logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mädännyttää, verb

Word analysis
mädännyttää SeeHide full analysisArrow downArrow up

mädännyttää

mädännyttää

Verb, Present, 3rd person singular

mädännyttää

mädännyttää

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to rot Show more arrow right mädäntyä +‎ -ttää Show more arrow right
to digest
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Kosteus tulee ja mädännyttää. The moisture, she gets in and rots it from the inside. Se mädännyttää sisimpäsi, sielusi. It goes right down to the roots, rotting your soul. Kosteus mädännyttää sen nopeampaa. The moisture makes them rot faster. Se on sairaus, joka mädännyttää koko ihmisen. It's like a disease that rots you from the inside out. Heistä se on sairas ja mädännyttää heidän tilansa. They think it's sick and rotting their property. Ylimpään mastoon niin, että aurinko mädännyttää ihosi! Raised from the highest yardarm until sun rots your skin. Lähden, koska tätä maata mädännyttää ahneus ja korruptio. I am leaving because this country crawls with greed and corruption. (Saarnaaja 11:4) Jos maanviljelijä keskittyisi miettimään vain kielteisiä mahdollisuuksias-tuulta, joka voisi lennättää pois hänen siemenensä, tai sadetta, joka voisi mädännyttää hänen satonsas-hän ei ryhtyisi tarvittaviin toimiin. (Ecclesiastes 11:4) If a farmer focused only on negative possibilities —the wind that could blow away his seed or the rain that could dampen his crop— he would fail to take necessary action. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

mädännytän

en mädännytä

ii

mädännytät

et mädännytä

iii

mädännyttää

ei mädännytä

Plural

Positive

Negative

i

mädännytämme / mädännytetään

emme mädännytä / ei mädännytetä

ii

mädännytätte

ette mädännytä

iii

mädännyttävät

eivät mädännytä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

mädännytin

en mädännyttänyt

ii

mädännytit

et mädännyttänyt

iii

mädännytti

ei mädännyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

mädännytimme / mädännytettiin

emme mädännyttäneet / ei mädännytetty

ii

mädännytitte

ette mädännyttäneet

iii

mädännyttivät

eivät mädännyttäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen mädännyttänyt

en ole mädännyttänyt

ii

olet mädännyttänyt

et ole mädännyttänyt

iii

on mädännyttänyt

ei ole mädännyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme mädännyttäneet

emme ole mädännyttäneet

ii

olette mädännyttäneet

ette ole mädännyttäneet

iii

ovat mädännyttäneet

eivät ole mädännyttäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin mädännyttänyt

en ollut mädännyttänyt

ii

olit mädännyttänyt

et ollut mädännyttänyt

iii

oli mädännyttänyt

ei ollut mädännyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme mädännyttäneet

emme olleet mädännyttäneet

ii

olitte mädännyttäneet

ette olleet mädännyttäneet

iii

olivat mädännyttäneet

eivät olleet mädännyttäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

mädännyttäisin

en mädännyttäisi

ii

mädännyttäisit

et mädännyttäisi

iii

mädännyttäisi

ei mädännyttäisi

Plural

Positive

Negative

i

mädännyttäisimme

emme mädännyttäisi

ii

mädännyttäisitte

ette mädännyttäisi

iii

mädännyttäisivät

eivät mädännyttäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin mädännyttänyt

en olisi mädännyttänyt

ii

olisit mädännyttänyt

et olisi mädännyttänyt

iii

olisi mädännyttänyt

ei olisi mädännyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme mädännyttäneet

emme olisi mädännyttäneet

ii

olisitte mädännyttäneet

ette olisi mädännyttäneet

iii

olisivat mädännyttäneet

eivät olisi mädännyttäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

mädännyttänen

en mädännyttäne

ii

mädännyttänet

et mädännyttäne

iii

mädännyttänee

ei mädännyttäne

Plural

Positive

Negative

i

mädännyttänemme

emme mädännyttäne

ii

mädännyttänette

ette mädännyttäne

iii

mädännyttänevät

eivät mädännyttäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen mädännyttänyt

en liene mädännyttänyt

ii

lienet mädännyttänyt

et liene mädännyttänyt

iii

lienee mädännyttänyt

ei liene mädännyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme mädännyttäneet

emme liene mädännyttäneet

ii

lienette mädännyttäneet

ette liene mädännyttäneet

iii

lienevät mädännyttäneet

eivät liene mädännyttäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

mädännytä

iii

mädännyttäköön

Plural

i

mädännyttäkäämme

ii

mädännyttäkää

iii

mädännyttäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

mädännyttää

Tra

-ksi

mädännyttääksensä / mädännyttääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

mädännyttäessä

Ins

-in

mädännyttäen

Ine

-ssa

mädännytettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

mädännyttämään

Ine

-ssa

mädännyttämässä

Ela

-sta

mädännyttämästä

Ade

-lla

mädännyttämällä

Abe

-tta

mädännyttämättä

Ins

-in

mädännyttämän

Ins

-in

mädännytettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

mädännyttäminen

Par

-ta

mädännyttämistä

Infinitive V

mädännyttämäisillänsä / mädännyttämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

mädännytetään

ei mädännytetä

Imperfect

mädännytettiin

ei mädännytetty

Potential

mädännytettäneen

ei mädännytettäne

Conditional

mädännytettäisiin

ei mädännytettäisi

Imperative Present

mädännytettäköön

älköön mädännytettäkö

Imperative Perfect

olkoon mädännytetty

älköön mädännytetty

Positive

Negative

Present

mädännytetään

ei mädännytetä

Imperfect

mädännytettiin

ei mädännytetty

Potential

mädännytettäneen

ei mädännytettäne

Conditional

mädännytettäisiin

ei mädännytettäisi

Imperative Present

mädännytettäköön

älköön mädännytettäkö

Imperative Perfect

olkoon mädännytetty

älköön mädännytetty

Participle

Active

Passive

1st

mädännyttävä

mädännytettävä

2nd

mädännyttänyt

mädännytetty

3rd

mädännyttämä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

mädännytän

en mädännytä

ii

mädännytät

et mädännytä

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

mädännytämme / mädännytetään

emme mädännytä / ei mädännytetä

ii

mädännytätte

ette mädännytä

iii

eivät mädännytä

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

mädännytänen mädännytä

ii

mädännytätet mädännytä

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

mädännytämme / mädännytetäänemme mädännytä / ei mädännytetä

ii

mädännytätteette mädännytä

iii

eivät mädännytä
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

mädännytin

en Solve

ii

mädännytit

et mädännyttänyt

iii

ei mädännyttänyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme / ei Solve

ii

mädännytitte

ette mädännyttäneet

iii

mädännyttivät

eivät mädännyttäneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

mädännytinen
Solve

ii

mädännytitet mädännyttänyt

iii

ei mädännyttänyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme / ei
Solve

ii

mädännytitteette mädännyttäneet

iii

mädännyttiväteivät mädännyttäneet
Imperative Solved!

sinä

mädännytä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

mädännytä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

mädännyttäisin

en mädännyttäisi

ii

et mädännyttäisi

Solve

iii

mädännyttäisi

ei mädännyttäisi

Plural

Positive

Negative

i

mädännyttäisimme

emme Solve

ii

ette mädännyttäisi

Solve

iii

mädännyttäisivät

eivät mädännyttäisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

mädännyttäisinen mädännyttäisi

ii

et mädännyttäisi
Solve

iii

mädännyttäisiei mädännyttäisi

Plural

PositiveNegative

i

mädännyttäisimmeemme
Solve

ii

ette mädännyttäisi
Solve

iii

mädännyttäisiväteivät mädännyttäisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept