pieksikö |
Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular, |
|
Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular, |
||
Noun, Singular Translative, |
'bashing' |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksänkö |
|
ii |
pieksätkö |
|
iii |
pieksääkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksämmekö / pieksetäänkö |
|
ii |
pieksättekö |
|
iii |
pieksävätkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksinkö |
|
ii |
pieksitkö |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksimmekö / pieksettiinkö |
|
ii |
pieksittekö |
|
iii |
pieksivätkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen pieksänytkö |
en ole pieksänytkö |
ii |
olet pieksänytkö |
et ole pieksänytkö |
iii |
on pieksänytkö |
ei ole pieksänytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme pieksäneetkö |
emme ole pieksäneetkö |
ii |
olette pieksäneetkö |
ette ole pieksäneetkö |
iii |
ovat pieksäneetkö |
eivät ole pieksäneetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin pieksänytkö |
en ollut pieksänytkö |
ii |
olit pieksänytkö |
et ollut pieksänytkö |
iii |
oli pieksänytkö |
ei ollut pieksänytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme pieksäneetkö |
emme olleet pieksäneetkö |
ii |
olitte pieksäneetkö |
ette olleet pieksäneetkö |
iii |
olivat pieksäneetkö |
eivät olleet pieksäneetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksäisinkö |
|
ii |
pieksäisitkö |
|
iii |
pieksäisikö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksäisimmekö |
|
ii |
pieksäisittekö |
|
iii |
pieksäisivätkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin pieksänytkö |
en olisi pieksänytkö |
ii |
olisit pieksänytkö |
et olisi pieksänytkö |
iii |
olisi pieksänytkö |
ei olisi pieksänytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme pieksäneetkö |
emme olisi pieksäneetkö |
ii |
olisitte pieksäneetkö |
ette olisi pieksäneetkö |
iii |
olisivat pieksäneetkö |
eivät olisi pieksäneetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksänenkö |
en pieksänekö |
ii |
pieksänetkö |
et pieksänekö |
iii |
pieksäneekö |
ei pieksänekö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksänemmekö |
emme pieksänekö |
ii |
pieksänettekö |
ette pieksänekö |
iii |
pieksänevätkö |
eivät pieksänekö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen pieksänytkö |
en liene pieksänytkö |
ii |
lienet pieksänytkö |
et liene pieksänytkö |
iii |
lienee pieksänytkö |
ei liene pieksänytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme pieksäneetkö |
emme liene pieksäneetkö |
ii |
lienette pieksäneetkö |
ette liene pieksäneetkö |
iii |
lienevät pieksäneetkö |
eivät liene pieksäneetkö |
Singular
i |
- |
ii |
pieksä |
iii |
pieksäköön |
Plural
i |
pieksäkäämme |
ii |
pieksäkää |
iii |
pieksäkööt |
Nom |
- |
pieksääkö |
Tra |
-ksi |
pieksääksensäkö / pieksääkseenkö |
Ine |
-ssa |
pieksäessäkö |
Ins |
-in |
pieksäenkö |
Ine |
-ssa |
pieksettäessäkö (passive) |
Ill |
mihin |
pieksämäänkö |
Ine |
-ssa |
pieksämässäkö |
Ela |
-sta |
pieksämästäkö |
Ade |
-lla |
pieksämälläkö |
Abe |
-tta |
pieksämättäkö |
Ins |
-in |
pieksämänkö |
Ins |
-in |
pieksettämänkö (passive) |
Nom |
- |
pieksäminenkö |
Par |
-ta |
pieksämistäkö |
pieksämäisillänsäkö / pieksämäisilläänkö |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
pieksetäänkö |
ei pieksetäkö |
Imperfect |
pieksettiinkö |
ei pieksettykö |
Potential |
pieksettäneenkö |
ei pieksettänekö |
Conditional |
pieksettäisiinkö |
ei pieksettäisikö |
Imperative Present |
pieksettäköönkö |
älköön pieksettäkökö |
Imperative Perfect |
olkoon pieksettykö |
älköön pieksettykö |
Positive
Negative
Present
pieksetäänkö
ei pieksetäkö
Imperfect
pieksettiinkö
ei pieksettykö
Potential
pieksettäneenkö
ei pieksettänekö
Conditional
pieksettäisiinkö
ei pieksettäisikö
Imperative Present
pieksettäköönkö
älköön pieksettäkökö
Imperative Perfect
olkoon pieksettykö
älköön pieksettykö
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
pieksäväkö |
pieksettäväkö |
2nd |
pieksänytkö |
pieksettykö |
3rd |
pieksämäkö |
- |
to beat | lyödä, voittaa, hakata, takoa, piestä, sykkiä |
to flog | ruoskia, piestä, myydä, tyrkyttää |
to belabor | piestä, haukkua pataluhaksi |
to lash | luimia, ruoskia, suomia, viuhtoa, huiskia, piestä |
to belabour | piestä, haukkua pataluhaksi |
to thresh | piestä, puida, antaa selkään, rämpiä, piestä vettä, hakata |
to lick | nuolla, nuoleskella, nuolaista, nuoleksia, piestä, voittaa |
to thrash | puida, pyristellä, piestä, antaa selkään, rämpiä, peitota |
to whip | kiskaista, ruoskia, piiskata, vatkata, piestä, voittaa |
to duff up | piestä, hakata |
to flay | ruoskia, nylkeä, piestä |
to drive | ajaa, kuljettaa, ajella, käyttää, viedä, piestä |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksenkö |
|
ii |
pieksetkö |
|
iii |
piekseekö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksemmekö / piestäänkö |
|
ii |
pieksettekö |
|
iii |
pieksevätkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksinkö |
|
ii |
pieksitkö |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksimmekö / piestiinkö |
|
ii |
pieksittekö |
|
iii |
pieksivätkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen piessytkö |
en ole piessytkö |
ii |
olet piessytkö |
et ole piessytkö |
iii |
on piessytkö |
ei ole piessytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme piesseetkö |
emme ole piesseetkö |
ii |
olette piesseetkö |
ette ole piesseetkö |
iii |
ovat piesseetkö |
eivät ole piesseetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin piessytkö |
en ollut piessytkö |
ii |
olit piessytkö |
et ollut piessytkö |
iii |
oli piessytkö |
ei ollut piessytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme piesseetkö |
emme olleet piesseetkö |
ii |
olitte piesseetkö |
ette olleet piesseetkö |
iii |
olivat piesseetkö |
eivät olleet piesseetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksisinko |
|
ii |
pieksisitko |
|
iii |
pieksisiko |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
pieksisimmeko |
|
ii |
pieksisitteko |
|
iii |
pieksisivatko |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin piessytkö |
en olisi piessytkö |
ii |
olisit piessytkö |
et olisi piessytkö |
iii |
olisi piessytkö |
ei olisi piessytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme piesseetkö |
emme olisi piesseetkö |
ii |
olisitte piesseetkö |
ette olisi piesseetkö |
iii |
olisivat piesseetkö |
eivät olisi piesseetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
piessenkö |
en piessekö |
ii |
piessetkö |
et piessekö |
iii |
piesseekö |
ei piessekö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
piessemmekö |
emme piessekö |
ii |
piessettekö |
ette piessekö |
iii |
piessevätkö |
eivät piessekö |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen piessytkö |
en liene piessytkö |
ii |
lienet piessytkö |
et liene piessytkö |
iii |
lienee piessytkö |
ei liene piessytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme piesseetkö |
emme liene piesseetkö |
ii |
lienette piesseetkö |
ette liene piesseetkö |
iii |
lienevät piesseetkö |
eivät liene piesseetkö |
Singular
i |
- |
ii |
piekse |
iii |
piesköön |
Plural
i |
pieskäämme |
ii |
pieskää |
iii |
pieskööt |
Nom |
- |
piestäkö |
Tra |
-ksi |
piestäksensäkö / piestäkseenkö |
Ine |
-ssa |
piestessäkö |
Ins |
-in |
piestenkö |
Ine |
-ssa |
piestäessäkö (passive) |
Ill |
mihin |
pieksemäänkö |
Ine |
-ssa |
pieksemässäkö |
Ela |
-sta |
pieksemästäkö |
Ade |
-lla |
pieksemälläkö |
Abe |
-tta |
pieksemättäkö |
Ins |
-in |
pieksemänkö |
Ins |
-in |
piestämänkö (passive) |
Nom |
- |
piekseminenkö |
Par |
-ta |
pieksemistäkö |
pieksemäisillänsäkö / pieksemäisilläänkö |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
piestäänkö |
ei piestäkö |
Imperfect |
piestiinkö |
ei piestykö |
Potential |
piestäneenkö |
ei piestänekö |
Conditional |
piestäisiinkö |
ei piestäisikö |
Imperative Present |
piestäköönkö |
älköön piestäkökö |
Imperative Perfect |
olkoon piestykö |
älköön piestykö |
Positive
Negative
Present
piestäänkö
ei piestäkö
Imperfect
piestiinkö
ei piestykö
Potential
piestäneenkö
ei piestänekö
Conditional
piestäisiinkö
ei piestäisikö
Imperative Present
piestäköönkö
älköön piestäkökö
Imperative Perfect
olkoon piestykö
älköön piestykö
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
piekseväkö |
piestäväkö |
2nd |
piessytkö |
piestykö |
3rd |
pieksemäkö |
- |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
pikikö |
pietkö |
Par |
-ta |
pikeäkö |
pikiäkö |
Gen |
-n |
pienkö |
pikienkö |
Ill |
mihin |
pikeenkö |
pikiinko |
Ine |
-ssa |
piessäkö |
piissäkö |
Ela |
-sta |
piestäkö |
piistäkö |
All |
-lle |
piellekö |
piillekö |
Ade |
-lla |
pielläkö |
piilläkö |
Abl |
-lta |
pieltäkö |
piiltäkö |
Tra |
-ksi |
piiksikö |
|
Ess |
-na |
pikenäkö |
pikinäkö |
Abe |
-tta |
piettäkö |
piittäkö |
Com |
-ne |
- |
pikinekö |
Ins |
-in |
- |
piinkö |
Singular
Plural
Nom
-
pikikö
pietkö
Par
-ta
pikeäkö
pikiäkö
Gen
-n
pienkö
pikienkö
Ill
mihin
pikeenkö
pikiinko
Ine
-ssa
piessäkö
piissäkö
Ela
-sta
piestäkö
piistäkö
All
-lle
piellekö
piillekö
Ade
-lla
pielläkö
piilläkö
Abl
-lta
pieltäkö
piiltäkö
Tra
-ksi
piiksikö
Ess
-na
pikenäkö
pikinäkö
Abe
-tta
piettäkö
piittäkö
Com
-ne
-
pikinekö
Ins
-in
-
piinkö
pitch | piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, kaltevuuskulma |
tar | terva, piki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pike |
pike |
pike |
pike |
pike |
pike |
Par |
-ta |
pikeä |
pikiä |
pikeä |
pikiä |
pikeä |
pikiä |
Gen |
-n |
pike |
pikie |
pike |
pikie |
pike |
pikie |
Ill |
mihin |
pikee |
pikii |
pikee |
pikii |
pikee |
pikii |
Ine |
-ssa |
piessä |
piissä |
piessä |
piissä |
piessä |
piissä |
Ela |
-sta |
piestä |
piistä |
piestä |
piistä |
piestä |
piistä |
All |
-lle |
pielle |
piille |
pielle |
piille |
pielle |
piille |
Ade |
-lla |
piellä |
piillä |
piellä |
piillä |
piellä |
piillä |
Abl |
-lta |
pieltä |
piiltä |
pieltä |
piiltä |
pieltä |
piiltä |
Tra |
-ksi |
piekse |
piikse |
piekse |
piikse |
piekse |
piikse |
Ess |
-na |
pikenä |
pikinä |
pikenä |
pikinä |
pikenä |
pikinä |
Abe |
-tta |
piettä |
piittä |
piettä |
piittä |
piettä |
piittä |
Com |
-ne |
- |
pikine |
- |
pikine |
- |
pikine |
Singular
Plural
Nom
-
pike
pike
pike
pike
pike
pike
Par
-ta
pikeä
pikeä
pikeä
pikiä
pikiä
pikiä
Gen
-n
pike
pike
pike
pikie
pikie
pikie
Ill
mihin
pikee
pikee
pikee
pikii
pikii
pikii
Ine
-ssa
piessä
piessä
piessä
piissä
piissä
piissä
Ela
-sta
piestä
piestä
piestä
piistä
piistä
piistä
All
-lle
pielle
pielle
pielle
piille
piille
piille
Ade
-lla
piellä
piellä
piellä
piillä
piillä
piillä
Abl
-lta
pieltä
pieltä
pieltä
piiltä
piiltä
piiltä
Tra
-ksi
piekse
piekse
piekse
piikse
piikse
piikse
Ess
-na
pikenä
pikenä
pikenä
pikinä
pikinä
pikinä
Abe
-tta
piettä
piettä
piettä
piittä
piittä
piittä
Com
-ne
-
-
-
pikine
pikine
pikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pike |
pike |
pike |
pike |
pike |
pike |
Par |
-ta |
pikeä |
pikiä |
pikeä |
pikiä |
pikeä |
pikiä |
Gen |
-n |
pike |
pikie |
pike |
pikie |
pike |
pikie |
Ill |
mihin |
pikee |
pikii |
pikee |
pikii |
pikee |
pikii |
Ine |
-ssa |
piessä |
piissä |
piessä |
piissä |
piessä |
piissä |
Ela |
-sta |
piestä |
piistä |
piestä |
piistä |
piestä |
piistä |
All |
-lle |
pielle |
piille |
pielle |
piille |
pielle |
piille |
Ade |
-lla |
piellä |
piillä |
piellä |
piillä |
piellä |
piillä |
Abl |
-lta |
pieltä |
piiltä |
pieltä |
piiltä |
pieltä |
piiltä |
Tra |
-ksi |
piekse |
piikse |
piekse |
piikse |
piekse |
piikse |
Ess |
-na |
pikenä |
pikinä |
pikenä |
pikinä |
pikenä |
pikinä |
Abe |
-tta |
piettä |
piittä |
piettä |
piittä |
piettä |
piittä |
Com |
-ne |
- |
pikine |
- |
pikine |
- |
pikine |
Singular
Plural
Nom
-
pike
pike
pike
pike
pike
pike
Par
-ta
pikeä
pikeä
pikeä
pikiä
pikiä
pikiä
Gen
-n
pike
pike
pike
pikie
pikie
pikie
Ill
mihin
pikee
pikee
pikee
pikii
pikii
pikii
Ine
-ssa
piessä
piessä
piessä
piissä
piissä
piissä
Ela
-sta
piestä
piestä
piestä
piistä
piistä
piistä
All
-lle
pielle
pielle
pielle
piille
piille
piille
Ade
-lla
piellä
piellä
piellä
piillä
piillä
piillä
Abl
-lta
pieltä
pieltä
pieltä
piiltä
piiltä
piiltä
Tra
-ksi
piekse
piekse
piekse
piikse
piikse
piikse
Ess
-na
pikenä
pikenä
pikenä
pikinä
pikinä
pikinä
Abe
-tta
piettä
piettä
piettä
piittä
piittä
piittä
Com
-ne
-
-
-
pikine
pikine
pikine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net