logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ori, noun

Word analysis
orihevosta

orihevosta

ori

Noun, Singular Nominative

+ hepo

Noun, Singular Elative

ori

Noun, Singular Nominative

+ hevonen

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ori / or

orit / oriet

Par

-ta

oria / ortta / oritta

oreja / orita / orhia / oriita / orihia

Gen

-n

orin / orien

orien / oritten / oriden / orhien / orhitten / oriitten / oriiden / orihien / orihitten

Ill

mihin

oriin / oriseen / orieseen

oreihin / orisiin / orihin / orhisin / oriisiin / oriihin / orihisin

Ine

-ssa

orissa / oriessa

oreissa / orhissa / orissa / orihissa / oriissa

Ela

-sta

orista / oriesta

oreista / orhista / orista / orihista / oriista

All

-lle

orille / orielle

oreille / orhille / orille / orihille / oriille

Ade

-lla

orilla / oriella

oreilla / orhilla / orilla / orihilla / oriilla

Abl

-lta

orilta / orielta

oreilta / orhilta / orilta / orihilta / oriilta

Tra

-ksi

oriksi / orieksi

oreiksi / orhiksi / oriksi / orihiksi / oriiksi

Ess

-na

orina / oriena

oreina / orhina / orina / orihina / oriina

Abe

-tta

oritta / orietta

oreitta / orhitta / oritta / orihitta / oriitta

Com

-ne

-

oreine / orhine / orine / orihine / oriine

Ins

-in

-

orein / orhin / orin / orihin / oriin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ori / or

orit / oriet

Par

-ta

oria / ortta / oritta

oreja / orita / orhia / oriita / orihia

Gen

-n

orin / orien

orien / oritten / oriden / orhien / orhitten / oriitten / oriiden / orihien / orihitten

Ill

mihin

oriin / oriseen / orieseen

oreihin / orisiin / orihin / orhisin / oriisiin / oriihin / orihisin

Ine

-ssa

orissa / oriessa

oreissa / orhissa / orissa / orihissa / oriissa

Ela

-sta

orista / oriesta

oreista / orhista / orista / orihista / oriista

All

-lle

orille / orielle

oreille / orhille / orille / orihille / oriille

Ade

-lla

orilla / oriella

oreilla / orhilla / orilla / orihilla / oriilla

Abl

-lta

orilta / orielta

oreilta / orhilta / orilta / orihilta / oriilta

Tra

-ksi

oriksi / orieksi

oreiksi / orhiksi / oriksi / orihiksi / oriiksi

Ess

-na

orina / oriena

oreina / orhina / orina / orihina / oriina

Abe

-tta

oritta / orietta

oreitta / orhitta / oritta / orihitta / oriitta

Com

-ne

-

oreine / orhine / orine / orihine / oriine

Ins

-in

-

orein / orhin / orin / orihin / oriin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

stallion ori
Show more arrow right
Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; OPUS Parallel Corpus, sentence ID: 4000; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID: 2000; Tatoeba Parallel Corpus Näytä minulle oriini. Show me my stallion. Minä olen ori. I'm a stallion. 3ns-vuotias ori. Three-year-old stallion I been saving just for you. Orinaan ei vastattu. There was no response to the neighing. Ori hirnui iloisesti tarhassa. The stallion neighed happily in the paddock. Ori on aina ori. Stud always is. Ori on voimakas ja uljas eläin. The stallion is a strong and majestic animal. Ori juoksi nopeasti yli kentän. The stallion galloped quickly across the field. Orinaan astuva ori hirnui kovaa. The stallion about to step into orinaan neighed loudly. Haluan ratsastaa oriini. I want to ride my stallion. Show more arrow right

Wiktionary

stallion Show more arrow right orhi Show more arrow right juoksijaori kantakirjaori siitosori Show more arrow right From Proto-Finnic orih. Cognates include Veps oreh, Livvi oro. Show more arrow right

Wikipedia

Stallion A stallion is a male horse that has not been gelded (castrated). Stallions follow the conformation and phenotype of their breed, but within that standard, the presence of hormones such as testosterone may give stallions a thicker, "cresty" neck, as well as a somewhat more muscular physique as compared to female horses, known as mares, and castrated males, called geldings. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

orini / orieni

orini / orieni

orisi / oriesi

orisi / oriesi

orinsa / oriensa

orinsa / oriensa

Par

-ta

oriani / orttani / orittani

orejani / oritani / orhiani / oriitani / orihiani

oriasi / orttasi / orittasi

orejasi / oritasi / orhiasi / oriitasi / orihiasi

oriansa / oriaan / orttansa / orttaan / orittansa / orittaan

orejansa / orejaan / oritansa / oritaan / orhiansa / orhiaan / oriitansa / oriitaan / orihiansa / orihiaan

Gen

-n

orini / orieni

orieni / oritteni / orideni / orhieni / orhitteni / oriitteni / oriideni / orihieni / orihitteni

orisi / oriesi

oriesi / orittesi / oridesi / orhiesi / orhittesi / oriittesi / oriidesi / orihiesi / orihittesi

orinsa / oriensa

oriensa / orittensa / oridensa / orhiensa / orhittensa / oriittensa / oriidensa / orihiensa / orihittensa

Ill

mihin

oriini / oriseeni / orieseeni

oreihini / orisiini / orihini / orhisini / oriisiini / oriihini / orihisini

oriisi / oriseesi / orieseesi

oreihisi / orisiisi / orihisi / orhisisi / oriisiisi / oriihisi / orihisisi

oriinsa / oriseensa / orieseensa

oreihinsa / orisiinsa / orihinsa / orhisinsa / oriisiinsa / oriihinsa / orihisinsa

Ine

-ssa

orissani / oriessani

oreissani / orhissani / orissani / orihissani / oriissani

orissasi / oriessasi

oreissasi / orhissasi / orissasi / orihissasi / oriissasi

orissansa / orissaan / oriessansa / oriessaan

oreissansa / oreissaan / orhissansa / orhissaan / orissansa / orissaan / orihissansa / orihissaan / oriissansa / oriissaan

Ela

-sta

oristani / oriestani

oreistani / orhistani / oristani / orihistani / oriistani

oristasi / oriestasi

oreistasi / orhistasi / oristasi / orihistasi / oriistasi

oristansa / oristaan / oriestansa / oriestaan

oreistansa / oreistaan / orhistansa / orhistaan / oristansa / oristaan / orihistansa / orihistaan / oriistansa / oriistaan

All

-lle

orilleni / orielleni

oreilleni / orhilleni / orilleni / orihilleni / oriilleni

orillesi / oriellesi

oreillesi / orhillesi / orillesi / orihillesi / oriillesi

orilleen / orillensa / orielleen / oriellensa

oreillensa / oreillean / orhillensa / orhillean / orillensa / orillean / orihillensa / orihillean / oriillensa / oriillean

Ade

-lla

orillani / oriellani

oreillani / orhillani / orillani / orihillani / oriillani

orillasi / oriellasi

oreillasi / orhillasi / orillasi / orihillasi / oriillasi

orillansa / orillaan / oriellansa / oriellaan

oreillansa / oreillaan / orhillansa / orhillaan / orillansa / orillaan / orihillansa / orihillaan / oriillansa / oriillaan

Abl

-lta

oriltani / orieltani

oreiltani / orhiltani / oriltani / orihiltani / oriiltani

oriltasi / orieltasi

oreiltasi / orhiltasi / oriltasi / orihiltasi / oriiltasi

oriltansa / oriltaan / orieltansa / orieltaan

oreiltansa / oreiltaan / orhiltansa / orhiltaan / oriltansa / oriltaan / orihiltansa / orihiltaan / oriiltansa / oriiltaan

Tra

-ksi

orikseni / oriekseni

oreikseni / orhikseni / orikseni / orihikseni / oriikseni

oriksesi / orieksesi

oreiksesi / orhiksesi / oriksesi / orihiksesi / oriiksesi

orikseen / oriksensa / oriekseen / orieksensa

oreikseen / oreiksensa / orhikseen / orhiksensa / orikseen / oriksensa / orihikseen / orihiksensa / oriikseen / oriiksensa

Ess

-na

orinani / orienani

oreinani / orhinani / orinani / orihinani / oriinani

orinasi / orienasi

oreinasi / orhinasi / orinasi / orihinasi / oriinasi

orinansa / orinaan / orienansa / orienaan

oreinansa / oreinaan / orhinansa / orhinaan / orinansa / orinaan / orihinansa / orihinaan / oriinansa / oriinaan

Abe

-tta

orittani / oriettani

oreittani / orhittani / orittani / orihittani / oriittani

orittasi / oriettasi

oreittasi / orhittasi / orittasi / orihittasi / oriittasi

orittansa / orittaan / oriettansa / oriettaan

oreittansa / oreittaan / orhittansa / orhittaan / orittansa / orittaan / orihittansa / orihittaan / oriittansa / oriittaan

Com

-ne

-

oreineni / orhineni / orineni / orihineni / oriineni

-

oreinesi / orhinesi / orinesi / orihinesi / oriinesi

-

oreineen / oreinensa / orhineen / orhinensa / orineen / orinensa / orihineen / orihinensa / oriineen / oriinensa

Singular

Plural

Nom

-

orini / orieni

orisi / oriesi

orinsa / oriensa

orini / orieni

orisi / oriesi

orinsa / oriensa

Par

-ta

oriani / orttani / orittani

oriasi / orttasi / orittasi

oriansa / oriaan / orttansa / orttaan / orittansa / orittaan

orejani / oritani / orhiani / oriitani / orihiani

orejasi / oritasi / orhiasi / oriitasi / orihiasi

orejansa / orejaan / oritansa / oritaan / orhiansa / orhiaan / oriitansa / oriitaan / orihiansa / orihiaan

Gen

-n

orini / orieni

orisi / oriesi

orinsa / oriensa

orieni / oritteni / orideni / orhieni / orhitteni / oriitteni / oriideni / orihieni / orihitteni

oriesi / orittesi / oridesi / orhiesi / orhittesi / oriittesi / oriidesi / orihiesi / orihittesi

oriensa / orittensa / oridensa / orhiensa / orhittensa / oriittensa / oriidensa / orihiensa / orihittensa

Ill

mihin

oriini / oriseeni / orieseeni

oriisi / oriseesi / orieseesi

oriinsa / oriseensa / orieseensa

oreihini / orisiini / orihini / orhisini / oriisiini / oriihini / orihisini

oreihisi / orisiisi / orihisi / orhisisi / oriisiisi / oriihisi / orihisisi

oreihinsa / orisiinsa / orihinsa / orhisinsa / oriisiinsa / oriihinsa / orihisinsa

Ine

-ssa

orissani / oriessani

orissasi / oriessasi

orissansa / orissaan / oriessansa / oriessaan

oreissani / orhissani / orissani / orihissani / oriissani

oreissasi / orhissasi / orissasi / orihissasi / oriissasi

oreissansa / oreissaan / orhissansa / orhissaan / orissansa / orissaan / orihissansa / orihissaan / oriissansa / oriissaan

Ela

-sta

oristani / oriestani

oristasi / oriestasi

oristansa / oristaan / oriestansa / oriestaan

oreistani / orhistani / oristani / orihistani / oriistani

oreistasi / orhistasi / oristasi / orihistasi / oriistasi

oreistansa / oreistaan / orhistansa / orhistaan / oristansa / oristaan / orihistansa / orihistaan / oriistansa / oriistaan

All

-lle

orilleni / orielleni

orillesi / oriellesi

orilleen / orillensa / orielleen / oriellensa

oreilleni / orhilleni / orilleni / orihilleni / oriilleni

oreillesi / orhillesi / orillesi / orihillesi / oriillesi

oreillensa / oreillean / orhillensa / orhillean / orillensa / orillean / orihillensa / orihillean / oriillensa / oriillean

Ade

-lla

orillani / oriellani

orillasi / oriellasi

orillansa / orillaan / oriellansa / oriellaan

oreillani / orhillani / orillani / orihillani / oriillani

oreillasi / orhillasi / orillasi / orihillasi / oriillasi

oreillansa / oreillaan / orhillansa / orhillaan / orillansa / orillaan / orihillansa / orihillaan / oriillansa / oriillaan

Abl

-lta

oriltani / orieltani

oriltasi / orieltasi

oriltansa / oriltaan / orieltansa / orieltaan

oreiltani / orhiltani / oriltani / orihiltani / oriiltani

oreiltasi / orhiltasi / oriltasi / orihiltasi / oriiltasi

oreiltansa / oreiltaan / orhiltansa / orhiltaan / oriltansa / oriltaan / orihiltansa / orihiltaan / oriiltansa / oriiltaan

Tra

-ksi

orikseni / oriekseni

oriksesi / orieksesi

orikseen / oriksensa / oriekseen / orieksensa

oreikseni / orhikseni / orikseni / orihikseni / oriikseni

oreiksesi / orhiksesi / oriksesi / orihiksesi / oriiksesi

oreikseen / oreiksensa / orhikseen / orhiksensa / orikseen / oriksensa / orihikseen / orihiksensa / oriikseen / oriiksensa

Ess

-na

orinani / orienani

orinasi / orienasi

orinansa / orinaan / orienansa / orienaan

oreinani / orhinani / orinani / orihinani / oriinani

oreinasi / orhinasi / orinasi / orihinasi / oriinasi

oreinansa / oreinaan / orhinansa / orhinaan / orinansa / orinaan / orihinansa / orihinaan / oriinansa / oriinaan

Abe

-tta

orittani / oriettani

orittasi / oriettasi

orittansa / orittaan / oriettansa / oriettaan

oreittani / orhittani / orittani / orihittani / oriittani

oreittasi / orhittasi / orittasi / orihittasi / oriittasi

oreittansa / oreittaan / orhittansa / orhittaan / orittansa / orittaan / orihittansa / orihittaan / oriittansa / oriittaan

Com

-ne

-

-

-

oreineni / orhineni / orineni / orihineni / oriineni

oreinesi / orhinesi / orinesi / orihinesi / oriinesi

oreineen / oreinensa / orhineen / orhinensa / orineen / orinensa / orihineen / orihinensa / oriineen / oriinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

orimme / oriemme

orimme / oriemme

orinne / orienne

orinne / orienne

orinsa / oriensa

orinsa / oriensa

Par

-ta

oriamme / orttamme / orittamme

orejamme / oritamme / orhiamme / oriitamme / orihiamme

orianne / orttanne / orittanne

orejanne / oritanne / orhianne / oriitanne / orihianne

oriansa / oriaan / orttansa / orttaan / orittansa / orittaan

orejansa / orejaan / oritansa / oritaan / orhiansa / orhiaan / oriitansa / oriitaan / orihiansa / orihiaan

Gen

-n

orimme / oriemme

oriemme / orittemme / oridemme / orhiemme / orhittemme / oriittemme / oriidemme / orihiemme / orihittemme

orinne / orienne

orienne / orittenne / oridenne / orhienne / orhittenne / oriittenne / oriidenne / orihienne / orihittenne

orinsa / oriensa

oriensa / orittensa / oridensa / orhiensa / orhittensa / oriittensa / oriidensa / orihiensa / orihittensa

Ill

mihin

oriimme / oriseemme / orieseemme

oreihimme / orisiimme / orihimme / orhisimme / oriisiimme / oriihimme / orihisimme

oriinne / oriseenne / orieseenne

oreihinne / orisiinne / orihinne / orhisinne / oriisiinne / oriihinne / orihisinne

oriinsa / oriseensa / orieseensa

oreihinsa / orisiinsa / orihinsa / orhisinsa / oriisiinsa / oriihinsa / orihisinsa

Ine

-ssa

orissamme / oriessamme

oreissamme / orhissamme / orissamme / orihissamme / oriissamme

orissanne / oriessanne

oreissanne / orhissanne / orissanne / orihissanne / oriissanne

orissansa / orissaan / oriessansa / oriessaan

oreissansa / oreissaan / orhissansa / orhissaan / orissansa / orissaan / orihissansa / orihissaan / oriissansa / oriissaan

Ela

-sta

oristamme / oriestamme

oreistamme / orhistamme / oristamme / orihistamme / oriistamme

oristanne / oriestanne

oreistanne / orhistanne / oristanne / orihistanne / oriistanne

oristansa / oristaan / oriestansa / oriestaan

oreistansa / oreistaan / orhistansa / orhistaan / oristansa / oristaan / orihistansa / orihistaan / oriistansa / oriistaan

All

-lle

orillemme / oriellemme

oreillemme / orhillemme / orillemme / orihillemme / oriillemme

orillenne / oriellenne

oreillenne / orhillenne / orillenne / orihillenne / oriillenne

orilleen / orillensa / orielleen / oriellensa

oreillensa / oreillean / orhillensa / orhillean / orillensa / orillean / orihillensa / orihillean / oriillensa / oriillean

Ade

-lla

orillamme / oriellamme

oreillamme / orhillamme / orillamme / orihillamme / oriillamme

orillanne / oriellanne

oreillanne / orhillanne / orillanne / orihillanne / oriillanne

orillansa / orillaan / oriellansa / oriellaan

oreillansa / oreillaan / orhillansa / orhillaan / orillansa / orillaan / orihillansa / orihillaan / oriillansa / oriillaan

Abl

-lta

oriltamme / orieltamme

oreiltamme / orhiltamme / oriltamme / orihiltamme / oriiltamme

oriltanne / orieltanne

oreiltanne / orhiltanne / oriltanne / orihiltanne / oriiltanne

oriltansa / oriltaan / orieltansa / orieltaan

oreiltansa / oreiltaan / orhiltansa / orhiltaan / oriltansa / oriltaan / orihiltansa / orihiltaan / oriiltansa / oriiltaan

Tra

-ksi

oriksemme / orieksemme

oreiksemme / orhiksemme / oriksemme / orihiksemme / oriiksemme

oriksenne / orieksenne

oreiksenne / orhiksenne / oriksenne / orihiksenne / oriiksenne

orikseen / oriksensa / oriekseen / orieksensa

oreikseen / oreiksensa / orhikseen / orhiksensa / orikseen / oriksensa / orihikseen / orihiksensa / oriikseen / oriiksensa

Ess

-na

orinamme / orienamme

oreinamme / orhinamme / orinamme / orihinamme / oriinamme

orinanne / orienanne

oreinanne / orhinanne / orinanne / orihinanne / oriinanne

orinansa / orinaan / orienansa / orienaan

oreinansa / oreinaan / orhinansa / orhinaan / orinansa / orinaan / orihinansa / orihinaan / oriinansa / oriinaan

Abe

-tta

orittamme / oriettamme

oreittamme / orhittamme / orittamme / orihittamme / oriittamme

orittanne / oriettanne

oreittanne / orhittanne / orittanne / orihittanne / oriittanne

orittansa / orittaan / oriettansa / oriettaan

oreittansa / oreittaan / orhittansa / orhittaan / orittansa / orittaan / orihittansa / orihittaan / oriittansa / oriittaan

Com

-ne

-

oreinemme / orhinemme / orinemme / orihinemme / oriinemme

-

oreinenne / orhinenne / orinenne / orihinenne / oriinenne

-

oreineen / oreinensa / orhineen / orhinensa / orineen / orinensa / orihineen / orihinensa / oriineen / oriinensa

Singular

Plural

Nom

-

orimme / oriemme

orinne / orienne

orinsa / oriensa

orimme / oriemme

orinne / orienne

orinsa / oriensa

Par

-ta

oriamme / orttamme / orittamme

orianne / orttanne / orittanne

oriansa / oriaan / orttansa / orttaan / orittansa / orittaan

orejamme / oritamme / orhiamme / oriitamme / orihiamme

orejanne / oritanne / orhianne / oriitanne / orihianne

orejansa / orejaan / oritansa / oritaan / orhiansa / orhiaan / oriitansa / oriitaan / orihiansa / orihiaan

Gen

-n

orimme / oriemme

orinne / orienne

orinsa / oriensa

oriemme / orittemme / oridemme / orhiemme / orhittemme / oriittemme / oriidemme / orihiemme / orihittemme

orienne / orittenne / oridenne / orhienne / orhittenne / oriittenne / oriidenne / orihienne / orihittenne

oriensa / orittensa / oridensa / orhiensa / orhittensa / oriittensa / oriidensa / orihiensa / orihittensa

Ill

mihin

oriimme / oriseemme / orieseemme

oriinne / oriseenne / orieseenne

oriinsa / oriseensa / orieseensa

oreihimme / orisiimme / orihimme / orhisimme / oriisiimme / oriihimme / orihisimme

oreihinne / orisiinne / orihinne / orhisinne / oriisiinne / oriihinne / orihisinne

oreihinsa / orisiinsa / orihinsa / orhisinsa / oriisiinsa / oriihinsa / orihisinsa

Ine

-ssa

orissamme / oriessamme

orissanne / oriessanne

orissansa / orissaan / oriessansa / oriessaan

oreissamme / orhissamme / orissamme / orihissamme / oriissamme

oreissanne / orhissanne / orissanne / orihissanne / oriissanne

oreissansa / oreissaan / orhissansa / orhissaan / orissansa / orissaan / orihissansa / orihissaan / oriissansa / oriissaan

Ela

-sta

oristamme / oriestamme

oristanne / oriestanne

oristansa / oristaan / oriestansa / oriestaan

oreistamme / orhistamme / oristamme / orihistamme / oriistamme

oreistanne / orhistanne / oristanne / orihistanne / oriistanne

oreistansa / oreistaan / orhistansa / orhistaan / oristansa / oristaan / orihistansa / orihistaan / oriistansa / oriistaan

All

-lle

orillemme / oriellemme

orillenne / oriellenne

orilleen / orillensa / orielleen / oriellensa

oreillemme / orhillemme / orillemme / orihillemme / oriillemme

oreillenne / orhillenne / orillenne / orihillenne / oriillenne

oreillensa / oreillean / orhillensa / orhillean / orillensa / orillean / orihillensa / orihillean / oriillensa / oriillean

Ade

-lla

orillamme / oriellamme

orillanne / oriellanne

orillansa / orillaan / oriellansa / oriellaan

oreillamme / orhillamme / orillamme / orihillamme / oriillamme

oreillanne / orhillanne / orillanne / orihillanne / oriillanne

oreillansa / oreillaan / orhillansa / orhillaan / orillansa / orillaan / orihillansa / orihillaan / oriillansa / oriillaan

Abl

-lta

oriltamme / orieltamme

oriltanne / orieltanne

oriltansa / oriltaan / orieltansa / orieltaan

oreiltamme / orhiltamme / oriltamme / orihiltamme / oriiltamme

oreiltanne / orhiltanne / oriltanne / orihiltanne / oriiltanne

oreiltansa / oreiltaan / orhiltansa / orhiltaan / oriltansa / oriltaan / orihiltansa / orihiltaan / oriiltansa / oriiltaan

Tra

-ksi

oriksemme / orieksemme

oriksenne / orieksenne

orikseen / oriksensa / oriekseen / orieksensa

oreiksemme / orhiksemme / oriksemme / orihiksemme / oriiksemme

oreiksenne / orhiksenne / oriksenne / orihiksenne / oriiksenne

oreikseen / oreiksensa / orhikseen / orhiksensa / orikseen / oriksensa / orihikseen / orihiksensa / oriikseen / oriiksensa

Ess

-na

orinamme / orienamme

orinanne / orienanne

orinansa / orinaan / orienansa / orienaan

oreinamme / orhinamme / orinamme / orihinamme / oriinamme

oreinanne / orhinanne / orinanne / orihinanne / oriinanne

oreinansa / oreinaan / orhinansa / orhinaan / orinansa / orinaan / orihinansa / orihinaan / oriinansa / oriinaan

Abe

-tta

orittamme / oriettamme

orittanne / oriettanne

orittansa / orittaan / oriettansa / oriettaan

oreittamme / orhittamme / orittamme / orihittamme / oriittamme

oreittanne / orhittanne / orittanne / orihittanne / oriittanne

oreittansa / oreittaan / orhittansa / orhittaan / orittansa / orittaan / orihittansa / orihittaan / oriittansa / oriittaan

Com

-ne

-

-

-

oreinemme / orhinemme / orinemme / orihinemme / oriinemme

oreinenne / orhinenne / orinenne / orihinenne / oriinenne

oreineen / oreinensa / orhineen / orhinensa / orineen / orinensa / orihineen / orihinensa / oriineen / oriinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hepo

hevot

Par

-ta

hepoa

hepoja

Gen

-n

hevon

hepojen

Ill

mihin

hepoon

hepoihin

Ine

-ssa

hevossa

hevoissa

Ela

-sta

hevosta

hevoista

All

-lle

hevolle

hevoille

Ade

-lla

hevolla

hevoilla

Abl

-lta

hevolta

hevoilta

Tra

-ksi

hevoksi

hevoiksi

Ess

-na

hepona

hepoina

Abe

-tta

hevotta

hevoitta

Com

-ne

-

hepoine

Ins

-in

-

hevoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hepo

hevot

Par

-ta

hepoa

hepoja

Gen

-n

hevon

hepojen

Ill

mihin

hepoon

hepoihin

Ine

-ssa

hevossa

hevoissa

Ela

-sta

hevosta

hevoista

All

-lle

hevolle

hevoille

Ade

-lla

hevolla

hevoilla

Abl

-lta

hevolta

hevoilta

Tra

-ksi

hevoksi

hevoiksi

Ess

-na

hepona

hepoina

Abe

-tta

hevotta

hevoitta

Com

-ne

-

hepoine

Ins

-in

-

hevoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

scag hepo, heroiini
smack hepo, pusu, sivumaku, maiskaus, moiskaus, läimäys
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; opensubtitles2; OpenSubtitles Istu alas, hepo. Sit down, horse. Entä hepo? What about the smack? Hop, hop, hepo. Giddy-up horsey, giddy- up. Onko sinulla hepo? Let's do this. Hepo loihe ahtaasta lammesta maalle. The horse emerged from the narrow pond onto land. Läimäytä hevosta. Slap the horse. Hepoa täältä! Spider bags here! Haluan hepoa. I need dope. Kuoreton hepo on kuuromykkä. A horse without a shell is deaf and dumb. Se kulttuurista kiinni, hepo. That's culture, Hoss. Show more arrow right

Wiktionary

(poetic) horse (colloquial) heroin Show more arrow right Rare in general usage, more common in sayings, idioms and in metaphorical use. Immediately recognizable to a native speaker though. Show more arrow right Nouns hevonenvirtaheporautahepohepokattihepoasteet Verbs hevostella Vulgarities hevonpaskahevonvittu Show more arrow right From Proto-Finnic hepoi, cognate with Estonian hobu, Karelian hepo, Veps hepo, Livonian ibbi, Votic õpo, Votic opo. Possibly a loan from a descendant of Proto-Indo-European h₁éḱwos, such as Proto-Germanic ehwaz. Show more arrow right

Wikipedia

Horse The horse (Equus ferus caballus) is a domesticated odd-toed ungulate mammal. It belongs to the taxonomic family Equidae and is one of two extant subspecies of Equus ferus. The horse has evolved over the past 45 to 55 million years from a small multi-toed creature, Eohippus, into the large, single-toed animal of today. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

heponi

heponi

heposi

heposi

heponsa

heponsa

Par

-ta

hepoani

hepojani

hepoasi

hepojasi

hepoansa / hepoaan

hepojansa / hepojaan

Gen

-n

heponi

hepojeni

heposi

hepojesi

heponsa

hepojensa

Ill

mihin

hepooni

hepoihini

hepoosi

hepoihisi

hepoonsa

hepoihinsa

Ine

-ssa

hevossani

hevoissani

hevossasi

hevoissasi

hevossansa / hevossaan

hevoissansa / hevoissaan

Ela

-sta

hevostani

hevoistani

hevostasi

hevoistasi

hevostansa / hevostaan

hevoistansa / hevoistaan

All

-lle

hevolleni

hevoilleni

hevollesi

hevoillesi

hevollensa / hevolleen

hevoillensa / hevoillean

Ade

-lla

hevollani

hevoillani

hevollasi

hevoillasi

hevollansa / hevollaan

hevoillansa / hevoillaan

Abl

-lta

hevoltani

hevoiltani

hevoltasi

hevoiltasi

hevoltansa / hevoltaan

hevoiltansa / hevoiltaan

Tra

-ksi

hevokseni

hevoikseni

hevoksesi

hevoiksesi

hevoksensa / hevokseen

hevoiksensa / hevoikseen

Ess

-na

heponani

hepoinani

heponasi

hepoinasi

heponansa / heponaan

hepoinansa / hepoinaan

Abe

-tta

hevottani

hevoittani

hevottasi

hevoittasi

hevottansa / hevottaan

hevoittansa / hevoittaan

Com

-ne

-

hepoineni

-

hepoinesi

-

hepoinensa / hepoineen

Singular

Plural

Nom

-

heponi

heposi

heponsa

heponi

heposi

heponsa

Par

-ta

hepoani

hepoasi

hepoansa / hepoaan

hepojani

hepojasi

hepojansa / hepojaan

Gen

-n

heponi

heposi

heponsa

hepojeni

hepojesi

hepojensa

Ill

mihin

hepooni

hepoosi

hepoonsa

hepoihini

hepoihisi

hepoihinsa

Ine

-ssa

hevossani

hevossasi

hevossansa / hevossaan

hevoissani

hevoissasi

hevoissansa / hevoissaan

Ela

-sta

hevostani

hevostasi

hevostansa / hevostaan

hevoistani

hevoistasi

hevoistansa / hevoistaan

All

-lle

hevolleni

hevollesi

hevollensa / hevolleen

hevoilleni

hevoillesi

hevoillensa / hevoillean

Ade

-lla

hevollani

hevollasi

hevollansa / hevollaan

hevoillani

hevoillasi

hevoillansa / hevoillaan

Abl

-lta

hevoltani

hevoltasi

hevoltansa / hevoltaan

hevoiltani

hevoiltasi

hevoiltansa / hevoiltaan

Tra

-ksi

hevokseni

hevoksesi

hevoksensa / hevokseen

hevoikseni

hevoiksesi

hevoiksensa / hevoikseen

Ess

-na

heponani

heponasi

heponansa / heponaan

hepoinani

hepoinasi

hepoinansa / hepoinaan

Abe

-tta

hevottani

hevottasi

hevottansa / hevottaan

hevoittani

hevoittasi

hevoittansa / hevoittaan

Com

-ne

-

-

-

hepoineni

hepoinesi

hepoinensa / hepoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hepomme

hepomme

heponne

heponne

heponsa

heponsa

Par

-ta

hepoamme

hepojamme

hepoanne

hepojanne

hepoansa / hepoaan

hepojansa / hepojaan

Gen

-n

hepomme

hepojemme

heponne

hepojenne

heponsa

hepojensa

Ill

mihin

hepoomme

hepoihimme

hepoonne

hepoihinne

hepoonsa

hepoihinsa

Ine

-ssa

hevossamme

hevoissamme

hevossanne

hevoissanne

hevossansa / hevossaan

hevoissansa / hevoissaan

Ela

-sta

hevostamme

hevoistamme

hevostanne

hevoistanne

hevostansa / hevostaan

hevoistansa / hevoistaan

All

-lle

hevollemme

hevoillemme

hevollenne

hevoillenne

hevollensa / hevolleen

hevoillensa / hevoillean

Ade

-lla

hevollamme

hevoillamme

hevollanne

hevoillanne

hevollansa / hevollaan

hevoillansa / hevoillaan

Abl

-lta

hevoltamme

hevoiltamme

hevoltanne

hevoiltanne

hevoltansa / hevoltaan

hevoiltansa / hevoiltaan

Tra

-ksi

hevoksemme

hevoiksemme

hevoksenne

hevoiksenne

hevoksensa / hevokseen

hevoiksensa / hevoikseen

Ess

-na

heponamme

hepoinamme

heponanne

hepoinanne

heponansa / heponaan

hepoinansa / hepoinaan

Abe

-tta

hevottamme

hevoittamme

hevottanne

hevoittanne

hevottansa / hevottaan

hevoittansa / hevoittaan

Com

-ne

-

hepoinemme

-

hepoinenne

-

hepoinensa / hepoineen

Singular

Plural

Nom

-

hepomme

heponne

heponsa

hepomme

heponne

heponsa

Par

-ta

hepoamme

hepoanne

hepoansa / hepoaan

hepojamme

hepojanne

hepojansa / hepojaan

Gen

-n

hepomme

heponne

heponsa

hepojemme

hepojenne

hepojensa

Ill

mihin

hepoomme

hepoonne

hepoonsa

hepoihimme

hepoihinne

hepoihinsa

Ine

-ssa

hevossamme

hevossanne

hevossansa / hevossaan

hevoissamme

hevoissanne

hevoissansa / hevoissaan

Ela

-sta

hevostamme

hevostanne

hevostansa / hevostaan

hevoistamme

hevoistanne

hevoistansa / hevoistaan

All

-lle

hevollemme

hevollenne

hevollensa / hevolleen

hevoillemme

hevoillenne

hevoillensa / hevoillean

Ade

-lla

hevollamme

hevollanne

hevollansa / hevollaan

hevoillamme

hevoillanne

hevoillansa / hevoillaan

Abl

-lta

hevoltamme

hevoltanne

hevoltansa / hevoltaan

hevoiltamme

hevoiltanne

hevoiltansa / hevoiltaan

Tra

-ksi

hevoksemme

hevoksenne

hevoksensa / hevokseen

hevoiksemme

hevoiksenne

hevoiksensa / hevoikseen

Ess

-na

heponamme

heponanne

heponansa / heponaan

hepoinamme

hepoinanne

hepoinansa / hepoinaan

Abe

-tta

hevottamme

hevottanne

hevottansa / hevottaan

hevoittamme

hevoittanne

hevoittansa / hevoittaan

Com

-ne

-

-

-

hepoinemme

hepoinenne

hepoinensa / hepoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hevonen

hevoset

Par

-ta

hevosta

hevosia

Gen

-n

hevosen

hevosien / hevosten

Ill

mihin

hevoseen

hevosiin

Ine

-ssa

hevosessa

hevosissa

Ela

-sta

hevosesta

hevosista

All

-lle

hevoselle

hevosille

Ade

-lla

hevosella

hevosilla

Abl

-lta

hevoselta

hevosilta

Tra

-ksi

hevoseksi

hevosiksi

Ess

-na

hevosena

hevosina

Abe

-tta

hevosetta

hevositta

Com

-ne

-

hevosine

Ins

-in

-

hevosin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hevonen

hevoset

Par

-ta

hevosta

hevosia

Gen

-n

hevosen

hevosien / hevosten

Ill

mihin

hevoseen

hevosiin

Ine

-ssa

hevosessa

hevosissa

Ela

-sta

hevosesta

hevosista

All

-lle

hevoselle

hevosille

Ade

-lla

hevosella

hevosilla

Abl

-lta

hevoselta

hevosilta

Tra

-ksi

hevoseksi

hevosiksi

Ess

-na

hevosena

hevosina

Abe

-tta

hevosetta

hevositta

Com

-ne

-

hevosine

Ins

-in

-

hevosin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

horse hevonen, pukki, ratsuväki, kuivausteline, teline
pony poni, hevonen, lunttilappu
knight ritari, ratsu, hevonen
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; opensubtitles2; Tatoeba Hevonen juoksee laitumella. The horse is running in the pasture. Saanko hevosenne? May I take your horse? Minun hevoseni? My horse Pete? Niin, hevonen. The horse. Äitini hevonen kilpaili eilen. My mother's horse competed yesterday. Satuloi hevonen. Saddle my horse. Ei kuten hevonen. Not like a horse. Grumio, hevoseni. Grumio, my horses. Onko hevonen terve? So all we need from you is a straight answer. Voitko auttaa minua harjaamaan hevonen? Can you help me groom the horse? Show more arrow right

Wiktionary

horse, Equus caballus (gymnastics) horse (chess) knight (colloquial) horsepower (short for hevosvoima) (in compounds) equine, horse Show more arrow right (poetic) hepo(child's language) heppa, hoppa, humma, polle(disparaging) koni, kaakki, kopukka(chess) ratsu Show more arrow right hevosen suustahevostellapiiskata kuollutta hevostasyödä kuin hevonen Show more arrow right arabianhevonenhevosajoneuvohevoseläinhevosenkakkarahevosenkasvattajahevosenkasvatushevosenkengittäjähevosenkenkähevosenlantahevosenleikkihevosenlihahevosenmaitohevosenmittahevoshakahevosharavahevosharrastajahevosharrastushevoshoitohevoshuijarihevoshulluhevosinfluenssahevosjalostushevosjuotikashevoskantakirjahevoskastanjahevoskasvatushevoskiertohevoskilpailuhevoskuljetushevoskuormahevoskuurihevoskyytihevoskärpänenhevoskärryhevoslaumahevosliikehevosloimihevosmainenhevosmieshevosmuurahainenhevospaarmahevospaimenhevospapuhevosparihevospelihevosponttoonihevospoolohevospuomihevosratahevosrotuhevossiittolahevostallihevostaloushevostiehevosurheiluhevosvaljakkohevosvetohevosvetoinenhevosvoimahevosyskäislanninhevonenjuoksijahevonenkeinuhevonenkeppihevonenkiikkuhevonenkilpahevonenkuormahevonenkuormastohevonenkylmäverihevonenlahjahevonenmerihevonennimikkohevonenprzewalskinhevonenpuoliverihevonenpuuhevonenratsuhevonenravihevonenrotuhevonensirkushevonensuomenhevonentammahevonentykistöhevonentyöhevonentäysiverihevonenvarahevonenvetohevonenvillihevonen Show more arrow right From Proto-Finnic hepoinen, roughly equivalent to hepo +‎ -inen. The weak grade v originates from Southwestern dialects, while the expected strong-grade heponen is only found in dialects, mainly in the southeast. Compare cognates in other Finnic languages such as Estonian hobune, Karelian hepoine. Show more arrow right

Wikipedia

Horse The horse (Equus ferus caballus) is a domesticated odd-toed ungulate mammal. It belongs to the taxonomic family Equidae and is one of two extant subspecies of Equus ferus. The horse has evolved over the past 45 to 55 million years from a small multi-toed creature, Eohippus, into the large, single-toed animal of today. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hevoseni

hevoseni

hevosesi

hevosesi

hevosensa

hevosensa

Par

-ta

hevostani

hevosiani

hevostasi

hevosiasi

hevostansa / hevostaan

hevosiansa / hevosiaan

Gen

-n

hevoseni

hevosieni / hevosteni

hevosesi

hevosiesi / hevostesi

hevosensa

hevosiensa / hevostensa

Ill

mihin

hevoseeni

hevosiini

hevoseesi

hevosiisi

hevoseensa

hevosiinsa

Ine

-ssa

hevosessani

hevosissani

hevosessasi

hevosissasi

hevosessansa / hevosessaan

hevosissansa / hevosissaan

Ela

-sta

hevosestani

hevosistani

hevosestasi

hevosistasi

hevosestansa / hevosestaan

hevosistansa / hevosistaan

All

-lle

hevoselleni

hevosilleni

hevosellesi

hevosillesi

hevosellensa / hevoselleen

hevosillensa / hevosillean

Ade

-lla

hevosellani

hevosillani

hevosellasi

hevosillasi

hevosellansa / hevosellaan

hevosillansa / hevosillaan

Abl

-lta

hevoseltani

hevosiltani

hevoseltasi

hevosiltasi

hevoseltansa / hevoseltaan

hevosiltansa / hevosiltaan

Tra

-ksi

hevosekseni

hevosikseni

hevoseksesi

hevosiksesi

hevoseksensa / hevosekseen

hevosiksensa / hevosikseen

Ess

-na

hevosenani

hevosinani

hevosenasi

hevosinasi

hevosenansa / hevosenaan

hevosinansa / hevosinaan

Abe

-tta

hevosettani

hevosittani

hevosettasi

hevosittasi

hevosettansa / hevosettaan

hevosittansa / hevosittaan

Com

-ne

-

hevosineni

-

hevosinesi

-

hevosinensa / hevosineen

Singular

Plural

Nom

-

hevoseni

hevosesi

hevosensa

hevoseni

hevosesi

hevosensa

Par

-ta

hevostani

hevostasi

hevostansa / hevostaan

hevosiani

hevosiasi

hevosiansa / hevosiaan

Gen

-n

hevoseni

hevosesi

hevosensa

hevosieni / hevosteni

hevosiesi / hevostesi

hevosiensa / hevostensa

Ill

mihin

hevoseeni

hevoseesi

hevoseensa

hevosiini

hevosiisi

hevosiinsa

Ine

-ssa

hevosessani

hevosessasi

hevosessansa / hevosessaan

hevosissani

hevosissasi

hevosissansa / hevosissaan

Ela

-sta

hevosestani

hevosestasi

hevosestansa / hevosestaan

hevosistani

hevosistasi

hevosistansa / hevosistaan

All

-lle

hevoselleni

hevosellesi

hevosellensa / hevoselleen

hevosilleni

hevosillesi

hevosillensa / hevosillean

Ade

-lla

hevosellani

hevosellasi

hevosellansa / hevosellaan

hevosillani

hevosillasi

hevosillansa / hevosillaan

Abl

-lta

hevoseltani

hevoseltasi

hevoseltansa / hevoseltaan

hevosiltani

hevosiltasi

hevosiltansa / hevosiltaan

Tra

-ksi

hevosekseni

hevoseksesi

hevoseksensa / hevosekseen

hevosikseni

hevosiksesi

hevosiksensa / hevosikseen

Ess

-na

hevosenani

hevosenasi

hevosenansa / hevosenaan

hevosinani

hevosinasi

hevosinansa / hevosinaan

Abe

-tta

hevosettani

hevosettasi

hevosettansa / hevosettaan

hevosittani

hevosittasi

hevosittansa / hevosittaan

Com

-ne

-

-

-

hevosineni

hevosinesi

hevosinensa / hevosineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hevosemme

hevosemme

hevosenne

hevosenne

hevosensa

hevosensa

Par

-ta

hevostamme

hevosiamme

hevostanne

hevosianne

hevostansa / hevostaan

hevosiansa / hevosiaan

Gen

-n

hevosemme

hevosiemme / hevostemme

hevosenne

hevosienne / hevostenne

hevosensa

hevosiensa / hevostensa

Ill

mihin

hevoseemme

hevosiimme

hevoseenne

hevosiinne

hevoseensa

hevosiinsa

Ine

-ssa

hevosessamme

hevosissamme

hevosessanne

hevosissanne

hevosessansa / hevosessaan

hevosissansa / hevosissaan

Ela

-sta

hevosestamme

hevosistamme

hevosestanne

hevosistanne

hevosestansa / hevosestaan

hevosistansa / hevosistaan

All

-lle

hevosellemme

hevosillemme

hevosellenne

hevosillenne

hevosellensa / hevoselleen

hevosillensa / hevosillean

Ade

-lla

hevosellamme

hevosillamme

hevosellanne

hevosillanne

hevosellansa / hevosellaan

hevosillansa / hevosillaan

Abl

-lta

hevoseltamme

hevosiltamme

hevoseltanne

hevosiltanne

hevoseltansa / hevoseltaan

hevosiltansa / hevosiltaan

Tra

-ksi

hevoseksemme

hevosiksemme

hevoseksenne

hevosiksenne

hevoseksensa / hevosekseen

hevosiksensa / hevosikseen

Ess

-na

hevosenamme

hevosinamme

hevosenanne

hevosinanne

hevosenansa / hevosenaan

hevosinansa / hevosinaan

Abe

-tta

hevosettamme

hevosittamme

hevosettanne

hevosittanne

hevosettansa / hevosettaan

hevosittansa / hevosittaan

Com

-ne

-

hevosinemme

-

hevosinenne

-

hevosinensa / hevosineen

Singular

Plural

Nom

-

hevosemme

hevosenne

hevosensa

hevosemme

hevosenne

hevosensa

Par

-ta

hevostamme

hevostanne

hevostansa / hevostaan

hevosiamme

hevosianne

hevosiansa / hevosiaan

Gen

-n

hevosemme

hevosenne

hevosensa

hevosiemme / hevostemme

hevosienne / hevostenne

hevosiensa / hevostensa

Ill

mihin

hevoseemme

hevoseenne

hevoseensa

hevosiimme

hevosiinne

hevosiinsa

Ine

-ssa

hevosessamme

hevosessanne

hevosessansa / hevosessaan

hevosissamme

hevosissanne

hevosissansa / hevosissaan

Ela

-sta

hevosestamme

hevosestanne

hevosestansa / hevosestaan

hevosistamme

hevosistanne

hevosistansa / hevosistaan

All

-lle

hevosellemme

hevosellenne

hevosellensa / hevoselleen

hevosillemme

hevosillenne

hevosillensa / hevosillean

Ade

-lla

hevosellamme

hevosellanne

hevosellansa / hevosellaan

hevosillamme

hevosillanne

hevosillansa / hevosillaan

Abl

-lta

hevoseltamme

hevoseltanne

hevoseltansa / hevoseltaan

hevosiltamme

hevosiltanne

hevosiltansa / hevosiltaan

Tra

-ksi

hevoseksemme

hevoseksenne

hevoseksensa / hevosekseen

hevosiksemme

hevosiksenne

hevosiksensa / hevosikseen

Ess

-na

hevosenamme

hevosenanne

hevosenansa / hevosenaan

hevosinamme

hevosinanne

hevosinansa / hevosinaan

Abe

-tta

hevosettamme

hevosettanne

hevosettansa / hevosettaan

hevosittamme

hevosittanne

hevosittansa / hevosittaan

Com

-ne

-

-

-

hevosinemme

hevosinenne

hevosinensa / hevosineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

ori / or

orit / oriet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

orin / orien

Solve

Ill

mihin

oreihin / orisiin / orihin / orhisin / oriisiin / oriihin / orihisin

Solve

Ine

-ssa

orissa / oriessa

Solve

Ela

-sta

orista / oriesta

oreista / orhista / orista / orihista / oriista

All

-lle

orille / orielle

oreille / orhille / orille / orihille / oriille

Ade

-lla

orilla / oriella

oreilla / orhilla / orilla / orihilla / oriilla

Abl

-lta

oreilta / orhilta / orilta / orihilta / oriilta

Solve

Tra

-ksi

oriksi / orieksi

Solve

Ess

-na

orina / oriena

oreina / orhina / orina / orihina / oriina

Abe

-tta

oritta / orietta

oreitta / orhitta / oritta / orihitta / oriitta

Com

-ne

-

oreine / orhine / orine / orihine / oriine

Ins

-in

-

orein / orhin / orin / orihin / oriin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ori / or

orit / oriet

Par

-ta

Gen

-n

orin / orien

Ill

mihin

oreihin / orisiin / orihin / orhisin / oriisiin / oriihin / orihisin

Ine

-ssa

orissa / oriessa

Ela

-sta

orista / oriesta

oreista / orhista / orista / orihista / oriista

All

-lle

orille / orielle

oreille / orhille / orille / orihille / oriille

Ade

-lla

orilla / oriella

oreilla / orhilla / orilla / orihilla / oriilla

Abl

-lta

oreilta / orhilta / orilta / orihilta / oriilta

Tra

-ksi

oriksi / orieksi

Ess

-na

orina / oriena

oreina / orhina / orina / orihina / oriina

Abe

-tta

oritta / orietta

oreitta / orhitta / oritta / orihitta / oriitta

Com

-ne

-

oreine / orhine / orine / orihine / oriine

Ins

-in

-

orein / orhin / orin / orihin / oriin

Singular

Plural

Nom

-

hepo

hevot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hevon

Solve

Ill

mihin

hepoihin

Solve

Ine

-ssa

hevossa

Solve

Ela

-sta

hevosta

hevoista

All

-lle

hevolle

hevoille

Ade

-lla

hevolla

hevoilla

Abl

-lta

hevoilta

Solve

Tra

-ksi

hevoksi

Solve

Ess

-na

hepona

hepoina

Abe

-tta

hevotta

hevoitta

Com

-ne

-

hepoine

Ins

-in

-

hevoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hepo

hevot

Par

-ta

Gen

-n

hevon

Ill

mihin

hepoihin

Ine

-ssa

hevossa

Ela

-sta

hevosta

hevoista

All

-lle

hevolle

hevoille

Ade

-lla

hevolla

hevoilla

Abl

-lta

hevoilta

Tra

-ksi

hevoksi

Ess

-na

hepona

hepoina

Abe

-tta

hevotta

hevoitta

Com

-ne

-

hepoine

Ins

-in

-

hevoin

Singular

Plural

Nom

-

hevonen

hevoset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hevosen

Solve

Ill

mihin

hevosiin

Solve

Ine

-ssa

hevosessa

Solve

Ela

-sta

hevosesta

hevosista

All

-lle

hevoselle

hevosille

Ade

-lla

hevosella

hevosilla

Abl

-lta

hevosilta

Solve

Tra

-ksi

hevoseksi

Solve

Ess

-na

hevosena

hevosina

Abe

-tta

hevosetta

hevositta

Com

-ne

-

hevosine

Ins

-in

-

hevosin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hevonen

hevoset

Par

-ta

Gen

-n

hevosen

Ill

mihin

hevosiin

Ine

-ssa

hevosessa

Ela

-sta

hevosesta

hevosista

All

-lle

hevoselle

hevosille

Ade

-lla

hevosella

hevosilla

Abl

-lta

hevosilta

Tra

-ksi

hevoseksi

Ess

-na

hevosena

hevosina

Abe

-tta

hevosetta

hevositta

Com

-ne

-

hevosine

Ins

-in

-

hevosin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept