logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

psykodynamiikka, noun

Word analysis
psykodynamiikka

psykodynamiikka

psykodynamiikka

Noun, Singular Nominative

psyko

Noun, Singular Nominative

+ dynamiikka

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

psykodynamiikka

psykodynamiikat

Par

-ta

psykodynamiikkaa

psykodynamiikkoja

Gen

-n

psykodynamiikan

psykodynamiikkojen

Ill

mihin

psykodynamiikkaan

psykodynamiikkoihin

Ine

-ssa

psykodynamiikassa

psykodynamiikoissa

Ela

-sta

psykodynamiikasta

psykodynamiikoista

All

-lle

psykodynamiikalle

psykodynamiikoille

Ade

-lla

psykodynamiikalla

psykodynamiikoilla

Abl

-lta

psykodynamiikalta

psykodynamiikoilta

Tra

-ksi

psykodynamiikaksi

psykodynamiikoiksi

Ess

-na

psykodynamiikkana

psykodynamiikkoina

Abe

-tta

psykodynamiikatta

psykodynamiikoitta

Com

-ne

-

psykodynamiikkoine

Ins

-in

-

psykodynamiikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

psykodynamiikka

psykodynamiikat

Par

-ta

psykodynamiikkaa

psykodynamiikkoja

Gen

-n

psykodynamiikan

psykodynamiikkojen

Ill

mihin

psykodynamiikkaan

psykodynamiikkoihin

Ine

-ssa

psykodynamiikassa

psykodynamiikoissa

Ela

-sta

psykodynamiikasta

psykodynamiikoista

All

-lle

psykodynamiikalle

psykodynamiikoille

Ade

-lla

psykodynamiikalla

psykodynamiikoilla

Abl

-lta

psykodynamiikalta

psykodynamiikoilta

Tra

-ksi

psykodynamiikaksi

psykodynamiikoiksi

Ess

-na

psykodynamiikkana

psykodynamiikkoina

Abe

-tta

psykodynamiikatta

psykodynamiikoitta

Com

-ne

-

psykodynamiikkoine

Ins

-in

-

psykodynamiikoin

psychodynamics
psycho-dynamics
Show more arrow right

Wiktionary

psychodynamics Show more arrow right psyko- +‎ dynamiikka Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

psykodynamiikkani

psykodynamiikkani

psykodynamiikkasi

psykodynamiikkasi

psykodynamiikkansa

psykodynamiikkansa

Par

-ta

psykodynamiikkaani

psykodynamiikkojani

psykodynamiikkaasi

psykodynamiikkojasi

psykodynamiikkaansa

psykodynamiikkojansa / psykodynamiikkojaan

Gen

-n

psykodynamiikkani

psykodynamiikkojeni

psykodynamiikkasi

psykodynamiikkojesi

psykodynamiikkansa

psykodynamiikkojensa

Ill

mihin

psykodynamiikkaani

psykodynamiikkoihini

psykodynamiikkaasi

psykodynamiikkoihisi

psykodynamiikkaansa

psykodynamiikkoihinsa

Ine

-ssa

psykodynamiikassani

psykodynamiikoissani

psykodynamiikassasi

psykodynamiikoissasi

psykodynamiikassansa / psykodynamiikassaan

psykodynamiikoissansa / psykodynamiikoissaan

Ela

-sta

psykodynamiikastani

psykodynamiikoistani

psykodynamiikastasi

psykodynamiikoistasi

psykodynamiikastansa / psykodynamiikastaan

psykodynamiikoistansa / psykodynamiikoistaan

All

-lle

psykodynamiikalleni

psykodynamiikoilleni

psykodynamiikallesi

psykodynamiikoillesi

psykodynamiikallensa / psykodynamiikalleen

psykodynamiikoillensa / psykodynamiikoillean

Ade

-lla

psykodynamiikallani

psykodynamiikoillani

psykodynamiikallasi

psykodynamiikoillasi

psykodynamiikallansa / psykodynamiikallaan

psykodynamiikoillansa / psykodynamiikoillaan

Abl

-lta

psykodynamiikaltani

psykodynamiikoiltani

psykodynamiikaltasi

psykodynamiikoiltasi

psykodynamiikaltansa / psykodynamiikaltaan

psykodynamiikoiltansa / psykodynamiikoiltaan

Tra

-ksi

psykodynamiikakseni

psykodynamiikoikseni

psykodynamiikaksesi

psykodynamiikoiksesi

psykodynamiikaksensa / psykodynamiikakseen

psykodynamiikoiksensa / psykodynamiikoikseen

Ess

-na

psykodynamiikkanani

psykodynamiikkoinani

psykodynamiikkanasi

psykodynamiikkoinasi

psykodynamiikkanansa / psykodynamiikkanaan

psykodynamiikkoinansa / psykodynamiikkoinaan

Abe

-tta

psykodynamiikattani

psykodynamiikoittani

psykodynamiikattasi

psykodynamiikoittasi

psykodynamiikattansa / psykodynamiikattaan

psykodynamiikoittansa / psykodynamiikoittaan

Com

-ne

-

psykodynamiikkoineni

-

psykodynamiikkoinesi

-

psykodynamiikkoinensa / psykodynamiikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

psykodynamiikkani

psykodynamiikkasi

psykodynamiikkansa

psykodynamiikkani

psykodynamiikkasi

psykodynamiikkansa

Par

-ta

psykodynamiikkaani

psykodynamiikkaasi

psykodynamiikkaansa

psykodynamiikkojani

psykodynamiikkojasi

psykodynamiikkojansa / psykodynamiikkojaan

Gen

-n

psykodynamiikkani

psykodynamiikkasi

psykodynamiikkansa

psykodynamiikkojeni

psykodynamiikkojesi

psykodynamiikkojensa

Ill

mihin

psykodynamiikkaani

psykodynamiikkaasi

psykodynamiikkaansa

psykodynamiikkoihini

psykodynamiikkoihisi

psykodynamiikkoihinsa

Ine

-ssa

psykodynamiikassani

psykodynamiikassasi

psykodynamiikassansa / psykodynamiikassaan

psykodynamiikoissani

psykodynamiikoissasi

psykodynamiikoissansa / psykodynamiikoissaan

Ela

-sta

psykodynamiikastani

psykodynamiikastasi

psykodynamiikastansa / psykodynamiikastaan

psykodynamiikoistani

psykodynamiikoistasi

psykodynamiikoistansa / psykodynamiikoistaan

All

-lle

psykodynamiikalleni

psykodynamiikallesi

psykodynamiikallensa / psykodynamiikalleen

psykodynamiikoilleni

psykodynamiikoillesi

psykodynamiikoillensa / psykodynamiikoillean

Ade

-lla

psykodynamiikallani

psykodynamiikallasi

psykodynamiikallansa / psykodynamiikallaan

psykodynamiikoillani

psykodynamiikoillasi

psykodynamiikoillansa / psykodynamiikoillaan

Abl

-lta

psykodynamiikaltani

psykodynamiikaltasi

psykodynamiikaltansa / psykodynamiikaltaan

psykodynamiikoiltani

psykodynamiikoiltasi

psykodynamiikoiltansa / psykodynamiikoiltaan

Tra

-ksi

psykodynamiikakseni

psykodynamiikaksesi

psykodynamiikaksensa / psykodynamiikakseen

psykodynamiikoikseni

psykodynamiikoiksesi

psykodynamiikoiksensa / psykodynamiikoikseen

Ess

-na

psykodynamiikkanani

psykodynamiikkanasi

psykodynamiikkanansa / psykodynamiikkanaan

psykodynamiikkoinani

psykodynamiikkoinasi

psykodynamiikkoinansa / psykodynamiikkoinaan

Abe

-tta

psykodynamiikattani

psykodynamiikattasi

psykodynamiikattansa / psykodynamiikattaan

psykodynamiikoittani

psykodynamiikoittasi

psykodynamiikoittansa / psykodynamiikoittaan

Com

-ne

-

-

-

psykodynamiikkoineni

psykodynamiikkoinesi

psykodynamiikkoinensa / psykodynamiikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

psykodynamiikkamme

psykodynamiikkamme

psykodynamiikkanne

psykodynamiikkanne

psykodynamiikkansa

psykodynamiikkansa

Par

-ta

psykodynamiikkaamme

psykodynamiikkojamme

psykodynamiikkaanne

psykodynamiikkojanne

psykodynamiikkaansa

psykodynamiikkojansa / psykodynamiikkojaan

Gen

-n

psykodynamiikkamme

psykodynamiikkojemme

psykodynamiikkanne

psykodynamiikkojenne

psykodynamiikkansa

psykodynamiikkojensa

Ill

mihin

psykodynamiikkaamme

psykodynamiikkoihimme

psykodynamiikkaanne

psykodynamiikkoihinne

psykodynamiikkaansa

psykodynamiikkoihinsa

Ine

-ssa

psykodynamiikassamme

psykodynamiikoissamme

psykodynamiikassanne

psykodynamiikoissanne

psykodynamiikassansa / psykodynamiikassaan

psykodynamiikoissansa / psykodynamiikoissaan

Ela

-sta

psykodynamiikastamme

psykodynamiikoistamme

psykodynamiikastanne

psykodynamiikoistanne

psykodynamiikastansa / psykodynamiikastaan

psykodynamiikoistansa / psykodynamiikoistaan

All

-lle

psykodynamiikallemme

psykodynamiikoillemme

psykodynamiikallenne

psykodynamiikoillenne

psykodynamiikallensa / psykodynamiikalleen

psykodynamiikoillensa / psykodynamiikoillean

Ade

-lla

psykodynamiikallamme

psykodynamiikoillamme

psykodynamiikallanne

psykodynamiikoillanne

psykodynamiikallansa / psykodynamiikallaan

psykodynamiikoillansa / psykodynamiikoillaan

Abl

-lta

psykodynamiikaltamme

psykodynamiikoiltamme

psykodynamiikaltanne

psykodynamiikoiltanne

psykodynamiikaltansa / psykodynamiikaltaan

psykodynamiikoiltansa / psykodynamiikoiltaan

Tra

-ksi

psykodynamiikaksemme

psykodynamiikoiksemme

psykodynamiikaksenne

psykodynamiikoiksenne

psykodynamiikaksensa / psykodynamiikakseen

psykodynamiikoiksensa / psykodynamiikoikseen

Ess

-na

psykodynamiikkanamme

psykodynamiikkoinamme

psykodynamiikkananne

psykodynamiikkoinanne

psykodynamiikkanansa / psykodynamiikkanaan

psykodynamiikkoinansa / psykodynamiikkoinaan

Abe

-tta

psykodynamiikattamme

psykodynamiikoittamme

psykodynamiikattanne

psykodynamiikoittanne

psykodynamiikattansa / psykodynamiikattaan

psykodynamiikoittansa / psykodynamiikoittaan

Com

-ne

-

psykodynamiikkoinemme

-

psykodynamiikkoinenne

-

psykodynamiikkoinensa / psykodynamiikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

psykodynamiikkamme

psykodynamiikkanne

psykodynamiikkansa

psykodynamiikkamme

psykodynamiikkanne

psykodynamiikkansa

Par

-ta

psykodynamiikkaamme

psykodynamiikkaanne

psykodynamiikkaansa

psykodynamiikkojamme

psykodynamiikkojanne

psykodynamiikkojansa / psykodynamiikkojaan

Gen

-n

psykodynamiikkamme

psykodynamiikkanne

psykodynamiikkansa

psykodynamiikkojemme

psykodynamiikkojenne

psykodynamiikkojensa

Ill

mihin

psykodynamiikkaamme

psykodynamiikkaanne

psykodynamiikkaansa

psykodynamiikkoihimme

psykodynamiikkoihinne

psykodynamiikkoihinsa

Ine

-ssa

psykodynamiikassamme

psykodynamiikassanne

psykodynamiikassansa / psykodynamiikassaan

psykodynamiikoissamme

psykodynamiikoissanne

psykodynamiikoissansa / psykodynamiikoissaan

Ela

-sta

psykodynamiikastamme

psykodynamiikastanne

psykodynamiikastansa / psykodynamiikastaan

psykodynamiikoistamme

psykodynamiikoistanne

psykodynamiikoistansa / psykodynamiikoistaan

All

-lle

psykodynamiikallemme

psykodynamiikallenne

psykodynamiikallensa / psykodynamiikalleen

psykodynamiikoillemme

psykodynamiikoillenne

psykodynamiikoillensa / psykodynamiikoillean

Ade

-lla

psykodynamiikallamme

psykodynamiikallanne

psykodynamiikallansa / psykodynamiikallaan

psykodynamiikoillamme

psykodynamiikoillanne

psykodynamiikoillansa / psykodynamiikoillaan

Abl

-lta

psykodynamiikaltamme

psykodynamiikaltanne

psykodynamiikaltansa / psykodynamiikaltaan

psykodynamiikoiltamme

psykodynamiikoiltanne

psykodynamiikoiltansa / psykodynamiikoiltaan

Tra

-ksi

psykodynamiikaksemme

psykodynamiikaksenne

psykodynamiikaksensa / psykodynamiikakseen

psykodynamiikoiksemme

psykodynamiikoiksenne

psykodynamiikoiksensa / psykodynamiikoikseen

Ess

-na

psykodynamiikkanamme

psykodynamiikkananne

psykodynamiikkanansa / psykodynamiikkanaan

psykodynamiikkoinamme

psykodynamiikkoinanne

psykodynamiikkoinansa / psykodynamiikkoinaan

Abe

-tta

psykodynamiikattamme

psykodynamiikattanne

psykodynamiikattansa / psykodynamiikattaan

psykodynamiikoittamme

psykodynamiikoittanne

psykodynamiikoittansa / psykodynamiikoittaan

Com

-ne

-

-

-

psykodynamiikkoinemme

psykodynamiikkoinenne

psykodynamiikkoinensa / psykodynamiikkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

psyko

psykot

Par

-ta

psykoa

psykoja

Gen

-n

psykon

psykojen

Ill

mihin

psykoon

psykoihin

Ine

-ssa

psykossa

psykoissa

Ela

-sta

psykosta

psykoista

All

-lle

psykolle

psykoille

Ade

-lla

psykolla

psykoilla

Abl

-lta

psykolta

psykoilta

Tra

-ksi

psykoksi

psykoiksi

Ess

-na

psykona

psykoina

Abe

-tta

psykotta

psykoitta

Com

-ne

-

psykoine

Ins

-in

-

psykoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

psyko

psykot

Par

-ta

psykoa

psykoja

Gen

-n

psykon

psykojen

Ill

mihin

psykoon

psykoihin

Ine

-ssa

psykossa

psykoissa

Ela

-sta

psykosta

psykoista

All

-lle

psykolle

psykoille

Ade

-lla

psykolla

psykoilla

Abl

-lta

psykolta

psykoilta

Tra

-ksi

psykoksi

psykoiksi

Ess

-na

psykona

psykoina

Abe

-tta

psykotta

psykoitta

Com

-ne

-

psykoine

Ins

-in

-

psykoin

psychosis
psycho
psychoactive
Psychotropic
psychoses
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Psyko ämmä. Psycho bitch! Mikä psyko. What a psycho. Minun psykoni. My psycho. Psykons-Sims! Psycho Sims. Täysi psyko. He's a total psycho. Vitun psyko. Fucking psycho. En ole psyko. I ain' t no psycho, man. Stebbi Psyko. Stebbi Psycho. Psyko tapaus. She is officially a fuckin'psycho! Ray on psyko. This guy Ray is a psycho. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) psycho Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

psykoni

psykoni

psykosi

psykosi

psykonsa

psykonsa

Par

-ta

psykoani

psykojani

psykoasi

psykojasi

psykoansa / psykoaan

psykojansa / psykojaan

Gen

-n

psykoni

psykojeni

psykosi

psykojesi

psykonsa

psykojensa

Ill

mihin

psykooni

psykoihini

psykoosi

psykoihisi

psykoonsa

psykoihinsa

Ine

-ssa

psykossani

psykoissani

psykossasi

psykoissasi

psykossansa / psykossaan

psykoissansa / psykoissaan

Ela

-sta

psykostani

psykoistani

psykostasi

psykoistasi

psykostansa / psykostaan

psykoistansa / psykoistaan

All

-lle

psykolleni

psykoilleni

psykollesi

psykoillesi

psykollensa / psykolleen

psykoillensa / psykoillean

Ade

-lla

psykollani

psykoillani

psykollasi

psykoillasi

psykollansa / psykollaan

psykoillansa / psykoillaan

Abl

-lta

psykoltani

psykoiltani

psykoltasi

psykoiltasi

psykoltansa / psykoltaan

psykoiltansa / psykoiltaan

Tra

-ksi

psykokseni

psykoikseni

psykoksesi

psykoiksesi

psykoksensa / psykokseen

psykoiksensa / psykoikseen

Ess

-na

psykonani

psykoinani

psykonasi

psykoinasi

psykonansa / psykonaan

psykoinansa / psykoinaan

Abe

-tta

psykottani

psykoittani

psykottasi

psykoittasi

psykottansa / psykottaan

psykoittansa / psykoittaan

Com

-ne

-

psykoineni

-

psykoinesi

-

psykoinensa / psykoineen

Singular

Plural

Nom

-

psykoni

psykosi

psykonsa

psykoni

psykosi

psykonsa

Par

-ta

psykoani

psykoasi

psykoansa / psykoaan

psykojani

psykojasi

psykojansa / psykojaan

Gen

-n

psykoni

psykosi

psykonsa

psykojeni

psykojesi

psykojensa

Ill

mihin

psykooni

psykoosi

psykoonsa

psykoihini

psykoihisi

psykoihinsa

Ine

-ssa

psykossani

psykossasi

psykossansa / psykossaan

psykoissani

psykoissasi

psykoissansa / psykoissaan

Ela

-sta

psykostani

psykostasi

psykostansa / psykostaan

psykoistani

psykoistasi

psykoistansa / psykoistaan

All

-lle

psykolleni

psykollesi

psykollensa / psykolleen

psykoilleni

psykoillesi

psykoillensa / psykoillean

Ade

-lla

psykollani

psykollasi

psykollansa / psykollaan

psykoillani

psykoillasi

psykoillansa / psykoillaan

Abl

-lta

psykoltani

psykoltasi

psykoltansa / psykoltaan

psykoiltani

psykoiltasi

psykoiltansa / psykoiltaan

Tra

-ksi

psykokseni

psykoksesi

psykoksensa / psykokseen

psykoikseni

psykoiksesi

psykoiksensa / psykoikseen

Ess

-na

psykonani

psykonasi

psykonansa / psykonaan

psykoinani

psykoinasi

psykoinansa / psykoinaan

Abe

-tta

psykottani

psykottasi

psykottansa / psykottaan

psykoittani

psykoittasi

psykoittansa / psykoittaan

Com

-ne

-

-

-

psykoineni

psykoinesi

psykoinensa / psykoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

psykomme

psykomme

psykonne

psykonne

psykonsa

psykonsa

Par

-ta

psykoamme

psykojamme

psykoanne

psykojanne

psykoansa / psykoaan

psykojansa / psykojaan

Gen

-n

psykomme

psykojemme

psykonne

psykojenne

psykonsa

psykojensa

Ill

mihin

psykoomme

psykoihimme

psykoonne

psykoihinne

psykoonsa

psykoihinsa

Ine

-ssa

psykossamme

psykoissamme

psykossanne

psykoissanne

psykossansa / psykossaan

psykoissansa / psykoissaan

Ela

-sta

psykostamme

psykoistamme

psykostanne

psykoistanne

psykostansa / psykostaan

psykoistansa / psykoistaan

All

-lle

psykollemme

psykoillemme

psykollenne

psykoillenne

psykollensa / psykolleen

psykoillensa / psykoillean

Ade

-lla

psykollamme

psykoillamme

psykollanne

psykoillanne

psykollansa / psykollaan

psykoillansa / psykoillaan

Abl

-lta

psykoltamme

psykoiltamme

psykoltanne

psykoiltanne

psykoltansa / psykoltaan

psykoiltansa / psykoiltaan

Tra

-ksi

psykoksemme

psykoiksemme

psykoksenne

psykoiksenne

psykoksensa / psykokseen

psykoiksensa / psykoikseen

Ess

-na

psykonamme

psykoinamme

psykonanne

psykoinanne

psykonansa / psykonaan

psykoinansa / psykoinaan

Abe

-tta

psykottamme

psykoittamme

psykottanne

psykoittanne

psykottansa / psykottaan

psykoittansa / psykoittaan

Com

-ne

-

psykoinemme

-

psykoinenne

-

psykoinensa / psykoineen

Singular

Plural

Nom

-

psykomme

psykonne

psykonsa

psykomme

psykonne

psykonsa

Par

-ta

psykoamme

psykoanne

psykoansa / psykoaan

psykojamme

psykojanne

psykojansa / psykojaan

Gen

-n

psykomme

psykonne

psykonsa

psykojemme

psykojenne

psykojensa

Ill

mihin

psykoomme

psykoonne

psykoonsa

psykoihimme

psykoihinne

psykoihinsa

Ine

-ssa

psykossamme

psykossanne

psykossansa / psykossaan

psykoissamme

psykoissanne

psykoissansa / psykoissaan

Ela

-sta

psykostamme

psykostanne

psykostansa / psykostaan

psykoistamme

psykoistanne

psykoistansa / psykoistaan

All

-lle

psykollemme

psykollenne

psykollensa / psykolleen

psykoillemme

psykoillenne

psykoillensa / psykoillean

Ade

-lla

psykollamme

psykollanne

psykollansa / psykollaan

psykoillamme

psykoillanne

psykoillansa / psykoillaan

Abl

-lta

psykoltamme

psykoltanne

psykoltansa / psykoltaan

psykoiltamme

psykoiltanne

psykoiltansa / psykoiltaan

Tra

-ksi

psykoksemme

psykoksenne

psykoksensa / psykokseen

psykoiksemme

psykoiksenne

psykoiksensa / psykoikseen

Ess

-na

psykonamme

psykonanne

psykonansa / psykonaan

psykoinamme

psykoinanne

psykoinansa / psykoinaan

Abe

-tta

psykottamme

psykottanne

psykottansa / psykottaan

psykoittamme

psykoittanne

psykoittansa / psykoittaan

Com

-ne

-

-

-

psykoinemme

psykoinenne

psykoinensa / psykoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dynamiikka

dynamiikat

Par

-ta

dynamiikkaa

dynamiikkoja

Gen

-n

dynamiikan

dynamiikkojen

Ill

mihin

dynamiikkaan

dynamiikkoihin

Ine

-ssa

dynamiikassa

dynamiikoissa

Ela

-sta

dynamiikasta

dynamiikoista

All

-lle

dynamiikalle

dynamiikoille

Ade

-lla

dynamiikalla

dynamiikoilla

Abl

-lta

dynamiikalta

dynamiikoilta

Tra

-ksi

dynamiikaksi

dynamiikoiksi

Ess

-na

dynamiikkana

dynamiikkoina

Abe

-tta

dynamiikatta

dynamiikoitta

Com

-ne

-

dynamiikkoine

Ins

-in

-

dynamiikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dynamiikka

dynamiikat

Par

-ta

dynamiikkaa

dynamiikkoja

Gen

-n

dynamiikan

dynamiikkojen

Ill

mihin

dynamiikkaan

dynamiikkoihin

Ine

-ssa

dynamiikassa

dynamiikoissa

Ela

-sta

dynamiikasta

dynamiikoista

All

-lle

dynamiikalle

dynamiikoille

Ade

-lla

dynamiikalla

dynamiikoilla

Abl

-lta

dynamiikalta

dynamiikoilta

Tra

-ksi

dynamiikaksi

dynamiikoiksi

Ess

-na

dynamiikkana

dynamiikkoina

Abe

-tta

dynamiikatta

dynamiikoitta

Com

-ne

-

dynamiikkoine

Ins

-in

-

dynamiikoin

dynamics dynamiikka
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; EuroParl2021; QED Dynamiikka muuttuu riippuen tilanteesta. The dynamics change depending on the situation. Dynamiikka oli erittäin voimakas myrskyssä. The dynamics were very strong during the storm. Musiikin dynamiikka vaikuttaa tunnetilaan. The dynamics of music influence the mood. Johtajuuden dynamiikka on monimutkainen asia. The dynamics of leadership is a complex matter. Opiskelijoiden välillä vallitsee innostava ja luova dynamiikka. There is an inspiring and creative dynamic among the students. Musiikin dynamiikka voi vaikuttaa kuulijan tunteisiin voimakkaasti. The dynamics of music can strongly influence the listener's emotions. Dynamiikka vaikuttaa ihmisten käyttäytymiseen monimutkaisella tavalla. The dynamics affect people's behavior in a complex way. Energiatehokkuusluokka vakiotason dynamiikkans-alueella (SDR). Energy efficiency class for standard Dynamic Range (SDR). Se muutti kokonaan dynamiikan. And it really changed the dynamic. Emme voi sivuuttaa työyhteisön dynamiikkaa. We cannot ignore the dynamics of the work community. Show more arrow right

Wiktionary

(physics) dynamics liikeoppi dynamic range dynamiikka-alue Show more arrow right dynaaminen aerodynamiikka elektrodynamiikka hydrodynamiikka termodynamiikka psykodynamiikka virtausdynamiikka sähködynamiikka Show more arrow right

Wikipedia

Dynamics Dynamics is the study of forces and their effects on motion over time. It is a branch of classical mechanics. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

dynamiikkani

dynamiikkani

dynamiikkasi

dynamiikkasi

dynamiikkansa

dynamiikkansa

Par

-ta

dynamiikkaani

dynamiikkojani

dynamiikkaasi

dynamiikkojasi

dynamiikkaansa

dynamiikkojansa / dynamiikkojaan

Gen

-n

dynamiikkani

dynamiikkojeni

dynamiikkasi

dynamiikkojesi

dynamiikkansa

dynamiikkojensa

Ill

mihin

dynamiikkaani

dynamiikkoihini

dynamiikkaasi

dynamiikkoihisi

dynamiikkaansa

dynamiikkoihinsa

Ine

-ssa

dynamiikassani

dynamiikoissani

dynamiikassasi

dynamiikoissasi

dynamiikassansa / dynamiikassaan

dynamiikoissansa / dynamiikoissaan

Ela

-sta

dynamiikastani

dynamiikoistani

dynamiikastasi

dynamiikoistasi

dynamiikastansa / dynamiikastaan

dynamiikoistansa / dynamiikoistaan

All

-lle

dynamiikalleni

dynamiikoilleni

dynamiikallesi

dynamiikoillesi

dynamiikallensa / dynamiikalleen

dynamiikoillensa / dynamiikoillean

Ade

-lla

dynamiikallani

dynamiikoillani

dynamiikallasi

dynamiikoillasi

dynamiikallansa / dynamiikallaan

dynamiikoillansa / dynamiikoillaan

Abl

-lta

dynamiikaltani

dynamiikoiltani

dynamiikaltasi

dynamiikoiltasi

dynamiikaltansa / dynamiikaltaan

dynamiikoiltansa / dynamiikoiltaan

Tra

-ksi

dynamiikakseni

dynamiikoikseni

dynamiikaksesi

dynamiikoiksesi

dynamiikaksensa / dynamiikakseen

dynamiikoiksensa / dynamiikoikseen

Ess

-na

dynamiikkanani

dynamiikkoinani

dynamiikkanasi

dynamiikkoinasi

dynamiikkanansa / dynamiikkanaan

dynamiikkoinansa / dynamiikkoinaan

Abe

-tta

dynamiikattani

dynamiikoittani

dynamiikattasi

dynamiikoittasi

dynamiikattansa / dynamiikattaan

dynamiikoittansa / dynamiikoittaan

Com

-ne

-

dynamiikkoineni

-

dynamiikkoinesi

-

dynamiikkoinensa / dynamiikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

dynamiikkani

dynamiikkasi

dynamiikkansa

dynamiikkani

dynamiikkasi

dynamiikkansa

Par

-ta

dynamiikkaani

dynamiikkaasi

dynamiikkaansa

dynamiikkojani

dynamiikkojasi

dynamiikkojansa / dynamiikkojaan

Gen

-n

dynamiikkani

dynamiikkasi

dynamiikkansa

dynamiikkojeni

dynamiikkojesi

dynamiikkojensa

Ill

mihin

dynamiikkaani

dynamiikkaasi

dynamiikkaansa

dynamiikkoihini

dynamiikkoihisi

dynamiikkoihinsa

Ine

-ssa

dynamiikassani

dynamiikassasi

dynamiikassansa / dynamiikassaan

dynamiikoissani

dynamiikoissasi

dynamiikoissansa / dynamiikoissaan

Ela

-sta

dynamiikastani

dynamiikastasi

dynamiikastansa / dynamiikastaan

dynamiikoistani

dynamiikoistasi

dynamiikoistansa / dynamiikoistaan

All

-lle

dynamiikalleni

dynamiikallesi

dynamiikallensa / dynamiikalleen

dynamiikoilleni

dynamiikoillesi

dynamiikoillensa / dynamiikoillean

Ade

-lla

dynamiikallani

dynamiikallasi

dynamiikallansa / dynamiikallaan

dynamiikoillani

dynamiikoillasi

dynamiikoillansa / dynamiikoillaan

Abl

-lta

dynamiikaltani

dynamiikaltasi

dynamiikaltansa / dynamiikaltaan

dynamiikoiltani

dynamiikoiltasi

dynamiikoiltansa / dynamiikoiltaan

Tra

-ksi

dynamiikakseni

dynamiikaksesi

dynamiikaksensa / dynamiikakseen

dynamiikoikseni

dynamiikoiksesi

dynamiikoiksensa / dynamiikoikseen

Ess

-na

dynamiikkanani

dynamiikkanasi

dynamiikkanansa / dynamiikkanaan

dynamiikkoinani

dynamiikkoinasi

dynamiikkoinansa / dynamiikkoinaan

Abe

-tta

dynamiikattani

dynamiikattasi

dynamiikattansa / dynamiikattaan

dynamiikoittani

dynamiikoittasi

dynamiikoittansa / dynamiikoittaan

Com

-ne

-

-

-

dynamiikkoineni

dynamiikkoinesi

dynamiikkoinensa / dynamiikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

dynamiikkamme

dynamiikkamme

dynamiikkanne

dynamiikkanne

dynamiikkansa

dynamiikkansa

Par

-ta

dynamiikkaamme

dynamiikkojamme

dynamiikkaanne

dynamiikkojanne

dynamiikkaansa

dynamiikkojansa / dynamiikkojaan

Gen

-n

dynamiikkamme

dynamiikkojemme

dynamiikkanne

dynamiikkojenne

dynamiikkansa

dynamiikkojensa

Ill

mihin

dynamiikkaamme

dynamiikkoihimme

dynamiikkaanne

dynamiikkoihinne

dynamiikkaansa

dynamiikkoihinsa

Ine

-ssa

dynamiikassamme

dynamiikoissamme

dynamiikassanne

dynamiikoissanne

dynamiikassansa / dynamiikassaan

dynamiikoissansa / dynamiikoissaan

Ela

-sta

dynamiikastamme

dynamiikoistamme

dynamiikastanne

dynamiikoistanne

dynamiikastansa / dynamiikastaan

dynamiikoistansa / dynamiikoistaan

All

-lle

dynamiikallemme

dynamiikoillemme

dynamiikallenne

dynamiikoillenne

dynamiikallensa / dynamiikalleen

dynamiikoillensa / dynamiikoillean

Ade

-lla

dynamiikallamme

dynamiikoillamme

dynamiikallanne

dynamiikoillanne

dynamiikallansa / dynamiikallaan

dynamiikoillansa / dynamiikoillaan

Abl

-lta

dynamiikaltamme

dynamiikoiltamme

dynamiikaltanne

dynamiikoiltanne

dynamiikaltansa / dynamiikaltaan

dynamiikoiltansa / dynamiikoiltaan

Tra

-ksi

dynamiikaksemme

dynamiikoiksemme

dynamiikaksenne

dynamiikoiksenne

dynamiikaksensa / dynamiikakseen

dynamiikoiksensa / dynamiikoikseen

Ess

-na

dynamiikkanamme

dynamiikkoinamme

dynamiikkananne

dynamiikkoinanne

dynamiikkanansa / dynamiikkanaan

dynamiikkoinansa / dynamiikkoinaan

Abe

-tta

dynamiikattamme

dynamiikoittamme

dynamiikattanne

dynamiikoittanne

dynamiikattansa / dynamiikattaan

dynamiikoittansa / dynamiikoittaan

Com

-ne

-

dynamiikkoinemme

-

dynamiikkoinenne

-

dynamiikkoinensa / dynamiikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

dynamiikkamme

dynamiikkanne

dynamiikkansa

dynamiikkamme

dynamiikkanne

dynamiikkansa

Par

-ta

dynamiikkaamme

dynamiikkaanne

dynamiikkaansa

dynamiikkojamme

dynamiikkojanne

dynamiikkojansa / dynamiikkojaan

Gen

-n

dynamiikkamme

dynamiikkanne

dynamiikkansa

dynamiikkojemme

dynamiikkojenne

dynamiikkojensa

Ill

mihin

dynamiikkaamme

dynamiikkaanne

dynamiikkaansa

dynamiikkoihimme

dynamiikkoihinne

dynamiikkoihinsa

Ine

-ssa

dynamiikassamme

dynamiikassanne

dynamiikassansa / dynamiikassaan

dynamiikoissamme

dynamiikoissanne

dynamiikoissansa / dynamiikoissaan

Ela

-sta

dynamiikastamme

dynamiikastanne

dynamiikastansa / dynamiikastaan

dynamiikoistamme

dynamiikoistanne

dynamiikoistansa / dynamiikoistaan

All

-lle

dynamiikallemme

dynamiikallenne

dynamiikallensa / dynamiikalleen

dynamiikoillemme

dynamiikoillenne

dynamiikoillensa / dynamiikoillean

Ade

-lla

dynamiikallamme

dynamiikallanne

dynamiikallansa / dynamiikallaan

dynamiikoillamme

dynamiikoillanne

dynamiikoillansa / dynamiikoillaan

Abl

-lta

dynamiikaltamme

dynamiikaltanne

dynamiikaltansa / dynamiikaltaan

dynamiikoiltamme

dynamiikoiltanne

dynamiikoiltansa / dynamiikoiltaan

Tra

-ksi

dynamiikaksemme

dynamiikaksenne

dynamiikaksensa / dynamiikakseen

dynamiikoiksemme

dynamiikoiksenne

dynamiikoiksensa / dynamiikoikseen

Ess

-na

dynamiikkanamme

dynamiikkananne

dynamiikkanansa / dynamiikkanaan

dynamiikkoinamme

dynamiikkoinanne

dynamiikkoinansa / dynamiikkoinaan

Abe

-tta

dynamiikattamme

dynamiikattanne

dynamiikattansa / dynamiikattaan

dynamiikoittamme

dynamiikoittanne

dynamiikoittansa / dynamiikoittaan

Com

-ne

-

-

-

dynamiikkoinemme

dynamiikkoinenne

dynamiikkoinensa / dynamiikkoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept