logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

musta, noun

Word analysis
mustagueretsa

mustagueretsa

musta

Noun, Singular Nominative

+ gueretsa

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

musta

mustat

Par

-ta

mustaa

mustia

Gen

-n

mustan

mustien

Ill

mihin

mustaan

mustiin

Ine

-ssa

mustassa

mustissa

Ela

-sta

mustasta

mustista

All

-lle

mustalle

mustille

Ade

-lla

mustalla

mustilla

Abl

-lta

mustalta

mustilta

Tra

-ksi

mustaksi

mustiksi

Ess

-na

mustana

mustina

Abe

-tta

mustatta

mustitta

Com

-ne

-

mustine

Ins

-in

-

mustin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

musta

mustat

Par

-ta

mustaa

mustia

Gen

-n

mustan

mustien

Ill

mihin

mustaan

mustiin

Ine

-ssa

mustassa

mustissa

Ela

-sta

mustasta

mustista

All

-lle

mustalle

mustille

Ade

-lla

mustalla

mustilla

Abl

-lta

mustalta

mustilta

Tra

-ksi

mustaksi

mustiksi

Ess

-na

mustana

mustina

Abe

-tta

mustatta

mustitta

Com

-ne

-

mustine

Ins

-in

-

mustin

black musta, musta väri, mustaihoinen, neekeri, laiton, synkkä, sysimusta, pilkkopimeä, vihamielinen
ebony musta, eebenpuinen, musta kuin eebenpuu
inky musta, musteinen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 4973.; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 3732706.; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl; ParaCrawl Corpus Mustasi oli kulunut. Your black had faded. Mustansa hän ei usko huhuihin. He doesn't believe rumors about himself. Mustasi on kuin pohjaton kuilu. Your dark is like a bottomless pit. Mustaan aukkoonko? Into the black hole? Mustillanne on hyvä maku. you have a good taste in. Mustillanne on hieno puku. you have a nice suit on. Mustiksenne kasvaa metsässä. Your blueberries grow in the forest. Rakastan mustavalkokuvia. I love black and white photos. Mustillanne on tyylikäs auto. you have a stylish car too. Mustillanne on upea hiusväri. you have a stunning hair color here. Show more arrow right

Wiktionary

black (colour) black (person) black horse Show more arrow right From Proto-Finnic musta. A variant for minusta. Show more arrow right

Wikipedia

Black Black is the darkest color, the result of the absence or complete absorption of visible light. It is an achromatic color, a color without hue, like white and gray. It is often used symbolically or figuratively to represent darkness. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mustani

mustani

mustasi

mustasi

mustansa

mustansa

Par

-ta

mustaani

mustiani

mustaasi

mustiasi

mustaansa

mustiansa / mustiaan

Gen

-n

mustani

mustieni

mustasi

mustiesi

mustansa

mustiensa

Ill

mihin

mustaani

mustiini

mustaasi

mustiisi

mustaansa

mustiinsa

Ine

-ssa

mustassani

mustissani

mustassasi

mustissasi

mustassansa / mustassaan

mustissansa / mustissaan

Ela

-sta

mustastani

mustistani

mustastasi

mustistasi

mustastansa / mustastaan

mustistansa / mustistaan

All

-lle

mustalleni

mustilleni

mustallesi

mustillesi

mustallensa / mustalleen

mustillensa / mustillean

Ade

-lla

mustallani

mustillani

mustallasi

mustillasi

mustallansa / mustallaan

mustillansa / mustillaan

Abl

-lta

mustaltani

mustiltani

mustaltasi

mustiltasi

mustaltansa / mustaltaan

mustiltansa / mustiltaan

Tra

-ksi

mustakseni

mustikseni

mustaksesi

mustiksesi

mustaksensa / mustakseen

mustiksensa / mustikseen

Ess

-na

mustanani

mustinani

mustanasi

mustinasi

mustanansa / mustanaan

mustinansa / mustinaan

Abe

-tta

mustattani

mustittani

mustattasi

mustittasi

mustattansa / mustattaan

mustittansa / mustittaan

Com

-ne

-

mustineni

-

mustinesi

-

mustinensa / mustineen

Singular

Plural

Nom

-

mustani

mustasi

mustansa

mustani

mustasi

mustansa

Par

-ta

mustaani

mustaasi

mustaansa

mustiani

mustiasi

mustiansa / mustiaan

Gen

-n

mustani

mustasi

mustansa

mustieni

mustiesi

mustiensa

Ill

mihin

mustaani

mustaasi

mustaansa

mustiini

mustiisi

mustiinsa

Ine

-ssa

mustassani

mustassasi

mustassansa / mustassaan

mustissani

mustissasi

mustissansa / mustissaan

Ela

-sta

mustastani

mustastasi

mustastansa / mustastaan

mustistani

mustistasi

mustistansa / mustistaan

All

-lle

mustalleni

mustallesi

mustallensa / mustalleen

mustilleni

mustillesi

mustillensa / mustillean

Ade

-lla

mustallani

mustallasi

mustallansa / mustallaan

mustillani

mustillasi

mustillansa / mustillaan

Abl

-lta

mustaltani

mustaltasi

mustaltansa / mustaltaan

mustiltani

mustiltasi

mustiltansa / mustiltaan

Tra

-ksi

mustakseni

mustaksesi

mustaksensa / mustakseen

mustikseni

mustiksesi

mustiksensa / mustikseen

Ess

-na

mustanani

mustanasi

mustanansa / mustanaan

mustinani

mustinasi

mustinansa / mustinaan

Abe

-tta

mustattani

mustattasi

mustattansa / mustattaan

mustittani

mustittasi

mustittansa / mustittaan

Com

-ne

-

-

-

mustineni

mustinesi

mustinensa / mustineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mustamme

mustamme

mustanne

mustanne

mustansa

mustansa

Par

-ta

mustaamme

mustiamme

mustaanne

mustianne

mustaansa

mustiansa / mustiaan

Gen

-n

mustamme

mustiemme

mustanne

mustienne

mustansa

mustiensa

Ill

mihin

mustaamme

mustiimme

mustaanne

mustiinne

mustaansa

mustiinsa

Ine

-ssa

mustassamme

mustissamme

mustassanne

mustissanne

mustassansa / mustassaan

mustissansa / mustissaan

Ela

-sta

mustastamme

mustistamme

mustastanne

mustistanne

mustastansa / mustastaan

mustistansa / mustistaan

All

-lle

mustallemme

mustillemme

mustallenne

mustillenne

mustallensa / mustalleen

mustillensa / mustillean

Ade

-lla

mustallamme

mustillamme

mustallanne

mustillanne

mustallansa / mustallaan

mustillansa / mustillaan

Abl

-lta

mustaltamme

mustiltamme

mustaltanne

mustiltanne

mustaltansa / mustaltaan

mustiltansa / mustiltaan

Tra

-ksi

mustaksemme

mustiksemme

mustaksenne

mustiksenne

mustaksensa / mustakseen

mustiksensa / mustikseen

Ess

-na

mustanamme

mustinamme

mustananne

mustinanne

mustanansa / mustanaan

mustinansa / mustinaan

Abe

-tta

mustattamme

mustittamme

mustattanne

mustittanne

mustattansa / mustattaan

mustittansa / mustittaan

Com

-ne

-

mustinemme

-

mustinenne

-

mustinensa / mustineen

Singular

Plural

Nom

-

mustamme

mustanne

mustansa

mustamme

mustanne

mustansa

Par

-ta

mustaamme

mustaanne

mustaansa

mustiamme

mustianne

mustiansa / mustiaan

Gen

-n

mustamme

mustanne

mustansa

mustiemme

mustienne

mustiensa

Ill

mihin

mustaamme

mustaanne

mustaansa

mustiimme

mustiinne

mustiinsa

Ine

-ssa

mustassamme

mustassanne

mustassansa / mustassaan

mustissamme

mustissanne

mustissansa / mustissaan

Ela

-sta

mustastamme

mustastanne

mustastansa / mustastaan

mustistamme

mustistanne

mustistansa / mustistaan

All

-lle

mustallemme

mustallenne

mustallensa / mustalleen

mustillemme

mustillenne

mustillensa / mustillean

Ade

-lla

mustallamme

mustallanne

mustallansa / mustallaan

mustillamme

mustillanne

mustillansa / mustillaan

Abl

-lta

mustaltamme

mustaltanne

mustaltansa / mustaltaan

mustiltamme

mustiltanne

mustiltansa / mustiltaan

Tra

-ksi

mustaksemme

mustaksenne

mustaksensa / mustakseen

mustiksemme

mustiksenne

mustiksensa / mustikseen

Ess

-na

mustanamme

mustananne

mustanansa / mustanaan

mustinamme

mustinanne

mustinansa / mustinaan

Abe

-tta

mustattamme

mustattanne

mustattansa / mustattaan

mustittamme

mustittanne

mustittansa / mustittaan

Com

-ne

-

-

-

mustinemme

mustinenne

mustinensa / mustineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

gueretsa

gueretsat

Par

-ta

gueretsaa

gueretsoja

Gen

-n

gueretsan

gueretsojen

Ill

mihin

gueretsaan

gueretsoihin

Ine

-ssa

gueretsassa

gueretsoissa

Ela

-sta

gueretsasta

gueretsoista

All

-lle

gueretsalle

gueretsoille

Ade

-lla

gueretsalla

gueretsoilla

Abl

-lta

gueretsalta

gueretsoilta

Tra

-ksi

gueretsaksi

gueretsoiksi

Ess

-na

gueretsana

gueretsoina

Abe

-tta

gueretsatta

gueretsoitta

Com

-ne

-

gueretsoine

Ins

-in

-

gueretsoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

gueretsa

gueretsat

Par

-ta

gueretsaa

gueretsoja

Gen

-n

gueretsan

gueretsojen

Ill

mihin

gueretsaan

gueretsoihin

Ine

-ssa

gueretsassa

gueretsoissa

Ela

-sta

gueretsasta

gueretsoista

All

-lle

gueretsalle

gueretsoille

Ade

-lla

gueretsalla

gueretsoilla

Abl

-lta

gueretsalta

gueretsoilta

Tra

-ksi

gueretsaksi

gueretsoiksi

Ess

-na

gueretsana

gueretsoina

Abe

-tta

gueretsatta

gueretsoitta

Com

-ne

-

gueretsoine

Ins

-in

-

gueretsoin

Gueretsa
Gueresa
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; jw2019; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Gueretsa syö ruohoa. Gueretsa eats grass. Gueretsa on harvinaisempi kuin virtahepo. The gueretsa is rarer than a hippopotamus. Varoitus: gueretsa ylittää tietä. Caution: Colobus Crossing. Gueretsa on yksi maailman harvinaisimmista eläimistä. Gueretsa is one of the rarest animals in the world. Gueretsat hyppivät iloisesti. The gueretsas are jumping happily. En ole koskaan nähnyt gueretsaa luonnossa. I have never seen a gueretsa in the wild. Nämä gueretsat ovat saalistuksen kohde. These colobus monkeys are being hunted. Tutkijat yrittävät suojella gueretsaa sukupuutolta. Researchers are trying to protect the gueretsa from extinction. Gueretsat elävät pääasiassa trooppisissa sademetsissä. Gueretsas mainly live in tropical rainforests. Vuorten alarinteillä elää norsuja, simpansseja, kirjoantilooppeja, leopardeja ja gueretsans-apinoita. On the lower slopes live elephants, chimpanzees, bushbuck, leopards, and colobus monkeys. Show more arrow right

Wiktionary

colobus (any of several large arboreal African monkeys of the genus Colobus) guereza, Colobus guereza Show more arrow right ruostegueretsa (“red colobus”) refers to other genera, i.e. Piliocolobus and Procolobus. Show more arrow right Compounds angolangueretsaguineangueretsakongonruostegueretsamustagueretsapaholaisgueretsapennantinruostegueretsaruostegueretsatananruostegueretsaugandangueretsavalkohäntägueretsa Show more arrow right From English guereza; see it for more. Show more arrow right

Wikipedia

Mantled guereza The mantled guereza (Colobus guereza), also known simply as the guereza, the eastern black-and-white colobus, or the Abyssinian black-and-white colobus, is a black-and-white colobus, a type of Old World monkey. It is native to much of west central and east Africa, including Cameroon, Equatorial Guinea, Nigeria, Ethiopia, Kenya, Tanzania, Uganda and Chad. The species consists of several subspecies that differ in appearance. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gueretsani

gueretsani

gueretsasi

gueretsasi

gueretsansa

gueretsansa

Par

-ta

gueretsaani

gueretsojani

gueretsaasi

gueretsojasi

gueretsaansa / gueretsaaan

gueretsojansa / gueretsojaan

Gen

-n

gueretsani

gueretsojeni

gueretsasi

gueretsojesi

gueretsansa

gueretsojensa

Ill

mihin

gueretsaani

gueretsoihini

gueretsaasi

gueretsoihisi

gueretsaansa

gueretsoihinsa

Ine

-ssa

gueretsassani

gueretsoissani

gueretsassasi

gueretsoissasi

gueretsassansa / gueretsassaan

gueretsoissansa / gueretsoissaan

Ela

-sta

gueretsastani

gueretsoistani

gueretsastasi

gueretsoistasi

gueretsastansa / gueretsastaan

gueretsoistansa / gueretsoistaan

All

-lle

gueretsalleni

gueretsoilleni

gueretsallesi

gueretsoillesi

gueretsallensa / gueretsalleen

gueretsoillensa / gueretsoillean

Ade

-lla

gueretsallani

gueretsoillani

gueretsallasi

gueretsoillasi

gueretsallansa / gueretsallaan

gueretsoillansa / gueretsoillaan

Abl

-lta

gueretsaltani

gueretsoiltani

gueretsaltasi

gueretsoiltasi

gueretsaltansa / gueretsaltaan

gueretsoiltansa / gueretsoiltaan

Tra

-ksi

gueretsakseni

gueretsoikseni

gueretsaksesi

gueretsoiksesi

gueretsaksensa / gueretsakseen

gueretsoiksensa / gueretsoikseen

Ess

-na

gueretsanani

gueretsoinani

gueretsanasi

gueretsoinasi

gueretsanansa / gueretsanaan

gueretsoinansa / gueretsoinaan

Abe

-tta

gueretsattani

gueretsoittani

gueretsattasi

gueretsoittasi

gueretsattansa / gueretsattaan

gueretsoittansa / gueretsoittaan

Com

-ne

-

gueretsoineni

-

gueretsoinesi

-

gueretsoinensa / gueretsoineen

Singular

Plural

Nom

-

gueretsani

gueretsasi

gueretsansa

gueretsani

gueretsasi

gueretsansa

Par

-ta

gueretsaani

gueretsaasi

gueretsaansa / gueretsaaan

gueretsojani

gueretsojasi

gueretsojansa / gueretsojaan

Gen

-n

gueretsani

gueretsasi

gueretsansa

gueretsojeni

gueretsojesi

gueretsojensa

Ill

mihin

gueretsaani

gueretsaasi

gueretsaansa

gueretsoihini

gueretsoihisi

gueretsoihinsa

Ine

-ssa

gueretsassani

gueretsassasi

gueretsassansa / gueretsassaan

gueretsoissani

gueretsoissasi

gueretsoissansa / gueretsoissaan

Ela

-sta

gueretsastani

gueretsastasi

gueretsastansa / gueretsastaan

gueretsoistani

gueretsoistasi

gueretsoistansa / gueretsoistaan

All

-lle

gueretsalleni

gueretsallesi

gueretsallensa / gueretsalleen

gueretsoilleni

gueretsoillesi

gueretsoillensa / gueretsoillean

Ade

-lla

gueretsallani

gueretsallasi

gueretsallansa / gueretsallaan

gueretsoillani

gueretsoillasi

gueretsoillansa / gueretsoillaan

Abl

-lta

gueretsaltani

gueretsaltasi

gueretsaltansa / gueretsaltaan

gueretsoiltani

gueretsoiltasi

gueretsoiltansa / gueretsoiltaan

Tra

-ksi

gueretsakseni

gueretsaksesi

gueretsaksensa / gueretsakseen

gueretsoikseni

gueretsoiksesi

gueretsoiksensa / gueretsoikseen

Ess

-na

gueretsanani

gueretsanasi

gueretsanansa / gueretsanaan

gueretsoinani

gueretsoinasi

gueretsoinansa / gueretsoinaan

Abe

-tta

gueretsattani

gueretsattasi

gueretsattansa / gueretsattaan

gueretsoittani

gueretsoittasi

gueretsoittansa / gueretsoittaan

Com

-ne

-

-

-

gueretsoineni

gueretsoinesi

gueretsoinensa / gueretsoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gueretsamme

gueretsamme

gueretsanne

gueretsanne

gueretsansa

gueretsansa

Par

-ta

gueretsaamme

gueretsojamme

gueretsaanne

gueretsojanne

gueretsaansa / gueretsaaan

gueretsojansa / gueretsojaan

Gen

-n

gueretsamme

gueretsojemme

gueretsanne

gueretsojenne

gueretsansa

gueretsojensa

Ill

mihin

gueretsaamme

gueretsoihimme

gueretsaanne

gueretsoihinne

gueretsaansa

gueretsoihinsa

Ine

-ssa

gueretsassamme

gueretsoissamme

gueretsassanne

gueretsoissanne

gueretsassansa / gueretsassaan

gueretsoissansa / gueretsoissaan

Ela

-sta

gueretsastamme

gueretsoistamme

gueretsastanne

gueretsoistanne

gueretsastansa / gueretsastaan

gueretsoistansa / gueretsoistaan

All

-lle

gueretsallemme

gueretsoillemme

gueretsallenne

gueretsoillenne

gueretsallensa / gueretsalleen

gueretsoillensa / gueretsoillean

Ade

-lla

gueretsallamme

gueretsoillamme

gueretsallanne

gueretsoillanne

gueretsallansa / gueretsallaan

gueretsoillansa / gueretsoillaan

Abl

-lta

gueretsaltamme

gueretsoiltamme

gueretsaltanne

gueretsoiltanne

gueretsaltansa / gueretsaltaan

gueretsoiltansa / gueretsoiltaan

Tra

-ksi

gueretsaksemme

gueretsoiksemme

gueretsaksenne

gueretsoiksenne

gueretsaksensa / gueretsakseen

gueretsoiksensa / gueretsoikseen

Ess

-na

gueretsanamme

gueretsoinamme

gueretsananne

gueretsoinanne

gueretsanansa / gueretsanaan

gueretsoinansa / gueretsoinaan

Abe

-tta

gueretsattamme

gueretsoittamme

gueretsattanne

gueretsoittanne

gueretsattansa / gueretsattaan

gueretsoittansa / gueretsoittaan

Com

-ne

-

gueretsoinemme

-

gueretsoinenne

-

gueretsoinensa / gueretsoineen

Singular

Plural

Nom

-

gueretsamme

gueretsanne

gueretsansa

gueretsamme

gueretsanne

gueretsansa

Par

-ta

gueretsaamme

gueretsaanne

gueretsaansa / gueretsaaan

gueretsojamme

gueretsojanne

gueretsojansa / gueretsojaan

Gen

-n

gueretsamme

gueretsanne

gueretsansa

gueretsojemme

gueretsojenne

gueretsojensa

Ill

mihin

gueretsaamme

gueretsaanne

gueretsaansa

gueretsoihimme

gueretsoihinne

gueretsoihinsa

Ine

-ssa

gueretsassamme

gueretsassanne

gueretsassansa / gueretsassaan

gueretsoissamme

gueretsoissanne

gueretsoissansa / gueretsoissaan

Ela

-sta

gueretsastamme

gueretsastanne

gueretsastansa / gueretsastaan

gueretsoistamme

gueretsoistanne

gueretsoistansa / gueretsoistaan

All

-lle

gueretsallemme

gueretsallenne

gueretsallensa / gueretsalleen

gueretsoillemme

gueretsoillenne

gueretsoillensa / gueretsoillean

Ade

-lla

gueretsallamme

gueretsallanne

gueretsallansa / gueretsallaan

gueretsoillamme

gueretsoillanne

gueretsoillansa / gueretsoillaan

Abl

-lta

gueretsaltamme

gueretsaltanne

gueretsaltansa / gueretsaltaan

gueretsoiltamme

gueretsoiltanne

gueretsoiltansa / gueretsoiltaan

Tra

-ksi

gueretsaksemme

gueretsaksenne

gueretsaksensa / gueretsakseen

gueretsoiksemme

gueretsoiksenne

gueretsoiksensa / gueretsoikseen

Ess

-na

gueretsanamme

gueretsananne

gueretsanansa / gueretsanaan

gueretsoinamme

gueretsoinanne

gueretsoinansa / gueretsoinaan

Abe

-tta

gueretsattamme

gueretsattanne

gueretsattansa / gueretsattaan

gueretsoittamme

gueretsoittanne

gueretsoittansa / gueretsoittaan

Com

-ne

-

-

-

gueretsoinemme

gueretsoinenne

gueretsoinensa / gueretsoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept