logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

muta, noun

Word analysis
mutaletkut

mutaletkut

muta

Noun, Singular Nominative

+ letku

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muta

mudat

Par

-ta

mutaa

mutia

Gen

-n

mudan

mutien

Ill

mihin

mutaan

mutiin

Ine

-ssa

mudassa

mudissa

Ela

-sta

mudasta

mudista

All

-lle

mudalle

mudille

Ade

-lla

mudalla

mudilla

Abl

-lta

mudalta

mudilta

Tra

-ksi

mudaksi

mudiksi

Ess

-na

mutana

mutina

Abe

-tta

mudatta

muditta

Com

-ne

-

mutine

Ins

-in

-

mudin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muta

mudat

Par

-ta

mutaa

mutia

Gen

-n

mudan

mutien

Ill

mihin

mutaan

mutiin

Ine

-ssa

mudassa

mudissa

Ela

-sta

mudasta

mudista

All

-lle

mudalle

mudille

Ade

-lla

mudalla

mudilla

Abl

-lta

mudalta

mudilta

Tra

-ksi

mudaksi

mudiksi

Ess

-na

mutana

mutina

Abe

-tta

mudatta

muditta

Com

-ne

-

mutine

Ins

-in

-

mudin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mud muta, savi, kura, lieju, loka, lika
clay savi, muta, lieju, maa, saves
slime lima, lieju, muta
sludge liete, lieju, jäteöljy, jätevesi, muta, sohjo
mire suo, lieju, loka, muta
Show more arrow right
jw2019; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; Europarl; Tatoeba-2020.08 Se oli mutaa. It was the mud. Pihan muta tarttui koiran tassuihin. The mud in the yard stuck to the dog's paws. Muta kuka voisi pyytää sitä sinulta? But who could expect it of you? Sedimentti [muta], lääkekylpyihin. Medicinal mud. Muta valui kenkien pohjista lattialle. The mud trickled off the soles of the shoes onto the floor. En oikein pidä mudasta. I don't really do mud. Et tiedä mudasta mitään. Oh, you wouldn't know anything about mud. Haluatko tietää mudasta? You want to know about mud? Onko mutaa haluatko aasinsillan. Is mud what you want to segue bridge there with. Tom putosi mutaan. Tom fell into the mud. Show more arrow right

Wiktionary

mire, mud; decaying organic matter in the bottom of a lake etc. Show more arrow right mutainen Show more arrow right Compounds mutakerrosmutakerrostumamutakuonomutakylpymutapainipohjamuta Show more arrow right From Proto-Finnic muta, from Proto-Uralic muďa. Cognate with Estonian muda, Veps muda, Karelian muta. Show more arrow right

Wikipedia

Soil Soil is a mixture of organic matter, minerals, gases, liquids, and organisms that together support life. Earth's body of soil, called the pedosphere, has four important functions:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mutani

mutani

mutasi

mutasi

mutansa

mutansa

Par

-ta

mutaani

mutiani

mutaasi

mutiasi

mutaansa

mutiansa / mutiaan

Gen

-n

mutani

mutieni

mutasi

mutiesi

mutansa

mutiensa

Ill

mihin

mutaani

mutiini

mutaasi

mutiisi

mutaansa

mutiinsa

Ine

-ssa

mudassani

mudissani

mudassasi

mudissasi

mudassansa / mudassaan

mudissansa / mudissaan

Ela

-sta

mudastani

mudistani

mudastasi

mudistasi

mudastansa / mudastaan

mudistansa / mudistaan

All

-lle

mudalleni

mudilleni

mudallesi

mudillesi

mudallensa / mudalleen

mudillensa / mudillean

Ade

-lla

mudallani

mudillani

mudallasi

mudillasi

mudallansa / mudallaan

mudillansa / mudillaan

Abl

-lta

mudaltani

mudiltani

mudaltasi

mudiltasi

mudaltansa / mudaltaan

mudiltansa / mudiltaan

Tra

-ksi

mudakseni

mudikseni

mudaksesi

mudiksesi

mudaksensa / mudakseen

mudiksensa / mudikseen

Ess

-na

mutanani

mutinani

mutanasi

mutinasi

mutanansa / mutanaan

mutinansa / mutinaan

Abe

-tta

mudattani

mudittani

mudattasi

mudittasi

mudattansa / mudattaan

mudittansa / mudittaan

Com

-ne

-

mutineni

-

mutinesi

-

mutinensa / mutineen

Singular

Plural

Nom

-

mutani

mutasi

mutansa

mutani

mutasi

mutansa

Par

-ta

mutaani

mutaasi

mutaansa

mutiani

mutiasi

mutiansa / mutiaan

Gen

-n

mutani

mutasi

mutansa

mutieni

mutiesi

mutiensa

Ill

mihin

mutaani

mutaasi

mutaansa

mutiini

mutiisi

mutiinsa

Ine

-ssa

mudassani

mudassasi

mudassansa / mudassaan

mudissani

mudissasi

mudissansa / mudissaan

Ela

-sta

mudastani

mudastasi

mudastansa / mudastaan

mudistani

mudistasi

mudistansa / mudistaan

All

-lle

mudalleni

mudallesi

mudallensa / mudalleen

mudilleni

mudillesi

mudillensa / mudillean

Ade

-lla

mudallani

mudallasi

mudallansa / mudallaan

mudillani

mudillasi

mudillansa / mudillaan

Abl

-lta

mudaltani

mudaltasi

mudaltansa / mudaltaan

mudiltani

mudiltasi

mudiltansa / mudiltaan

Tra

-ksi

mudakseni

mudaksesi

mudaksensa / mudakseen

mudikseni

mudiksesi

mudiksensa / mudikseen

Ess

-na

mutanani

mutanasi

mutanansa / mutanaan

mutinani

mutinasi

mutinansa / mutinaan

Abe

-tta

mudattani

mudattasi

mudattansa / mudattaan

mudittani

mudittasi

mudittansa / mudittaan

Com

-ne

-

-

-

mutineni

mutinesi

mutinensa / mutineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mutamme

mutamme

mutanne

mutanne

mutansa

mutansa

Par

-ta

mutaamme

mutiamme

mutaanne

mutianne

mutaansa

mutiansa / mutiaan

Gen

-n

mutamme

mutiemme

mutanne

mutienne

mutansa

mutiensa

Ill

mihin

mutaamme

mutiimme

mutaanne

mutiinne

mutaansa

mutiinsa

Ine

-ssa

mudassamme

mudissamme

mudassanne

mudissanne

mudassansa / mudassaan

mudissansa / mudissaan

Ela

-sta

mudastamme

mudistamme

mudastanne

mudistanne

mudastansa / mudastaan

mudistansa / mudistaan

All

-lle

mudallemme

mudillemme

mudallenne

mudillenne

mudallensa / mudalleen

mudillensa / mudillean

Ade

-lla

mudallamme

mudillamme

mudallanne

mudillanne

mudallansa / mudallaan

mudillansa / mudillaan

Abl

-lta

mudaltamme

mudiltamme

mudaltanne

mudiltanne

mudaltansa / mudaltaan

mudiltansa / mudiltaan

Tra

-ksi

mudaksemme

mudiksemme

mudaksenne

mudiksenne

mudaksensa / mudakseen

mudiksensa / mudikseen

Ess

-na

mutanamme

mutinamme

mutananne

mutinanne

mutanansa / mutanaan

mutinansa / mutinaan

Abe

-tta

mudattamme

mudittamme

mudattanne

mudittanne

mudattansa / mudattaan

mudittansa / mudittaan

Com

-ne

-

mutinemme

-

mutinenne

-

mutinensa / mutineen

Singular

Plural

Nom

-

mutamme

mutanne

mutansa

mutamme

mutanne

mutansa

Par

-ta

mutaamme

mutaanne

mutaansa

mutiamme

mutianne

mutiansa / mutiaan

Gen

-n

mutamme

mutanne

mutansa

mutiemme

mutienne

mutiensa

Ill

mihin

mutaamme

mutaanne

mutaansa

mutiimme

mutiinne

mutiinsa

Ine

-ssa

mudassamme

mudassanne

mudassansa / mudassaan

mudissamme

mudissanne

mudissansa / mudissaan

Ela

-sta

mudastamme

mudastanne

mudastansa / mudastaan

mudistamme

mudistanne

mudistansa / mudistaan

All

-lle

mudallemme

mudallenne

mudallensa / mudalleen

mudillemme

mudillenne

mudillensa / mudillean

Ade

-lla

mudallamme

mudallanne

mudallansa / mudallaan

mudillamme

mudillanne

mudillansa / mudillaan

Abl

-lta

mudaltamme

mudaltanne

mudaltansa / mudaltaan

mudiltamme

mudiltanne

mudiltansa / mudiltaan

Tra

-ksi

mudaksemme

mudaksenne

mudaksensa / mudakseen

mudiksemme

mudiksenne

mudiksensa / mudikseen

Ess

-na

mutanamme

mutananne

mutanansa / mutanaan

mutinamme

mutinanne

mutinansa / mutinaan

Abe

-tta

mudattamme

mudattanne

mudattansa / mudattaan

mudittamme

mudittanne

mudittansa / mudittaan

Com

-ne

-

-

-

mutinemme

mutinenne

mutinensa / mutineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

letku

letkut

Par

-ta

letkua

letkuja

Gen

-n

letkun

letkujen

Ill

mihin

letkuun

letkuihin

Ine

-ssa

letkussa

letkuissa

Ela

-sta

letkusta

letkuista

All

-lle

letkulle

letkuille

Ade

-lla

letkulla

letkuilla

Abl

-lta

letkulta

letkuilta

Tra

-ksi

letkuksi

letkuiksi

Ess

-na

letkuna

letkuina

Abe

-tta

letkutta

letkuitta

Com

-ne

-

letkuine

Ins

-in

-

letkuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

letku

letkut

Par

-ta

letkua

letkuja

Gen

-n

letkun

letkujen

Ill

mihin

letkuun

letkuihin

Ine

-ssa

letkussa

letkuissa

Ela

-sta

letkusta

letkuista

All

-lle

letkulle

letkuille

Ade

-lla

letkulla

letkuilla

Abl

-lta

letkulta

letkuilta

Tra

-ksi

letkuksi

letkuiksi

Ess

-na

letkuna

letkuina

Abe

-tta

letkutta

letkuitta

Com

-ne

-

letkuine

Ins

-in

-

letkuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hose letku, sukat
tube putki, letku, tuubi, kuvaputki, elektroniputki, kanava
tubing letkut, letku, putket, putki
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; tmClass; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3 Letku roikkuu seinää pitkin. The hose hangs along the wall. Letku oli pitkä ja taipui helposti. The hose was long and flexible. Puhdista letku ennen kuin kytket sen kiinni. Clean the hose before you attach it. Ostin uuden puutarhans-letkun. I bought a new garden hose. Valitettavasti letku oli liian lyhyt ulottuakseni hanaan asti. Unfortunately, the hose was too short to reach the tap. Tiivisteet, kumit, letkut. Gaskets, gum, flexible pipes. Juotava on liian kuumana letkusta. The drink is too hot from the hose. Paineilmatyökalujen letkut. Hoses for pneumatic tools. Fitz katkaisi rampin letkut. Fitz cut the hydraulics on the cargo ramp. En löytänyt tarpeeksi pitkää letkua vedelle. I couldn't find a long enough tube for the water. Show more arrow right

Wiktionary

A hosepipe, hose. Show more arrow right Borrowed from Russian плётка (pljótka). Show more arrow right

Wikipedia

Hose A hose is a flexible hollow tube designed to carry fluids from one location to another. Hoses are also sometimes called pipes (the word pipe usually refers to a rigid tube, whereas a hose is usually a flexible one), or more generally tubing. The shape of a hose is usually cylindrical (having a circular cross section). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

letkuni

letkuni

letkusi

letkusi

letkunsa

letkunsa

Par

-ta

letkuani

letkujani

letkuasi

letkujasi

letkuansa / letkuaan

letkujansa / letkujaan

Gen

-n

letkuni

letkujeni

letkusi

letkujesi

letkunsa

letkujensa

Ill

mihin

letkuuni

letkuihini

letkuusi

letkuihisi

letkuunsa

letkuihinsa

Ine

-ssa

letkussani

letkuissani

letkussasi

letkuissasi

letkussansa / letkussaan

letkuissansa / letkuissaan

Ela

-sta

letkustani

letkuistani

letkustasi

letkuistasi

letkustansa / letkustaan

letkuistansa / letkuistaan

All

-lle

letkulleni

letkuilleni

letkullesi

letkuillesi

letkullensa / letkulleen

letkuillensa / letkuillean

Ade

-lla

letkullani

letkuillani

letkullasi

letkuillasi

letkullansa / letkullaan

letkuillansa / letkuillaan

Abl

-lta

letkultani

letkuiltani

letkultasi

letkuiltasi

letkultansa / letkultaan

letkuiltansa / letkuiltaan

Tra

-ksi

letkukseni

letkuikseni

letkuksesi

letkuiksesi

letkuksensa / letkukseen

letkuiksensa / letkuikseen

Ess

-na

letkunani

letkuinani

letkunasi

letkuinasi

letkunansa / letkunaan

letkuinansa / letkuinaan

Abe

-tta

letkuttani

letkuittani

letkuttasi

letkuittasi

letkuttansa / letkuttaan

letkuittansa / letkuittaan

Com

-ne

-

letkuineni

-

letkuinesi

-

letkuinensa / letkuineen

Singular

Plural

Nom

-

letkuni

letkusi

letkunsa

letkuni

letkusi

letkunsa

Par

-ta

letkuani

letkuasi

letkuansa / letkuaan

letkujani

letkujasi

letkujansa / letkujaan

Gen

-n

letkuni

letkusi

letkunsa

letkujeni

letkujesi

letkujensa

Ill

mihin

letkuuni

letkuusi

letkuunsa

letkuihini

letkuihisi

letkuihinsa

Ine

-ssa

letkussani

letkussasi

letkussansa / letkussaan

letkuissani

letkuissasi

letkuissansa / letkuissaan

Ela

-sta

letkustani

letkustasi

letkustansa / letkustaan

letkuistani

letkuistasi

letkuistansa / letkuistaan

All

-lle

letkulleni

letkullesi

letkullensa / letkulleen

letkuilleni

letkuillesi

letkuillensa / letkuillean

Ade

-lla

letkullani

letkullasi

letkullansa / letkullaan

letkuillani

letkuillasi

letkuillansa / letkuillaan

Abl

-lta

letkultani

letkultasi

letkultansa / letkultaan

letkuiltani

letkuiltasi

letkuiltansa / letkuiltaan

Tra

-ksi

letkukseni

letkuksesi

letkuksensa / letkukseen

letkuikseni

letkuiksesi

letkuiksensa / letkuikseen

Ess

-na

letkunani

letkunasi

letkunansa / letkunaan

letkuinani

letkuinasi

letkuinansa / letkuinaan

Abe

-tta

letkuttani

letkuttasi

letkuttansa / letkuttaan

letkuittani

letkuittasi

letkuittansa / letkuittaan

Com

-ne

-

-

-

letkuineni

letkuinesi

letkuinensa / letkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

letkumme

letkumme

letkunne

letkunne

letkunsa

letkunsa

Par

-ta

letkuamme

letkujamme

letkuanne

letkujanne

letkuansa / letkuaan

letkujansa / letkujaan

Gen

-n

letkumme

letkujemme

letkunne

letkujenne

letkunsa

letkujensa

Ill

mihin

letkuumme

letkuihimme

letkuunne

letkuihinne

letkuunsa

letkuihinsa

Ine

-ssa

letkussamme

letkuissamme

letkussanne

letkuissanne

letkussansa / letkussaan

letkuissansa / letkuissaan

Ela

-sta

letkustamme

letkuistamme

letkustanne

letkuistanne

letkustansa / letkustaan

letkuistansa / letkuistaan

All

-lle

letkullemme

letkuillemme

letkullenne

letkuillenne

letkullensa / letkulleen

letkuillensa / letkuillean

Ade

-lla

letkullamme

letkuillamme

letkullanne

letkuillanne

letkullansa / letkullaan

letkuillansa / letkuillaan

Abl

-lta

letkultamme

letkuiltamme

letkultanne

letkuiltanne

letkultansa / letkultaan

letkuiltansa / letkuiltaan

Tra

-ksi

letkuksemme

letkuiksemme

letkuksenne

letkuiksenne

letkuksensa / letkukseen

letkuiksensa / letkuikseen

Ess

-na

letkunamme

letkuinamme

letkunanne

letkuinanne

letkunansa / letkunaan

letkuinansa / letkuinaan

Abe

-tta

letkuttamme

letkuittamme

letkuttanne

letkuittanne

letkuttansa / letkuttaan

letkuittansa / letkuittaan

Com

-ne

-

letkuinemme

-

letkuinenne

-

letkuinensa / letkuineen

Singular

Plural

Nom

-

letkumme

letkunne

letkunsa

letkumme

letkunne

letkunsa

Par

-ta

letkuamme

letkuanne

letkuansa / letkuaan

letkujamme

letkujanne

letkujansa / letkujaan

Gen

-n

letkumme

letkunne

letkunsa

letkujemme

letkujenne

letkujensa

Ill

mihin

letkuumme

letkuunne

letkuunsa

letkuihimme

letkuihinne

letkuihinsa

Ine

-ssa

letkussamme

letkussanne

letkussansa / letkussaan

letkuissamme

letkuissanne

letkuissansa / letkuissaan

Ela

-sta

letkustamme

letkustanne

letkustansa / letkustaan

letkuistamme

letkuistanne

letkuistansa / letkuistaan

All

-lle

letkullemme

letkullenne

letkullensa / letkulleen

letkuillemme

letkuillenne

letkuillensa / letkuillean

Ade

-lla

letkullamme

letkullanne

letkullansa / letkullaan

letkuillamme

letkuillanne

letkuillansa / letkuillaan

Abl

-lta

letkultamme

letkultanne

letkultansa / letkultaan

letkuiltamme

letkuiltanne

letkuiltansa / letkuiltaan

Tra

-ksi

letkuksemme

letkuksenne

letkuksensa / letkukseen

letkuiksemme

letkuiksenne

letkuiksensa / letkuikseen

Ess

-na

letkunamme

letkunanne

letkunansa / letkunaan

letkuinamme

letkuinanne

letkuinansa / letkuinaan

Abe

-tta

letkuttamme

letkuttanne

letkuttansa / letkuttaan

letkuittamme

letkuittanne

letkuittansa / letkuittaan

Com

-ne

-

-

-

letkuinemme

letkuinenne

letkuinensa / letkuineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept