logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

munkinkammio, noun

Word analysis
munkinkammiossa

munkinkammiossa

munkinkammio

Noun, Singular Inessive

munkki

Noun, Singular Genitive

+ kammio

Noun, Singular Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

munkinkammio

munkinkammiot

Par

-ta

munkinkammiota

munkinkammioita

Gen

-n

munkinkammion

munkinkammioitten / munkinkammioiden

Ill

mihin

munkinkammioon

munkinkammioihin

Ine

-ssa

munkinkammiossa

munkinkammioissa

Ela

-sta

munkinkammiosta

munkinkammioista

All

-lle

munkinkammiolle

munkinkammioille

Ade

-lla

munkinkammiolla

munkinkammioilla

Abl

-lta

munkinkammiolta

munkinkammioilta

Tra

-ksi

munkinkammioksi

munkinkammioiksi

Ess

-na

munkinkammiona

munkinkammioina

Abe

-tta

munkinkammiotta

munkinkammioitta

Com

-ne

-

munkinkammioine

Ins

-in

-

munkinkammioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

munkinkammio

munkinkammiot

Par

-ta

munkinkammiota

munkinkammioita

Gen

-n

munkinkammion

munkinkammioitten / munkinkammioiden

Ill

mihin

munkinkammioon

munkinkammioihin

Ine

-ssa

munkinkammiossa

munkinkammioissa

Ela

-sta

munkinkammiosta

munkinkammioista

All

-lle

munkinkammiolle

munkinkammioille

Ade

-lla

munkinkammiolla

munkinkammioilla

Abl

-lta

munkinkammiolta

munkinkammioilta

Tra

-ksi

munkinkammioksi

munkinkammioiksi

Ess

-na

munkinkammiona

munkinkammioina

Abe

-tta

munkinkammiotta

munkinkammioitta

Com

-ne

-

munkinkammioine

Ins

-in

-

munkinkammioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

monk chamber
munkinkammio
Show more arrow right
opensubtitles2; ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Vietit vuosia munkinkammiossa. You' ve been a few years in monastery cells. Tornia ruvettiin kutsumaan munkinkammioksi. The tower incurred the moniker “ monastic chamber ”. Niin, koska sinun pitää palata munkinkammioosi. Yes, because you've got to get back to your monastic existence, your cell? Napolissa Pyhän Januariuksen katedraalin lähellä olevassa luostarissa näytetään vierailijoille edelleen munkinkammiota, jossa hänen sanotaan eläneen. A monastery at Naples, near the cathedral of St. Januarius, shows a cell in which he supposedly lived. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

munkinkammioni

munkinkammioni

munkinkammiosi

munkinkammiosi

munkinkammionsa

munkinkammionsa

Par

-ta

munkinkammiotani

munkinkammioitani

munkinkammiotasi

munkinkammioitasi

munkinkammiotansa / munkinkammiotaan

munkinkammioitansa / munkinkammioitaan

Gen

-n

munkinkammioni

munkinkammioitteni / munkinkammioideni

munkinkammiosi

munkinkammioittesi / munkinkammioidesi

munkinkammionsa

munkinkammioittensa / munkinkammioidensa

Ill

mihin

munkinkammiooni

munkinkammioihini

munkinkammioosi

munkinkammioihisi

munkinkammioonsa

munkinkammioihinsa

Ine

-ssa

munkinkammiossani

munkinkammioissani

munkinkammiossasi

munkinkammioissasi

munkinkammiossansa / munkinkammiossaan

munkinkammioissansa / munkinkammioissaan

Ela

-sta

munkinkammiostani

munkinkammioistani

munkinkammiostasi

munkinkammioistasi

munkinkammiostansa / munkinkammiostaan

munkinkammioistansa / munkinkammioistaan

All

-lle

munkinkammiolleni

munkinkammioilleni

munkinkammiollesi

munkinkammioillesi

munkinkammiollensa / munkinkammiolleen

munkinkammioillensa / munkinkammioillean

Ade

-lla

munkinkammiollani

munkinkammioillani

munkinkammiollasi

munkinkammioillasi

munkinkammiollansa / munkinkammiollaan

munkinkammioillansa / munkinkammioillaan

Abl

-lta

munkinkammioltani

munkinkammioiltani

munkinkammioltasi

munkinkammioiltasi

munkinkammioltansa / munkinkammioltaan

munkinkammioiltansa / munkinkammioiltaan

Tra

-ksi

munkinkammiokseni

munkinkammioikseni

munkinkammioksesi

munkinkammioiksesi

munkinkammioksensa / munkinkammiokseen

munkinkammioiksensa / munkinkammioikseen

Ess

-na

munkinkammionani

munkinkammioinani

munkinkammionasi

munkinkammioinasi

munkinkammionansa / munkinkammionaan

munkinkammioinansa / munkinkammioinaan

Abe

-tta

munkinkammiottani

munkinkammioittani

munkinkammiottasi

munkinkammioittasi

munkinkammiottansa / munkinkammiottaan

munkinkammioittansa / munkinkammioittaan

Com

-ne

-

munkinkammioineni

-

munkinkammioinesi

-

munkinkammioinensa / munkinkammioineen

Singular

Plural

Nom

-

munkinkammioni

munkinkammiosi

munkinkammionsa

munkinkammioni

munkinkammiosi

munkinkammionsa

Par

-ta

munkinkammiotani

munkinkammiotasi

munkinkammiotansa / munkinkammiotaan

munkinkammioitani

munkinkammioitasi

munkinkammioitansa / munkinkammioitaan

Gen

-n

munkinkammioni

munkinkammiosi

munkinkammionsa

munkinkammioitteni / munkinkammioideni

munkinkammioittesi / munkinkammioidesi

munkinkammioittensa / munkinkammioidensa

Ill

mihin

munkinkammiooni

munkinkammioosi

munkinkammioonsa

munkinkammioihini

munkinkammioihisi

munkinkammioihinsa

Ine

-ssa

munkinkammiossani

munkinkammiossasi

munkinkammiossansa / munkinkammiossaan

munkinkammioissani

munkinkammioissasi

munkinkammioissansa / munkinkammioissaan

Ela

-sta

munkinkammiostani

munkinkammiostasi

munkinkammiostansa / munkinkammiostaan

munkinkammioistani

munkinkammioistasi

munkinkammioistansa / munkinkammioistaan

All

-lle

munkinkammiolleni

munkinkammiollesi

munkinkammiollensa / munkinkammiolleen

munkinkammioilleni

munkinkammioillesi

munkinkammioillensa / munkinkammioillean

Ade

-lla

munkinkammiollani

munkinkammiollasi

munkinkammiollansa / munkinkammiollaan

munkinkammioillani

munkinkammioillasi

munkinkammioillansa / munkinkammioillaan

Abl

-lta

munkinkammioltani

munkinkammioltasi

munkinkammioltansa / munkinkammioltaan

munkinkammioiltani

munkinkammioiltasi

munkinkammioiltansa / munkinkammioiltaan

Tra

-ksi

munkinkammiokseni

munkinkammioksesi

munkinkammioksensa / munkinkammiokseen

munkinkammioikseni

munkinkammioiksesi

munkinkammioiksensa / munkinkammioikseen

Ess

-na

munkinkammionani

munkinkammionasi

munkinkammionansa / munkinkammionaan

munkinkammioinani

munkinkammioinasi

munkinkammioinansa / munkinkammioinaan

Abe

-tta

munkinkammiottani

munkinkammiottasi

munkinkammiottansa / munkinkammiottaan

munkinkammioittani

munkinkammioittasi

munkinkammioittansa / munkinkammioittaan

Com

-ne

-

-

-

munkinkammioineni

munkinkammioinesi

munkinkammioinensa / munkinkammioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

munkinkammiomme

munkinkammiomme

munkinkammionne

munkinkammionne

munkinkammionsa

munkinkammionsa

Par

-ta

munkinkammiotamme

munkinkammioitamme

munkinkammiotanne

munkinkammioitanne

munkinkammiotansa / munkinkammiotaan

munkinkammioitansa / munkinkammioitaan

Gen

-n

munkinkammiomme

munkinkammioittemme / munkinkammioidemme

munkinkammionne

munkinkammioittenne / munkinkammioidenne

munkinkammionsa

munkinkammioittensa / munkinkammioidensa

Ill

mihin

munkinkammioomme

munkinkammioihimme

munkinkammioonne

munkinkammioihinne

munkinkammioonsa

munkinkammioihinsa

Ine

-ssa

munkinkammiossamme

munkinkammioissamme

munkinkammiossanne

munkinkammioissanne

munkinkammiossansa / munkinkammiossaan

munkinkammioissansa / munkinkammioissaan

Ela

-sta

munkinkammiostamme

munkinkammioistamme

munkinkammiostanne

munkinkammioistanne

munkinkammiostansa / munkinkammiostaan

munkinkammioistansa / munkinkammioistaan

All

-lle

munkinkammiollemme

munkinkammioillemme

munkinkammiollenne

munkinkammioillenne

munkinkammiollensa / munkinkammiolleen

munkinkammioillensa / munkinkammioillean

Ade

-lla

munkinkammiollamme

munkinkammioillamme

munkinkammiollanne

munkinkammioillanne

munkinkammiollansa / munkinkammiollaan

munkinkammioillansa / munkinkammioillaan

Abl

-lta

munkinkammioltamme

munkinkammioiltamme

munkinkammioltanne

munkinkammioiltanne

munkinkammioltansa / munkinkammioltaan

munkinkammioiltansa / munkinkammioiltaan

Tra

-ksi

munkinkammioksemme

munkinkammioiksemme

munkinkammioksenne

munkinkammioiksenne

munkinkammioksensa / munkinkammiokseen

munkinkammioiksensa / munkinkammioikseen

Ess

-na

munkinkammionamme

munkinkammioinamme

munkinkammionanne

munkinkammioinanne

munkinkammionansa / munkinkammionaan

munkinkammioinansa / munkinkammioinaan

Abe

-tta

munkinkammiottamme

munkinkammioittamme

munkinkammiottanne

munkinkammioittanne

munkinkammiottansa / munkinkammiottaan

munkinkammioittansa / munkinkammioittaan

Com

-ne

-

munkinkammioinemme

-

munkinkammioinenne

-

munkinkammioinensa / munkinkammioineen

Singular

Plural

Nom

-

munkinkammiomme

munkinkammionne

munkinkammionsa

munkinkammiomme

munkinkammionne

munkinkammionsa

Par

-ta

munkinkammiotamme

munkinkammiotanne

munkinkammiotansa / munkinkammiotaan

munkinkammioitamme

munkinkammioitanne

munkinkammioitansa / munkinkammioitaan

Gen

-n

munkinkammiomme

munkinkammionne

munkinkammionsa

munkinkammioittemme / munkinkammioidemme

munkinkammioittenne / munkinkammioidenne

munkinkammioittensa / munkinkammioidensa

Ill

mihin

munkinkammioomme

munkinkammioonne

munkinkammioonsa

munkinkammioihimme

munkinkammioihinne

munkinkammioihinsa

Ine

-ssa

munkinkammiossamme

munkinkammiossanne

munkinkammiossansa / munkinkammiossaan

munkinkammioissamme

munkinkammioissanne

munkinkammioissansa / munkinkammioissaan

Ela

-sta

munkinkammiostamme

munkinkammiostanne

munkinkammiostansa / munkinkammiostaan

munkinkammioistamme

munkinkammioistanne

munkinkammioistansa / munkinkammioistaan

All

-lle

munkinkammiollemme

munkinkammiollenne

munkinkammiollensa / munkinkammiolleen

munkinkammioillemme

munkinkammioillenne

munkinkammioillensa / munkinkammioillean

Ade

-lla

munkinkammiollamme

munkinkammiollanne

munkinkammiollansa / munkinkammiollaan

munkinkammioillamme

munkinkammioillanne

munkinkammioillansa / munkinkammioillaan

Abl

-lta

munkinkammioltamme

munkinkammioltanne

munkinkammioltansa / munkinkammioltaan

munkinkammioiltamme

munkinkammioiltanne

munkinkammioiltansa / munkinkammioiltaan

Tra

-ksi

munkinkammioksemme

munkinkammioksenne

munkinkammioksensa / munkinkammiokseen

munkinkammioiksemme

munkinkammioiksenne

munkinkammioiksensa / munkinkammioikseen

Ess

-na

munkinkammionamme

munkinkammionanne

munkinkammionansa / munkinkammionaan

munkinkammioinamme

munkinkammioinanne

munkinkammioinansa / munkinkammioinaan

Abe

-tta

munkinkammiottamme

munkinkammiottanne

munkinkammiottansa / munkinkammiottaan

munkinkammioittamme

munkinkammioittanne

munkinkammioittansa / munkinkammioittaan

Com

-ne

-

-

-

munkinkammioinemme

munkinkammioinenne

munkinkammioinensa / munkinkammioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

munkki

munkit

Par

-ta

munkkia

munkkeja

Gen

-n

munkin

munkkien

Ill

mihin

munkkiin

munkkeihin

Ine

-ssa

munkissa

munkeissa

Ela

-sta

munkista

munkeista

All

-lle

munkille

munkeille

Ade

-lla

munkilla

munkeilla

Abl

-lta

munkilta

munkeilta

Tra

-ksi

munkiksi

munkeiksi

Ess

-na

munkkina

munkkeina

Abe

-tta

munkitta

munkeitta

Com

-ne

-

munkkeine

Ins

-in

-

munkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

munkki

munkit

Par

-ta

munkkia

munkkeja

Gen

-n

munkin

munkkien

Ill

mihin

munkkiin

munkkeihin

Ine

-ssa

munkissa

munkeissa

Ela

-sta

munkista

munkeista

All

-lle

munkille

munkeille

Ade

-lla

munkilla

munkeilla

Abl

-lta

munkilta

munkeilta

Tra

-ksi

munkiksi

munkeiksi

Ess

-na

munkkina

munkkeina

Abe

-tta

munkitta

munkeitta

Com

-ne

-

munkkeine

Ins

-in

-

munkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

monk munkki
fritter omenamunkki, munkki, keitinpiiras
friar munkki, kerjäläismunkki
doughnut donitsi, munkki, munkkirinkilä
monastic
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; jw2019 Kävipä munkki. That is lucky. Saatanan munkki! Goddamn monk! Mies oli munkki. I mean, he was a monk. Minä olen munkki. I'm a monk. Munkki oli herkullinen ja mehevä. The munkki was delicious and moist. Eikö niin, munkki? Couldn't she Monk? Kuka se munkki on? Who is this monk? Olen munkki San Te. I'm the monk San Te. Dementoitunut munkki. That demented monk. Munkki oppii totuuden. A Monk Learns the Truth. Show more arrow right

Wiktionary

monk doughnut/donut (slang) luck, fluke (slang) woman's breast (botany) a plant of the genus Jasione. Show more arrow right (ring-shaped donut): donitsi, munkkirinkilä, munkkirinkeli(filled donut): possumunkki, hillomunkki Show more arrow right (doughnut or donut): munkki is often used for doughnuts or donuts without a hole in the middle, while donitsi is used for those that do have one. However, munkki may have both meanings. Show more arrow right munkisto munkkius Show more arrow right berliininmunkkidominikaanimunkkifransiskaanimunkkihillomunkkikerjäläismunkkimunkinkaapumunkinkammiomunkkiarattimunkkihyljemunkkijärjestömunkkikammiomunkkikorppikotkamunkkikuntamunkkikurkimunkkilatinamunkkiliköörimunkkiluostarimunkkilupausmunkkipossumunkkirinkelimunkkirinkilämunkkisakimunkkisääntömunkkitaikinapossumunkki Show more arrow right Borrowed from Swedish munk (“monk, donut”). Show more arrow right

Wikipedia

Monk A monk (/mʌŋk/, from Greek: μοναχός, monachos, "single, solitary" via Latin monachus) is a person who practices religious asceticism by monastic living, either alone or with any number of other monks. A monk may be a person who decides to dedicate his life to serving all other living beings, or to be an ascetic who voluntarily chooses to leave mainstream society and live his or her life in prayer and contemplation. The concept is ancient and can be seen in many religions and in philosophy. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

munkkini

munkkini

munkkisi

munkkisi

munkkinsa

munkkinsa

Par

-ta

munkkiani

munkkejani

munkkiasi

munkkejasi

munkkiansa / munkkiaan

munkkejansa / munkkejaan

Gen

-n

munkkini

munkkieni

munkkisi

munkkiesi

munkkinsa

munkkiensa

Ill

mihin

munkkiini

munkkeihini

munkkiisi

munkkeihisi

munkkiinsa

munkkeihinsa

Ine

-ssa

munkissani

munkeissani

munkissasi

munkeissasi

munkissansa / munkissaan

munkeissansa / munkeissaan

Ela

-sta

munkistani

munkeistani

munkistasi

munkeistasi

munkistansa / munkistaan

munkeistansa / munkeistaan

All

-lle

munkilleni

munkeilleni

munkillesi

munkeillesi

munkillensa / munkilleen

munkeillensa / munkeillean

Ade

-lla

munkillani

munkeillani

munkillasi

munkeillasi

munkillansa / munkillaan

munkeillansa / munkeillaan

Abl

-lta

munkiltani

munkeiltani

munkiltasi

munkeiltasi

munkiltansa / munkiltaan

munkeiltansa / munkeiltaan

Tra

-ksi

munkikseni

munkeikseni

munkiksesi

munkeiksesi

munkiksensa / munkikseen

munkeiksensa / munkeikseen

Ess

-na

munkkinani

munkkeinani

munkkinasi

munkkeinasi

munkkinansa / munkkinaan

munkkeinansa / munkkeinaan

Abe

-tta

munkittani

munkeittani

munkittasi

munkeittasi

munkittansa / munkittaan

munkeittansa / munkeittaan

Com

-ne

-

munkkeineni

-

munkkeinesi

-

munkkeinensa / munkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

munkkini

munkkisi

munkkinsa

munkkini

munkkisi

munkkinsa

Par

-ta

munkkiani

munkkiasi

munkkiansa / munkkiaan

munkkejani

munkkejasi

munkkejansa / munkkejaan

Gen

-n

munkkini

munkkisi

munkkinsa

munkkieni

munkkiesi

munkkiensa

Ill

mihin

munkkiini

munkkiisi

munkkiinsa

munkkeihini

munkkeihisi

munkkeihinsa

Ine

-ssa

munkissani

munkissasi

munkissansa / munkissaan

munkeissani

munkeissasi

munkeissansa / munkeissaan

Ela

-sta

munkistani

munkistasi

munkistansa / munkistaan

munkeistani

munkeistasi

munkeistansa / munkeistaan

All

-lle

munkilleni

munkillesi

munkillensa / munkilleen

munkeilleni

munkeillesi

munkeillensa / munkeillean

Ade

-lla

munkillani

munkillasi

munkillansa / munkillaan

munkeillani

munkeillasi

munkeillansa / munkeillaan

Abl

-lta

munkiltani

munkiltasi

munkiltansa / munkiltaan

munkeiltani

munkeiltasi

munkeiltansa / munkeiltaan

Tra

-ksi

munkikseni

munkiksesi

munkiksensa / munkikseen

munkeikseni

munkeiksesi

munkeiksensa / munkeikseen

Ess

-na

munkkinani

munkkinasi

munkkinansa / munkkinaan

munkkeinani

munkkeinasi

munkkeinansa / munkkeinaan

Abe

-tta

munkittani

munkittasi

munkittansa / munkittaan

munkeittani

munkeittasi

munkeittansa / munkeittaan

Com

-ne

-

-

-

munkkeineni

munkkeinesi

munkkeinensa / munkkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

munkkimme

munkkimme

munkkinne

munkkinne

munkkinsa

munkkinsa

Par

-ta

munkkiamme

munkkejamme

munkkianne

munkkejanne

munkkiansa / munkkiaan

munkkejansa / munkkejaan

Gen

-n

munkkimme

munkkiemme

munkkinne

munkkienne

munkkinsa

munkkiensa

Ill

mihin

munkkiimme

munkkeihimme

munkkiinne

munkkeihinne

munkkiinsa

munkkeihinsa

Ine

-ssa

munkissamme

munkeissamme

munkissanne

munkeissanne

munkissansa / munkissaan

munkeissansa / munkeissaan

Ela

-sta

munkistamme

munkeistamme

munkistanne

munkeistanne

munkistansa / munkistaan

munkeistansa / munkeistaan

All

-lle

munkillemme

munkeillemme

munkillenne

munkeillenne

munkillensa / munkilleen

munkeillensa / munkeillean

Ade

-lla

munkillamme

munkeillamme

munkillanne

munkeillanne

munkillansa / munkillaan

munkeillansa / munkeillaan

Abl

-lta

munkiltamme

munkeiltamme

munkiltanne

munkeiltanne

munkiltansa / munkiltaan

munkeiltansa / munkeiltaan

Tra

-ksi

munkiksemme

munkeiksemme

munkiksenne

munkeiksenne

munkiksensa / munkikseen

munkeiksensa / munkeikseen

Ess

-na

munkkinamme

munkkeinamme

munkkinanne

munkkeinanne

munkkinansa / munkkinaan

munkkeinansa / munkkeinaan

Abe

-tta

munkittamme

munkeittamme

munkittanne

munkeittanne

munkittansa / munkittaan

munkeittansa / munkeittaan

Com

-ne

-

munkkeinemme

-

munkkeinenne

-

munkkeinensa / munkkeineen

Singular

Plural

Nom

-

munkkimme

munkkinne

munkkinsa

munkkimme

munkkinne

munkkinsa

Par

-ta

munkkiamme

munkkianne

munkkiansa / munkkiaan

munkkejamme

munkkejanne

munkkejansa / munkkejaan

Gen

-n

munkkimme

munkkinne

munkkinsa

munkkiemme

munkkienne

munkkiensa

Ill

mihin

munkkiimme

munkkiinne

munkkiinsa

munkkeihimme

munkkeihinne

munkkeihinsa

Ine

-ssa

munkissamme

munkissanne

munkissansa / munkissaan

munkeissamme

munkeissanne

munkeissansa / munkeissaan

Ela

-sta

munkistamme

munkistanne

munkistansa / munkistaan

munkeistamme

munkeistanne

munkeistansa / munkeistaan

All

-lle

munkillemme

munkillenne

munkillensa / munkilleen

munkeillemme

munkeillenne

munkeillensa / munkeillean

Ade

-lla

munkillamme

munkillanne

munkillansa / munkillaan

munkeillamme

munkeillanne

munkeillansa / munkeillaan

Abl

-lta

munkiltamme

munkiltanne

munkiltansa / munkiltaan

munkeiltamme

munkeiltanne

munkeiltansa / munkeiltaan

Tra

-ksi

munkiksemme

munkiksenne

munkiksensa / munkikseen

munkeiksemme

munkeiksenne

munkeiksensa / munkeikseen

Ess

-na

munkkinamme

munkkinanne

munkkinansa / munkkinaan

munkkeinamme

munkkeinanne

munkkeinansa / munkkeinaan

Abe

-tta

munkittamme

munkittanne

munkittansa / munkittaan

munkeittamme

munkeittanne

munkeittansa / munkeittaan

Com

-ne

-

-

-

munkkeinemme

munkkeinenne

munkkeinensa / munkkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kammio

kammiot

Par

-ta

kammiota

kammioita

Gen

-n

kammion

kammioitten / kammioiden

Ill

mihin

kammioon

kammioihin

Ine

-ssa

kammiossa

kammioissa

Ela

-sta

kammiosta

kammioista

All

-lle

kammiolle

kammioille

Ade

-lla

kammiolla

kammioilla

Abl

-lta

kammiolta

kammioilta

Tra

-ksi

kammioksi

kammioiksi

Ess

-na

kammiona

kammioina

Abe

-tta

kammiotta

kammioitta

Com

-ne

-

kammioine

Ins

-in

-

kammioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kammio

kammiot

Par

-ta

kammiota

kammioita

Gen

-n

kammion

kammioitten / kammioiden

Ill

mihin

kammioon

kammioihin

Ine

-ssa

kammiossa

kammioissa

Ela

-sta

kammiosta

kammioista

All

-lle

kammiolle

kammioille

Ade

-lla

kammiolla

kammioilla

Abl

-lta

kammiolta

kammioilta

Tra

-ksi

kammioksi

kammioiksi

Ess

-na

kammiona

kammioina

Abe

-tta

kammiotta

kammioitta

Com

-ne

-

kammioine

Ins

-in

-

kammioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

chamber kammio, kamari, kotelo, lokero, huone, patruunapesä
cell solu, kenno, kammio, selli, paristo, lokero
ventricle kammio
closet komero, käymälä, kammio, työhuone
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tanzil parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; JRC-Acquis parallel corpus; Tatoeba; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS - Finnish-English WMT News Commentary; ParaCrawl Corpus Kammio oli täynnä vanhoja kirjoja. The chamber was full of old books. Koiran kammio oli siisti ja lämmin. The dog's kennel was clean and warm. Keskellä metsää sijaitsi pieni kammio. In the middle of the forest, there was a small chamber. Prinsessan kammio oli täynnä kukkia ja tuoksuja. The princess's chamber was filled with flowers and scents. Kammio oli täysin pimeä, ainoa valonlähde oli pieni kynttilä. The chamber was completely dark, the only source of light was a small candle. Merirosvolaivaan oli piilotettu salainen kammio aarteita varten. A secret cabin for treasures was hidden on the pirate ship. Kammion ovet on turvattu. Doors to the chamber secured. Hämärässä kammiosta kuului hiljaista rapinaa. In the dim light, a faint rustling could be heard from the chamber. Kuningas on tuonut minut kammioihinsa. Let the king bring me into his chambers. Vanhassa kartanossa on monta salaperäistä kammiota. The old mansion has many mysterious chambers. Show more arrow right

Wiktionary

chamber (enclosed space) cell (room in a monastery for sleeping one person) ventricle (one of the lower chambers of the heart) Show more arrow right Borrowed from Proto-Norse (skammijǭ), from Proto-Germanic skammijǭ (“little house”). Compare Icelandic skemma (“a storehouse”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kammioni

kammioni

kammiosi

kammiosi

kammionsa

kammionsa

Par

-ta

kammiotani

kammioitani

kammiotasi

kammioitasi

kammiotansa / kammiotaan

kammioitansa / kammioitaan

Gen

-n

kammioni

kammioitteni / kammioideni

kammiosi

kammioittesi / kammioidesi

kammionsa

kammioittensa / kammioidensa

Ill

mihin

kammiooni

kammioihini

kammioosi

kammioihisi

kammioonsa

kammioihinsa

Ine

-ssa

kammiossani

kammioissani

kammiossasi

kammioissasi

kammiossansa / kammiossaan

kammioissansa / kammioissaan

Ela

-sta

kammiostani

kammioistani

kammiostasi

kammioistasi

kammiostansa / kammiostaan

kammioistansa / kammioistaan

All

-lle

kammiolleni

kammioilleni

kammiollesi

kammioillesi

kammiollensa / kammiolleen

kammioillensa / kammioillean

Ade

-lla

kammiollani

kammioillani

kammiollasi

kammioillasi

kammiollansa / kammiollaan

kammioillansa / kammioillaan

Abl

-lta

kammioltani

kammioiltani

kammioltasi

kammioiltasi

kammioltansa / kammioltaan

kammioiltansa / kammioiltaan

Tra

-ksi

kammiokseni

kammioikseni

kammioksesi

kammioiksesi

kammioksensa / kammiokseen

kammioiksensa / kammioikseen

Ess

-na

kammionani

kammioinani

kammionasi

kammioinasi

kammionansa / kammionaan

kammioinansa / kammioinaan

Abe

-tta

kammiottani

kammioittani

kammiottasi

kammioittasi

kammiottansa / kammiottaan

kammioittansa / kammioittaan

Com

-ne

-

kammioineni

-

kammioinesi

-

kammioinensa / kammioineen

Singular

Plural

Nom

-

kammioni

kammiosi

kammionsa

kammioni

kammiosi

kammionsa

Par

-ta

kammiotani

kammiotasi

kammiotansa / kammiotaan

kammioitani

kammioitasi

kammioitansa / kammioitaan

Gen

-n

kammioni

kammiosi

kammionsa

kammioitteni / kammioideni

kammioittesi / kammioidesi

kammioittensa / kammioidensa

Ill

mihin

kammiooni

kammioosi

kammioonsa

kammioihini

kammioihisi

kammioihinsa

Ine

-ssa

kammiossani

kammiossasi

kammiossansa / kammiossaan

kammioissani

kammioissasi

kammioissansa / kammioissaan

Ela

-sta

kammiostani

kammiostasi

kammiostansa / kammiostaan

kammioistani

kammioistasi

kammioistansa / kammioistaan

All

-lle

kammiolleni

kammiollesi

kammiollensa / kammiolleen

kammioilleni

kammioillesi

kammioillensa / kammioillean

Ade

-lla

kammiollani

kammiollasi

kammiollansa / kammiollaan

kammioillani

kammioillasi

kammioillansa / kammioillaan

Abl

-lta

kammioltani

kammioltasi

kammioltansa / kammioltaan

kammioiltani

kammioiltasi

kammioiltansa / kammioiltaan

Tra

-ksi

kammiokseni

kammioksesi

kammioksensa / kammiokseen

kammioikseni

kammioiksesi

kammioiksensa / kammioikseen

Ess

-na

kammionani

kammionasi

kammionansa / kammionaan

kammioinani

kammioinasi

kammioinansa / kammioinaan

Abe

-tta

kammiottani

kammiottasi

kammiottansa / kammiottaan

kammioittani

kammioittasi

kammioittansa / kammioittaan

Com

-ne

-

-

-

kammioineni

kammioinesi

kammioinensa / kammioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kammiomme

kammiomme

kammionne

kammionne

kammionsa

kammionsa

Par

-ta

kammiotamme

kammioitamme

kammiotanne

kammioitanne

kammiotansa / kammiotaan

kammioitansa / kammioitaan

Gen

-n

kammiomme

kammioittemme / kammioidemme

kammionne

kammioittenne / kammioidenne

kammionsa

kammioittensa / kammioidensa

Ill

mihin

kammioomme

kammioihimme

kammioonne

kammioihinne

kammioonsa

kammioihinsa

Ine

-ssa

kammiossamme

kammioissamme

kammiossanne

kammioissanne

kammiossansa / kammiossaan

kammioissansa / kammioissaan

Ela

-sta

kammiostamme

kammioistamme

kammiostanne

kammioistanne

kammiostansa / kammiostaan

kammioistansa / kammioistaan

All

-lle

kammiollemme

kammioillemme

kammiollenne

kammioillenne

kammiollensa / kammiolleen

kammioillensa / kammioillean

Ade

-lla

kammiollamme

kammioillamme

kammiollanne

kammioillanne

kammiollansa / kammiollaan

kammioillansa / kammioillaan

Abl

-lta

kammioltamme

kammioiltamme

kammioltanne

kammioiltanne

kammioltansa / kammioltaan

kammioiltansa / kammioiltaan

Tra

-ksi

kammioksemme

kammioiksemme

kammioksenne

kammioiksenne

kammioksensa / kammiokseen

kammioiksensa / kammioikseen

Ess

-na

kammionamme

kammioinamme

kammionanne

kammioinanne

kammionansa / kammionaan

kammioinansa / kammioinaan

Abe

-tta

kammiottamme

kammioittamme

kammiottanne

kammioittanne

kammiottansa / kammiottaan

kammioittansa / kammioittaan

Com

-ne

-

kammioinemme

-

kammioinenne

-

kammioinensa / kammioineen

Singular

Plural

Nom

-

kammiomme

kammionne

kammionsa

kammiomme

kammionne

kammionsa

Par

-ta

kammiotamme

kammiotanne

kammiotansa / kammiotaan

kammioitamme

kammioitanne

kammioitansa / kammioitaan

Gen

-n

kammiomme

kammionne

kammionsa

kammioittemme / kammioidemme

kammioittenne / kammioidenne

kammioittensa / kammioidensa

Ill

mihin

kammioomme

kammioonne

kammioonsa

kammioihimme

kammioihinne

kammioihinsa

Ine

-ssa

kammiossamme

kammiossanne

kammiossansa / kammiossaan

kammioissamme

kammioissanne

kammioissansa / kammioissaan

Ela

-sta

kammiostamme

kammiostanne

kammiostansa / kammiostaan

kammioistamme

kammioistanne

kammioistansa / kammioistaan

All

-lle

kammiollemme

kammiollenne

kammiollensa / kammiolleen

kammioillemme

kammioillenne

kammioillensa / kammioillean

Ade

-lla

kammiollamme

kammiollanne

kammiollansa / kammiollaan

kammioillamme

kammioillanne

kammioillansa / kammioillaan

Abl

-lta

kammioltamme

kammioltanne

kammioltansa / kammioltaan

kammioiltamme

kammioiltanne

kammioiltansa / kammioiltaan

Tra

-ksi

kammioksemme

kammioksenne

kammioksensa / kammiokseen

kammioiksemme

kammioiksenne

kammioiksensa / kammioikseen

Ess

-na

kammionamme

kammionanne

kammionansa / kammionaan

kammioinamme

kammioinanne

kammioinansa / kammioinaan

Abe

-tta

kammiottamme

kammiottanne

kammiottansa / kammiottaan

kammioittamme

kammioittanne

kammioittansa / kammioittaan

Com

-ne

-

-

-

kammioinemme

kammioinenne

kammioinensa / kammioineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept