logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ori, noun

Word analysis
orimattilassa

orimattilassa

ori

Noun, Singular Nominative

+ matti

Nti, Singular Nominative

+ lassa

Noun, Singular Nominative

ori

Noun, Singular Nominative

+ matti

Noun, Singular Nominative

+ lassa

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ori / or

orit / oriet

Par

-ta

oria / ortta / oritta

oreja / orita / orhia / oriita / orihia

Gen

-n

orin / orien

orien / oritten / oriden / orhien / orhitten / oriitten / oriiden / orihien / orihitten

Ill

mihin

oriin / oriseen / orieseen

oreihin / orisiin / orihin / orhisin / oriisiin / oriihin / orihisin

Ine

-ssa

orissa / oriessa

oreissa / orhissa / orissa / orihissa / oriissa

Ela

-sta

orista / oriesta

oreista / orhista / orista / orihista / oriista

All

-lle

orille / orielle

oreille / orhille / orille / orihille / oriille

Ade

-lla

orilla / oriella

oreilla / orhilla / orilla / orihilla / oriilla

Abl

-lta

orilta / orielta

oreilta / orhilta / orilta / orihilta / oriilta

Tra

-ksi

oriksi / orieksi

oreiksi / orhiksi / oriksi / orihiksi / oriiksi

Ess

-na

orina / oriena

oreina / orhina / orina / orihina / oriina

Abe

-tta

oritta / orietta

oreitta / orhitta / oritta / orihitta / oriitta

Com

-ne

-

oreine / orhine / orine / orihine / oriine

Ins

-in

-

orein / orhin / orin / orihin / oriin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ori / or

orit / oriet

Par

-ta

oria / ortta / oritta

oreja / orita / orhia / oriita / orihia

Gen

-n

orin / orien

orien / oritten / oriden / orhien / orhitten / oriitten / oriiden / orihien / orihitten

Ill

mihin

oriin / oriseen / orieseen

oreihin / orisiin / orihin / orhisin / oriisiin / oriihin / orihisin

Ine

-ssa

orissa / oriessa

oreissa / orhissa / orissa / orihissa / oriissa

Ela

-sta

orista / oriesta

oreista / orhista / orista / orihista / oriista

All

-lle

orille / orielle

oreille / orhille / orille / orihille / oriille

Ade

-lla

orilla / oriella

oreilla / orhilla / orilla / orihilla / oriilla

Abl

-lta

orilta / orielta

oreilta / orhilta / orilta / orihilta / oriilta

Tra

-ksi

oriksi / orieksi

oreiksi / orhiksi / oriksi / orihiksi / oriiksi

Ess

-na

orina / oriena

oreina / orhina / orina / orihina / oriina

Abe

-tta

oritta / orietta

oreitta / orhitta / oritta / orihitta / oriitta

Com

-ne

-

oreine / orhine / orine / orihine / oriine

Ins

-in

-

orein / orhin / orin / orihin / oriin

stallion ori
Show more arrow right
Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; OPUS Parallel Corpus, sentence ID: 4000; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID: 2000; Tatoeba Parallel Corpus Näytä minulle oriini. Show me my stallion. Minä olen ori. I'm a stallion. 3ns-vuotias ori. Three-year-old stallion I been saving just for you. Orinaan ei vastattu. There was no response to the neighing. Ori hirnui iloisesti tarhassa. The stallion neighed happily in the paddock. Ori on aina ori. Stud always is. Ori on voimakas ja uljas eläin. The stallion is a strong and majestic animal. Ori juoksi nopeasti yli kentän. The stallion galloped quickly across the field. Orinaan astuva ori hirnui kovaa. The stallion about to step into orinaan neighed loudly. Haluan ratsastaa oriini. I want to ride my stallion. Show more arrow right

Wiktionary

stallion Show more arrow right orhi Show more arrow right juoksijaori kantakirjaori siitosori Show more arrow right From Proto-Finnic orih. Cognates include Veps oreh, Livvi oro. Show more arrow right

Wikipedia

Stallion A stallion is a male horse that has not been gelded (castrated). Stallions follow the conformation and phenotype of their breed, but within that standard, the presence of hormones such as testosterone may give stallions a thicker, "cresty" neck, as well as a somewhat more muscular physique as compared to female horses, known as mares, and castrated males, called geldings. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

orini / orieni

orini / orieni

orisi / oriesi

orisi / oriesi

orinsa / oriensa

orinsa / oriensa

Par

-ta

oriani / orttani / orittani

orejani / oritani / orhiani / oriitani / orihiani

oriasi / orttasi / orittasi

orejasi / oritasi / orhiasi / oriitasi / orihiasi

oriansa / oriaan / orttansa / orttaan / orittansa / orittaan

orejansa / orejaan / oritansa / oritaan / orhiansa / orhiaan / oriitansa / oriitaan / orihiansa / orihiaan

Gen

-n

orini / orieni

orieni / oritteni / orideni / orhieni / orhitteni / oriitteni / oriideni / orihieni / orihitteni

orisi / oriesi

oriesi / orittesi / oridesi / orhiesi / orhittesi / oriittesi / oriidesi / orihiesi / orihittesi

orinsa / oriensa

oriensa / orittensa / oridensa / orhiensa / orhittensa / oriittensa / oriidensa / orihiensa / orihittensa

Ill

mihin

oriini / oriseeni / orieseeni

oreihini / orisiini / orihini / orhisini / oriisiini / oriihini / orihisini

oriisi / oriseesi / orieseesi

oreihisi / orisiisi / orihisi / orhisisi / oriisiisi / oriihisi / orihisisi

oriinsa / oriseensa / orieseensa

oreihinsa / orisiinsa / orihinsa / orhisinsa / oriisiinsa / oriihinsa / orihisinsa

Ine

-ssa

orissani / oriessani

oreissani / orhissani / orissani / orihissani / oriissani

orissasi / oriessasi

oreissasi / orhissasi / orissasi / orihissasi / oriissasi

orissansa / orissaan / oriessansa / oriessaan

oreissansa / oreissaan / orhissansa / orhissaan / orissansa / orissaan / orihissansa / orihissaan / oriissansa / oriissaan

Ela

-sta

oristani / oriestani

oreistani / orhistani / oristani / orihistani / oriistani

oristasi / oriestasi

oreistasi / orhistasi / oristasi / orihistasi / oriistasi

oristansa / oristaan / oriestansa / oriestaan

oreistansa / oreistaan / orhistansa / orhistaan / oristansa / oristaan / orihistansa / orihistaan / oriistansa / oriistaan

All

-lle

orilleni / orielleni

oreilleni / orhilleni / orilleni / orihilleni / oriilleni

orillesi / oriellesi

oreillesi / orhillesi / orillesi / orihillesi / oriillesi

orilleen / orillensa / orielleen / oriellensa

oreillensa / oreillean / orhillensa / orhillean / orillensa / orillean / orihillensa / orihillean / oriillensa / oriillean

Ade

-lla

orillani / oriellani

oreillani / orhillani / orillani / orihillani / oriillani

orillasi / oriellasi

oreillasi / orhillasi / orillasi / orihillasi / oriillasi

orillansa / orillaan / oriellansa / oriellaan

oreillansa / oreillaan / orhillansa / orhillaan / orillansa / orillaan / orihillansa / orihillaan / oriillansa / oriillaan

Abl

-lta

oriltani / orieltani

oreiltani / orhiltani / oriltani / orihiltani / oriiltani

oriltasi / orieltasi

oreiltasi / orhiltasi / oriltasi / orihiltasi / oriiltasi

oriltansa / oriltaan / orieltansa / orieltaan

oreiltansa / oreiltaan / orhiltansa / orhiltaan / oriltansa / oriltaan / orihiltansa / orihiltaan / oriiltansa / oriiltaan

Tra

-ksi

orikseni / oriekseni

oreikseni / orhikseni / orikseni / orihikseni / oriikseni

oriksesi / orieksesi

oreiksesi / orhiksesi / oriksesi / orihiksesi / oriiksesi

orikseen / oriksensa / oriekseen / orieksensa

oreikseen / oreiksensa / orhikseen / orhiksensa / orikseen / oriksensa / orihikseen / orihiksensa / oriikseen / oriiksensa

Ess

-na

orinani / orienani

oreinani / orhinani / orinani / orihinani / oriinani

orinasi / orienasi

oreinasi / orhinasi / orinasi / orihinasi / oriinasi

orinansa / orinaan / orienansa / orienaan

oreinansa / oreinaan / orhinansa / orhinaan / orinansa / orinaan / orihinansa / orihinaan / oriinansa / oriinaan

Abe

-tta

orittani / oriettani

oreittani / orhittani / orittani / orihittani / oriittani

orittasi / oriettasi

oreittasi / orhittasi / orittasi / orihittasi / oriittasi

orittansa / orittaan / oriettansa / oriettaan

oreittansa / oreittaan / orhittansa / orhittaan / orittansa / orittaan / orihittansa / orihittaan / oriittansa / oriittaan

Com

-ne

-

oreineni / orhineni / orineni / orihineni / oriineni

-

oreinesi / orhinesi / orinesi / orihinesi / oriinesi

-

oreineen / oreinensa / orhineen / orhinensa / orineen / orinensa / orihineen / orihinensa / oriineen / oriinensa

Singular

Plural

Nom

-

orini / orieni

orisi / oriesi

orinsa / oriensa

orini / orieni

orisi / oriesi

orinsa / oriensa

Par

-ta

oriani / orttani / orittani

oriasi / orttasi / orittasi

oriansa / oriaan / orttansa / orttaan / orittansa / orittaan

orejani / oritani / orhiani / oriitani / orihiani

orejasi / oritasi / orhiasi / oriitasi / orihiasi

orejansa / orejaan / oritansa / oritaan / orhiansa / orhiaan / oriitansa / oriitaan / orihiansa / orihiaan

Gen

-n

orini / orieni

orisi / oriesi

orinsa / oriensa

orieni / oritteni / orideni / orhieni / orhitteni / oriitteni / oriideni / orihieni / orihitteni

oriesi / orittesi / oridesi / orhiesi / orhittesi / oriittesi / oriidesi / orihiesi / orihittesi

oriensa / orittensa / oridensa / orhiensa / orhittensa / oriittensa / oriidensa / orihiensa / orihittensa

Ill

mihin

oriini / oriseeni / orieseeni

oriisi / oriseesi / orieseesi

oriinsa / oriseensa / orieseensa

oreihini / orisiini / orihini / orhisini / oriisiini / oriihini / orihisini

oreihisi / orisiisi / orihisi / orhisisi / oriisiisi / oriihisi / orihisisi

oreihinsa / orisiinsa / orihinsa / orhisinsa / oriisiinsa / oriihinsa / orihisinsa

Ine

-ssa

orissani / oriessani

orissasi / oriessasi

orissansa / orissaan / oriessansa / oriessaan

oreissani / orhissani / orissani / orihissani / oriissani

oreissasi / orhissasi / orissasi / orihissasi / oriissasi

oreissansa / oreissaan / orhissansa / orhissaan / orissansa / orissaan / orihissansa / orihissaan / oriissansa / oriissaan

Ela

-sta

oristani / oriestani

oristasi / oriestasi

oristansa / oristaan / oriestansa / oriestaan

oreistani / orhistani / oristani / orihistani / oriistani

oreistasi / orhistasi / oristasi / orihistasi / oriistasi

oreistansa / oreistaan / orhistansa / orhistaan / oristansa / oristaan / orihistansa / orihistaan / oriistansa / oriistaan

All

-lle

orilleni / orielleni

orillesi / oriellesi

orilleen / orillensa / orielleen / oriellensa

oreilleni / orhilleni / orilleni / orihilleni / oriilleni

oreillesi / orhillesi / orillesi / orihillesi / oriillesi

oreillensa / oreillean / orhillensa / orhillean / orillensa / orillean / orihillensa / orihillean / oriillensa / oriillean

Ade

-lla

orillani / oriellani

orillasi / oriellasi

orillansa / orillaan / oriellansa / oriellaan

oreillani / orhillani / orillani / orihillani / oriillani

oreillasi / orhillasi / orillasi / orihillasi / oriillasi

oreillansa / oreillaan / orhillansa / orhillaan / orillansa / orillaan / orihillansa / orihillaan / oriillansa / oriillaan

Abl

-lta

oriltani / orieltani

oriltasi / orieltasi

oriltansa / oriltaan / orieltansa / orieltaan

oreiltani / orhiltani / oriltani / orihiltani / oriiltani

oreiltasi / orhiltasi / oriltasi / orihiltasi / oriiltasi

oreiltansa / oreiltaan / orhiltansa / orhiltaan / oriltansa / oriltaan / orihiltansa / orihiltaan / oriiltansa / oriiltaan

Tra

-ksi

orikseni / oriekseni

oriksesi / orieksesi

orikseen / oriksensa / oriekseen / orieksensa

oreikseni / orhikseni / orikseni / orihikseni / oriikseni

oreiksesi / orhiksesi / oriksesi / orihiksesi / oriiksesi

oreikseen / oreiksensa / orhikseen / orhiksensa / orikseen / oriksensa / orihikseen / orihiksensa / oriikseen / oriiksensa

Ess

-na

orinani / orienani

orinasi / orienasi

orinansa / orinaan / orienansa / orienaan

oreinani / orhinani / orinani / orihinani / oriinani

oreinasi / orhinasi / orinasi / orihinasi / oriinasi

oreinansa / oreinaan / orhinansa / orhinaan / orinansa / orinaan / orihinansa / orihinaan / oriinansa / oriinaan

Abe

-tta

orittani / oriettani

orittasi / oriettasi

orittansa / orittaan / oriettansa / oriettaan

oreittani / orhittani / orittani / orihittani / oriittani

oreittasi / orhittasi / orittasi / orihittasi / oriittasi

oreittansa / oreittaan / orhittansa / orhittaan / orittansa / orittaan / orihittansa / orihittaan / oriittansa / oriittaan

Com

-ne

-

-

-

oreineni / orhineni / orineni / orihineni / oriineni

oreinesi / orhinesi / orinesi / orihinesi / oriinesi

oreineen / oreinensa / orhineen / orhinensa / orineen / orinensa / orihineen / orihinensa / oriineen / oriinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

orimme / oriemme

orimme / oriemme

orinne / orienne

orinne / orienne

orinsa / oriensa

orinsa / oriensa

Par

-ta

oriamme / orttamme / orittamme

orejamme / oritamme / orhiamme / oriitamme / orihiamme

orianne / orttanne / orittanne

orejanne / oritanne / orhianne / oriitanne / orihianne

oriansa / oriaan / orttansa / orttaan / orittansa / orittaan

orejansa / orejaan / oritansa / oritaan / orhiansa / orhiaan / oriitansa / oriitaan / orihiansa / orihiaan

Gen

-n

orimme / oriemme

oriemme / orittemme / oridemme / orhiemme / orhittemme / oriittemme / oriidemme / orihiemme / orihittemme

orinne / orienne

orienne / orittenne / oridenne / orhienne / orhittenne / oriittenne / oriidenne / orihienne / orihittenne

orinsa / oriensa

oriensa / orittensa / oridensa / orhiensa / orhittensa / oriittensa / oriidensa / orihiensa / orihittensa

Ill

mihin

oriimme / oriseemme / orieseemme

oreihimme / orisiimme / orihimme / orhisimme / oriisiimme / oriihimme / orihisimme

oriinne / oriseenne / orieseenne

oreihinne / orisiinne / orihinne / orhisinne / oriisiinne / oriihinne / orihisinne

oriinsa / oriseensa / orieseensa

oreihinsa / orisiinsa / orihinsa / orhisinsa / oriisiinsa / oriihinsa / orihisinsa

Ine

-ssa

orissamme / oriessamme

oreissamme / orhissamme / orissamme / orihissamme / oriissamme

orissanne / oriessanne

oreissanne / orhissanne / orissanne / orihissanne / oriissanne

orissansa / orissaan / oriessansa / oriessaan

oreissansa / oreissaan / orhissansa / orhissaan / orissansa / orissaan / orihissansa / orihissaan / oriissansa / oriissaan

Ela

-sta

oristamme / oriestamme

oreistamme / orhistamme / oristamme / orihistamme / oriistamme

oristanne / oriestanne

oreistanne / orhistanne / oristanne / orihistanne / oriistanne

oristansa / oristaan / oriestansa / oriestaan

oreistansa / oreistaan / orhistansa / orhistaan / oristansa / oristaan / orihistansa / orihistaan / oriistansa / oriistaan

All

-lle

orillemme / oriellemme

oreillemme / orhillemme / orillemme / orihillemme / oriillemme

orillenne / oriellenne

oreillenne / orhillenne / orillenne / orihillenne / oriillenne

orilleen / orillensa / orielleen / oriellensa

oreillensa / oreillean / orhillensa / orhillean / orillensa / orillean / orihillensa / orihillean / oriillensa / oriillean

Ade

-lla

orillamme / oriellamme

oreillamme / orhillamme / orillamme / orihillamme / oriillamme

orillanne / oriellanne

oreillanne / orhillanne / orillanne / orihillanne / oriillanne

orillansa / orillaan / oriellansa / oriellaan

oreillansa / oreillaan / orhillansa / orhillaan / orillansa / orillaan / orihillansa / orihillaan / oriillansa / oriillaan

Abl

-lta

oriltamme / orieltamme

oreiltamme / orhiltamme / oriltamme / orihiltamme / oriiltamme

oriltanne / orieltanne

oreiltanne / orhiltanne / oriltanne / orihiltanne / oriiltanne

oriltansa / oriltaan / orieltansa / orieltaan

oreiltansa / oreiltaan / orhiltansa / orhiltaan / oriltansa / oriltaan / orihiltansa / orihiltaan / oriiltansa / oriiltaan

Tra

-ksi

oriksemme / orieksemme

oreiksemme / orhiksemme / oriksemme / orihiksemme / oriiksemme

oriksenne / orieksenne

oreiksenne / orhiksenne / oriksenne / orihiksenne / oriiksenne

orikseen / oriksensa / oriekseen / orieksensa

oreikseen / oreiksensa / orhikseen / orhiksensa / orikseen / oriksensa / orihikseen / orihiksensa / oriikseen / oriiksensa

Ess

-na

orinamme / orienamme

oreinamme / orhinamme / orinamme / orihinamme / oriinamme

orinanne / orienanne

oreinanne / orhinanne / orinanne / orihinanne / oriinanne

orinansa / orinaan / orienansa / orienaan

oreinansa / oreinaan / orhinansa / orhinaan / orinansa / orinaan / orihinansa / orihinaan / oriinansa / oriinaan

Abe

-tta

orittamme / oriettamme

oreittamme / orhittamme / orittamme / orihittamme / oriittamme

orittanne / oriettanne

oreittanne / orhittanne / orittanne / orihittanne / oriittanne

orittansa / orittaan / oriettansa / oriettaan

oreittansa / oreittaan / orhittansa / orhittaan / orittansa / orittaan / orihittansa / orihittaan / oriittansa / oriittaan

Com

-ne

-

oreinemme / orhinemme / orinemme / orihinemme / oriinemme

-

oreinenne / orhinenne / orinenne / orihinenne / oriinenne

-

oreineen / oreinensa / orhineen / orhinensa / orineen / orinensa / orihineen / orihinensa / oriineen / oriinensa

Singular

Plural

Nom

-

orimme / oriemme

orinne / orienne

orinsa / oriensa

orimme / oriemme

orinne / orienne

orinsa / oriensa

Par

-ta

oriamme / orttamme / orittamme

orianne / orttanne / orittanne

oriansa / oriaan / orttansa / orttaan / orittansa / orittaan

orejamme / oritamme / orhiamme / oriitamme / orihiamme

orejanne / oritanne / orhianne / oriitanne / orihianne

orejansa / orejaan / oritansa / oritaan / orhiansa / orhiaan / oriitansa / oriitaan / orihiansa / orihiaan

Gen

-n

orimme / oriemme

orinne / orienne

orinsa / oriensa

oriemme / orittemme / oridemme / orhiemme / orhittemme / oriittemme / oriidemme / orihiemme / orihittemme

orienne / orittenne / oridenne / orhienne / orhittenne / oriittenne / oriidenne / orihienne / orihittenne

oriensa / orittensa / oridensa / orhiensa / orhittensa / oriittensa / oriidensa / orihiensa / orihittensa

Ill

mihin

oriimme / oriseemme / orieseemme

oriinne / oriseenne / orieseenne

oriinsa / oriseensa / orieseensa

oreihimme / orisiimme / orihimme / orhisimme / oriisiimme / oriihimme / orihisimme

oreihinne / orisiinne / orihinne / orhisinne / oriisiinne / oriihinne / orihisinne

oreihinsa / orisiinsa / orihinsa / orhisinsa / oriisiinsa / oriihinsa / orihisinsa

Ine

-ssa

orissamme / oriessamme

orissanne / oriessanne

orissansa / orissaan / oriessansa / oriessaan

oreissamme / orhissamme / orissamme / orihissamme / oriissamme

oreissanne / orhissanne / orissanne / orihissanne / oriissanne

oreissansa / oreissaan / orhissansa / orhissaan / orissansa / orissaan / orihissansa / orihissaan / oriissansa / oriissaan

Ela

-sta

oristamme / oriestamme

oristanne / oriestanne

oristansa / oristaan / oriestansa / oriestaan

oreistamme / orhistamme / oristamme / orihistamme / oriistamme

oreistanne / orhistanne / oristanne / orihistanne / oriistanne

oreistansa / oreistaan / orhistansa / orhistaan / oristansa / oristaan / orihistansa / orihistaan / oriistansa / oriistaan

All

-lle

orillemme / oriellemme

orillenne / oriellenne

orilleen / orillensa / orielleen / oriellensa

oreillemme / orhillemme / orillemme / orihillemme / oriillemme

oreillenne / orhillenne / orillenne / orihillenne / oriillenne

oreillensa / oreillean / orhillensa / orhillean / orillensa / orillean / orihillensa / orihillean / oriillensa / oriillean

Ade

-lla

orillamme / oriellamme

orillanne / oriellanne

orillansa / orillaan / oriellansa / oriellaan

oreillamme / orhillamme / orillamme / orihillamme / oriillamme

oreillanne / orhillanne / orillanne / orihillanne / oriillanne

oreillansa / oreillaan / orhillansa / orhillaan / orillansa / orillaan / orihillansa / orihillaan / oriillansa / oriillaan

Abl

-lta

oriltamme / orieltamme

oriltanne / orieltanne

oriltansa / oriltaan / orieltansa / orieltaan

oreiltamme / orhiltamme / oriltamme / orihiltamme / oriiltamme

oreiltanne / orhiltanne / oriltanne / orihiltanne / oriiltanne

oreiltansa / oreiltaan / orhiltansa / orhiltaan / oriltansa / oriltaan / orihiltansa / orihiltaan / oriiltansa / oriiltaan

Tra

-ksi

oriksemme / orieksemme

oriksenne / orieksenne

orikseen / oriksensa / oriekseen / orieksensa

oreiksemme / orhiksemme / oriksemme / orihiksemme / oriiksemme

oreiksenne / orhiksenne / oriksenne / orihiksenne / oriiksenne

oreikseen / oreiksensa / orhikseen / orhiksensa / orikseen / oriksensa / orihikseen / orihiksensa / oriikseen / oriiksensa

Ess

-na

orinamme / orienamme

orinanne / orienanne

orinansa / orinaan / orienansa / orienaan

oreinamme / orhinamme / orinamme / orihinamme / oriinamme

oreinanne / orhinanne / orinanne / orihinanne / oriinanne

oreinansa / oreinaan / orhinansa / orhinaan / orinansa / orinaan / orihinansa / orihinaan / oriinansa / oriinaan

Abe

-tta

orittamme / oriettamme

orittanne / oriettanne

orittansa / orittaan / oriettansa / oriettaan

oreittamme / orhittamme / orittamme / orihittamme / oriittamme

oreittanne / orhittanne / orittanne / orihittanne / oriittanne

oreittansa / oreittaan / orhittansa / orhittaan / orittansa / orittaan / orihittansa / orihittaan / oriittansa / oriittaan

Com

-ne

-

-

-

oreinemme / orhinemme / orinemme / orihinemme / oriinemme

oreinenne / orhinenne / orinenne / orihinenne / oriinenne

oreineen / oreinensa / orhineen / orhinensa / orineen / orinensa / orihineen / orihinensa / oriineen / oriinensa

Wiktionary

checkmate (conclusive victory in chess) (colloquial, idiomatic) State of being absolutely sure. Fin:Tästä asiasta olen ihan matti.Eng:I'm absolutely sure about this thing. (idiomatic) State of being out of cash. Fin:Minulla on matti kukkarossa. I've got nothing (Eng:matti) in my purse Show more arrow right mattiasema mattisiirto nukkumatti taskumatti Show more arrow right
checkmate matti, shakkimatti
mate perämies, kaveri, kumppani, puoliso, matti, toveri
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lassa

lassat

Par

-ta

lassaa

lassoja

Gen

-n

lassan

lassojen

Ill

mihin

lassaan

lassoihin

Ine

-ssa

lassassa

lassoissa

Ela

-sta

lassasta

lassoista

All

-lle

lassalle

lassoille

Ade

-lla

lassalla

lassoilla

Abl

-lta

lassalta

lassoilta

Tra

-ksi

lassaksi

lassoiksi

Ess

-na

lassana

lassoina

Abe

-tta

lassatta

lassoitta

Com

-ne

-

lassoine

Ins

-in

-

lassoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lassa

lassat

Par

-ta

lassaa

lassoja

Gen

-n

lassan

lassojen

Ill

mihin

lassaan

lassoihin

Ine

-ssa

lassassa

lassoissa

Ela

-sta

lassasta

lassoista

All

-lle

lassalle

lassoille

Ade

-lla

lassalla

lassoilla

Abl

-lta

lassalta

lassoilta

Tra

-ksi

lassaksi

lassoiksi

Ess

-na

lassana

lassoina

Abe

-tta

lassatta

lassoitta

Com

-ne

-

lassoine

Ins

-in

-

lassoin

mode
temperature
Show more arrow right
Tatoeba; Finnish-English parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles Parallel Corpus; Opus-OMW; OpenSubtitles v2018; Tatoeba Parallel Corpus Hän seisoi lassa huoneessa. He stood in lassa room. He olivat lassa kokouksessa. They were at lassa meeting. Kävin eilen lassa kahvilassa. I went to lassa cafe yesterday. Lassa on vettä ja ruokaakin tarjolla. There is water and food available in the cabin. Lemmikkisi voi olla mukana matkalla lassa. Your pet can come along on the trip in the cabin. Lassa on paljon väkeä, musiikkia ja ruokaa. There are a lot of people, music, and food at the festival. En voi löytää lassojeni pätkää. I can't find a piece of my lasso. Hevoset ovat tarhassa, ja jänikset juoksevat metsässä lassa. The horses are in the paddock, and the rabbits run in the forest clearing. Tarvitsen uusia lassojeni tilalle. I need new lassos to replace mine. Lassojeni heiluivat villisti ilmassa. My lassos were swinging wildly in the air. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lassani

lassani

lassasi

lassasi

lassansa

lassansa

Par

-ta

lassaani

lassojani

lassaasi

lassojasi

lassaansa / lassaaan

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassani

lassojeni

lassasi

lassojesi

lassansa

lassojensa

Ill

mihin

lassaani

lassoihini

lassaasi

lassoihisi

lassaansa

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassani

lassoissani

lassassasi

lassoissasi

lassassansa / lassassaan

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastani

lassoistani

lassastasi

lassoistasi

lassastansa / lassastaan

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassalleni

lassoilleni

lassallesi

lassoillesi

lassallensa / lassalleen

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallani

lassoillani

lassallasi

lassoillasi

lassallansa / lassallaan

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltani

lassoiltani

lassaltasi

lassoiltasi

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassakseni

lassoikseni

lassaksesi

lassoiksesi

lassaksensa / lassakseen

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanani

lassoinani

lassanasi

lassoinasi

lassanansa / lassanaan

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattani

lassoittani

lassattasi

lassoittasi

lassattansa / lassattaan

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

lassoineni

-

lassoinesi

-

lassoinensa / lassoineen

Singular

Plural

Nom

-

lassani

lassasi

lassansa

lassani

lassasi

lassansa

Par

-ta

lassaani

lassaasi

lassaansa / lassaaan

lassojani

lassojasi

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassani

lassasi

lassansa

lassojeni

lassojesi

lassojensa

Ill

mihin

lassaani

lassaasi

lassaansa

lassoihini

lassoihisi

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassani

lassassasi

lassassansa / lassassaan

lassoissani

lassoissasi

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastani

lassastasi

lassastansa / lassastaan

lassoistani

lassoistasi

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassalleni

lassallesi

lassallensa / lassalleen

lassoilleni

lassoillesi

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallani

lassallasi

lassallansa / lassallaan

lassoillani

lassoillasi

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltani

lassaltasi

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltani

lassoiltasi

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassakseni

lassaksesi

lassaksensa / lassakseen

lassoikseni

lassoiksesi

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanani

lassanasi

lassanansa / lassanaan

lassoinani

lassoinasi

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattani

lassattasi

lassattansa / lassattaan

lassoittani

lassoittasi

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

-

-

lassoineni

lassoinesi

lassoinensa / lassoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lassamme

lassamme

lassanne

lassanne

lassansa

lassansa

Par

-ta

lassaamme

lassojamme

lassaanne

lassojanne

lassaansa / lassaaan

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassamme

lassojemme

lassanne

lassojenne

lassansa

lassojensa

Ill

mihin

lassaamme

lassoihimme

lassaanne

lassoihinne

lassaansa

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassamme

lassoissamme

lassassanne

lassoissanne

lassassansa / lassassaan

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastamme

lassoistamme

lassastanne

lassoistanne

lassastansa / lassastaan

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassallemme

lassoillemme

lassallenne

lassoillenne

lassallensa / lassalleen

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallamme

lassoillamme

lassallanne

lassoillanne

lassallansa / lassallaan

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltamme

lassoiltamme

lassaltanne

lassoiltanne

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassaksemme

lassoiksemme

lassaksenne

lassoiksenne

lassaksensa / lassakseen

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanamme

lassoinamme

lassananne

lassoinanne

lassanansa / lassanaan

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattamme

lassoittamme

lassattanne

lassoittanne

lassattansa / lassattaan

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

lassoinemme

-

lassoinenne

-

lassoinensa / lassoineen

Singular

Plural

Nom

-

lassamme

lassanne

lassansa

lassamme

lassanne

lassansa

Par

-ta

lassaamme

lassaanne

lassaansa / lassaaan

lassojamme

lassojanne

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassamme

lassanne

lassansa

lassojemme

lassojenne

lassojensa

Ill

mihin

lassaamme

lassaanne

lassaansa

lassoihimme

lassoihinne

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassamme

lassassanne

lassassansa / lassassaan

lassoissamme

lassoissanne

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastamme

lassastanne

lassastansa / lassastaan

lassoistamme

lassoistanne

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassallemme

lassallenne

lassallensa / lassalleen

lassoillemme

lassoillenne

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallamme

lassallanne

lassallansa / lassallaan

lassoillamme

lassoillanne

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltamme

lassaltanne

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltamme

lassoiltanne

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassaksemme

lassaksenne

lassaksensa / lassakseen

lassoiksemme

lassoiksenne

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanamme

lassananne

lassanansa / lassanaan

lassoinamme

lassoinanne

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattamme

lassattanne

lassattansa / lassattaan

lassoittamme

lassoittanne

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

-

-

lassoinemme

lassoinenne

lassoinensa / lassoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

matti

matit

Par

-ta

mattia

matteja

Gen

-n

matin

mattien

Ill

mihin

mattiin

matteihin

Ine

-ssa

matissa

mateissa

Ela

-sta

matista

mateista

All

-lle

matille

mateille

Ade

-lla

matilla

mateilla

Abl

-lta

matilta

mateilta

Tra

-ksi

matiksi

mateiksi

Ess

-na

mattina

matteina

Abe

-tta

matitta

mateitta

Com

-ne

-

matteine

Ins

-in

-

matein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

matti

matit

Par

-ta

mattia

matteja

Gen

-n

matin

mattien

Ill

mihin

mattiin

matteihin

Ine

-ssa

matissa

mateissa

Ela

-sta

matista

mateista

All

-lle

matille

mateille

Ade

-lla

matilla

mateilla

Abl

-lta

matilta

mateilta

Tra

-ksi

matiksi

mateiksi

Ess

-na

mattina

matteina

Abe

-tta

matitta

mateitta

Com

-ne

-

matteine

Ins

-in

-

matein

checkmate matti, shakkimatti
mate perämies, kaveri, kumppani, puoliso, matti, toveri
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba; OPUS Matti lähti aamulla töihin. Matti left for work in the morning. Matti odotti bussia pysäkillä. Matti was waiting for the bus at the stop. Shakki ja matti. Check mate. Matein menin paikalle. I went to the location with Matti. Matti, tää on just tätä. Matti... This is so typical. Matti istuu mateissaan lukemassa kirjaa. Matti is sitting in his seat reading a book. Varastomies Matti Virtanen. Warehouseman Matti Virtanen, here we are now. Matti meni eilen elokuviin ystäviensä kanssa. Matti went to the movies with his friends yesterday. Matti matkustaa junalla Helsinkiin joka viikko. Matti travels by train to Helsinki every week. Puhuin juuri matein kanssa. I just spoke with Matti. Show more arrow right

Wiktionary

checkmate (conclusive victory in chess) (colloquial, idiomatic) State of being absolutely sure. Fin:Tästä asiasta olen ihan matti.Eng:I'm absolutely sure about this thing. (idiomatic) State of being out of cash. Fin:Minulla on matti kukkarossa. I've got nothing (Eng:matti) in my purse Show more arrow right mattiasema mattisiirto nukkumatti taskumatti Show more arrow right

Wikipedia

Matti
miehen etunimi Matti
suomalainen rap-artisti Matti
kylä Intian Karnatakassa Matti
mäkihyppääjä Matti Nykäsestä kertova elokuva Matti Trikoo
Tampereella toiminut tekstiiliteollisuusyritys 2714 Matti
asteroidi Porin Matti
uuni shakkimatti
taskumatti
köyhyys
rahattomuus, käytetään erityisesti sanonnassa ”matti kukkarossa” Matit
jatkosodan aikaisia varustekätköjä kaukopartioita varten (eri asia kuin sodan jälkeinen asekätkentä)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mattini

mattini

mattisi

mattisi

mattinsa

mattinsa

Par

-ta

mattiani

mattejani

mattiasi

mattejasi

mattiansa / mattiaan

mattejansa / mattejaan

Gen

-n

mattini

mattieni

mattisi

mattiesi

mattinsa

mattiensa

Ill

mihin

mattiini

matteihini

mattiisi

matteihisi

mattiinsa

matteihinsa

Ine

-ssa

matissani

mateissani

matissasi

mateissasi

matissansa / matissaan

mateissansa / mateissaan

Ela

-sta

matistani

mateistani

matistasi

mateistasi

matistansa / matistaan

mateistansa / mateistaan

All

-lle

matilleni

mateilleni

matillesi

mateillesi

matillensa / matilleen

mateillensa / mateillean

Ade

-lla

matillani

mateillani

matillasi

mateillasi

matillansa / matillaan

mateillansa / mateillaan

Abl

-lta

matiltani

mateiltani

matiltasi

mateiltasi

matiltansa / matiltaan

mateiltansa / mateiltaan

Tra

-ksi

matikseni

mateikseni

matiksesi

mateiksesi

matiksensa / matikseen

mateiksensa / mateikseen

Ess

-na

mattinani

matteinani

mattinasi

matteinasi

mattinansa / mattinaan

matteinansa / matteinaan

Abe

-tta

matittani

mateittani

matittasi

mateittasi

matittansa / matittaan

mateittansa / mateittaan

Com

-ne

-

matteineni

-

matteinesi

-

matteinensa / matteineen

Singular

Plural

Nom

-

mattini

mattisi

mattinsa

mattini

mattisi

mattinsa

Par

-ta

mattiani

mattiasi

mattiansa / mattiaan

mattejani

mattejasi

mattejansa / mattejaan

Gen

-n

mattini

mattisi

mattinsa

mattieni

mattiesi

mattiensa

Ill

mihin

mattiini

mattiisi

mattiinsa

matteihini

matteihisi

matteihinsa

Ine

-ssa

matissani

matissasi

matissansa / matissaan

mateissani

mateissasi

mateissansa / mateissaan

Ela

-sta

matistani

matistasi

matistansa / matistaan

mateistani

mateistasi

mateistansa / mateistaan

All

-lle

matilleni

matillesi

matillensa / matilleen

mateilleni

mateillesi

mateillensa / mateillean

Ade

-lla

matillani

matillasi

matillansa / matillaan

mateillani

mateillasi

mateillansa / mateillaan

Abl

-lta

matiltani

matiltasi

matiltansa / matiltaan

mateiltani

mateiltasi

mateiltansa / mateiltaan

Tra

-ksi

matikseni

matiksesi

matiksensa / matikseen

mateikseni

mateiksesi

mateiksensa / mateikseen

Ess

-na

mattinani

mattinasi

mattinansa / mattinaan

matteinani

matteinasi

matteinansa / matteinaan

Abe

-tta

matittani

matittasi

matittansa / matittaan

mateittani

mateittasi

mateittansa / mateittaan

Com

-ne

-

-

-

matteineni

matteinesi

matteinensa / matteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mattimme

mattimme

mattinne

mattinne

mattinsa

mattinsa

Par

-ta

mattiamme

mattejamme

mattianne

mattejanne

mattiansa / mattiaan

mattejansa / mattejaan

Gen

-n

mattimme

mattiemme

mattinne

mattienne

mattinsa

mattiensa

Ill

mihin

mattiimme

matteihimme

mattiinne

matteihinne

mattiinsa

matteihinsa

Ine

-ssa

matissamme

mateissamme

matissanne

mateissanne

matissansa / matissaan

mateissansa / mateissaan

Ela

-sta

matistamme

mateistamme

matistanne

mateistanne

matistansa / matistaan

mateistansa / mateistaan

All

-lle

matillemme

mateillemme

matillenne

mateillenne

matillensa / matilleen

mateillensa / mateillean

Ade

-lla

matillamme

mateillamme

matillanne

mateillanne

matillansa / matillaan

mateillansa / mateillaan

Abl

-lta

matiltamme

mateiltamme

matiltanne

mateiltanne

matiltansa / matiltaan

mateiltansa / mateiltaan

Tra

-ksi

matiksemme

mateiksemme

matiksenne

mateiksenne

matiksensa / matikseen

mateiksensa / mateikseen

Ess

-na

mattinamme

matteinamme

mattinanne

matteinanne

mattinansa / mattinaan

matteinansa / matteinaan

Abe

-tta

matittamme

mateittamme

matittanne

mateittanne

matittansa / matittaan

mateittansa / mateittaan

Com

-ne

-

matteinemme

-

matteinenne

-

matteinensa / matteineen

Singular

Plural

Nom

-

mattimme

mattinne

mattinsa

mattimme

mattinne

mattinsa

Par

-ta

mattiamme

mattianne

mattiansa / mattiaan

mattejamme

mattejanne

mattejansa / mattejaan

Gen

-n

mattimme

mattinne

mattinsa

mattiemme

mattienne

mattiensa

Ill

mihin

mattiimme

mattiinne

mattiinsa

matteihimme

matteihinne

matteihinsa

Ine

-ssa

matissamme

matissanne

matissansa / matissaan

mateissamme

mateissanne

mateissansa / mateissaan

Ela

-sta

matistamme

matistanne

matistansa / matistaan

mateistamme

mateistanne

mateistansa / mateistaan

All

-lle

matillemme

matillenne

matillensa / matilleen

mateillemme

mateillenne

mateillensa / mateillean

Ade

-lla

matillamme

matillanne

matillansa / matillaan

mateillamme

mateillanne

mateillansa / mateillaan

Abl

-lta

matiltamme

matiltanne

matiltansa / matiltaan

mateiltamme

mateiltanne

mateiltansa / mateiltaan

Tra

-ksi

matiksemme

matiksenne

matiksensa / matikseen

mateiksemme

mateiksenne

mateiksensa / mateikseen

Ess

-na

mattinamme

mattinanne

mattinansa / mattinaan

matteinamme

matteinanne

matteinansa / matteinaan

Abe

-tta

matittamme

matittanne

matittansa / matittaan

mateittamme

mateittanne

mateittansa / mateittaan

Com

-ne

-

-

-

matteinemme

matteinenne

matteinensa / matteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept