logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

passiivat, noun

Word analysis
passiivoiden

passiivoiden

passiivat

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

passiivat

Par

-ta

-

passiivoita

Gen

-n

-

passiivoitten / passiivoiden

Ill

mihin

-

passiivoihin

Ine

-ssa

-

passiivoissa

Ela

-sta

-

passiivoista

All

-lle

-

passiivoille

Ade

-lla

-

passiivoilla

Abl

-lta

-

passiivoilta

Tra

-ksi

-

passiivoiksi

Ess

-na

-

passiivoina

Abe

-tta

-

passiivoitta

Com

-ne

-

passiivoine

Ins

-in

-

passiivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

passiivat

Par

-ta

-

passiivoita

Gen

-n

-

passiivoitten / passiivoiden

Ill

mihin

-

passiivoihin

Ine

-ssa

-

passiivoissa

Ela

-sta

-

passiivoista

All

-lle

-

passiivoille

Ade

-lla

-

passiivoilla

Abl

-lta

-

passiivoilta

Tra

-ksi

-

passiivoiksi

Ess

-na

-

passiivoina

Abe

-tta

-

passiivoitta

Com

-ne

-

passiivoine

Ins

-in

-

passiivoin

passive
Show more arrow right
Europarl; Europarl - Europarl parallel corpus v7 - /europarl-v7.fi-en/europarl-v7.fi-en.en; Europarl - Europarl parallel corpus v7 - /europarl-v7.fi-en/europarl-v7.fi-en.fi; OpenSubtitles - OpenSubtitles parallel corpus 2018 - /train-2018.en-fi.en; Paracrawl - Paracrawl release 4.1 - /fi-en/prodigy.tmx; OpenSubtitles; Tatoeba; oj4; EurLex-2 Passiivat täyttävät 220 mm telineellä. The passives are filled with a 220 mm scaffold. Passiivat ovat yleisimpiä tietokoneviruksia. Passiivat are the most common types of computer viruses. Yleisimpiä tietokoneviruksia ovat passiivat. The most common types of computer viruses are passives. Passiivat saavat pääsyn tietokoneeseen salaa. Passives gain access to the computer secretly. Passiivat voivat vahingoittaa tietokonettasi. Passives can harm your computer. Näin passiivat limittäin toisiinsa, jotta saumattomuus säilyy. See the passives overlap with each other to maintain seamlessness. Rovaniemi on tiivis risteyskaupunki, jossa passiivat ovat hyvin päällekkäin. Rovaniemi is a compact junction city where the passes are very overlapping. Helsingissä kaikki passiivat tulee luokitella energiatodistuksen suunnittelussa. In Helsinki, all passives must be classified in the planning of the energy certificate. Vaikka siis rahoitusmenetelmä perustuu riskien keskinäistämiseen paikallisesti ja ajallisesti, vaarana on, että IASns-standardi antaa väärän kuvan näiden organisaatioiden todellisesta tilanteesta tilinpäätöspäivänä, koska se asettaa aktiivoiden ja passiivoiden arvioinnin perustaksi markkinans-arvon. While financing practices involve the pooling of risks, the use of standard IAS # may very well produce an untrue picture of the actual position of firms on the date of closure of accounts because it takes market value as the basis for valuing assets and liabilities. Vaikka siis rahoitusmenetelmä perustuu riskien keskinäistämiseen paikallisesti ja ajallisesti, vaarana on, että IASns-standardi 39 antaa väärän kuvan näiden organisaatioiden todellisesta tilanteesta tilinpäätöspäivänä, koska se asettaa aktiivoiden ja passiivoiden arvioinnin perustaksi markkinans-arvon. While financing practices involve the pooling of risks, the use of standard IAS 39 may very well produce an untrue picture of the actual position of firms on the date of closure of accounts because it takes market value as the basis for valuing assets and liabilities. Show more arrow right

Wiktionary

(accounting) liabilities (on a balance sheet) Show more arrow right aktiivat Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

passiivoitani

-

passiivoitasi

-

passiivoitansa / passiivoitaan

Gen

-n

-

passiivoitteni / passiivoideni

-

passiivoittesi / passiivoidesi

-

passiivoittensa / passiivoidensa

Ill

mihin

-

passiivoihini

-

passiivoihisi

-

passiivoihinsa

Ine

-ssa

-

passiivoissani

-

passiivoissasi

-

passiivoissansa / passiivoissaan

Ela

-sta

-

passiivoistani

-

passiivoistasi

-

passiivoistansa / passiivoistaan

All

-lle

-

passiivoilleni

-

passiivoillesi

-

passiivoillensa / passiivoillean

Ade

-lla

-

passiivoillani

-

passiivoillasi

-

passiivoillansa / passiivoillaan

Abl

-lta

-

passiivoiltani

-

passiivoiltasi

-

passiivoiltansa / passiivoiltaan

Tra

-ksi

-

passiivoikseni

-

passiivoiksesi

-

passiivoiksensa / passiivoikseen

Ess

-na

-

passiivoinani

-

passiivoinasi

-

passiivoinansa / passiivoinaan

Abe

-tta

-

passiivoittani

-

passiivoittasi

-

passiivoittansa / passiivoittaan

Com

-ne

-

passiivoineni

-

passiivoinesi

-

passiivoinensa / passiivoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

passiivoitani

passiivoitasi

passiivoitansa / passiivoitaan

Gen

-n

-

-

-

passiivoitteni / passiivoideni

passiivoittesi / passiivoidesi

passiivoittensa / passiivoidensa

Ill

mihin

-

-

-

passiivoihini

passiivoihisi

passiivoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

passiivoissani

passiivoissasi

passiivoissansa / passiivoissaan

Ela

-sta

-

-

-

passiivoistani

passiivoistasi

passiivoistansa / passiivoistaan

All

-lle

-

-

-

passiivoilleni

passiivoillesi

passiivoillensa / passiivoillean

Ade

-lla

-

-

-

passiivoillani

passiivoillasi

passiivoillansa / passiivoillaan

Abl

-lta

-

-

-

passiivoiltani

passiivoiltasi

passiivoiltansa / passiivoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

passiivoikseni

passiivoiksesi

passiivoiksensa / passiivoikseen

Ess

-na

-

-

-

passiivoinani

passiivoinasi

passiivoinansa / passiivoinaan

Abe

-tta

-

-

-

passiivoittani

passiivoittasi

passiivoittansa / passiivoittaan

Com

-ne

-

-

-

passiivoineni

passiivoinesi

passiivoinensa / passiivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

passiivoitamme

-

passiivoitanne

-

passiivoitansa / passiivoitaan

Gen

-n

-

passiivoittemme / passiivoidemme

-

passiivoittenne / passiivoidenne

-

passiivoittensa / passiivoidensa

Ill

mihin

-

passiivoihimme

-

passiivoihinne

-

passiivoihinsa

Ine

-ssa

-

passiivoissamme

-

passiivoissanne

-

passiivoissansa / passiivoissaan

Ela

-sta

-

passiivoistamme

-

passiivoistanne

-

passiivoistansa / passiivoistaan

All

-lle

-

passiivoillemme

-

passiivoillenne

-

passiivoillensa / passiivoillean

Ade

-lla

-

passiivoillamme

-

passiivoillanne

-

passiivoillansa / passiivoillaan

Abl

-lta

-

passiivoiltamme

-

passiivoiltanne

-

passiivoiltansa / passiivoiltaan

Tra

-ksi

-

passiivoiksemme

-

passiivoiksenne

-

passiivoiksensa / passiivoikseen

Ess

-na

-

passiivoinamme

-

passiivoinanne

-

passiivoinansa / passiivoinaan

Abe

-tta

-

passiivoittamme

-

passiivoittanne

-

passiivoittansa / passiivoittaan

Com

-ne

-

passiivoinemme

-

passiivoinenne

-

passiivoinensa / passiivoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

passiivoitamme

passiivoitanne

passiivoitansa / passiivoitaan

Gen

-n

-

-

-

passiivoittemme / passiivoidemme

passiivoittenne / passiivoidenne

passiivoittensa / passiivoidensa

Ill

mihin

-

-

-

passiivoihimme

passiivoihinne

passiivoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

passiivoissamme

passiivoissanne

passiivoissansa / passiivoissaan

Ela

-sta

-

-

-

passiivoistamme

passiivoistanne

passiivoistansa / passiivoistaan

All

-lle

-

-

-

passiivoillemme

passiivoillenne

passiivoillensa / passiivoillean

Ade

-lla

-

-

-

passiivoillamme

passiivoillanne

passiivoillansa / passiivoillaan

Abl

-lta

-

-

-

passiivoiltamme

passiivoiltanne

passiivoiltansa / passiivoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

passiivoiksemme

passiivoiksenne

passiivoiksensa / passiivoikseen

Ess

-na

-

-

-

passiivoinamme

passiivoinanne

passiivoinansa / passiivoinaan

Abe

-tta

-

-

-

passiivoittamme

passiivoittanne

passiivoittansa / passiivoittaan

Com

-ne

-

-

-

passiivoinemme

passiivoinenne

passiivoinensa / passiivoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept