mädännyttää |
Verb, Present, 3rd person singular |
|
mädännyttää |
Verb, First infinitive |
to digest |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
mädännytän |
|
ii |
mädännytät |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
mädännytämme / mädännytetään |
|
ii |
mädännytätte |
|
iii |
mädännyttävät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
mädännytin |
|
ii |
mädännytit |
|
iii |
mädännytti |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
mädännytimme / mädännytettiin |
|
ii |
mädännytitte |
|
iii |
mädännyttivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen mädännyttänyt |
en ole mädännyttänyt |
ii |
olet mädännyttänyt |
et ole mädännyttänyt |
iii |
on mädännyttänyt |
ei ole mädännyttänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme mädännyttäneet |
emme ole mädännyttäneet |
ii |
olette mädännyttäneet |
ette ole mädännyttäneet |
iii |
ovat mädännyttäneet |
eivät ole mädännyttäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin mädännyttänyt |
en ollut mädännyttänyt |
ii |
olit mädännyttänyt |
et ollut mädännyttänyt |
iii |
oli mädännyttänyt |
ei ollut mädännyttänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme mädännyttäneet |
emme olleet mädännyttäneet |
ii |
olitte mädännyttäneet |
ette olleet mädännyttäneet |
iii |
olivat mädännyttäneet |
eivät olleet mädännyttäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
mädännyttäisin |
|
ii |
mädännyttäisit |
|
iii |
mädännyttäisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
mädännyttäisimme |
|
ii |
mädännyttäisitte |
|
iii |
mädännyttäisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin mädännyttänyt |
en olisi mädännyttänyt |
ii |
olisit mädännyttänyt |
et olisi mädännyttänyt |
iii |
olisi mädännyttänyt |
ei olisi mädännyttänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme mädännyttäneet |
emme olisi mädännyttäneet |
ii |
olisitte mädännyttäneet |
ette olisi mädännyttäneet |
iii |
olisivat mädännyttäneet |
eivät olisi mädännyttäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
mädännyttänen |
en mädännyttäne |
ii |
mädännyttänet |
et mädännyttäne |
iii |
mädännyttänee |
ei mädännyttäne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
mädännyttänemme |
emme mädännyttäne |
ii |
mädännyttänette |
ette mädännyttäne |
iii |
mädännyttänevät |
eivät mädännyttäne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen mädännyttänyt |
en liene mädännyttänyt |
ii |
lienet mädännyttänyt |
et liene mädännyttänyt |
iii |
lienee mädännyttänyt |
ei liene mädännyttänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme mädännyttäneet |
emme liene mädännyttäneet |
ii |
lienette mädännyttäneet |
ette liene mädännyttäneet |
iii |
lienevät mädännyttäneet |
eivät liene mädännyttäneet |
Singular
i |
- |
ii |
mädännytä |
iii |
mädännyttäköön |
Plural
i |
mädännyttäkäämme |
ii |
mädännyttäkää |
iii |
mädännyttäkööt |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
mädännyttääksensä / mädännyttääkseen |
Ine |
-ssa |
mädännyttäessä |
Ins |
-in |
mädännyttäen |
Ine |
-ssa |
mädännytettäessä (passive) |
Ill |
mihin |
mädännyttämään |
Ine |
-ssa |
mädännyttämässä |
Ela |
-sta |
mädännyttämästä |
Ade |
-lla |
mädännyttämällä |
Abe |
-tta |
mädännyttämättä |
Ins |
-in |
mädännyttämän |
Ins |
-in |
mädännytettämän (passive) |
Nom |
- |
mädännyttäminen |
Par |
-ta |
mädännyttämistä |
mädännyttämäisillänsä / mädännyttämäisillään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
mädännytetään |
ei mädännytetä |
Imperfect |
mädännytettiin |
ei mädännytetty |
Potential |
mädännytettäneen |
ei mädännytettäne |
Conditional |
mädännytettäisiin |
ei mädännytettäisi |
Imperative Present |
mädännytettäköön |
älköön mädännytettäkö |
Imperative Perfect |
olkoon mädännytetty |
älköön mädännytetty |
Positive
Negative
Present
mädännytetään
ei mädännytetä
Imperfect
mädännytettiin
ei mädännytetty
Potential
mädännytettäneen
ei mädännytettäne
Conditional
mädännytettäisiin
ei mädännytettäisi
Imperative Present
mädännytettäköön
älköön mädännytettäkö
Imperative Perfect
olkoon mädännytetty
älköön mädännytetty
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
mädännyttävä |
mädännytettävä |
2nd |
mädännyttänyt |
mädännytetty |
3rd |
mädännyttämä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net