logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pieksää + kö, verb

Word analysis
pieksikö

pieksikö

pieksää

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular, Question clitic

piestä

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular, Question clitic

piki

Noun, Singular Translative, Question clitic

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) Synonym of piestä (“to beat, thrash”) Show more arrow right The passive forms are rarely used; use passive forms of the synonymous verb piestä instead. Show more arrow right From Proto-Finnic peeksädäk, variant of Proto-Finnic peksädäk, from Proto-Uralic peksä-. Show more arrow right
'bashing'
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Finnish-English Parallel Corpus; OPUS OpenSubtitles2018; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl parallel corpus Pieksikö tyttö sinut? Agirl beatyou up? pieksit sen. You beat him. Pieksivät sinut. Beat it out of you. Älä yritä pieksää minua! Don't try to whip me! Hän yritti pieksää minua! He tried to hit me! Älä pieksä kissaa. Don't beat the cat. Pieksän sinut... " You know I'll bust you... Mennään pieksämään se. All of a sudden you're a tough guy? Älä koskaan yritä pieksää hevosta. Never try to beat a horse. Hän pieksää koiraa harvoin. He rarely beats the dog. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

pieksänkö

en pieksäkö

ii

pieksätkö

et pieksäkö

iii

pieksääkö

ei pieksäkö

Plural

Positive

Negative

i

pieksämmekö / pieksetäänkö

emme pieksäkö / ei pieksetäkö

ii

pieksättekö

ette pieksäkö

iii

pieksävätkö

eivät pieksäkö

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

pieksinkö

en pieksänytkö

ii

pieksitkö

et pieksänytkö

iii

pieksikö

ei pieksänytkö

Plural

Positive

Negative

i

pieksimmekö / pieksettiinkö

emme pieksäneetkö / ei pieksettykö

ii

pieksittekö

ette pieksäneetkö

iii

pieksivätkö

eivät pieksäneetkö

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen pieksänytkö

en ole pieksänytkö

ii

olet pieksänytkö

et ole pieksänytkö

iii

on pieksänytkö

ei ole pieksänytkö

Plural

Positive

Negative

i

olemme pieksäneetkö

emme ole pieksäneetkö

ii

olette pieksäneetkö

ette ole pieksäneetkö

iii

ovat pieksäneetkö

eivät ole pieksäneetkö

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin pieksänytkö

en ollut pieksänytkö

ii

olit pieksänytkö

et ollut pieksänytkö

iii

oli pieksänytkö

ei ollut pieksänytkö

Plural

Positive

Negative

i

olimme pieksäneetkö

emme olleet pieksäneetkö

ii

olitte pieksäneetkö

ette olleet pieksäneetkö

iii

olivat pieksäneetkö

eivät olleet pieksäneetkö

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

pieksäisinkö

en pieksäisikö

ii

pieksäisitkö

et pieksäisikö

iii

pieksäisikö

ei pieksäisikö

Plural

Positive

Negative

i

pieksäisimmekö

emme pieksäisikö

ii

pieksäisittekö

ette pieksäisikö

iii

pieksäisivätkö

eivät pieksäisikö

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin pieksänytkö

en olisi pieksänytkö

ii

olisit pieksänytkö

et olisi pieksänytkö

iii

olisi pieksänytkö

ei olisi pieksänytkö

Plural

Positive

Negative

i

olisimme pieksäneetkö

emme olisi pieksäneetkö

ii

olisitte pieksäneetkö

ette olisi pieksäneetkö

iii

olisivat pieksäneetkö

eivät olisi pieksäneetkö

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

pieksänenkö

en pieksänekö

ii

pieksänetkö

et pieksänekö

iii

pieksäneekö

ei pieksänekö

Plural

Positive

Negative

i

pieksänemmekö

emme pieksänekö

ii

pieksänettekö

ette pieksänekö

iii

pieksänevätkö

eivät pieksänekö

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen pieksänytkö

en liene pieksänytkö

ii

lienet pieksänytkö

et liene pieksänytkö

iii

lienee pieksänytkö

ei liene pieksänytkö

Plural

Positive

Negative

i

lienemme pieksäneetkö

emme liene pieksäneetkö

ii

lienette pieksäneetkö

ette liene pieksäneetkö

iii

lienevät pieksäneetkö

eivät liene pieksäneetkö

Imperative

Singular

i

-

ii

pieksä

iii

pieksäköön

Plural

i

pieksäkäämme

ii

pieksäkää

iii

pieksäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

pieksääkö

Tra

-ksi

pieksääksensäkö / pieksääkseenkö

Infinitive II

Ine

-ssa

pieksäessäkö

Ins

-in

pieksäenkö

Ine

-ssa

pieksettäessäkö (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

pieksämäänkö

Ine

-ssa

pieksämässäkö

Ela

-sta

pieksämästäkö

Ade

-lla

pieksämälläkö

Abe

-tta

pieksämättäkö

Ins

-in

pieksämänkö

Ins

-in

pieksettämänkö (passive)

Infinitive IV

Nom

-

pieksäminenkö

Par

-ta

pieksämistäkö

Infinitive V

pieksämäisillänsäkö / pieksämäisilläänkö

Passive

Positive

Negative

Present

pieksetäänkö

ei pieksetäkö

Imperfect

pieksettiinkö

ei pieksettykö

Potential

pieksettäneenkö

ei pieksettänekö

Conditional

pieksettäisiinkö

ei pieksettäisikö

Imperative Present

pieksettäköönkö

älköön pieksettäkökö

Imperative Perfect

olkoon pieksettykö

älköön pieksettykö

Positive

Negative

Present

pieksetäänkö

ei pieksetäkö

Imperfect

pieksettiinkö

ei pieksettykö

Potential

pieksettäneenkö

ei pieksettänekö

Conditional

pieksettäisiinkö

ei pieksettäisikö

Imperative Present

pieksettäköönkö

älköön pieksettäkökö

Imperative Perfect

olkoon pieksettykö

älköön pieksettykö

Participle

Active

Passive

1st

pieksäväkö

pieksettäväkö

2nd

pieksänytkö

pieksettykö

3rd

pieksämäkö

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to beat, thrash, whip, lash Show more arrow right Variant of pieksää, from Proto-Finnic peksädäk, from Proto-Uralic peksä-. Show more arrow right
to beat lyödä, voittaa, hakata, takoa, piestä, sykkiä
to flog ruoskia, piestä, myydä, tyrkyttää
to belabor piestä, haukkua pataluhaksi
to lash luimia, ruoskia, suomia, viuhtoa, huiskia, piestä
to belabour piestä, haukkua pataluhaksi
to thresh piestä, puida, antaa selkään, rämpiä, piestä vettä, hakata
to lick nuolla, nuoleskella, nuolaista, nuoleksia, piestä, voittaa
to thrash puida, pyristellä, piestä, antaa selkään, rämpiä, peitota
to whip kiskaista, ruoskia, piiskata, vatkata, piestä, voittaa
to duff up piestä, hakata
to flay ruoskia, nylkeä, piestä
to drive ajaa, kuljettaa, ajella, käyttää, viedä, piestä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English Corpus Pieksikö tyttö sinut? Agirl beatyou up? Piessyt minut? Stomp my ass, eh? Hän oli piessyt miestä. He had beaten the man. Piti piestä joku. I had to kick the shit out of somebody. En piessyt häntä. I never beat him. Kissa oli piessyt hiirtä. The cat had beaten the mouse. pieksit sen. You beat him. Isä oli piessyt poikaansa. The father had beaten his son. Pieksivät sinut. Beat it out of you. Hän on piessyt minua. She's whipped me. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

pieksenkö

en pieksekö

ii

pieksetkö

et pieksekö

iii

piekseekö

ei pieksekö

Plural

Positive

Negative

i

pieksemmekö / piestäänkö

emme pieksekö / ei piestäkö

ii

pieksettekö

ette pieksekö

iii

pieksevätkö

eivät pieksekö

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

pieksinkö

en piessytkö

ii

pieksitkö

et piessytkö

iii

pieksikö

ei piessytkö

Plural

Positive

Negative

i

pieksimmekö / piestiinkö

emme piesseetkö / ei piestykö

ii

pieksittekö

ette piesseetkö

iii

pieksivätkö

eivät piesseetkö

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen piessytkö

en ole piessytkö

ii

olet piessytkö

et ole piessytkö

iii

on piessytkö

ei ole piessytkö

Plural

Positive

Negative

i

olemme piesseetkö

emme ole piesseetkö

ii

olette piesseetkö

ette ole piesseetkö

iii

ovat piesseetkö

eivät ole piesseetkö

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin piessytkö

en ollut piessytkö

ii

olit piessytkö

et ollut piessytkö

iii

oli piessytkö

ei ollut piessytkö

Plural

Positive

Negative

i

olimme piesseetkö

emme olleet piesseetkö

ii

olitte piesseetkö

ette olleet piesseetkö

iii

olivat piesseetkö

eivät olleet piesseetkö

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

pieksisinko

en pieksisiko

ii

pieksisitko

et pieksisiko

iii

pieksisiko

ei pieksisiko

Plural

Positive

Negative

i

pieksisimmeko

emme pieksisiko

ii

pieksisitteko

ette pieksisiko

iii

pieksisivatko

eivät pieksisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin piessytkö

en olisi piessytkö

ii

olisit piessytkö

et olisi piessytkö

iii

olisi piessytkö

ei olisi piessytkö

Plural

Positive

Negative

i

olisimme piesseetkö

emme olisi piesseetkö

ii

olisitte piesseetkö

ette olisi piesseetkö

iii

olisivat piesseetkö

eivät olisi piesseetkö

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

piessenkö

en piessekö

ii

piessetkö

et piessekö

iii

piesseekö

ei piessekö

Plural

Positive

Negative

i

piessemmekö

emme piessekö

ii

piessettekö

ette piessekö

iii

piessevätkö

eivät piessekö

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen piessytkö

en liene piessytkö

ii

lienet piessytkö

et liene piessytkö

iii

lienee piessytkö

ei liene piessytkö

Plural

Positive

Negative

i

lienemme piesseetkö

emme liene piesseetkö

ii

lienette piesseetkö

ette liene piesseetkö

iii

lienevät piesseetkö

eivät liene piesseetkö

Imperative

Singular

i

-

ii

piekse

iii

piesköön

Plural

i

pieskäämme

ii

pieskää

iii

pieskööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

piestäkö

Tra

-ksi

piestäksensäkö / piestäkseenkö

Infinitive II

Ine

-ssa

piestessäkö

Ins

-in

piestenkö

Ine

-ssa

piestäessäkö (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

pieksemäänkö

Ine

-ssa

pieksemässäkö

Ela

-sta

pieksemästäkö

Ade

-lla

pieksemälläkö

Abe

-tta

pieksemättäkö

Ins

-in

pieksemänkö

Ins

-in

piestämänkö (passive)

Infinitive IV

Nom

-

piekseminenkö

Par

-ta

pieksemistäkö

Infinitive V

pieksemäisillänsäkö / pieksemäisilläänkö

Passive

Positive

Negative

Present

piestäänkö

ei piestäkö

Imperfect

piestiinkö

ei piestykö

Potential

piestäneenkö

ei piestänekö

Conditional

piestäisiinkö

ei piestäisikö

Imperative Present

piestäköönkö

älköön piestäkökö

Imperative Perfect

olkoon piestykö

älköön piestykö

Positive

Negative

Present

piestäänkö

ei piestäkö

Imperfect

piestiinkö

ei piestykö

Potential

piestäneenkö

ei piestänekö

Conditional

piestäisiinkö

ei piestäisikö

Imperative Present

piestäköönkö

älköön piestäkökö

Imperative Perfect

olkoon piestykö

älköön piestykö

Participle

Active

Passive

1st

piekseväkö

piestäväkö

2nd

piessytkö

piestykö

3rd

pieksemäkö

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pikikö

pietkö

Par

-ta

pikeäkö

pikiäkö

Gen

-n

pienkö

pikienkö

Ill

mihin

pikeenkö

pikiinko

Ine

-ssa

piessäkö

piissäkö

Ela

-sta

piestäkö

piistäkö

All

-lle

piellekö

piillekö

Ade

-lla

pielläkö

piilläkö

Abl

-lta

pieltäkö

piiltäkö

Tra

-ksi

pieksikö

piiksikö

Ess

-na

pikenäkö

pikinäkö

Abe

-tta

piettäkö

piittäkö

Com

-ne

-

pikinekö

Ins

-in

-

piinkö

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pikikö

pietkö

Par

-ta

pikeäkö

pikiäkö

Gen

-n

pienkö

pikienkö

Ill

mihin

pikeenkö

pikiinko

Ine

-ssa

piessäkö

piissäkö

Ela

-sta

piestäkö

piistäkö

All

-lle

piellekö

piillekö

Ade

-lla

pielläkö

piilläkö

Abl

-lta

pieltäkö

piiltäkö

Tra

-ksi

pieksikö

piiksikö

Ess

-na

pikenäkö

pikinäkö

Abe

-tta

piettäkö

piittäkö

Com

-ne

-

pikinekö

Ins

-in

-

piinkö

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, kaltevuuskulma
tar terva, piki
Show more arrow right
OpenSubtitles-v2018 - file: opensubtitlesv2018.fi-en.fi - line: 374189; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence number 500.; Tilde MODEL; ParaCrawl-2019 - file: paraCrawl-2019.fi-en.fi - line: 102049; Europarl Parallel Corpus, sentence number 1000.; Europarl; Tatoeba; OPUS - file: opus.fi-en.fi - line: 11377; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 2000. Hän kärsi piin takia. He suffered because of the pitch. Autoon jäi pikeensä kiinni. The car got stuck in tar. Piissämme on outoa hajua. There is a strange smell in our pitch. Lapsi juoksi piin päälle. The child ran onto the tar. Hän tahrasi paidan pikeensä. He stained his shirt with tar. Piiksenne kiilsi auringossa. Their resin glistened in the sun. Metsässä oli piiksenne haju. There was a smell of tar in the forest. Minulla on pien auto. I have a small car. Hän sai piin irti hiuksistaan. She got the tar out of her hair. Tarvitsen pikeensä uuden kapulan. I need a new stick for tar. Show more arrow right

Wiktionary

pitch (material made by distilling tar) Show more arrow right pietäpikimusta Show more arrow right Borrowed from Old Swedish bik, from Middle Low German pik, from Latin pix. Show more arrow right

Wikipedia

Pitch (resin) Pitch is a viscoelastic polymer which can be natural or manufactured, derived from petroleum, coal tar, or plants. Various forms of pitch may also be called tar, bitumen, or asphalt. Pitch produced from plants is also known as resin. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pikeni

pikeni

pikesi

pikesi

pikensä

pikensä

Par

-ta

pikeäni

pikiäni

pikeäsi

pikiäsi

pikeänsäkö / pikeään

pikiänsäkö / pikiään

Gen

-n

pikeni

pikieni

pikesi

pikiesi

pikensä

pikiensä

Ill

mihin

pikeeni

pikiini

pikeesi

pikiisi

pikeensä

pikiinsä

Ine

-ssa

piessäni

piissäni

piessäsi

piissäsi

piessänsäkö / piessään

piissänsäkö / piissään

Ela

-sta

piestäni

piistäni

piestäsi

piistäsi

piestänsäkö / piestään

piistänsäkö / piistään

All

-lle

pielleni

piilleni

piellesi

piillesi

piellensäkö / pielleen

piillensäkö / piilleän

Ade

-lla

pielläni

piilläni

pielläsi

piilläsi

piellänsäkö / piellään

piillänsäkö / piillään

Abl

-lta

pieltäni

piiltäni

pieltäsi

piiltäsi

pieltänsäkö / pieltään

piiltänsäkö / piiltään

Tra

-ksi

piekseni

piikseni

pieksesi

piiksesi

pieksensäkö / piekseen

piiksensäkö / piikseen

Ess

-na

pikenäni

pikinäni

pikenäsi

pikinäsi

pikenänsäkö / pikenään

pikinänsäkö / pikinään

Abe

-tta

piettäni

piittäni

piettäsi

piittäsi

piettänsäkö / piettään

piittänsäkö / piittään

Com

-ne

-

pikineni

-

pikinesi

-

pikinensäkö / pikineen

Singular

Plural

Nom

-

pikeni

pikesi

pikensä

pikeni

pikesi

pikensä

Par

-ta

pikeäni

pikeäsi

pikeänsäkö / pikeään

pikiäni

pikiäsi

pikiänsäkö / pikiään

Gen

-n

pikeni

pikesi

pikensä

pikieni

pikiesi

pikiensä

Ill

mihin

pikeeni

pikeesi

pikeensä

pikiini

pikiisi

pikiinsä

Ine

-ssa

piessäni

piessäsi

piessänsäkö / piessään

piissäni

piissäsi

piissänsäkö / piissään

Ela

-sta

piestäni

piestäsi

piestänsäkö / piestään

piistäni

piistäsi

piistänsäkö / piistään

All

-lle

pielleni

piellesi

piellensäkö / pielleen

piilleni

piillesi

piillensäkö / piilleän

Ade

-lla

pielläni

pielläsi

piellänsäkö / piellään

piilläni

piilläsi

piillänsäkö / piillään

Abl

-lta

pieltäni

pieltäsi

pieltänsäkö / pieltään

piiltäni

piiltäsi

piiltänsäkö / piiltään

Tra

-ksi

piekseni

pieksesi

pieksensäkö / piekseen

piikseni

piiksesi

piiksensäkö / piikseen

Ess

-na

pikenäni

pikenäsi

pikenänsäkö / pikenään

pikinäni

pikinäsi

pikinänsäkö / pikinään

Abe

-tta

piettäni

piettäsi

piettänsäkö / piettään

piittäni

piittäsi

piittänsäkö / piittään

Com

-ne

-

-

-

pikineni

pikinesi

pikinensäkö / pikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pikemme

pikemme

pikenne

pikenne

pikensä

pikensä

Par

-ta

pikeämme

pikiämme

pikeänne

pikiänne

pikeänsäkö / pikeään

pikiänsäkö / pikiään

Gen

-n

pikemme

pikiemme

pikenne

pikienne

pikensä

pikiensä

Ill

mihin

pikeemme

pikiimme

pikeenne

pikiinne

pikeensä

pikiinsä

Ine

-ssa

piessämme

piissämme

piessänne

piissänne

piessänsäkö / piessään

piissänsäkö / piissään

Ela

-sta

piestämme

piistämme

piestänne

piistänne

piestänsäkö / piestään

piistänsäkö / piistään

All

-lle

piellemme

piillemme

piellenne

piillenne

piellensäkö / pielleen

piillensäkö / piilleän

Ade

-lla

piellämme

piillämme

piellänne

piillänne

piellänsäkö / piellään

piillänsäkö / piillään

Abl

-lta

pieltämme

piiltämme

pieltänne

piiltänne

pieltänsäkö / pieltään

piiltänsäkö / piiltään

Tra

-ksi

pieksemme

piiksemme

pieksenne

piiksenne

pieksensäkö / piekseen

piiksensäkö / piikseen

Ess

-na

pikenämme

pikinämme

pikenänne

pikinänne

pikenänsäkö / pikenään

pikinänsäkö / pikinään

Abe

-tta

piettämme

piittämme

piettänne

piittänne

piettänsäkö / piettään

piittänsäkö / piittään

Com

-ne

-

pikinemme

-

pikinenne

-

pikinensäkö / pikineen

Singular

Plural

Nom

-

pikemme

pikenne

pikensä

pikemme

pikenne

pikensä

Par

-ta

pikeämme

pikeänne

pikeänsäkö / pikeään

pikiämme

pikiänne

pikiänsäkö / pikiään

Gen

-n

pikemme

pikenne

pikensä

pikiemme

pikienne

pikiensä

Ill

mihin

pikeemme

pikeenne

pikeensä

pikiimme

pikiinne

pikiinsä

Ine

-ssa

piessämme

piessänne

piessänsäkö / piessään

piissämme

piissänne

piissänsäkö / piissään

Ela

-sta

piestämme

piestänne

piestänsäkö / piestään

piistämme

piistänne

piistänsäkö / piistään

All

-lle

piellemme

piellenne

piellensäkö / pielleen

piillemme

piillenne

piillensäkö / piilleän

Ade

-lla

piellämme

piellänne

piellänsäkö / piellään

piillämme

piillänne

piillänsäkö / piillään

Abl

-lta

pieltämme

pieltänne

pieltänsäkö / pieltään

piiltämme

piiltänne

piiltänsäkö / piiltään

Tra

-ksi

pieksemme

pieksenne

pieksensäkö / piekseen

piiksemme

piiksenne

piiksensäkö / piikseen

Ess

-na

pikenämme

pikenänne

pikenänsäkö / pikenään

pikinämme

pikinänne

pikinänsäkö / pikinään

Abe

-tta

piettämme

piettänne

piettänsäkö / piettään

piittämme

piittänne

piittänsäkö / piittään

Com

-ne

-

-

-

pikinemme

pikinenne

pikinensäkö / pikineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

pieksänkö

en pieksäkö

ii

et pieksäkö

Solve

iii

ei pieksäkö

Solve

Plural

Positive

Negative

i

pieksämmekö / pieksetäänkö

emme / ei Solve

ii

pieksättekö

ette pieksäkö

iii

pieksävätkö

eivät pieksäkö

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

pieksänköen pieksäkö

ii

et pieksäkö
Solve

iii

ei pieksäkö
Solve

Plural

PositiveNegative

i

pieksämmekö / pieksetäänköemme / ei
Solve

ii

pieksätteköette pieksäkö

iii

pieksävätköeivät pieksäkö
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en Solve

ii

pieksitkö

et pieksänytkö

iii

ei pieksänytkö

Solve

Plural

Positive

Negative

i

pieksimmekö / pieksettiinkö

emme pieksäneetkö / ei pieksettykö

ii

pieksittekö

ette pieksäneetkö

iii

pieksivätkö

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en
Solve

ii

pieksitköet pieksänytkö

iii

ei pieksänytkö
Solve

Plural

PositiveNegative

i

pieksimmekö / pieksettiinköemme pieksäneetkö / ei pieksettykö

ii

pieksitteköette pieksäneetkö

iii

pieksivätköeivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

pieksä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

pieksä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

pieksäisinkö

en pieksäisikö

ii

pieksäisitkö

et pieksäisikö

iii

ei pieksäisikö

Solve

Plural

Positive

Negative

i

pieksäisimmekö

emme Solve

ii

ette pieksäisikö

Solve

iii

pieksäisivätkö

eivät pieksäisikö

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

pieksäisinköen pieksäisikö

ii

pieksäisitköet pieksäisikö

iii

ei pieksäisikö
Solve

Plural

PositiveNegative

i

pieksäisimmeköemme
Solve

ii

ette pieksäisikö
Solve

iii

pieksäisivätköeivät pieksäisikö
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

pieksenkö

en pieksekö

ii

et pieksekö

Solve

iii

ei pieksekö

Solve

Plural

Positive

Negative

i

pieksemmekö / piestäänkö

emme / ei Solve

ii

pieksettekö

ette pieksekö

iii

pieksevätkö

eivät pieksekö

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

pieksenköen pieksekö

ii

et pieksekö
Solve

iii

ei pieksekö
Solve

Plural

PositiveNegative

i

pieksemmekö / piestäänköemme / ei
Solve

ii

pieksetteköette pieksekö

iii

pieksevätköeivät pieksekö
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en Solve

ii

pieksitkö

et piessytkö

iii

ei piessytkö

Solve

Plural

Positive

Negative

i

pieksimmekö / piestiinkö

emme piesseetkö / ei piestykö

ii

pieksittekö

ette piesseetkö

iii

pieksivätkö

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en
Solve

ii

pieksitköet piessytkö

iii

ei piessytkö
Solve

Plural

PositiveNegative

i

pieksimmekö / piestiinköemme piesseetkö / ei piestykö

ii

pieksitteköette piesseetkö

iii

pieksivätköeivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

piekse

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

piekse

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

pieksisinko

en pieksisiko

ii

pieksisitko

et pieksisiko

iii

ei pieksisiko

Solve

Plural

Positive

Negative

i

pieksisimmeko

emme Solve

ii

ette pieksisiko

Solve

iii

pieksisivatko

eivät pieksisiko

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

pieksisinkoen pieksisiko

ii

pieksisitkoet pieksisiko

iii

ei pieksisiko
Solve

Plural

PositiveNegative

i

pieksisimmekoemme
Solve

ii

ette pieksisiko
Solve

iii

pieksisivatkoeivät pieksisiko

Singular

Plural

Nom

-

pikikö

pietkö

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pienkö

pikienkö

Ill

mihin

pikiinko

Solve

Ine

-ssa

piessäkö

Solve

Ela

-sta

piestäkö

piistäkö

All

-lle

piellekö

piillekö

Ade

-lla

pielläkö

piilläkö

Abl

-lta

piiltäkö

Solve

Tra

-ksi

pieksikö

Solve

Ess

-na

pikenäkö

pikinäkö

Abe

-tta

piettäkö

piittäkö

Com

-ne

-

pikinekö

Ins

-in

-

piinkö

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pikikö

pietkö

Par

-ta

Gen

-n

pienkö

pikienkö

Ill

mihin

pikiinko

Ine

-ssa

piessäkö

Ela

-sta

piestäkö

piistäkö

All

-lle

piellekö

piillekö

Ade

-lla

pielläkö

piilläkö

Abl

-lta

piiltäkö

Tra

-ksi

pieksikö

Ess

-na

pikenäkö

pikinäkö

Abe

-tta

piettäkö

piittäkö

Com

-ne

-

pikinekö

Ins

-in

-

piinkö

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept