logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

päihde, noun

Word analysis
päihdemyönteisyys

päihdemyönteisyys

päihde

Noun, Singular Nominative

+ myönteisyys

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päihde

päihteet

Par

-ta

päihdettä

päihteitä / päihtehiä

Gen

-n

päihteen

päihteitten / päihteiden / päihtehien / päihtehitten

Ill

mihin

päihteeseen

päihteisiin / päihteihin / päihtehisin

Ine

-ssa

päihteessä

päihtehissä / päihteissä

Ela

-sta

päihteestä

päihtehistä / päihteistä

All

-lle

päihteelle

päihtehille / päihteille

Ade

-lla

päihteellä

päihtehillä / päihteillä

Abl

-lta

päihteeltä

päihtehiltä / päihteiltä

Tra

-ksi

päihteeksi

päihtehiksi / päihteiksi

Ess

-na

päihteenä

päihtehinä / päihteinä

Abe

-tta

päihteettä

päihtehittä / päihteittä

Com

-ne

-

päihtehine / päihteine

Ins

-in

-

päihtehin / päihtein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päihde

päihteet

Par

-ta

päihdettä

päihteitä / päihtehiä

Gen

-n

päihteen

päihteitten / päihteiden / päihtehien / päihtehitten

Ill

mihin

päihteeseen

päihteisiin / päihteihin / päihtehisin

Ine

-ssa

päihteessä

päihtehissä / päihteissä

Ela

-sta

päihteestä

päihtehistä / päihteistä

All

-lle

päihteelle

päihtehille / päihteille

Ade

-lla

päihteellä

päihtehillä / päihteillä

Abl

-lta

päihteeltä

päihtehiltä / päihteiltä

Tra

-ksi

päihteeksi

päihtehiksi / päihteiksi

Ess

-na

päihteenä

päihtehinä / päihteinä

Abe

-tta

päihteettä

päihtehittä / päihteittä

Com

-ne

-

päihtehine / päihteine

Ins

-in

-

päihtehin / päihtein

intoxicant päihde, alkoholi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; ** Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000; jw2019 Ja mitä oli tuo päihde? [ whetstone ] And what was that substance? Päihdes-ja asevalvonta mokasi! ATF just screwed us! Oliko kyseinen päihde kokaiini? And was that substance cocaine? Häviät taas, senkin typerä päihde. You lose again, you stupid intoxicant. Päihde on aine, joka vaikuttaa ihmisen tajuntaan. Substance is a material that affects a person's consciousness. Päihde on aine, joka vaikuttaa aivojen toimintaan. Substance is a substance that affects brain function. Päihteiden käyttö. Substance abuse. Sarjamurhaajilla on usein päihdes-ongelmia. Serial killers are often substance abusers. Hän käytti päihteitä. He had a history of substance abuse. Päihteiden väärinkäytön. Substance and alcohol abuse. Show more arrow right

Wiktionary

intoxicant, psychoactive drug Show more arrow right päihtyä +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Recreational drug use Recreational drug use is the use of a psychoactive drug to induce an altered state of consciousness, by modifying the perceptions, feelings, and emotions of the user. When a psychoactive drug enters the user's body, it induces an intoxicating effect. Generally, recreational drugs are in three categories: depressants (drugs that induce a feeling of relaxation and calmness); stimulants (drugs that induce a sense of energy and alertness); and hallucinogens (drugs that induce perceptual distortions such as hallucination). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päihteeni

päihteeni

päihteesi

päihteesi

päihteensä

päihteensä

Par

-ta

päihdettäni

päihteitäni / päihtehiäni

päihdettäsi

päihteitäsi / päihtehiäsi

päihdettänsä / päihdettään

päihteitänsä / päihteitään / päihtehiänsä / päihtehiään

Gen

-n

päihteeni

päihteitteni / päihteideni / päihtehieni / päihtehitteni

päihteesi

päihteittesi / päihteidesi / päihtehiesi / päihtehittesi

päihteensä

päihteittensä / päihteidensä / päihtehiensä / päihtehittensä

Ill

mihin

päihteeseeni

päihteisiini / päihteihini / päihtehisini

päihteeseesi

päihteisiisi / päihteihisi / päihtehisisi

päihteeseensä

päihteisiinsä / päihteihinsä / päihtehisinsä

Ine

-ssa

päihteessäni

päihtehissäni / päihteissäni

päihteessäsi

päihtehissäsi / päihteissäsi

päihteessänsä / päihteessään

päihtehissänsä / päihtehissään / päihteissänsä / päihteissään

Ela

-sta

päihteestäni

päihtehistäni / päihteistäni

päihteestäsi

päihtehistäsi / päihteistäsi

päihteestänsä / päihteestään

päihtehistänsä / päihtehistään / päihteistänsä / päihteistään

All

-lle

päihteelleni

päihtehilleni / päihteilleni

päihteellesi

päihtehillesi / päihteillesi

päihteellensä / päihteelleen

päihtehillensä / päihtehilleän / päihteillensä / päihteilleän

Ade

-lla

päihteelläni

päihtehilläni / päihteilläni

päihteelläsi

päihtehilläsi / päihteilläsi

päihteellänsä / päihteellään

päihtehillänsä / päihtehillään / päihteillänsä / päihteillään

Abl

-lta

päihteeltäni

päihtehiltäni / päihteiltäni

päihteeltäsi

päihtehiltäsi / päihteiltäsi

päihteeltänsä / päihteeltään

päihtehiltänsä / päihtehiltään / päihteiltänsä / päihteiltään

Tra

-ksi

päihteekseni

päihtehikseni / päihteikseni

päihteeksesi

päihtehiksesi / päihteiksesi

päihteeksensä / päihteekseen

päihtehikseen / päihtehiksensä / päihteikseen / päihteiksensä

Ess

-na

päihteenäni

päihtehinäni / päihteinäni

päihteenäsi

päihtehinäsi / päihteinäsi

päihteenänsä / päihteenään

päihtehinänsä / päihtehinään / päihteinänsä / päihteinään

Abe

-tta

päihteettäni

päihtehittäni / päihteittäni

päihteettäsi

päihtehittäsi / päihteittäsi

päihteettänsä / päihteettään

päihtehittänsä / päihtehittään / päihteittänsä / päihteittään

Com

-ne

-

päihtehineni / päihteineni

-

päihtehinesi / päihteinesi

-

päihtehineen / päihtehinensä / päihteineen / päihteinensä

Singular

Plural

Nom

-

päihteeni

päihteesi

päihteensä

päihteeni

päihteesi

päihteensä

Par

-ta

päihdettäni

päihdettäsi

päihdettänsä / päihdettään

päihteitäni / päihtehiäni

päihteitäsi / päihtehiäsi

päihteitänsä / päihteitään / päihtehiänsä / päihtehiään

Gen

-n

päihteeni

päihteesi

päihteensä

päihteitteni / päihteideni / päihtehieni / päihtehitteni

päihteittesi / päihteidesi / päihtehiesi / päihtehittesi

päihteittensä / päihteidensä / päihtehiensä / päihtehittensä

Ill

mihin

päihteeseeni

päihteeseesi

päihteeseensä

päihteisiini / päihteihini / päihtehisini

päihteisiisi / päihteihisi / päihtehisisi

päihteisiinsä / päihteihinsä / päihtehisinsä

Ine

-ssa

päihteessäni

päihteessäsi

päihteessänsä / päihteessään

päihtehissäni / päihteissäni

päihtehissäsi / päihteissäsi

päihtehissänsä / päihtehissään / päihteissänsä / päihteissään

Ela

-sta

päihteestäni

päihteestäsi

päihteestänsä / päihteestään

päihtehistäni / päihteistäni

päihtehistäsi / päihteistäsi

päihtehistänsä / päihtehistään / päihteistänsä / päihteistään

All

-lle

päihteelleni

päihteellesi

päihteellensä / päihteelleen

päihtehilleni / päihteilleni

päihtehillesi / päihteillesi

päihtehillensä / päihtehilleän / päihteillensä / päihteilleän

Ade

-lla

päihteelläni

päihteelläsi

päihteellänsä / päihteellään

päihtehilläni / päihteilläni

päihtehilläsi / päihteilläsi

päihtehillänsä / päihtehillään / päihteillänsä / päihteillään

Abl

-lta

päihteeltäni

päihteeltäsi

päihteeltänsä / päihteeltään

päihtehiltäni / päihteiltäni

päihtehiltäsi / päihteiltäsi

päihtehiltänsä / päihtehiltään / päihteiltänsä / päihteiltään

Tra

-ksi

päihteekseni

päihteeksesi

päihteeksensä / päihteekseen

päihtehikseni / päihteikseni

päihtehiksesi / päihteiksesi

päihtehikseen / päihtehiksensä / päihteikseen / päihteiksensä

Ess

-na

päihteenäni

päihteenäsi

päihteenänsä / päihteenään

päihtehinäni / päihteinäni

päihtehinäsi / päihteinäsi

päihtehinänsä / päihtehinään / päihteinänsä / päihteinään

Abe

-tta

päihteettäni

päihteettäsi

päihteettänsä / päihteettään

päihtehittäni / päihteittäni

päihtehittäsi / päihteittäsi

päihtehittänsä / päihtehittään / päihteittänsä / päihteittään

Com

-ne

-

-

-

päihtehineni / päihteineni

päihtehinesi / päihteinesi

päihtehineen / päihtehinensä / päihteineen / päihteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päihteemme

päihteemme

päihteenne

päihteenne

päihteensä

päihteensä

Par

-ta

päihdettämme

päihteitämme / päihtehiämme

päihdettänne

päihteitänne / päihtehiänne

päihdettänsä / päihdettään

päihteitänsä / päihteitään / päihtehiänsä / päihtehiään

Gen

-n

päihteemme

päihteittemme / päihteidemme / päihtehiemme / päihtehittemme

päihteenne

päihteittenne / päihteidenne / päihtehienne / päihtehittenne

päihteensä

päihteittensä / päihteidensä / päihtehiensä / päihtehittensä

Ill

mihin

päihteeseemme

päihteisiimme / päihteihimme / päihtehisimme

päihteeseenne

päihteisiinne / päihteihinne / päihtehisinne

päihteeseensä

päihteisiinsä / päihteihinsä / päihtehisinsä

Ine

-ssa

päihteessämme

päihtehissämme / päihteissämme

päihteessänne

päihtehissänne / päihteissänne

päihteessänsä / päihteessään

päihtehissänsä / päihtehissään / päihteissänsä / päihteissään

Ela

-sta

päihteestämme

päihtehistämme / päihteistämme

päihteestänne

päihtehistänne / päihteistänne

päihteestänsä / päihteestään

päihtehistänsä / päihtehistään / päihteistänsä / päihteistään

All

-lle

päihteellemme

päihtehillemme / päihteillemme

päihteellenne

päihtehillenne / päihteillenne

päihteellensä / päihteelleen

päihtehillensä / päihtehilleän / päihteillensä / päihteilleän

Ade

-lla

päihteellämme

päihtehillämme / päihteillämme

päihteellänne

päihtehillänne / päihteillänne

päihteellänsä / päihteellään

päihtehillänsä / päihtehillään / päihteillänsä / päihteillään

Abl

-lta

päihteeltämme

päihtehiltämme / päihteiltämme

päihteeltänne

päihtehiltänne / päihteiltänne

päihteeltänsä / päihteeltään

päihtehiltänsä / päihtehiltään / päihteiltänsä / päihteiltään

Tra

-ksi

päihteeksemme

päihtehiksemme / päihteiksemme

päihteeksenne

päihtehiksenne / päihteiksenne

päihteeksensä / päihteekseen

päihtehikseen / päihtehiksensä / päihteikseen / päihteiksensä

Ess

-na

päihteenämme

päihtehinämme / päihteinämme

päihteenänne

päihtehinänne / päihteinänne

päihteenänsä / päihteenään

päihtehinänsä / päihtehinään / päihteinänsä / päihteinään

Abe

-tta

päihteettämme

päihtehittämme / päihteittämme

päihteettänne

päihtehittänne / päihteittänne

päihteettänsä / päihteettään

päihtehittänsä / päihtehittään / päihteittänsä / päihteittään

Com

-ne

-

päihtehinemme / päihteinemme

-

päihtehinenne / päihteinenne

-

päihtehineen / päihtehinensä / päihteineen / päihteinensä

Singular

Plural

Nom

-

päihteemme

päihteenne

päihteensä

päihteemme

päihteenne

päihteensä

Par

-ta

päihdettämme

päihdettänne

päihdettänsä / päihdettään

päihteitämme / päihtehiämme

päihteitänne / päihtehiänne

päihteitänsä / päihteitään / päihtehiänsä / päihtehiään

Gen

-n

päihteemme

päihteenne

päihteensä

päihteittemme / päihteidemme / päihtehiemme / päihtehittemme

päihteittenne / päihteidenne / päihtehienne / päihtehittenne

päihteittensä / päihteidensä / päihtehiensä / päihtehittensä

Ill

mihin

päihteeseemme

päihteeseenne

päihteeseensä

päihteisiimme / päihteihimme / päihtehisimme

päihteisiinne / päihteihinne / päihtehisinne

päihteisiinsä / päihteihinsä / päihtehisinsä

Ine

-ssa

päihteessämme

päihteessänne

päihteessänsä / päihteessään

päihtehissämme / päihteissämme

päihtehissänne / päihteissänne

päihtehissänsä / päihtehissään / päihteissänsä / päihteissään

Ela

-sta

päihteestämme

päihteestänne

päihteestänsä / päihteestään

päihtehistämme / päihteistämme

päihtehistänne / päihteistänne

päihtehistänsä / päihtehistään / päihteistänsä / päihteistään

All

-lle

päihteellemme

päihteellenne

päihteellensä / päihteelleen

päihtehillemme / päihteillemme

päihtehillenne / päihteillenne

päihtehillensä / päihtehilleän / päihteillensä / päihteilleän

Ade

-lla

päihteellämme

päihteellänne

päihteellänsä / päihteellään

päihtehillämme / päihteillämme

päihtehillänne / päihteillänne

päihtehillänsä / päihtehillään / päihteillänsä / päihteillään

Abl

-lta

päihteeltämme

päihteeltänne

päihteeltänsä / päihteeltään

päihtehiltämme / päihteiltämme

päihtehiltänne / päihteiltänne

päihtehiltänsä / päihtehiltään / päihteiltänsä / päihteiltään

Tra

-ksi

päihteeksemme

päihteeksenne

päihteeksensä / päihteekseen

päihtehiksemme / päihteiksemme

päihtehiksenne / päihteiksenne

päihtehikseen / päihtehiksensä / päihteikseen / päihteiksensä

Ess

-na

päihteenämme

päihteenänne

päihteenänsä / päihteenään

päihtehinämme / päihteinämme

päihtehinänne / päihteinänne

päihtehinänsä / päihtehinään / päihteinänsä / päihteinään

Abe

-tta

päihteettämme

päihteettänne

päihteettänsä / päihteettään

päihtehittämme / päihteittämme

päihtehittänne / päihteittänne

päihtehittänsä / päihtehittään / päihteittänsä / päihteittään

Com

-ne

-

-

-

päihtehinemme / päihteinemme

päihtehinenne / päihteinenne

päihtehineen / päihtehinensä / päihteineen / päihteinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

myönteisyys

myönteisyydet

Par

-ta

myönteisyyttä

myönteisyyksiä

Gen

-n

myönteisyyden

myönteisyyksien

Ill

mihin

myönteisyyteen

myönteisyyksiin

Ine

-ssa

myönteisyydessä

myönteisyyksissä

Ela

-sta

myönteisyydestä

myönteisyyksistä

All

-lle

myönteisyydelle

myönteisyyksille

Ade

-lla

myönteisyydellä

myönteisyyksillä

Abl

-lta

myönteisyydeltä

myönteisyyksiltä

Tra

-ksi

myönteisyydeksi

myönteisyyksiksi

Ess

-na

myönteisyytenä

myönteisyyksinä

Abe

-tta

myönteisyydettä

myönteisyyksittä

Com

-ne

-

myönteisyyksine

Ins

-in

-

myönteisyyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

myönteisyys

myönteisyydet

Par

-ta

myönteisyyttä

myönteisyyksiä

Gen

-n

myönteisyyden

myönteisyyksien

Ill

mihin

myönteisyyteen

myönteisyyksiin

Ine

-ssa

myönteisyydessä

myönteisyyksissä

Ela

-sta

myönteisyydestä

myönteisyyksistä

All

-lle

myönteisyydelle

myönteisyyksille

Ade

-lla

myönteisyydellä

myönteisyyksillä

Abl

-lta

myönteisyydeltä

myönteisyyksiltä

Tra

-ksi

myönteisyydeksi

myönteisyyksiksi

Ess

-na

myönteisyytenä

myönteisyyksinä

Abe

-tta

myönteisyydettä

myönteisyyksittä

Com

-ne

-

myönteisyyksine

Ins

-in

-

myönteisyyksin

positivity
Show more arrow right
jw2019; opensubtitles2; Tatoeba; Europarl parallel corpus; Europarl Säilytä myönteisyys. Keep a Positive Spirit. Toivo ja myönteisyys. Hope and positivity!. Myönteisyys on palkitsevaa. Rewards for Being Positive. Myönteisyys rakentaa seurakuntaa. Being positive builds up the congregation. Myönteisyys auttaa luomaan vahvoja ihmissuhteita. Positivity helps in building strong relationships. Myönteisyys on tärkeä osa terveitä ihmissuhteita. Positivity is an important part of healthy relationships. Myönteisyys voi vaikuttaa positiivisesti terveyteen. Positivity can have a positive impact on health. Myönteisyys on tärkeä ominaisuus onnellisessa suhteessa. Positivity is an important quality in a happy relationship. Esimerkiksi myönteisyys voi edistää terveyttä. Having a positive outlook, for example, can benefit our health. Danièlen myönteisyys auttoi minuakin selviytymään. Her positive disposition helped me to cope with my own limitations. Show more arrow right

Wiktionary

positivity favorability affirmativeness Show more arrow right myönteinen +‎ -yys Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

myönteisyyteni

myönteisyyteni

myönteisyytesi

myönteisyytesi

myönteisyytensä

myönteisyytensä

Par

-ta

myönteisyyttäni

myönteisyyksiäni

myönteisyyttäsi

myönteisyyksiäsi

myönteisyyttänsä / myönteisyyttään

myönteisyyksiänsä / myönteisyyksiään

Gen

-n

myönteisyyteni

myönteisyyksieni

myönteisyytesi

myönteisyyksiesi

myönteisyytensä

myönteisyyksiensä

Ill

mihin

myönteisyyteeni

myönteisyyksiini

myönteisyyteesi

myönteisyyksiisi

myönteisyyteensä

myönteisyyksiinsä

Ine

-ssa

myönteisyydessäni

myönteisyyksissäni

myönteisyydessäsi

myönteisyyksissäsi

myönteisyydessänsä / myönteisyydessään

myönteisyyksissänsä / myönteisyyksissään

Ela

-sta

myönteisyydestäni

myönteisyyksistäni

myönteisyydestäsi

myönteisyyksistäsi

myönteisyydestänsä / myönteisyydestään

myönteisyyksistänsä / myönteisyyksistään

All

-lle

myönteisyydelleni

myönteisyyksilleni

myönteisyydellesi

myönteisyyksillesi

myönteisyydellensä / myönteisyydelleen

myönteisyyksillensä / myönteisyyksilleän

Ade

-lla

myönteisyydelläni

myönteisyyksilläni

myönteisyydelläsi

myönteisyyksilläsi

myönteisyydellänsä / myönteisyydellään

myönteisyyksillänsä / myönteisyyksillään

Abl

-lta

myönteisyydeltäni

myönteisyyksiltäni

myönteisyydeltäsi

myönteisyyksiltäsi

myönteisyydeltänsä / myönteisyydeltään

myönteisyyksiltänsä / myönteisyyksiltään

Tra

-ksi

myönteisyydekseni

myönteisyyksikseni

myönteisyydeksesi

myönteisyyksiksesi

myönteisyydeksensä / myönteisyydekseen

myönteisyyksiksensä / myönteisyyksikseen

Ess

-na

myönteisyytenäni

myönteisyyksinäni

myönteisyytenäsi

myönteisyyksinäsi

myönteisyytenänsä / myönteisyytenään

myönteisyyksinänsä / myönteisyyksinään

Abe

-tta

myönteisyydettäni

myönteisyyksittäni

myönteisyydettäsi

myönteisyyksittäsi

myönteisyydettänsä / myönteisyydettään

myönteisyyksittänsä / myönteisyyksittään

Com

-ne

-

myönteisyyksineni

-

myönteisyyksinesi

-

myönteisyyksinensä / myönteisyyksineen

Singular

Plural

Nom

-

myönteisyyteni

myönteisyytesi

myönteisyytensä

myönteisyyteni

myönteisyytesi

myönteisyytensä

Par

-ta

myönteisyyttäni

myönteisyyttäsi

myönteisyyttänsä / myönteisyyttään

myönteisyyksiäni

myönteisyyksiäsi

myönteisyyksiänsä / myönteisyyksiään

Gen

-n

myönteisyyteni

myönteisyytesi

myönteisyytensä

myönteisyyksieni

myönteisyyksiesi

myönteisyyksiensä

Ill

mihin

myönteisyyteeni

myönteisyyteesi

myönteisyyteensä

myönteisyyksiini

myönteisyyksiisi

myönteisyyksiinsä

Ine

-ssa

myönteisyydessäni

myönteisyydessäsi

myönteisyydessänsä / myönteisyydessään

myönteisyyksissäni

myönteisyyksissäsi

myönteisyyksissänsä / myönteisyyksissään

Ela

-sta

myönteisyydestäni

myönteisyydestäsi

myönteisyydestänsä / myönteisyydestään

myönteisyyksistäni

myönteisyyksistäsi

myönteisyyksistänsä / myönteisyyksistään

All

-lle

myönteisyydelleni

myönteisyydellesi

myönteisyydellensä / myönteisyydelleen

myönteisyyksilleni

myönteisyyksillesi

myönteisyyksillensä / myönteisyyksilleän

Ade

-lla

myönteisyydelläni

myönteisyydelläsi

myönteisyydellänsä / myönteisyydellään

myönteisyyksilläni

myönteisyyksilläsi

myönteisyyksillänsä / myönteisyyksillään

Abl

-lta

myönteisyydeltäni

myönteisyydeltäsi

myönteisyydeltänsä / myönteisyydeltään

myönteisyyksiltäni

myönteisyyksiltäsi

myönteisyyksiltänsä / myönteisyyksiltään

Tra

-ksi

myönteisyydekseni

myönteisyydeksesi

myönteisyydeksensä / myönteisyydekseen

myönteisyyksikseni

myönteisyyksiksesi

myönteisyyksiksensä / myönteisyyksikseen

Ess

-na

myönteisyytenäni

myönteisyytenäsi

myönteisyytenänsä / myönteisyytenään

myönteisyyksinäni

myönteisyyksinäsi

myönteisyyksinänsä / myönteisyyksinään

Abe

-tta

myönteisyydettäni

myönteisyydettäsi

myönteisyydettänsä / myönteisyydettään

myönteisyyksittäni

myönteisyyksittäsi

myönteisyyksittänsä / myönteisyyksittään

Com

-ne

-

-

-

myönteisyyksineni

myönteisyyksinesi

myönteisyyksinensä / myönteisyyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

myönteisyytemme

myönteisyytemme

myönteisyytenne

myönteisyytenne

myönteisyytensä

myönteisyytensä

Par

-ta

myönteisyyttämme

myönteisyyksiämme

myönteisyyttänne

myönteisyyksiänne

myönteisyyttänsä / myönteisyyttään

myönteisyyksiänsä / myönteisyyksiään

Gen

-n

myönteisyytemme

myönteisyyksiemme

myönteisyytenne

myönteisyyksienne

myönteisyytensä

myönteisyyksiensä

Ill

mihin

myönteisyyteemme

myönteisyyksiimme

myönteisyyteenne

myönteisyyksiinne

myönteisyyteensä

myönteisyyksiinsä

Ine

-ssa

myönteisyydessämme

myönteisyyksissämme

myönteisyydessänne

myönteisyyksissänne

myönteisyydessänsä / myönteisyydessään

myönteisyyksissänsä / myönteisyyksissään

Ela

-sta

myönteisyydestämme

myönteisyyksistämme

myönteisyydestänne

myönteisyyksistänne

myönteisyydestänsä / myönteisyydestään

myönteisyyksistänsä / myönteisyyksistään

All

-lle

myönteisyydellemme

myönteisyyksillemme

myönteisyydellenne

myönteisyyksillenne

myönteisyydellensä / myönteisyydelleen

myönteisyyksillensä / myönteisyyksilleän

Ade

-lla

myönteisyydellämme

myönteisyyksillämme

myönteisyydellänne

myönteisyyksillänne

myönteisyydellänsä / myönteisyydellään

myönteisyyksillänsä / myönteisyyksillään

Abl

-lta

myönteisyydeltämme

myönteisyyksiltämme

myönteisyydeltänne

myönteisyyksiltänne

myönteisyydeltänsä / myönteisyydeltään

myönteisyyksiltänsä / myönteisyyksiltään

Tra

-ksi

myönteisyydeksemme

myönteisyyksiksemme

myönteisyydeksenne

myönteisyyksiksenne

myönteisyydeksensä / myönteisyydekseen

myönteisyyksiksensä / myönteisyyksikseen

Ess

-na

myönteisyytenämme

myönteisyyksinämme

myönteisyytenänne

myönteisyyksinänne

myönteisyytenänsä / myönteisyytenään

myönteisyyksinänsä / myönteisyyksinään

Abe

-tta

myönteisyydettämme

myönteisyyksittämme

myönteisyydettänne

myönteisyyksittänne

myönteisyydettänsä / myönteisyydettään

myönteisyyksittänsä / myönteisyyksittään

Com

-ne

-

myönteisyyksinemme

-

myönteisyyksinenne

-

myönteisyyksinensä / myönteisyyksineen

Singular

Plural

Nom

-

myönteisyytemme

myönteisyytenne

myönteisyytensä

myönteisyytemme

myönteisyytenne

myönteisyytensä

Par

-ta

myönteisyyttämme

myönteisyyttänne

myönteisyyttänsä / myönteisyyttään

myönteisyyksiämme

myönteisyyksiänne

myönteisyyksiänsä / myönteisyyksiään

Gen

-n

myönteisyytemme

myönteisyytenne

myönteisyytensä

myönteisyyksiemme

myönteisyyksienne

myönteisyyksiensä

Ill

mihin

myönteisyyteemme

myönteisyyteenne

myönteisyyteensä

myönteisyyksiimme

myönteisyyksiinne

myönteisyyksiinsä

Ine

-ssa

myönteisyydessämme

myönteisyydessänne

myönteisyydessänsä / myönteisyydessään

myönteisyyksissämme

myönteisyyksissänne

myönteisyyksissänsä / myönteisyyksissään

Ela

-sta

myönteisyydestämme

myönteisyydestänne

myönteisyydestänsä / myönteisyydestään

myönteisyyksistämme

myönteisyyksistänne

myönteisyyksistänsä / myönteisyyksistään

All

-lle

myönteisyydellemme

myönteisyydellenne

myönteisyydellensä / myönteisyydelleen

myönteisyyksillemme

myönteisyyksillenne

myönteisyyksillensä / myönteisyyksilleän

Ade

-lla

myönteisyydellämme

myönteisyydellänne

myönteisyydellänsä / myönteisyydellään

myönteisyyksillämme

myönteisyyksillänne

myönteisyyksillänsä / myönteisyyksillään

Abl

-lta

myönteisyydeltämme

myönteisyydeltänne

myönteisyydeltänsä / myönteisyydeltään

myönteisyyksiltämme

myönteisyyksiltänne

myönteisyyksiltänsä / myönteisyyksiltään

Tra

-ksi

myönteisyydeksemme

myönteisyydeksenne

myönteisyydeksensä / myönteisyydekseen

myönteisyyksiksemme

myönteisyyksiksenne

myönteisyyksiksensä / myönteisyyksikseen

Ess

-na

myönteisyytenämme

myönteisyytenänne

myönteisyytenänsä / myönteisyytenään

myönteisyyksinämme

myönteisyyksinänne

myönteisyyksinänsä / myönteisyyksinään

Abe

-tta

myönteisyydettämme

myönteisyydettänne

myönteisyydettänsä / myönteisyydettään

myönteisyyksittämme

myönteisyyksittänne

myönteisyyksittänsä / myönteisyyksittään

Com

-ne

-

-

-

myönteisyyksinemme

myönteisyyksinenne

myönteisyyksinensä / myönteisyyksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

päihde

päihteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

päihteen

päihteitten / päihteiden / päihtehien / päihtehitten

Ill

mihin

päihteisiin / päihteihin / päihtehisin

Solve

Ine

-ssa

päihteessä

Solve

Ela

-sta

päihteestä

päihtehistä / päihteistä

All

-lle

päihteelle

päihtehille / päihteille

Ade

-lla

päihteellä

päihtehillä / päihteillä

Abl

-lta

päihteeltä

päihtehiltä / päihteiltä

Tra

-ksi

päihteeksi

Solve

Ess

-na

päihtehinä / päihteinä

Solve

Abe

-tta

päihteettä

päihtehittä / päihteittä

Com

-ne

-

päihtehine / päihteine

Ins

-in

-

päihtehin / päihtein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päihde

päihteet

Par

-ta

Gen

-n

päihteen

päihteitten / päihteiden / päihtehien / päihtehitten

Ill

mihin

päihteisiin / päihteihin / päihtehisin

Ine

-ssa

päihteessä

Ela

-sta

päihteestä

päihtehistä / päihteistä

All

-lle

päihteelle

päihtehille / päihteille

Ade

-lla

päihteellä

päihtehillä / päihteillä

Abl

-lta

päihteeltä

päihtehiltä / päihteiltä

Tra

-ksi

päihteeksi

Ess

-na

päihtehinä / päihteinä

Abe

-tta

päihteettä

päihtehittä / päihteittä

Com

-ne

-

päihtehine / päihteine

Ins

-in

-

päihtehin / päihtein

Singular

Plural

Nom

-

myönteisyys

myönteisyydet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

myönteisyyden

myönteisyyksien

Ill

mihin

myönteisyyksiin

Solve

Ine

-ssa

myönteisyydessä

Solve

Ela

-sta

myönteisyydestä

myönteisyyksistä

All

-lle

myönteisyydelle

myönteisyyksille

Ade

-lla

myönteisyydellä

myönteisyyksillä

Abl

-lta

myönteisyydeltä

myönteisyyksiltä

Tra

-ksi

myönteisyydeksi

Solve

Ess

-na

myönteisyyksinä

Solve

Abe

-tta

myönteisyydettä

myönteisyyksittä

Com

-ne

-

myönteisyyksine

Ins

-in

-

myönteisyyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

myönteisyys

myönteisyydet

Par

-ta

Gen

-n

myönteisyyden

myönteisyyksien

Ill

mihin

myönteisyyksiin

Ine

-ssa

myönteisyydessä

Ela

-sta

myönteisyydestä

myönteisyyksistä

All

-lle

myönteisyydelle

myönteisyyksille

Ade

-lla

myönteisyydellä

myönteisyyksillä

Abl

-lta

myönteisyydeltä

myönteisyyksiltä

Tra

-ksi

myönteisyydeksi

Ess

-na

myönteisyyksinä

Abe

-tta

myönteisyydettä

myönteisyyksittä

Com

-ne

-

myönteisyyksine

Ins

-in

-

myönteisyyksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept