logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

muoto, noun

Word analysis
muotolauta

muotolauta

muoto

Noun, Singular Nominative

+ lauta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

form muoto, lomake, kunto, hahmo, muodollisuus, muodollisuudet
shape muoto, hahmo, kunto, muotti, hyytelö
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
contour muoto, korkeuskäyrä
aspect näkökohta, puoli, näkökanta, muoto, ulkonäkö, asema
configuration kokoonpano, rakenne, muoto
figure kuvio, kuva, hahmo, figuuri, numero, muoto
conformation rakenne, muoto
Show more arrow right
oj4; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3475.; europarl-v7.fi-en.en, line: 1040796; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; fin-eng/tatoeba.eng-fin.fin, sentence: 6168623; EuroParl2021 Merkinnän muoto. Format of the label. Ei millään muotoa. Not by any means. Muoto on tärkeä osa taiteen ilmaisua. Shape is an important part of artistic expression. Muodolla on väliä. The shape matters. Valitse haluamasi kuvan muotoa. Choose the format of the image you want. Muodolla hän ei pärjää. With this shape she won't make it. Muotoon ryhmity. Form square! Mitat ja muoto. Dimensions and shape; Hän piirtää tämän muodolla. He draws this with its shape. Näiden profiilien muoto on seuraavanlainen:. They have the following shape :. Show more arrow right

Wiktionary

shape form format Show more arrow right Adjectives muodokasmuodollinenmuodoton Nouns muodostelmamuodostuma Verbs muodostaamuotoillamuotoutua Show more arrow right From Proto-Finnic mooto, borrowed from Proto-Germanic mōtą. Doublet with muotti. Show more arrow right

Wikipedia

hahmo
tai ilmiasu algebrallinen muoto
eli homogeeninen polynomi taivutusmuoto
Sulkeiset
substantiaalinen muoto
filosofiassa Muoto
lehti Oliver Muoto
amerikkalainen liikemies tasokuvio
(ympyrä tai kaksiulotteinen monikulmio) muoto taiteessa
viittaa teoksen fyysiseen olemukseen ja sen hahmon elementteihin muoto
(f.) tieteellisessä luokittelussa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotoni

muotosi

muotosi

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotojani

muotoasi

muotojasi

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotojeni

muotosi

muotojesi

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoihini

muotoosi

muotoihisi

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodoissani

muodossasi

muodoissasi

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodoistani

muodostasi

muodoistasi

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodoilleni

muodollesi

muodoillesi

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodoillani

muodollasi

muodoillasi

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoiltani

muodoltasi

muodoiltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoikseni

muodoksesi

muodoiksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotoinani

muotonasi

muotoinasi

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodoittani

muodottasi

muodoittasi

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoineni

-

muotoinesi

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotosi

muotonsa

muotoni

muotosi

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotoasi

muotoansa / muotoaan

muotojani

muotojasi

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotosi

muotonsa

muotojeni

muotojesi

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoosi

muotoonsa

muotoihini

muotoihisi

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodossasi

muodossansa / muodossaan

muodoissani

muodoissasi

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodostasi

muodostansa / muodostaan

muodoistani

muodoistasi

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodollesi

muodollensa / muodolleen

muodoilleni

muodoillesi

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodollasi

muodollansa / muodollaan

muodoillani

muodoillasi

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltani

muodoiltasi

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoikseni

muodoiksesi

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotonasi

muotonansa / muotonaan

muotoinani

muotoinasi

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodottasi

muodottansa / muodottaan

muodoittani

muodoittasi

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoineni

muotoinesi

muotoinensa / muotoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotomme

muotonne

muotonne

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotojamme

muotoanne

muotojanne

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotojemme

muotonne

muotojenne

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoihimme

muotoonne

muotoihinne

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodoissamme

muodossanne

muodoissanne

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodoistamme

muodostanne

muodoistanne

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodoillemme

muodollenne

muodoillenne

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodoillamme

muodollanne

muodoillanne

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoiltamme

muodoltanne

muodoiltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoiksemme

muodoksenne

muodoiksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotoinamme

muotonanne

muotoinanne

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodoittamme

muodottanne

muodoittanne

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoinemme

-

muotoinenne

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotonne

muotonsa

muotomme

muotonne

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotoanne

muotoansa / muotoaan

muotojamme

muotojanne

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotonne

muotonsa

muotojemme

muotojenne

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoonne

muotoonsa

muotoihimme

muotoihinne

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodossanne

muodossansa / muodossaan

muodoissamme

muodoissanne

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodostanne

muodostansa / muodostaan

muodoistamme

muodoistanne

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodollenne

muodollensa / muodolleen

muodoillemme

muodoillenne

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodollanne

muodollansa / muodollaan

muodoillamme

muodoillanne

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltamme

muodoiltanne

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksemme

muodoiksenne

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotonanne

muotonansa / muotonaan

muotoinamme

muotoinanne

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodottanne

muodottansa / muodottaan

muodoittamme

muodoittanne

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoinemme

muotoinenne

muotoinensa / muotoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lauta

laudat

Par

-ta

lautaa

lautoja

Gen

-n

laudan

lautojen

Ill

mihin

lautaan

lautoihin

Ine

-ssa

laudassa

laudoissa

Ela

-sta

laudasta

laudoista

All

-lle

laudalle

laudoille

Ade

-lla

laudalla

laudoilla

Abl

-lta

laudalta

laudoilta

Tra

-ksi

laudaksi

laudoiksi

Ess

-na

lautana

lautoina

Abe

-tta

laudatta

laudoitta

Com

-ne

-

lautoine

Ins

-in

-

laudoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lauta

laudat

Par

-ta

lautaa

lautoja

Gen

-n

laudan

lautojen

Ill

mihin

lautaan

lautoihin

Ine

-ssa

laudassa

laudoissa

Ela

-sta

laudasta

laudoista

All

-lle

laudalle

laudoille

Ade

-lla

laudalla

laudoilla

Abl

-lta

laudalta

laudoilta

Tra

-ksi

laudaksi

laudoiksi

Ess

-na

lautana

lautoina

Abe

-tta

laudatta

laudoitta

Com

-ne

-

lautoine

Ins

-in

-

laudoin

board hallitus, lauta, johtokunta, taulu, lautakunta, pöytä
stave sauva, lauta, nuottiviivasto, kimpi
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Eurlex2019; OpenSubtitles; Ted Lauta oli lahonnut vanhastaan. The plank had been rotten for a long time. Lauta oli liukas sateen jälkeen. The plank was slippery after the rain. Lauta romahti, kun hän astui sen päälle. The plank collapsed when he stepped on it. Paina nasta lautaan. Put the pedal to the metal. Lauta olisi täällä vielä tulevaisuudessakin. But that would still be there in the future, wouldn't it? Muotolista jas-lauta. Beadings and mouldings. Laudat ovat ulkona terassilla. The boards are outside on the terrace. Tulen ja laitan laudat. I'll come over and put the boards down. Voin laittaa laudat siihen. I can put the planks there. Sain tämän laudan naulattua. I finished nailing this board. Show more arrow right

Wiktionary

A board (long, wide and thin piece of sawn timber). An element in many compound words, where the English equivalent is "board" (The Finnish equivalent for "board" may also be taulu or levy). These compounds can be shortened to plain lauta, if there is no danger of confusion. Fin:šakkilautaEng:(“chessboard”)Fin:silityslautaEng:(“ironing board”)Fin:lainelautaEng:(“surfboard”)Fin:lumilautaEng:(“snowboard”)Fin:ponnahduslautaEng:(“springboard”) (colloquial) A woman who has small breasts. Show more arrow right As sawn timber, lauta is generally at least 75 mm wide and no more than 38 mm thick. Anything narrower is called rima, and anything thicker is lankku or parru. Show more arrow right From Proto-Finnic lauta (compare Estonian laud (“table”)), most likely borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Lithuanian plautas (“shelf”)), or alternatively from Proto-Germanic flauþī (compare Norwegian flauta (“crossbeam in sleigh”)). The word has also been borrowed into Samic (compare Skolt Sami luʹvdd (“plank; float for seine”)). Show more arrow right

Wikipedia

Wood plank A plank is timber that is flat, elongated, and rectangular with parallel faces that are higher and longer than wide. Used primarily in carpentry, planks are critical in the construction of ships, houses, bridges, and many other structures. Planks also serve as supports to form shelves and tables. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lautani

lautani

lautasi

lautasi

lautansa

lautansa

Par

-ta

lautaani

lautojani

lautaasi

lautojasi

lautaansa

lautojansa / lautojaan

Gen

-n

lautani

lautojeni

lautasi

lautojesi

lautansa

lautojensa

Ill

mihin

lautaani

lautoihini

lautaasi

lautoihisi

lautaansa

lautoihinsa

Ine

-ssa

laudassani

laudoissani

laudassasi

laudoissasi

laudassansa / laudassaan

laudoissansa / laudoissaan

Ela

-sta

laudastani

laudoistani

laudastasi

laudoistasi

laudastansa / laudastaan

laudoistansa / laudoistaan

All

-lle

laudalleni

laudoilleni

laudallesi

laudoillesi

laudallensa / laudalleen

laudoillensa / laudoillean

Ade

-lla

laudallani

laudoillani

laudallasi

laudoillasi

laudallansa / laudallaan

laudoillansa / laudoillaan

Abl

-lta

laudaltani

laudoiltani

laudaltasi

laudoiltasi

laudaltansa / laudaltaan

laudoiltansa / laudoiltaan

Tra

-ksi

laudakseni

laudoikseni

laudaksesi

laudoiksesi

laudaksensa / laudakseen

laudoiksensa / laudoikseen

Ess

-na

lautanani

lautoinani

lautanasi

lautoinasi

lautanansa / lautanaan

lautoinansa / lautoinaan

Abe

-tta

laudattani

laudoittani

laudattasi

laudoittasi

laudattansa / laudattaan

laudoittansa / laudoittaan

Com

-ne

-

lautoineni

-

lautoinesi

-

lautoinensa / lautoineen

Singular

Plural

Nom

-

lautani

lautasi

lautansa

lautani

lautasi

lautansa

Par

-ta

lautaani

lautaasi

lautaansa

lautojani

lautojasi

lautojansa / lautojaan

Gen

-n

lautani

lautasi

lautansa

lautojeni

lautojesi

lautojensa

Ill

mihin

lautaani

lautaasi

lautaansa

lautoihini

lautoihisi

lautoihinsa

Ine

-ssa

laudassani

laudassasi

laudassansa / laudassaan

laudoissani

laudoissasi

laudoissansa / laudoissaan

Ela

-sta

laudastani

laudastasi

laudastansa / laudastaan

laudoistani

laudoistasi

laudoistansa / laudoistaan

All

-lle

laudalleni

laudallesi

laudallensa / laudalleen

laudoilleni

laudoillesi

laudoillensa / laudoillean

Ade

-lla

laudallani

laudallasi

laudallansa / laudallaan

laudoillani

laudoillasi

laudoillansa / laudoillaan

Abl

-lta

laudaltani

laudaltasi

laudaltansa / laudaltaan

laudoiltani

laudoiltasi

laudoiltansa / laudoiltaan

Tra

-ksi

laudakseni

laudaksesi

laudaksensa / laudakseen

laudoikseni

laudoiksesi

laudoiksensa / laudoikseen

Ess

-na

lautanani

lautanasi

lautanansa / lautanaan

lautoinani

lautoinasi

lautoinansa / lautoinaan

Abe

-tta

laudattani

laudattasi

laudattansa / laudattaan

laudoittani

laudoittasi

laudoittansa / laudoittaan

Com

-ne

-

-

-

lautoineni

lautoinesi

lautoinensa / lautoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lautamme

lautamme

lautanne

lautanne

lautansa

lautansa

Par

-ta

lautaamme

lautojamme

lautaanne

lautojanne

lautaansa

lautojansa / lautojaan

Gen

-n

lautamme

lautojemme

lautanne

lautojenne

lautansa

lautojensa

Ill

mihin

lautaamme

lautoihimme

lautaanne

lautoihinne

lautaansa

lautoihinsa

Ine

-ssa

laudassamme

laudoissamme

laudassanne

laudoissanne

laudassansa / laudassaan

laudoissansa / laudoissaan

Ela

-sta

laudastamme

laudoistamme

laudastanne

laudoistanne

laudastansa / laudastaan

laudoistansa / laudoistaan

All

-lle

laudallemme

laudoillemme

laudallenne

laudoillenne

laudallensa / laudalleen

laudoillensa / laudoillean

Ade

-lla

laudallamme

laudoillamme

laudallanne

laudoillanne

laudallansa / laudallaan

laudoillansa / laudoillaan

Abl

-lta

laudaltamme

laudoiltamme

laudaltanne

laudoiltanne

laudaltansa / laudaltaan

laudoiltansa / laudoiltaan

Tra

-ksi

laudaksemme

laudoiksemme

laudaksenne

laudoiksenne

laudaksensa / laudakseen

laudoiksensa / laudoikseen

Ess

-na

lautanamme

lautoinamme

lautananne

lautoinanne

lautanansa / lautanaan

lautoinansa / lautoinaan

Abe

-tta

laudattamme

laudoittamme

laudattanne

laudoittanne

laudattansa / laudattaan

laudoittansa / laudoittaan

Com

-ne

-

lautoinemme

-

lautoinenne

-

lautoinensa / lautoineen

Singular

Plural

Nom

-

lautamme

lautanne

lautansa

lautamme

lautanne

lautansa

Par

-ta

lautaamme

lautaanne

lautaansa

lautojamme

lautojanne

lautojansa / lautojaan

Gen

-n

lautamme

lautanne

lautansa

lautojemme

lautojenne

lautojensa

Ill

mihin

lautaamme

lautaanne

lautaansa

lautoihimme

lautoihinne

lautoihinsa

Ine

-ssa

laudassamme

laudassanne

laudassansa / laudassaan

laudoissamme

laudoissanne

laudoissansa / laudoissaan

Ela

-sta

laudastamme

laudastanne

laudastansa / laudastaan

laudoistamme

laudoistanne

laudoistansa / laudoistaan

All

-lle

laudallemme

laudallenne

laudallensa / laudalleen

laudoillemme

laudoillenne

laudoillensa / laudoillean

Ade

-lla

laudallamme

laudallanne

laudallansa / laudallaan

laudoillamme

laudoillanne

laudoillansa / laudoillaan

Abl

-lta

laudaltamme

laudaltanne

laudaltansa / laudaltaan

laudoiltamme

laudoiltanne

laudoiltansa / laudoiltaan

Tra

-ksi

laudaksemme

laudaksenne

laudaksensa / laudakseen

laudoiksemme

laudoiksenne

laudoiksensa / laudoikseen

Ess

-na

lautanamme

lautananne

lautanansa / lautanaan

lautoinamme

lautoinanne

lautoinansa / lautoinaan

Abe

-tta

laudattamme

laudattanne

laudattansa / laudattaan

laudoittamme

laudoittanne

laudoittansa / laudoittaan

Com

-ne

-

-

-

lautoinemme

lautoinenne

lautoinensa / lautoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept