelmälleen

järjestelmillensä / järjestelmilleän

Ade

-lla

järjestelmälläni

järjestelmilläni

järjestelmälläsi

järjestelmilläsi

järjestelmällänsä / järjestelmällään

järjestelmillänsä / järjestelmillään

Abl

-lta

järjestelmältäni

järjestelmiltäni

järjestelmältäsi

järjestelmiltäsi

järjestelmältänsä / järjestelmältään

järjestelmiltänsä / järjestelmiltään

Tra

-ksi

järjestelmäkseni

järjestelmikseni

järjestelmäksesi

järjestelmiksesi

järjestelmäksensä / järjestelmäkseen

järjestelmiksensä / järjestelmikseen

Ess

-na

järjestelmänäni

järjestelminäni

järjestelmänäsi

järjestelminäsi

järjestelmänänsä / järjestelmänään

järjestelminänsä / järjestelminään

Abe

-tta

järjestelmättäni

järjestelmittäni

järjestelmättäsi

järjestelmittäsi

järjestelmättänsä / järjestelmättään

järjestelmittänsä / järjestelmittään

Com

-ne

-

järjestelmineni

-

järjestelminesi

-

järjestelminensä / järjestelmineen

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmäni

järjestelmäsi

järjestelmänsä

järjestelmäni

järjestelmäsi

järjestelmänsä

Par

-ta

järjestelmääni

järjestelmääsi

järjestelmäänsä

järjestelmiäni

järjestelmiäsi

järjestelmiänsä / järjestelmiään

Gen

-n

järjestelmäni

järjestelmäsi

järjestelmänsä

järjestelmieni

järjestelmiesi

järjestelmiensä

Ill

mihin

järjestelmääni

järjestelmääsi

järjestelmäänsä

järjestelmiini

järjestelmiisi

järjestelmiinsä

Ine

-ssa

järjestelmässäni

järjestelmässäsi

järjestelmässänsä / järjestelmässään

järjestelmissäni

järjestelmissäsi

järjestelmissänsä / järjestelmissään

Ela

-sta

järjestelmästäni

järjestelmästäsi

järjestelmästänsä / järjestelmästään

järjestelmistäni

järjestelmistäsi

järjestelmistänsä / järjestelmistään

All

-lle

järjestelmälleni

järjestelmällesi

järjestelmällensä / järjestelmälleen

järjestelmilleni

järjestelmillesi

järjestelmillensä / järjestelmilleän

Ade

-lla

järjestelmälläni

järjestelmälläsi

järjestelmällänsä / järjestelmällään

järjestelmilläni

järjestelmilläsi

järjestelmillänsä / järjestelmillään

Abl

-lta

järjestelmältäni

järjestelmältäsi

järjestelmältänsä / järjestelmältään

järjestelmiltäni

järjestelmiltäsi

järjestelmiltänsä / järjestelmiltään

Tra

-ksi

järjestelmäkseni

järjestelmäksesi

järjestelmäksensä / järjestelmäkseen

järjestelmikseni

järjestelmiksesi

järjestelmiksensä / järjestelmikseen

Ess

-na

järjestelmänäni

järjestelmänäsi

järjestelmänänsä / järjestelmänään

järjestelminäni

järjestelminäsi

järjestelminänsä / järjestelminään

Abe

-tta

järjestelmättäni

järjestelmättäsi

järjestelmättänsä / järjestelmättään

järjestelmittäni

järjestelmittäsi

järjestelmittänsä / järjestelmittään

Com

-ne

-

-

-

järjestelmineni

järjestelminesi

järjestelminensä / järjestelmineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmämme

järjestelmämme

järjestelmänne

järjestelmänne

järjestelmänsä

järjestelmänsä

Par

-ta

järjestelmäämme

järjestelmiämme

järjestelmäänne

järjestelmiänne

järjestelmäänsä

järjestelmiänsä / järjestelmiään

Gen

-n

järjestelmämme

järjestelmiemme

järjestelmänne

järjestelmienne

järjestelmänsä

järjestelmiensä

Ill

mihin

järjestelmäämme

järjestelmiimme

järjestelmäänne

järjestelmiinne

järjestelmäänsä

järjestelmiinsä

Ine

-ssa

järjestelmässämme

järjestelmissämme

järjestelmässänne

järjestelmissänne

järjestelmässänsä / järjestelmässään

järjestelmissänsä / järjestelmissään

Ela

-sta

järjestelmästämme

järjestelmistämme

järjestelmästänne

järjestelmistänne

järjestelmästänsä / järjestelmästään

järjestelmistänsä / järjestelmistään

All

-lle

järjestelmällemme

järjestelmillemme

järjestelmällenne

järjestelmillenne

järjestelmällensä / järjestelmälleen

järjestelmillensä / järjestelmilleän

Ade

-lla

järjestelmällämme

järjestelmillämme

järjestelmällänne

järjestelmillänne

järjestelmällänsä / järjestelmällään

järjestelmillänsä / järjestelmillään

Abl

-lta

järjestelmältämme

järjestelmiltämme

järjestelmältänne

järjestelmiltänne

järjestelmältänsä / järjestelmältään

järjestelmiltänsä / järjestelmiltään

Tra

-ksi

järjestelmäksemme

järjestelmiksemme

järjestelmäksenne

järjestelmiksenne

järjestelmäksensä / järjestelmäkseen

järjestelmiksensä / järjestelmikseen

Ess

-na

järjestelmänämme

järjestelminämme

järjestelmänänne

järjestelminänne

järjestelmänänsä / järjestelmänään

järjestelminänsä / järjestelminään

Abe

-tta

järjestelmättämme

järjestelmittämme

järjestelmättänne

järjestelmittänne

järjestelmättänsä / järjestelmättään

järjestelmittänsä / järjestelmittään

Com

-ne

-

järjestelminemme

-

järjestelminenne

-

järjestelminensä / järjestelmineen

Singular

Plural

Nom

-

järjestelmämme

järjestelmänne

järjestelmänsä

järjestelmämme

järjestelmänne

järjestelmänsä

Par

-ta

järjestelmäämme

järjestelmäänne

järjestelmäänsä

järjestelmiämme

järjestelmiänne

järjestelmiänsä / järjestelmiään

Gen

-n

järjestelmämme

järjestelmänne

järjestelmänsä

järjestelmiemme

järjestelmienne

järjestelmiensä

Ill

mihin

järjestelmäämme

järjestelmäänne

järjestelmäänsä

järjestelmiimme

järjestelmiinne

järjestelmiinsä

Ine

-ssa

järjestelmässämme

järjestelmässänne

järjestelmässänsä / järjestelmässään

järjestelmissämme

järjestelmissänne

järjestelmissänsä / järjestelmissään

Ela

-sta

järjestelmästämme

järjestelmästänne

järjestelmästänsä / järjestelmästään

järjestelmistämme

järjestelmistänne

järjestelmistänsä / järjestelmistään

All

-lle

järjestelmällemme

järjestelmällenne

järjestelmällensä / järjestelmälleen

järjestelmillemme

järjestelmillenne

järjestelmillensä / järjestelmilleän

Ade

-lla

järjestelmällämme

järjestelmällänne

järjestelmällänsä / järjestelmällään

järjestelmillämme

järjestelmillänne

järjestelmillänsä / järjestelmillään

Abl

-lta

järjestelmältämme

järjestelmältänne

järjestelmältänsä / järjestelmältään

järjestelmiltämme

järjestelmiltänne

järjestelmiltänsä / järjestelmiltään

Tra

-ksi

järjestelmäksemme

järjestelmäksenne

järjestelmäksensä / järjestelmäkseen

järjestelmiksemme

järjestelmiksenne

järjestelmiksensä / järjestelmikseen

Ess

-na

järjestelmänämme

järjestelmänänne

järjestelmänänsä / järjestelmänään

järjestelminämme

järjestelminänne

järjestelminänsä / järjestelminään

Abe

-tta

järjestelmättämme

järjestelmättänne

järjestelmättänsä / järjestelmättään

järjestelmittämme

järjestelmittänne

järjestelmittänsä / järjestelmittään

Com

-ne

-

-

-

järjestelminemme

järjestelminenne

järjestelminensä / järjestelmineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept