logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

murhaava, adjective

Word analysis
murhaava

murhaava

murhaava

Adjective, Singular Nominative

murhata

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

murderous Show more arrow right
murderous murhaava, murhanhimoinen, kauhea, tappava, sietämätön, murha-
scathing tyrmäävä, murskaava, murhaava
baleful turmiollinen, paha, uhkaava, murhaava
scalding tulikuuma, murhaava
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Se on murhaava. It's a suicide ride. Murhaava haint! Murdering Haint! Ruuhka oli murhaava. Yeah, traffic was murder. Murhaava paskiainen! Why you murdering bastard! Murhaava taparikollinen. This wouldn't be a stretch. Senkin murhaava paskapää! You fucking murdering bastard! No niin, murhaava ystäväni. All right, my murderous friend, take us home. Missä se murhaava paskiainen on? Where's that murdering piece of shit? Kyllä, murhaava hullu ihmissusi. Yes, murdering psycho werewolf. Tämä elokuva on murhaavat. This movie is killing. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

murhaava

murhaavat

Par

-ta

murhaavaa / murhaavata

murhaavia

Gen

-n

murhaavan

murhaavien

Ill

mihin

murhaavaan

murhaaviin

Ine

-ssa

murhaavassa

murhaavissa

Ela

-sta

murhaavasta

murhaavista

All

-lle

murhaavalle

murhaaville

Ade

-lla

murhaavalla

murhaavilla

Abl

-lta

murhaavalta

murhaavilta

Tra

-ksi

murhaavaksi

murhaaviksi

Ess

-na

murhaavana

murhaavina

Abe

-tta

murhaavatta

murhaavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

murhaava

murhaavat

Par

-ta

murhaavaa / murhaavata

murhaavia

Gen

-n

murhaavan

murhaavien

Ill

mihin

murhaavaan

murhaaviin

Ine

-ssa

murhaavassa

murhaavissa

Ela

-sta

murhaavasta

murhaavista

All

-lle

murhaavalle

murhaaville

Ade

-lla

murhaavalla

murhaavilla

Abl

-lta

murhaavalta

murhaavilta

Tra

-ksi

murhaavaksi

murhaaviksi

Ess

-na

murhaavana

murhaavina

Abe

-tta

murhaavatta

murhaavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

murhaavampi / murhaavempi

murhaavammat / murhaavemmat

Par

-ta

murhaavampaa / murhaavempaa

murhaavampia / murhaavempia

Gen

-n

murhaavamman / murhaavemman

murhaavampien / murhaavempien

Ill

mihin

murhaavampiin / murhaavempiin

murhaavampiin / murhaavempiin

Ine

-ssa

murhaavammassa / murhaavemmassa

murhaavammissa / murhaavemmissa

Ela

-sta

murhaavammasta / murhaavemmasta

murhaavammista / murhaavemmista

All

-lle

murhaavammalle / murhaavemmalle

murhaavammille / murhaavemmille

Ade

-lla

murhaavammalla / murhaavemmalla

murhaavammilla / murhaavemmilla

Abl

-lta

murhaavammalta / murhaavemmalta

murhaavammilta / murhaavemmilta

Tra

-ksi

murhaavammaksi / murhaavemmaksi

murhaavammiksi / murhaavemmiksi

Ess

-na

murhaavampana / murhaavempana

murhaavampina / murhaavempina

Abe

-tta

murhaavammatta / murhaavemmatta

murhaavammitta / murhaavemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavammin / murhaavemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

murhaavampi / murhaavempi

murhaavammat / murhaavemmat

Par

-ta

murhaavampaa / murhaavempaa

murhaavampia / murhaavempia

Gen

-n

murhaavamman / murhaavemman

murhaavampien / murhaavempien

Ill

mihin

murhaavampiin / murhaavempiin

murhaavampiin / murhaavempiin

Ine

-ssa

murhaavammassa / murhaavemmassa

murhaavammissa / murhaavemmissa

Ela

-sta

murhaavammasta / murhaavemmasta

murhaavammista / murhaavemmista

All

-lle

murhaavammalle / murhaavemmalle

murhaavammille / murhaavemmille

Ade

-lla

murhaavammalla / murhaavemmalla

murhaavammilla / murhaavemmilla

Abl

-lta

murhaavammalta / murhaavemmalta

murhaavammilta / murhaavemmilta

Tra

-ksi

murhaavammaksi / murhaavemmaksi

murhaavammiksi / murhaavemmiksi

Ess

-na

murhaavampana / murhaavempana

murhaavampina / murhaavempina

Abe

-tta

murhaavammatta / murhaavemmatta

murhaavammitta / murhaavemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavammin / murhaavemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

murhaavin

murhaavimmat

Par

-ta

murhaavinta

murhaavimpia

Gen

-n

murhaavimman

murhaavinten / murhaavimpien

Ill

mihin

murhaavimpaan

murhaavimpiin

Ine

-ssa

murhaavimmassa

murhaavimmissa

Ela

-sta

murhaavimmasta

murhaavimmista

All

-lle

murhaavimmalle

murhaavimmille

Ade

-lla

murhaavimmalla

murhaavimmilla

Abl

-lta

murhaavimmalta

murhaavimmilta

Tra

-ksi

murhaavimmaksi

murhaavimmiksi

Ess

-na

murhaavimpana

murhaavimpina

Abe

-tta

murhaavimmatta

murhaavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

murhaavin

murhaavimmat

Par

-ta

murhaavinta

murhaavimpia

Gen

-n

murhaavimman

murhaavinten / murhaavimpien

Ill

mihin

murhaavimpaan

murhaavimpiin

Ine

-ssa

murhaavimmassa

murhaavimmissa

Ela

-sta

murhaavimmasta

murhaavimmista

All

-lle

murhaavimmalle

murhaavimmille

Ade

-lla

murhaavimmalla

murhaavimmilla

Abl

-lta

murhaavimmalta

murhaavimmilta

Tra

-ksi

murhaavimmaksi

murhaavimmiksi

Ess

-na

murhaavimpana

murhaavimpina

Abe

-tta

murhaavimmatta

murhaavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to murder, to assassinate Show more arrow right Adjectives murhaava Nouns murhaaja Show more arrow right murha +‎ -ata Show more arrow right
to murder murhata, tappaa, pidellä pahoin, pilata
to assassinate murhata
to butcher teurastaa, turmella, lahdata, murhata, pilata
to hit lyödä, osua, iskeä, saavuttaa, törmätä, murhata
Show more arrow right
Tilde MODEL1 Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba Kuka murhaisi lintuja? Who would kill birds? Ei häntä murhattu. No one murdered him. Murhaisi enkelin. The murder of an angel. Uhri oli murhattu veitsellä. The victim had been murdered with a knife. He murhaavat minut! They're gonna murder me! He murhaavat sinut. Dude, you're gonna get murdered. Ei Agatha murhaisi. Agatha wouldn't commit murder! Meitäkin on murhattu. They've murdered enough of us. Minäkö murhaisin? Forget it. Pappi on nyt murhattu. That priest was murdered. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

murhaan

en murhaa

ii

murhaat

et murhaa

iii

murhaa

ei murhaa

Plural

Positive

Negative

i

murhaamme / murhataan

emme murhaa / ei murhata

ii

murhaatte

ette murhaa

iii

murhaavat

eivät murhaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

murhasin

en murhannut

ii

murhasit

et murhannut

iii

murhasi

ei murhannut

Plural

Positive

Negative

i

murhasimme / murhattiin

emme murhanneet / ei murhattu

ii

murhasitte

ette murhanneet

iii

murhasivat

eivät murhanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen murhannut

en ole murhannut

ii

olet murhannut

et ole murhannut

iii

on murhannut

ei ole murhannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme murhanneet

emme ole murhanneet

ii

olette murhanneet

ette ole murhanneet

iii

ovat murhanneet

eivät ole murhanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin murhannut

en ollut murhannut

ii

olit murhannut

et ollut murhannut

iii

oli murhannut

ei ollut murhannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme murhanneet

emme olleet murhanneet

ii

olitte murhanneet

ette olleet murhanneet

iii

olivat murhanneet

eivät olleet murhanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

murhaisin

en murhaisi

ii

murhaisit

et murhaisi

iii

murhaisi

ei murhaisi

Plural

Positive

Negative

i

murhaisimme

emme murhaisi

ii

murhaisitte

ette murhaisi

iii

murhaisivat

eivät murhaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin murhannut

en olisi murhannut

ii

olisit murhannut

et olisi murhannut

iii

olisi murhannut

ei olisi murhannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme murhanneet

emme olisi murhanneet

ii

olisitte murhanneet

ette olisi murhanneet

iii

olisivat murhanneet

eivät olisi murhanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

murhannen

en murhanne

ii

murhannet

et murhanne

iii

murhannee

ei murhanne

Plural

Positive

Negative

i

murhannemme

emme murhanne

ii

murhannette

ette murhanne

iii

murhannevat

eivät murhanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen murhannut

en liene murhannut

ii

lienet murhannut

et liene murhannut

iii

lienee murhannut

ei liene murhannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme murhanneet

emme liene murhanneet

ii

lienette murhanneet

ette liene murhanneet

iii

lienevät murhanneet

eivät liene murhanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

murhaa

iii

murhatkoon

Plural

i

murhatkaamme

ii

murhatkaa

iii

murhatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

murhata

Tra

-ksi

murhataksensa / murhatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

murhatessa

Ins

-in

murhaten

Ine

-ssa

murhattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

murhaamaan

Ine

-ssa

murhaamassa

Ela

-sta

murhaamasta

Ade

-lla

murhaamalla

Abe

-tta

murhaamatta

Ins

-in

murhaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

murhaaminen

Par

-ta

murhaamista

Infinitive V

murhaamaisillaan / murhaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

murhataan

ei murhata

Imperfect

murhattiin

ei murhattu

Potential

murhattaneen

ei murhattane

Conditional

murhattaisiin

ei murhattaisi

Imperative Present

murhattakoon

älköön murhattako

Imperative Perfect

olkoon murhattu

älköön murhattu

Positive

Negative

Present

murhataan

ei murhata

Imperfect

murhattiin

ei murhattu

Potential

murhattaneen

ei murhattane

Conditional

murhattaisiin

ei murhattaisi

Imperative Present

murhattakoon

älköön murhattako

Imperative Perfect

olkoon murhattu

älköön murhattu

Participle

Active

Passive

1st

murhaava

murhattava

2nd

murhannut

murhattu

3rd

murhaama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

murhaava

murhaavat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

murhaavien

Solve

Ill

mihin

murhaaviin

Solve

Ine

-ssa

murhaavassa

Solve

Ela

-sta

murhaavasta

murhaavista

All

-lle

murhaavalle

murhaaville

Ade

-lla

murhaavalla

murhaavilla

Abl

-lta

murhaavilta

Solve

Tra

-ksi

murhaavaksi

Solve

Ess

-na

murhaavana

murhaavina

Abe

-tta

murhaavatta

murhaavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

murhaava

murhaavat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

murhaavien

Solve

Ill

mihin

murhaaviin

Solve

Ine

-ssa

murhaavassa

Solve

Ela

-sta

murhaavasta

murhaavista

All

-lle

murhaavalle

murhaaville

Ade

-lla

murhaavalla

murhaavilla

Abl

-lta

murhaavilta

Solve

Tra

-ksi

murhaavaksi

Solve

Ess

-na

murhaavana

murhaavina

Abe

-tta

murhaavatta

murhaavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

murhaavampia / murhaavempia

Solve

Gen

-n

murhaavamman / murhaavemman

murhaavampien / murhaavempien

Ill

mihin

murhaavampiin / murhaavempiin

Solve

Ine

-ssa

murhaavammassa / murhaavemmassa

murhaavammissa / murhaavemmissa

Ela

-sta

murhaavammasta / murhaavemmasta

murhaavammista / murhaavemmista

All

-lle

murhaavammille / murhaavemmille

Solve

Ade

-lla

murhaavammalla / murhaavemmalla

murhaavammilla / murhaavemmilla

Abl

-lta

murhaavammalta / murhaavemmalta

murhaavammilta / murhaavemmilta

Tra

-ksi

murhaavammaksi / murhaavemmaksi

murhaavammiksi / murhaavemmiksi

Ess

-na

murhaavampana / murhaavempana

Solve

Abe

-tta

murhaavammatta / murhaavemmatta

murhaavammitta / murhaavemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavammin / murhaavemmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

murhaavampia / murhaavempia

Solve

Gen

-n

murhaavamman / murhaavemman

murhaavampien / murhaavempien

Ill

mihin

murhaavampiin / murhaavempiin

Solve

Ine

-ssa

murhaavammassa / murhaavemmassa

murhaavammissa / murhaavemmissa

Ela

-sta

murhaavammasta / murhaavemmasta

murhaavammista / murhaavemmista

All

-lle

murhaavammille / murhaavemmille

Solve

Ade

-lla

murhaavammalla / murhaavemmalla

murhaavammilla / murhaavemmilla

Abl

-lta

murhaavammalta / murhaavemmalta

murhaavammilta / murhaavemmilta

Tra

-ksi

murhaavammaksi / murhaavemmaksi

murhaavammiksi / murhaavemmiksi

Ess

-na

murhaavampana / murhaavempana

Solve

Abe

-tta

murhaavammatta / murhaavemmatta

murhaavammitta / murhaavemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavammin / murhaavemmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

murhaavimpia

Solve

Gen

-n

murhaavimman

murhaavinten / murhaavimpien

Ill

mihin

murhaavimpiin

Solve

Ine

-ssa

murhaavimmassa

Solve

Ela

-sta

murhaavimmasta

murhaavimmista

All

-lle

murhaavimmalle

murhaavimmille

Ade

-lla

murhaavimmalla

murhaavimmilla

Abl

-lta

murhaavimmalta

murhaavimmilta

Tra

-ksi

murhaavimmaksi

murhaavimmiksi

Ess

-na

murhaavimpina

Solve

Abe

-tta

murhaavimmatta

murhaavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

murhaavimpia

Solve

Gen

-n

murhaavimman

murhaavinten / murhaavimpien

Ill

mihin

murhaavimpiin

Solve

Ine

-ssa

murhaavimmassa

Solve

Ela

-sta

murhaavimmasta

murhaavimmista

All

-lle

murhaavimmalle

murhaavimmille

Ade

-lla

murhaavimmalla

murhaavimmilla

Abl

-lta

murhaavimmalta

murhaavimmilta

Tra

-ksi

murhaavimmaksi

murhaavimmiksi

Ess

-na

murhaavimpina

Solve

Abe

-tta

murhaavimmatta

murhaavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

murhaavimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

murhaan

en Solve

ii

murhaat

et murhaa

iii

ei murhaa

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme murhaa / ei murhata

Solve

ii

murhaatte

ette murhaa

iii

murhaavat

eivät murhaa

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

murhaanen
Solve

ii

murhaatet murhaa

iii

ei murhaa
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme murhaa / ei murhata
Solve

ii

murhaatteette murhaa

iii

murhaavateivät murhaa
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

murhasin

en murhannut

ii

murhasit

et Solve

iii

ei murhannut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

murhasimme / murhattiin

emme murhanneet / ei murhattu

ii

ette Solve

iii

murhasivat

eivät murhanneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

murhasinen murhannut

ii

murhasitet
Solve

iii

ei murhannut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

murhasimme / murhattiinemme murhanneet / ei murhattu

ii

ette
Solve

iii

murhasivateivät murhanneet
Imperative Solved!

sinä

murhaa

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

murhaa

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

murhaisin

en murhaisi

ii

murhaisit

et murhaisi

iii

ei murhaisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme murhaisi

Solve

ii

murhaisitte

ette Solve

iii

murhaisivat

eivät murhaisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

murhaisinen murhaisi

ii

murhaisitet murhaisi

iii

ei murhaisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme murhaisi
Solve

ii

murhaisitteette
Solve

iii

murhaisivateivät murhaisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept