logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

perustaa, verb

Word analysis
perustetussa

perustetussa

perustaa

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Inessive

perus

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ ussa

Noun, Singular Nominative

perus

Noun, Pref

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ ussa

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to establish, found, set up, institute Fin:Tämä yhdistys perustettiin sata vuotta sitten.Eng:This association was established a century ago. (transitive) to base (on = illative) Fin:Mihin perustat väitteesi?Eng:What do you base your claims on? (intransitive + elative, colloquial, mostly in negative) to care for/about, like, be fond of Fin:En minä oikein viinistä perusta.Eng:I'm not really fond of wine. Show more arrow right Nouns perustajaperusteperustus Verbs frequentative perustellapassive perustua Show more arrow right perus +‎ -taa Show more arrow right
to establish perustaa, vahvistaa, asettaa, osoittaa, vakiinnuttaa, järjestää
to ground maadoittaa, perustaa, perustella, ajaa karille, ajaa matalikolle, estää nousemasta
to form muodostaa, muodostua, tehdä, perustaa, hahmottua, laatia
to start aloittaa, alkaa, käynnistää, käynnistyä, lähteä, perustaa
to constitute muodostaa, olla, perustaa, asettaa, määrätä
to institute perustaa, käynnistää, panna alulle, panna toimeen
to found perustaa, valaa, sulattaa
to incorporate sisällyttää, sisältää, liittää, yhdistää, käsittää, perustaa
to float kellua, leijua, ajelehtia, uida, kuljettaa, perustaa
to promote edistää, mainostaa, tukea, ylentää, korottaa, perustaa
to rest levätä, olla, lepuuttaa, levähtää, jäädä, perustaa
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OSCAR - sentence 1234567; jw2019; OPUS - sentence 3456789; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence 78923.; OpenSubtitles2018.v3 Perustamme perheen ensi vuonna. We are starting a family next year. Perustamme yrityksen ensi vuonna. We will establish a company next year. Perustaa yhdistys on helppoa. forming an association is easy. Miksi siis ei perustettaisi museota? So, why not make the effort? Ennen sotaa perustettiin Lukion Ystävät ry. Before the war, the High School Friends association was established. Perustavan voimassaoloaika on viisi vuotta. The duration of the fundamental is five years. Hän halusi perustaa oman koulun. she wanted to set up her own school. Perustamme säätiön lasten auttamiseksi. We establish a foundation to help children. Yhdistys perusti uuden osaston. The association founded a new department. Miten perustatte? How do you plea? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

perustan

en perusta

ii

perustat

et perusta

iii

perustaa

ei perusta

Plural

Positive

Negative

i

perustamme / perustetaan

emme perusta / ei perusteta

ii

perustatte

ette perusta

iii

perustavat

eivät perusta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

perustin

en perustanut

ii

perustit

et perustanut

iii

perusti

ei perustanut

Plural

Positive

Negative

i

perustimme / perustettiin

emme perustaneet / ei perustettu

ii

perustitte

ette perustaneet

iii

perustivat

eivät perustaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen perustanut

en ole perustanut

ii

olet perustanut

et ole perustanut

iii

on perustanut

ei ole perustanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme perustaneet

emme ole perustaneet

ii

olette perustaneet

ette ole perustaneet

iii

ovat perustaneet

eivät ole perustaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin perustanut

en ollut perustanut

ii

olit perustanut

et ollut perustanut

iii

oli perustanut

ei ollut perustanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme perustaneet

emme olleet perustaneet

ii

olitte perustaneet

ette olleet perustaneet

iii

olivat perustaneet

eivät olleet perustaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

perustaisin

en perustaisi

ii

perustaisit

et perustaisi

iii

perustaisi

ei perustaisi

Plural

Positive

Negative

i

perustaisimme

emme perustaisi

ii

perustaisitte

ette perustaisi

iii

perustaisivat

eivät perustaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin perustanut

en olisi perustanut

ii

olisit perustanut

et olisi perustanut

iii

olisi perustanut

ei olisi perustanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme perustaneet

emme olisi perustaneet

ii

olisitte perustaneet

ette olisi perustaneet

iii

olisivat perustaneet

eivät olisi perustaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

perustanen

en perustane

ii

perustanet

et perustane

iii

perustanee

ei perustane

Plural

Positive

Negative

i

perustanemme

emme perustane

ii

perustanette

ette perustane

iii

perustanevat

eivät perustane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen perustanut

en liene perustanut

ii

lienet perustanut

et liene perustanut

iii

lienee perustanut

ei liene perustanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme perustaneet

emme liene perustaneet

ii

lienette perustaneet

ette liene perustaneet

iii

lienevät perustaneet

eivät liene perustaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

perusta

iii

perustakoon

Plural

i

perustakaamme

ii

perustakaa

iii

perustakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

perustaa

Tra

-ksi

perustaaksensa / perustaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

perustaessa

Ins

-in

perustaen

Ine

-ssa

perustettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

perustamaan

Ine

-ssa

perustamassa

Ela

-sta

perustamasta

Ade

-lla

perustamalla

Abe

-tta

perustamatta

Ins

-in

perustaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

perustaminen

Par

-ta

perustamista

Infinitive V

perustamaisillaan / perustamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

perustetaan

ei perusteta

Imperfect

perustettiin

ei perustettu

Potential

perustettaneen

ei perustettane

Conditional

perustettaisiin

ei perustettaisi

Imperative Present

perustettakoon

älköön perustettako

Imperative Perfect

olkoon perustettu

älköön perustettu

Positive

Negative

Present

perustetaan

ei perusteta

Imperfect

perustettiin

ei perustettu

Potential

perustettaneen

ei perustettane

Conditional

perustettaisiin

ei perustettaisi

Imperative Present

perustettakoon

älköön perustettako

Imperative Perfect

olkoon perustettu

älköön perustettu

Participle

Active

Passive

1st

perustava

perustettava

2nd

perustanut

perustettu

3rd

perustama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

perus

perukset

Par

-ta

perusta

peruksia

Gen

-n

peruksen

peruksien / perusten

Ill

mihin

perukseen

peruksiin

Ine

-ssa

peruksessa

peruksissa

Ela

-sta

peruksesta

peruksista

All

-lle

perukselle

peruksille

Ade

-lla

peruksella

peruksilla

Abl

-lta

perukselta

peruksilta

Tra

-ksi

perukseksi

peruksiksi

Ess

-na

peruksena

peruksina

Abe

-tta

peruksetta

peruksitta

Com

-ne

-

peruksine

Ins

-in

-

peruksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

perus

perukset

Par

-ta

perusta

peruksia

Gen

-n

peruksen

peruksien / perusten

Ill

mihin

perukseen

peruksiin

Ine

-ssa

peruksessa

peruksissa

Ela

-sta

peruksesta

peruksista

All

-lle

perukselle

peruksille

Ade

-lla

peruksella

peruksilla

Abl

-lta

perukselta

peruksilta

Tra

-ksi

perukseksi

peruksiksi

Ess

-na

peruksena

peruksina

Abe

-tta

peruksetta

peruksitta

Com

-ne

-

peruksine

Ins

-in

-

peruksin

basic perus-, alkeellinen
fundamental perustavaa laatua oleva, perusteellinen, näkemyksellinen, perus-
bread-and-butter perus-, tärkein
skeleton luuranko-, runko-, pienin mahdollinen, minimi-, perus-
ultimate lopullinen, perimmäinen, paras, äärimmäinen, ylin, viimeinen
staple tärkein, perus-, pää-, vakio-
no-frills perus-, tavallinen
meat-and-potatoes perustavaa laatua oleva, perus-
essential olennainen, keskeinen, varsinainen, perus-
bare paljas, pelkkä, alasti, tyhjä, alaston, niukka
arch pahin, ilkikurinen, veitikkamainen, veijarimainen, viekas, perus-
primitive primitiivinen, alkeellinen, alkukantainen, naivistinen, varhainen, alkeis-
quintessential pohjimmainen, olennainen, perus-
arch- perus-, arkki-
the basic
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018; EurLex-2; Tatoeba; Tatoeba, sentence 5181875. Perus kunto on tärkeä hyvinvoinnille. Basic fitness is important for well-being. Perustamme on vahva ja kestävä. Our foundation is strong and durable. Tehtävämme on tukea perustamme. Our mission is to support our foundation. Perustamme on vahva ja luotettava. Our foundation is strong and reliable. Meidän on vahvistettava perustamme. We need to strengthen our foundation. Perus ruokatarvikkeet löytyvät yleensä lähikaupasta. Basic food items are usually found in the local grocery store. Perus vaatimukset ovat samat kaikille opiskelijoille. The basic requirements are the same for all students. Peruspääoma (c). Original own funds (= c). Perus ihmisoikeudet tulee turvata kaikille kansalaisille. Fundamental human rights should be guaranteed to all citizens. Perusta saa tukea kampanjasta. The foundation receives support from the campaign. Show more arrow right

Wiktionary

(architecture, rare) foundation Show more arrow right perustus Show more arrow right perä +‎ -us Extracted from perus-. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

perukseni

perukseni

peruksesi

peruksesi

peruksensa

peruksensa

Par

-ta

perustani

peruksiani

perustasi

peruksiasi

perustansa / perustaan

peruksiansa / peruksiaan

Gen

-n

perukseni

peruksieni / perusteni

peruksesi

peruksiesi / perustesi

peruksensa

peruksiensa / perustensa

Ill

mihin

perukseeni

peruksiini

perukseesi

peruksiisi

perukseensa

peruksiinsa

Ine

-ssa

peruksessani

peruksissani

peruksessasi

peruksissasi

peruksessansa / peruksessaan

peruksissansa / peruksissaan

Ela

-sta

peruksestani

peruksistani

peruksestasi

peruksistasi

peruksestansa / peruksestaan

peruksistansa / peruksistaan

All

-lle

perukselleni

peruksilleni

peruksellesi

peruksillesi

peruksellensa / perukselleen

peruksillensa / peruksillean

Ade

-lla

peruksellani

peruksillani

peruksellasi

peruksillasi

peruksellansa / peruksellaan

peruksillansa / peruksillaan

Abl

-lta

perukseltani

peruksiltani

perukseltasi

peruksiltasi

perukseltansa / perukseltaan

peruksiltansa / peruksiltaan

Tra

-ksi

peruksekseni

peruksikseni

perukseksesi

peruksiksesi

perukseksensa / peruksekseen

peruksiksensa / peruksikseen

Ess

-na

peruksenani

peruksinani

peruksenasi

peruksinasi

peruksenansa / peruksenaan

peruksinansa / peruksinaan

Abe

-tta

peruksettani

peruksittani

peruksettasi

peruksittasi

peruksettansa / peruksettaan

peruksittansa / peruksittaan

Com

-ne

-

peruksineni

-

peruksinesi

-

peruksinensa / peruksineen

Singular

Plural

Nom

-

perukseni

peruksesi

peruksensa

perukseni

peruksesi

peruksensa

Par

-ta

perustani

perustasi

perustansa / perustaan

peruksiani

peruksiasi

peruksiansa / peruksiaan

Gen

-n

perukseni

peruksesi

peruksensa

peruksieni / perusteni

peruksiesi / perustesi

peruksiensa / perustensa

Ill

mihin

perukseeni

perukseesi

perukseensa

peruksiini

peruksiisi

peruksiinsa

Ine

-ssa

peruksessani

peruksessasi

peruksessansa / peruksessaan

peruksissani

peruksissasi

peruksissansa / peruksissaan

Ela

-sta

peruksestani

peruksestasi

peruksestansa / peruksestaan

peruksistani

peruksistasi

peruksistansa / peruksistaan

All

-lle

perukselleni

peruksellesi

peruksellensa / perukselleen

peruksilleni

peruksillesi

peruksillensa / peruksillean

Ade

-lla

peruksellani

peruksellasi

peruksellansa / peruksellaan

peruksillani

peruksillasi

peruksillansa / peruksillaan

Abl

-lta

perukseltani

perukseltasi

perukseltansa / perukseltaan

peruksiltani

peruksiltasi

peruksiltansa / peruksiltaan

Tra

-ksi

peruksekseni

perukseksesi

perukseksensa / peruksekseen

peruksikseni

peruksiksesi

peruksiksensa / peruksikseen

Ess

-na

peruksenani

peruksenasi

peruksenansa / peruksenaan

peruksinani

peruksinasi

peruksinansa / peruksinaan

Abe

-tta

peruksettani

peruksettasi

peruksettansa / peruksettaan

peruksittani

peruksittasi

peruksittansa / peruksittaan

Com

-ne

-

-

-

peruksineni

peruksinesi

peruksinensa / peruksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peruksemme

peruksemme

peruksenne

peruksenne

peruksensa

peruksensa

Par

-ta

perustamme

peruksiamme

perustanne

peruksianne

perustansa / perustaan

peruksiansa / peruksiaan

Gen

-n

peruksemme

peruksiemme / perustemme

peruksenne

peruksienne / perustenne

peruksensa

peruksiensa / perustensa

Ill

mihin

perukseemme

peruksiimme

perukseenne

peruksiinne

perukseensa

peruksiinsa

Ine

-ssa

peruksessamme

peruksissamme

peruksessanne

peruksissanne

peruksessansa / peruksessaan

peruksissansa / peruksissaan

Ela

-sta

peruksestamme

peruksistamme

peruksestanne

peruksistanne

peruksestansa / peruksestaan

peruksistansa / peruksistaan

All

-lle

peruksellemme

peruksillemme

peruksellenne

peruksillenne

peruksellensa / perukselleen

peruksillensa / peruksillean

Ade

-lla

peruksellamme

peruksillamme

peruksellanne

peruksillanne

peruksellansa / peruksellaan

peruksillansa / peruksillaan

Abl

-lta

perukseltamme

peruksiltamme

perukseltanne

peruksiltanne

perukseltansa / perukseltaan

peruksiltansa / peruksiltaan

Tra

-ksi

perukseksemme

peruksiksemme

perukseksenne

peruksiksenne

perukseksensa / peruksekseen

peruksiksensa / peruksikseen

Ess

-na

peruksenamme

peruksinamme

peruksenanne

peruksinanne

peruksenansa / peruksenaan

peruksinansa / peruksinaan

Abe

-tta

peruksettamme

peruksittamme

peruksettanne

peruksittanne

peruksettansa / peruksettaan

peruksittansa / peruksittaan

Com

-ne

-

peruksinemme

-

peruksinenne

-

peruksinensa / peruksineen

Singular

Plural

Nom

-

peruksemme

peruksenne

peruksensa

peruksemme

peruksenne

peruksensa

Par

-ta

perustamme

perustanne

perustansa / perustaan

peruksiamme

peruksianne

peruksiansa / peruksiaan

Gen

-n

peruksemme

peruksenne

peruksensa

peruksiemme / perustemme

peruksienne / perustenne

peruksiensa / perustensa

Ill

mihin

perukseemme

perukseenne

perukseensa

peruksiimme

peruksiinne

peruksiinsa

Ine

-ssa

peruksessamme

peruksessanne

peruksessansa / peruksessaan

peruksissamme

peruksissanne

peruksissansa / peruksissaan

Ela

-sta

peruksestamme

peruksestanne

peruksestansa / peruksestaan

peruksistamme

peruksistanne

peruksistansa / peruksistaan

All

-lle

peruksellemme

peruksellenne

peruksellensa / perukselleen

peruksillemme

peruksillenne

peruksillensa / peruksillean

Ade

-lla

peruksellamme

peruksellanne

peruksellansa / peruksellaan

peruksillamme

peruksillanne

peruksillansa / peruksillaan

Abl

-lta

perukseltamme

perukseltanne

perukseltansa / perukseltaan

peruksiltamme

peruksiltanne

peruksiltansa / peruksiltaan

Tra

-ksi

perukseksemme

perukseksenne

perukseksensa / peruksekseen

peruksiksemme

peruksiksenne

peruksiksensa / peruksikseen

Ess

-na

peruksenamme

peruksenanne

peruksenansa / peruksenaan

peruksinamme

peruksinanne

peruksinansa / peruksinaan

Abe

-tta

peruksettamme

peruksettanne

peruksettansa / peruksettaan

peruksittamme

peruksittanne

peruksittansa / peruksittaan

Com

-ne

-

-

-

peruksinemme

peruksinenne

peruksinensa / peruksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

tet
tetR
the tet
of tet
in Tet
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; JW300; Europarl.fi-en Tet hallitus tekee työtä. The cabinet is working. Minä olen Tet. Mine is Tet. Tets-hyökkäys. The Tet Offensive. Tet on maaginen geometrinen kuvio. The tet is a magical geometric shape. Katso äitiäsi, Tet. Look at your mom, Tet! Toivon, että tet palaatte takaisin. I hope that you come back. Uskotko, että tet tulevat takaisin? Do you believe that they will come back? Tet on pois päältä en... Jack, the Tet's offline. Tetiksenne on kova. Your tet is hard. Tetiksenne on rikki. Your tet is broken. Show more arrow right

Wiktionary

teth (ninth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right te +‎ -t From Hebrew טֵית‎ (ṭēth). Show more arrow right

Wikipedia

ṭet
heprealainen kirjain TET
peruskoulussa suoritettava työelämään tutustuminen teatteritaiteen tohtori
TeT tết
vietnamilainen uudenvuoden juhla Tet hyökkäys
hyökkäys Vietnamin sodassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetini

tetisi

tetisi

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetejäni

tetiäsi

tetejäsi

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetieni

tetisi

tetiesi

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

teteihini

tetiisi

teteihisi

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

teteissäni

tetissäsi

teteissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

teteistäni

tetistäsi

teteistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

teteilleni

tetillesi

teteillesi

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

teteilläni

tetilläsi

teteilläsi

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

teteiltäni

tetiltäsi

teteiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

teteikseni

tetiksesi

teteiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

teteinäni

tetinäsi

teteinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

teteittäni

tetittäsi

teteittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteineni

-

teteinesi

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetisi

tetinsä

tetini

tetisi

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetiäsi

tetiänsä / tetiään

tetejäni

tetejäsi

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetisi

tetinsä

tetieni

tetiesi

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

tetiisi

tetiinsä

teteihini

teteihisi

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

tetissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissäni

teteissäsi

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

tetistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistäni

teteistäsi

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

tetillesi

tetillensä / tetilleen

teteilleni

teteillesi

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

tetilläsi

tetillänsä / tetillään

teteilläni

teteilläsi

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

tetiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltäni

teteiltäsi

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

tetiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteikseni

teteiksesi

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

tetinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinäni

teteinäsi

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

tetittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittäni

teteittäsi

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteineni

teteinesi

teteinensä / teteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetimme

tetinne

tetinne

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetejämme

tetiänne

tetejänne

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetiemme

tetinne

tetienne

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

teteihimme

tetiinne

teteihinne

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

teteissämme

tetissänne

teteissänne

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

teteistämme

tetistänne

teteistänne

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

teteillemme

tetillenne

teteillenne

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

teteillämme

tetillänne

teteillänne

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

teteiltämme

tetiltänne

teteiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

teteiksemme

tetiksenne

teteiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

teteinämme

tetinänne

teteinänne

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

teteittämme

tetittänne

teteittänne

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteinemme

-

teteinenne

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetinne

tetinsä

tetimme

tetinne

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetiänne

tetiänsä / tetiään

tetejämme

tetejänne

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetinne

tetinsä

tetiemme

tetienne

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

tetiinne

tetiinsä

teteihimme

teteihinne

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

tetissänne

tetissänsä / tetissään

teteissämme

teteissänne

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

tetistänne

tetistänsä / tetistään

teteistämme

teteistänne

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

tetillenne

tetillensä / tetilleen

teteillemme

teteillenne

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

tetillänne

tetillänsä / tetillään

teteillämme

teteillänne

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

tetiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltämme

teteiltänne

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

tetiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksemme

teteiksenne

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

tetinänne

tetinänsä / tetinään

teteinämme

teteinänne

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

tetittänne

tetittänsä / tetittään

teteittämme

teteittänne

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteinemme

teteinenne

teteinensä / teteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ussa

ussat

Par

-ta

ussaa

ussia

Gen

-n

ussan

ussien

Ill

mihin

ussaan

ussiin

Ine

-ssa

ussassa

ussissa

Ela

-sta

ussasta

ussista

All

-lle

ussalle

ussille

Ade

-lla

ussalla

ussilla

Abl

-lta

ussalta

ussilta

Tra

-ksi

ussaksi

ussiksi

Ess

-na

ussana

ussina

Abe

-tta

ussatta

ussitta

Com

-ne

-

ussine

Ins

-in

-

ussin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ussa

ussat

Par

-ta

ussaa

ussia

Gen

-n

ussan

ussien

Ill

mihin

ussaan

ussiin

Ine

-ssa

ussassa

ussissa

Ela

-sta

ussasta

ussista

All

-lle

ussalle

ussille

Ade

-lla

ussalla

ussilla

Abl

-lta

ussalta

ussilta

Tra

-ksi

ussaksi

ussiksi

Ess

-na

ussana

ussina

Abe

-tta

ussatta

ussitta

Com

-ne

-

ussine

Ins

-in

-

ussin

Uzzah
Uzzah
Uzza
Ussa
and Uzzah
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English OpenSubtitles2018; OpenSubtitles Hän on ussa. He is in the house. Ussa on sänky. There is a bed in the room. Ussa on peili. There is a mirror in the room. Valvonta on kunnossa ussa. The surveillance is fine in the building. Ussa oli leluja ja kirjoja. Ussa was toys and books. Asun Espoossa ja työskentelen ussa. I live in Espoo and work in the city. Kaupunki ussa oli paljon ravintoloita ja kahviloita. The city ussa had many restaurants and cafes. Ussiimme puhelin on rikki. Our new phone is broken. Ussiimme auto on punainen. Our new car is red. Ussiimme talomme on rannalla. Our new house is by the beach. Show more arrow right

Wiktionary

(slang) religion (school subject) Show more arrow right uskonto Show more arrow right ussankirja ussanmaikka Show more arrow right < uskonto (“religion”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ussani

ussani

ussasi

ussasi

ussansa

ussansa

Par

-ta

ussaani

ussiani

ussaasi

ussiasi

ussaansa

ussiansa / ussiaan

Gen

-n

ussani

ussieni

ussasi

ussiesi

ussansa

ussiensa

Ill

mihin

ussaani

ussiini

ussaasi

ussiisi

ussaansa

ussiinsa

Ine

-ssa

ussassani

ussissani

ussassasi

ussissasi

ussassansa / ussassaan

ussissansa / ussissaan

Ela

-sta

ussastani

ussistani

ussastasi

ussistasi

ussastansa / ussastaan

ussistansa / ussistaan

All

-lle

ussalleni

ussilleni

ussallesi

ussillesi

ussallensa / ussalleen

ussillensa / ussillean

Ade

-lla

ussallani

ussillani

ussallasi

ussillasi

ussallansa / ussallaan

ussillansa / ussillaan

Abl

-lta

ussaltani

ussiltani

ussaltasi

ussiltasi

ussaltansa / ussaltaan

ussiltansa / ussiltaan

Tra

-ksi

ussakseni

ussikseni

ussaksesi

ussiksesi

ussaksensa / ussakseen

ussiksensa / ussikseen

Ess

-na

ussanani

ussinani

ussanasi

ussinasi

ussanansa / ussanaan

ussinansa / ussinaan

Abe

-tta

ussattani

ussittani

ussattasi

ussittasi

ussattansa / ussattaan

ussittansa / ussittaan

Com

-ne

-

ussineni

-

ussinesi

-

ussinensa / ussineen

Singular

Plural

Nom

-

ussani

ussasi

ussansa

ussani

ussasi

ussansa

Par

-ta

ussaani

ussaasi

ussaansa

ussiani

ussiasi

ussiansa / ussiaan

Gen

-n

ussani

ussasi

ussansa

ussieni

ussiesi

ussiensa

Ill

mihin

ussaani

ussaasi

ussaansa

ussiini

ussiisi

ussiinsa

Ine

-ssa

ussassani

ussassasi

ussassansa / ussassaan

ussissani

ussissasi

ussissansa / ussissaan

Ela

-sta

ussastani

ussastasi

ussastansa / ussastaan

ussistani

ussistasi

ussistansa / ussistaan

All

-lle

ussalleni

ussallesi

ussallensa / ussalleen

ussilleni

ussillesi

ussillensa / ussillean

Ade

-lla

ussallani

ussallasi

ussallansa / ussallaan

ussillani

ussillasi

ussillansa / ussillaan

Abl

-lta

ussaltani

ussaltasi

ussaltansa / ussaltaan

ussiltani

ussiltasi

ussiltansa / ussiltaan

Tra

-ksi

ussakseni

ussaksesi

ussaksensa / ussakseen

ussikseni

ussiksesi

ussiksensa / ussikseen

Ess

-na

ussanani

ussanasi

ussanansa / ussanaan

ussinani

ussinasi

ussinansa / ussinaan

Abe

-tta

ussattani

ussattasi

ussattansa / ussattaan

ussittani

ussittasi

ussittansa / ussittaan

Com

-ne

-

-

-

ussineni

ussinesi

ussinensa / ussineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ussamme

ussamme

ussanne

ussanne

ussansa

ussansa

Par

-ta

ussaamme

ussiamme

ussaanne

ussianne

ussaansa

ussiansa / ussiaan

Gen

-n

ussamme

ussiemme

ussanne

ussienne

ussansa

ussiensa

Ill

mihin

ussaamme

ussiimme

ussaanne

ussiinne

ussaansa

ussiinsa

Ine

-ssa

ussassamme

ussissamme

ussassanne

ussissanne

ussassansa / ussassaan

ussissansa / ussissaan

Ela

-sta

ussastamme

ussistamme

ussastanne

ussistanne

ussastansa / ussastaan

ussistansa / ussistaan

All

-lle

ussallemme

ussillemme

ussallenne

ussillenne

ussallensa / ussalleen

ussillensa / ussillean

Ade

-lla

ussallamme

ussillamme

ussallanne

ussillanne

ussallansa / ussallaan

ussillansa / ussillaan

Abl

-lta

ussaltamme

ussiltamme

ussaltanne

ussiltanne

ussaltansa / ussaltaan

ussiltansa / ussiltaan

Tra

-ksi

ussaksemme

ussiksemme

ussaksenne

ussiksenne

ussaksensa / ussakseen

ussiksensa / ussikseen

Ess

-na

ussanamme

ussinamme

ussananne

ussinanne

ussanansa / ussanaan

ussinansa / ussinaan

Abe

-tta

ussattamme

ussittamme

ussattanne

ussittanne

ussattansa / ussattaan

ussittansa / ussittaan

Com

-ne

-

ussinemme

-

ussinenne

-

ussinensa / ussineen

Singular

Plural

Nom

-

ussamme

ussanne

ussansa

ussamme

ussanne

ussansa

Par

-ta

ussaamme

ussaanne

ussaansa

ussiamme

ussianne

ussiansa / ussiaan

Gen

-n

ussamme

ussanne

ussansa

ussiemme

ussienne

ussiensa

Ill

mihin

ussaamme

ussaanne

ussaansa

ussiimme

ussiinne

ussiinsa

Ine

-ssa

ussassamme

ussassanne

ussassansa / ussassaan

ussissamme

ussissanne

ussissansa / ussissaan

Ela

-sta

ussastamme

ussastanne

ussastansa / ussastaan

ussistamme

ussistanne

ussistansa / ussistaan

All

-lle

ussallemme

ussallenne

ussallensa / ussalleen

ussillemme

ussillenne

ussillensa / ussillean

Ade

-lla

ussallamme

ussallanne

ussallansa / ussallaan

ussillamme

ussillanne

ussillansa / ussillaan

Abl

-lta

ussaltamme

ussaltanne

ussaltansa / ussaltaan

ussiltamme

ussiltanne

ussiltansa / ussiltaan

Tra

-ksi

ussaksemme

ussaksenne

ussaksensa / ussakseen

ussiksemme

ussiksenne

ussiksensa / ussikseen

Ess

-na

ussanamme

ussananne

ussanansa / ussanaan

ussinamme

ussinanne

ussinansa / ussinaan

Abe

-tta

ussattamme

ussattanne

ussattansa / ussattaan

ussittamme

ussittanne

ussittansa / ussittaan

Com

-ne

-

-

-

ussinemme

ussinenne

ussinensa / ussineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept